Het prijsbeleid der regering De heropbouw van Oostburq Sfeer van welwillendheid in Londen Voorlopig 'geen verdere prijsverhogingen IN 'T KORT Communisten vormen strijdgroepen Gemeentefonds blijft Kominform geen kans in België Bestaande posten blijven gehandhaafd Wordt Palestina tóch verdeeld? STAD EN LAND VIERDE JAARGANG ^o. 933 WOENSDAG 26 NOVEMBER 1947 Pater Wessels onderscheiden Bestaande loonpeil moet over het algemeen worden gehandhaafd Buien Servies-moeilijkheden Felle rede van Spaak Vermoordden 2 broers de taxi-chauffeur? Grootmoeder en kleindochter Gen. Spoor oüer aflossing der troepen in Indonesië Eervol ontslag aan minister van Marine „Commissie voor Palestina" is er voor Over de agendapunten is men het eensover de volgorde echter niet De klachten over onteigening en herverkaveling Gehuwde vrouw tot uiterlijk 1950 in dienst Mechelen - Terneuzen GEBREK AAN HÖTELRUIMTE TE MIDDELBURG Uitgave van de „Stichting Ue Stem" Commissie van Toezicht: A. F J Aernoudts. C. J v. Hooteghem: A E. Langenhorst; Mr. Dr A J. J M Mes- Mr' H B B de Rechter' Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post t 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0 26 Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag versta Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7. tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsinge) 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage). i 0.10 per m/m; voor Reclaraes (Ing. Med.) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland T\EZER DAGEN z*jn enige verho- gingen van levensmiddelenpry- zen ingevoerd. Verdere verhogin gen worden vooralsnog niet in uit- zicht gesteld. Dit verklaarde prof. G. Brouwers directeur-generaal van de prpzen, in een uiteenzetting over het prijs beleid der regering. De regering staal op het stand punt, dat met het oog op de moei lijke economische positie van ons land en de grote waarschijnlijkheid van een intensieve internationale concurrentie in de toekomst, het be staande loonpeil in het algemeen moet worden gehandhaafd. Zij wordt in dit standpunt gesterkt door het feit, dat, gezien de aandrang tot prijsverhoging van verschillende zijden, een algemene loonsverhoging tot belangrijke prijsverhogingen voor verscheidene artikelen zou leiden, waarna een nieuwe loonsverhoging niet te ontgaan zou zijn, die op haar beurt ongetwijfeld tot een algemene prijs stijging zou leiden. Als gevolg hier van zou zich een proces van inflatie ontwikkelen, waarvan het eind moei- AAN pater Wessels, die na een driejarige internering zonder nog op verlof te zijn geweest, thans weer de functie van vloot- aalmoezenier bekleedt te Soera- baja, is het Kruis van Verdienste toegekend op grond van zijn moe dig gedrag aan boord van de flot tieljeleider Tromp in de slag van Straat Bandoeng in 1942; tijdens die slag werd de Tromp getrof fen, doch pater Wessels aarzelde niet met eigen levensgevaar do den en gewonden bij te staan; bij deze gelegenheid werd hij zelf ook gewond. ■pEN zes maanden oud meisje te Rotterdam is des nachts door ver stikking om het leven gekomen, door dat het voorover met het gezichtje in het kussen had gelegen. ATET het m.s. Oranje is mgr. M. Verhoeks apostolisch vicaris van Roerabaja in ons land gearriveerd. Mgr. Verhoeks heeft inde oorlog en kele jaren doorgebracht in een Ja pans concentratiekamp. pERZIE heeft de Sovjet-Russische beschuldiging, dat Perzië een anti -Sovjet-Russische politiek voert, 'naar aanleiding van het feit, dat de Perzisch-Sovjct Russische olie-overeen komst door het Perzische parlement niet is geratificeerd) van de hand ge- Wezen. jVTET ingang van 9 Mei 1943 zal de ochtendtrein Rotterdam DP-Ant- werpen centraal worden