Zet T.S.C. Willem 11 de voet dwars a -Van de hak op de tak. Premiekeuring te IJzendijke Communistische siorm over de kerk RADIO ien jaar runder t.b.c. bestrijding in Zeeland Negentig verdachten Wat een Wonderlijke Wereld Tweede helft dames hockey competiti PHILIPS phïuSHAVF' Lsïl* Goddeloosheid in beginsel en in de practijk Benauwende feiten. Mosselxport naar België herstelt zich Eerste jaarverslag nieuwe stichting Bijz. Politierechter Middelburg De E *s Anderendaags kwam madame binnen Moeilijke wedstrijd voor N.A.C. Krygt Breda in Hulst de kous op de kop Kleding Een Verzuim Geef hem een PhiuShave Elfctriscb drmgscburapparaal (phrpr^i5mfmenSbl>dts/)reehtr\- ykzt i (noe tdngicoa5 Y) rdnzelfUJitmu tyer o/igesioifnj, xfoi/geü ze geen i ou den, ren. woord.' kl óp/pen doen. \we n/'eti he' J ocugeum- me urn ucnr zen nuwe soi UAAT IviSKE HA - uu ev anEMTHt. EAST 6ESIOTEN MAAR DZ BiEft' fORBULE af TE PERSON. O i iwxVl Zü Nu V iliViOxiK I v4 JJE GESCHIEDENIS der Katholieke Kerk van de laatste vijfentwintig ja ren is er een van weergaloze vervolging. Het Nationaal Socialistische sy steem, dat zich in zijn Germaanse hoogmoed boven God verhief, ontketende gedurende ruim twintig jaar een storm van vervolging over haar; het god deloze communisme handhaaft zich reeds dertig jaar en het is als een or kaan, die de Kerk teistert. Men zou daarbij de oud-testamentische klacht kun nen oproepen: „Ze hebben Mij, de bron van levend water verlaten." Godde loos is het communisme in zijn beginselen en in zijn practijk. Onder de op positie, die moet worden opgerüimd, rekent het ook de Katholieke Kerk, zoals de ervaring in alle landen, waar het Kremlin regeert, dat bewijst. ATTE gaan weer in enkele feiten, als in vogelvlucht, met u de toestand na. In Litauen werden de bischop- pen van Telsiai en van Kaisedoris ge arresteerd, met hun gehele kapittel. Over hun lot weet men niets. Hoe fel de Sovjets op de katholieke geeste lijkheid gebeten zijn, blijkt uit het be richt, dat in Oost Pruisen de helft van de katholieke geestelijkheid is omgekomen als gevolg van de Sovjet bezetting en de slavenarbeid in de Sovjet-Unie. Sommige priesters wer den doodgeschoten of doodgeslagen door do Russische soldaten, anderen stierven van uitputting in de slaven kampen van de Oeral of de Wolga- vlakte; weer anderen stierven, nadat zij waren vrijgelaten, tengevolge van de doorstane ellende. Op 1 Januari 1945 telde het bisdom Ermland 398 priesters, hiervan zijn er 228 gestor ven of worden vermist; de overige 170 (waarvan er 38 lichamelijk niet meer in staat zijn hun bediening uit te oefenen) werden over Rusland en de satellietstaten verspreid. Deze berichten zijn uit de laatste weken en ze bewijzen, dat in die landen de Sovjets dus de katholieke priesters reeds bijna geheel vernie tigd hebben. In een schrijven, dat Paus Pius XII op 23 December van het vorig jaar aan de Hiërarchie van Polen richtte en dat eerst nu bekend werd, schrijft de H. Vader, dat de last van de zielzorg wel met ondragelijke zwaarte moet drukken op hun schou ders, waar zij deze zielzorg uitoefenen in uitermate moeilijke omstandighe den, in een land, waar vijandelijke krachten een verwoede strijd voeren in het hart der gemeenschap. Uit het geen Mikolajczyk aan een correspon dent van de Londense Universe mee deelde, blijkt, dat die strijd reeds verder voortschrijdt en dat de toe komst voor de katholieke Kerk zelfs in dit door en door katholieke land zeer somber is. Nog dezer dagen ver meldden wij de bittere klacht van de Kardinaal-Primaat van Hongarije on%trent organisatiedwang. en afstote lijke spionagesystemen. Doet dit alles ons niet in herinnering roepen, wat er in het Derde Rijk gebeurde, alleen met dit verschil dat het thans in al deze Oost-Europese landen tegelijk plaats vindt? Hetgeen in Yougoslavië plaats vond en waarvan mgr. Stepi- nac de meest sprekende vertegenwoor diger is. ligt nog vers in het geheu gen. Minder aandacht werd wellicht gegeven aan de ontzettende heilig schennissen en de priestermoorden, die in Italië door communistische ZATERDAG 29 NOVEMBER. HILVERSUM U, 415 M. 6.45 Weerber. 7.15 Maria ter ere. 7130 Mor- gengeb. 7.45 New Light Symph. ork. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Ochtenconc. 9.30 Waterst. 9.35 Bach. 10.00 Kleutertje, 10.15 gr., 11.00 Zonne bloem. 11.45 Petite suite de conc. 12.03 De Raaff-Schulte. 