Mgr. Poels ere-doctor Sociale onrust en politieke strubbelingen in Frankrijk Oester-exporteurs en hun moeilijkheden Geheimzinnig jacht te Hansweeit Paardensmokkel te Clinge STAD EN LAND IN 'T KORT Viermogendheden - conferentie De vooruitzichten Saat beginnen zijn niet al te hoopgevend De Tilburgse Hogeschoolgemeenschap in jubelstemming Zuivelproducten worden duurder Horbouwplan aangenomen VIERDE JAARGANG No. 931 MAANDAG 24 NOVEMBER 1947 Nieuwe Franse regering gevormd B Bulgaars-Turkse grens heb ben volgens te Istanboel aan c- 'ro men reizigers Ruig tróepenhewogin- °P B.rot.e_, s"haal plaats Er deed d==< T^ent voor Bep Turks sol ren -.erT-r r,p Bulgaren gevan- V, wind Amerikanen boos op Nederland Zij derven een winst van 5 millioen Twee soorten staten De exportkwanta voor Engeland Batavia en Djokja gaan samen vissen De boot is aangewezen Nieuwe luchtvaart maatschappij 90 millioen aan goud rijker Duitsland leverde zijn buit uit Bijz. Politierechter Middelburg Groenten en meelproducten goedkoper Raad van Breskens NV uitvoerige discussie wordt de voordracht voor onderwijzer aan de O L.S. I, waarop alleen de heer J. Robijn voorkwam, ingetrokken en een nieuwe voordracht samengesteld Ten slotte worden op de heer J. Robijn 6 Uitgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: A. F J Aernoudts; C. J. v. Hooteghem: A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J J M Mes; Mr. a B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) f o,26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag vers trein Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur; P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. COCIALE ONRUST cn politieke onmacht reikten Zaterdag en Zondag in Frankrijk elkaar de hand. Terwijl de stakingen zich uitbreidden in Parijs werd bijv. het Gare de Lyon gesloten waardoor het verkeer met Zuid-Frankrijk en Zwitserland werd lamgelegd evenals dat met Italië door staking van het spoorwegpersoneel te Nice, poogden de politieke mid denpartijen tot Zondagavond tevergeefs tot een oplossing in de politieke crisis te geraken. Schumann (M.R.P.) kreeg van president Auriol opdracht tot de kabinetsformatie. Zij had in zoverre succes, dat de formateur in de Franse nationale vergadering zelfs een sterk vertrouwensvotum kreeg (412 —184 st.) maar verder kon men het niet brengen. HET WAS een moeizaam spel. dat zich sinds Vrijdagnacht ontwik kelde. Toen kreeg Léon Blum van de nationale vergadering de kous op de kop. na hem weigerden twee radi caal-socialisten de opdracht tot een kabinetsformatie en tenslotte kwam Robert Schumann aan bod. De Zater dag ging grotendeels heen met con sultaties van de politieke partijen en tenslotte werd het duidelijk, dat de formateur de steun zou hebben van de meeste fracties in de nat. vergadering AI spoedig bleek dit niet 't zelfde te betekenen als eensgezindheid inzake een regeringsprogramma dat Schu mann in algemene lijnen had aange geven toen hij tegenover de nat. ver gadering stond. Het redden van de republiek vormde punt één. verande ring in de wijze van stemming tussen de vakverenigingen, strijd tegen de SS MASSAGRAVEN ABIJ HAMMELBURG, (Amer. zone), zijn 68 massagraven ontdekt met de lijken van 13000 geallieerde krijgsgevangenen uit zeven landen. TN SEVENUM en andere dorpen aan de Peelrand wordt druk gesproken over een kolossale vangst van de wild stropers, die. na een sensationele jacht erin geslaagd zijn een wild zwijn van niet minder dan 160 kg. neer te schie ten. HpE DEN HAAG roofden twee onbe kenden van twee geldkistjes er één, inhoudende f 58.000 van de ba gagedrager van een fiets, terwijl de vervoerder de kistjes met de hand steunde. De roof had plaats op het 2e perron van het Holl. Spoorstation. De beroofde vergat in zijn verbouwe reerdheid te schreeuwen. Het geld be hoorde toe aan v. Gend en Loos. Cj IMPLEX-rijwielfabrieken hebben bij