Klaagliederen over de belastingen Nederlandse delegatie aangewezen Arabische protesten worden steeds heftiger Mr. P. Dieleman voor het Middelburgs tribunaal Toneelconcours in Zeeuwsch- Vlaanderen geopend Communisten de zaal uit (N 'T KORT/ VIERDE JAARGANG No. 939 WOENSDAG 3 DECEMBER 1947 Minister Lieftinck bleef echter onbewogen en daarom keurde de Tweede Kamer zijn begroting z. h. st. goed B" DE BEHANDELING van zijn begroting in de Tweede Ka mer heeft minister Lieftinck heel wat klaagliederen te aanhoren ge kregen. De minister kreeg er echter de tranen niet van ,n zijn ogen en aarzelde geen moment toen hij de Kamerleden ging doceren hoe hij de verschillende kwesties zag. De be groting ging er dan ook z.h.st. dóór. Crisis in Belgische regering Iets zachter Renvillereeds in Priok Palestina voor de Arabieren Steeds moderner spoorwegbedrijf Verd. wilde zich handhaven als Commissaris der provincie om 'n N.S.B.-er te weren Verdedigster vraagt vrijspraak St. Cecilia brengt „Maritzka" van Eggermont Molotov tegen China De mislukte reis van de Zonnetij Kerstbrieven naar Indië Uitgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: A. F J Aernoudts C. J v Hooteghem. A E. Langenhorst. Mr. Dr. A. J J M Mes. Mr H B B de Rechtei Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling I 3 38 per kwar taal, per post I 4 25. per week (uitsluitend by niet postbestelling) 0 26 Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Pryzen vooi buitenlandse abonnementen worden op aanvraag vepstr; Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35) Bu reau voor.de Zeeuwse Eilanden. Goes, Westsmge) 75, telefoon 2236. Waa/n directeur: P J Alberts, hoofdredacteur: J J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 1 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing Med.) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60) Incasso wordt berekend. De opmerkingën van K.V.P.-zijde waren niet gering. De heer v. d. W e y d e n, die het debat opende, had het over de verouderde grondsla gen der grondbelasting en over de te zware druk op de landbouwers en huiseigenaren. Hij oepleitte afschaf fing van de door de Duitsers verdub belde grondbelasting. Hij had voorts critiek op het Beheersinstituut, waar. van hij sterk betwijfelde dat dit de onkosten zo laag mogelijk had gehou den. Laat <het Beheersinstituut ver dwijnen, was zijn bondige conclusie. Het was te verwachten, dat de mi nister een en ander te horen zou krij gen over de aangekondigde verho ging der vermakelijkheidsbelasting, waarover hem inmiddels van de zijde van de bioscoopbond en de filmver huurkantoren protesten hebben be reikt. De heer T e u 1 i n g s (KVP) had bezwaar tegen dit ministeriële be leid. Hij vond het een maatregel die in strijd is met art. 181 der grond wet. Ook over de invoering van een su perdividendbelasting met terugwerken de kracht was hij niet te spreken. Zij is in strijd met het Nederlandse recht zei hij. De verhoging der omzetbe lasting werd eveneens critisch door hem bekeken. Voorts achtte hij de toe standen in het assurantiebedrijf onbe vredigend en besprak de finantiële verhouding tussen Kerk en Staat en vroeg de lage uitkeringen aan te pas sen aan de gedaalde koopkracht yan het geld. Zijn fractiegenoot Engelber- t i n k was niet te spreken over de wijze waarop de boeren moeten bij dragen in de bescherming van het na tuurschoon. De heer Lassen, even eens van de KVP. toonde belangstel ling voor de opleiding en salariëring der ontvangers. Zeer teleurgesteld toonde zich de heer v. d. F e 1 t z (C.H over het uitblijven van de regeling der mate. riële oorlogsschade. Hij -'roeg vergoedingen over de ja. ren 1944 tot een met 1947 zo spoedig mogelijk uit te keren, opdat het ver trouwen der Walcherse boeren her steld kan worden. De heer v d. Heuvel (A.R.) bleef ongeveer in hetzelfde schuitje, Hij vr leg