12.30 Weeroverz. 12.33 Metropole ork. 13.00 nws., 13.15 Welk Boek? 13.20 Metrople ork. 13.40 Film: v. Domburg. 13.50 Montmartre. 14 00 Toneelkijker. 14.10 Zeeliedjes. 14.20 Eng. beginners. 14.40 Variety kl. 15.00 Jongelui. 15.15 Debutanten conc. 15.45 KRO kiosk. 16.00 Victor Sylves ter 16.20 Geluksdrang en genotzucht. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.00 Negro Spirituals. 18.15 Journ. week- overz. P. de Waart. 18.30 Lord Jum- patit. 19.00 Nieuws. 19.15 Kath. nws. 19.20 Kl. v. Beeck. 19.45 Banden die binden, 20.00 nws., 20.12 Gewone man .20.20 PI. raden. 20.30 Lichtbaken 21.00 Negen heit de klok. 22.00 Zuid zee kl. 22.10 Stoelen a.d. kant. 22.40 Rooien. 22.45 Avondgeb. 23.00 Nieuws 23.15 Mis v. drie gelijke stemmen. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws 7.15 Gymn. 7.30 Gr. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr. 8.35 Lichte morgenkl. 9.30 Gr. 10 Morgenw. 10.20 Radio feuilleton. 10.35 Russ, liederen. 10.50 Operette. 11.00 Continu bedr. 12.00 Gr. 12.30 Weerpr. 12.33 Miller sextet. 13.00 Ned. Strijdkr. 13.20 Silvestri kwartet, 14 Ned. lied, 14.15 Harmonie ork. 15.00 Boek en pu bliek. 15.15 Men vr. en wij dr. 1600 Coöper. en soc. 16.15 Amateurs. 16.45 Om en nabij de twintig. 17.15 Volks- conc. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Ned. Strijdkr.. 19.00 viool en pianoe 19130 VPRO. 19.45 NederL in Duitsl. 20 00 Nieuws. 20.08 Dingen v. d. dag. 20.15 De Winkel van Sinkel. 21.15 Soc. commentaar: Voskuil. 21.30 Vindebona Schrammel. 22.00 Hoorspel. 22.30 Breng eens een zonnetje. 23.00 Nieuws. 23.15 Hobby hoek. 23.30 Gr. heethoofden begaan werden, waar on gestoord en ongestraft de spotbladen (Don Basileo!) de Kerk en de pries ters kunnen belasteren en belachelijk maken. vyij. katholieken, zijn altijd enigs zins geneigd, dit alles met een zekere zorgeloosheid te beschouwen; de Kerk zal altijd vervolgd worden, zo redeneren we onbewust en het is een glorie voor haar. Dit lijkt mij toch wel zeer oppervlakkig. Vooreerst moest de haat tegen God, die eraan ten grondslag ligt, ons benauwen om zijn verspreiding in wat eens het Christelijk Europa was en wat nu een stervend werelddeel is geworden. En vervolgens moeten we vol bezorgd heid de toekomst inzien. Waar de priesters verdwijnen, verdwijnt het geloof, want „hoe zullen ze geloven, als er niet gepreekt wordt?" Twintig jaren propaganda van natio- naal-socialistische ideeën en dertig jaren communisme hebben een jon? geslacht opgekweekt, dat nooit de waarheid vernam, en dat in zijn hart slechts vervuld werd en gevoed met haat tegen God en Godsdienst, En de vruchten van die haat hebben we ge zien en ondervonden: zij waren een ontzettende zedeloosheid en misda den jegens de mensheid. De mens, die God verlaat en Hem bestrijdt, wordt tot eên duivel, voor wie niets op deze wereld meer heilig is De sinistere verslagen van de gru welen der concentratiekampen zijn als de roman van deze verdoemde le vens, waarin niets verheffends meer te ontdekken viel, maar een aaneen schakeling van misdaden. Want zij hadden God verlaten en werden daar door tot ongeluk voor zichzelf en an deren. Als men dit bedenkt, vervult de wassende vloed van goddeloosheid, waarin kerken en priesters onder gaan, ons mét diepe zorg voor de toe komst. P\e Vereniging van Paardenfokkers in West Zeeuwsch Vlaanderen, „Rust Roest", hield te IJzendijkc een premiekeuring. E"'j deze keuring wer den o.a. ook veulens gekeurd. Ondanks de ongunstige weersomstandigheden waren de inschrijvers* bijna aUen op gekomen- Opmerkelijk is het, dat de hengst Urbain van Certain 2X69, cig. A. X. Aernaudts, Aiuis en G. v. Hal, St. Kruis, er. drie van zijn afstammelingen een eerste prijs behaalden. Merries geb. 1946, grote maal: 1 Lady eig. Marcel D'hoore, Sluis; 2 Carla v. Groede, A. J. Salomé-Verhage, Groede; 3 Oda v. Sluis, A. Weimaer, Sluis; 4 Frida, P. Luteiju-v. Cr., Zuirizande; 5 Meta v. d. Biezen, H. C Wiilems, Eede; 6 Frida d'Ahea, H. J. Aemoudts, Sluis; 7 Irène v. Sluis, A. Wemaer, Sluis; 8 Oda v.d. Walhoeve, E. A. Buvck. Eede; 9 Hetty v. 