Tribunalen blijven werken lot 1 Juni 1948 Communistische saboteurs in arrest gesteld Met de „Sloterdijk naar Indié Joods cxpcd«tie»lcqcr naar Palestina? Reacties van Rede Kruis en Illegaliteit Molotov weer in de contramine tal, iN 'T KORT VIERDE JAARGANG No^ 941 VRIJDAG 5 DECEMBER 1947 Bijzondere Rechtspleging in de Kamer onder de loupe P.R.A. wordt 1 Juli a.s. wel opgeheven doch dat betekent niet, dat collabora teurs zullen worden ontzien Ernstige critiek op Beheersinstituut Premie verplichte ziekenfondsverzekering verlaagd De troebelen in Frankrijk Zij pleegden aanslag op spoorlijn Zachter Onderhandelingen op Renvilleuitgesteld 1 doden en 15 gewonden Devaluatie roebel Johanna Ley dekkers naar Amerika Het „rapport Vorrink" Vragen aan de minister Uit Londengeen nieuws Oostenrijkse kwestie blijft kwestie Honderden afscheidsgroeten aan Brabant en Zeeland P. Deserteur gevonden nsen Uitgave van de „Stichting De Stem" Conranissie van Toezicht: A F J Aernoudts C J v Hooteghem A E Langenhorst Mr. Dr A. J J M Mes Mr H B B de Rechter Versch^nt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3 38 per kwar taal. per post t 4 25 per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0 2ö Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstre Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7. tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn directeur. P J Alberts, hoofdredacteur J J H A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 1 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing. Med.t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. minister VAN MAARSEVEEN heeft gister by de verdere behande ling van zijn begroting van Justitie in de Tweede Kamer meege deeld, dat de Tribunalen tot 1 Juni a.s. zullen blijven doorwerken. Oor- pronkelijk was het de bedoeling de Tribunalen per 1 Jan. a.s. op te beffen. De Tweede Kamer heeft de begroting van Justitie zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Tevens zijn vastgesteld het bö deze begroting aan de orde gestelde verslag der vaste commissie voor privaat- en straf recht omtrent bezoeken aan kampen voor politieke delinquenten en straf gestichten en het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van eni- artikelen van het besluit vijandelijk vermogen. /VVER de bijzondere rechtspleging i? in de Kamer zeer druk gespro ken. De minister ging op een en ander uitvoerig in en deelde o.m. mee, dat het streven is de jeugdige delinquen ten in kleinere kampen onder te bren gen, waaraan voordelen verbonden zijn met het oog op persoonlijke be ïnvloeding. De zaken, die voor X October 1946 door de Bijz. gerechtshoven zijn be recht, worden herzien. Overwogen zal worden of er sprake van gratie kan zijn. Een zeer groot aantal gevallen is op grond van gratie-adviezen afge handeld. Het lijkt hem niet opportuun genoemde datum te wijzigen, zoals een der sprekers gevraagd had. Bij de huidige moderne opvattingen achtte hij deportatie niet juist. We leven niet meer onder koloniale verhoudin gen, zei de minister. Vrijlating op grote schaal vond hij niet verantwoord en vrijlating op voorwaarde, dat de betrokkene bij 'n bepaalde firma zal gaan werken, ook niet De minister zegde toe te bevor deren, dat doodstraffen worden ver anderd in levenslange gevangenis straf, tenzü de gratie-adviezen der rechterlijke instanties hem aanlei ding geven te adviseren tot een an dere straf. Gevraagd was er of er maar 400 Duitse oorlogsmisdadigers zijn uitge leverd en of de regering wel actief genoeg geweest is. In verband hiermede deelde de mi nister mede, dat 1200 verzoeken om uitlevering zijn ingediend, Vele Duit se misdadigers zijn eehter niet te vin den. Naar schatting zullen op 31 Decem ber n'og 8500 personen in de kampen zijn. De ervaring is, dat de tribuna len snel werken. Hij zal nu voorstel len om deze tot 1 Juni a.s. te laten werken. De heer Derks (KVP) deelde hij mede, dat de vonnissen van hen, die voor 1 Sept. 1946 zijn berecht, auto