IT. Kamerleden en echtscheidingen Laatste communistische stuiptrekkingen Roosendaal gecombineerd grensstation Een beetje al te prijzig! Waspoeder voor iedereen Electrificatie van de Emmapolder aan de orde ~lfg$s Arabieren dreigen met „Heilige oorlog" IN 'T KORT Volgt Prins Boudewijn zijn Vader op VIERDE JAARGANG No. 940 DONDERDAG 4 DECEMBER 1947 Over 3 of 4 maanden wetsontwerp over *\^inperking der echtscheidingsmogelijkheden Voor de vrouw door de vrouw Alle winkels op Dinsdagmiddag gesloten D° onlusten in'Frankrijk Ondergrondse actie neem toe - Staking verloopt echter steeds meer Zwaar bewolkt Washington bevreesd voor Sovjet-inmenging in Palestina Meer belasting voor minderjarigen Tweedehands-auto's werden met duizen den guldens overwinst verkocht, maar de prijsbeheersing sloeg toe Amerika Sinterklaas kivam.uit Zeeuwse problemen 3 doden en 3 gewonden Nieuwe bonnen Raad van Cling e MARKTEN NDHOVEN JRECHX 993-00 )A Uitgave van de .Stichting Ue Stem" Commissie van Toezicht A F J Aernourits C J v Hooteghem A E Langenhorst Mr Dr A J J M Mes Mr H B 3 de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetalmg 3 38 per kwar taal per post i 4 25 per week (uitsiuitend bij niet postbestelling) 026 Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen vooi buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrel Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7 tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes, Westsingel 75, telefoon 2236 Waarn directeur P J Alberts hoofdredacteur J J H A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): if 0.10 per m/m voor Reclames (Ing Med.) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60) Incasso wordt berekend. Voor God. Koningin en Vaderland rvNS STRAFRECHT en alles wat daarmee samenhangt iq gister in de Tweede Kamer aan uitvoerige beschouwingen onderworpen. Er bleek over het algemeen waarde ring voor het door minister van Maarseveen gepresteerde. Echter var de ander kant verwacht uien van hem nog zeer veel ten aanzien van de herzieningen in ons straf- re> lit Een der belangrijkste punten, was de nieuwe regeling voor de pcntschei- dingen die de minister thans vourbe reidt. Vrijwel alle sprekers en spreek sters wilden daarover het nunne zeg gen. Daarbij traden er principiële ver schillen aan de dag. Zo wees de heer Donker (F.v.d.A.) erop, dat de nieuwe echtscheidingsregeling ver moedelijk volledig zal beantwoorden aan de (kath.) opvattingen van de minister. Maar is er ook niet een an der uitgangspunt mogelijk,? vroeg hij. Uiteraard was de communist Stok vis fel tegen inperking der echtschei dingsmogelijkheden. Hij vond het „overdreven aan lichtvaardige echt scheidingen een zo zwaarwichtige be tekenis toe te kennen als de voor standers van onontbindbaarheid van het huwelijk doen". „Mijn fractie zal nimmer meewerken aan de vermeer dering van het mensenleed, dat ver dere beperking van de echtscheidings gronden meebrengt", zo verklaarde hij met pathos. Ds. Zandt (S.G.) verkondigde echter een geheel andere mening, ter wijl de heer Vonk (P.v.d.V.) dezelf de opinie had als de P.v.d.A. De minister deed dit alles kort af door zeer terecht te verkla ren, dat men geen huwelijkswetge ving voor een deel van het volk kan maken en een andere weer voor een ander deel. „Daarom moet er geko men worden tot een regeling die voor allen zoveel mogelijk «bevre digend is." lfet wetsontwerp zal over 3 a 4 maanden worden ingediend. Voor de vrouw T\e dames van de Kamer hadden 't speciaal over haar sexegenoten, hetgeen men niet Önlogisch kan noemen. Zo bepleitte mej. de Vink (K.V.P.) op grond van rechtvaardig heid en billijkheid een regeling voor die vrouwen die statenloos werden, omdat hun mannen in Duitse krijgs dienst traden, en welke vrouwen po litiek volkomen „zuiver" zijn geble ken. Mej. Tendeloo (P.v.d.A.) po pelde van verlangen om de manier te zien waarop de minister zich voor stelt de „handelingsonbekwaamheid" der vrouw op te heffen. De positie van