't Paviljoen. G. F. Modde. Oostburg; 10 Annie, Kind. Bonte, St. Kruis; 11 Hanna v. Slapershaven, W. J. Verplanke, Waterlandkerkje. Merries, geb. 1946, klctne maat. 1 Mina v. Veerhoek, eig. Eug. E. de Baets, te Oostburg; 2 Son ja v 't Prin- senwegje, Iz Risseeuw-Haartsen, Oost burg; 2 Delf ine v. d Biezenpolder,- M. Rodts, Aardenburg; 3 Blondine, L. de Bruijckere, Sluis; 3 Mirza v. Mina, G. v. Hal, St. Kruis; 4 Fleur v Koren- horn. Marcel D'hoore, Sluis en R. J. de Milliano, Hoofdplaat; 5 Rita d'ami- ce, A. J. Temmerman-D.. Hoofdplaat; 6 Carla. O. A. B'onddeel, Aardonhurg; 7 Kit v. d. Blauwe Hoeve, C. van Hoeve. Groede; 8 Lllane v. St. Kruis. P. de Backere, St. Kruis; 9 Rita, L. de Bruijckere, Sluis; 10 Clairona v. Mid denhof, C. Almekinderen-M.. Retran- chement; 11 Flora, Gebr. Buysse, Bier vliet; 13 Oranda v. d. Paspolder, P. Maenhout-B„ Sluis; 14 Hermine, A. v. d. Meulen e.a, IJzendijke. Hengsten, geb. 1946, kieine maat. 1 Moustic van Urbain, eig. G. v. Hal te St. Kruis en C. N. den Hamer, te Schoondijke; 2 Peter v d. Brakke, Joh. TAE mosselexport naar België herstel- de zich vorige week goed van de Inzinking, die zich een week te voren openbaarde. Door de kwekers te Brui- nisse werden aan de handelaren plm. 6600 tonnen mosselen afgeleverd. Rechtstreeks naar België gingen nog 300 tonnen, terwijl 1050 tonnen mos selzaad uit de Waddenzee werden aan gevoerd. In een vergadering van mosselkwe kers te Bruinisse was men algemeen van oordeel, dat de thans In gebruik zijnde verwaterplaatsen voor mosse len absoluut onvoldoende waren voor de huidige afzet. Omdat het water van de Eendracht niet voldoende zui ver wordt bevonden, is de handel ge heel op Yerseke geconcentreerd. Mede is dit het gevolg van de zeer slechte weg Steenbergen-Veer Zijpe. De Bel gische mosselhandelaren wilden toen zoals ln de lijn lag, de ontvangst plaatsen voor hun moselen zo dicht mogelijk bij Bruinisse hebben, doch de grote Belgische mosselauto's kon den door de slechte weg niet aan het veer komen, zodat de handel naar el ders wer'd verplaatst Thans heeft men echter een prima weg; de afstand naar de treinen te Bergen op Zoom is even ver als van Yerseke af en het water van de Greveiingcn zuiverder dan dat van de Oosterschelde. Niets is er tegen, om een gedeelte van de mosselhan- del naar Bruinisse te verplaatsen, waar men over prima verwater plaatsen beschikt Een voorstel om, wanneer alle kwe kers 100 pet. van hun standaardcapa- citeitscijfer hebben geleverd, met dat standaardcapaciteitsciifer geen reke ning meer te houden, maar alle dan nog binnenkomende orders gelijkelijk over alle kwekers te verdelen, werd aangenomen met 23-4 stemmen. Dit punt zal tn de eerstvolgende vergade ring van de adviescommissie ter sprake komen. de Feijter, Schoondijke; 3 Certain v.d. Biezen, R. Blondeel, Schoondijke; 4 Nimrod, C. Mabesoone, Aardenburg; 5 Nico v. Aardenburg. J. Lako-de M. te Aardenburgr. 6 Carlo v. 't Haasdal, A. v. d. Meulen, IJzendijke en C. Pijffë- roen, Aardenburg; 7 Marn'V: v. d. Brakke, A. Temmerman, Hoofdplaat; 8 Ra vissenr d'Amtce, A. Temmerman, Hoofdplaat.; 9 Peter, Marcel D'hoore, Sluis en R de Miliano, Oostburg; 10 Donald v Urbain, G. v. Dal, St. Kruis; 11 Doorman v. Veldzicht, J. de Feijter Schoondijke; 12 Certain v. Urbain, A. Araoudts. Sluis en E. Buyck, Eede; 13 Boudi, C. Mabesoohe, Aardenburg. Hengsten, geb. 1946, grote maat. 1 Hans v. Baaider, eig. A. Temmerman- Daelman, Hoofdplaat; 2 Lion v. Ove- zande, Marcel D'hoore, Sluis en R. de Miliano. Oostburg; 3 Cantor v. St. Kruis, A. Temmerman-D., Hoofdplaat; 4 Robu v. Stroopuit, C. Plaessohaert, IJzendijke. Hengsten met afstammelingen. 1 Urbain v. Certain, eig. A. Aemoudts, Sluis on G. v. Hal, St. Kruis; 2 Naron v Torenberg, C. v. Hoeve, Groede en J. de Klerk, Zaamslag. Als kampioen van de hengsten werd aan Moustic van Urbain, eig. G. v. Hal te St Kruis en C. N. den Hamer, Schcondijko een placmette uitgereikt j^ls kampioen van dp merries ver in ecg Lady, eig Marcel D'hoore te Sluis eveneens een plaquette. Veulens, geb. voor Mei 1917 (liengst- veu'ensf: 1 Ronald v. Urbain, eig. G v. Hal, St. Kruis; 2 Merseur d'Ahea, A. Aemoudts, Sluis; 3 Aron v. St, Kruis, P. Baeckere, St. Kruis. Veulens geb. na 15 April 1947 (roor- rlevculens). 1 Ninette, eig. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke: 7 Suzette d'Amice, A. Temmerman-D., Hoofd plaat; 3 Stella v. Oostburg, A. Ria- seeuw, oostburg; 4 Netty, Stallen de Dob'oe'aere, IJzendijke: 5 Harda, A. Casteleijn, Groede; 6 Clara, P. de Jon ge, Aardenburg. Veulens geb. voor 16 April 1947 (mer rieveulens: 1 Nicole, eig. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke; 2 Sonja, A. de Hullu-L., Schoondijke; 3 Jeannette v. St. Kruis, P. de Backere, St. Kruis; 4 Nora eig. tallen de Dobbelaere, IJzen dijke; 5 Carla, P, Luteijn-v) C„ Zuid- zande; 6 Niska, Stallen de Dobbelaere, IJzendijke; 7 Astra v. d Belt, R. de Miliano, Oostburg; 8 Irena, C. Alme- kinö'prs-Masclee, Retranchement; 9 Jeanne v. Sasput, W Brooijmans, te Hoofdplaat: 10 Corrie, A. Verhage-H., Schoondijke: 11 Ida v. Biervliet, Jac. d. Hamer, Biervliet. TIIT een initiatief van de Z.L.M. ont- stond eind 1937 de vereniging tot bestrijding van tuberculose onder het rundvee in Zeeland. Er was belangstelling voor de nieuwe spruit, want onmiddellijk traden reeds 1166 veehouders met 13845 stuks run deren toe. Tot aan 1942 toe nam het aantal leden gestadig toe, maar de inundaties op het eind der bezetting werkten ruï neus, zodat eind 1944 sléchts 20 leden over waren. Ook het onderzoekingswerk kwam in de laatste oorlogsjaren bijna stil te liggen, maar in den Haag hield men de zaak in het oog. Daar leefde de gedachte om de runder-t.b.c.-bestrij- ding na de oorlog veel krachtdadiger aan te pakken dan voordien. Reeds was voorgeschreven, dat voor fonds vorming van iedere liter gemolken consumptiemelk een tiende cent moest worden ingehouden. De helft van dit fonds zou bestemd worden tot verbe tering en uitbreiding van de melkcon- trole en de andere helft tot bestrij ding der ziekte onder het rundvee. Van rijkswege werd bepaa'd, dat, wilde een bestrijdersorganisatie ten volle van deze fondsgelden profiteren, een stichting moest worden gevormd. Wilde de Zeeuwse vereniging dus profiteren van de rijkssubsidie, dan moest zij zich dus omvoranen en m Januari 1946 werd hiertoe in principe besloten. Onmiddellijk werd door een commis sie, bestaande uit de heren Geschiere, lr. Zwagerman en Cappon. resp. voorz. advisererd lid en secretaris, het voor bereidend werk verricht en 1 Maart van hetzelfde jaar volgde oprichting rirr Stichting, die thans, zoals uit het eerste jaarverslag blijkt, al 2462 leden met 20123 stuks .undvee telt. In Augustus 1946 keurde de minister do Statuten gocci. Acht kringen. Zeeland is thans door de Stichting verdeeld ln acht kringen. Twee in Z VI., twee op Z. Beveland en op ieder der eilanden een. Directeur der nieuwe stichting werd dr. G. Wage naar te Goes; voorz. bleef de heer Gs- schiere te Grijpskerke en de heer Cap pon te Goes bieef secretaris. Goes weid gekozen als vestigings plaats, maar hulsvesting te vinden was niet gemakkelijk, tot de directeur het oog liet vallen op het gebouw van de voormalige Centrale Keuken aan het Ravelijn. Dit barakgebouw was eigen- dem van het Rijk. Na enige bespreking met de bevoegde rijks- en gemeente- instanties werd dit gebouw voor een redelijke prijs gekocht. Hierbij stelde de gemeente Goes de voorwaarde, dat het binnen 5 a 6 jaren zou moeten worden ontruimd, omdat het gebouw daar moet verdwijnen. Dit was echter voor onze dienst niet zo'n groot be zwaar, omdat het als tijdelijk onder dak zou dienen. Na oen belangrijke binnenverhouwing kan het gebouw aan- alle redelijk te stellen eisen voldoen Administratie, laboratorium, sectie-lo kaak enz. kunnen er in ondergebracht worden. Vanzelfsprekend was het wen selijker geweest onze dienst direct in een vast gebouw onder te brengen, doch dezè wens is absoluut onvervul baar gebleken. THpns is de verbouw tot voor de di°nst geschikte ruimten aan de gang. Gehoopt wordt, dat de Gezondheidsdienst er spoedig kan in ondergebfacht worden. Verplicht lidmaatschap op Walcheren. Weel werk is er door de Stichting ver- zet en speciaal voor het herstel van het veebeslag op Walcheren, waar bij er naar gestreefd is om uitsluitend t.b.c.-vrij vee aan te kopen. Walcheren is tot nu toe ook de enige kring waar het lidmaatschap verplich tend is; andere kringen zullen echter volgen. Aan de bestrijding van andere vee ziekten kon uit de aard der zaak dit eerste jaar nog niet veel worden ge daan. Ten behoeve van de schurftbestrij- ding werd een gascel aangekocht. De wnrmbestrijding bij paarden heeft de aandacht van de dienst. Ter voor lichting werd voor de afd. Zeeland van de Vereen. „Het Nederlandse Trek paard" een lezing over dit onderwerp dit onderwerp gaande zijn. gehouden, terwijl practijkproeven over Eveneens werd cr bij de Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" op aange drongen om bij de keuring van dek hengsten een meer uitgebreid