Frankrijk is in gevaar Doodslag om een duif Het Londens beleid Het lustrum van de Kath. Econ Hogeschool Verkommerd Madoera wordt eindelijk geholpen Staal belangrijker dan boter Vaste prijs voor wintergroente Blum vraagt motie van vertrouwen VIERDE JAARGANG No. 930 ZATERDAG 22 NOVEMBER 1947 99 Geen salarisverhoging ambtenaren Hpf K onink lik (iP7aC lgering gedurende de oorlogsjaren I 1CI 1A.U1U1IIS.UJIS. V-JCZ-ag moeten worden bezien uit een oog punt van algemeen beleid, dat erop Rede van prof. Kaag over lonen en prijzen Slechte voedsel- en kleding positie noopt tot hulp Zeer zacht Van Zeeland ten spoedigste terug Bidault naar Londen Middelburgse Rechtbank liN 'T KORTi Het drama te Axel Dat is de Russische politiek in Oost-Duitsland Deportaties en oorlogspropaganda Geen zwarte lonen meer in N. Limburg Gouden rit" door Zeeuwsch Vlaanderen Maandag de eerste kinderen uit Duitsland China voor het eerst ter stembus Uitgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht; A. F J Aernoudts. C. J v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J J- M- ^es' Mt' B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag versprei Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): i 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. T\E FRANSE socialistische leider, Léon Blum heeft de Franse alge mene vergadering toegesproken in verband met de motie van vertrou wen, welke hij wenst om tot de vor ming van een nieuwe regering te kunaen overgaan. Blum verklaarde, dat de Franse Re publiek in gevaar is. De vrede wordt bedreigd, zo zei hij. Aan de ene kant heeft het internationale communisme de oorlog verklaard aan de Franse democratie. Aan de andere kant is een partij ontstaan, die tot deel misschien wel tot enig doel heeft de fundamentele rechten der natio nale souvereiniteit te vernietigen. De derde groepering de groep, die tus sen de communisten en de beweging van generaal de Gaulle staat is niets anders „dan de unie van repu blikeinen voor vrijheid, sociale recht vaardigheid en vrede". Met betrekking tot de buitenlandse politiek zei Blum, dat overal ter we reld thans groepen en individuen worden gevonden, die hebben begre pen, dat men zich in het huidige sta dium van economische evolutie dient te verenigen, anders gaat men ten onder. Geen enkel probleem, aldus spreker, kan meer opgelost worden binnen het kader van nationale be grenzingen. De zending van Frankrijk is, een internationale „derde kracht" te grond vesten, die tot taak zal hebben mis verstanden uit de weg te ruimen, vrede te stichten en een internatio nale gemeenschap de hoogste autori teit te verlenen, nodig voor het hand haven van de vrede en het behoud der mensheid. Volgens Blum dient men een beroep te doen op de werken de massa's, die „voor het grootste deel" de republiek geschapen heb ben. In de vakverenigingen moeten „de beginselen en gewoonten van de de mocratie weer ingevoerd worden". De toestand voor de werkende klassen moet verbeterd worden, weshalve de koopkracht van lonen *en salarissen op een hoger peil moet worden ge bracht binnen het kader der mogelijk heden van de huidige Franse staats huishouding. Wij moeten een onafgebroken strijd Tweede Kamer OIJ DE REPLIEKEN over' Binnen landse Zaken van de Rijksbegro ting voor 1948 diende gisterenmiddag Wagenaar (Comm.) een motie f n, be ogende een algemene sal arisverho ging der ambtenaren te verkrijgen. Nadat Minister Witteman heeft be toogd, dat salarissen een zaak is van algemeen Regeringsbeleid en enkele