vrijstelling van belasting voor de door oorlogsslachtoffers en oud-illegalen ontvangen giften. Tal van belastinginspecteurs treden op rigou- :euse wijze tegen hen op, zei hij. Ten aanzien van dit laatste deelde de minislei mee, dat hij voor zover er zeke.he'dsste)ling aan oorlogsslacht offers is opgelegd, zal onderzoeken of er iels is geschied, dat niet in over eenstemming is met de geest van de door hem gedane toezegging. Belas- (inghe'-';er,ng op één punt was vol gens hetn echter nie( mogelijk. In ver band met de opmerkingen over het assuranl ebedrijf, zei hij, dat er een wetsontwerp in vergevorderde staat van voorbereiding is. Hij bleek een voorstander voor het opheffen van de bedrijfsgroep assu rantiën. Hij erkende, dat de grondbelas ting hier en daar zwaar drukt en dat technische herziening gewenst is. De tijd daarvoor ontbreekt ech ter een daarom zullen wü het voor- Mogelijk, dat Spaak moet aftreden i.v.m. de Koningskwestie QNDANKS de geruststellende toon in de laatste speeches van Paul Henri Spaak is het in België toch niet alles rozegeur en maneschijn. Dit vooral door de Koningskwestie. De katholieke ministers oefenen name lijk zeer grote druk uit op de eerste minister die echter niet wil wijken. Er zijn geruchten, dat dit hem zijn aftreden wel eens kan kosten. En in dit verband wordt reeds als zijn op volger Achiel van den Acker ge noemd. Het blijkt .nu dat Spaak kortgeleden een brief tot de Koning heeft gericht waarin hij hem een uiteenzetting over de huidige opvattingen heeft gegeven Spaak heeft in deze brief laten door schemeren, dat het voor het land het beste zou zijn indien de prinsen naar België zouden terugkeren. Koning Leopold heeft geantwoord, dat hij eerst een verklaring wil heb ben van de partijen, dat hij nimmer zijn plicht heeft verzaakt en steeds de belangen van het land op het oog heeft gehad. Het schijnt, dat aan deze verklaring thans wordt gewerkt. Het is echter niet alleen de Ko ningskwestie, waardoor in de regering een crisis kan ontstaan. Want het is al geruime tijd geen geheim meer, dat Beugie de huidige economische poli tiek niet ongewijzigd kan voortzetten Ook de structuurv6rming in de be- druven is in de ministerraad een be langrijk geschilpunt. y Met name de nationalisatie en het stichten van be- aryfsraden. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw. Iets zach ter. Meest matige, geleidelijk naar Noordelijke richtingen draai ende wind. Heden zon onder 16.32 uur er wn op 2" 17 uur. Donderdag '.on on 8.28 uur en maan ondci 13.41 uur. lopig zonder technische herziening moeten doen. Ten aanzien van de omzetbelasting verklaarde hij, dat hij er voor heeft ge ijverd dat deze belasting geen aan leiding zou geven tot verhoging van de prijs. Verhoging van de dividend beperking achtte hij niet >n strijd met de wet. De heer H o f s t r a (P. v. d. A.) had regeling der loterijen-materie ge vraagd De minister deelde nu mee, dat er reeds voorbereidende maatregelen in verband daarmee zijn getroffen. jja overleg met de Luit-Gou- vemeur-Generaal heeft de aan wijzing plaats gevonden van de de legatie, die besprekingen voert met de „Commissie van goede diensten" en tevens besprekingen zal voeren met vertegenwoordigers van de re publiek Indonesië tot oplosing van het conflict met die republiek. Aangewezen zijn: Als voorzitter: Raden Abdoelkadir directeur-generaal voor algemene za ken; als plaatsvervangend voorzitter: jhr. van Vredenburgh. Leden zijn: dr. Koets, directeur van het kabinet van de gouverneur-generaal; mr. Soumo- kil, minister van Justitie van de staat Oost-Indonesië; mr. Tengkoe Dzoel- karnain, lid van de voorlopige raad van Oost-Sumatra; Adji Pangeran Kartanegara, voorzitter van de raad van zelfbestuurders van Oost-Borneo; mr. Masjarif Gelar Lelo Bandahare. voorzitter van de Bangkaraad; mr. v. Ophuysen, vertegenwoordiger van