de minister geprotesteerd tegen de te langzame rijwieldistributie. De pro ductie is de distributie vóór. T)E TJ.N.O. besloot met 38-6 stemmen en 11 onthoudingen het veto-pro bleem aan de Kleine Assemblée voor te leggen. T^E KONINGIN schonk een damast tafelgarnituur aan Prinses Elisa beth en Philip van Edinburgh. Lord en Laly Mountbatten ontvingen het Grootkruis in de Orde van de Nederl. Leeuw. inflatie en voor de eenheid van het Franse imperium de volgenden pun ten. T.a.v. de buitenlandse politiek verklaarde hij tenslotte, dat hij oor log „niet onvermijdelijk achtte." De moeilijkheden, waarop hij ge stuit is, schijnen ontsproten te zijn aan de meer liberale economische po litiek, welke Schumann wenst te volgen. De laatste berichten van Zon dagavond wezen erop, dat hij te midden van deze moeilijkheden, op de vorming van een noodkabinet aan stuurde, om daarmee althans de so ciale spanning te verminderen. Opoed blijkt dan ook wel gewenst te zijn. In Parijs staken 350.000 me taalbewerkers, in de mijnen 275.000 arbeiders, de Parijse bouwvakarbei ders besloten heden ook het werk neer te leggen. Erg opwekkend is het beeld dus niet, zo weinig, dat het be grijpelijk is als men in de Indepen- dance Beige leest, dat de posten der Belgische gendarmerie langs de Fran se grens versterkt werden om alle eventualiteiten het hopfd te kunnen bieden. „Le Populaire", het Franse blad der Franse socialisten lanceerde zelfs een bericht, dat de communisten een ge wapende actie voorbereiden, hetgeen niet bijdraagt tot het bevorderen van de rust in Frankrijk, ook niet al de menteerde de Franse communistische partij het bericht onmiddellijk. Frank rijk bevindt zich wel in de storm. Ho pen wij, dat het geen orkaan wordt. De 61-jarige Robert Schumann afkomstig uit Metz, is erin ge slaagd een nieuw kabinet te vor men. Hij staat aan het hoofd van de regering. p EORGES BIDAULT (M.R.P.) blijft Minister van Buiten landse Zaken. Strijdkrachten: Pierre Henri Teit- gen (M.R.P.). Arbeid: Daniel Mayer (soc.). Onderwijs: Marcel Naegelen (soc.) Financiën en Economische Zaken: René Mayer (radicaal). Openbare werken: Christian Pi- neau (soc.). Justitie: André Marie (R.D.). Wederopbouw: René Coty (onaf hankelijk conservatief) Overzeese gebiedsdelen: Paul Cos- te Floret (M.R.P.), Binnenlandse Zaken: Jules Moch (soc.). Industriële productie: Robert La- coste (soc.). Oud-strijders: Frangois Mitterand (R. D.). Volksgezondheid en bevolking: Poinso Chapuis (M.R.P.) Landbouw: Pierre Pelimlin (MRP) Staatssecretaris, toegevoegd aan het bureau van de premier: Pierre Abelin (M.R.P.) Staatssecretaris voor Oorlog: Paul Bechard (soc.) Staatssecretaris voor Marine: Jo hannes Pierre Dupraz (M.R.P.). Staatssecretaris voor Luchtvaart: André Mafoselli (R.D.). Staatssecretaris voor Duitse aan gelegenheden: Pierre Schneiter (M.R.P.) Behalve de premier en Bidault heeft de M.R.P. zeven vertegen woordigers in het kabinet, de so cialisten hebben er zes, de radi calen vier, de onafhankelijk con servatieven een. TIET 500ste ATO-WEGTRANS- PORT vertrok Zaterdag van Utrecht naar Praag. Sinds 15 Ja nuari 1946 is er met 2000 wagens anderhalf millioen km. gereden of bijna 40 maal de omtrek van de aarde. Bij aankomst in Tsjecho- Slowakije zullen de chauffeurs feestelijk worden onthaald. TN BOHEMEN stertte Vrijdagavond een toestel van de Roemeens-Sov jet-Russische maatschappij Tars neer Acht inzittenden werden gedood, 13 gewond. rpE FORLI (Italië) zijn schoten ge lost op de Bisschop, die niet ern stig gewond werd. /TENERAAL CLAY heeft alle gratie verzoeken van de nazi-dokters en andere geleerden, die op 20 Augustus ter dood waren veroordeeld, afge wezen. £)E FRANSE FRANC is als betaal middel in het Saargebied inge voerd. JJE CHINESE communisten verloren bij het offensief in Mandsjoerije in twee maanden tijds 100.000 man VOLTAN PFEIFFER, leider van de onafhankelijke