de gehuwde vrouw is zodanig, zei zij, dat als haar m$n haar niet be schermt. zij geen bescherming geniel Zij wenste ook een regeling waar bij de gehuwde vrouw bescherming wordt verleend zodat zij over een deel van het inkomen kan beschik ken en rechtshandelingen kan verrich ten die voor haar en haar kinderen nodig 2$n. De verdere opgang van de emancipatie der vrouw dus! Naar aanleiding van dit alles zeg de de minister toe, een wetsont werp te overwegen om het mogelijk te maken dat een gehuwde vrouw wier man in vreemde krijgsdien- is getreden en die zich goed heeft gedragen, het Nederlanderschap te rug te geven, dat zij door de daad van haar man heeft verloren. Duitsers en Oostenrijkers ünigszins in verband daarmee hin-,. gen de kwesties van een wijziging der Vreemdelingenwet en de natura lisatie. De heer Donker wees erop dat geageerd wordt tegen de uitwijzing van Duitsers, maar* men moet niet vergeten zei hij, dat in Nederland niet minder dan 6480 Duitse propagandis ten hebben gewerkt. De heer Terpstra hield een pleidooi om bij het u#wij'- zen van Duitsers zich niet te laten leiden door gevoelens van haat en ook niet van edelmoedigheid. De eni ge richtsnoer moet zijn: de zelfbescher ming van de Staat! Over de positie die de Oostenrijkers thans in ons land innemen had het de heer Rool- vink (K.V.P.). Hij wilde richtlijnen over deze kwestie hebben en stelde zich op het, standpunt, dat alleen die Oostenrijkers voor uitz'etting uit het land in aanmerking komen, die vrij willig de Duitse nationaliteit hebben I aanvaard. De minister was het niet met de zienswijze van de heer Rool- vink eens. Hij gaf enige cijfers over de naturalisatie. 8000 verzoeken om naturalisa- s a t i e zijn nog niet in een wets ontwerp tol uitdrukking gekomen Daarvan zijn er 3000 ingediend voor 1 Mei 1940 en 5000 na 15 Mei 1945. Denk aan de vuurwapens rpot de andere kwesties die bespro- ken werden, behoorde o.m. het op sporen van vuurwapens onder de be volking Veie Kamerleden vonden dit om begrijpelijke redenen zeer belang rijk en urgent. De minister zei dan ook, dat deze zaak zijn aandacht heeft. De minister gin| in verband met vragen van de heren Derks (KVP) en v. d. Feltz (C.H.) in vogelvlucht de geschiedenis van de politie na. Het ligt in de lijn der historische ontwik keling, dat er rijkspolitie naast de ge meentepolitie bestaat, zei hij. Een centraal rijkspolitie-apparaat moet behouden blijven. Hij heeft geen bezwaar tegen een commissie, om de zaak nog eens te be,zien en zal het resultaat ter overweging aan de mi nister van binnenlandse zaken voor leggen. (Van onze Haagse correspondent). I^AAR wij vernemen is thans gereed gekomen het voorontwerp voor de nieuwe wet op de winkelsluiting. De verplichte sluitingstijd wordt zowel voor de zomer- als voor de winter maanden vastgesteld op 18 uur. Op de Zondagssluiting worden geen uit zonderingen meer toegestaan, zodat ook de meikverkoop op Zondag komt te vervallen. De belangrijkste wijziging is ove rigens wel, dat volgens het ontwerp een algehele winkelsluiting zal wor den ingevoerd op Dinsdagmiddag. Indien het ontwerp wet wordt zul len dus alle winkels op iedere Dins dag gesloten moeten zijn. De gemeenteraad krijgt evenwel de bevoegdheid om op grond van bijzon dere omstandigheden een andere mid dag voor alle winkels of voor bepaal de groepen winkels als sluitingsdag vast te stellen. Aan dezè besluiten moet de Kroon evenwel goedkeuring verlenen. Het nieuwe wetsontwerp voorziet niet in een verplichte sluiting tussen de middag. De sluiting voor vacantie wordt overgelaten aan de ge meenteraad. Jl/TET GROOT welbehagen maakt het communistische blad „De Waarheid" er ophef over, dat op verschillende plaatsen in Frankrijk formele gevechten plaats hebben'tus sen stakers en politie en dat de botsingen tussen stakers en strijd krachten toenemen. Hoe men in een broedertwist ge noegen kan scheppen is ons een raadsel. De communistische heren echter hebben blijkbaar alle begrip pen van