dier-ge- neeskundig onderzoek te eisen. Tenslotte werd voor de gecombineer de algemene vergadering van de ver. lot verbetering van het rundvee-in Zeeland en de districstvergadering van het Nederlandse Rundvee-Stam boek een lezing gehouden over sterili teit en kunstmatige inseminatie. Aan rijkssubsidie is ontvangen 148.000, waarvan het grootste deel Is gereserveerd voor oprichtingskosten en exploitatie. Sluiskil Prijskaartlng. Aan een prijskaar- ting ln hotel De Kroon namen 42 spe lers deel. De gedetailleerde uitslag Is als'volgt: le prijs Fr. SijsP. Gelder land; 2e prijs W. PladetJ. Hemel- soet: 3e prijs H. du PuyH. v. d. Bos; 4e prijs J. LauretL. Meert: extra prijs mej J. Stockman—R. de Graeve. Boschkapelle Uitvoering. De mannelijke jeugd verenigingen kwamen met het drama tische stuk „Ridders van de lucht" voor het voetlicht. Hoewel er met een teveel aan pathos gespeeld werd en de geluidstechniek niet in orde was, kan de K.A.J. ook ftnanciel, tevreden zijn over het resultaat. e bijzondere politierechter te Mid delburg heeft Maandag alle re cords op dit gebied gebroken, door niet minder dan negentig mensen te berechten, die de deviezen-bepalingen hadden overtreden in het grensverkeer tussen Nederland én België. Het is ondoenlijk al deze zaken weer te geven. We zullen ons bepalen tot enkele der belangrijkste. De 33-jarige D.F.H., vlasbewerker te St. Jansteen vervoerde op 14 September 1946 onder St. jansteen, naar België ƒ250- aan Nederlandse betaalmiddelen Documenten waren niet aanwezig, dus werd dit geld inbeslaggenomen. Els ƒ100.- subs. 30 d. h. met verbeurdver klaring. Uitspraak idem. E.B.M. een 46 j. expediteur uit-Oost burg, probeerde het bij de grens in IJ zendijke met//242.- en 200 B. frs. Dit mislukte ook. Alzo weer geld inbeslag genomen. Eis ƒ50.- met v.v. Uitspraak ƒ100.- subs. 25 d. h. met verb, verkl. Belg. geld en teruggave van Nederlands Uit België komende werd bij de 48 j. J. v. 't W. Y-, wonende te 's Heer A- rendskerke aan grenskantoor Clinge een bedrag van ƒ145.- aan Nederland se betaalmiddelen gevonden. Ze had deze verborgen in een portefeuille. Els en Uitspraak ƒ25.- of 10 d. h. met te ruggave. Op 7 Juni werd de 27-Jarige A.J.L„ veekoopman te Middelburg, bij grens paal 287 onder gemeente St. Jansteen aangehouden met ƒ1105.- bestemd voor fraud. Invoer. Eis. ƒ50.- of 20 d. h. met teruggave. Uitspraak Idem. De Dictator en zekare mijnheer Liohel D:loison, film figurant; weid tot 20.000 francs boete veroordeeld, omdat hij zichzelf niet voor Mussolini en zijn vrouw niet voor Mistin- guett liet uitschelden. Het zat zo: De cor.cier- ge van de flat was er over gestoord, dat het jonge paar op de onmo gelijkste' uren in- en uit ging en daarbij de deur keer op keer sloot m't een knal, die de muren op exj neer deed golven, en de kalk van het pla fond kriewelde Hij erger de zich er meer en meer aan en op zekere morgen besloot hij mijnheer Lio nel te zeggen waar op 't stopd. Mijnheer, zei hij en nu citeren wij het Vlaamse blad dat de ge beurtenis in geuren en kleuren verhaalt mijnheer, gij belet mij te slapen. Wat kan ik daaraan doen? Zij wat minder ge weldig, antwoordde de an der. Mevrouw, herbegon) de huisbewaarder zijn klaaglltanie: gisteren heeft uw man mij wak ker gemaakt, deze mor gen waart gij het. Ik dacht dat er een bom ontplofte Waarop mevrouw ant woordde dat zij wenste, dat het een bom was ge weest, wdk antwoord, de concierge paars maakte en Jurn op zijn beurt deed opmerken, dat me vrouw niet moest cjenken dat ze alles mocht zeg gen. omdat haar man nu toevallig een gezicht had als Mussolini en zij zelf zo lelijk was als Mistin- guett. En dat bracht de poppen aan het dansen. Mr. Lio nel wilde niet op Musso lini lijken, want hij hield nist van fascisten* En hij was het er óók niet mee eens dat zijn vrouw leelijk was. Zelfs niet zo lelijk als Mistin- guett. En om de concier ge vani die mening op 'n eenvoudige manier in kennis te stellen, sloeg hij hem een valse tand uit en een oog dicht. Toen had de concierge geen tegenargumenten meer; daarom liep hij naar de politie En mijn heer Lionel die op Mus solini leek, moest or. danks 2ijn gezicht nog be- talen ook. Verzoek rpoen we gisteravond door één van Breda's stille straten wandelden, zagen we een voordeur open staar.. Wagenwijd open. Ondanks het late uur, or.danks de regen en ondanks het feit? dat er geen