1 I „Wij brengen geen toverdrank mee" Kirby naar huis Duits memorandum inzake grenscorrecties n Mciotov bekeert zich eindelijk Na 10 Dec. dwangmaatregelen Wanneer Britten uit Palestina? -en 'M Besprekingen op de „Renville" geopend - Wederzijdse concessies en samenwerking gevraagd Spaak in moeilijkheden Krupp plunderde ons land Wederopbouwplan struikelblok voor activiteit VIERDE JAARGANG No. 944 raait A A 'M DINSDAG 9 DECEMBER 1947 Tragische dood van een duiker Zelf gaf hij het sein Extra vrije dag voor rijkspersoneel Sovjet-üoorstellen Voor economische eenheid van Duitsland IN 'T KORT Handgranaat tussen kolen Plaatselijk nog mist De bomaanslag in Den Haag Prins-regent Karei naar Nederland? Spoedzitting Belgisch kabinet De troebelen rn Frankrijk Stilte die de storm inluidt Zijn vertegenwoordigers waren spionnen De zout-truc Het wordt tijd, dat er gebouwd gaat worden Duits grenscomité belicht dé economische gevolgen ers-verse groen- eten. Zet Uw diepgevroren 'INTERZON. stoofsla. kom- als er diepvries staat, is van smaak. ?OAU' |FÜON 8863 Igen plaat- 901 oo. IS», Ï»J in Ml IRANI |RA|vi Uitgave van de „Stichting Ue Stem" Con.missie van A. F J Aernoudts C J v Hooteghem A E Langenh Toeiicht: ■angenhorst. Mr. Dr. A. J J M Mes. Mr H B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling I 3 38 per kwar taal. per post t 4 25. per week (uitsluitend bij met postbestelling) t 026. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstf Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau Oostburg. Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden. Goes. Westsingel 75. telefoon 2236. Waarn .directeur P J Alberts, hoofdredacteur J J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 1 0.10 per m/m voor Reclames (Ing Med.) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp I 0.25 en f 0.60) Incasso wordt berekend. y^.XN DE, MET ZEILDOEKEN tegen zon en regen beschermde, groene tafels heeft Maandag op het dek van het in de Ned. Indische wa teren liggende Amerikaanse schip „Renville" de eerste plenaire zitting plaats gehad de- volledige delegaties van Nederland en de republiek Indonesia tesamen met de „Commissie van goede diensten", om te on derhandelen over het accoord tussen Nederland en de republiek.. Ver der dan het afsteken van speeches is men niet gekomen. Vandaag komt men weer bij ejkaar. MEN ZAL HET dan zonder de Aus traliër Kirby moéten doen, die- voor belangrijke besprekingen tijde lijk naar zijn land teruggaat. Een communiqué zegt, dat zijn vertrek samenhangt met zaken die hij met zijn premier moet bespreken aan gaande het Australische Hof van Jus titie. Hij schijnt daar een zitting van het hof van arbitrage, te moeten bij wonen en zal 10 dagen wegblijven. Intussen wordt uit Lake Success bericht, dat de Veiligheidsraad van daag zal bjjeenk|uien om een en ilander over de Inabneslsche kwestie te bespreken. Het sohijnt te gaan over het pro bleem, of het Australische lid van de Commissie van Drie zich zal moeten terugtrekken uit deze Commissie in verband met het feit, dat Australië Éan het eind van dit 'jaar zijn zetel in de Veiligheidsraad zal moeten op geven. Verzoening liet Belgische lid van de commissie van goede diensten, Paul van Zee land was tijdelijk vervangen door zijn landgenoot Raymond Herremans, die tegelijk met minister Neher met het vliegtuig in Batavia 'is aangekomen. Deze gewaagde van „een gunstige sfeer tot het voeren van construc tieve besprekingen", Herremans, die deze week als voorzitter optreedt, wees erop, dat de taak van de Com missie er een v. verzoenend karakter is En hij voegde er aan toe: „verzoening houdt noodzakelijk in het denkbeeld van wederzijdse concessies". „In de !oekom6t zal het dus aan beide par tijen zelf zijn om voor het rampspoe dige misverstand een verbond ii* de plaats te stellen, dat de wens inhoudt om tegemoet te komen 'aan gerecht vaardigde aspiraties van de een en van de ander en