christelijkheid over boord gegooid. Zij juichen om het bloed, dat er in Frankrijk vloeit. Het is een mentaliteit, die niet in onze Westerse beschaving past! 7 Humoristisch wordt „De Waarheid" als het schrijft, dat de sabotagedaden in Frankrijk het gevolg zijn van on deskundige bediening der seinappara- ten door militairen, die de stakers ver vangen hebben. Daarmee wordt ge doeld op de ernstige treinongelukken die in Frankrijk plaats hebben. Deze leugen is even bezijden de waarheid als de leugen die de communisten in Frankrijk verkopen, dat de Gaullis ten deze treinongelukken op hun ge weten hebben. Bewezen is immers, dat de com munisten deze treinrampen veroor zaakt hebben, omdat zij een neder laag niet kunnen verkroppen en zij op die manier een schrikbewind wil len uitoefenen. „De Waarheid" mocht een dezer dagen nog wel schrijven, dat „rechtgeaarde democraten zich bij de besluiten der meerderheid neer leggen". „De Waarheid" slaat daarmee haar eigen ruiten in; immers de com munisten weigeren de besluiten der meerderheid in het Franse parlement te aanvaarden en zijn derhalve niet de „rechtgeaarde democraten" waar voor zij zo dolgraag willen doorgaan. Stijgend verzet. /Af bedoelen zij met democratie de steeds toenemende terreurdaden? Want het is helaas zo, dat de com munisten een steeds toenemende on dergrondse guerilla in Frankrijk voe ren, die vooral culmineert in het la ten verongelukken van sneltreinen. In een gedeelte van onze oplaag van gis ter hebben wij reeds hgt ernstige on geluk gemeld, dat op de lijn Parijs- Atrecht is geschied. Volgens de laatste berichten heb ben daarbij 20 mensen het leven ver Ioren. terwijl 20 andere gewond wer den. En nader vernemen wij, dat ook de nachtposttreinen Parjjs-Rouaan en Parüs-Orleans zjjn ontspoord. Er dezen zich daarbij geen persoonlijke ongelukken voor. Ook op 6 andere plaatsen gebeurden treinongelukken Bouw douanelokaliteiten Woensdag begonnen gEEDS LANG zijn besprekingen gaande geweest tussen Nederland se en Belgische delegaties om te geraken tot samensmelting van de grenscontrole in Roosendaal en Esschen. Reeds eerder publiceerden wij berichten, waarin de gestadige groei van de plannen, werd weergegeven en thans is de situatie zover gevorderd dat Woensdag met de practische verwezenlijking is begonnen. Met ingang van 9 Mei 1948 wordt het op onthoud aan de grens gereduceerd en zal het station Esschen als douane station komen te vervallen. De controle voor beide richtingen zal derlandse en het andere voor de Bei- meen? geschieden zonder dat hierdoorgische douane. Het^ wisselkantoor van iets aan de visitatie zal worden'ver-' anderd. Door de samenvoeging wordt de vertraging een uur minder. De Belgische douane wordt in Roosen daal ondergebracht, waarvoor in de naaste toekomst huizen zullen worden gebouwd. De visitatie-zaal op het sta tion Roosendaal wordt thans in twee- en verdeeld, een gedeelte voor de Ne- 'Jtoanorfie zooft moeite waard! Weersverwachting geldig tot heienavond: Zwaar bewolkt mct\laatselUt enige regen of sneeuw* en hier er daar nevel of mist. Meest zwakki en veranderlijke wind. Weer iets kouder. Heden zon onder 16.31 nur en Mam op 23.43 uur. Vrijde v: ron op 8 31 iiui en maan on-lei 13 58 u. de firma Evers, dat midden in de vi sitatiezaal is gevestigd zal worden ver wijderd en krijgt een plaats in de hal van het station waar tevens de vroe gere krantenkiosk wordt geplaatst, die thans in de le .en 2e klas wachtka mer staat. In het voormalig ontvan gerskantoor van de Inspectie I en A worden de vertrekken ondergebracht voor de Belgische douaniers en gen darmen alsmede voor de Kon. Maré- chaussée waarbij tevens aan een op slagplaats voor inbeslaggenomen goe deren is gedacht. De nodige verbouwingen worden uitgeroerd door de Ned Spoorwegen. In de toekomst zullen voorlopig tien Belgische douaniers en vier gendar men met de visitatie worden belast Ze zullen dagelijks tussen Esschen en Roosendaal op en neer moeten reizen tot Jat voor huisvesting in Roosendaal is gezorgd. Deze acties der communisten heb ben een averechtse uitwerking op de Franse werkers. Want steeds meer ver loopt de staking. Zo zijn de meelfa brieken in Parijs weer aan het draai en gegaan en 80 pet. der mijnwerkers in N.