leden van de P. v. d. A*. en de K.V.P. gezegd hebben aan de motie geen be hoefte te hebben, wordt de motie ver worpen met 55 tegen 6 stemmen. Hierna zegt de Minister nog van mening te zijn. dat de politie twee ta ken heeft en dus uit twee corpsen dient te bestaan, Rijks- en gemeente politie. De Rijkspolitie dient een mo biel corps te wezen. Er is een ontwerp Brandweerwet te wachten, waarin zoveel mogelijk aan de gemeenten wordt overgelaten Dhr. Scheps wil Ned. mijnwerkers in Duitsland uitwisselen tegen Duit se in Nederland, hetgeen de Minister een aantrekkelijke gedachte vindt. voeren tegen het stijgen van de kos ten voor levensonderhoud en tegen de inflatie van ons geld. Wij moeten naar evenwicht en sta bilisatie streven met betrekking tot de prijzen van industrie- en land bouwproducten, lonen en valuta, tot de dag, waarop „de door de regering der Verenigde Staten in een nobele geest van internationale solidariteit aan Europa geboden hulp „Frankrijk in de gelegenheid zal stellen een blij vend stabiele economie te voeren. r\e Franse Regering deed een be- roep op het leger ten einde de openbare orde te handhaven. Het ge deelte van de lichting 1947, dat pas volgend voorjaar zou worden gede mobiliseerd en een paar maanden ge leden met groot verlof is gegaan om landbouw en industrie aan arbeids krachten te helpen, is weer opgeroe pen. Financiële overwegingen speelden minder be langrijke rol tae BUITENGEWONE Algemene Rekenkamer had een boekje open gedaan over de financ. gesties gedu rende de Londense periode van het Nederlandse bewind. Dg commissie voor de Rijksuitgaven uit de Tweede Kamer had daaraan haar opmerkin gen toegevoegd. Thans heeft de Re gering haar antwoord ingezonden. Kort en goed komt het hierop neer, dat w - - 1 1 alle handelingen der Nederlandse re- A.F.P. meldt nader, dat slechts 302 stemmen vóór Blum wer den uitgebracht. Hij heeft hiermee niet de absolute meerderheid van 309 stemmen verkregen en zal dus niet als Kabinetsformateur optre den. Er werden 277 stemmen te gen Blum uitgebracht. TRUMAN: TIET K. B. houdende bepaling van het tijdstip der neerlegging van de uitoefening van het Koninklijk Gezag door H. M. de Koningin heeft, zo men weet als datum van hervat ting daarvan genoemd 1 December 1947. Naar het A.N.P. verneemt is ter zake een nieuw besluit niet waar schijnlijk', zodat inderdaad verwacht mag worden, dat Hare Majesteit, met ingang van bovenvermelde datum, haar hoge taak weer zal kunnen op nemen. JJE VIERING van de twintigste dies der Kath. Economische Hogeschool te Tilburg werd gistermorgen ingezet met een pontificale H. Mis; opgedra gen door 'de bisschop van 's-Hertogenbosch mgr. W. Mutsaerts. In de middaguren vond een openbare zitting van de Academische senaat plaats, die behalve door curatoren, senaat, afgestudeerden en studenten, door talloze autoriteiten, w.o. mgr. W. Mutsaerts en prof. dr. J. E. de Quay werd bijgewoond. De rector magnificus, prof. H. A. Kaag sprak een rede uit, waarin hij allereerst de verhouding van prijzen en inkomens aan een onderzoek on derwierp. De spanning tussen beide is voornamelijk het gevolg van een in krimping van het fonds aan bevre digingsmiddelen. Bij verhoging der productiviteit zou eerst dan tegen loonsverhoging geen bezwaar bestaan, als de zekerheid bestond, dat op dat verhoogde loon zou worden bespaard, wat nodig is voor herstel en vernieu wing. In zoverre als vele onderne mingen een gedeelte der winst ge bruiken voor verhoging der pensioen rechten van de