Belangrijke beslissingen op komst? Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie De Goese kolenbonnenaffaire IN 'T KORT I eraars-salarissen in de Kamer Na Frankrijk nu Italië De moord op de Nederlandse geestelijken Emigratie naar Minister Beel, Drees en Jonkman naar ndonesië ter nadere bepaling van het algemeen regeringsbeleid Eenheid in Londen S/IERDE JAARGANG No. 947 VRIJDAG 12 DECEMBER 1947 Pessimisme rond de „Renüille" Meubels in brand Krupp had onderzee bootfirma in Den Haag Iets zachter Met Oudejaarsavond oliebollen Prijsverlaging banket, koek en suikerwerk Minister Gielen doet belangrijke mededelingen Distributienieuwtjes Bokking goedkoper Pure chocolade uit de handel Rede Kamerlid Th. Hooy te Goes Voor-ontwerp bijna gereed Dit parlemen taire jaar nog in behandeling Bijz. Politierechter Middelburg Verdachten bekenden Communisten lokken grote stakingen uit Rookkolommen boüen „de heilige stacü' Jeruzalem Regering neemt maatregelen Plannen der Regering uitgave van de ..Stichting L>e Stem" Commissie van Toezicht: A F J Aernoudts C J v Hooteghem. A E. Langenhorst. Mr. Ur A J J tvt Mes. Mr H B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprys by vooruitbetaling I 3 38 per kwar taal, per post I 4 25. per week (uitsluitend by niet postbestelling) t 026. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Pryzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag vers. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden. Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn directeur: P. J Alberts, hoofdredacteur: J J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing Med.) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp I 0.25 en f 0.60) Incasso wordt berekend. TVTA MINISTER NEHER gaan de ministers Beel, Drees en Jonkman bin- nenkort voor besprekingen naar Indonesië. De noodzaak is gebleken om het algemeen regeringsbeleid ten aanzien van bet Indonesisch vraagstuk door nader persoonlijk contact te toetsen aan de (hans in Indonesië heersende verhoudingen en na kennisneming daarvan ter plaatse en na overleg mH de betrokken instanties daar te lande dat be leid nader -e bepalen. Het besluit betreffende de reis is gistermorgen in éen buitengewone ziiu g van het kabinet genomen. De minister-president, dr. Beel, zal eeadr Aater- ilagin- wer per Constellation naar Batavia vertrekken. Het ligt in bedoeling, dat de ministers Drees en Jonkman volgende week Woensdag volgen. VTADERE bizonderheden zijn vs „oic vii»+ mppffedeeld. E over deze reis niet meegedeeld. Deson- f. danks kan men er toch de conclusie I uit trekken, dat er belangrijke beslis- singen op til zijn. Zou zulks niet het geval zijn, dan zouden immers niet 4 ministers ineens naar Batavia ijlen. Men zal zich bovendien herinneren, dat minister Neher voor zijn vertrek naar Indië losliet, indien er zaken van grote importantie te bedisselen waren, in ieder geval minister Jonkman naar Batavia zou komen en waarschijnlijk ook andere ministers. Dit gebeurt dus thans. Uiteraard mag men veronderstellen, dat het bezoek en de reis der ministers verband houdt met de besprekingen op de „Renville", over welke bespre kingen een waas van onduidelijkheid TTEEL WAT MEUBELS zijn in Amsterdam verbrand, doordat een meubelfabriek aan het Y in vlammen opging. Het was weer eens een kolossale ouderwetse brand, die zich uitstrekte ovei een oppervlakte "an 120 bij 2t meter De oorzaak van de brand is nog niet bekend. LIET Amerikaanse Huis van Afge- vaardigden heeft bij acclamatie het wetsontwerp tot het verlenen van tus sentijdse hulp aan Frankrijk, Italië, Oostenrijk en China voor een bedrag ,7an 590 millioen dollar aangenomen. Het voorstel gaat nu naar de Senaat ierug. TAIMITROV heeft een nieuwe Bul gaarse regering samengesteld, waarin 14 communisten zitting heb ben. Eerst