doorgevoerd naar Brussel Z. en wordt hij daar ver bonden aan de bestaande trein Brus sel Zuid-Parijs Noord. MET bijna 900 repatriërenden aan boord is de Indrapoera uit Bata via te Rotterdam aangekomen. Onder de passagiers bevond zich een contin gent van ongeveer 100 militairen Voorts waren er niet minder dan 138 kinderen aan boord, waarvan maar liefst 60 baby's. 2®STIG TSJECHEN zijn volgens be richten uit Praag, gearresteerd, als verdacht van Britse spionnage. PROF. COBBENHAGEN van de Ka tholieke Hogeschool te Tilburg, zal, naar verwacht wordt, benoemd worden tot voorzitter der commissie, die tot taak zal hebben de wenselijk heid te onderzoeken van wettelijke maatregelen tot bevorch mg van de spreiding van bezit over de grote massa en een redelijker verdeling van het inkomen over de verschillende groepen der bevolking. lijk te zien zou zijn. Dat deze ontwik keling ernstige gevolgen voor de sta biliteit van de gulden met zich zou brengen, behoeft geen betoog. Opheffing, resp. vermindering van eventueel bestaande sociale spannin gen kan dus slechts worden verkre gen door op elk gebied, waar dat maar enigszins mogelijk wordt geacht prijsverlagingen door te voeren. In verband hiermede is momen teel een prijsverlagings-actie aan de gang, die in 'n groot aantal bedrijfs takken de prijzen met globaal ge sproken 5 a 10 pet. omlaag brengt. Het is zeer riskant zich te wagen aan voorspellingen, wat de uitein delijke invloed der prijsverlagingen op de kosten van levensonderhoud zal zijn, omdat ook het prijsverloop in 't buitenland or. nog parten kan spelen, Maatregelen, die momenteel in Ameri kaanse regeringskringen ter bestrij ding van de inflatie onder ogen wor den gezien, kunnen hier stellig een invloed ten goede uitoefenen. Terwijl het indexcijfer van de kos ten van levensonderhoud, op na-oor logste basis samengesteld, momenteel -j- 180 bedraagt, zou een beperkteda- ling daarvan reeds gunstig mogen wor den genoemd, wanneer men boven dien in aanmerking neemt, dat de in komens-index voor industriële arbei ders in de tweede helft van 1946, zon der rekening te houden met de kin derbijslag, op 185 stond en hij nu zon der twijfel hoger ligt. Voor de agra rische arbeiders ligt deze index ten minste op 250. Deze voor een groot deel der arbeidersbevolking represen tatieve cijfers sluiten niet uit, dat som mige bevolkingsgroeoen, wier inko men in geid sedert 1939 minder is ge stegen, zich in moeilijkheden bevin den. Het moet, gezien het feit, dat grondstoffen en halffabrikaten voor het overgrote deel tegen hoge prtj zen uit het buitenland moeten wor den ingevoerd en desniettemin ons prijsniveau lager is dan dat der meeste andere landen, uitgesloten worden geacht binnen afzienbare tijd door maatregelen van bovenaf de kosten van het levensonderhoud verder omlaag te brengeiu dan op het ogenblik gebeurt. Over het algemeen zal dan ook na beëindiging der prijsverlagingsactie de grens in dit opzicht voorlopig wel in grote trekken zijn bereikt. De verhouding tussen prijzen en lo nen, die thans tot stand wordt ge bracht, zal men voorlopig in grote trekken moeten aanvaarden. Dit geldt voor werkgevers en werknemers bei den. Aangezien verdere verhoging der subsidies uitgesloten moet worden ge acht. zal bevoordeling van bepaalde bevolkingsgroepen door prijs- of loons verhogingen, direct ten laste gaan van andere bevolkingsgroepen, die hier in de vorm van verhoging van de kos ten van levensonderhoud voor zullen moeten betalen. Daarnaast zullen ,dezc verhogingen rechtstreeks gaan ten koste van onze export, omdat de desbetreffende pro ducten niet of moeilijk te verkopen zullen zijn. Een verdere verlaging van bet prijs peil ter verbetering van de verhou ding