TOTTé ETWËL rlülS Minister Drees stoot zich aart N De tweede schroef Van De Ruys STAD EN LAND De voorbereidingen yan het opbauworgaan Hij houdt het been stijf over de landbouwlonen IN 'T KORT Directeur Goese Arbeidsbureau op het matje Matig erithousiasms over Schuman Overbevolkt Duitsland is een gevaar De West eken boontfes doppen VIERDE JAARGANG No. 935 in 18, 156, Goes. fRTEMON EUILLES, ENZ. N ZOALS: .IJK BIJ: VRIJDAG 28 NOVEMBER 1947 ConserVenblihjes in plaats Van koppen Noodlottige fout Koud Wet over, schoolartsendienst in zicht Het was zwarte Piet niet Het ontslag van de minister van Marine Duitsers naar Argentinië Goese Tribunaal Een dubieuse figuur Reeds meer dan 2 millioen stakers Bidault snijdt in Londen grenskwesties en bevolkingsvraagstuk aan De geheimzinnige zonnetij Zet de traditie van de eerste voort ft Nieuwe organen en algemeen kiesrecht Een stevige straf Premiekeuring te Goes Een uiteenzetting Van Gedeputeerde Staten en wordt lienst uit- l BOER. exploitatie I. ROOSE, t genoten Dvolger in 147—o BAKKER BOER 99 lankbetul- de adver- ;n belang- Seurtvaart wij thans :gelmatige Ten tegen •ichtingen dragen, ne tot Uw 148o staande soorten voor Centrale :n AB maat maat 28 x SS TEURS en 173 Hulst Uw keuze L AT70 ZEN re ELZAAK i 2 UUR TEXTIEL TEL. 46 APART MEISJES TGEBREIDE PLAATSE, NIET DUUR IN PRACHT I JDE DAGEN EESTRAAT ?B IJZEN He Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: fT" Aernoudts. C. J v Hooteghem. A E. Langenftorst: Mr. Dr A J J M Mes' Mr USB de Rechter Verschynt elke werkdag Abonnementsprys by vooruitbetaling t 3 38 per kwar- j r p„S) t 4 25. per week (uitsluitend by niet postbestelling) t 0 26 Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen vooi buitenlandse abonnementen worden op aanvraag vers'i" Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bybureau: Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J Alberts, hoofdredacteur: J J H A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage). I 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. BIJ ONDERZOEK is aan het bestuur van de Kath. Arbeidersbeweging in Limburg gebleken, dat ar zijn, waar koffie en thee gedronken moet worden uit conservenbhkjes, zulks wegens gebrek aan koppen en bekers. Op andere plaatsen moest we gens het tekort aan borden in het gezin om beurten worden gegeten, ter wijl het zelfs is voorgekomen, dat men bij totaal gemis aan borden gezamen lijk uit één kom moest eten. Deze toestand is te pijnlijker in z,.- Limburg, o.a. te Maastricht, waar men in dagelijks contact staat met de gro te Keramische bedrijven van ons land en waar een ruime dagelijkse produc tie' ook van huishoudelijk aardewerk wordt bereikt. De K.A.B. verzoekt het Rijksbureau voor keramische producten dan ook terecht met grote nadruk, dat nog voor de a.s. feestdagen enige bonnp voor huishoudelijk aardewerk worden aangewezen, zulks in verhouding tot de grootte en samenstelling van de ge zinnen. Qngeveer 200 personen zijn ge- dood of gewond tengevolge van het uit de rails lopen van een speciale trein met Mohammedaan se evacué's bij Ambala (Oost- Pendsjaab). Het ongeluk is te wij ten aan een fout van de wissel wachter. Tijdens de zitting van de Belgische senaat heeft baron de Dorlodot (kath.) een wetsvoorstel ingediend tot het houden van een plebisciet over de Koningskwestie. ■yOLGENS „Le Soir" zou Koning Leopold voornemens zijn binnen kort een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen. Het secretariaat van de Koning heeft dit bericht niet tegengesproken, noch bevestigd. JNE REGERING hoopt op vrij- willige medewerking van de ondernemers en zo dat niet het geval mocht zijn, dan zal zij niet aarzelen tot het nemen van dwang maatregelen. Zo deelde minister Vos op een vergadering te Amersfoort mee, toen hij sprak over de prijspolitiek der regering en de houding der ondernemers. prinses Irene Is met twee andere meisjes als kabouter geïnstal'.eerd in de kabouterkring van het Ned. pad- vindstersgi'de te Soestdijk, waarin ook haar oudste zusje