zaten er 10 in. "DEGEN HITLER en Eva Braun, zal een zuiveringsproces worden ge- 'oerd teneinde uit te maken, wat er net hun landgoederen van ettelijke nillioenen mark gebeuren moet. Con üsqueren natuurlijk! TAE BONNEN „reserve 5 tabak" der tabakskaart Q 711, welke recht zeven op een rantsoen scheerzeep zijn na 16 December a.s. niet meer geldig. JG-ABIJ BOURGES (midden-Frank rijk) is de exprestrein Parijs Montlucon op een goederentrein ge reden. Hte aantal slachtoffers be draagt een dode en 10 gewonden. T^AMENS de Engelse Koning reikte de Britse ambassadeur Sir Nevile Bland in de Ridderzaal te 's-Graven- hage een groot aantal Engelse onder scheidingen uit aan Nederlanders, die zich tijdens de oorlog in actieve dienst of als burgers, voor de geallieerde oor logvoering verdienstelijk maakten. riISTEREN heeft de 89-jarige Ko ning Gustaaf de 5 Nobelprijswin naars hun ónderscheidingen ter hand gesteld. TAE AMERIKAANSE senator Bridges heeft bij de Senaat eën wetsont werp ingediend tot het beperken van het aantal Sovjet-Russen in de Ver. Staten. TAE samenwerkende Ned. Midden- standsbonden hebben bij de Mi nister van Financiën met klem aange drongen op een spoedige regeling van de materiële oorlogsschade, waardoor ook de getroffen middenstanders hun vroegere plaats in het economisch le ven wederom volwaardig kunnen in nemen. IA INNEN afzienbare tijd zal bij de Tweede Kamer een z.g. Danswet in behandeling komen. Deze wet zal o.a. het beroep vhn dansleraar bescher men. hangt. Uit de schaarse berichten kan men zich tenminste geen haarfijn beeld vormen van de momentele stand van zaken. Zegt bijvoorbeeld de republikein se minister van Buitenlandse Za ken. dat de besprekingen sneller vorderen dan hij zich bad kunnen indenken, dan staat daartegenover een verklaring van het republikein se ministerie van voorlichting, dat via radio Djokja meedeelde, „de be sprekingen omtrent het staakt het vuren zijn nog niet bevredigend ver lopen". De voorstellen van de „Commissie van goede diensten" zijn namelijk aldus de republikeinen door de Nederlanders verworpen, terwijl de Nederlanders wisten dat van Indone sische zijde met deze voorstellen ac- coord was gegaan. Het republikeinse ministerie van voorlichting zegt voorts dat er geen voortekenen zijn. voor het spoedig bereiken van eeh over eenkomst. Van Nederlandse zijde zal tegen deze verklaring protest worden aangetekend, omdat was overeenge komen verklaringen slechts na ge meenschappelijk overleg te doen. Ane- ta voegt er bovendien aan toe. dat de voorstellen - van de Commissie t.a. v. „staakt het vuren" door de Neder landers niet zijn verworpen. TFTaar de republikeinse pers zich in pessimistische zin uitlaat over de besprekingen op de „Renville", mag in ieder geval verondersteld worden, dat alles niet van een leien dakje loopt. Dat is ook begrijpelijk, want de standpunten liggen daarvoor prin cipieel tever uit elkaar. Zoals wij reeds lieten uitkomen wil men van Nederlandse zijde terecht eerste de militaire kw'esties (dus o.a. het behoorlijk uitvoeren van de order „staakt het vuren") geregeld zien al vorens redelijk te kunnen gaan pra ten over politieke vraagstukken. Djok ja wil het juist ancftrsom. Toen Abdoelkadir het Nederlandse standpunt ten overstaan der Commis- sie van goede diensten, uiteenzette, deed hij zulks na eerst de republiek Djokja scherp te hebben aangevallen Hij noemde deze republiek „door de Japanners geïnspireerd" en toonde met passages uit de redevoeringen van Soekarno onomstotelijk aan, dat deze tijdens de bezetting met de Jappen samenwerkte. De Australiër Critchley, die tijdelijk zitting heeft in de Commissie, wilde het naadje van de kous weten en vroeg of deze verklaring betekende, dat de Nederlandse delegatie niet aan de politieke besprekingen zou deelne men. voordat de