Hongaarse oppo sitiepartij, die zich thans in de V. S. bevindt, is met zijn vrouw beroofd van het Hongaarse staatsburgerschap. TN TSJECKO-SLOWAKIJE wordt met ingang van 1 December de oorlogsrantsoenering weer inge voerd. Dan zal geen enkel voe dingsmiddel er meer in vrije verkoop zijn. £JEYLON wordt tot dominion verhe ven. Het Lagerhuis keurde een des betreffende wet goed. H r andere wistjte ont- pp geldig Weersi achting hedenavond: Wisselende bewolking met kele verspreide buien. Krachti- vooral langs de kust tijdefi stormachtige wind tussen West Noord-West. Daling van tempor tuur. Zon onder 16.40 uur. Maan or der 1.45 uur. Dinsdag: Zon op 8.1 uur. Maan op 15.14 uur. T\INSDAG begint te Londen de Viermogendheden-conferentie, waar over het lot van Oostenrijk en Duitsland gesproken zal worden. AlhoeWel eenieder maar al te graag aan een succes zou willen geloven, zijn de vooruitzichten niet al te hoop gevend. Wel verklaarde Molotov de moed niet op te geven, maar primo konden de plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken, die in voorbe sprekingen de staketsels, welke de mogendheden scheiden van een eens gezind standpunt, probeerden weg te nemen, geen overeenstem ming bereiken en secundo zorgde in de geallieerde bestuursraad voor Duits land maarschalk Sokolofsky voor een onaangename verrassing door alle oude Russische beschuldigingen jegens Frankrijk, Engeland en de V. S. nog eens te herhalen. De Franse generaal Koenig en de Amerikaanse generaal Clay protesteerden natuurlijk tegen deze beschuldigingen, maar hadden geen gelegenheid zich er tegen te ver weren. Met deze feiten voor ogen, is er voor optimisme niet veel ruimte. Of zou Molotov weer met een van die onbe grijpelijke Sovjet-stunts voor de dag komen, die niemand kan verklaren maar die tenslotte een opklaring in de situatie zouden betekenen? Niemand weet het, maar zo wij deze mogelijk heid buiten beschouwing laten, zou 't wel eens kunnen uitlopen op zoals één onzer medewerkers Zaterdag schreefeen Oost-Duitse Sovjet-re publiek. DE EMISSIE van de Kon. Bataafse Petroleum-maatschappij, waar voor deze week in ons land de in schrijving werd opengesteld, blijkt in de Ver. Staten ontstemming te heb ben gewekt. Daar acht men de door de Ned. autoriteiten ingestelde beper kingen op -het uitoefenen van de claimrechten door de Amerikaanse houders van aandelen Koninklijke zeer aanvechtbaar. Door de houding der Ned. Regering zouden de Ame rikaanse aandeelhouders van deze maatschappij een verlies van ongeveer 2 millioen dollar of 5 millioen gulden lijden. Waaruit afgeleid mag worden, dat dit bedrag als „winst" in de zak ken der Ned. claimhouders verdwijnt? Toch wel aardig van de regering. Met dat al zweeft een Amerikaans pro test in de lucht. rpWEE SOORTEN. STATEN zijn er tegenwoordig, verkondigde Graf, onderminister van Binnen landse Zaken in Oostenrijk, nl. die waar communisten regeren, en die waar zij in de oppositie zijn om gemakkelijker te kunnen strijden. Waar communisten rege ren, kunnen de mensen werken, maar niet staken, waar zij in de oppositie zijn kunnen zij staken, maar niet werken. Hij had er aan kunnen toevoe gen: „maar of zij onder com munistisch bewind werken dan wel staken, in de verdrukking leven zij, want zij missen de vrijheid. TTRIJDAGAVOND is er o.m. in het gebouw van de Chr. Dem. Partij (de partij van de minister-president de Gasperi) te Rome een bom ontploft. Er schijnen enkele personen gewond te zijn. TN EEN VERGADERING der oester- exporteurs te Yerseke zijn bespre kingen gehouden over de verdeling der oester-export-kwanta naar Enge land Enkele leden hadden ernstige klachten over.de controle op het ge wicht in Holland, en over de wijze van keuring van oesters door de Engelse importeurs. Daar komt nog bij, dat de opvat ting over de inschrijving voor de eerste 500.000 oesters voor Engeland verschillend is geweest. Nu is