het Indo-Europees verbond; Thio Thiam Tjong, adviseur van de lt. Gouver neur-Generaal. Zo spoedig mogelijk zullen als le den dezer commissie worden aange wezen een financieel en 'n economisch deskundige. tfet Amerikaanse schip „Renville", waarop de onderhandelingen zul len geschieden aangekomen. Nieuwe bonnen voor fietsbanden Tot en met 31 Januari is op de bon D 45 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden BI 612, een toerbinnenband verkrijgbaar. Ver der is eveneens tot genoemde datum op de bonnen A 02 en A 25 van het inschrijvingsbewijs voor eerste mon tage een buitenband en op de bonnen B 02 en B 25 van dit inschrijvingsbe wijs een binnenband verkrijgbaar. De prijzen van kaarset Met ingang van 6 Dec. zullen de maximum gebruikersprijzen voor kaar sen zijn: stearine huishoud- en kerst kaarsen 60 cent per pak van 170 gr„ en paraffine huishoud- en kerstkaar sen 46 cent per pak van 170 gram. Ook voor de grotere pakken, tot 300 gram, zijn maximumprijzen vastge steld. De duurdere sigaren Op het ogenblik reeds zijn de duur dere sigaren in omloop gebracht,, I len betaalt thans maximaal 25 cent (plus 2 opcenten). Dat is een hoog bedrag. Op onze informatie in de kringen van de sigarenindustrie werd meegedeeld, dat deze gedwongen prijsverhoging ontstaan door de verplichting zekere percentages in bepaalde prijsklasse te fabriceren eerst dan kan Iworden teniet gedaan, wanneer de vraag niet langer het aanbod zal overtreffen. Tabak 10% goedkoper De prijsverlaging voor kerf- en shag-tabak schijnt 1 Febr. a.s. pas in te gaan. Dit in verband met de thans bij de grossiers en winkeliers aan wezige voorraden. De prijsverlaging zou neerkomen op 10 pet. Prijsverlaging puddingpoeders In het voedselvoorzieningsblad is een verordening gepubliceerd van het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten, welke een belangrijke prijsverlaging inhoudt voor pudding poeder van tarwe- en gortgriesmeel. De maximumprijzen zijn: los uitge wogen 5 cent per 100 gram (10 cdnt), in carton verpakking van 250 gram netto 20 cent per pakje (29 cent) van 500 gram netto 39 cent (55 cent) per pakje, van 1000 gram netto 74 cent (f 1.05) per pakje. Voor andere ver pakking gelden de volgende maximum consumentenprijzen per 100 gram: in cartonverpakking 6.2 cent, in papier- I verpakking 6 cent. De tussen haakjes is inmiddels in Priok vermelde prijzen zijn de oude maxi mumprijzen. OTEEDS HEFTIGER wordt er in de Arabische landen geprotes teerd teeren het besluit van de Ver enigde Naties om Palestina in een joodse en een Arabische staat te ver delen. Leuzen als „Palestina voor de Arabieren", „weg met Engeland" en „weg met de V. N." klinken overal. De Arabieren in geheel Palestina zijn gister een staking van drie dagen begonnen uit protest tegen het verde lingsplan. Jong en oud doet daaraan mee en houdt opgewonden demonstra ties. Dairbij zijn er verschillende on geregeldheden voorgekomen. Zo zijn in Jeruzalem ongeveer 50 joodse win kels in brand gestoken en. in Haifa ziin joodse vrachtwagens met stenen bekogeld. Verschillende berichten ma- ,ken bovendien melding van handge meen tussen Arabieren en joden. Al ler we ge worden de Arabieren tot strijd opgeroepen en worden recruten aangeworven. T\e Egyptische minister-president heeft nog eens dnideliik gezegd, wat hij ervan denkt. Kort en krach tig zei hij: ..Egvpte wil pol^tina als een Arabische staat zien" En de eer ste minister van de Libanon drukte het zo uit: ..De Arabische Liga heef+ besloten Palestina, koste wat het wil *e bevriiden. Ik ben er zeker van. dat de grote mogendheden en de verde digers der zionisten sooedi** de ernst TTorj de toestend inzien". Tntnsserr doktert Tr^ye Lie. de se- "retaric-_cfoneraal der V N., aan de sa- menctrriiiTjfr van hef pmnaraat dat de verdane van Palestina ten uitvoer 'rnpf ideeën. De ioden ziin doende een ^erloni <*e eoelitie-rocrer?r><* samen te °ien vnov tfo onafhankelijke joodse aat in Palestina. T?venals in andere landen is er ook in Zweden een groeiende communisti sche belangstelling tb bespeuren. Zweedse bladen en burgers steken hun bezorgdheid over deze Sovjet-belang Tn de loop van de komende jaren zal het spoorwegbedrijf steeds meer worden gemoderniseërd. De vervan ging van stoom- door electrische-, dieselelectrische en dieseltractie maakt een veel eenvoudiger inrichting van stations en emplacementen mogelijk. In de steden zullen de gelijkvloerse overwegen worden opgeruimd door verhoging van de baan. De spoorweg zal zo diep mogelijk in de stadskern doordringen. Behalve electrische trei- ijgn zal men zowel diesel-electrische locomotieven als diesel-electrische mo torrijtuigen gaan gebruiken. Wellicht zal zelfs de hete luchtmotor worden ingeschakeld. De omvang van het vervoer ver toont een steeds snellere groei. In 1946 was het aantal reizigerskilometers ge stegen tot 5.6 milliard en het gemid delde per inwoner tot 600 km. In 1970, wanneer Nederland een aantal inwo ners zal hebben van 11 millioen, zul len de spoorwegen reeds 8 milliard reizigerskilometers hebben af te leg- stelling voor binnenlandse aangele-gen, hetgeen een omvang van het rei genheden niet onder stoelen of ban- zigersvervoer betekent van 180 pet. ken. van het vooroorlogse. De Prins Bernhjird kapel, die weldra op zal houden te be staan, heeft afscheid genomen van "t Prin- selijk gezin. De ver troeteling der blazers, de geit Mika, werd b(j deze gelegenheid aan de Prinsesjes ge schonken. Prinses Mar griet was er erg bl(j mee. Ze nam in het bijzijn van Prinses Juliana en Prins Bern hard Mika in ont vangst. (ANDANKS zijn 74 jaren, heeft Tiieleman. de ex-waarn. Cc mr. Dieleman, de ex-waarn. Com, missaris der provincie, zich Dins dag vol vitaliteit verdedigd tegen over het tribunaal te Middelburg, dat gepresideerd werd door mr. Vlaming en verder werd gevormd door jhr. Schorer, C, Ouwehand en mr. Kooien. Vergezeld van zijn vér dedigster, mej. mr. Anne Bolle, be trad deze zo omstreden Zeeuwse fi guur, die veeleer grote populariteit genoot, de rechtzaal en hoorde recht op de voorlezing van de vrij om vangrijke dagvaarding aan. Hierna werd de verdachte een stoel aange boden en opende de president de discussie. Eerst werd het harde- nootje ge kraakt, dat mr. Dieleman zich reeds in Juni 1941 had aangesloten als be gunstiger bij de Nederlandse S.S. en hij, nadat deze nat. soc. organisatie was overgegaan in de Germaanse SS in Nederland, daarbij aangesloten bleef. Het eerste deel van deze ganklacht gaf verd. toe en probeerde dit te ver ontschuldigen met het motief, dat het een krijgslist was. Om zich te hand haven als Commiasiii'is, wat hij een volksbelang achtte, daar er reeds sprake was van de benoeming van de NSB-er Engelbrecht. Verd. meende 'iets te moeten doen om de Duitsers op zijn hand te houden. Hij had reeds geweigerd om lid van de NSB te wor den -en zag in de SS, waar hü niets van wist, niets anders dan et.. bewe ging tot verdediging van de Duitse cultuur. Het tribunaal achtte dit laatste niet erg aannemelijk, maar verd. hield vol niets van de SS te hebben afgeweten in Juni 1941 Iets vinniger werd het „debat", toen verd. ontkende dat hij later was over gegaan in de Germaanse SS en de president enkele stukken toonde, waar uit z.i. anders bleek. Zo waren er o.m. twee contributie- kaarten; het giro-biljet met 'n gift voor een grafkrans ten behoeve van een gesneuveld SS-er en brieven, die eindigden met de SS-groet „Heil". Als u een vooropgezette mening heeft, zwijg ik liever, zei verd. „U moet niet insinueren" ant woordde de pres. scherp. Daarna gaf verd. een toelichting op een en ander, die echter 't tribunaal niet geheel overtuigde. Steeds kwam verd. terug op het feit, dat hij zich had willen handha ven in