militaire vraagstuk ken geregeld zijn. Hy ontving daarop een keurig diplomatiek antwoord van Jhr. van Vredenburgh, die zei, dat volgens Nederlands standpunt politieke be sprekingen niet vruchtbaar kunnen zijn indien de order tot het staken van het vuren niet effec tief is. Hetgeen betekende, dat de Neder landse delegatie in het prevaleren van politieke besprekingen, geen enkel nut ziet. Een Amerikaan heeft de „Renville eens een „droomschip" genoemd. Hij heeft misschien geen ongelijk, want voorlopig ziet het er inderdaad naar uit, dat men om dit schip dromen heeft geweven, dromen waarin men de op lossing van het Indonesische probleem reeds verwezenlijkt zag. Dromen zijn echter nogal eens graag bedrog, zoals men weet. 'JMJDENS het proces te Neurenberg tegen 12 voormalige hoge functio narissen van de Kruppfabrieken is door getuigen verklaard, dat reeds in 1920 plannen voor de bouw van on derzeeboten door het Kruppconcern aan Japan werden verkocht. Volgens deze getuigenverklaring werd met goedkeuring van de Duitse admiraliteit een bouwbureau voor on derzeeboten opgericht dat zich hulde in het mom van een Nederlandse fir ma met 's-Gravenhage als zetel Weersverwachting geldig tot hedenavond: Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Iets zachter dan gisteren. Heden zon onder 16.28 uur en maan onder 16.06 uur. Zaterdag zon op 8.39 uur en maan op 9.55 HU.". ^TRADITIEGETROUW zullen we ver- moedelijk ook deze Oudejaars avond weer oliebollen kunnen bak ken. Men overweegt nl. om spoedig een rantsoen sla-olie ter beschikking te stellen. Men; poogt nog voor het jaareinde 120 gram per persoon te distribueren. Met ingang van 12 Dec. zullen de maximumprijzen van boterletters, groot- en kleingebak, zout gebak, luxe gevulde koekjes (petit glacé e.d.), ca ke, koekjes, speculaas, Limburgse vla van vrioche deeg, gevulde koeken, eierkoeken, amandelbroodjes e.d., ap pelbollen van bladerdeeg, gebak van "'gerezen deeg, suikerborstplaat, fon dant en vruchtenborstplaat, suiker beestjes, truffels en schuimpjes, voor zover deze door banketbakkers zelf worden bereid, met 10 pet. worden verlaagd. Ook de maximumverkoop prijzen van fabriekmatig bereide ban ket- en suikerwaren ondergaan met ingang van dezelfde datum een over eenkomstige verlaging. Ook de maximumverkoopprijzen van ontbijtkoek, vruchtenkoek. taai-taai en andere koeksoorten. gaan met ingang van 12 Dec. omlaag. Al naar gelang het gewicht van de koek en het per centage honing en-of kunsthoning van het zoetmiddel, dat in het koek is ver werkt, bedraagt de prijsverlaging één tot zes cent per ontbijtkoek. A Is wij uit dit alles concluderen, dat de besprekingen op de „Renville" in een critiek stadium zijn gekomen, geloven wij het niet ver mis te heb ben. In dit verband geloven wij ook het snelle bezoek der ministers aan Indië te kunnen verklaren. Er zijn boveridien nog andere om standigheden, waarom spoedige beslis singen van de regering verlangd wor den. Steeds meer gebieden blijken na melijk Nederlandse bescherming te vragen, zoals Madoera kortgeleden deed. Daarnaast zouden er moeilijk heden zijn met de troepen in Indië, die het steeds maar moeten wachten moe zijn. Het staat verder wel vast, zo werd gisteravond laat nog door onze cor respondent in den Haag geseind, dat het kabinet vastbesloten is geen duimbreed grond prijs te geven, ook niet 'n strook „niemandsland", zoals de Commissie van goede diensten zo graag zou zien en hetgeen tengunste van de republiek zou zijn. Het schijnt de Commissie van goe de diensten intussen ook duidelijk te zijn geworden, dat Djokja geen macht heeft eventuele afspraken na te kun nen komen. TAIJ DE voortgezette behandeling van de Onderwijsbegroting in de Twee de Kamer heeft minister Gielen be langrijke mededelingen gedaan ten aanzien van de salarissen der