-Frankrijk zijn weer kolen aan het delven. De regering neemt steeds meer maat regelen om de stakingen ongedaan te maken. Met het wetsontwerp ter be scherming van de arbeid, na veel vie-' ren en vijven thans in handen, kan zij optreden tegen alle mogelijke po gingen om werkwilligen het arbeiden te beletten en tegen het zaaien van onrust. Onder de meerderheid van het Fran se volk neemt het verzet toe en alles wijst erop, dat Frankrijk getuige is van de laatste stuiptrekkingen van 'n mislukt communistisch offensief. Opmerkelijk is nog hetgeen* Jules Moch, de minister van Binnenlandse Zaken gister in de Nationale Verga dering heeft verklaard. „Bijna overal" zei hij, „hééft de com munistische partij haar leden bevel gegeven hun* limaatschapskaarten te vernietigen, zodat zjj niet als commu nisten zullen worden herkend als zij bij demonstraties worden gearres teerd". jV'AAST DE THANS circulerende bankbiljetten van 10.zal de Neder- landse Bank binnenkort! biljetten van dezelfde coupure van een nieuw model in het verkeer brengen. Het nieuwe model draagt, evenals alle andere thans gangbare bankbiljetten, de handtekeningen van mr. L. J. A. Trip en mr. J. Westerman Holstjjn en de datum 7 Mei 1945 en is slechts aan de achterzijde genummerd. IN DE IN EGYPTE verschijnende Arabische bladen is een manifest gepubliceerd, waarin de „zonen van de Arabische wereld en de Islam" wor den opgeroepen hun leven en bezit tingen ten offer-te brengen in „een Heilige oorlog". Het manifest, uitge geven in verband met de voorgeno men verdeling van Palestina, is af komstig van de raad der Islamieti- sche universiteit te Cairo. De Arabie ren moeten de indringers en ongelo vigen uit Palestina verjagen, zegt het manifest. Het aantal botsingen tussen Ara bieren en Joden neemt gestadig toe. Britse troepen hebben nu een deel van Tel Av'v en van de havenstad Jaffa bezet. Tussen deze twee plaat sen heeft een slag van 12 uur plaats gehad, waarbii aan beide kanten ver schillende doden zijn gevallen. Jood se huizen zijn weer een prooi der vlammen geworden. Washington heeft inmiddels de vrees geuit, dat de Sovjet-Unie zou aanbieden troepen te zenden ter ver dediging van de Joodse staat, wan ne-- de Britse troepen zijn ver trokken. De Britse regering zal de terug trekking der troepen niet uitstellen. Evenwel, aldus de Britse minister van Koloniën, Creech Jones, in het Lager huis, zal Engeland .zorg dragen voor de handhaving van recht en orde, tot dat het mandaat geheel is overgedra gen. (Van onze Haagse correspondent). TLTINISTER LIEFTINCK heeft nog een aardige surprise in petto voor de minderjarigen, die terwijl zij met vader of moeder samenwonen, loon belasting betalen. Deze zal voor deze grote categorie nl. sterk worden ver hoogd. Een loon van f 100 per maand dat thans belast is met f 3 68 gaat vol gens de nieuwe richtlijnen f 8.20 be lasting vragen. In verhouding is de belastingverhoging voor hogere lonen geringer. TAE AMBTENAREN van de Prijsbe- heersing te Breda kregen een klacht van iemand, die naar zijn me ning teveel voor een tweedehands auto had betaald. Zij gingen op on derzoek uit en constateerden dat de klacfit niet misplaatst was. Inderdaad bleken er auto's met een al te zoet winstje van de hand te zijn gedaan en daarbij: niet één keer of op ^én plaats, maar vele keren en op vele plaatsen. Dat de Prijsbeheersing dit laatste ontdekte, dankte zij aan enkele gegevens die haar op een spoor brachten, dat naar een garagehouder in Zuid-Holland leidde. De man bleek van de zwarte auto-handel een winst gevend bedrijf te hebben gemaakt. Een volledige zwarte administratie werd bij hem aangetroffen, waarbij o.m. een balans met het opschrift: „zeer ver trouwelijk". Die balans weer, waar mee de ambtenaren op méér dan ver trouwelijke voet kwamen te staan, bracht zeer opmerkelijke feiten aan het licht. Geconstateerd werd dat men te doen had met een uitgebreide, over het hele land vertakte, frauduleuze handel in zwarte tweedehands wa gentjes. 