het belang der provincie en noemde op wat hij voor gemeenten, polders en personen had bereikt. De president bestreed dit inzicht. Het landsbelang domineert boven het particuliere. Ook in Mei 1940 werden daarvoor polders geinundeerd, huizen neergehaald en mensenlevens geof ferd. Bovendien mag niet ieder parti culier uitmaken was hij als algemeen belang ziet en verd. had moeten be denken, dat ook na Mei 1940 de strijd voortduurde en hij als gezagsdrager had moeten voorgaan in het verzet. Verd. deelde die mening niet. Hij meende dat na de capitulatie van het leger, samenwerking nodig was, met welk motief hij ook het plaatsen van bijdragen in het Duitse soldatenblad „Zeelander Wachtposten" verdedigde. De pres. von> dat verd. ook hierin ver buiten zijn boekje was gegaan, wijl hij meehielp het Duitse moreel te steunen. De kwestie-v. Zanten. H. M. de Koningin heeft weer Haar intrek genomen in het paleis op de Dam te Amsterdam. De plechtigheid ging gepaard met het traditionele ceremonieel der Ams'er "<*mse si Venten, die in hun ouderwetse uniformen de waeh. j liet paleis betrokken. J^een fraaie zaak was voor verd. het schrijven van de brief in Mei 1941 aan de secr.-gen. van Justitie, waarin hij meedeelde dat mr. van Zanten te Vlissingen een Jood was, waardoor deze zijn beroep niet meer ten volle had kunnen uitoefenen, Mr. Dieleman zei, dat hij dit had gedaan als deken van de Balie, inge volge de verordening en om mr. Hooykaas, die de verantwoording droeg voor de naleving der verordening niet in moeilijkheid te brengen. Het tribunaal accepteerde dit niet. „Evenmin als u wist wat de SS was, behoefde u te weten, dat v. Zanten van Joodse afkomst- was", zei jhr. Schorer. Verd. gaf toe. dat het beter was geweest, die brief niet te schrij ven. Tot dezelfde uitspraak kwam verd. toen hem verweten werd de griffier der- Staten bij Münzer te heb ben beschuldigd van tegenwerking, anti-Duitse gezindheid enz. Heftig be streed verd. echter dat hij dr. Teile gen persoonlijk daarmee had willen treffen, of dat zijn klacht oorzaak was geworden van dr. Tellegen's interne ring. Uit het dossier kwam daarna een brief, welke mr. Dieleman 4 Juli '44 aan Münzer had geschreven, na hetl onderduiken van ■"■n s»Tetarie "Tib- ten^ar, waarin hij h°t ""««««n van een loyaliteitsverklaring door gem.- ambtenaren voorstelde. Tegen het in zicht van het tribunaal, 'dat dit schrij ven laakbaar was, omdat het 't bre ken van het verzet beoogde, stelde verdachte zijn mening, dat hij als ge zagsdrager, volgens de bestaande di rectieven de chaos moest voorkomen; het verzet, zei verd. wel degelijk ge steund hebben. Een andere brief dateerde van 26 Juni 1940. Die was als particulier door verd. geschreven aan de Duitser dr. Linde tegen een Franse fa., dié garen weigerde te leveren 'aan een Hulster fabrikant, omdat zij vreesde, dat dit de Duitsers ten goede zou komen. De pres. zae hierin een nieuw be wijs. dat verd. zich tegenover de re gering en volk plaatste. Fel reageerde verd. daarop door te zeggen, dat hij niet verder spreken zou, wanneer men hem zoiets voor de voeten wierp. Wanneer ik dit had gedaan, zou ik vriendschap hebben moeten voe len voor de Duitsers, die alles van mii vernietigd hadden. Ik stond niet tegenover de rege ring, maar kwam voor mijn pro vincie op. Wanneer u mij een ver rader gelooft, dan moet u m(j straf fen, zo zwaar als 't kan. Nog enkele andere brieven brach ten weinig nieuws en gaven verd. ge legenheid tot het plaatsen der opmer king. dat men alles moet'zien in zijn verband en in het kader van de tijd' waarin het gebeurde. De verdediging. lyTr. Anne Bolle, mr. Bordewijk was ziek, leest 't buitengewoon uit voerig en knap pleidooi van mr. Bor dewijk voor. Herinnerd werd aan de harde in ternering van mr. Dieleman na de bevrijding, waarna een scherpe analy se werd gegeven van verdachtes ka