leraren bij het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs. Over deze salaris sen is in de Kamer heel wat te doen geweest. De minister deelde nu mee, dat de regering in verband met haar loon- en prijspolitiek niet aan ver hoging der maximum-salarissen der leraren kan denken. Wel ziet de regering een oplossing hierin, dat een volledige betrekking gefixeerd wordt indien er 26 lesuren gemaakt worden. En bovendien achtte de mi nister het aanvaardbaar, dat pres taties die geregeld het normale over treffen, een honorering behoren te vinden. Daartoe zal het overleg in de commissie-Kok heropend wor den. Minister Gielen legde er echter nog eens de nadruk op, dat z.i. de verhou ding tussen onderwijzers- en leraars- salarissen niet scheef is en dat het ge brek aan leerkrachten bij het M.O. niet te wijten is aan de salariskwes tie. Integendeel er is een comnlex van oorzaken o.m. het wegtrekken van krachten naar het bedrijfsleven en de grote leerlingen-toeloop naar het voor bereidend hoger en middelbaar on derwijs. Ondanks de mooie toezeggingen van de minister kwam de heer Deering P. v. d. A.), verblind door strijd lust, toch met een motie, diepre cies hetzelfde inhield als hetgeen de minister reeds verteld had. Iedereen bleek dan ook tegen de motie, zodat de heer Deering haar maar weer in trok Van communistische zijde kwam er ook een motie (inhoudend -verho ging dei salaris-maxima); deze kreeg echter geenvoet aan de grond. QOK toen het Nijverheidsonderwijs aan de orde kwam, kreeg men het over de salarissen. Ook weer uit voerig. De minister kon echter kort zijn. Hi) deelde namelijk mee, dat het advies der commissie voor de sa lariëring van het Nijverheidsonder- wi)s thans gereed is; Een ontwerp j K. B. Is reeds gereed, zodat niet lang meer gewacht behoeft te wor den. Naar aanleiding van enige opmer kingen wees de minister er op, dat z. i. een 2-jarige cursus aan de ambachts scholen beter voldoet dan een 3-ja- rige. Een nieuwe wet over het nij verheidsonderwijs kan dit parlemen taire jaar nog tegemoet worden ge zien. Nieuws over het stichten van een tweede Technische Hogeschool wilde de minister niet loslaten. Zoals men weet is er door Brabant en Limburg sterk de nadruk op gelegd, dat het Zuiden een Technische Hogeschool no dig heeft en dat men afwijzend staat teren uitbreiding der gebouwen te C"t£t. Toen de afdeling oudheidkunde en natuurbescherming aan de orde kwam deelde de minister n.a.v. vragen mee dat een natuurbeschermingswet den kelyk dit parlementaire jaar nog kan worden ingediend. Subsidie Brabants Orkest fAok bij de behandeling van de afde ling Kunsten kreeg de minister verschillende verzoeken voorgelegd De heer Bachg (KVP) vond dat het „Brabants Orkest" een volwaardige sub sidie niet mag onthouden worden. De minister' deelde mee, dat hij zich voorstelt subsidie te geven aan het Tilburgs Stedelijk Orkest, dat eventueel de kern zou kunnen zyn van het „Brabants Orkest". ALS OPVOLGER van de heer Smits van Oyen (KVP), die bedankt heeft als lid der Tweede Kamer, komt in aanmerking dr. J. C. M Sweens burgemeester van Dongen, die reeds eerder in de Kamer zitting had. Met ingang van 12 Dec. mag voor een bokking ten hoogste 9 cent per stuk worden berekend. De maximum verkoopprijs voor gebakken haring daarentegen wordt, meh 2 cent ver hoogd. Uitgesneden bokking mag te gen ten hoogste tegen f 0.35 p. 100 gr. worden verkocht. (Van onze Haagse correspondent). TAE VOORRAAD pure chocolade is te gering om de bonnen te kunnen blijven honoreren. Daarom wordt thans overwogen om de pure choco lade uit de handel te nemen. Men zou dan uitsluitend met crème gevulde chocolade gaan fabriceren, hetgeen ver antwoord wordt geacht in verband met de niet ongunstige suikovnositie. Ook de gevulde chocolade bb'ift ech ter uitsluitend verkrijgbaar