is opgenomen. Haar moeder, de prinses-regentes, woonde de installatie bij. IJet, totaal der op 1 Januari 1948 nog te berechten politieke deliquenten kan worden gerthat op 10.G90, waar van 8500 in bewaring gestelden en 1500 niet ln bewaring gestelden (hieronder vallen om. tal van collaborateurs). Jn 1948 zullen 10.000 Nederlanders Iboeren en hun gezinnen) naar Ca nada emigreren om op boerderijen te werken, bericht Reuter uit Ottawa. Jn Griekenland duurt, de strijd tussen regeringstroepen en guerillas nog steeds voort. Dc Griekse regerings strijdkrachten treffen r.u de laatste voorbereidingen voor het slotoffensief tegen de guerillas. Bu'garijr heeft een nieuwe klacht bij de Veiligheidsraad ingediend naar aanleiding van „provocaties van Griek se monarchisten" langs de Bulgaars- Griekse grenst fc Parijs had de ondertekening plaats van een multilaterale compensatie overeenkomst door Frankrijk Italië, België. Luxemburg en Nederland. Dit accoord betekent eer. eerste stap op de lange en moeizame weg naar een verruiming van het inter-Europeese be talingsverkeer. "ye Utrecht is gisteren door personen n't hot bpd-iifcioven pon midrten- gtandspartij opgericht, welke ten doel heeft de middenstandsbelangen dcor eigen frhetie in het parlement t,e laten behartigen. Afdelingen werden o.m. opgericht in Goes en lïaamdonksveer. J^ort, na Nieuwjaar zijn acht millioen kilogram .faffa-sinaasappelen, aan gekocht in Pa'est'na in ons land te verwachten. Deze Jaffa's komen op de bon, zowel voor kinderen als voor vol wassenen. QPGERICHT is een kath. vereniging van maatschappelijke werkers, met het doel de bevordering van de deskundige beoefening van het maat- sehaopelijk werk volgens de kath. beginselen. 2®t'EN LEDEN van de motorbriga- der Rotterdamse politie zijn orlopig buiten functie gesteld, om- zl' de, ouH-Doliticnrerident der Maasstad, de sS-er Boelstra. geluk vrHi=uan Tnsen 11164 z™ vervroegde deelH nR' was 4o4 5 Jaar vevoor- drag 'uitmHpr Werd w.ege,ls *°ed ge ur g Uit de gevangenis ontslagen. heZa™rChtin* 464 li Sl de °C,hlend op V6,e P'aatsen lichte vorst en nevel of mist La ter wisselend bewolkt Overwe gend droog weer. Weinig wind. Iets kouder dan gisteren. Hden zon onder 16.35 nur en tbaan op 16.31 uur. Zaterdag: zon op 821 unr en maan onder 9.55 n. tjET ZWAARTEPUNT van onze armoede ligt in het wezenlijk tekort, zei minister Drfces gister in de Tweede Kamer toen hij de di verse opmerkingen der sprekers beantwoorde, die over het algemeen een gunstige toon over zyn sociaal beleid lieten horen en de begrotin gen van sociale zaken dan ook z.h. st. hebben goedgekeurd. Als er iets kan gebeuren voor onze welvaart, dan moet dat geschieden langs de weg der prijsverlagingen. Dat Nederland de kosten van het levens onderhoud gedurende een jaar stabiel heeft weten te houden, noemde de minister op zich 'een prestatie, waar van het buitenland opziet. Er moet in ons lang nog een juist evenwicht gevonden worden tussen de lonen van geschoolde en onge schoolde arbeidprs. De minister deel de nu mee, dat het college van Rijks bemiddelaars nog met deze kwestie doende is. Lonen. T\e landarbeidersionen besprekend, wees de heer Drees erop, dat hij zich gestoten heeft aan de hoge toon die de heer H. D. Louwes, de voorzit ter van de Stichting van de Land bouw, heeft aangeslagen (zie onze krant van gister)De S. v. d. L. heeft erin toegestemd het loonpeil op het zelfde bedrag te handhaven als het vorige jaar. Daarnaast is 6 pet. gere serveerd voor de pensioenregeling, zei de minister. Een reden tot het op nieuw bezien der regeling kan vólgens hem alleen liggen in de verhouding tot andere groepen. Overigens, zei hij, de regering kan to-h moeilijk verwe ten worden, dat zij de bouwvakarbei ders heeft bevoordeeld, want de ge volgen der verhoging voor deze cate gorie is eerst besproken met de S. v. d. L. Het is bovendien geen eigenlij- ka verhoeing, maar er is een vorst- verletregeling gekomen. Zo'n voorzie ning moest de landbouw ook invoeren. De minister achtte geen reden aan