employé's, geschiedt dit reeds in feite. Men zou op die wijze wellicht ook kunnen komen tot kapitaalvorming voor minder-gesitu eerden en hen zo in staat kunnen stellen b.v. eigen huizen in eigendom te verkrijgen. TAe huidige prijspolitiek, aldus prof. Kaag, zoekt het in de vaststelling van ip^ivjduele prijzen, uitgaande van de kostprijs. Waar de prijzen van de eerste levensbehoeften scherp zijn gecalculeerd, die der luxe artikelen soepeler, zal de ondernemer liever luxe artikelen produceren, als die meer winstmogelijkheden opleveren, dan de eerstgenoemde, zodat men ter opheffing van deze situatie tot deze paradoxale oplossing zou moeten ko men, dat men de prijzen van nood zakelijke producten verhoogt, die der luxe goederen verlaagt. Daarenboven werkt het tot uitgangspunt nemen van de kostprijs oneconomische bedrijfs voering in de hand. Daarom meende prof. Kaag, dat zo spoedig mogelijk gebroken diende te worden met het systeem der directe prijsbeinvioeding, en zag hij meer heil in dat der indirecte beinvloeding nl. via de monetaire politiek met als PEN OFFICIEEL communiqué dat uit de rapporten aan c meldt rapporten aan de Re- comba van Oost-Java blijkt, dat op Oost-Madoera een hulpverlening aan de bevolking is ingezet. Dit is moge lijk geworden toen gebleken was, dat geen georganiseerde republikeinse troepen aanwezig waren, aldus het communiqué. „Verder is gebleken, dat de voedsel- en kledingpositie op Oost Madoera nog slechter was dan op West- en Midden-Madoera, terwijl door de republikeinse leiders, gedu rende geruime tijd gehandhaafde eva cuaties de positie van de bevolking zeer hadden bemoeilijkt". Het communiqué vervolgt, dat op 11 November de kledingdistributie te Goeloek en Ganding is begonnen. Op 13 November had deze distributie plaats in de districten Soemanep, Manding en Lenteng. Qe kledingdis tributie wordt deze week uitgebreid tot de overige districten. Met de voed seldistributie is allerwegen direct een aanvang gemaakt. De resident van Ma doera, Tjakaningrat, zond van uit Pamekasan en Bankaleri personeel, om de plaatselijke Indonesische be stuursambtenaren bij te staan bij hun overstelpende werkzaamheden tot le niging van de nood. Het communiqué besluit met te zeggen, dat het Rode uis-team gisteren ter plaatse arri veerde. Een Nederlandse woordvoerder ver ÏIff */rn?r UP" meldde, „wij be- Itrl ufrn niet- WÜ patrouille ren er slechts." wirrf i Nederlandse communiqué werd, volgens U.P., eezead dat de Nederlanders hulp boden aan de be- Weersverwachting geldig to hedenavond: Zwaar bewolkt met enkele op klaringen. Overwegend droog weer Matige, vooral aan de kust tijde lijke krachtige Zuid-Westelijke wind. Zeer zacht voor de tijd van het jaar. Zon onder 16.42 uur. Maan on der 0.01 uur. Zondag: Zon op 8.10 uur. Maan op 14.49 uur. Zon on der 16.41 uur. Maan onder 0.40 uur. Maandag: Zon op 8.12 uur Maan op 15.02 uur. volking op Oost-Madoera. Dit was mogelijk daar de republikeinse troe pen afwezig bleken te zijn". De republikeinse vice-premier sprak echter de beschuldiging uit dat „als resultaat van deze daad de Neder landers de rest van het in republi keins bezit zijnde eiland Madoera be zetten. Ik weet persoonlijk dat wij troepen op Oost-Madoera hadden. Zelfs indien onze troepen geëvacueerd zou den zijn, dan zouden de btirgerlijke autoriteiten die de republiek verte genwoordigen, het bestuur hebben blijven voeren". De vice-premier voeg de hieraan toe: „deze daad druiste in tegen het UNO-bevel tot het sta ken van het vuren en de