kip of electrlsch licht te bekennen viel. We vonden het verdacht en besloten d£ bewoner te waarschuwen. Voorzich tig stapten we de gsrg in en bij de trap riepen we: Hallo!! Geen antwoord. We herhaalden onze roep. En met succes, want uit de hoogte klonk een slaperige man nen-stem die vroeg wat we moesten Weet u, brulden we, dat uw voordeur open staat. Een paar seconden was het weer stil. Toen klonk opnieuw de stem, even slaperig r.og en met een verveelde klank erin: „Wat zegt u? De voor deur open? Och trekt u ze dan even dicht als u eruit gaat! OQOOOOOOCXDOOOOOOOOOGGCXDOOOOOOeOOOOOOOOOOOOOGOOOOO F^U JULIANA Zondag niet speelt is de grote vraag of Willem 2 op de eerste plaats kan kruipen in distriet IV. De Tilburgers gaan naar Ooster hout en het zou zeker verbazend in teressant worden indien TSC erin zou slagen Willem 2 de yoet dwars te zetten. BW, dat jl. Zondag zo lelijk strui kelde, kan zich herstellen door een zege op Helmond. En Sitt. Boys ach ten wij in staat in Eindhoven nieuwe lauweren te oogsten. Gebeurt ,dat al lemaal, dan komen Juliana, BW en Sitt Boys gelijk in punten te staan. De Baronie ontvangt Longa. Hope loos hoeven de Bredanaars de toe stand niet in te zien. In district VI gaat de meeste be langstelling uit naar de ontmoeting Bleijerheide-NAC. Het is een uiterma te moeilijke uitwedstrijd voor de Bredanaars. Het is nodig dat zij win nen, willen zij hun tweede plaats niet aan Noad moeten afstaan, dat tegen Brabantia zeker van de punten is. De tweede klassers. Tn de tweede klas A wordt het mees- te belangstelling getrokken naar de wedstrijd Alliance-Goes, omdat de Zeeuwen nog steeds een kans hebben de Roosendalers lelijk dwars te zit ten. Ons lijkt, dat Alliance voorlopig aan de top geen gevaar loopt. Ook Dosko-RBC kan heel wat spanning opleveren, waarbij de thuisclub de beste papieren toebedeeld kunnen wor den. De andere overwinnaars zijn naar onze smaak: Internos, Hero, Ter- neuzen. In 2 B gaat het tussen Zwaluw en RKC. Het wordt een harde noot die TAP het Sportpark zal het er Zondag danig spannen in de return-match tussen Zwart Wit en Breda. Voor beide partijen is deze wedstrijd van groot belang in verband met de plaats bezetting op de ranglijst. Wil Breda haar goede kans op mededinging naar het afdelingskampioenschap behou den, dan moet deze tweekamp door haar gewonnen worden. Door een ne derlaag zou de kans voor de Zwart- Witters echter belangrijk dal an, zo dat een interessant gevecht te wach ten staat. Moest Breda vorige maal in Zwart Wit haar meerdere erkennen, de mogelijkheid is thans niet uitge- J£R IS IN DE TWEEDE KAMER gesproken over de excessen op hel gebied van de kleding. De heer Maenen, wonend in Zuid-Limburg, betoogde, hoe er in sommige toeristencentra van een onhoudbare toestand moest worden gesproken. Vrou wen en meisjes vertoonden zich in „kleding" gelijk of nagenoeg gelijk aan een badcostuum. In één plaats moest de Rijkspolitie niet minder dan 40 processen- verbaal opmaken; verder volstond zij in talrijke ge vallen met een waarschuwing. Bevoegde politie-auto- riteiten zijn van mening, dat het euvel slechts door een algemeen geldende wettelijke regeling kan wor den verholpen. Minister Witteman heeft in zijn ant woord het' kwaad ietwat gebagatelliseerd: Het was van de zomer toch zo warm en er is nog zo weinig textiel. Bovendien is er een zekere evolutie op dit punt. Zeker, de Minister meent ook, dat er een grens is en dat de Overheid moet ingrijpen, als die wordt overschreden. Maar dan kan dat z.i. toch ook weer beter plaatselijk geschieden. De heer Derks heeft in tweede instantie duidelijk laten blijken, dat de katho lieken door dit antwoord geenszins bevredig' d wa ren. Hij bleef met klem pleiten voor bemoeiing der centrale overheid. De Minister heeft in zijn repliek ook nog «weer gesproken over verdraagzaamheid en 't ontzien van eikaars opvattingen, doch hij heeft tevens toegezegd, dat hij de toestanden nader zal bestuderen en eventueel met Minister van Maarseveen overleg zal plegen over een aanvulling van het Strafwetboek. Dat klonk wat beter dan het in eerste aanleg gezeg de- De K.V.P.-fractie zal de Minister te gelegener tijd nog wel eens aan zijn toezeggingen herinneren.' QENERAAL SPOOR heeft door zijn radio rede een ernstige teleurstelling moeten berokkenen aan de jongens, die spoedige aflossing verwachtten. Het hele schema wordt een half jaar vertraagd. Jammer, maar noodzakelijk. Met „De Tijd" spreken we er echter onze teleurstelling over uit, dat niet van Den Hn-.g uit deze Jobstijding is uitgespro ken en verklaa.