wezig om terug te komen op de af spraak in het voorjaar met de S. v. d. L. gemaakt. AU er een bespreking over de landarbeidersionen n-ehouden moet worden, dan dient zulks te ge schieden in het kader van het ge hele landbouwvraagstuk, besloot de heer Drees dit gdee'te van zijn be- toog, waarmee hij dus toonde niet in zijn schulp te kruipen voor de door dc voorzitter van de landar- beidersbond geuite stakingsdreiging. Ouden van dagen. Oprekende over de sociale verzeke- ringen deelde de minister mede, dat niet zal worden nagelaten om tot overeenstemming te komen teneinde binnen redelijke tijd een algehele her ziening te bereiken. Wat de geblokkeerde spaargelden van ouden van dagen aangaat, hier over deelde hü mee, dat als men behoefte aan deze gelden heeft, deze gedeblokkeerd kunnen worden. Het leek de minister juist, een zo ruim mogelijk terrein bij de kinder bijslag te betrekken. Nagegaan wordt nog of de kosten bestreden kunnen worden uit de weeldebelasting. Gezondheidszorg. T»ij de behandeling der .gezondheids- zorg wees dr. Mol. (KVP) erop, dat de Regering haai- waardering voor het particulier initiatief op het 'ge bied der t.b.c.-bestrijding kan demon streren door een billijke subsidierege ling. Deze spreker pleitte ook voor verbetering der salaris- en sociale po sitie der verpleegsters. In verband met een verzoek van de heer van Lienden (P. v. d. A.) om de bevoegdheden van tandartsen en tandtechnici door een commissie te la ten onderzoeken overigens een oude kwestie moet de Kamer even lachten toen de heer Kortenhorst (K VP) droog opmerkte, dat de minister de tanden maar op elkaar moest klem men over deze kwestie en dat de te leurgestelde Kamerleden zich maar tandenknarsend bij de beslissing van de minister moesten neerleggen.-' Inderdaad bleek de minister niets te voelen voor een gevraagde commissie Wel deelde hi) mee, dat binnen kort een wetsontwerp zal ingediend worden betreffende de schoolartsen diensten, waarbij de gedachte voor zit dat ook particuliere gezondheids instanties bij deze dienst worden be trokken. De door dr. Mol gelanceerde op- n erkingen over het verplegend per soneel knoopte de minister zich in de oren. Hij zal overwegen wat er aan te doen valt. Inval met revolver en masker 1-vRIE GEMASKERDE mannen heb- ben in het dorpje Rumpt in de Betuwe de dienstbode en de kinderen van een notaris de stuipen op het lijf gejaagd. Zij belden toen de notaris en zijn vrouw niet thuis waren en de dienstbode, die open deed, dacht eerst met zwarte Pieten, als afge vaardigden van St. Nicolaas te doen te hebben. Ze zag echter direct haar vergissing in toen zij een revolver on der de neus geduwd kreeg. De man nen drongen binnen, haalden alles om ver in huis en kantoor, maar namen niets mee. Met eeh luxe auto verdwe nen zij daarna spoorloos. QP VRAGEN van het Kamerlid Ti- lanus (C.H.i heeft de minister president meegedeeld, dat de ontslag aanvrage van de heer' Schagen van Leeuwen inderdaad samenhangt met zijn beoordeling van de situatie in Indonesië. Hij gevoelde zich hoofd zaak bezwaard door de omstandigheid dat niet bij voorbaat een'limiet werd gesteld aan de tijd, gedurende welke Nederland, rekening houden met de wensen- van de Veiligheidsraad, mili tair een afwachtende houding aan neemt. Groot smokkelcomplot ontdekt TN DENEMARKEN ir een uitgebreid complot' ontdekt tot het verlenen van hulp aan Duitsers, die naar Ar gentinië wilden uitwijken Naar schat ting zijn reeds een 150 Duitsers door het complot geholpen. In vqrband daarmee zijn verschillende arrestaties verricht,, waaronder een luchtvaartdes kundige en een leider van een Duitse mijnenveegdienst in de Deense wate ren. Volgens de laatste berichten zijn er ook in Zweden en Noorwegen le den van dit complot ontdekt. De Argentijnse consul in Kopenhagen vertikte het om inlichtingen over de ze weinig fraaie affaire te geven. rvONDERDAG stond de ex-leider van hel Goese Arbeidsbureau, de 66-jarige Bastiaan Schipper te recht, die sinds enige dagen weer geïnterneerd is. Schipper is te