matisch worden herzien. Een wetsontwerp tot schadeloos stelling van ten onrechte gedeti neerden kan binnenkort worden tege moet gezien. De regering heeft wel wat gedaan voor de heropvoeding der gedetineer den, doch men zou wellicht meer heb ben kunnen doen. Propaganda als b. v door vertoning van Chaplins „Dic tator" zou hij niet juist geacht heb ben, omdat men een afkeer van pro paganda heeft gekregen. Veel meer moet van de invloed der geestelijken verwacht worden. Ten aanzien van de arrestatie van de leden van de Joodse raad Asscher en Coheri, die medewerking zouden verleend hebben bij het deporteren van joden, deelde de minister o.m. mee, dit n.a.v. vragen van de heer Donker (P. v. d. A.) dat hij de houding van de procureur-fiscaal deelt De procureur heeft echte; opdrach ten om als de stand van het onder zoek dit toelaat de preven tieve hechtenis op te heffen. Het onderzoek kan wellicht deze week ge ëindigd zijn. Naar aanleiding van vragen over figuren als Wimmer, Ritterbusch en Fischböck, deelde de minister mee, dat tegen Wimmer geen aanklacht is ingediend. Een uitvoerig onderzoek tegen Rit terbusch heeft geen oorlogsmisdaad opgeleverd. Tegen Fischböck is geen aanklacht aanwezig. De minister zal het advies van de grote raad der illegaliteit inwinnen omtrent de berechting van illegalen, die bij verhoor zijn doorgeslagen. 1 Juli einde van de P.R.A. laborateurs zullen worden vervolgd, ook al is het na 1 Juli, zei hij. De motie-Scheps werd dan ook ver worpen met 44 tegen 25 stemmen. Beheersinstituut onder de loupe. rpegen het beheersinstituut werden verschillende bezwaren door en kele Kamerleden ontwikkeld, vooral tegen de trage werkwijze en de ge brekkige leiding van deze bureaux. „Er moet met vaste hand worden in gegrepen, zo drukte de heer Terpstra (A.R.) het uit, anders vrees ik, dat onze kleinkinderen nog over het Be heersinstituut zullen moeten klagen". De minister erkende, dat diverse klachten alle grond hebben. Hij zou willen aangeven, dat het beheer over één jaar geëindigd moet zjjn, maar dat zal wel niet gaan en voorts hééft hjj alleen daar niet over te beslissen. Te overwegen wa re of het niet gewenst is de verant woordelijkheid voor het beheersin stituut door één minister te doen dragen, inplaats van thans door vijf. Verschillende Kamerleden vonden het noodzakelijk om de jaarstukken van het Beheersinstituut openbaar te maken. Mej. Tendeloo (P. v. d. A.) diende daarover zelfs een motie in. Zij verlangde daarin ook, dat het be leid van het instituut en zijn plaat selijke vertegenwoordigingen onder regelmatige controle dient te staan van een van regeringswege in te stellen commissie van toezicht. De minister had tegen het eerste deel der motie geen bezwaar. Van het tweede deel vreesde hij echter ver traging in het werk van het instituut. Zonder hoofdelijke stemming werd de motie evenwel aangenomen. En dit betekende meteen ook het einde van de debatten over de justitie-begro- ting. I|E MINISTER van Sociale Zaken heeft zjjn goedkeuring gehecht aan een voorstel van de commissie van advies voor het ziekenfondswe zen, om de premie van de verplichte ziekenfondsverzekering voor het jaar 1948 te verlagen van 4 tot 3.8 pet. van het loon, dat voor premieberekening in aanmerking komt. Deze premie wordt, zoals men wéét, door werkgever en werknemer ieder voor de helft opgebracht. Het aan deel van de werknemer in de ver laagde premie zal door de werkge ver, die het loon wekelijks betaald, voor het eerst van het loon over de eerste volle werkweek van het jaar 1948 worden ingehouden. H liet nationale monument op het Damplantsoen tc Amsterdam, waar op 13 December a.s. de Commissarissen der Koningin van alle provincies t.i tegenwoordigheid van leden van het Koninklijk Huis urnen met aarde uit alle provincies zullen bijzetten. Het monument bestaat uit een open colon nade van elf traveeën, half elliptisch van plattegrond, met de open zijde front makende naar de Dam. DRINSES ANNE de