tussen lonen en prijzen zal be- hdlve uiteraard door prijsdaling van de internationale grondstoffen, nu nog slechts mogelijk zijn langs twee we gen: vergroting der productie en bevor dering der concurrentie. Aartsbisschop van Parijs richt zich tot de stakers TV ARDINAAL SUHARD, aartshis- schop van Parys, heeft een be roep op de stakers in Frankryk ge daan om het werk te hervatten. Het recht van staken is bij de grondwet toegstaan, aldus Kardinaal Suhard doch het is niet toegestaan van dat recht misbruik te maken. Het is voor Frankrijk van het grootste belang, dat het werk spoedig wordt hervat. Schuman heeft gister de afgevaar digden vatï het nat. Verbond van vak verenigingen (-C.G.T.) bij zich laten komen om hun eisen te horen. Van daag kunnen zi> het resultaat komen vernemen. Voorlopig breiden de stakingen zich nog uit, onder aanvuring der com munisten. Strijdgroepen TN HET militaire hospitaal te Frankfort ligt een couveuse kindje, dat nog geen kilo weegt. De baby „maakt het uitstekend". Volgens een Amerikaanse mili taire arts zou men het kindje in de palm van één hand kunnen houden. gLEEK van schrik was de Haagse winkelier toen hij plotseling een man met een revolver vóór zich vond De winkelier werd in een muurkast gestopt en de man met de revolver verdween spoorloos met f 2000 T\E MINISTER van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer L. Neher, zal zich Maandag a.s. naar Ba tavia begeven teneinde besprekingen te voeren met de Commissie van Drie Hoe lang de minister in Indië zal ver blijven is nog niet bekend. e, QP 10 December a s zullen te Londen Engels-Nederlandse financiële en handelsbesprekingen beginnen, die yoleens officiële kringen veelomvat tend zullen zijn. yAN OFFICIËLE ZIJDE wordt uit Batavia gemeld, dat de Neder landse verliezen op 22. 23 en 24 No- wonSen. draSen: 1 ,,ode en 17 *e' be^enav^rChting Meest zwaar bewolkt met regen hagel of sneeuwbuien, vooral in het Noorden. Guur weer Aan vankeliik krachtige en langs de kust tijdelijk nog stormachtige wind tussen Noord-West en Noord Later wat' afnemende wind. Héden zon onder 16 37 uur en Maan op 15.43 uur. Donderdag: zon op 8.18 uur en maan onder 7,01 uur. ^Igemeen neemt men thans als vast staand aan. dat de communisten doende zijn speciale strijdformaties te groeperen waarmee zij snel zullen kunnen ingrijpen indien Belgrado een eventuete actid wil ontketenen. Uit alle delen van het land, wor den communisten, die bedreven zijn in het gebruik der wapenen, thans door hun plaatselijke leiders opge roepen. Deze plaatselijke formaties worden in alle stilte naar centraal gelegen plaatsen gedirigeerd en van daar uit gaan zc naar Parijs, Mar seille. Bordeaux, Brest, Lyon. Dyon, Rijssel en andere steden. Voorlopig geen ruimere voorziening QP VRAGEN van het Kamerlid An- driessen (KVP) over de verstrek king van serviespunten, neeft minis ter Mansholt meegedeeld, dat de tot- nutoe getroffen maatregelen in de ge zinnen, vooral in gezinnen piet kin deren, grote moeilijkheden tót gevolg hebben. Het is echter volgens de minister voorshands niet mogelijk het distri butiesysteem te wijzigen in die zin, dat meer punten worden verstrekt, daar de beschikbare hoeveelheid goederen geen ruimere voorziening toelaat. De moeilijkheden te dezer zake heb ben voortdurend de aandacht van de minister. Erg hoopvol ziet het er voor de huis moeders dus niet uit! Ook-aan de Italiaans-Franse grens zouden groepen communisten met wa penen zijn gearresteerd, hoewel er geen zekerheid te krijgen is over het bericht, dat een der ieiders van deze groep, in het bezit zou zijn geweest van nauw omschreven instructies van Belgrado. Wel heeft de Veiligheidspolitie op diverse plaatsen kleinere groepen