het op 't ogenblik zo, dat, als men de zin doet van de Engelse importeurs, de afnemers geheel vrij zijn en de le veranciers geheel gebonden. Voor de 1.500.000 oesters die nu naar Engeland zullen worden verzon den, moet een nieuwe regeling wor den getroffen. Verschillende leden deden voorstel len, waarvan een in overweging gaf TAE AMERIKAANSE marine heeft het transportschip „U.S. Renvil- 11e" beschikbaar gesteld voor de on derhandelingen tussen de Nederlan ders en de Indonesiërs. Het schip wordt 2 December in de Javaanse wateren verwacht. Inmid dels werken de beide partijen aan de uitwerking van technische vraagstuk ken, waartoe de Ned. delegatie in Djokja vertoefde. Volgens v. Zeeland die in België is aangekomen, vorde ren de besprekingen zeer langzaam, maar zij vorderen. Het blijkt ook uit een bericht van Antara, waarin ver meldt wordt, dat de technische com missie voor de uitvoering van het be vel „staakt het vuren" op verschil lende punten principiële overeenstem ming heeft bereikt. Op 21 November bedroegen de Ne derlandse verliezen ondanks die blij ken van toenadering 2 doden en 7 ge wonden. Misschien dat de situatie be tert als de partijéh maar eenmaal sa men uit vissen zijn gegaan! Frits Diepen en de „Nederland" gaan vliegen 'PUSSEN de Stoomvaartmaatschappij Nederland en Frits Diepen vlieg tuigen N.V. is overeenstemming be reikt inzake de oprichting van een nieuwe Nederlandse Luchtvaart Mij., die zich zal bezig houden met vracht en personenvervoer. Deze maatschap pij, die de naam „N.V. Aerolanda" zal dragen, zal geen lijndiensten exploi teren, aoch zal uitsluitend charter vluchten uitvoeren. Aanvankelijk zal hiervoor gebruik gemaakt worden van de Cessna- en Koolhoventoestellen van de Diepen N.V., doch men hoopt later de luchtvloot te kunnen uitbrei den. P)E politieke politie van Roemenië heeft 17 leden van de voormalige Roemeense nationale boerenpartij ge arresteerd welker i .Tel Julius Maniu, net begin van c' maand tot levens vage dwanganjfet- werd veroordeeld. fJA DE DIAMANTEN is Zaterdag morgen in vier 10 tons trucks van „Van Gend en Loos" 30.000 kilo van de door de Duitsers tijdens de bezet ting uit ons land geroofd goudvoor raad naar Amsterdam teruggebracht. Het bestaat voor ongeveer de helft uit baren en voor de andere helft uit gemunt goud, waaronder gouden mun ten van verschillende Europese lan den. In totaal vertegenwoordigt het teruggevoerde goud een waarde van 90 millioen gulden. Het was verpakt in 423 kisten, waarvan een groot ge deelte ammunitiekisten. die alle door eigen personeel in de kluizen van de Nederlandse Bank aan het Rokin te Amsterdam zijn opgeslagen. Wapens, munitie en kostbaarheden aan boord A/oor de Hansweertse sluizen arriveer de om geschut te worden voor de Westerschelde, het motorzeiljacht Zon netij, dat uit Rotterdam afkomstig was De douane had evenwel een tip gekre gen, dat er iets met dit jacht niet in orde was Een onderzoek volgde, dat niet zonder resultaat was. Het bleek, dat zich aan boord bevonden een Jood se familie van vier personen, een inge nieursgezin, eveneens van vier persr nen en drie leden der bemanning. Ver dacht werd het gevonden dat sommig? mannen zwaar bewapend waren, maar nog verdachter was, dat aan boord een compleet arsenaal werd gevonden van wapens en munitie, mitsgaders heel wat buitenlandse valuta en allerlei kostbaarheden. Eerst gaven de opva renden voor, dat zij op weg naar Bres- kens waren, maar later noemden ze Zuid Afrika als einddoel. De in de zaak gemengde marechaussee achtte het gewenst om de Justitie erin te men geiv die voorgeleiding van de mannen gelastte. Gemompeld wordt, dat het ensemble clandestien naar Palestina wilde gaan. Schip en lading zijn in be slag genomen. om de li/, millioen oesters die nu nog naar Engeland moeten worden ge zonden ponds-ponds gewijze onder de exporteurs te verdelen. Collectief indrukken