Bourbon-Parma heeft medegedeeld, dat zij niet met koning .Michael verloofd is en zich ook niet mét hem zal verloven. ETEN REGELING is getroffen, waar door de „Wegenwacht" ook aan be stuurders van militaire voertuigen „ser vice" zal worden geboden. E KAN THOREZ de Franse Franse Nationale Vergadering met TIET NIEUWSTE Engelse exportar- tikel wordt voetbalprofs. Want Amerika wel een stellteje Engelse en Schotse "voetbal-jongleurs kopen. communistenleider nog zo hard schreeuwen, dat de sabotage daden in Frankrijk aan anderen zijn te wijten, alles wat hij zegt wordt gelogenstraft door het feit, dat thans 5 communisten zijn gearresteerd die bekend hebben medeplichtig te zijn aan een aanslag op een spoorlijn. Zij hebben verklaard gehandeld te hebben op InstnWies van de sta kingscommissie te Parijs. Daat zit Thorez nu? Hij sprax over misdaden, doch zijn volgelingen zelf zijn de schuldigen. Hij vergeleek de spoorweg-sabotagedaden met de Riiks dagbrand, die volgens hem door Goe- ring was gesticht om als reden te die nen voor onderdrukking dercommu nisten in Duitsland. Deze vergelijking heeft Thorez ze ker in Moskou opgedaan, van waaruit hij sinds een paar dagen is terugge keerd en waar hij ongetwijfeld weer dp nodige leerstof zal hebben opge daan. Tn een deal van onze edities konden wij gister nog publiceren, dat de prekend over de P.R.A.. zei hij o.m. dat als op 1 Juli de P.R.A. wordt afgeschaft, dan heeft men drie jaar gelegenheid gehad, collaboratiegeval- len te onderzoeken. Maar als er na 1 Juli een ernstig geval van collaboratie wordt aange bracht, dan zal dat worden onder zocht door de politie en berecht door de organen, die dan met de bereeh ting belast zijn. De minister kon niet zeggen hoe' veel mensen bij de gemeentepolitie worden ondergebracht. De heer Scheps (P. v. d. A.) maak te zich wat ongerust over de berech ting van economische collaborateurs. Hij wilde maatregelen ter waarbor ging van de ongestoorde berechting dezer collaborateurs en diende daar over een motie in. De minister had aan een dergelijke motie echter geen behoefte. Het is geenszins de bedoeling de kleme collaborateurs te straffen en ,...srote te ontzien Mijn nolitigk is altijd een andere geweest. Grote col- Weersverwachting hedenavond: geldig tot Meest zwaar bewolkt met plaat sclijk enige regen en matige wind uit Zuidelijke rich'ingen. Zachte' Heden nr 'rr 1631 uur. Za terdag zon op 8.31 uur en maan onder 14.12 uur. r\E ONDERHANDELINGEN op het in de Indische wateren liggende Amerikaanse schip „Renville", die vandaag zouden beginnen zijn enige dagen uitgesteld. Dit omdat het vliegtuig dat een speciale radiover binding tussen het schip en Djokja zou tot stand brengen wegens slech te weersomstandigheden niet kon opstijgen. Op zijn vroegst kan men nu eerst Maandag gaan confereren. Steeds meer berichten komen er door, dat men over de komende be sprekingen niet bijster optimistisch is en dat men grote reserve moet be trachten. Eigenaardig wordt het gevonden, dat. de „Commissie van goede dien sten" aan de wens der republikeinen is tegemoet gekomen, door eerst poli tieke zaken op het tapijt te brengen, térwijl van Nederlandse zijde gevraagd was eerst het militaire probleem op gelost te krijgen. "yOLGENS berichten uit Joodse Amerikaanse bron bestaan er daar plannen voor uitrusting van 'n 250.000 man sterk expeditie-leger voor Palestina, onder leiding van Amerikaanse generaals. Gisteren was het wat rustiger in Palestina dan in de voorbije dagen, het geen niet wil zeggen, dat er geen incidenten zijn voorgevallen en dat de strijd niet elk ogenblik feller kan oplaaien. Arabische demnostranten hebben te Alexandrië, Cairo en Bagdad Europe.