Goes altijd een wat dubieuse figuur ge weest. Spoedig na zijn aanstelling sloot hij zich by de N.S.B. aan, maar trok daar na 'n half jaar weer uit. Als een fanaticus stond hij over 't algemeen niet bekend en verschillen de personen is hij terwille geweest, maar anderen hadden weer minder prettige ervaringen met hem. Zwaar werd hem aangerekend, dat hij rapporten schreef aan de direc teur van het G. A. B., dat verschil lende Goesenaars nog „vrij en frank rondliepen", wat o.m. de arrestatie en dood van een der slachtoffers tenge volge had. Verd. probeerde dit heel onschuldig voor te stellen, doch vond niet veel geloof bij het tribunaal. i Zeer ernstig was ook het geval- Corné. Toen mevr. Corné in Februari 1944 had meegedeeld, dat haar man die op het Arbeidsbureau werkte en kwestie met de Duitsèrs had gekre gen, verdwenen was, had hij haar de beruchte politie-chef Kramer ge stuurd. Diens optreden was van dien aard, dat dit haar. naar algemeen ge voelen, de dood indreef. Verd. hield vol te goeder trouw te zijn geweest en gedacht te hebben dat Corné igts was overkomen. Het tribunaal zei, dat hij had kun nen weten, dat C. was ondergedoken en dat hij de vrouw pooit naar een fanaticus als Kramer had mogen stu ren. De gemeente-politie was er ook nog. Nog zei verdachte door Klooté de N.S.B. te zijn ingepraat. „Wilde' je geen burgemeester wor den", vroeg 'n tribunaal-lid. Verd. grenskwesties waarover men het eens zou worden, 'direct verder te laten on derzoeken door experts en de andere grenskwesties terug te verwijzen naar de plaatsvervangers. Be vin'en Marshall steunden dit plan Molotov was er evenwel finaal tegen. Hij bracht Polens grenzen ter sprake en meende, dat de Oder-Neisse-grens tussen Duitsland en Polen al defini tief is, wat door Bevin en Marshall ten felste werd bestreden, daar dit vol- jyjATIG ENTHOUSIAST. Zo kan de stemming in de Franse Na tionale Vergadering van gisteravond bestempeld worden toen minister president Robert Schuman het ver trouwensvotum voor zijn nieuwe re gering vroeg. De stemming was het gevolg van het feit, dat men Schu- man's belofte aangaande een krach tige houding tegenover de stakers kennelijk te vaag vond. Schuman zei, dat de regering de sta king, waarbij reeds meer dan 2.000.000 man betrokken Zijn, van haar ergste gevolgen wil beroven door „met alle ter beschikking staande middelen de diensten doorgang te doen vinden, die voor het leven van het land onmls baar zijn." Hij stelde verdere onderhandelin- gen_ met de vakverenigingen in het vooruitzicht en verklaarde, dat de re gering eerst door overreding en daar na met gezag te werk zal gaan. Alle sabotagedaden zullen worden gestraft Hij waarschuwde „deze ophitsers". Onder deze betiteling vallen ook 2 communistische leden der Nationale Vergadering. De Franse ministerraad wil de parlementaire onschendbaar heid van dit tweetal (David en Sou- borya) wegens anti-nationale activi teit opheffen, werd ons naderhand uit Parijs bericht. JN HET algemeen vakverbond (de C.G.T.) is een duidelijke scheiding aan de dag getreden ussen de com munistische meerderheid en de com munistische minderheid. De laatste heeft een communiqué uitgegeven, waarin een algemene staking wordt afgekeurd en een beroep op de ar beiders wordt gedaan het Werk te her vatten. Elf ambtenaren-organisaties hebben eveneens tegen staking gestemd 46 Arrestanten overleden QP 23 NOVEMBER vertrok vanuit Bondowoso op Oost-Javanen trein o.m. bestaande uit een 3-tal goederen wagens met een transport arrestanten. Bij aankomst van de trein in Soera- baja (ongeveer 13 uur later, zegt Ane- ta) bleken 46 van de arrestanten te zijn overleden tengevolge van het ont breken van de nodige verzorging ge durende de reis. Naar de oorzaken van dit gebeuren is terstond door de Ned. Indische regering een gestreng onderzoek ingesteld. Enige arrestaties hebben reeds plaats gehad. Er zullen maatregelen genomen worden tot schadeloosstelling van de nabestaan den der slachtoffers. Het gebeurde is ook hierom spijtig, omdat het onze