rakter. Mr. Dieleman had een enorme werklust en bezat een grote strijd baarheid. Naast zijn 'genegenheid tot de provincie stond een grote eerzucht Waar die eerzucht gepaard ging met liefde en werklust, was zij geen "on deugd, maar bracht grote dingen voor Zeeland tot stand. Zijn werkzaamheid werd een zegen voor velen. Pleiter gaf toe dat mr. Dieleman soms weinig scrupules had, maar wat zo een verfijnd man begonnen zijn tegen Duitsers. Tegen hen moest men de tactiek van geven en nemen toepas sen. Dieleman collaboreerde niet, maar werkte samen, tegen zijn zin, met de bezetter, zoals uitdrukkelijk was voorgeschreven door de regering. Dank is Zëeland verschuldigd aan deze man, wat pleiter uitvoerig aan gaf. Zijn aanblijven remde een NSB schrikbewind en doordat hij de be noeming van een NSB-er voorkwam, werd de Comm'. der Koningin nooit ontslagen. Diep ging pleitster in op de dagvaarding. Aangetoond werd o.m. dat verd alleen begunstiger van de Ned. SS en niet van de Germaanse SS is geweest.-De stukjes in de Wacht posten waren reeds eerder versche nen en gingen alleen over historie en geografie. Het schrijven der brieven keurde ook verdedigster niet goed. Het lag echter niet in de bedoeling van mr. Dieleman er personen mee te treffen en tegenover het vele goede dat hij deed, vallen die grieven weg. Spr. beklemtoonde, dat mr. Dieleman geen profiteur is, maar integendeel zijn practijk en hoger inkomen offerde voor de provincie. Hij streed voor 's lands zelfstandigheid en behoud van het Oranjehuis. Met een overvloed van verklaringen toonde zij aan, hoe gunstig velen over de ex-Commissaris staan en hoeveel hij deed ook voor het verzet en de Joden en vroeg tenslotte vrijspraak. Mr. Dieleman zelf sprak een gloed vol slotwoord, waarin hij tegen de aanklacht zijn goede trouw hoog hield Uitspraak over 14 dagen. ttET DOOR de Toneelvereniging „St. Cecilia" te Kloosterzande in het kader van het Z.-Vlaamse to neelconcours en onder regie van Eggermont opgevoerde toneelstuk Maritzka dochter van Idza is in veel opzichten een succes geworden, hoe wel er natuurlijk nog wel enkele foutjes aan kleefden. De belangstel ling was zeer groot en het publiek gaf herhaaldelijk door applaus te kennen, dat zij het stuk en de ver tolking apprecieerde. Maritzka de dochter van een zigeu nerin en een lid van een adellijke fa milie, die door zijn vader onterfd was omdat hij de zigeunerin boven zijn familie gesteld had, komt door de dood van haar vader bij haar oom, 'n verstokt vrouwenhater terecht. In de stam zelf bestaan zeer oude wetten, waaraan men zich niet kan onttrek ken en Maritzka, die haar stam ver laten heeft, omdat haar vader ver moord werd, wordt door de zigeu ners opgespoord, en moet zich ver antwoorden. Met medewerking van 'n tante, de oude Maja Mjiama, weet zij alle moeilijkheden te omzeilen en de persoon, die naar haar hand dingt, zo danig aan de kaak te stellen, dat hij uit de stam gestoten wordt. Wegens haar verdiensten vooi de stam, her krijgt zij haar vrijheid en gaat een nieuw leven tegemoet. Het spel. TAe spelers en speelsters die er aan meewerkten hebben hun best ge daan om er iets goeds van te maken en we mogen gerust zeggen, dat zij daarin bijna volkomen geslaagd zijn. Maritzka werd op uitmuntende wij ze vertolkt door Tilly Goossen en zo wel in het eerste als in het derde be drijf wist zij de nodige climax te bereiken. Haar spel was beheerst en soms van een zodanige overgave, dat zij de hele zaal boeide. De gesprek ken met haar oom, met Idzouard Ba- jizi en met haar tante waren een lust om aan te horen; zij gaf van 'n veel zijdig talent blijk. Maja Mjiama (Ang. Menu) evenaardde haar in het derde bedrijf en gaf een uitstekende vertolking. Sir Bowley (Jos. Menu) was niet rolvast en daar hij een der hoofdrollen vervulde, deed dit afbreuk aan de opvoering. Ook Kransby en Steel (du Bois en