om aan allen wel vaart en veiligheid te'-garanderen". Geen wonderen vyü zijn geen mensen die wonderen kunnen verrichten, wij brengen ook geen toverdrank mee uit Lake Success, doch wij zijn maar gewone mensen" voegde Graham, het Ameri kaanse lid van de Commissie, eraan toe. Voorts zeide Graham, dat het tot' de verantwoordelijkheid van beide par tijen behoort om een gebied, waar klachten bestaan, die veroorzaken dat conflicten optreden en desorganisatie en vernieling van levens en eigendom men de overhand hebben, om te vor men tot een gebied, waar krachten van vrede, vrijheid en zekerheid van levens en eigendommen heersen. Samenwerking JTirby, het Australische lid der Com missie legde speciaal de nadruk op*de noodzakelijkheid van samen werking. Bij gemis aan samenwerking betoogde hij is de conferentie onherroepelijk tot mislukking gedoemd Na Kirby sprak Abdoelkadir na mens de Nederlandse delegatie, die o.m. zei „met het aan boord gaan van dit schip gaan wij een nieuwe faze van onze arbeid tegemoet en het is onze welgemeende hoop, dat deze fa- ze een succesvol verloop zal hebben en beslissend zal zijn en dat deze be sprekingen tot resultaat zullen heb ben, dat een regeling voor Indonesië tot stand zal worden gebracht, welke slechts een duurzame waarde kan heb ben, indien zij rechtvaardig zowel als bevredigend is, niet alleen voor de regeringen, doch tevens voor de be trokken volkeren". Sjarifoeddin, sprekend namens de republikeinse delegatie, had het over „het organiseren van democratische mogelijkheden yan het volk in zijn pogen om een natie op te bouwen!! Wantrouwen TAe Republikeinen blijken hoogst wan trouwend te staan tegenover de activiteit van het Comité Verenigd Indonesië, dat alle niet-Renublikeinen aantrekt voor een federatieve demo cratisch opbouw van Indonesië. De promotor Abdoelkadir bezocht in de afgelopen week Madoera voor een hespreking met de resident Tjakra- ningrat, die volledige adhaesie be tuigde. De invloedrijke professor Hoesein Djajadiningrat koos thans ook open lijk partij tegen de Republiek door de aanvaarding van het voorzitterschap van het comité. Dat deze activiteit samenvalt met de aanvang der be sprekingen op de '„Renville" is niet toevallig. De niet-republikeinse Indonesiërs gevoelen onder de bestaande omstan digheden sterker dan ooit, dat zij el kander nodig hebben om zich geza menlijk te doen gelden tijdens het hernieuwde overleg. MAANDAGMORGEN om half elf, heeft onder Wemeldinge een on geluk plaats gehad dat de Rotterdam se duiker F, Witte, geboortig uit Oud dorp het leven kostte. Bij de Postbrug van het Kanaal door Zuid-Beveland hebben de Duit sers indertijd een pijler opgeblazen. Teneinde het daardoor veroorzaakte puin op te ruimen is W. afgedaald om ter plaatse en dynamietlading te leggen van 100 gram. Bij het naar boven komen schijnen de explosieven in zijn pak verward te zijn geraakt. Toen hij het teken tot ontploffing gaf benam hij zich daarmee zelf het leven. TIET PERSONEEL van alle rljks- diensten zal Zaterdag 27 TOec. vrij zijn. Voorts vernemen wij nog, dat eveneens het gemeente-personeel van Den Haag, Rotterdam en Amsterdam een extra „derde" Kerstdag krijgen, waardoor een kerstvacantie ontstaat van drie werkdagen plus de Zondag. Men neemt aan, dat de andere ge meenten van - het land dit voorbeeld zullen volgen. Ook tientallen grote particuliere on dernemingen zullen 't personeel Za terdag 27 Dec. vri) geven. Molotov was Zaterdag en Zondag in een neerslachtige bui, zijn eigen schuld overigens. Terwijl drie kinderen der fa milie L. te Cuyk aan de Maas rond het fornuis zaten, sprong dit plotseling met een geweldige knal uiteen. De kinderen werden slechts licht gewond. Bij nauwkeu rig onderzoek b^ek, dat op on verklaarbare wijze ee'n handgra naat in het fornuis was terecht gekomen, welke vooraf in de ko- lenvoorraad verzeild moet zijn ge raakt. J)E NEW-YORK TIMES meldt uit Londen, dat Engeland en Frank rijk gunstig staan tegenover de Ne derlandse eisen ten aanzien van de grens met Duitsland. 