naam in een critiek stadium geen goed doet. Qe Engelse Labourpartij heeft haar ongeslagen record wat betreft de tussentijdse verkiezingen behouden. De Labour-candidaat te Gravescnd (in Kent) verkreeg nl. 21.692, de conser vatieve candidaat 23.017 stemmen. Aanhangers van de Labourpartij ver wachten, dat deze overwinning een he- sngrijk moreel effect op de kiezers in net gehele land zal hebben. ROBERT SCHUMAN 12 officieren zijn in Egypte gearrest. die deel hebben uitgemaakt van de samenzwering, welke tot doel had het huls van de chef van de generale staf op te blazen en andere hoge func tionarissen te vermoorden. Men ver moedt, dat de gearresteerden lid zijn van de communistische partij. OIDAULT, de Franse minister van Buitenlandse" Zaken, heeft gis ter in Londen twee belangrijke kwes ties aangesneden. Hij had het na melijk over de grenskwesties en het bevolkingsvraagstuk. Ten aanzien van het laatste benadrukte hij, dat een overbevolkt Duitsland een ge vaar voor de wereld vormt. In verband mei de veiligheid van Duitslands buren was hij'van oordeel, dat er geen massa-overbrenging van Duitsers naar Duitsland moest plaats hebben. Hij wierp 't idee op om de in Duitsland verblijvende „verplaatste personen" naar elders over te brengen Sprekend over de grenskwesties zag hij de eisen van België en Tsjecho- Slowakije als een uiting van het stre ven om de grenzen tussen deze lan den en Duitsland te rectificeren. De aanspraken van Nederland en Luxem burg beschouwde hij als gebaseerd op de schade die deze landen door toe doen van Duitsland hebben geleden. Hij ging daarna in op verlangens van Frankrijk ten aanzien van het Saa*-- gebied. Hij stelde vervolgens voor de Maakte zich in Zaandam reisvaardig Enige dagen geleden meldden wij uit voerig over het geheimzinnige jacht „Zonnetij I", dat door douane te Bansweert werd aangehouden, toen bleek, dat een grote hoeveelheid muni tie en wapens in het ruim was opge slagen. In „De Typhoon", dagblad voor Zaandam, lezen wij nu, dat het schip werd geladen aan de haven van de leegstaande meelfabriek „De Vrede" a'daar, vanwaar het schip, waarop zich elf personen bevonden, met onbekende bestemming vertrok. I VyiE NIET. BIJGELOVIG IS die zou het worden, wanneer hij zich ver diept in de historie van dé reserve- scheepsschroeven voor de „Willem Ruys". De eerste zwierf ongeveer heel Brabant door, alvorens hij definitief naar Rotterdam ging en de tweede die op het ogenblik aan het zwerven is, blijkt al niet onder een veel beter gesternte geboren te zijn. Eerst werd haar reis van Drunen naar Breda vanwaar het transport verder per schip plaats vindt een dag uitge steld wegens onverwachte moeilijk heden en toen gisteren dan de tocht eindelijk, kon worden gemaakt, bleek de schroef haar aard nog steeds niet te kunnen verloochenen. Op do eerste plaats liep zij ten Oos ten van Tilburg, nabü Quatre Bras, °,P ,ce? ,l' smalI(- brug over hot Wiluelminakanaal, zodat een oróweir langs het Noordon moest worden ge maakt, via Loon op 7and, Dongen- schevaart, 's-Gravcmocr en Oosterhout Op de tweede plaats kwam zij zó laat Breda aan, dat met het overladen op de boot niet meer kon worden be gonnen en op de derde plaats kwam zy later in de avond in aanraking met een luxe wagen, zodanig dat het klei nere wagentje het dok in zal moeten wil het zich weer met fatsoen op dé weg kunnen vertonen. JJet kwam zo: De schroef die tussen half vier en vier uur in Breda werd verwacht, arriveerde eerst om half zes aan de Driesprong. Van de Machinefabriek ..Breda" kreeg men de mededeling, dat in het donker niet meer gelost kon worden, zodat men besloot het gevaarte op het Hero-ter- rein te wegen en het daar tot van ochtend te stationneren. Het wegen ging echter niet door. En het stationneren ook niet. Tegen acht uur kreeg de chauffeur het bevel, het terrein zo snel mogelijk te verlaten. De politie werd gebeld, om het ver voer door de stad naar de Belcrum te regelen, maar nog vóór deze arriveer de, moest de chauffeur van de trailer al met de schroef gaan