op de bon Maaltijden in restaurants komen weer op de bon. TVT A ATREGELEN zijn in voorberei ding om maaltijden in restaurants e.d. weer op de bon te brengen. Aan vreemdelingen zullen speciale cou- nons worden uitgereikt, waarop zij ge durende hun verbliif in ons land maal tijden in restaurants kunnen krijgen. DE MINISTERS van Buitenlandse Zaken der Grote Vier zijn het er over eens geworden, dat het peil der Duitse industrie dient te worden ge baseerd op een jaarlijkse staalproduc- tie van elf en een half millioen ton. Dit is de belangrijkste beslissing die zij tot dusver genomen hebben. Op voorstel van Be vin bes'»ot men de Sovjet-voorstellen inzake vestiging van centrale economische departemen ten in Duitsland en afschaffing van de Brits-Amerikaanse fusie-overeen komst te bespreken na het Britse ont werp, dat deze punten niet bevat. Overeenstemming werd nog bereikt over een Frans voorstel om de dis tributie vah grondstoffen voor de Duit se sleutelindustrieën onder toezicht van de geallieerde bestuursraad te plaatsen. Dit voorstel is door Enge land en de V S. geamendeerd en houdt verder ih, dat bepaalde hoeveelheden TT ET LID DER TWEEDE KAMER, de heer Th. Hooy, heeft, voor de afd. Goes der K.V.P. een interessant betoog gehouden over de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. De heer Hooy, die lid is van de commissie die het voor-ontwerp moet uitbrengen, was wel de aangewezen man om dit be langrijk ontwerp, dat zeer diep in het maatschappelijk bestel gaat ingrijpen, te behandelen. CPREKER begon met de constatering van het feit, dat de katholieken als het ware van huis uit met de PRBO vertrouwd zijn. daar onze maatschap pijleer er van doortrokken is en. het gildewezen van voorheen er van was doortrokken. In Quadragesimo Anno trok Paus Pius XI het vraagstuk af doende in de leaüteit. toen Z.H. er op Duitse steenkool, cokes en energie wees, dat de Staat niet moet doen wat voor export zijn bestemd. I het bedrijfsleven beter kan en daarom - "TERECHT stonden de 47-jarige A. A en de 40-jarige P. E„ beiden uit Goes, die resp. als vertegenwoordiger en kantoorbediende in dienst waren der fa. Nij ink te Goes en beschul digd waren van op grote schaal ge knoeid te hebben met kolenbonnen Toen een nieuwe employé belast werd met de bonnenadministratie kwam de fraude aan het licht: deze ste'de het Rijksko'en bureau van zijn bevin dingen in kennis en déze instantie greep in. K was ten laste geleegd het verkopen van 400 kolenrantsosnbonnen en het valselijk invullen van formulieren, wel ke dienen als ontvangstbewijs van door een st eenkolen groothandelaar van een detaillist ontvangen brandstoffendistri- butiebescheiden. E. is ten laste gelegd het verkopen van 185 kolenbonnen en verder als K. het valseliik invullen van formulieren. Beiden zitten reeds vanaf 16 Juli 1947 gedetineerd. Ter zitting leggsn verdachten een vol ledige bekentenis af. Ieder heeft meer dan 5000 voordeel aan deze zaak gehad. Mevr. Nijzink was niet op de hoogte van de „handigheidjes" die de verdachten bedreven. De K. is reeds 30 jaar bij de fa. Nijzink werkzaam en E. 15 jaar. TAe Officier vond het tenlaste gelegde hgjvezen. Hij achtte K. het meest strafbaar; deze was de gangmaker. Ver dachten hebben een gevoelige straf ver diend. Eis tegen K. 10 mnd. gevangenisstraf met aft;ek preventief. Eis tegen E. 7 mnd. gevangenisstraf met aftrek pre ventief. Mr. A H. Kuipers, raadsman van verd K. ging de omstandigheden nog eens na, waaronder de feiten zijn ge pleegd. De K. heeft al zijn krachten aan de fa. Nijzink gegeven en deze fa. is volgens pleiter niet benadeeld. Hij vraagt oplegging van een gedeeltelijk JjJA FRANKRIJK, Italië want nu de communisten in Frankrjjk een de bacle hebben geleden en de stakings manoeuvre daar een grandioos fiasco voor de Moskovicten heeft opgele verd, is het nu in Italië tot een ont- r- *-4 !