9 maanden voorwaardelijk en f 150 boete is geeist tegen de man, die destijds de operazanger Chris Reumer in Amsterdam heeft ontvoerd, „I kan natuurlijk wel een hogere straf eisen, maar het is al weer zo lang geleden, zei de proc. generaal. JWET INGANG van 1 Januari zal 't mogelijk zijn monsters per lucht post naar Indië te verzenden. Qnder grote belangstelling heeft gister opoe Herfst uit Rotterdam Nederlands oudste inwoonster haar 106e verjaardag' gevierd. AN BOORD van het Nederlandse passagiersschip ..Willem Ruvs" is een negenjarige jongen geopereerd aan de blinde darm. térwiil het schio zich on on opveer honderd kilometer van Malta bevond. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Aanvankelijk jiog plaatselijk mist en enige lichte regen, voor namelijk in het Noorden en mid den van het land. Overigens zwaar bewolkt met hier en daar opkla ringen. Tijdelijk was toenemende wind tussen Noord-West en Noord Oost. In het Noorden van het land Iets zachter, elders weinig ver andering In temperatuur. Heden zon onder 16.29 uur. Maan onder 14.53 uur. Woensdag: zon op 8.36 uur en maan op 6.20" u. üadio Moskou meldt, dat in het Oosten van Europees Rusland eeri hevige koude is ingetreden, die dik wijls de voorbode is van koud weer in het Westen. T ucia de Gasperi, de 20-jarige doch- "er van de Italiaanse minister-pre sident heeft te Rome haar intrede ge daan in het klooster der zusters van Maria Boorschap. TAe eerste ministers van de Laen der der Britse zóne hebben tijdens een conferentie een motie aangeno men, waarin protest wordt uitsesoro- ken tegen de gebiedseisen van Neder land, België en Luxemburg. Q jaar eiste de procureur-fiscaal bii het Amsterdams Biiz. Gerechtshof tegen de 46-jarige A. Mast, die na de Meidagen van 1940 als godsdienstle raar van de kansel van een Ned. Hepv. Kerk te Ommen predikte, dat het verslagen Nederland zich ingevol ge de Bi.ibel aan het Duitse gezag gehoorzaam had te onderwerpen. Hij trad toe tot de N.S.B., werd later hulpagent van politie, in welke func tie hij verraderswerk verrichtte. RIJ DE gemeenteraadsverkiezingen in Wuerttemberg-Baden (Ameri kaanse zone) hebben de communisten zware verliezen geleden, terwijl de sociaal-democraten 2 pet. wonnen. TAE ALGEMENE staking, die Dins- dag te middernacht in Rome zou uitbreken is afgelast, daar de rege ring de eisen om een werkverschaf fingsplan voor de werklozen heeft aanvaard. QEN. CHRISTIANSEN, die o.m. ver antwoordelijk wordt gesteld voor het uitmoorden van Putten komt in begin 1948, vermoedelijk in Februari voor te Arnhem. Er is een dusdanige overvloed van bewijsmateriaal, dat zijn veroordeling wel zeker is. TN LONDEN wordt verklaard, dat de beslissing om nieuw geld voor Duitsland te drukken geschiedt om de revaluatie van de rijksmark te ver gemakkelijken en de grote hoeveel heden geld, die door de Russen ge drukt zijn, te blokkeren. rpEN algemenen secretariate der K. V. P, installeerde de voorzitter der partij, de 'heer W. J. Andriessen, de d'oor het parij bestuur ingestelde commissie tot herziening van het be ginselprogram. Rinnenkort zal vanwege het comité voor de Belgisch-Nederlands-Lu xemburgse samenwerking, het maand blad „Benelux" worden uitgegeven. Het tijdschrift zal in België geredi geerd en in Nederland gedrukt wor den. Tje Bijz. Raad van Cassatie veroor deelde de oud-burgemeester'van Amsterdam E. Voute tot drie en een half jaar gevangenisstraf met aftrek. De nrocu^eur-fiscaal had geconclu- def tot vier .inar gevangenisstraf Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam had Voute tot zes jaar veroordeeld. MADAT MOLOTOV Zondag ver- stek heeft moeten» laten gaan op de conferentie te Londen, was het Maandag Bevin die niet aan de ronde tafel verscheen. De Rus is blijkbaar erg geschrokken van Mar shall's uitval van Zaterdag, toen de grijze