arbeid van de drie mogendheden-commissie voor Indonesië." Aldus lazen wij in het „Algemeen Handelsblad" van gisteren. QP WAARDIGE WIJZE her- dacht de Kath. Economische Hogeschool gisteren haar vierde lustrum. Het „Vivat academia, vi- vant professores" schalde door de Metropole-Schouwburg toen de sta tige rij van hooggeleerden, waar onder zich ook Nijmegen's rector Magnificus, prof. R. Post bevond, het podium betrad. Prof. H. A. Kaag een naam als een sabel houw, zei Knuvelder eens hield een Diesrede, zoals alleen maar prof. Kaag dat kan: kernachtige doorweven met humor. De essen tie van zijn betoog, dat over lonen en prijzen handelde, drukken we hiernaast af. centrum de circulatiebank. In het nieuwe ontwerp Muntwet en het nieu we ontwerp van het Statuut der Ned. Bank ontbreken echter concrete nor men. Ook door actieve disconto-po litiek kan de Ned. Bank de prijs prac- tisch niet beinvloeden, omdat deze politiek niet overeenstemt met de door de regering gewilde goedkoopgeld-po litiek. Zo moet die beinvloeding wel geschieden via investerings- en cre- dietcontrole. Die goedkoopgeld-politiek overi gens, die niet leidde tot voldoende consolidering der Staatsschuld, roept een inflationistische tendenz in het leven, die de politiek der regering van zo laag mogelijke prijzen doorkruist. Ook rantsoenering is een indirecte vorm van prijs-beinvloeding, aldus spr. Daarbij moet men er op bedacht zijn, dat de rantsoenen tijdelijk klei ner gehouden moeten worden dan de voorraden zijn. Qvergaande op de beurs gaf prof. Kaag een rake, geestige typering van de beursman, die meer op sen timenten drijft dan men gewoonlijk denkt, waarna de Tilburgse rector- maginificus tenslotte de verhouding tussefi conceptie en calculatie in het bedrijf aan ene beschouwing onder wierp. Beide factoren zag hij harmo nieus in de Tilburgse Hogeschoolge meenschap samengaan. Na prof. Kaag's betoog, recipieerde de Senaat. Later op de avond vere nigden de afgestudeerden leden van de T.A.E.K. zich rond een feestmaaltijd, terwijl de studenten een grootse fakkeloptocht door Tilburg's straten op touw zetten om tenslotte in een uitbundige kroegavond een waardig einde te maken aan deze eer ste feestdag. J^E COMMISSIE van goede diensten bevestigt in een communiqué, dat van Zeeland tijdens zijn afwezigheid zal worden vertegenwoordigd door de heren van der Stichtelen en Horre- mans. Van Zeeland kondigde aan, dat hij naar België vertrekt om de zit ting van de Belgische Senaat bij te wonen en dat hij ten spoedigste naar Indonesië zou terugkeren. was gericht, om effectief mede te hel pen de oorlog te winnen en het Ne derlandse volk uit zijn ellende te be vrijden. alsmede de voorwaarden te scheppen, om zodra mogelijk na de bevrijding materiële- hulp te kunnen verschaffen. Aan deze taak werd alles dienst baar gemaakt. Daardoor konden fi nanciële overwegingen vaak een min der belangrijke rol spelen dan voor de oorlog daaraan werd toegekend. Dat door de zeer moeilijke omstan digheden fouten zijn gemaakt valt niet te betwisten, maar deze tekort komingen zullen volgens de Regering veelal moeten worden gezien als on vermijdelijke consequenties, welke voortvloeiden uit de reconstructie van het in werking stellen van een re geringsapparaat op vreemde bodem. Hij verdedigt vier Franse verlangens pEORGES BIDAULT de Franse mi- nister van Buitenlandse Zaken, zal Maandag uit Parijs naar Londen vertrekken, waar hij op de conferen tie van Ministers van Buitenlandse Zaken, die Dinsdag geopend wordt, de volgende plannen voor Frankrijk zal verdedigen: 1 Reorganisatie van Duitsland op federale basis. 