-«-«■ »rn. leden als links en rechts tot stru' be lingtn was gc.to.aeu. Nadat de pogingen om alsnog tot overeenstemming te komen tussen de Italiaanse regering en de Romeinse Arbeidskamer, over het toekennen van Kerstgratificaties aan de zeventig duizend werklozen van Rome en over een werkverschaffingsplan ad tien millioen lire, zijn mis'ukt, is te Rome en omgeving een algemene werksta king begonnen. QNVERMINDERD duren de troebelen in Palestina voort. Brandstichtingen zijn aan de orde van de dag. De toestand is zeer gespannen. Daarom deed He Britse minister van Koloniën Jones gister in het Britse Lagerhuis een beroep op Arabieren en joden zich te beheersen, daar anders een chaos ge schapen wordt die rampzalige gevolgen kan hebben. Hij bevestigde,-dat En geland het mandaat over Palestina 15 Mei a.s. hoopt over te dragen en dat de Britsche troepen tegen 1 Augustus 1948 zullen worden teruggetrokken. Het Romeinse comité van de Chris- telijk-democratische partij heeft in 'n manifest de bevolking opgeroepen stel ling te nemen tegen de algemene sta king, aangezien deze staking door de socialistische en communistische ele- mentep van het Italiaanse vakverbond zou zijn geproclameerd zonder voor afgaande raadpleging van de arbei ders, en aan de door de arbeidskamer naar voren gebrachte verlangens reeds gedeeltelijk tegemoet gekomen is door de regering. Het &evolg van de staking is. dat vrijwel alle openbaar vervoer stil ligt met inbegrip van het tram- en bus vervoer. Employé's van bioscopen, theaters en restaurants staken; de telefoon-, gas- en eleetriciteitsbedrijven. alsme de watervoorziening zullen op be perkte schaal functionneren. Ook de beurs, de banken en alle winkels, behalve de levensmiddelen winkels, zouden worden gesloten. In het totaal schijnen 600.000 men sen bij de staking betrokken te zijn. De regering tracht alles te doen om het gevaar te keren. Er zijn nog steeds besprekingen aan de gang; tot nu toe zijn deze mislukt. Opgevallen is wel, dat de staking samenvalt met de laatste stadia der hergroeping van de regering. Door deze hergroepering zouden de socia listische minderheidspartij .van Sara- gat en de republikeinen in de rege ring worden opgenomen Hieruit blijkt, dat de staking, net als m Frankrijk, een politieke ach tergrond heeft. JJET Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft naar aanleiding van de moord op Monseig neur Pessers O.F.H. apostolisch Vica- van Kiangsjan en Pater Bruns O. F.M waarvan wij gisteren meiding maakten, zyn deelneming betuigd aan de orde, waartoe deze geestelijken, die de marteldood zijn gestorven, be hoorden. Stappen worden genomen ter bescherming der andere Nederlandse missionarissen die in levensgevaar ver keren. gINNENKORT is de benoeming te verwachten van de secr.-generaal van financiën, mr. 's Jacob, tot finan- ciëel expert van de Nederlandse de legatie bij de Commissie van Drie in Indië. Van Zee'md gaat Maandag naar A'dam en vertrekt Maandag naar Indië. voorwaardelijke en gedeeltelijk onvoor waardelijke straf. Mr. A. J. M. Eikhuizen, raadsman voor E wijst op het zwakke karakter van zijn cliënt. Men moet trouwens al heel sterk staan wil men aan de grote verleiding weerstand kunnen bieden De schuld van Alles ls het rijkskolen- bureau. Hij vroeg thans een voorwaar delijke straf op te leggen. De uitspraak luidt: K. 10 mnd. gev straf waarvan 4 mnd voorw. met 2 j. proeftijd en onder toezichtstelling; E. 7 mnd. gev. straf waarvan 2 mnd. voor waardelijk en 2 j. proeftijd en onder toezichtstelling. VLEESBONNENZWENDEL. E" venals zovelen had de 43-jarige C. v. d. M., los werkman te IJzendijke, zich in het zwart begeven. Hij liet valse vleestoewijzingen van 100 rantsoenen, ieder in België drukken en verkocht zo 400 toewijzingen voor