complottisten gearresteerd, terwijl ve le andere verdachte personen onder voortdurende, scherpe politiebewaking staan. ^°g geen eigen belasting gebied TTET ontwerp Noodvoorziening Ge- meente-financiën, ondertekend door de ministers Lieftinck en Witte- man, voorziet in uitkeringen uit het Gemeentefonds over de dienstjaren 1948, 1949 en 19-50 ten bedrage van: 75 procent van de jaarwedden van burgemeester en secretaris tot een maxirrfum van 3000 gulden; het gemiddelde van de uitgaven per inwoner in de jaren 1930, 1940, 194! voor lager, middelbaai-, voorbe reidend hoger, hoger eh nijverheids onderwijs alsmede armenzorg, verme nigvuldigd met het aantal inwoners op 31 Dec. voorafgaand aan het uit keringsjaar; een uitkering van 190 opcenten op de grondbelasting voor gebouwde eigendommen, 110 opcenten op dezelf de belasting voor ongebouwde eigen dommen; 150 opcenten op de personele belas ting; dit alles tot een maximum naar gelang de indeling der gemeenten in klassen, bij algemene maatregel van bestuur vast te stellen. Verder is mogelijk een bizondere uitkering ineens, als de ministers van Financiën en Binn. Zaken dit nodig oordelen, gehoord de Ged. Staten- Een voorstel tot verhoging van het eigen belastinggebied der gemeenten wordt dus thans niet gedaan. De Commissie-Oud zal thans aanstonds pogingen in het werk moeten stellen om de gehele financiële verhouding op een betere en meer duurzame grondslag te vestigen. Inmiddels zal nu reeds de verant woordelijkheid voor het door de nood- regeling te herstellen evenwicht tus sen inkomsten en uitgaven voortaan weder bij de gemeentebesturen be rusten. ])E KOMINFORM is een broertje van de Komintern, zei de Belgi sche eerste minister Spaak gister in de Senaat, toen hij zich op felle wijze tegen de communisten keerde. De on geregeldheden in Frankrijk en Italië zijn voornamelijk te wijten aan deze Kominform, riep Spaak uit. TAE ROTTERDAMSE POLITIE heeft twee personen gearresteerd, ver dacht van moord op de Rotterdamse taxi-chauffeur A. Globus. Een der ver dachten is de 21-jarige H. Bardens uit Hilversum; in de middag werd de 2de verdachte omtrent wiens naam nog het zwijgen in acht wordt genomen aangehouden. a Naar alle waarschijnlijkheid Is de tweede verdachte de broer van de eer ste. „Zijt gij aanhangers van de vrij heid of van de onderdrukking?" zo vroeg Spaak de communistische sena toren, „Of wilt gij misschien beweren, dat er in Rusland vrijheid bestaat". Wat België betreft, kan ik verze keren dat dit land geen vruchtbaar terrein zal zijn voor de experimenten der communisten, vervolgde hij. .'Op het ogenblik is er nog geen spra ke van de communistische partij in België buiten de wet te stellen" zei Spaak verder, doch indien gij u ech ter niet aan de regels van het demo cratische spel houdt, dan zullen wij evenwel een manier vinden om de or de te bewaren, waarover wij liever niet willen spreken!" De Jongste foto's van Koningin Wil- helmina en haar kleindochtertje, prin ses Beatrix. Zoals men weet zal H.M. op 1 Dec. weer het Koninklijk gezag van haar dochter overnemen. 10 JAAR gevangenis heeft de vroe gere gevolmachtigde voor de po litie, mr. Broerse, gekregen. J)E SCHOENWINKELIERS zijn het niet eens met de verlaging van de winstmarges voor schoenenverkoop. Zij gaan protestvergaderingen houden T T. GEN. SPOOR, heeft in een rede voor radio Batavia o.m. verklaard, dat de aflossing van troe pen vertraging heeft ondervonden wegens de ontwikkeling der ge beurtenissen op Java eu Sumatra. De afgeloste troepen dienen vervan gen te worden door nieuwe troepen, omdat alle thans bestaande posten en eenheden volledig gehandhaafd moeten worden voor de Nederland se taak: de blijvende beveiliging in