2. Economische eenheid van Duits land. 3. Werkelijke controle van het Ruhrgebied. 4. Economische toevoeging van het Saargebied aan Frankrijk, hetgeen Frankrijk practisch reeds besloten acht. ,,Er is hier weer hard 'n verkeersagent nodig" O^oooock>O<X><X>C«>C><>O<>O<X><><>O<>OOOC<<>«O<><X>OC>V<><X><><>O<><><><X><X>CC>O<><>O<><>OO<><>OOO<>O<>C><><>< EISENHOWER fAP 12 JULI 1947 speelde zich te ,Axel een drama af, dat het leven kostte aan de 48-jarige Abraham Oppe Laatstgenoemde passeerde op die datum de woning van de familie den E. in de Oosterstraat en werd toen na een kleine strubbeling met een riek aangevallen door de 34-jarige C. den E. De 31-jarige J. den E„ de broer van C. kwam op het gerucht uit huis lopen en sloeg Oppe met een stok. Het eind van het incident was, dat O. met verschrikkelijke wonden, vooral aan het hoofd, bewusteloos op straat bleef liggen. Vervoerd naar 't ziekenhuis te Sluiskil, overleed O. daar de volgende dag. Aanleiding tot een en ander was, dat de fam. den E. het vermoeden had, dat de familie O. zich een duif van hun had toegeëigend, welke zij, na een woordenwisseling, had laten vliegen. Sinsdien was het mis tussen beide gezinnen en ontstonden regel matig ruzies. Deze tragische zaak diende Vrijdag jgEN DER LAATSTE NEDERLANDERS, die zich in officieuse hoedanigheid nog in de Russische zone van Duitsland ophield, heeft tegenover onze Haagse correspondent daaromtrent een ontstellend boekje opengedaan. t-ve leden van de onder commu- nistische dwang opgerichte een heidspartij genieten voorrechten, maar de algemene voedselsituatie wordt het best geïllustreerd door de vetpasitie. Eenmaal per tien dagen krijgt men er of 2 ons vlees, of 2 ons smeerkaas van uiterst slechte kwali teit, of 2 ons vis. Evenwel vlees en kaas zijn slechts bij uitzondering be schikbaar, zodat men in de practijk vrijwel steeds genoegen moet nemen met 1(4 harinkje. Boter ziet men nim mer. De weinige boter die nog wordt geproduceerd, exporteert men naar Zweden, dat betaalt met staal. De fa brieken die er nog zijn, werken dag en nacht'voor de oorlogsvoorziening. De gehele Duitse bevolking in dit gebied is erv van overtuigd, dat de Russen nog deze winter of in het aan staande voorjaar een z.g. referendum zullen houden om daarna een voor wendsel te hebben om van de Sovjet zone een Moskou-republiek te maken. En inderdaad krijgen ook buiten landse waarnemers uit tal van kleine gebeurtenissen de overtuiging dat de Russen een dergelijk plan in voorbe reiding hebben. De deportaties nemen ontstellende vor men aan. Telkens weer krijgen de plaatselijke overheden opdracht grote groepen arbeidskrachten te leveren voor de oorlogsindustrie of de ura- niummijnen. Het doet in dit verband weinig ter zake of men ingenieur is dan wel klompenmaker. Door de voortdurende razzia's waar bij - de slachtoffers 's nachts van hun bed worden gelicht, leeft de bevol king in permanente angst. Een pastoor van een parochie van 500 zielen (om begrijpelijke redenen kunnen we de plaatsnaam niet noe men) heeft per week meerdere be grafenissen. Vijf overledenen per week is in deze parochie niet meer abnormaal. De morele verwildering is ontstel lend. Terwijl in Rusland zelf de be- volkingspólitiek dusdanig is, dat een hoog geboorte-cijfer op allerlei ma nieren wordt bevorderd, propageert men in de Russische bezettingszone, hoewel niet officieel, de abortus. De bevolking die