Amerikaanse staatsman Mo lotov heel ongeduldig en kregelig vroeg eindelijk eens met opbouwen de voorstellen voof de dag te ko men. Marshall wilde van Molotov zien een afgerond voorstel, dat het gehele probleem der economische eenheid van Duitsland omvat. En warempel Molotov heeft zich bekeerd, op het laatste nippertje. Ofschoon opgemerkt moet worden, dat een dergelijke be kering zijn normale-strategie is.. Eerst als alles in het honderd dreigt te lo pen, komt de Rus doorgaans met zijn plannetjes ter tafe), daarbij waar schijnlijk denkend, dat zijn opponen ten wel murw genoeg zijn om te hap pen. En dat begint Molotov steeds weer met een inleiding, waarin hrj er heel zoetsappig op wijst, dat het toch heus niet de Sovjet-Unie is die de za ken traineert! Precies hetzelfde kreeg men gister in Londen. Na de gebruikelijke in leiding kwam hij met de Sovjetvoor- stellen voo}- de dag, die o.m. het vol gende behelzen: Verhoging van de Duitse staalpro- ductie tot 10 of 12.000.000 ton per jaar. Opheffing van de zoriegrenzen, na dat de bestuursraad zo spoedig mo gelijk centrale Duitse bestuursdepar tementen zal hebben ingesteld. Gemeenschappelijke controle der vier mogendheden op het Ruhrgebied. Overdracht van de eigendom van kartels en trusts aan de Duitse staat. Ongeldig verklaring van de over eenkomst tot economische samensmel ting der Britse en Amerikaanse zone. Molotov^ stelde bovendien voor de Sovjet-Unie een herstelbetaling van 10 billioen dollar uit te laten betalen en de ontmanteling der bedrijven in de Westelijke zone «Van Duitsland te beëindigen in 1948. ]SJa deze voorstellen trokken de mi nisters zich even terug, waarna het besluit viel het Britse standpunt als uitgangspunt van de besprekingen te aanvaarden en daarnaast punt voor punt de voorstellen van Molotoy te bekijken. Dat betekent dus dat men gister pardoes een eind is opgescho ten. Engeland wees er echter al op middels lord Pakenham, de ver antwoordelijke minister voor de Britse zone dat een herstelbetaling van 10 billioen (het .is een oude Sovjet- wens!) niet te aanvaarden is. (Va.u onze Haagse correspondent). TAE GERUCHTMAKENDE bomaan- slag te Den Haag/op 5 Dec. 1946 op de Prinsegracht, georganiseerd en uitgevoerd door militairen, die op eigen houtje voor reebtertje speelden en die o.I.v. kapitein baron van Heem stra werd georganiseerd en uitgevoerd zal op 20 Jan. opnieuw worden behan deld door het Hoog Militair Gerechts hof. Zowel de hoofdschuldigen, kapi tein Baron van Heemstra en sergeant de Boer als de auditeur-militair heb ben beroep aangetekend. Zoals be kend- werd van Heemstra veroordeeld tot 13 jaren en de Boer tot lltz jaar. yOALS wij gisteren berichtten heeft prins-regent Karei de uitnodiging van president Truman om kort na Pa sen 1948 een officieel bezoek aan de Verenigde Staten te brengen, aan vaard. Naar thans verluidt zou Prins Karei van plan zijn ook een officieel bezoek te brengen aan Nederland en Engeland. Dit bezoek kon men te bevoeg- der plaatse in 's-Gravenhage niet be vestigen. TAp 11 en 18 December komen er weer transporten Nederlandse kinderen uit Duitsland in ons land aan. /Charlie Chaplin heeft Hollywood en zijn bewoners „de oorlog ver klaard" en wil zelfs de Ver. Staten gaan verlaten. Dit omdat Hollywood geen films van artistieke waarde meer kan maken, aldus Chaplin. Zou hij serieus menen? TJET BELGISCHE KABINET Is gistermiddag bijeengeroepen, voor een spoedvergadering, in ver- band met de verklaring, welke Ko ning Leopold heeft afgelegd tegen over een delegatie van de Belgische royalisten. Deze verklaring van de Koning, waarin hij zijn bereidheid toont om de grondwettelijke verplichtingen en verantwoordelijkheden weer op te nemen en openbare erkenning eist van zijn integriteit als hoofd van de dy nastie sedert 1940. maakt het Spaak moeilijk zijn voorgenomen verzoe nende verklaring omtrent het verle den van de Koning af te leggen. Daar om schijnt de