de door Nederland gecontroleerde gebieden, te waarborgen. Dat bete kent dus, dat nergens tot ontrui ming van bezet gebied zal worden overgegaan. In de eerste plaats kan afgelost wor den het reserve- en dienstplichtig per 1>IJ BESLUIT van H. K. H. de Regentes van 24 November, is met ingang van 25 November op de meest eervolle wijze ontslag ver leend aan J. J. A. Schagen van Leeuwen als minister van Marine. Als minister van Marine a.i. is be noemd de minister van Oorlog. Men zal zich wellicht herinneren, dat het ontslag van de heer Schagen van Leeuwen al een tijdje in de pen was Op de motie1 *11 van het ontslag wilde de minister-president in de Ka merzitting van 13 November niet in* gaan, omdat toen nog geen beslissing was genomen over het ontslag. De heer Schagen van Leeuwen schijnt het echter niet eens te zijn met het Indië-beleid i.e. de troepen- vermindering in Indië. MKT 25 STEMMEN vóór, 13 tegen en 17 onthoudingen, heeft de com missie voor Palestina van de Veilig heidsraad het verdelingsplan aan vaard, d.w.z. het plan dat Palestina splitst in een joodse en een Arabisehe staat. Nederland onthield zich van stem ming. De Assemblée heeft het besluit der commissie nu nog goed te keu ren. Deze goedkeuring is twijfelach tig, daar er een meerderheid van 2/3 nodig i§ in de Assemblée, een meer derheid die gezien het steiftmen- verschi] in de commissie denke lijk niet zal gehaald worden. De commissie besloot, dat Jeruza lem gedurende tien jaar onder be heer (in de zin van het Handvest der vN.) moest komen, waarna de be volking bij referendum zou kunnen uitmaken, in hoeverre Verandering van bewind gewenst was. soneel van het K.N.I.L., alsmede een derde van het beroepspersoneel van het K.N.I.L., dat voor recuperatiever lof in aanmerking komt. Deze aflossing zal in het tijdvak van half December 1947 tot half Maart '48 plaats hebben. De militairen van de vijfde conjpagnie van de Koninklijke Landmacht, die voor alle overige K L. onderdelen in Indië aankwamen, krij gen dezelfde prioriteit als de leden van het K.N.I.L. Omstreeks 1 Maart zullen ook afgelost ziin de achterge- belevcn leder, van bet personeel der voormalige Gezagsbataljons. Na aan komst van de nieuwe troepen zal het ook mogelijk zijn die militairen, die met de ..Alcantara" uit Engeland ver trokken zi.in. af te lossen. Deze aflos sing zal eveneens in Maart a.s. haar beslag krijgen. De aflossing der ove rige oorlogsvrijwilligers zal in de loop van het volgend jaar geschieden". TN het door de Sovjets bezette dpel van Korea moet een leger van 200.000 man klaar staan, om eventueel Zuid-Korea binnen te vallen. TLtUZIGING in de huidige politieke status van Zuid-Sleeswijk staat niet op het program van de nieuwe Deense socialistische regering. OVER DE RODE LOPER van het Lancaster House te Londen stap ten gister achtereenvolgens Molotov Bidault. Bevin en Marshall de ver gulde salon binnen, waar zij nog maals zullen trachten tot overeen stemming te komen over de vredes verdragen met Duitsland en Oos tenrijk. „De conferentie der laatste kans" heeft Bevin de Londense bijeenkomst eens genoemd. Dat -was 8 maanden geleden, vlak na de mislukking van de conferentie te Moskou, waarop de opvolger van Byrnes, Marshall, voor de eerste keer kennis maakte met de Molotov-diplomatie. „De .laatste kans" is misschien wel wat erg pessimistisch gezien, omdat het in de diplomatie wel lieei eng gek moet gaan, als de laatste kans. niet gevolgd kan worden door een „allerlaatste kans". VTOLOTOV, die het eerst aan het conferentiegebouw verscheen, kwam daar aan met een grote zwarte limousine, met op de ,.ap een hamer en sikkel en een Russische vlag. De auto werd- voorafgegaan door een motorrijder en