Pouwels) hadden, hoewel ze hun rol behoorlijk ken den, toch nog iets heter kunnen ac teren. Mrs. Brown en Miss Bleeds (Mad. Voet en L. Kjnt) kwamen niet boven de middelmaat uit en misten het overtuigend spel, dat hun rol tot leven zou gebracht hebben. Eggermont was de statige butler, zo als we die allen verwacht hadden en ook in zijn rol van „Raad der Ouden" toonde hij zich van zijn beste zijde. Bajizi (Jan Menu) was een der wei nige zigeuners, die werkelijk als zo danig uitgebeeld was en ook hij speel de zeer behoorlijk. De Inspecteur (Jos. Goossen) en de dokter (Rob. Voet) maakten een veel te jonge indruk en ook hun spel leed onder het feit, dat zij te weinig uit beelding gaven van hetgeen moest worden weergegeven. Over het algemeen werd het stuk vlot vertolkt en de sublieme scènes die er in voorkwamen, waren van 'n dusdanig weergave, dat de foutjes der andere spelers (sters) daarbij volko men in het niet verzonken, zodat het geheel een gave indruk maakte. De décors, vervaardigd door F. de Potter waren uitstekend. Zelden zagen wij bij amateurstoneel een zo gave en harmonische afwerking. was daarom des te meer te betreuren, dat de grimering geen succes was en fei telijk de belangrijkste lacune In de ze opvoering. Over het algemeen wa ren de spelers te jong gegrimeerd en sommigen zelfs in het geheel niet, terwijl de kleding van de zigeuners de toets der critiek nauwelijks kon doorstaan. Het zweemde teveel naar het bur leske, hetgeen vooral bij de getuigen van het onderhoud tussen Maritzka en Bajizi tot uiting kwam. Ondanks kleine tekortkomingen, heeft Eggermont hiei toch een ama teurs-toneelstuk gebracht, dat qua in houd en qua spel ver boven de mid delmaat uitkwam. verklaarde zich in Lon den tegen het deelnemen van China aan de vredesconferentie over Duitsland, doch Frankrijk en Enge land verklaarden zich voorstanders van Chinese deelneming en ook op dit punt kwam men dus uet tot over eenstemming. Ook op andere punter werd er geen resultaat bereikt. JJi NEDERLANDSE verliezen in Indonesië bedragen van 4 Aug. de datum, waarop het staakt het vu ren is uitgevaardigd tot 18 Novem ber: 294 doden, 868 gewonden en 24 vermisten. een ERG verheugend bericht uit Amerika: er komen nieuwe atoom wavpns. wp~ bij urawrium en piuto- nin-n v "H ge' 'fl-t Nu zijn we ge red van honger en kou! Geleidelijk verlopende stakingen in Frankrijk qpE OORDELEN naar de uit Frank rijk binnensijpelende berichten, zou men kunnen zeggen, dat het met de staking de goede kant uitgaat. Dat wil zeggen, dat ze heel geleidelijk verloopt. Dat betekent dan een pluim voor het kabinet Schuman en het be tekent tegelijkertijd een kaakslag voor de communisten ,die zo'n unfaire rol hebben gespeeld en dit nog steeds doen. Want als het aan de communisten, die steeds meer geisoleerd komen te staan, ligt, zal alles heus niet op rol letjes lopen. Dat heeft de zitting van de Franse Nationale Vergadering van gister weer eens bewezen. Want weer hebben zij een hevig tumult ontke tend, zodanig zelfs dat de vergadering nog niet veel opgeschoten met het bespreken der I sontwerpen. De com munisten werden uiteindelijk door de wit-gehandschoende garde mobile uit de zaal verwijderd. Voorzitter Herriot had hen wel gezegd de zaal te ver laten, doch de communisten, die steeds maai' scholden en verschillende lie deren aanhieven, weigerden dit perti nent. Zij hadden zelfs de zetel van de communist Calas die reeds uit de zaal was gezet met de Franse drie kleur versierd! Herriot schoot ten langen leste niets anders over dan een motie van ver trouwen in hem voor te stellen. Na tuurlijk kreeg de oude man, die het voorzitterschap al eens teveel is ge worden en ziek thuis moest blijven, dat vertrouwen van de meerderheid en natuurlijk kreeg hij het niet van de communisten. Alhoewel Parijs er helemaal niet florissant uitziet, is de humor er niet uit