- se gebouwen aangevallen.1 In Alexandrië bestormden 5000 de monstranten onder het zwaaien van knuppels en ijzeren staven luid schreeu wend hei politie-cordon om het Britse algemeen consulaat. Een eerdere po ging. het Nederlandse consulaat aan te vallen, werd door de politie verij deld. De Egyptische regering heeft in 'n communiqué bekend gemaakt, dat.ver der alle demonstratief tegen de ver deling van Palestina verboden zullen zijn, daar Egypte zijn bezwaren te gen het besluit der V. N. reeds ken baar heeft gemaakt. Britse troepen betrokken Donder dagavond de wacht rondom het oude deel van Jeruzalem om de Arabieren het uitbreken te beletten Alle verlo ven bij de Palestijnse politie zijn in getrokken en troepen moeten zich he den van zonsopgang af gereed hou den. daar men vandaag veel onlusten verwacht. Het Arabische hoge comité heeft alle Arabieren opgeroepen geen geor ganiseerde demonstraties tegen het verdelingsplan te houden, doch in de moskeeën en kerken te bidden om Gods hulp in de komende strijd. In gewoonlijk welingelichte Britse krinrnm te Washington verklaart men dat F,n"-iand ovQrwc°fft om bet bur- geriiike b«'our van Palestina in Mei aanstaande aan de commissie der V. N. over te dragen. Zeer terecht gaat men namelijk van Nederlandse zijde uit van het standpunt, dat eerst de orde staakt het vuren naar behoren moet wor den uitgevoerd en dat alle republi keinse gevechts-activiteit moet zjjn stopgezet, vooraleer men aan tafel gaat praten over politieke kwesties. In republikeinse kringen is men niet bijster enthousiast over de sa menstelling der Nederlandse delega tie. Geen wonder ook, want het is opmerkelijk hoeveel Indonesiërs juist in deze delegatie de Nederlandse en dus ook hun eigen landsbelangen zul len behartigen. De republikeinen zullen dus met hun beweringen staan tegenover die hunner eigen landgenoten. Voor de „Commissie van goede diensten" moet het overigens tekenend zijn dat Ne derland met een gerust hart zijn be langen aan deze Indonesiërs zelf over kan laten. Verschillende botsingen. Uoe weinig zin het wel heeft over politieke kwesties te gaan pra ten als republikeinse benden steeds weer onze Nederlandse militairen van uit hinderlagen bestoken, blijkt wel uit de jongste berichten. Volgens tot dusver ontvangen be richten bedroegen de verliezen op 3 December namelijk zeven gesneu velden en vijftien gewonden. Op Java en Sumatra zjjn talrijke ge vechten geleverd tegen Nederlandse posten en patrouilles. In het grensgebied van West-Java (bij Bantam) kregen Nederlandse pa trouilles ten Noordwesten van Tan gerang, ten Noordoosten van Tjoeroeg en ten Zuiden van Leuwilang contact met republikeinse strijdgroepen. Strijd groepen, die ten Zuidoosten van Tjoe roeg waren geinfiltreerd, zijn verdre ven. In de grensgebieden van Midden Java ten Zuiden van Weleri en nabij Ambarawa zijn enige benden verdre ven. Ook in het grensgebied van Noord Sumatra ten Westen van Merak zijn republikeinse strijdgroepen verdreven. \TOLGENS LOVETT, de Amerikaan se onderminister van Buitenland se Zaken, is het ministerie in het be zit van berichten over een „panische kooplust" in de Sovjet-Unie en over een devaluatie of wijziging in de koers van de roebel. Lovett voegde er aan toe. dat hij de Amerikaanse ambassade te Moskou om meer details heeft getelegrafeerd en binnen een paar dagen antwoord hoopt te hebben. In officiële Sovjet-Russische krin gen te Washington ontkende me# iets van deze berichten af te weten. Men is echter algemeen van oordeel, dat de berichten veel grond van waarheid hebben. J)E TOTALE uitvoer van land- en tuinbouwproducten gedurende de ee-ste neten maanden, van 1947 is biina 1 200 millioen meer dan die van de overeenkomstige periode van het vorige jaar. grote meerderheid het wetsontwerp, ter bescherming van de arbeidsvrij- heid heeft aangenomen. Er zijn nog geen berichten doorgeseind, of dit be sluit reeds tastbare uitwerking heeft opgeleverd, doch het schijnt in ieder geval zó te zijn. dat op vele plaatsen de stakers grotendeels weer aan het werk zijn getogen. Zelfs in 't Noord- Franse mijndistrict heerst er thans weer grote werklust. 