politie-auto's. Molotov was vergezeld van maarschalk Soko- lofsky, de felle Sovjet-vertegenwoor diger in de geallieerde bestuursraad te Berlijn. Sokolofsky had zijn para de-uniform aan, een van schitterend blauw-grijs. MARSHALL. VOOR DE "AANKOMST der minis ters hadden enige Britse echtgenoten, wier Russische vrouwen geen toestemming van Moskou kre gen de Sovjet-Unie te verlaten, zich voor het Lancaster House opgesteld met borden waarop in het Russisch en Engels te lezer, stood: „Wij zijn Britse echtgenoten, die gescheiden ztin van onze Russische vrouwtn'" De politie belette hen echter in de buurt van Molotov te komen Het gaat hier om 12 Britse milit- - ren, die, hun vrouwen in 4 jaar gezien hebben, omdat de Sovjet Uu. weigert de vrouwen te laten ver trekken, natuurlijk om te voorkomen, dat deze elders een vergelijking kun nen. maken met het „Sovjet-paradijs" De mannen hebben zich reeds mon deling tot Molotov gewend tijdens diens verblijf te Londen. Nul op het request echter! Nu hebben zij een pamflet gepubliceerd, dat aan o.a. Koning George, Attlee, Churchill en Molotov is gezonden. Bidault had goede zin toen hij ar riveerde. De levendige Fransman, ver gezeld van de veteraan gen. Cartrou (thans ambassadeur te Moskou) glim lachte breed toen hij uit zijn auto stapte. Bevin daarentegen zag er niets vrolijk uit, Hij keek ernstig, rilde en zei dat hij het koud had. Marshall, die als laatste arriveerde, kreeg een grote ovatie. /Aver de onofficiële bijeenkomst die de ministers eergisteravond heb ben gehad, is weinig losgelaten. Al leen is bericht, dat Bevin en Molotov het roerend eens bleken over het be lang van een viermogendhedenver- drag inzake Duitsland. De conferentie van gister schijnt een sfeer van welwillendheid te heb ben. Over de punten die op de agen da geplaatst moeten worden, is men het eens geworden, doch over de volgorde waarin een en ander be handeld moet worden heerste nog niet eensgezindheid. Marshall boekte een succes, door dat zijn voorgestelde ontwerp-verdrag voor de demilitarisering van Duïts- landop de agenda kwam. Ook het Amerikaanse voorstel tot vorming van een 40-jarig .non-agressie-verdrag der Grote Vier destijds al voorgesteld door Bymes en dat een goed onthaal vond kwam op de agenda. Op verzoek van Molotov werd op de agenda geplaatst de uitvoering van de ter conferentie te Moskou genomen besluiten betref fende de demilifarisering van Duits land. yRIJDAG 21 DEZER publiceerden wij een verslag van 'n vergadering der „Vereniging tot behartiging van de belangen van West-Zeeuwsch- Via-anderen" te Oostburg. Omtrent de veie klachten, die blijkens dat verslag tot uiting kwamen omtrent de wijze van onteigening en herver- kaveling hebben we ons tot de bur gemeester, Mr. K. Hockzema ge wend. Jnderdaad, aldus Mr. Hoekzema, gaat het met ae particuliere herbouw in Oostburg al heel slecht, Ik wil ter stond de koe bij de horens vatten en constateren, dat dit voor een groot deel de schuld van de parti culieren zelf is. Eerst heeft het ge meentebestuur getracht voor degenen, die niet gemakkelijk zelf tot bouwen konden overgaan, op hun grond een „Oostburg herbouwt" JJET DIENSTNEMEN van gehuwd vrouwelijk -personeel moet tot het uiterste beperkt worden, heeft de Raad van Ministers beslist. Er kan al leen van afgeweken worden indien er dringende dienstbelangen zijn en de gezinsbelangen van de betrokkene met m het gedrang komen. De gehuw de vrouw is desondanks niet langer in dienst te houden dan tot uiterlijk Jan. 19.50, eventueel op arbeidsover eenkomst. De lijn wordt door de N.M.B.S. overgenomen. yOLGENS het Belgische Staats blad zijn afgevaardigden van het Ministerie van Verkeerswezen, de Maatschappij Mechelen—Ter- neuzen, van de