evenals verleden jaar is dan z.i. de beste oplossing. Dit is van belang gezien de beste kwaliteit die de Zeeuwse oetser dit jaar biedt. Landurig werd het laatste voor stel besproken en het voor en te gen onder de ogen gezien. De voor zitter Mr. Vlaming, moest erken nen, dat het er weinig op aankwam welk voorstel werd aangenomen, zo lang de importeurs in Engeland het recht van „Veto" hebben, m.a.w. van afgekeurde partijen (nummers) kun nen weigeren verder oesters af te ne men. Ten slotte werd dit voorstel met 21 voor en 17 stemmen tegen aangeno men. Het voorstel zal aan het Bedrijf schap worden overgelegd. Ten slotte werd een ingekomen stuk van de fa. A. Vermeersch en Co han delende over goedkopere transpor ten van sommige oesterexporteurs in België uitvoerig besproken. rPE VENLO zal op 4 December de nieuwe verkeers-baileybrug over de Maas worden geopend. pén dag is dé dag van de Tilburgse Econ. Hogeschool: de Hogeschool dag. De dag, waarop professoren, afge studeerden en studenten, zich verza melen rond „die ene, ene vrouw", de Tilburgse Alma Mater, om daar een broederlijk feest te vieren en zich zo te sterker bewust te worden van de banden, die Üe leden van deze unieke hogeschoolgemeenschap aaneensnoeren Dit jaar kreeg deze dag extra luister, doordat hij was ingebouwd in de lus trumfeesten van de Hogeschool. En zo trokken de studenten, begeleid door de schetterende klanken van de Tilburgse politie-harmonie door de straten van „de schoonste stad van het land," fiere ruiters op Sleipnir's edele rossinanten met vlaggen en vaandel voorop. Zo zaten ze 's avonds in Oister wijk aan 'een uitgelaten feestmaaltijd aan, waar de liederen door de grote ruimte daverden, en waar men zich broeders en zusters voelde. Maar historische betekenis kreeg de ze dag, door de roerende erepromotie van mgr. dr. H.A. Poels in de ochtend uren. De gehele Metropoleschouwburg was gevuld met hen, die dit wilden mee maken. Kardinaal de Jong, gaf door zijn aanwezigheid aan deze plechtig heid een zeer speciale luister. Ook mgr. G. Lemmens, mgr. W. Mutsaerts en mi nister J. Gielen woonden de zitting bij, voorts Mgr. W. Koenraadt, Leuvens' rector-magnificus, mgr. A. v. Wayen- bergh, Nijmegens' rector, prof. Post, Mgr. Hendrikx, prof, de Quay en veie andere autoriteiten uit land en gewest, waaronder speciaal prominente figu ren uit Limburg. Rede van prof. Weve rje promotor, prot mag. dr. F. A. We ve, schetste in een uitgebreide red; Poels grote soc'. verdiensten m. name z'n pioniersarbeid op woningbouwgebied de stichting van gezellenhuizen, de be vordering der standsorganisaties en net ontwikkelingswerk voor de mijnwer kers. In forse lijnen zette Weve een beeld weg van de mens Poels: gaaf, onbaatzuchtig, gevoelig, fel strijder. Iemand, die zoals Poels een groot volks deel opheft uit de ellende dient, aldu- de promotor, het ganse vaderland op schitterende wijze. Als straks ons land verder geïndustrialiseerd gaat worden, dan geve God ons mannen als Poels En zich tot de studenten richtend: hier hebt gij Uw leermeester, wiens kathe der de mijnstreek was. Poels is voor U gEDERT 29 OCTOBER j.l. is de melkprijs voor de boer met 3 cent per liter verhoogd en de prijs voor het varkensvlees met 20 cent per kilogram. Tot dusver is deze prijsverhoging bestreden uit het landbouwegalisatiefonds. Aangezien de regering het niet mogelyk acht een verhoging der binnen lands prijzen verder ten laste van de schatkist te brengen, worden met ingang van Maandag 24 November a.s. als gevolg hiervan de verbruikers- prijzen als volgt verhoogd: Melk, pap en Yoghurt 2 ct. p. liter. Boter 96 ct. per kg. Kaas (volvette) 35 ct. per kg. Kaas (40 plus) 30 ct. per kg. Varkensvlees, gemidd. 