volkomen apathisch is, heeft nog slecht één verschrikkelijke hoop: oorlog tussen Amerika en Rus land. De Duitser krijgt in' deze zone een zeer eenzijdige voorlichting. Maar het feit. dat deze (Russische) voor lichting een nieuwe oorlog sugge reert, is opmerkelijk. DE BRITSE KONINKLIJKE FAMILIE EN HAAR GASTEN. De jongens op de voorgrond zijn prins William van Gloucester, prins Michael van Kent, en prins Richard van Gloucester. Eerste rij: (v.l.n.r.) vanaf de derde persoon: prinses Margaret, de markies van Milford Heaven, de jonggehuwde prinses Elizabeth; de jonge echtgenoot, de hertog van Edinburgh; prinses Alexandra van Kent, koning George; koningin Elizabeth; de hertog van Glou- ^er;.Ae.heel JeC?t!\P"nS Gustaaf .Adolf van Zweden. Tweede rij: (v.Ln.r.) vanaf de derde persoon: gravin untbatten; de hertogin van Kent; pnpses Juliana; koningin Frederika van Griekenland; koningin Marv; ex- ïngin Ena van Spanje; koningin Ingrid van Denemarken; koningin Frederika van Noorwegen. Derde rij [v. .n.r. alleen de mannen): ex-koning Peter van Joego-Slavië; graaf Mountbatten; prins Bernhard (half achter prinses Juliana), koning Haakon van Noorwegen; prins George van Griekenland; een onbekende; koning Fre- cierik van Denemarken en koning Michael van Roemenië. De meeste soorten goedkoper TAOOR VEILINGEN, groot- en klein handelaren van en in groenten en fruit zijn met goedkeuring van het Directoraat van de prijzen de ki- logramprijzen voor de voornaamste wintergroenten, ofwel stapelgroenten, vastgesteld. Deze prijzen gelden tot 1 Januari 1948 en worden wellicht daarna verhoogd met enig bewaar- loon. Het gevolg van deze samenwer king. die voortspruit uit particulier initiatief, is, dat de normale kwali teiten kool, peen, uien enzovoorts te gen veel lagere prijzen in de handel zullen worden gebracht, dan thans bet geval is. De voornaamste veilin gen en grossiers van deze producten werken mede. De kleinhandelaren, die hun steun aan deze actie om de prijs van het levensmiddelenpakket te verminderen geven, krijgen raam biljetten, waarop vermeld zal staan (prijzen per kilogram): „uien 20 ct. gele kool 12 ct., kroten 14 ct., rode kool 15 ct., peen 14 ct., rapen 12 ct.". Voor snijden van groenten zal drie cent per k.g. extra worden berekend. Dit betekent met ingang van aan staande Maandag een aanzienlijke prijsverlaging voor de meeste dezer producten. voor de Middelburgse achtbank. Als eerste getuige werd gehoord de heer Openner, die gezien had wat er die bewuste Zaterdagavond was ge- gebeurd. „Het was meer dan bar," zei getuige, en ik dacht daar blijft niets meer van over dan een broek en jas. Ik heb van mijn zevende jaar af tussen koeien en paarden geleefd, maar ik heb nog nooit van mijn le ven een. beest zo zien afmaken, als Kees het Bram deed". „Was het zo erg" vroeg de presi dent. „Ik dacht die man is gek; het ging boven mijn pet". Vervolgens vertelde getuige nog, hoe J. den E. met een lange zware stok op het slachtoffer, dat te ker men lag op straat, insloeg. Mej. Kotvis, 'n tweede getuige, be vestigde in grote lijnen dit verhaal. C. den E. bekende het misdrijf te hebben gepleegd in grote drift. Het slachtoffer zou hem iets toegeroepen en naar hem geschopt hebben. Daar op was hij naar de keuken gelopen, had een riek gegrepen om toen Oppe aan te vallen. Wat er precies ge beurd was herinnerde verd. zich niet precies meer, daar hij blind van woe de was. De president zei het diep treurig te vinden, dat om een onnozele duif een mens afgeslacht werd. Verd. gaf