manoeuvreren, daarbij geassisteerd door één persoon, die op de weg plaats nam om het vrachtje de poort uit te loodsen. En kele wagens passeerden de schroef. De bestuurder van een derde even wel. zag de toch goed verlichte trailer blijkbaar te laat en botste in voile vaart tegen de achterzijde van het laadvlak. Het luxe wagentje werd van voren zwaar ingedeukt; de be stuurder kwam er met enkele lichte hoofdverwondingen af Wat de trailer aangaat: meei dan een paar schram men ,had hij niet. En zo bleef dan de schroef toch aan de Driesprong te Breda staan: naast hgt Sphinx-benzine station. Vandaag zal hij zijn reis te water gaan beginnen. Hoe die reis zal verlopen, daarover zitten we op dit moment nog in spanning. Temeer omdat de Willem Ruys Dinsdag naar Indië moet en zonder de reserve- schroef niet varen mag. tyjgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft het altaar aan boord van de „Willem Ruys" geconsacreerd, welke nlechtigheid o.m. werd biigewoond door Drovtnciale en missieprocuratoren en procuratrices van verschillende Missie orden en Missie-congregaties gens hen slechts een voorlopige grens is waaromtrent ter vredesconferentie verder beslist moet worden. Ook ten aanzien van de kwestie tot het vormen van een centrale Duitse regering en het laten deelnemen van deze regering aan de vredesconferen tie traden ernstige meningsverschillen aan de dag. JfR IS THANS een stel wetcontwer- pen Ingediend, om zo volledig als het met de huidige Grondwet vere nigbaar is de verantwoordelijkheid in de Nederlandse Antillen en in Suri name te doen dragen door de orga nen dezer Overzeese staatsdelen zelf. Via ronde-tafel-conferentie en grond wetswijziging zal men later moeten komen tot een regeling voor de on derlinge verhouding van deze drie ge- bteden in het te hervormen konink rijk. De nu ingediende wetsontwerpen behelzen allereerst de instelling van 'n college van gecommitteerden en 'n vertegenwoordiger van Nederland. De gouverneur kan de uitoefening van de uitvoerende macht aan deze ge committeerden overdragen. Ten aan zien van de inwendige aangelegenhe den vervalt de bepaling, dat de gou verneur bij het algemeen bestuur de aanwijzingen des konings in acht heeft te nemen. De Staten worden volgens het ontwerp gebracht van 15 op 21, allen te kiezen op grond van alge meen kiesrecht voor mannen: de mo gelijkheid van vrouwenkiesrecht wordt opengelatenè De Staten zullen een me dewetgevend college zijn. Ingeval van een conflict kunnen de Staten ont bonden worden met nieuwe verkie zingen er achteraan. De vaststelling der begroting en het slot van rekening zullen geheel bij landsverordening geschieden. knikt bevestigend. Nog bekende Schip pers te voelen dat zijn houding ver keerd was geweest en dat hem schuld trof, behalve in het geval-Corné. Het pleidooi. ■JY/rr. F. Adriaanse voerde de verde- diging en schetste de levensloop van zijn cliënt, die op Oud-Beijer- land, voor zijn groot gezin vijftien kinderende kost verdiende door te leuren met boter, margarine enz. Later was hij zetbaas geworden voor een margarine-firma, maar had zijn functie verloren door de concen tratie in die industrie. Hoewel anti- revolutionnair weet hij dit aan Colijn en liep naar Kersten over. Zo raakte hij aan de dool en stond, toen hij in verkeerde omgeving l^wam, open voor het nat. soc. Pleiter |af toe, dat zijn cliënt verkeerd had gedaan! Daarte genover staan weer goede daden en ofschoon hij niet sterk van karakter was, had hij toch ook de moed om Jan Dekker en de fa. Wattez dwars te zitten. Pleiter keurde het af, dat men Schipper weer' had geïnterneerd. Hij meende dat dit in' verband stond met de zaak-Corné. doch juist in dit geval is het bewijs niet geleverd. Pleiter adviseerde het tribunaal te volstaan met een voorwaardelijke straf. Bijzondere Politierechter Middelburg QP 5 AUGUSTUS 1947 werd door enige politiemannen onder de ge meente Oud-Vossemeer opgemerkt, dat een persoon naderde met een rijwiel, waaraan een dubbele rijwiel tas was bevestigd en zich daarmede voortbewoog in de richting van het overzetveer Oud-Vossemeer-Nieuw- Vossemeer. Hii hield er echter een zeer eigenaardige manier van fietsen op na, want de ene keer liep hij een •eindje en verder stapte hij dan weer op zijn fiets en legde na enige tijd zo te hebben gedaan zijn fiets dan eens neder. Liep naar boven naar de dijk, vermoedelijk om te zien of er onraad naderde. Inderdaad was er „onraad", doch dit had dé 38-jarige vishandelaar W. M. K. uit Nieuw- Vossemeer niet opgemerkt. Plotseling werd hij dan óok verrast door de po litie. 