in totaal 10 000 aan Hollandse schelmen. Gelukkig liep deze besteler van ons volk tegen de lamp De Officier pakte v. d M. flink aan en eiste IV2 jaar gevangenisstraf, maar de politierechter deed er niet minder dan de helft af, zodat de frau deur slechts 5 maanden met aftrek kreeg. EEN ONDEUGENDE SLAGER. TAe 33-Jarige slager uit 's Heer Arends- kerke M. J. S slachtte 5 Octobei clandestien een varken. Op die datum werd op vermoeden van fraiiduleuse slachting in de winkel van S een on derzoek ingesteld Men Vond daar een hoeveelheid vlees van een pas geslacht varken. Bij verhoor gaf S de feiten di rect toe Ongeveer 23 kg kon nog wor den achterhaald en over de vrijbank verkocht. De eis van de Officier luidde 1 150 boete subs. 30 dagen hechtens en 3 mnd. gevangenisst:af voorW. met 3 jaar proeftijd. Uitspraak f 75 boete subs. 20 dagen hechtenis en 3 mnd. gev. straf voorw. met 3 jaar proeftijd. GROTE WTNST EN KLEINE BOETE. £)e 34-jarige C. A. v. d. V., landbouwer te IJzendijke, thans gedetineerd vanaf 13 Nov. 1947 leve.de telkens in strrjd met de voorschriften geist af tot een totaal van 2100 kg. Een voor onze voedselvoorziening nadelige kwestie, vooral waar het betiof '2100 kg die ovei de grens werden gesmokkeld, wat dooi ve.d ook g. if we.d toegegeven. De Officiei eiste 3 mnd gevangenis straf met aftiek preventief Mr P C. Adriaanse v.oeg in zijn pleidooi vooi zijn cliënt een lientere straf Uitspiaak 40 dagen gev straf en f 400 boete subs 4 mnd hechtenis. Onthulling monument te Vught Zaterdag 20 Dec. zal de plechtige onthulling plaatsvinden van net monu ment, ter nagedachtenis van de hon derden Nederlandqj-s, die bij het kamp Vught gedurende de laatste maanden voor de bevrijding weiden gefusilleerd. Er worden tal van hoge geestelijke en wereldlijke autoriteiten vei wacht. Het fraaie gedenkteken bestaat uit zand steen. waarop de namen der gefusil- leerden. met geboortedatum en datum der fusillade zijn vermeld De nagela ten betrekkingen kunnen zich voor eefi persoonlijke toegangskaart ve. voegen bij mevr. Timmeiga—Hiemstra, Taai- straat 17 te Vught. Het ligt voorts in de bedoeling op een nadere datum een aparte onthulling te houden voor het monument voor de ge fusilleerde Beigen Een afzondei lijk monument zal tot stand worden ge bracht ter nagedachtenis van hen die op andere wijze hier hun leven gaven een monument, dat zal worden tot stand gebracht in samenwerking met de nationale monumentencommissie. de instelling van bedrijfs- en beroeps schappen adviseerde. WEZEN EN DOEL. 0 TAe vraag wat de PRBO eigenlijk is antwoordde spr. als volgt; Zij is een stelsel van bestuursorganen in de ver schillende sectoren en lagen van het bedrijfsleven, welke verordenende, advi serende en rechtsorekende bevoegdhe den hebben. Haar doel is drieledig en ligt op politiek, sociaal en economisch ge bied Het poltieke (staatkundige doel 1 is om de centrale overheid te ontlasten van de zorgen voor het bedrijfsleven: het sociale en tevens belangrijkste dóel opheffing der klasse-tegenstellngen m maatschappij en bedrijfleven waai voor in de plaats komt een samenwerking van patroon en arbeider. Het economische doel ls enslotte de bevordering van het welzijn der be- drijfsgenoten in het betreffende be drijf, met als achtergrond het alge meen welzijn. In het vervolg van zijn "ede schetste spr. zeer bevattelijk' hoe, gestimuleerd door de oorlog de idee der PRBO vorm en gestalte kreeg in onze samenleving, zó sterk, dat de belangrijkste politieke partijen haar in hun urgentieprogram opnamen. Nadat het entwerp-Vos onder de mokerslagen der ertiek was bezwe ken, heeft deze regering aan een speciale commissie, bestaande uit 7 werkgevers en 7 werknemers ver zocht een voor-ontwerp samen te stellen. In het begin van het nieuwe jaar zal dit de regering worden aange boden