110 personen, kopers zowel als verkopers, werden aangehouden Allen hadden z(j zicb zonder geldig waardebewijs tot auto transacties la ten verleiden en voor elke wagen enkele dnizenden gulden teveel be taald of ontvangen. De garagehouder met de vsrtrou- welijke balans had bijvoorbeeld 36 karretjes gekocht- en er 32 te duur LTET JEUGD RODE KRUIS in de Ver. Staten heeft op alle agere scholen te Goes en enkele icholen te Kapelle, 's-Heerenhoek Tattendijke en Hoedekenskerke 'oor Sinterklaas gespeeld. Het be duur van het Rode Kruis Zuid- leveland West, heeft' zich met de listributie belast. Zo werden te Goes Woensdagmorgen 850 pak ketjes uitgedeeld die allemaal eer rantal kleine geschenken bevatter m bovendien verschillende nutti Te voorwerpen als zeep haarstrlk ken. zakdoekjes enz. Een enke' kin<rvond zelfs een horloge in zijn •takje. In iedere doos stonden de naam der kleine Amerikaantje? die de inhoud hadden samenge steld. van de hand gedaan. Het leverde hem in 1 jaar tijds een overwinst van 70.000 gulden op. Het onderzoek vindt nog steeds voortgang. En nu reeds kan gezegd worden, dat, wanneer het is voltooid, de zwarte autohandel de meeste van zijn veren er wel bij gelaten zal heb ben. Kamerleden op de bres TN HET voorlopig verslag der Twee de Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat lezen wij, dat verschillende Kamerleden zich hebben afgevraagd, of de misverstanden tus sen België en Nederland, thans met het oog op Benelux minder dan ooit gewenst, niet voor een zeer groot deel uit de weg geruimd zouden kunnen worden, indien er onzerzijds geen en kele aanleiding voor klachten over 't kanaal van Hansweert meer gegeven wordt Blijken het voorlopig .verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting hebben vele Kamerleden erop gewe zen dat zeker niet mag vergeten wor den 'n zekere prioriteit te verlenen aan het zwaar getroffen Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de voortgang van de wederopbouw drie jaar na de bevrijding nog niet vol doende is geweest, om di bevolking een minimum van behoorlijke behui zing te verschaffen. Men kan niet aan de indruk ontkomen aldus deze le den dat dit gebied nog steeds in een buitengewoon ernstige situatie ver keert. gINNENKORT zal in grote delen van Nederland de bestrijding van de bruine rat ter hand genomen worden. [RUNNEN leraren van een Lyceum lid van de gemeenteraad zijn Neen, zegt het gemeentebestuur van Hilversum. En twee leraren moesten hun raadszetel beschikbaar stellen. QOK DIT KAPSEIZOEN kunnen geen bomen zonder kanver- gunning worden geveld. Voor het vel len en rooien van knotwilgen en vruchtbomen, met uitzondering van notebnmen. alsmede 11-t kerm»-, van grifi-mout geldt een alg„iui_iie ver gunning. yoLGENS officiële berichten uit Batavia bedroegen de Nederlandse verliezen op 2 Decem ber een dode en drie gewonden. Op Java en Sumatra zijn Nederlandse posten en patrouilles beschoten Bij Tandjong Poera zijn 700 v.uch- oelingen in veiligheid gebiacnt en geëvacueerd. Nabij Soekaboemi is een vracht auto van het Rode Kruis m een ninderlaag gevallen en beschoten. Vlak voor de auto ontplofte een handgranaat, welke geen schade aan deze auto aanricnite. Wel werd een ambtenaai, die in een jeep erachter reed, gedood. -fit TN financiële kringen te New-York heeft men met grote belangstelling kermis genomen van de meaedeljn£, dat de Nederlandse Bank concessies heeft gedaan ten aanzien van buiten landse houdeis van claims der Ko ninklijke petroleum. LIET Hoogwaardig Nederlands Epis copaat heeft.de instelling „Cen trale van Katholieke Militaire Tehui zen" opgericht en goedgekeurd, en tot voorzitter benoemd Mgr. H. J. J. M. van Straelen, Hoofd Legeraalmoe zenier. Bestuurslid