labiele overeenkomst tussen de twee partijen, waaruit de huidige coalitieregering bestaat de socialisten, die zich tot dusverre krach tig tegen terugkeer van de Koning hebben verzet, en de Christelijke Volkspartij, die de Koning steunt weerein gevaar gebracht te zijn. Het geen de mogelijkheid van ernstige po litieke verwikkelingen inhoudt. Over de kabinetszitting is alleen bekend gemaakt, dat het kabinet zijn houding heeft vastgesteld ten aanzien van de laatste" ontwikkeling in de Koningskwestie. rpoT 10 DECEMBER heeft de Fran se regering de kans gegeven zich te bedenkén. Daarna zullen de com munisten hun opruiingen moeten staken, want na die datum is de regering van plan met dwangmaat regelen stakingen en sabotagedaden de kop in te drukken. Dat is krachtige taal, waarvoor de communisten toch wel zullen schrik ken, zeker omdat hun zaak verloren is. Want practisch met het uur ver-j betert de toestand in Frankrijk. Het! Metro-personeel, dat gister van plan) was een staking op touw te zetten, heeft dat maar uit haar hoofd gelaten en ook meer fabrieken en winkels zijn verstandig geworden, terwijl de onder wijzers in het Seine-departement zich met grote meerderheid tegen een sta king hebben uitgesproken. WeJ is het aantal sabotagedaden sterk verminaterd, dodh nog steeds zaaien de communisten onrust. Zo zijn de straten bij de gemeentelijke auto bus-remises in Parijs met spijker be zaaid en zijn stenen geworpn naar volte voertuigen. Bij de Metro sloten oproerkraaiers de toegangshekken voor de neuzen der reizigers, maar de po- O PREEKT een deel der berichten uit Jeruzalem - en Londen gister erover - dat ri|et Ingang van 15 December de Britse troepen bepaalde gebieden van Palestina zullen "otruimen, andere berichten spreken dit weer tegen. Hoe het ook zij, in het Britse Lager huis heeft minister Mc. Neil een der gelijke vertrekdatum niet genoemd. Wel bevestigde hij, dat Engeland zijn mandaat over Palestina 15 Mei a.s. zal opheffen en dat er daarna een onafhankelijke Arabische en Joodse staat mogelijk is. De regering van de Joodse staat zou voor 1 Juni gevormd moeten zijn. 1 Augustus blijft de da tum waarop alle Britse troepen defi nitief "zullen zijn vertrokken, aldus Mc. Neil. Een bericht in de „Daily Graphic" maakt er melding van, dat er bij de Britse slodaten moeten telkens ingrij pen' in Jeruzalem. Hier wordt een jonge Arabier „opgebracht". Het is een radio-grafische foto. rpiJDENS het proces tegen de leider der Krupp-fabrieken Alfred Krupp en elf zijner medewerkers, dat gister in Neurenberg is begonnen, zijn verschillende bizonderheden ten aanzien van ons Jkr.d bekend gewor den. Een der aanklagers deelde o.m. mee dat Krupp de levering der in 1939 door Nedèrland bestelde 120 houwit sers onder allerlei voorwendselen uit stelde, doch toen ons land door de Duitsers onder de voet was gelopen, eiste Krupp betaling,, daar de kanon nen voor hem toen „onverkoopbaar" waren. Krupp liet, door zijn vertegenwoor digers spionnagewerk verrichten. Het geen voor ons niets nieuws is. Want toen wij destijds, kórt na het bezetten van West-Brabant door de Duitsers, vanuit Roosendaal' eens ille gaal naar België wilden, trof het heel toevallig, dat wij deze reis konden maken met de enige auto die de Duit sers beschikbaar stelden en die be stemd was vooq.een vertegen woordiger der Krupp-fabrieken. De man meende dat ook wij een hulpje van de Duitsers waren. Wij lieten hem in die waan. Gedurende de reis ont dekten wij toen, dat hij op een com pleet militair paspoort reisde, dat hem het recht gaf elke militaire auto te laten stoppen en vobr zich op te eisen. De talrijke Duitse schildwach ten sprongen telkenmale perfect in de houding als ze maar even op het papier van de Krupp-vertegenwoordi- ger hadden gegluurd. Wij dankten de hemel daarvoor, want wij hadden geen enkel papier Deze persoonlijke ervaring toonde ons echter, wel heel duidelijk aan, met welke égards de