28 ct. per .kg. Vleeswaren, ongeveer 10 ct. per l$:g. Compenserende verlaging. TAE REGERING heeft in het kader der algemene prijsverlagingsactie er naar gestreefd de stijging van de uitgaven, die uit deze prijsverhogin gen voortvloeien, in de eerste plaats in de levensmiddelensector zelf oj? te vangen, opdat de prijsverlagingen op andere gebieden tot een verlaging van de kosten van levensonderhoud zul len kunnen leiden. Als belangrijkste maatregel is een regeling getroffen op grond waar van de priizen der voornaamste wintergroenten als kool, bieten, peen, uiten en koolrapen met enige tientallen procenten, waarschijnlijk circa 30 pet., worden verlaagd. Te lers en groentehandelaren zijn doen de dit resultaat te bereiken door 'n vrijwillige regeling. Mocht blijken, dat deze vrijwillige regeling niet voldoende succes ople vert, dan zal op korte termijn een officiële regeling daarvoor in de plaats treden. De regering heeft voorts maatrege len getroffen, opdat zandaardappels in voldoende mate tegen een redelij ke prijs beschikbaar zullen zijn. Mo menteel bedraagt de prijs voor zand- aardappelen 10 cent per kilogram, wel ke prijs in de loop van de winter pe riodiek met de normale bewaarver- goeding zal stijgen en van 15 Decern- ber 1947 tot 27 April 1948 elf cent zal bedragen. De mogelijkheid van een prijsver laging voor afgehaald brood wordt nog onder ogen gezien. Voorts zullen de prijzen van de volgende levensmiddelen worden verlaagd: Groentenconserven 12 tot 25 pet. Tomatenpurée 50 tot 35 ct. p. blikje Huishoudjam II 5 cent per pot. le soort kersenjam werd reeds met 17 ct. verlaagd. Appelstroop 5 ct. per kg. Gort, havermout in cartonverpak- king 1 ct. per pond. Idem in papierverpakking 2 ct. p. p. Ontbijtkoek en biscuit 1 ct. p. pond Banket en koekjes ruim 10 pet. Spekbokking 1 ct. per stuk. Tomatensap, bessensap en appel sap 15 a 20 pet. Van belang is tenslotte, in dit com- Px, van maa^reëelen, dat het in ver band met de margarine-productie, thans mogelijk is op de boterbon mar ganne te verstrekken. Neemt men het halve boterrant- soen ie de vorm van margarine op, dan bespaart men daarmede onge veer 33 cent per gezin van vier per sonen, waarmede de mogelijkheid is geschapen het nadelig verschil van de bovenvermelde prijsverhogingen en prijsverlagingen op te vangen. TARIE woonwagenbewoners, t.w. de 32-jarige H. S., de 25-jarige P. K. en de 30-jarige L. v. H., resp. stoelen- matter, scharenslijper, en koopman van beroep, bevonden zich op 9 Nov. 1947 met hun door zes paarden be spannen wagens in de gemeente Clin ge en reden in de richting van de Ne derlands-Belgische grens. Het waak - zame oog der kommiezen had deze wa gens opgemerkt en zij stelden zich daartoe in de omgeving van het kruis punt Statenboom verdekt op om te zien. wat „de heren in hun schild voerden". Ongeveer 50 meter voorbij dit kruis punt hielden de bewoners van de drie, met twee paarden bespannen, woon wagens, stil, waarna de bewoners van de wagens zich op de erven van de aldaar gelegen boerderijen begaven, waarschijnlijk met het doel om le vensmiddelen en voedsel voor hun paarden te halen. Even tevoren had 'n vrouw, die eveneens behoorde bij het gespan, zich via de Heerstraat per rij wiel in de richting van 'de Neder lands-Belgische grens begeven en kwam thans terug en voegde zich bij de overige lieden. Enige tijd later, toe* de zaak veilig scheen, werd»i de woonwagens gedraaid met behulp van FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke film- keuringeisen voor de onderscheidene films, die deze week lopen. In de ad vertentiekolommen worden de rijks- fllmkeurlngeisen genoemd. Grand Theatre Goes: De Bittere Waar heid (14 jaar), Alhambra Theater Vlis singen: PastorAngelicus (alle leeftij den), Luxor Theater Vlissingen: Veer tigduizend ruiters (18 jaar), Electro Middelburg: Baby zonder vergunning (18 jaa'r) Mexicaanse rovers (14 jaar) R.K. E.H.B.O.-ERS BIJEEN E.H.B.O.