is o.m.Kapelaan A. Meeus, Directeur Kath. Mil. Tehuis te Bergen op Zoom. LIET oponthoud te Rome van Kardi- naai Innitzer, Aartsbisschop van Wenen, staat in verband met voorne mens om een apart diocees te stichten in het door de Sovjets bezette deel van Oostenrijk. Als candidaat voor de bis schopszetel wordt genoemd de Oosten rijker Mgr. Ludovicus Hudal, Titulair- Bisschop van Ela en Rector van het Duitse college Santa Maria dell' Afti- ma te Rome. yERSCHILLENDE vooraanstaande figuren in Beieren hebben zich uit de communistische partij te:uggetrok- ken, daar de praktijken der partijlei ding en de spionnage van geheime agenteh hen begon tegen! te staan. DIJ het oversteken van een onbe waakte overweg te Emmen is een auto door de trein geg.epen. Een in- zltter.de van de auto is gedood en een zwaar gewond. VEER wanordelijk was de toestand op een zuivelbedrijf in Hoenderloo Grote knoeierijen zijn daar door de C.C.D ontdekt: 12.600 1. melk was zon der bon afgeleverd, 7700 1. melk was er te kort, 800 rants, boter waren zon der bon verkocht en was er een tekort van 3100 boterrantsoenen, ijspoeder was f 5.65 boven de [Mjs pei kg. ver kocht en voor ijsberelcmg werd 6000 1. ondeimelk gebruikt. JN verband met het uitgebrachte rap- nort van het Rode Kruis over de verwaarlozing van krijgsgevangenen en politieke gevangenen, dringt de bond van oud-illegale werkers er bij de Re- irer'ny op aan de beschuldigden onver wijld strafrechtelijk te doen vervolgen. TN Hilversum wilde een vrouw haar man en dochtertje van het leven beroven en stak daarom de woning in brand. Slechts ternauwernood konden de man en het meisje zich redden. De man ligt ernstig gewond in het zie kenhuis. TO BRUSSEL doen hardnekkige geruchten de ronde, dat Koning Leopold een voorstel van minister president Spaak, dat kort geleden in het geheim aan de Koning zou zjjn toegezonden (wij schreven daarover reeds gister) namelijk om zijn toestemming te geven, dat zijn ^drie kinderen naar België terugke ren. heeft aangenomen. De 17-jarige kroonprins Boudewijn, de 13-jarige prins Albert en de 20- jarige prinses Josephina Charlotte, kinderen uit zijn eerste huwelijk met prinses Astrid van Zweden, die in/35 door 'n auto-ongeval om 't leven kwam verlieten België 31/» jaar geleden, toen de Koning met zijn gezin door de nazi's naar Duitsland werd gede porteerd. en vertoeven thans met bun vader te Geneve. Het zou inderdaad juist zijn. dat de Koning de terugkeer van zijn kinde ren afhankelijk heeft gesteld van de voorwaarde, dat de Belgische rege ring eerst verklaart, dat Koning Leo- nold tijdens de oorlog en de Duitse bezetting zijn eer niet heeft verbeurd en altijd alleen door de belangen van het land werd gedreven. Een uit negen leden bestaande de legatie van het „congres ter oolossing van de koningskwestie" een lichaam, dat onlangs door aanhangers van de Kon'^ig is ongericht is inmiddels naar Pregny bij Geneve vertrokkerï voor een bespreking met Koning Leo pold. EJEN RECORD' is door de Eerste Kamer der Staten-Generaal gister geboekt. In een kwartier tijd zijn 7 wetsontwerpen z.h.st goedgekeurd. Na dit kwartier ging de Kamer weer naar huis. TAE EERSTE ontmoeting tussen de Nederlandse en republikeinse de legaties aan boord ran de „Renville" is vastgesteld op Vrijdag a.s. yoOR de twefde maal heeft er thans een Japanse herstelbetaling plaats gehad aan Nederland, Engeland, Chi na en de Philippijnen. Het betreft kranen, compressoren, pompen en In stallaties voor marinewerven. yOLGENS EEN RAMING van het Amerikaanse ministerie van Oor log heeft de Sovjet-Unie 4 050.000 man onder de wapenen Men neemt aan. dai de S. U. in haa' zones van Duits land en Oostenrijk I 702 000 manschap pen gestationneerd heeft. T EVENSLANGE gevangenisstraf heeft de advocaat-fiscaal éij het Bijz Hof te Amsterdam geëist tegen de 34-jarige ex-journaltst H. Marinus. die zwaar pro-Duitse artikelen onder het pseudoniem Hama in „de Tele graaf" schreef, werkzaam was aan de £n journalisten