Krupp-vertegen woordigers behandeld werden. Waar om, dat hebben wij destijds wel be- g-Apen. Thans in Neurenberg is het bevestigd. joden een stroming bestaat om de jood se staat aan te sluiten bij het Britse imperium. Volgens hetzelfde blad verontrust de toenemende paraatheid der Ara bieren de joden in toenemende mate. Een vertraging in de terug-trekking der Britse troepen zou ben dan ook niet onwelkom zijn. In ieder geval is het zo, dat vooral bii Jaffa en Tel Aviv de toestand uiterst gespannen is. De .Arabieren ontwikkelen hier een grote activiteit. Overal elders zijn zowel de Arabie ren als de Joden bezig recruten op te roepen, zodat de momentele betrek kelijke stilte niets anders schijnt dgn de stilte die de storto pleegt vooraf te gaan. <7o sterk was gister de mist, dat de meeste vliegtuigen in Eindhoven moesten landen i.p.v. op Schiphol. PROVINCIALE BOOT AAN DE GROND. Zondagavond is tengevolge van de mist de provinciale boot „Ooster- Schelde" ter hoogte van de Schone Waardin bij de haven van Vlissin- gen aan de grond gelopen. Het schip is bij hoog water vlot gekomen. De passagiers waren inmiddels met de loodsboot aan wal gebracht. litie greep in en arresteerde een stel letje lieden. De communisten ontzien zich ook niet werkwillenden te molesteren. Zo zijn er leden van openbare vervoersdien sten aangevallen en is een chauffeur lelijk mishandeld. Het Metro-station Maire d'Ivry is door een bende over vallen. De stationschef en z'n assistent zijn overmesterd en vastgebonden en daarna zijn de telefoonlijnen doorge sneden. Echte gangstermethoden dus! TAe Sovjet-Russische regering heeft de Franse regering twee nota's doen toekomen, waarin wordt gepro testeerd tegen de „vervolging" van Sovjet-Russische burgers in Frankrijk en tegen de behandeling van „repa triërende Sovjet-Russen". Een koekebaltkersdrama TAE MIDDELBURGSE POLITIE werd in de St. Nicolaasweek gemengd in een koekebakkersrdrama. De goede man die handenvol suiker om zich heen strooide, kreeg niettemin regel matig klachten van zijn klanten dat zijn taartjes zout waren. t Terecht vatte onze bakker dit op als een soort majesteitsschennis en al zijn vernuft spande hij iri om het zil te raadsel op te lossen. Zijn boos vermoeden ging in de eoe- de richting. Alle ingeleverde suiker zakjes werden voortaan gecontroleerd en weldra ontdekte men dat een me vrouwtje onder een dun laagje sui ker zout overhandigd had. De bakker rende naar de telefoon om de politie van zijn verontwaardi ging kennis te geven. Die op haar beurt zette de dame de duimschroe ven aan en hoewel ze haar misdrijf deed dit reeds vermoeden, niet flauw was, bekende ze haar grof vergrijp tegen de koekenbakkerszede. Ze zat wat slecht in haar suiker en toch wil lende snoepen had ze, de zout-truc verschillende malen met succes toe gepast. Inplaats van boterletters en marse pein ontving ze nu een hartig proces verbaal wegens oplichting. 'n Bitter traantje rolde over haar wang toen ze hoorde, dat haar wan daad geklassificeerd werd als: „der den door listige kunstgrepen te be wegen tot afgifte van enig goed". De banketbakker straalt weer en zijn klanten hebben geen zoutebolle- tjes meer voor zoete koek op te eten. DIJ het bekijken van de cijfers bs- treffende de wederopbouw In dat Zeeuwsch-Vlaanderen, springt wat de particuliere herbouw aan gaat Aardenbnrg wel zeer sterk in het oog. Meer dan de helft de juiste cijfers zi)n: 34 van de 62 van wat er door particnlleren in ge-1 heel W. Zeeuwsch.Vlaanderen Is of j wordt gebouwd neemt deze actieve i plaats voor haar rekening. Van al j de overige plaatsen komt er" geen hoven de zes uit- Dit zeer gunstige uitzonderingsgeval onwil repte, begriepen te hebben, dit niet mogelijk is. We nemen dat graag aan, maar vragen ons dan toch af of het dan niet de moeite van het overwegen waard is dat de gemeenten 'n voor lichting en een service gaan bieden aan de getroffenen, op de wijze als