en volgt het met grote belangstel ling de strijd tussen de regering en de communisten. De regering heeft het volk op haar hand omdat zij de voedselvoorziening weer hersteld heeft de treinen weer laat lopen, de post weer laat bezorgen en de Metro weer laat razen. De narigheid van het krantje lez°n bij ka-^-sii-ht neemt de "■"rijzenaar er maar op de koop toe bij. I 't Doel was Curasao ïyaai wij vernemen heeft de heer 1. Serphos, de industrieel en make laar uit Aerd->nhout, die zich met zijn technisch adviseur, ir. F. Kruger, te Middelburg in arrest bevindt wegens zijn poging om clandestien ons land te verlaten, verklaard, dat hij vol komen te goeder trouw was. Om ver schillende redenen o.m. uit vrees voor oorlog en angst voor het com munisme had hij er 'n paar jaar tussen uit gewild en een reis naar Curasao ontworpen. Men had via En geland willen gaan om daar en pas sant het huwelijksfeest van prinses Elizabeth bij te wonen. Deze lezing doet wel wat naïef aan, omdat beide heren toch wel ge weten zullen hebben, dat men niet zonder toestemming der regering het land kan verlaten en er ook nog een deviezen bepaling is. Bovendien doet het vreemd aan, dat men niet van IJmuiden uit zee kops, doch het via de Zeeuwse wateren 'ging proberen. Overigens moet men niet denken dat de deviezen-smokkel in de mil- lioenen liep. De douanen hebben niet meer gevonden dan ruim zeshonderd dollars, 'n zelfde getal Engelse pon den en betrekkelijk geringe bedragen aan francs en guldens. ALS men „Kerstbrieven" aan Neaenandse mmiairen in in- uiè wu suuen moeten ueze voor J Dec. verzonuen women. De en veloppe mei net aares van ae mi- niau' moei weer in een enveioppe óesionen woruen, geaaiesseera aan ae coimnanuani van nel peiroK- aen onuemeel. up aeze enve loppe moei ook staan „jxerstonef" ae brieven die zo gram mogen zijn, woruen op Keistavond aan ue mimairen overnaningd. AP Tweede Kerstdag, zal in restau- rants e.d. vlees mogen worden, verstrekt. $- OINNENKORT zou de aankondiging te verwachten zijn van de ver loving van de 26-jange koning, Mi chael van Roemenie met de 23-jarige prinses Anne de Bourbon Parma, die in Lausanne woont. 1LTET behulp van een wichelroedelo per zijn bij de spoorbaan te De venter enige meters onder de grond twee vliegtuigbommen ontdekt. AP textielpunten beluste inbrekers zijn de woning van een textielhan delaar te Zutphen binnengedrongen. Hun buit was 30.000 punten! Een goede nacht! JCTEDERLAND heeft de V.N. voor gesteld Den Haag als plaats van de volgende zitting der V.N. te kie zen. A DMIRAAL Nimitz heeft de hoge Nederlandse onderscheiding ridder van het Grootkruis van O. N. gekre gen. ipen „echt" schilderij van Han van Meegeren heeft op een veiling te Amsterdam 7500 opgebracht. Het is een schilderij van 80 bij 100 cm. Een kleiner werk op perkament geschil derd bracht 350 op. TTet „wondermiddel" penicilline ver liest aan effect, omdat de kiemen, die het aanvalt, snel een verhoogde weerstand ontwikkelen, aldus ver klaart dr. Mary Barber in de „Bri tish Medical Journal", het officiële or gaan van de Britse vereniging van medici. Qnvoorziene gebeurtenissen, welke het vredesverdrag met Italië waar deloos zouden maken, voorbehouden, zal het laatste contingent Amerikaan se bezettingstroepen uiterlijk 15 Dee. Italië verlaten. TAe kindersterfte <n België, die ook in verhouding tot de meeste weste lijke landen, voornamelijk Nederland en Frankrijk, te groot is, wordt door het Ministerie van Openbare Gezond heid grotendeels toegeschreven aan de minderwaardige kwaliteit van de melk. JLTINISTER NEHER is gistermorgen Der KLM-toestel naar Batavia ver trokken. ipEN AANZIEN van de materiël» schade, ontstaan uit hoofde van bepaalde regelmatige vorderingen van de bezetter, waardoor vergoeding door Ae fewiirltAo U7--TP iq ^bleven, wordt een regeling overwogen.

de Stem | 1947 | | pagina 1