bij deze instanties aanb.acht Technisch hoger onderwijs in het Zuiden Stichting opgericht. TN HET LEVEN is geroepen de stich ting „Technisch hoger onrerwiis in het Zuiden" door de Commissarissen der Koningin in Limburg en Noord- Brabant. de voorzitters der K. v. K. en enige industriëlen uit beide ge westen. ter bevordering van het tech nisch hoger onderwijs in het Zuiden des lands. Aanleidjng was de overweging, dat de omvang van het technisch onder wijs in ons land op het ogenblik niet 'voldoende is en dat vooral met het oog op de ontwikkeling van de Zuid"l'ike provincies een grote uitbreiding van dat onderwijs nodig is. Voorzitter van de stichting is eer van de Commissarissen der Koningin in Limburg of Noordbrabant. De eer ste maa' zal als zodanig optreden prof. dr. J. E. de Quay, Commissaris der Koningin in Noordbrabant. Als secre taris is aangewezen ir. L. Lhoëst, voorzitter der Limburgse Kamer van Koophandel. ■yOOR HET TIJDVAK van 7 tm. 20 Dec. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 713: 031 melk: 314 liter melk. 034 melk: 6 liter melk. 035 melk: 614 liter melk. 036 vlees: 100 gram vlees. 037 vlees: 400 gram vlees. 038 boter: 250 gr. margarine of 200 gram vet. 039 boter: 250 gr. margarine of 200 gram vet. 059 algemeen: 2000 gr. brood (gel dig t.m. 13 Dec. a.s.). 058 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gram korstloze kaas. 057 algemeen: 125 gr. koffie. 056 algemeen: 50 gram thee. 054 algemeen: 250 gr. waspoeder., 043 reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 13 Dec. a.s.). 046 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 13 Dec. a.s.). BONKAARTEN KD, KE 713 534 melk: 10 liter melk. 535 melk: 11 liter melk. 536, 537 vlees: 100 gr. vlees. 5J8 boter: 250 gr. boter of marg. of 200 gr. vet. 539 boter: 125 gr. margarine of 100 gram vet. 559 algemeen: 800 gr. brood (geldig t.m. 13 Deceember a.s.). 558 algemeen: 500 gr. waspoeder. 543 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 13 Dec. a.s.). 545 reserve: 100 gr. kdas of 125 gr. korstloze kaas). BONKAARTEN MA, MB, MC, MD MF, MG, MH 713 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). 1013 brood: 800 gr. brood. 1018 boter: 250 gr. boter of marg. of 200 gr. vet. 1012 margarine: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 1014 kaas: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 1019 eieren: 5 eieren. 1017 melk: 5 liter melk. 1011 vlees: 300 gr. vleès. 1016 vlees: 200 gr. vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 December wor deh gebruikt, met uitzondering van de bonnen v. melk. waarop eerst op Maandlfe 8 December mag worden gekocht. TAIJ SCHRIFTELIJKE stemming werd de "heer Fr. Blommaert met "al gemene stemmen gekozen tot gemeen te-ontvanger. Voor de benoeming van Ambtenaar Burgerlijke stand waren twee sollicitaties binnengekomen. Ge kozen werd de heer P. F. Goossens met 10 stemmen. Als lid van het Arm bestuur werd gekozen de heer F. van Putte. Door het overlijden var wijlen de heer S. van Duyse, was in de com missie tot wering van schoolverzuim een vacature ontstaan, zodat de raad nogmaals tot stemming moest over gaan Het resultaat was. dat de heer P. Vonk gekozen werd, die de benoe ming aanvaardde. Van de ingekomen stukken kan het volgende vermeld worden. De electrificatie van de Emmapol der was door de voorzitter met de PZEM besproken. De bewonersvan de Emmaoolder zouden in de kom" zelf het graafwerk verrichten, terwijl de gemeente gedurende 15 jaar een steentje zou bijdragen. Het is niet-uit gesloten deelde de voorzitter mede, dat in de toekomst Prosperpolder van electrische stroom zal worden voorzien door een Belgische maatschappij. De voorzitter had een bijeenkomst gehad, betreffende het spuien van het afvalwater, hetwelk in de naaste toe komst vooi onze gemeente van groot belang zou kunnen zijn. Daar ook de textiefabriek Clitex haar afvalwater moet spuien, zal getracht worden om met deze firma samen tot een oplos sing te komen. JJe heer