dit toe. J. den E. bekende eveneens gesla gen te hebben, maar stelde het voor, alsof hij bang was geweest, dat het slachtoffer zijn broer zou steken met de riek, welke volgens hem, door bei den vastgehouden werd". De pres. vond dit wel wat erg een voudig voorgesteld en wees ook deze verd. op de vreselijke gevolgen van zijn handelwijze. Getuige a décharge Stouthamer be vestigde dat Oppe het eerst iets ge roepen had en naar den E. schopte. Hij verklaarde ook, dat de twee man, nen op 'n moment beiden de riek vast hadden. De eis. TAe Off. van Justitie hield een ver nietigend requisitoir tegen de da ders. Hij schetste hoe het slachtoffer het schertsende woord: „Billy Rit chie" had geroepen, wat de aanlei ding was tot de vechtpartij, die zulke ontzettende gevolgen had. Meer dan erg is het hoe de twee broers een mens op beestachtige wij ze afmaakten en dat alleen om een onbenullige duif. Wost en onbeheerst rfebben de bei de verdachten zich gedragen en on danks de gevolgen van hun daad lij ken zij onbewogen en nog niet te beseffen hoe groot hun schuld is. De Officier rekende wat geschied was de oudste broer het zwaarste aan, daar hij begonnen was. Hij eiste te gen hem vier jaar en tegen J. den E. één jaar. Mr. Roelfse verdedigde de twee broers en voerde verzachtende om standigheden aan. Veel was er aan de 12e Juli voorafgegaan, waardoor de verbittering van de familie den E. te gen Oppe zeer groot was. Ook op 12 Juli was O. weer de uitdager. Ver dachten, driftig van aard, zijn buiten zichzelve geraakt. Pleiter vroeg een psychiatrisch rapport en achtte opzet tot zware mishandeling niet bewezen. Mocht de rechtbank tot onv^orwaar delijk straf besluiten, dan'zag pleiter ze graag in Veenhuizen geplaatst. Uitspraak over 14 dagen. TAANSLERAREN, die voor erken- ning in aanmerking komen, zullen spoedig allen in het bezit zijn van een vanwege de Minister van O., K. en W. gewaarmerkt diploma. Venlo volgt goede voorbeeld van Breda ■VTA HET GOEDE voorbeeld door de aannemers van Breda ge geven, zijn ook ruim 300 aanne mers uit Venlo en omgeving tot het besluit gekomen zich te hou den aan bet door de Regering vastgestelde C.A.O. Ook in Noord Limburg zullen dus geen zwarte lonen meer worden betaald. Moge dit voorbeeld spoedig door het gehele land worden nage volgd. Oostburg kreeg f 6000 yRIJDAGMIDDAG werd burgemees ter mr. K. Hoekzema verrast door de komst van het bestuur der Stichting Wereldactie voor Zeeland, dat een „gouden rit" maakte door Zee land om aan een aantal gemeenten 'n som gelds af te dragen, welke door de actie is bijeengebracht. Ook Oostburg als een van de zwaarst getroffen gemeenten, behoorde tot de uitverkoienen. Het was de burgemees ter dan ook een groot genoegen uit de handen van de voorzitter, de heer p. C. v.d. Heuvel sr., een bedrag van f 6000 te mogen ontvangen, dat hij kan besteden voor de wederopbouw van Oostburg. Op deze „gouden rit" is alles te samen eeh bedrag van f 36000 ter beschikking gesteld. Een grote bijdrage om dit be drag bij elkaar te krijgen leverde de N.V. Gebr. Stork, Machinefabriek te Hengelo, waar het personeel voor dit doel 2</2 uur heeft overgewerkt, het geen f 7000 heeft opgebracht. De actie gaat nog steeds door, zodat er meer dere verdelingen te wachten zijn. Ook is reeds contact verkregen met Ame rika en Engeland. rpOT PRESIDENT der V. S. voe- len velen zich geroepen, doch bij de verkiezingen volgend jaar, zal slechts één worden uitverko ren. Generaal Eisenhower heeft er zich nog niet duidelijk