N.M.B.S. bijeenge komen op het kabinet van het Ministerie van Verkeerswezen te woningwet-woning te bouwen. De gedu peerde kon zich dan, als de woning gereed is, beraden of hij die in eigen dom wilde overnemen tegen de voor waarden der bestaande schade-rege ling, of we! die woning huren, als hem dat voordeliger uitkwam. Een zestig tal gedupeerden kwam voor dit aan bod in aanmerking. Maar het bestuur van de vereniging Vlaanderen heeft de betrokkenen ontraden, daarop in te gaan. Acht hunner trokken zich van dat advies niets aan en gingen op het voorstel van het gemeentebestuur in; zij zullen aanstonds hun woning heb ben, de voorbereidingen ^zijn zeer ver gevorderd. Het is te verkachten, dat de overigen, die wel konden maar niet wilden bouwen, dan grote spijt zullen hebben. y^ls tweede poging van het gemeente bestuur om de herbouw te stimu leren is in samenwerking met de N.V. Nationale Grondbezit opgericht de stichting „Oostburg herbouwt". Ook door deze stichting zijn een 50 a 60 tal gedupeerden opgeroepen, die in de ge lukkige omstandigheid verkeerden, dat hun perceel zó lag, dat er zonder be zwaar aanstonds op gebouwd kon wor den. Ook hier heeft het bestuur van de vereniging door een fluister- en las tercampagne het initiatief van de stichting getracht te torpederen, wat tot groot nadeel van de gedupeerden in de meeste gevallen gelukt ia Geluk kig zijn hier echter ook enkele ver- standigen die zich niet van de wijs Brussel nm Be u_„:„ "~-'j hebben laten brengen, en thans zover A !?L S.V00r„de.0yer- gevorderd zijn met de besprekingen neming van de concessie Mechelen- Terneuzen door de N.M.B.S. vast te stellen. De verscheidene punten van het vraagstuk, inzonderheid die be treffende het personeel, werden grondig onderzocht. Na bespreking met de Neder landse regering zal de commmissie wederom bijeenkomen om uitspraak te doen over de definiteve regeling. met de stichting, dat binnenkort tot herbouw overgegaan zal worden. Het eerste contract is getekend, en de an dere financieringsschema's voor nog 'n aantal gedupeerden, zijn zó gunstig, dat er zeer spoedig meerdere zullen volgen. Wat zegt men er van, als men weet. dat men zelfs al in de huidige veel-omstreden schade-regeling, maar komt te zitten op een Jaarlijkse last, van ongeveer f 100. waarvoor men dan weder in een eigen huls woont en niet een paar honderd gul den per jaar huur voor 'n noodwoning moet betalen of voor eep paar kamers in een huis, dat men met een ander moet bewonen? Een funest advies /tp één van beide manieren, hetzij via gemeente, hetzij via stichting hadden echter 60, 70 en meer gedu peerden kunnen bouwen, en dat dit niet hét geval is, komt voor de verant woording van het bestuur van de ver eniging ter behartiging van de belan gen van oorlogsgetroffenen. Het motief dat dit bestuur- voor z'n funeste advies aanvoert, is, dat de gedupeerden, uit een oogpunt van solidariteit niet mo gen bouwen, voordat er een volledige voldoende schade-regeling is op basis van volledige vervangingswaarde. Dit lijkt prima facie.een prachtig beginsel maar ik wil terstond wijzen op een ar tikel van de heer A. Schoenmakers, in „En wij dan", het orgaan van de lan delijke federatie van Stichtingen voor Oorlogsgetroffenen, van October 1947, onder het hoofd „Zal ik tekenen", waarin de heer Schoenmakers dit on derwerp op zeer duidelijke en aan vaardbare wijze uiteenzet. Hij stelt als algemene regel, dat men niet tekenen moet, d.w.z. niet de huidige schade-re geling moet aanvaarden, maar hij maakt aan 't slot van zijn interessant artikel één uitzondering, nl waar hij adviseert aan elke oorlogsgetroffene, die in zedelijk onverantwoorde omstan digheden huist, om te tekenen en te bouwen. Dit