80 pet. der miin werkers is volgens de minister van Binnenlandse Zaken weer aan de slag gegaan. Ook in Oost- en West-Frank rijk staan de zaken er gunstig voor, doch in het heetgebakerde Zuiden, spelen zich nog steeds flinke gevech ten af. Bijvoorbeeld in Marseille en Nice. Volgens de communistische pers zouden echter 250.000 kantoorbedien den vandaag gaan staken en zouden 2 millioen leden van het overheids personeel een ultimatum aan de rege ring overhandigd hebben. De wens bleek echter de vader der gedachte te zijn, want blijkens een mededeling van het Franse ministerie van Arbeid heeft men van de voorgenomen sta king afgezien. Zou ook hier misschien weer eens de wens de vader van de gedachte kunnen zijn? De communistische vocabulaire is overigens met één mooi woord ver rijkt. Namelijk met „worgwetten". Zo betitelt „De Waarheid" de door de Franse Nationale Vergadering onder grote meerderheid aangenomen wet- Zij zal Truman Zeeuwse manchetknopen schenken JOHANNA LEYDEKKERS, een 6- jarig meisje uit Vlissingen, dat tijdens een bombardement haar ouders en andere bloedverwanten heeft ver loren, zal. als bijna alle Nederlandse kinderen, Kerstmis in ons land vieren. Voor het echter zover is, zal Anna zoveel gezien hebben en zulke afstan den hebben afgelegd, als slechts voor weinigen is weggelegd. Het vrijheids beeld der Ver. Staten op Bedloe-Is- land en de gebouwen van de Verenig de Naties in Lake Success zal zii be zoeken en op het imposante Witte Huis zal president Truman haar een hand geven. Johanna heeft haar geboortestad verlaten en is per auto naar Brussel gegaan, vanwaar ze Donderdag per vliotuig naar Engeland ging. vliegt Zondag met vier andere kinderen, een Italiaans en een Be'gisch jonge tje en twee Engelse me'sjes uit Bir mingham naar New-York. Alle kinderen zijn geadopteerd. Een der Engelse meisjes door de hele stad Chicago, de Belgische jongen door Ma ry Pickford en Johanna Leydekkers door de bekende „Whispering bariton" Jack Smith. De kinderen gaan' naar Amerika onder de hoede van het „Sosters parents plan for war chil- dern", een organisatie, die gedurende de Spaanse burgeroorlog in New-York is opgericht en sindsdien gestadig is gegroeid. Jack Smith heeft het plan uitgewerkt voor het bezoek van de oorlogswezen. Ze worden onderge bracht in het „Essex-house" te New- York. Een Amerikaanse dokter en eni ge verpleegsters zullen de meisjes en jongens gedurende hun hele verblijf in de Ver. Staten vergezellen. Alle kinderen zullen uit hun eigen land een kleinigheidje voor president Truman meenemen. Zo zal Johanna Leydekkers „Uncle Harry" met een Tn verband met de reacties over het uitgebrachte rapport van de In be zettingstijd betoonde grove nalatigheid t.a.v. Nederlandse krijgs- en*politieke gevangenen, deelt het Ned. Rode Kruis nu mee, dat het huidige Rode Kruis geheel vernieuwd is, zodat het onbillijk zou zijn, de thans zittende personen verantwoordelijk te willen stellen voor dgene wat in de bezettingstijd is na gelaten. Ook de illegaliteit heeft gereageerd en wel middels de nationale documentatie dienst der illegaliteit. Die erop wijst, dat door de illegaliteit inderdaad wel het een en ander is gedaan Er zijn destijds zes maatregelen genomen om de nood der politieke gevangenen enigs zins te verlichten. O.m. zijn er vele malen pakketten naar concentratie kampen in Duitsland gezonden en is via geheime zenders aan „Londen" ge seind hoe onze gevangeren veel slech ter verzorgd werden dan gevangenen van andere landen. „De commissie-Vorrink heeft dus waarschijnlijk bij het samenstellen van her rapport over het Rode Kruis geen voldoende inlichtingen ontvangen over de vele goed georganiseerde po gingen van de illegaliteit, om de poli tieke gevangenen te helpen, waarbij bovendien vele illegale werkers vrij heid en leven hebben geofferd", aldus besluit de documentatiedienst der ille galiteit. Het rapport Cleveringa. T>ij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de Kamer was de heer Serrarens van plan de regering uit te nodigen de rapporten van de „commissie Cleve ringa" waarin grotendeels dezelfde materie en de gestes van dezelfde per sonen als in het „rapport Vorrink" verwerkt te publiceren. Om ons onbekende redenen heeft dit Kamer lid zulks toen nagelaten. Thans heeft het Kamerlid van Heuven Goedhart in schriftelijke vragen aan de minis- tei van Buitenlandse 'Zaken het rap port Cleveringa naar voren gebracht en om openbaarmaking ervan ge vraagd. Wij hebben er reeds op gewezen, enige dagen geleden, dat ook wij deze publicatie urgent achten. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. Besluit is toegekend de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau aan de heer J. v. d. Rhijt te Vlissingen. yvOOR VERSTOPPING van de schoor steen is een 78-jarige vrouw in Haarlem het slachtofler van kolen damp geworden. ten ter bestrijding yan°de stakingen paar ,echte Zeeuwsa manchetknopen en de sabotagedaden. Als men scheld-1 verblijden, namen verzint, staat men steeds zwak, zo ook hier! rtOK DONDERDAG slaagde de raad van ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te Londen er niet in tot overeenstemming te komen, daar Molotov gedurende de gehele zitting weigerde het Franse voorstel betreffende de definitie van Duitse activa in Oostenrijk in gedetailleerde beschouwing te nemen of een concrete opgave te verstrekken van de activa, waarop de USSR aanspraak maakt. Molotov bleef zelfs weigeren toen Marshall op de man af om een derge lijke concrete lijst verzocht. Wel beschuldigde Molotov de drie Westerse mogendheden ervan, dat zij in Oostenrijk intervenieerden en trachtten door voorwaarden voor eco- nomische hulp Oostenrijk onder sla-1 c^en na' De weinig spraakzame Mar vernii te bren"en. Slechts de Soviet- shall schqnt iets zeer belangrijks te regering had Oortenriik zonder bijbe doelingen geholpen, aldus Molotov. Marshall noemde Molotov's be schuldiging „een verdraaiing van de bedoelingen der Ver. Staten, zo als men die reeds zo dikwijls had gehoord". Hij zeide echter, niet te wensen, dat de tijd van de confe rentie met onbetamelijke en zwart gallige propaganda zou worden ver daan. Marshall vond, dat men de Oosten rijkse kwestie voorlopig beter ter zij de kan laten en overgaan op het vol gende puqt op de agenda: de econo- mische beginselen, die de toekomst van Duitsland zullen beheersen. Dit punt zal vandaag in behandelng wor den genomen. 1 Marshall en Bevin kaarten hier nog JK KOM U het verhaal doen van het vertrek van het troepenschip „Slo- terdijk", dat gisteren de jongens van 63 RI. meenam, en van het af scheid van 1500 soldaten. Een gebeurtenis, waar U zelf geen getuige van kon zijn, of het misschien niet wilde... Het verhaal van de honderden gezichtenen van dat ene, dat U tussen al die anderen onmiddellijk zoudt herken nen, dat U Zondagavond, misschien met ogen vol droefheid voor U zag. Het verhaal van de lichte mist boven de Mcrwede-ha- haven, waarin alle gestalten onbelangrijk schenen, behalve die, van de soldaat die gebogen onder de last van zijn plunjezak, over de loopplank aan boord kwam. De soldaat die me vertelde van de stoomboot, die dit jaar niet komt, maar gaat bedoelde het helemaal niet als een grapje, hjj zei het heel simpel, en een beetje zielig. Het was een gewone jongen met een goedig open gezicht. Zijn moeder woont in een dorpje op Zuid-Beveland. Hij trapte een halfopgerookte cigaret uit op de grond, en bleef ernaar kij ken „Kiek Meneer, dit jaar is het net an dersom; noe is 't: „Zie ginds gaat de stoomboot"........ Trein-opschriften Qm 10 uur arriveerde de eerste trein uit „Markiezenhof" op het Marconi plen in Rotterdam, vanwaar hij, na ge rangeerd te hebben, het terrein van de Rott. Lloyd opstoomde. Toen de wolken stoom van de stap voets rijdende locomotief voorbij waren de trein moest zich letterlijk „een weg banen" door de haag van mensen, en de wagons voorbij reden, voelde ik me een ogenblik heel hulpeloos, om dat het me onmogelijk scheen, U dit ook maar enigszins weer te geven. Langs alle mogelijke en onmogelijke openingen puilden de soldaten er aan beide zijden uit, die riepen en zwaai den en handen drukten, meisjes die op de treeplank sprongen en „meer dan veilig" vastgehouden werden, en overal zwaaiende zakdoeken. Het wa ren geen zakdoeken die schreeuwden om een drooglijn, maar om te wuiven waren ze ook niet alleen. „Wij gaan bananen halen bij Soe- kamo" hebben ze met krijt op een wagon geschreven; „Wij gaan Lndië bevrijden, Zeeuwen"; „Wij willen niet maar wij moeten", ja dat stond er ook. maar vlak ernaast „Weg met de com munisten", en dit laatste met zulke let ters, „Tot over twee jaar", „Oranje boven, Zeeland". En zowaar zag ik ge schreven het naamkaartje van A. Krij ger. Driewegen en v. Leverden Vlis singen, óók al op de trein. Verder zag ik een klein hame:-en-sikkel teken. Er moet een veldslag om geleverd zijn; laat ik U vertellen dat er nog een klein stukje van over was. Nerg-ns beter dan uit deze opschrif ten heb ik de stemm'ng bij het ve.t ek kunnen opmaken verlangen naar het onbekende, maar dit alles tegen de achtergrond van het begrijpen der Noodzaak. Zodra de trein op het haven-terrein gestopt was. stelden de soldaten zich op, en gingen via een grote loods, waai ze koffie, cigaretten.... en administra tie kregen, aan boord. In anderhalf uur tijd waren honderden soldaten inge scheept; de organisatie van het geheel was in een woord uitmuntend, en die kon uitmuntend zijn. omdat vandaag, zoals bij alle vorige gelegenheden, de leiding berustte bij Generaal A. H. Nijhoff, Directeur van het verkeerswe zen, die zowel de leiding heeft van der-" gelijke organisaties, in Nederland als in Indonesië. De tweede 'trein, wederom uit Mar kiezenhof, kwam punctueel om 11.41 binnen In Bei gen op Zoom waren de jongens aan de trein gebracht door de muziekkapel van de L.S.K. terwijl alle officieren van het garnizoen hen uit geleide deden. In de middag arriveerde er nog twee treinen, uit Assen en Laren. Een klein stukje Goes Tk heb een klein stukje Goes gevonden op de uitgestiekte kade, en op het voordek van het schip. Vele handdiuk ken en groeten breng ik U van: F. Kusters, A v. Zweeden. P Jacobs, Go- vers, v. h. Westeinde, J Nonnekens. die "it de Pm-ardstr I" vert»lde hii me, P Clement en van iemand uit de Calwei vestraat, wiens naam ik niet meer kan lezen. Verder zag ik er de Mun'ck uit Ber i gen op Zoom en vaandrig Becht, v d uitgelatenheid en Bom uit Oudenbosch en Maeyer, uit een beetje weemoed, enthousiasme en 1 Breda. Tk ben aan boord geweest van „De Sloterdijk". En omdat ik weet, dat er no-* aUiid zi!n. di" menen. ..dat de prooaganda in Rotterdam al begint", ben ik kritischer dan menig huismoe der de buigende loopplank opgeklom men. We hadden het voorrecht rondgeleid te woiden door de Commandant, die het bevel aan boord zal voeren. Majoor Rodenburg. Hij heeft ons alles laten zien. Ik wéét dat het veel is. En het Thuisfront kan geiust zijn. Dit schip heeft het voordeel boven andere, dat het gebouwd is voor de Tropen, daar het oorspronkelijk dierst deed op de Java-Iijn. Zeer veel gekoeld zoet water is aan boord. En specaal van belang voor de slaapzalen is het luchtverver singssysteem. 1500 man is niet teveel, wanneer men in aanmerking neemt, dat onder de oorlcg meer dan eens 2000 soldaten veivoerd zijn. -Geruststellend is ook, dat 50% meer reddingsmidde len aan boord zijn dan opvarenden. Zodra men buitengaats is worden hier mee oefeningen gehouden, de z.g. „s'.oe- penrol". Meer dan anderhalf uur hebben we naar hartelust kunnen vragen en be- z c tigen' vijf cantinewagens bevinden zich aan boord, de NIWIN bracht rtuü Ke-s.pa.vKetten aan boord en de Sint zit ook ergens in een van de rui men. In de ruimen bevinden zich de slaapplaatsen der manschappen (vier hoog een aparte wasgelegenheid per zaal. Een gedeelte van de officiersver- blijven is m'nder dan deze zalen. Op het dek in twee bevinden zich twee andere officiersve. blijven. Twee doktoren voeren het bevel over hun ziekenafdeling, operatiekamer, ste rilisatie ruimte