*Hier had een ferm en openhartig woord psychologisch veel goeds kunnen uitwerken. Nu moeten we het doen met het uittreksel van een rede, in de Oost gehouden. Een kleinigheid, dit ge brek aan elegantie? Nee, waarachtig niet. sloten, dat Breda, met H. van Sas weer in haar gelederen, met de over winning gaat strijkgn. In de 2e kl. A. komt Tempo op be zoek bij de reserves van Push, die zullen trachten hun huid zo duur mo gelijk te verkopen. De kampioensclub Pelikaan is toeh zeker aan haar eer verplicht de dragers van de rode lan taarn nog vaster op de onderste plaats te drukken. Voor Zwart Wit II zal het dan ook zaak zijn de Breda- reserves te overwinnen, waarvan wij nog niet zo zeker zijn. Een zeer belangrijke ontmoeting wordt in Brabants hoofdstad gespeeld tussen Den Bosch II en Push III. Wil len de groen-witten zich nog een kampioenspakje aanmeten, dan zal die wedstrijd gewonnen moeten worden, hetgeen niet zal meevallen. Wij hou den het voorlopig op een puntenver deling. Zwart Wit III zal wei de eer aan Geel-Zwart moeten laten; mis schien weet zij een monster-score te voorkomen. Ook Breda III zal weinig genoegen van haar reisje naar Hulst beleven. De inzet van de tweede helft der damescompetitie brengt de drie Bredase ploegen weer in het veld. Bij Bouvigne treedt Push als gastvrouwe van H.T.C.C. op, waarbij de belde punten wel naar Eindhoven zullen worden meegenomen. Wil Thor niet in de gevaarlijke zone belanden, dan dient in Tilburg gewonnen te worden. Een productieve voorhoede kan de zege naar Breda doen verhuizen. Bre da krijgt bezoek van EMHC. Blijft zij het goede pad bewandelen, dan wor den. de gasten met lege handen naar huis gestuurd en daar is alle kans op. In de 2e kl. A. komen nu de re serves der geel-bruinen op bezoek bij Push 2. Werd vorige maal deze ont moeting door de Thorren gewonnen, thans zou Push H wel eens aan het langste eind kunnen trekken. Of Bre da II de meisjes uit Bergen op Zoom zal weteA te bedwingen, lijkt ons twij felachtig. de Waalwijkers in den Bosch te kra ken krijgen, misschien zelfs iets te hard. RAC gaat ook naar den Bosch, maar behoeft niet zo bevrefesd te zijn Ook Desk behoeft dat niet nu men de lui uit Oss op visite krijgt. De derde klassen. JAe Oosterhoutse clubs krijgen Zon- dag eindelijk eens partijen tegen over zich waartegen zij hun beste beentjes zullen moeten voorzetten. Voor.,1 SCO, dat naar Korvel gaat, moet oppassen. De derby in Waalwijk lijkt ons gedecideerd ten gunste van WSC uit te vallen. RWB kon o.a. ook Zondag niet van de laatste plaats ko men. Boeimeer-Rood Wit wordt dë 'wed- strijd van de dag in 3 D. Het lijkt om zeer goed mogelijk, dat de WiÜebror- ders in Breda een veer zullen moe ten laten. BSC kan Zondag geen kwaad en Bredania ook niet. Zal in Steen bergen het terreinvoordeel beslissen? MOC en Odio kunnen het nogal op hun sloffen doen tegen resp. Zierik- zee en Burgh. En' ook Nw. Borgvliet behoeft zich niet erg ongerust te ma ken over de twee puntjes. In Z. Vlaanderen zullen de Axelse harten Zondag warm kloppen, want de kans dat IJzendijke in Axel het al tè zwaar zal hebben, is niet uitgeslo ten. Corn. Boys kan Sluiskil met een kalm gezicht tegemoet zien. Spannen de ontmoetingen zullen ongetwijfeld worden Biervliet-Steen en Hontenis- se-Hoofdplaat. Hulst en Oostburg lij ken ons in de resterende ontmoetingen het sterkst. De vierde klassers. Averuit de belangwekkendste wed strijd in 4 C is de strijd tussen de Ropploegen TAC en Advendo Zal Advendo de misstap van jl. Zoadat: goed maken? Het zou de spanning verhogen. In 4 D kan Heusden Gilze van de eerste plaats verdringen dooi van DVC te winnen. Terwijl in 4 L de Patrijzen er niet bijster goed voo staan nu zij bezoek ontvangen van A zeer sterke Meto. (J kunt niet beter doen. dan Staalbaard't raad op te volgen iedere man verlangt naar het gemak en het genot van electrisch scheren met de Philips „PHIUSHAVE" Staalbaard Dan vliegt ook zijn .baard eraf! R.V. W9UPS' YRKCOP-MIJ V. KfDERUND, EINDHOVEN Adv. 423-00 Oorspronkelijke roman uit 't Russische spionncnleven 19) Wie bezorgde die berichtgeving? Hoe en waar ging die de grens over? Teg- leff zelf had nachten achtereen ge waakt in de