is inderdaad de Juiste op vatting en dan behoeft men .Oostburg maar te kennen of er doorheen te lo pen, om het grote aantal gevallen te constateren, waarin men inderdaad zeggen moet; hier woont een oorlogs getroffene in zedelijk onverantwoorde omstandigheden. Iedere bewoning van Een noodtoestand J-JET BESTUUR der V.V.V. in Wal cheren heeft aan het college van B. en W. van Middelburg een rapport doen toekomen, betreffende het ge brek aan hotelruimte in de Zeeuwse hoofdstad- In een begeleidende brief wordt het college verzocht alles te doên, om te bewerkstelligen, dat ten spoedigste in deze -noodtoestand wordt voorzien, daar van een provinciale hoofdstad verwacht mag worden, dat zij als cen trum van het culturele en ambtelijêe leven over een aan redelijke eisen vol doende hotel-accomodatie beschikt. Volgens dit rapport beschikte Middel burg op 1 Mei 1940 over 814 hotelbed den, thans zijn het er nog maar 128. Vooral ln het zomerseizoen kan dan over een noodtoestand gesproken wor den. een noodwoning door een gezin met grotere kinderen, is zedelijk onverant woord, ik behoef daar niet nader op in te gaan. Practiseh iedere samenwoning is zedelijk onverantwoord, alle moge lijke ongewenste gevolgen kunnen daar uit voortspruiten en spruiten daar in derdaad uit voort. Ik vertel U van die inwonende grootmoeder, die zich'ach ter een omhoog gehouden punt van 't karpet moet wassen om zich te ont trekken aan de blikken van de andere inwonenden. Mag deze vrouw niet bou wen volgens het bestuur van de ver eniging Oostburg? Volgens mij moet zij, en zij kan. En zo kan ik tien-tal len gevallen noemen, mij bekend Uit de vertrouwelijke gesprekken op mijn spreekuur. Hier is het bestuur van de vereniging verantwoordelijk voor het laten voortduren van wantoestanden, en wee, als dit eenmaal ter verant woording geroepen zal worden. Als straks 'n zodanige definitieve regelmg komt dat iedereen bouwen kan en ei een voorrangsregellng geschapen moe; worden, en zij, die nu hadden kunnen bouwen, zouden moeien wachten, dan berust de schuld bij het bestuur .van de vereniging. DE WERELD-ACTIE VOOR ZEELAND. Over bovengenoemde Stichting, c aan zes Zeeuv. sch-Vlaamse gemeenten ieder f 6000 uitreikte, deelt he*. Zeeuws Dagblad mee, dat er verschei dene personen aan verbonden zijn, die lid waren van de N.S.B. Volgens het blad hebben alle burgemeesters, die in het comité van aanbeveling zitting hadden genomen, zith terug getrokken. GRONINGSE VERENIGING OF WALCHEREN. Voor bovengenoemde vereniging trad in de Bogaardzaal te Middelburg op de bekende schrijver van de operette De Lindenborg". Het gezelschap, dat vroeger „de Lindenborg' zo succesvol opvoerde, is niet meer intact, doch de aanwezigen in de zaal hebben toch „de Linden borg" gezien, zij het dan ook zonder artisten en dit laatste bleek helemaal geen bezwaar te zijn voor de auteur van dit prachtige Groningse stuk Alleen zingt hij, acteert hij, beeldt alle rollen uit, speelt alles op de pla no, speelt voor orkest, koor en soli;, tegelijk ons de decors in de lucht schilderend en maakt zijn operette, die voor een bezetting van 60 is bedoeld, tot een monoloog. Het in de zaal aanwezige publiek vervulde de rol van koor en onder da verende toejuichingen werd dus hier in Middelburg „de Lindenborg" opge voerd, het stuk, dat Groningen zo in verrukking bracht. ZEEUWSCH VLAAMS TONEELCONCOURS Maandag 1 December wordt het Z. VI. Toneelcoucours geopend. Het is de "R. K Toneelvereniging „St. Cecilia" uit Kloosterzande die het eerst voor het voetlicht komt en wel in eigen plaats met „Mauritzka dochter van Idza", toneelspel ln drie bedrijven, geschre ven door haar regisseur, de heer J. L. Eggei monl.

de Stem | 1947 | | pagina 1