'Zijn fietstassen wérden onder zocht en de buit die bestond uit 3014 meter stof, 6 badhanddoeken enz. in beslag genomen. Een aannemelijke ver klaring omtrent herkomst dezer goe- derfen kon K. ttici opgeven Aange zien K. voor eenzelfde feit onlangs door de Rechtbank 1e Breda werd ver oordeeld, vond de Officier dat thans een gev. straf op zijn plaats was. Hij eiste dan ook l week gev. straf en 3 mnd. Rijkswerkinrichting Nederlandse kinderen uit Duitsland TN verband met het opnemen van Nederlandse kinderen uit Duits land in Nederlandse gezinnen, waartoe in de brief van het Ne derlandse Episcopaat van 16 No vember werd aangespoord, is door Mgr. Baeten aan directeur Jos van Campen, Ginnekenweg 275, Breda, opgedragen, voorlopig de opgaven hiervoor in ontvangst te nemen voor het Bisdom Breda. Zulks in afwachting van het aan wijzen van een definitieve instan tie die dit organiseert. Uitspraak 1 maand gev. straf met verbeurdver- ren Aernoudts en Stallaert ons. Veel vooruitgang Qoor de samenwerkende bonden van paardenfokkers op de Zeeuwse eilanden, werd Donderdag te Goes een premiekeuring yan IV»- jarige hengsten en merries gehou den. Er werden 'n zeventig jonge hengsten en merries voorgeleid aan de jury die bestond uit de heren Stallaert en Aernoudts. Van de hengsten werden gepri meerd: grote maat Nico van Ella van D. Timmerman, Kattendijke: en Xanthos van Achterduin, van J. van 't Westeinde, Nieuwdorp: kleine maat; Nico van Caroline, van I. Groeneweg, Hoedekenskerke: Carlo van de Eendracht van C. Mem, Nieuwland en Olaf van Monnikenhof van D. Timmerman te Kattendijke. Merrle's gr. maat; Corrie van Molenzicht, de Kam en Lange, Wissenkerke; Stella, Geluk, St. Maartensdijk; Lien v. d. Eendracht, C. Mesu, Irene, D. Nieuwenhuyzen, Nieuwland, Julia, gebr. Verdonk, Nieuwdorp; Olga, v. Schoonoord, L. v. d. Maas, Wissenkerke, Carla, P. Janse, Goes; Kato, P. van 't Westeinde, 's Heerenhoek; Cornelia „Wilhelminapolder", Vera, P. Re- mynse, Kamperland, Bora, A. Wis se, Nieuwland, Olga, A. van Strien, Wolfaartsdijk; Kleine maat: Xenia van Achterduin, J. van 't West- einde, Nieuwdorp; Betsie wed. Sin- ke, Wolfaartsdijk; Caline van Schelpkreek, Jag. van 't Westeinde, Nieuwdorp; Laura, K. Janse, Mid delburg, Erna C. Mesu, Mona van Avenir, G. Heynsdijk, Goes; Bea trix, A- Wisse, Nieuwland, Emma, de Kam en de Lange, Delfina van Landmanslust; H. Vermue, 's Hee renhoek, Bërtha, J. van Gorsel, Tholen, Nelly, A. Wagenaar, Kloe- tinge, Rosa, M. de Jonge, Ovezande, Fiorina, L. Maljaars, Oostkapelle. De indruk der jury was dat er bij vorig jaar vergeleken, veel voor uitgang was te bespeuren. Toch lag het peil nog enigszins beneden da' van Axel en IJzendijke. Axel stond dit jaar bovenaan, vertelden de he -L- FILMPROGRAMMA. enige wijzigingen in de lonen en ar- Hieronder voleen de katholieke beicsvooiwaaraan. De lonen voor vaste filmkeuringseisen voor de onder- volgri "voorThipplm wetk" scneiaene. films die deze week motordrijvers ƒ39.- en senippe^skneents lopen. In de advertentiekolommen Z37-- per week. Voor het varen op tie worden de .rijksfilmkéuringseisen Waddenzee wordt ƒ15.- extra per reis genoemd. betaald. Electro Middelburg: Moord onder ,iY°°r °Pz'chters eh bedrijfsleiders narcose 18 iaar p w" voor sorteerders ƒ37.- p.v, Schouwburg Middelburg; De K Trbeidem 'pe" da°g witte klippen van Dover. 