polikliniek, en de ka mer van de tandarts. Een reusachtige keuken, bakkerij, linnenkamer, en niet te vergeten de hut van de provoost, (door een merkwaardig toeval juist de koelste plaats van het schip), een bi bliotheek en een enorme eetzaal. Aan boord zagen we ook Kol. Sitsen uit Breda (derde oefencentrum), die blijk wilde geven van zijn belangstel ling en wilde zien hoe de soldaten het aan boord zouden hebben. schrijf U deze reportage in de trein tussen Rotterdam en Dordt. "Zojuist heeft een medereizigster mijn hulp in geroepen bij een Sinterklaasgedicht. Ik moet even heel raar gekeken heb ben, want ze begon opeens te lachen. Toen hebben we, na vereend gepeins besloten „Sint" toch maar op „bemint" te laten rijmen. En daarna heb ik haar het verhaaltje vertelt van de stoomboot Om half vijf is „de Sloterdijk" afge varen, te: wijl het muziekkorps van de Stoottroepen uit Den Bosch het Wil helmus speelde; de eerste haven die ze aandoen is Aden. Over vier weken zul len ze in lndië zijn. Ik brerg U hun g-ceten over honde den g oelsn aan Brabant en Zeeland. En ik ben dank- bstfcr dat is dit mag doen. vertellen, want Bevin luistert inge spannen. TJORPORAAL STUMPERTJE zo heet de scheepshond van m.m. „Jan van Galen" momenteel op weg naar lndië besloot in Lissabon de stad in te gaan. Meneertje raakte ech ter de weg kwijt en alle speuren van de bemanning hielp niet. Getreur aan boord, dat spreekt. De KLM hoorde van de treurmare en liet haar kan toor in Lissabon een campagne op touw zetten. En ziedaar, op een ge geven dag komt iemand met Stum pertje aankuieren. Met i#t gevolg, dat Stumpertje per vliegtuig naar Schiphol is gedirigeerd en de hoogste autoriteiten nu diep aan- 't nadenken zijn, hoe het gedeserteerde hondje weer op de „Jan van Galen" kan ko men. Til J>E BEDRIJFSHORECA heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken een telegram gezonden, waarin geprotes teerd wordt tegen de verhoging tot 50 pet. van de vermakelijkheidsbelas ting voor dancings en café-chantants. TN DE COMMISSIE tot herziening van het beginselprogram der K.V.P. zijn geïnstalleerd Pater Mag. Dr. S. Stokman O.F.M. (voorzitter); Dr. L. A. H. Albering, Pater D2'. L. J. G. Beau fort O.F.M., Prof. Mr. A. L. de Block, Mr. W. C. L. V. d. Grinten, Mr. E. M. J. A. S-ssen. mr. A. A M Strucken en A. de Wolf. Secretaris is Mr. Ch. Rut ten, 2e secretaris der K.V.P. TN DE STAATSCOURANT van gister is een oproep gepubliceerd van de enquêtecommissie regeringsbeleid 1940- 1945." Deze commissie wil zo spoedig mogelijk (in elk geval vóór 22 Dec.) op gave ontvangen van personen, die door de commissie gehoord willen worden over het regeringsbeleid der kabinet ten-de Geer. Gerbrandy en Schermer- horn-Drees sedert de Duitse inval in Nederland van 10 Mei 1940 en de oor log met Japan tot aan de opening van de zitting der voorlopige Staten-Gehe- raal op 20 Nov. 1945. STAD EN LAND ijiER BESPARING van benzine wekt de KNAC het automobielverkeer op bij het wachten voor open brug gen, bij veren, gesloten spoorwegover gangen enz. de motor af te zetten. F^AAR „La Nation Beige" meldt, is een afvaardiging van het kath. congres voor de oolossing van de Ko ningskwestie uit Brussel naar Pregny vertrokken, waar Koning Leopold ver blijf houdt JJ. v. d. BROECK, de oud-hoofdre dacteur van de „Limburger Koe rier" zal in de tweede helft van Fe bruari voor het Bijzondere Gerechts hof te Maastricht terecht staan. JAE Nederlandse Vereniging van we genbouwers heeft een voorste! In besp-eking genomen, om te komen tot een bindend besluit geen zwarte lo nen meer te betalen. TN INDIANAPOLIS is een manne- kjke Siamese tweeling geboren, die met de schedels aan elkaar ge groeid is. Er is weinig hoop, dat de babies zullen bliiven leven. TOEGO-SLAVIE heeft zij'n els tot inlijving van Karinthië weer aan ban-do Perv,„v-t doo<- aan de raad van der G*"nte Vi°r t° Verzoek en om in staat te worden gesteld zijn verlangens naar voren te brengen.

de Stem | 1947 | | pagina 1