-ers uit het hele land waren Zondag in de bovenzaal van Moderne te Breda bijeen voor een congres van de Nationale commissie voor E.H.B.O. van het Wit-gele kruis. Uitvoerig wer den vooral besproken de verhoudingen tussen het Wit-gele- en het Rode Kruis op het gebied van E.H.B.O.-werk. De geestelijk adviseur, rector Vennings hield een causerie over geestelijke eer ste hulp. Voorts werden er demonstra ties gegeven üie duidelijk aantoonden, hoe doeltreffend en van welk enorm belang een goede eerste hulp bij onge lukken kan zijn. Tenslotte werden besprekingen ge voerd over een te houden filmactie en een nationale wedstrijd in 1948. ADOPTIE GEVRAAGD Victor H. Scales, Amerikaans onder minister van financiën, heeft verklaard dat o.a. de volgende plaatsen te ken nen hebben gegeven, dat zij graag door Amei ikaanse steden geadopteerd wil len wordenAardenburg, Breskens. Sluis, Bergen op Zoom en Lage Zwa- luwe. de paarden, de tuigen werden nog even nagekeken en toen dit gebeurd was, werden de paarden met een stok aangezet en werd in draftempo naar de grens gereden. Nu verschenen echter de grenskommiezen uit hun schuilplaats en zetten de achtervolging in. 50 meter voor de grens werden de wagens aangehouden. Bij onderzoek bleek, dat van de voor elke woonwa gen staande paarden twee stuks wa ren getuigd en béiden dienst deden als trekpaard, doch, dat telkens een paard in,een lamoen stond en het tweede trok aan een aam (knuppel), welk aam vooraan de woonwagen was bevestigd met geen andere tendenz, dan om de voorgenomen frauduleuze uitvoer van het tweede paard op die manier handig te camoufleren. Een vergunning voor de uitvoer konden de geleiders niet tonen. Zij verklaar den ieder in het geheel de bedoeling niet gehad te hebben, die paarden naar België te smokkelen. Er werd op goed geluk af maar een eind weg gereden. De ambtenaren dachten er anders over, namen de paarden in be* slag. en thans hadden verdachten zich voor de politierechter te verantwoor den. De officier van Justitie eiste te gen iedere verdachte f 25 subs. 30 da gen hechtenis met verbeurdverklaring van de paarden, waarna verdachten door de politierechter werden veroor deeld tot f 25 subs. 30 dagen hechte nis met verbeurdverklaring van ieder een paard. een levende maatschappij-leer, wiens voorbeeld gij steeds voor ogen dient te houden Daarna bood prof. Weve de „grand old man" der sociale weten schap het ere-doctoraat der Hogeschool aan, na welk groot ogenblik het Lim burgs volkslied losbarstte. Dr. Poels spreekt C"n aan staat daar de reus Poels om vanaf het verhoog, waarop hij met de kardinaal en de bisschoppen geze ten is, met krachtige stem, simpele, on rechte woorden te richten tot de aan wezigen. Hij is er huiverig voor, segt hij, omdat hij het gevoel heeft elk ogenblik te blijven steken. Het is net, of in zijn hoofd een oud-horloge zit, dat plots ophoudt te tikken. Hij wijst op de neutraliteit in de opbouw van de maatschappij, tot uiting komend in een stichting voor de arbeid, voor de landbouw, in de publ. recht, bedrijfs organisatie en ziet hét probleem in het vinden van de structuur van een op christelijke beginselen gebouw de maatschappij. Twee spreuken wil hij de hogeschool meegeven: Overwin het kwade door het goede: bestrijdt door het scheppen van gezonde sociale toestanden het communisme, en: her vorm de mens. De hervormde mens zal zelf de maatschappij hervormen. Voor al wilde hij zijn gehoor doordringen van het wezen en de vérstrekkende be tekenis der katholieke standsorganisa ties: zij moeten in eerste instantie in ons katholieke volksdeel het liberalisme uitdrijven. Met de standsorganisaties isoleren we ons niet, we worden er ech te christenen door. De Kardinaal, die naast hem zat, dankte hi.i hartelijk voor zijn houding in de oorlogstijd, en de studenten riep hij tenslotte op apos telen te zijn voor de verspreiding van het Christendom op soc. econ. terrein. Met een gelukwens aan de „jonge" doctor mgr. Poels wordt volgend jaar tachtig sloot prof. Kaag deze indrukwekkende