14 jaar. Vaste aibeiders hebben recht op 1 va- Grand-theater, Goes: De laia. cantiedag voor elke maand die zij in 18 jaar. dienst zijn, totaal 12 vacantiedagen. Alhambra, Vlissingen: Berucht: waarv'an er 6 achtereeji kunnen woiaen voor levenservarenen. rrikshpmidd.i,?6 fregelmS is aan c!e Luxor, Vlissingen; De zoon van gelegd goeakeurmg vooi- Monte Christo: 14 jaar. Concertgebouw Terneuzen: Help ik ben millionair: 14 jaar.- Luxor Theater, Terneuzen: De Rode Pimpernel; 18 jaar. BESTAANDE TOESTAND GEHANDHAAFD. Onlangs is er op Noord-Beveland TN ANTWOORD op vragen van Sta- ten-leden hebben G S. geantwoord dat op verzoek van de minister van Soc. Zalien door de Com. van de Ko ningin de nodige stappen werden on dernomen teneinde te komen tot op richting van een opbouworgaan. Een tweetal leden bleek van mening te zijn. dat de oprichting niet op de juiste1 wijze is geschied en dat met name het katholieke deel van de be volking daarin niet zoals het behoort is vertegenwoordigd. Gedeputeerden hebben een oproep geplaatst voor de betrekking van directeur van dit or gaan, omdat de door de commissaris aangezochte commissie nietlp staat was een toekomstige directeur een rechtspositie te verzekeren. Noch de commissaris, noch de- le den van Ged. Staten hebben de po litieke overtuiging van de commissie- Het Centrum Bioscoop, Axel; De vnerinT, L °m de samen' Big van het Regiment: Alle leef- K-rtZ. r r? i'® semeelUc" tijden Bliksemflits: alle leef- j i eir Kats, tyden waartoe tijdens de bezetting is Bioscoop en Concertgebouw Hulst ^'e5,^faan' «"ite'L'an te maken Morgen is voor eeuwig: 14 jaar |fÏÏ2 '/0W S KatS han De Rode Pimnernel: 13 iaar. I 4andlkhei<l terug te geven. Ge lijk te voorzien was, heeft thans de minister van Binnenlandse Zaken, besloten de bestaande toestand te handhaven. DE VERKEERSBRUG TE SLUISKIL Werd de opening van de nieuwe brug voor enkele dagen van harte toegejuicht, thans blijkt dat deze vernieuwing geen verbetering ge bracht heeft, omdat men meestal voor de brug moet wachten. Ten gerieve onzer lezers volgen hier de tijden waarop de brug voor de scheepvaart gesloten is. Tussen De Rode Pimpernel: 18 jaar. Ledel Theater, Oostburg: Michael Strogoff: 14 jaar. Help ik ben millionair: 14 jaar. LOONVOGRSTELLEN IN OESTER- EN' MOSSELKWEKERSBEEDRIJF Tussen „unievërkéer", de drie sa menwerkende transportarbeidersbonden en de voornaamste werkgeversorganisa ties in het oester- en mosselkwekersbe- drijf, is overeenstemming bereikt over leden nagegaan. Hoewel dit niet tot hun competentie behoort hebben Ge- deputeerden er geen bezwaar tegen uur er? 1 wordt de brug nor- te verklaren, dat het voorlopig co mité bestaat uit personen, die des kundig zijn met ervaring op maat schappelijk en cultureel gebied en uit personen, die tot dusver het werk hebben verricht, dat thans zal wor den overgenomen door het opbouw orgaan. Er is voor gewaakt, dat de godsdienstige gezindten zo veel mo gelijk vertegenwoordigd zijn Tenslot te wijzen gedeputeerden er op, dat het hier gaat om een commissie van voor bereiding, zodat van tot standkoming van een opbouworgaan nog niet kan worden gesproken. Elk volksdeel zal in het opbouworgaan zijn vertegen woordigd op een wijze welke aan dit volksdeel dient te worden overgela ten In volkomen overeenstemming tussen het katholiek sociaal centrum en de Commissaris der Koningin heeft de aanwijzing van éen of meer leden van- de commissie plaats gehad of zal zij plaats vinden. maal bediend. 7.20 uur—7.55 uur. 8,25 uur—8.50 uur. 9.35 uur—9.90 uur. 10.40 uur- li uur. 11.40 uur—12,10 uur 12.40 uur—12.50 uur. 13.20 uur—13.50 uur 14.40 uur15 uur. 15.40 uur16 uur 16.40 uur17 17.40 uur18 uur. 18.40 uur19 uur. 19.40 uur20 uur 20.40 uur21 uur. OOK HERBEPLANTING IN OOST-KAPELLE Op eenvoudige wijze is te Oost kapelle een begin gemaakt met de herbeplanting van het door het inundatiewater geteisterde dorp. Behalve het gemeentebestuur wa ren hierbij aanwezig 'afgevaardig den van de stichting Nieuw-Waï- cheren en een deputatie van het adoptatiecomité uit Soest (welke plaats Oostkapelle reeds ruime hulp heeft geboden), benevens het gemeentebestuur van Soest.

de Stem | 1947 | | pagina 1