en er mag op gerekend wor den dat nog in deze parlementaire periode de volksvertegenwoordiging het definitieve wetsontwerp zal be handelen. In het laatste deel van zijn rede heeft spr. de uitwerking van de pu bliekrechtelijke bedrijfsoi ganisaties in de practijk geschetst alsmede de wer kingssfeer aangeduid van het overkoe pelend orgaan, de sociaal-economische raad, die coördinerende-, organiserende en verordenende bevoegdheid bekomt. In zijn peroratie zei spr., dat men de zaak niet uitsluitend materieel moet zien, doch tegen de achtergrond van het Evangelie, dat de sociale rechtvaar digheid en christelijke naastenliefde eist Bovendien zal een betere maat schappelijke ordening, die de klassen strijd voorkomt, en daardoor een brei del van en een scherp wapen tegen het zeer reële communistisch gevaar zijn. zijn. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd gebiuik gemaakt, wat verhel derend werkte. Zo werd o.m gewezen op enige excessen in de bestaande be- drijfsschappen en op het gevaar voor bureaucratie en groepsegoïsme, dat uit de P.R.B.O. kan voortvloeien. Spr. ant woordde, dat de bestaande bedrijfs- schappen alleen maar de naam gemeen hebben met de toekomstige en dat men om de inderdaad aanwezig zijnde gevaien, de zaak zeif niet moet los laten. petrus van den biggelaar t In HUize St. Lucia te Breda is Woens dagmiddag in de leeftijd van 84 jaar overleden de heer Petrus van den Biggelaar die zich in het industriële en sociale leven 'n grote bekendheid heeft verworven. Eenieder kent hem van de fabriek, die zijn naam draagt, maar daarnaast was hij mede-oprich ter van de H.K.I. te Breda en van de „Volt" in Tilburg. In het sociale leven maakte hij zich verdienstelijk als bestuurslid van de R. K. Middenstandsvereniging (toen nog „De Hanza"), lid van de Bred. Gemeenteraad en als voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrie ken. H. M. de Koningin erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. klokken Voor het stad huis te middelburg. Er is in Middelburg een comité in oprichting, dat zich ten doel stelt gel den bijeen te krijgen, om de toren van het gothisch .stadhuis in ie toe komst weer van klokken te voor zien. ONDERSCHEIDING KAPITEIN ANDRé. Tegelijk met nog een 20-tal landge noten werd aan de heer A. L van Wij len (kapitein André( te Sprang-Capelie „The British Empire Medal" uitgereikt in de Ridderzaal te Den Haag. De plechtigheid vond gistermiddag plaats. TAE NEDERLANDSE BOEREN, die zich in Suriname zouden willen vestigen, kunnen in twee groepen worden verdeeld, nl. degenen, die een groot rijstbedrijf met nevenculturen in Nickerie op het oog hebben, en an deren. die een algemene boerderij van beperkter omvang willen beginnen en aanvankelijk in coöperatief verband. De plannen voor de bedoelde rijst bedrijven zijn in ernstige voorberei ding, wat het technische gedeelte be treft. De noodzakelijke opneming van het terrein door uitmeting en water passing zal vermoedelijk in het begin van 1948 kunnen aanvangen. Daarna zal J^t o'an voor aanleg en indeling met net oog op irrigatie en afvoer kunnen worden opgemaakt en zullen de kosten daarvan kunnen worden vastgesteld, waarop de financiering zal moeten berusten. De nadere uitwerkingen van immi gratieplannen van landbouwers op hoeven van beperkter omvang en aan vankelijk in coöp. verband is even eens in beschouwing genomen, doch zal ook moeten wachten op daarvoor voorbereid land, waaraan nog behoef te bestaat. Voor zover enkele bestaande emi gratieverenigingen zich tot het depar tement van Overzeese gebiedsdelen hebben gewend om voorlichting, wordt getracht leiding te geven aan haar or ganisatie. Zal het eenmaal tot emigra tie komen, dan zal die uiteraard slechts onder toezicht van dit departement uit gevoerd kunnen worden.

de Stem | 1947 | | pagina 1