over uitgelaten of hij zich candidaat stelt. Tekenend is echter dat hij aftrad als chef van de gen. staf. Tot zijn opvolger werd benoemd, Generaal Bradley. Deze waagt dus zeker geen kans. Maar dat de rode maarschalk over een jaar generaal „Ike" als tegenspeler krijgt blijft niet uitgesloten. PEN BOMMENWERPER van de ma- rine der V. S. is in zee' veronge lukt. Van de elf personen aan boord, werden er slechts twee gered. PRINSES-REGENTES Juliana en Prins Bernhard zijn per vliegtuig uit Londen teruggekeerd na bijna 4 uur vertraging door motorpech. pROF. PICARD heeft met zijn reis naar de diepzee bij Nieuw-Guinea meer dan 8 mnd. vertraging op zijn reisschema. Hier kan uitstel wel eens afstel gaan betekenen. A NDERSEN, de Deense minister v. Binnenl. Zaken, kon niet tegen de moeilijkheden op en trad gisteren af. Zijn opvolger is nog niet aangewezen. VEEHONDEN zijn al wel gesigna leerd op de Maas hij Heus- den. In Bokhoven raakte een groot exemplaar in een fuik gevangen. TN ROEMENIE raakten 17 personen leden van de boerenpartij, verstrikt in de sluw gespannen netten van da comm. staatspolitie. Zij zouden schul dig zijn aan een „samenzwering", TVTISDADIGERS gunnen we echter hun straf. Guszmann, de Hongaar se collaborateur werd ter dood ver oordeeld en Schramm, het beest van Buehenwalde, kreeg levenslang. glERDUIVEN mogen meedingen naar geldprijzên en medailles op de grote show die 29 en 30 November in de Veemarkthallen te Den Bosch gehouden wordt. RIJWIELHANDELAREN zullen hun deugd kunnen doen op de rijwiel- beurs te Tilburg in gebouw Scala op 25 November. Een druk bezoek lijkt ons verzekerd. TXET ENG. BRUIDSPAAR stelt hele maal geen prijs op bezoek. Hun wens de eerste dagen van de witte broodsweken ongestoord door te bren gen is begrijpelijk. Politie bewaakt de hekken van het landhuis, waar zij vertoeven. TN INDONESIË hebben wü bij het uitoefenen van onze politiële taak gisteren weer 1 dode, 5 gewonden en 1 vermiste te betreuren. gIJ ONLUSTEN in Salentina (Italië) werden 2 stakers gedood, 6 sta kers en 8 politie-agenten gewond. jyj ETA AL ARBEIDERS in Frankrijk hebben over staking gestemd. Van de arbeiders der Citroënfabrieken nam slechts 10 pet. aan de stemming deel. VWITSERLAND is beter in stem ming doordat België het als blijk van dankbaarheid aen hoeveelheid radium deed overhandigen door Min. president Spaak. jyj^AANDAG a.s. zal het eerste trans port van Nederlandse kinderen uit Duitsland in ons land aankomen. Het betreft hier een groep van onge veer 100 kinderen afkomstig uit Muen chen-Gladbach en omgeving. Na me dische keuring in het kamp America bij Horst (L.) in Duitsland hebben zij reeds een voorlopige keuring on dergaan worden zij doorgezonden naar hun pleegouders in Hoorn en Medemblik. Het Rode Kruis heeft zich met deze transporten belast. Wij vernemen nog dat de aanbiedingen om kinderen op te nemen blijven bin nenkomen. Vooral Rotterdam slaat hierbij een goed figuur. JJET CHINESE volk is gisteren voor de eerste algemene verkiezing in het land ter stembus getogen. Vol gens de nieuwe grondwet van de Chi nese republiek, die het vorig jaar werd aangenomen, worden bij deze verkiezingen 2.971 afgevaardigden van de Nationale Vergadering gekozen. In semi-officiële Chinese kringen ver klaart men, dat een groot percentage van de naar schatting 250 millioen kiezers analphabeet en een „nacht merrie" is-voor de Chinese politici, die hen de beginselen en het doel der verkiezingen tracht duidelijk te ma ken.

de Stem | 1947 | | pagina 1