academische zitting, in het begin, waarvan nog woorden van gelukwens tot de Hogeschool waren ge sproken door drs. A. Albregts namens de TAEK en de heer F. Savenye na mens het studentencorps St. Olof, wel ke woorden gepaard gingen met de overhandiging van het ontwerp hoge- schoolgemeenschapsvlag, die aan de Academische senaat zal worden aange boden. Later op de middag vond nog een feestvergadering plaats, tijdens welke mr. Jan Derks de taak en de plaats van de Nederlandse Katholieken in de ze tijd behandelde, er de herschepping van het katholieke verenigingsleven be pleitte, waarin we een ideale orde kun nen verwerkelijken waarbij hij naast dit „isolement" nog genoeg mogelijkh. tot contact zag en ook de stijl van ons verenigingsleven aan 'n beschouwing on derwierp. Een opmerkelijke vaak gees tige rede, die met groot enthousiasme werd gevolgd. VERGADERING STATENKRING GOES Onder voorzitterschap van mr. A. Eikhuizen heeft de Statenkring Goes vergaderd in hotel de Korenbeurs. Na de opening werd direct het woord gegeven aan kapelaan Heemskerk uit Middelburg, die een prachtig verzorg de en diep-doordachte lezing hield over het onderwerp „Kan het communisme ons gelukkig maken?" In de bestuursvacature Beliën werd de neer Bakker gekozen. Zeer geanimeerd was de rondvraag. Een aanmerking over de zonderlinge houding welke de P.Z.E.M. met haar tarievenpolitiek tegen de kerken in neemt leidde tot het besluit, dat een schrijven zal worden gezonden aan de raad van bestuur en aan de katholieke Statenfractie. De heer Suy wees op het gemis van van een band tussen de katholiek/I gemeenteraadsleden. De voorz. beloofde dat er stappen in die richting gedaan zullen worden. De heer Bakker sneed het onderwerp ledenweiving aan. De toegezegde steun van boven blijkt meer in theorie te be staan. Het best werd geacht om de plaat selijke besturen te animeren, die wer ving aan te pakken. Nadat geruime tijd over de contribu tie was gesproken, volgde sluiting. ^FWEZIG de heren Cambier, van Hbotegem en de Visser. Het afvalwater van de 74 woning wetwoningen zal door de leiding ge loosd moeten worden. De rijkswater staat en het Vrije van Sluis hebben hiertegen bezwaar. Wel wordt accoord gegaan met een tijdelijke lozing in de haven en de leiding, mits een zuive ringsinstallatie gebouwd wordt. De kosten hiervan bedragen f 100.000. Het ministerie van Financiën vindt goed, dat deze kosten op de wederopbouw- rekening worden geplaatst. De R. K. kerk zal verrijzen op de hoek van de Van Zuijenstraat. Aan het Molenwa ter zal gesloten bebouwing plaats vin den. De heer Verschoor vraagt naar de bebouwing aan de verlengde Dorps straat. De voorzitter antwoordt, dat alleen de zijde van de trambaan be bouwd mag worden. Tenslotte wordt het plan aangeno- Benoeming onderwijzer en op ëen andere sollicitant, de heer Bievet. 2 stemmen uitgebracht. De heer Robijn is derhalve benoemd. Verenigingsgebouw. TAe voorzitter geeft een toelichting op de opbouw van een door Volksher stel geschonken ontspanningsbarak. De kosten kunnen door verschillende adopties bestreden worden. Alleen voor de inventaris is nog een bedrag van f 5000 nodig. De grootste moei lijkheid vormde de exploitatie. Hier voor is gedacht aan een Stichting, ge vormd uit de daarvoor in aanmerking komende verenigingen. De Stichting ontvangt de barak in eigendom en exploiteert ze onder door het gemeen te-bestuur te stellen voorwaarden. Bij de rondvraag vraagt de heer de Baare naar de scheuren in de woning wetwoningen. De voorzitter antwoordt dat deze kwestie nader bekeken zal worden. De heer de Vuijst vraagt, of niet een fonds opgericht kan worden voor de nabestaanden van de ver ongelukte vissers, bv. door verhoging van de mijnrechten. De voorzitter antwoordt, dat voor de wijze van on dersteuning de vergadering van het Prov. Watersnoodcomité wordt afge wacht. 9

de Stem | 1947 | | pagina 1