Aardenburg dat doet opdat de gedu peerden zich althans wat de moge lijkheden betreft, een zuiver beeld kunnen vormen eh opdat veel van de bestaande onzekerheden kunnen worden weggenomen. moet zijlf oorzaak hebben. Die zijn te vinden in een tweetal factoren. De J _^"e£ goed en wel, zegt men, maar er eerste is, dat Aardenburg de 'finan-1 was nog" een factor, waarom Aar- ciële bezwaren tegen herbouw doordenburg zo vlot door kon werken: het zijn stichting „Aardenburg her bouwt" goeddeels heeft weten te on dervangen. De voortvarende burge meester Sjef van Dongen heeft over deze stichting tijdens de persexcursie het een en ander verteld. We zullen dat, gezien het feit, dat ons blad daar vele maanden geleden al uitgebreid over berichtte, hier niet herhalen. Wèl willen we hier een vraag herhalen, die na de uiteenzetting van de burgemees ter werd gesteld, nl. of er gezien het gunstige resultaat van de stichting ook voor andere gemeenten geen reden be staat on soortgelijke wijze als Aarden burg te' gaan werken, ofwel door uit breiding van de bestaande stichting, ofwel door het zelf vormen van een nieuwe. We mgnen uit het antwoord, dat van moeilijkheden en zelfs van Jn Neurenberg is nog meer aan het licht gekomen. Krupp hielp ook dapper mee aan de plundering van ons land. Voor zijn fabriek liet hij bijna 400000 stalen pijpen hier „requi- reren". Vooral Rotterdam, Hilversum en Dordrecht zijn ten bah® van Krupp onbarmhartig geplunderd en nog wel ,c, VW1 uc onder het mom van „hulpactie voor ljzerinriustrie van het Ruhrgebied eer w l-"" grote concurrentie".zou betekenen. Het Nederlands «standpunt Inzake Het Duitse grenscumité, dat in Fe bruari 1947 door vertegenwoordigers van achttien langs de Nederlandse grens gelegen „Landskreise" te Bent- heim werd geslicht, heeft in een uit voerig memorandum zijn bevindingen omtr-nt de economische gevolgen van eventueele grenscorrecties neergelegd. Zoals alle voorgaande Duitse be schouwingen over deze kwestie stelt ook dit memorandum vast, dat het Duitse volk zich tot perste! van de tijdens de oorlog aangerichte schade verplicht voelt, doch het knoopt daar meteen de opmerking aan vast, dat be reidwilligheid tot schadeloosstelling ein digt waar het eigen nationaal bestaan op het spel staat. Na de algemene op merking dat de winst, die voor Neder land uit grenscorrecties kan voort vloeien niet in verhouding kan staan tot de schade, die daardoor aan de Europese economie zou worden toege bracht, beijvert het comité zich de reeds vaak van Duitse zijde genoemde millioenencljfers over de bodemschat ten van het betrokken gebied te repe teren Daarbij wordt ook nu weer veel nadruk gelegd op de olievoorraden, die zich volgens Duitse onderzoekingen in de bodem van het graafschap Bent- heim bevinden. Ten aanzien van de bij Zuid-Limburg voorgestelde wijzigingen en de door Ne derland gevraagde mijnconcessles wordt de vrees geuit, dat Nedc'and een grote steenkoolopb engst zal wil len gebruiken voor het vestigen van eigen zware Industrie, die vooi de het Ruhrgebied". Tal van Nederlandse slavenarbei ders hebben bij Krupp een ellendige tijd doorgemaakt. Er heersten op de fabrieken treurige toestanden. Had men ook maar een flauw vermoeden van sabotage dan werd direct mindér voedsel uitgereikt Het proces tegen Krupp zal ver schillende dagen duren. E. zal nor wel meer fraais éan het lid r Duitse zeehavens en kanalen wordt in het memorandum ..kortzichtig' ge noemd en uitvoerig wordt betoogd dat elke uitbreiding van het West Duitse kanaienstelsel voor Nedeiland voorde len heeft, daar zii het op de Rijn aan go 'it-m gebied vergroot. Zeer uitvoerig wordt In het memr randum stelling a.nomen tigec de doe Nederland voorgestelde Wijzigingen aan de Dollart en de Eemsmond. Het Nederlandse beroep op militaire motieven vooi 'grenstoewijzingen wordt „niet overtuigend' genoemd „met het oog op de krachtsverhoudingen tussen Nederland en zijn buurlanden. „Waar plaatselijke mistoestanden correcties der grenzen nodig zouden maken, zou den, deze volgers het comité het onder werp moeten zijn van besprekingen tussen plaatselijke Nederlandse en Duitse diensten." 