A. d'Hondt verzocht om op de Maelstedeweg, welke bij de gemeente in onderhoud is, enige bor den te laten aanbrengen teneinde on gelukken te voorkomen. De voorzitter achtte dit zeer wenselijk en zal maat regelen treffen. De heer Ruymbeke informeerde, hoe ver of het reeds staat met het sport terrein te Nieuw-Namen, waarop de voorzitter antwoordde dat reeds de nodige stappen in deze richting ge daan waren. Daar het onteigeningsplan lang op zich laat wachten, stelde de voorzitter voor. om nog dit jaar tot onteigening van bouwgrond in de kom van de ge- Prof. Gerbrandy en Gén. Winkelman te Goes Woensdagavond sprake^! te Goes uit gaande van het Comité Rijkseenheid prof Gerbrandy en Generaal Winkel man in zaal Juliana en Schuttershof voor ongeveer 1400 belangst°11°nderi. Vooral prof, Gerbrandy viel heftig de door de regering gevolgde gedragslijn in Indië aan Hij spoorde Nederland zelfs aan om de daad bij het woord te voegen en het „loofnest Djokja" uit te roeien Tenslotte werd nog een telegram gezonden aan H. M de Ko ningin waarin deze gesmeekt werd te willen bevorderen dat de redering t. ov. Tndië een waardige houding gart aannemen. meente over te gaan, waarmede de raad accoerd ging. Hierna ging de raad over tot gehei me zitting. Ernstig ongeluk Woensdagmorgen is in de Nieuw straat te Terneuzen een ongeluk ge-, beurd met vrij ernstige afloop. De 14- jarige leerling der H B S., A. de Gro te uit Hoek, werd bij het naar school gaan door de kruk van een autopor tier gegrepen en meegesleurd. De kruk ging dwars door zijn arm heen die van hand tot aan het oksel werd opengehaald. De iongen, die naar het ziekenhuis werd vervoerd, zal waar schijnlijk zijn arm moeten missen. GOES, 2 December 1947. Appels' Goudreinetten f 17-64 per 100 kg. Gor" den Delicious 22-69. Jonathan 24-96. Zure Bellefleur 12-34. Courtpendu 12- 27. Sterappels 15-31. Cox Oranje Pip pin 11-58. Glorie van Holland 18-20. Rambour Mortier 12-16. Schone van Nordhausen 10-19. Peperappels 12-16. Tante Dora 11-16. Bramly Seedling 13- 19. Zoete Camoagner 12-35. Zoete Erm gaarde 26-43. Peren: Comtesse de Pa ris f 16-53 per 100 kg. Br. Alex Lucas 25-38. Passé Crassane 20-25. Le Cure 13-18. Jodenperen 14-20. St. Remij 15- 29. Pondsperen 10-24.'' Gieser Wilde man 20-41. Brederode 11-24. Winter- louwtjes 13-21. Foppeperen 10-21. KJei n°ren 12-28. Dorothea Roval «12-19. Diversen: Blauwe druiven f 91-f 155 per 100 kg. Noten f 7 per 100 stutks. GOES, 3 Dec. 1947. Groenten: F'*—mkool I A f 38-49 per 100 stuks idem I 23-35. idem II 11-17. idem III 4-9. Knolselderij 4-11. Spruiten 13-48 per 100 kg. Prei 25-33 Witlof 22-50. A'Vijvie 19-29. Boerekool 22. Rode kool 1.50-15. Savove kool 1.50-18. Soinazie 9. SeMerijblad 12-15. Koolrapen 2.50- 3.50. Uien (stek) 6-7. Peen afw. 3.50 4. 's-HERTOGENBOSCH, 3 Dec. Op de markt van heden werden aan gevoerd 3852 stuks vee, zijnde: 1753 rundergn, 283 nuchtere kalv. 88 lo pers, 1144 biggen, 505 schapen, 79 gei ten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van f 500 tot f 700 per stuk; guiste koeien f 300 tot f 450 per stuk; kalfvaarzen f 450 tot f 650 per stuk; klamvaarzen f 350 tot f 475 per stuk; guiste vaarzen f 300 tot f 400 per st.; pinken f 250 tot f 300 per stuk, graskalveren f 110 tot f 200 per stuk; lopers f 45 tot f 60 p. stuk; biggen f 20 tot f 45 per stuk; schapen f 45 tot f 70 per stuk; lammeren f 30 tot f 50 per stuk; geiten f 25 tot f 55 per stuk. Overzicht: Aanvoer van rundvee min der dan vorige week. Kalf- en melk koeien flauwe handel. Extra kwalitei ten werden goed verkocht. Varekoei en slepende handel. Jongvee matige handel. Extra kwaliteiten werden vlug verkocht met goede prijzen. De rest flauwe handel. Schapen en lammeren aanvoer gewoon. Magere fokschapen trage handel. Lammeren goede han del. Ruime aanvoer v. lopers en big gen. Handel ging in de morgen heel goed. arioon der markt echter trage handel Geiten wein'g aanvoer, trage handel. Vette geiten boven notering.

de Stem | 1947 | | pagina 1