meest uiteenlopende ver mommingen om het punt van uitgang van die berichtgeving te vinden, maai geen spoor had ie ontdekt. Het Franse Gezantschapsgebouw stond daar een zaam en verlaten. De meubels waren met de archieven m de g.ote vracht auto's geladen. Er woonde nu nog maar 'n oude, grijze, knecht ln 't sous- terraln aan de achterzijde van de wo ning van de vroegere Gezant. Het prachtige gebouw bleef daar leeg staan, wachtend op de betere tijden, die, als Tegleff hierin iets te beslissen had, wel nooit zouden komen. De ach ter gebleven oude knecht leidrie een gemakkelijk leventje. Die trok zijn drie maandelijks salaris en kon gaan wan delen. Teglelf had nu en dan, tijdens zijn af wezigheid, plotseling een inval in het gebouw laten doen: geen spoor van enige briefwisseling was er gevonden. De gangen van de oude man had hii doen nagaan: het bleek een onschade lijk, goedhartig, mensje. Niet de min ste draad had ie in handen kunnen krijgén, terwijl ze daar in Frankrijk met ontstellende juistheid schenen in gelicht. Zelfs de opstand der graan- boeren waren ze te weten gekomen. Er werden cijfers genoemd, die alleen aan de hoogste ambtenaren bekend konden zijn. Waren er verraders in die burelen? Tegleff mobiliseerde zijn bes te agenten, deed plots, zonder ook maar het geringste bewijs te hebben van enig verraad, een tiental ambte naren voorlopig in arrest stellen, liet zich anonieme brieven schrijven, en kel maar om hier of daar een onvoor- zicht'g woord uit te lokken, dat zijn vermoeden Wellicht kon uitbreiden. Doch het lukte hem niet, één stap ver der tè komen. Hij gunde zich soms de tijd niet te eten of te rusten, zijn ze nuwen waren voortdurend tot het ui terste gespannen, en zijn speurzin rea geerde op de meest-onbeduidende voor vallen. Zoals nu: de ontmoeting van een mens, dia op hem leek. Als deze niet op de zolder van Pusch- kin had plaats grhad, zou ie deze man wellicht onverschillig zijn voorbij ge gaan. Aan iedere drukwerkklant ech ter, die zich in de Bjilosorstraat meld de, zat voor hem iets verdachts Tegleff keek nors, maar, in zijn bin nenste, juichte hij. Even een telefoon tje aan de kranten, dat een Fransman 'n Rus beledigd had in de eetzaal van Hotel Brittannia, maar de Rus had van zich af gebeten en de vreemdeling met een karaf op diens hoofd ge-repli- ceerd. Goed voorgaan deed goed vol gen. Er moest nog veel meer stemming gekweekt worden. Toen ie aan de Catharina-Stlchtlng kwam. stond een grote Rode-Kruis-auto gereed Michael Gorocha lag er in. zorgvuldig verbonden door een ver pleegster. De jongeman kon zich niet voorstellen, welke plannen dat weerzin wekkende wezen met hem had. „Je gaat met mij een visite maken", was hem gezegd. Misschien een tweede aar digheid van dat monsterachtige indi- vidu. Was daarmee bedoeld dc gevan- genis of de dood? Om één ding zou hem dit laatste spijten. Hij had dan geen afscheid van Jewssje, zijn vriend, 'i genomen. Als ie van avond sterven A moest, zou ie om een priester vragen, A en, 'als men hem die weigerde, wat zeer waarschijnlijk was, zou ie open- lijk en hardop, tegenover het vuurpele r ton belijden, wat hem bezwaarde. Hij r draaide zich een weinig om, sloot de f ogen, maar dadelijk daarop, opende hij die weer, want hij hoorde zacht zijn naam fluisteren; „Michaëi Goro- cha". Een verpleegster had zich oVer hem gebogen en zei zacht, baar mond bij zijn oor: „Gij gaat nog niet ster- ven, houd moe.d. Ik ben de oude vrouw die U voor Puschkin waarschuwde, r Men brergt U naar Krylow. Daar zal i' men D iets voorstellen. Accepteer, wat j" men U ook vragen moge. Doe het ter-,* wille van mij". Michael durfde niets J zeggen, niets vragen. De g: ote donkere i ogen van de verpleegster legde hem l i zwijgen op. (Wordt vervolgd) De Avonturen van Suske en Wiske DE KONING DRINKT door W. van der Steen y -» En vandaag gaat ons verhaal een griezelige wending nemen.-We ma ken nu kennis met de folterkelder, die natuurlijk in het kasteel van koning Cactus niet mag ontbreken. haan. haan akei ig£ uur keu, waak no Nine Cactus zetelt, En Zijne Majesteit heeft zulk eem verdorven aard, dat hij persoon lijk de pijniging van zijn slacht offers wil meemaken. Bovendien geeft zijn gemeen brein hem in. juist een volmaakt onschuldige die nog nooit een druppel bier heelt gedronken te kiejen als< slachtoffer van zijn wrede lusten.

de Stem | 1947 | | pagina 2