8n het memorandum wordt het aan tal vluchtelingen, dat zich tot nog toe in de betrokken gebieden gevestigd heeft op ruim veertigduizend geschat. De landsregeringen te.Di'ise'.öorf en Hannover hebben ons dezer dagen ver klaard. dat het beti okken gebied in alle oozichten op dezelfde voet behandeld wordt als de overige districten van Nedersaksen en Nor drijn-Westfalen en dat geen rekening wordt gehouden met het Nederlandse standnuöt, dat evctuee' alleen de Inheemse bevolking kan worden overgenomen. OPENSTELLING OOSTSLUIS TE TERNEUZEN ■n aanzien van de vaart op het Ka- uU van Terneuzen en de daarbij be- orerde havers zijn nieuwe bepalingen vastgesteld. Zo wordt oun. door de Oost lis met geschut van 1 uur na zons- -ïdergang tot 1 uur voor zonsopkomst, deze periode kunnen binnenschepen oor de middensluis geschut worden. OOSTENRIJKSE WONINGEN IN VLISSINGEN. De eerste exemplaren van een partij rtenrijkse woningen zijn te Vlissin- gearriveerd. Op 15 December zal de plaatsing worden begon. :n. Men neemt aan. dat zij begin Fer uari voor bewening geschikt zullen jn. Het cve ige üeri v n het tocgs .vezen cr ingeut zal binnenkortzijn aangevoerd. had geen wederopbouwplan nodig. Ja, jp, dat wederopbouwplan. De hele persexcursie door is dat om de hoek komen kijken. Burgemeester Zus zegt: ik zet geen woningwetwo ningen meer. want dan komt er nie mand in mijn centrum wonen. En aan mijn centrum kan ik niet beginnen, want het plan is nijg niet goedgekeurd. En burgemeester Zo: ik zou wel woningwetwoningen willen neerzet ten, maar ik weet werkelijk niet waar. Eerst moet ik weten, of mijn plan goedgekeurd is; ik kan mijn huizen toch zo maar niet in de wei neerzet ten. En het plan rolt voort. Van de raad. waar het volgens de minister het langst blijft hangen en waar het een bron. van brede, vaak vinnige discus sies is (onteigeningen, verkavelingen!) hobbelt het naar Ged. Staten en van daar naar Den Haag, en daar.gaat het behoorlijk snel, volgensi minister Neher. Het wordt dan goedgekeurd of afgekeurd, en in het laatste geval be gint het feest weer van voren af aan. En men wn-ht. En men wacht. Drie jaar bevrijd, staan de dorps kernen nog steeds leeg, want.... het plan is nog niet goedgekeurd, We weten het. Er moeten plannen zijn. Men kan niet in het wilde weg gaan bouwen. We beamen ten volle, dat wat er nu aan toestanden op het gebied van wegen of wat dan ook ver beterd kan worden, dat ook verbeterd moet worden. Maar we worden huive rig, als we gaan merken, dat die plan nen gaan bedillen, dot ze zich gaan verliezen in een uitzoekerij, wat nu aerthetiseh mooier is op een hoek: 'n café of een bloemenwinkel. O, dat ook aèsthetische normen een rol gaan SDelen vinden we voortreffelijk. Dat men aan ons nageslacht schone dornen en steden als erfenis wil achterlaten, vinden we welhaast ontroerend. Maar we verzetten ons ertegen, als we ons nageslacht alléén maar willen beden ken en vergeten, dat het levende ge- s'srM eindeljik wel weer een be hoorlijke haard wil hebben, waar waar het goed is oijn te zijn. Daarom: leve het plan. maar snoed, snoed sn"»d: ook en vooral in de ge meenteraden. VIERiyn orormvo.Ttian.jjjjj TE MIDDELBURG. Ter gelegenheid van het regeringsju bileum van H.M. de Koningin zal op de markt te Middelburg voor het stad huis op de avonden van 23, 24 en 26 Juli 1948 een openluchtspel worden op- gevoern. geschreven en geregisseerd door Wim Abeleven. In dit spel zullen uitsluitend amateurs meespelen, ter wijl voorts een plaatselijk orkest en een zangkoor zullen medewerken. Op Zaterdagmiddag 24 Juli zal bovendien hirtor'sriie not och t worden gehou den. bestaande uit 28 g-oeper, met me- dewerkinr van 450 a, 500 burgers.

de Stem | 1947 | | pagina 1