Christenplicht tegenover het woningvraagstuk Het broeit in Frankrijk Laghouat, een stadje in de woestijn omen Ongeregeldheden in Italië „Staakt het vuren" werdt besproken STAD EN LAND jchten Wie enigszins ruimte over heeft, verschaffe onderdak aan anderen Illegale Joodse landing gelukt IN 'T KORT GOES l/A ZN. VIERDE JAARGANG No. 925 M A A N D A G 17 NOVEMBER 1947 Ook huisvesting voor 10.000 Nederlandse kinderen uit Duitsland gevraagd Stakingen en clandestiene wapens Tito veroordeelt kinderen HET TANKSCHIP HOLLAND Vrij koud Vandaag plan-Marshall de orde aan Algemene Vergadering naar Europa Hoofdgebouw R.K. Universiteit Textiel met een sprong(etje) Japonnen 15 pCt. goedkoper OTYllciClg Indonesië De hitte vergtdikke kleren Bekoorlijke avonden N\ een slechte nachtrust op de harde Woorden van wijsheid Moord bij Maastricht „Kom eens hier manneke" .jMA rEN 555—0 planten. 13, HULST No. 2 Uitgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: A. F. J. Aernoudts: C. J v. Hooteghem: A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M. Mes, Mr. H. B B. de Rechter. Verschijnt elke xverkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstr Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waam. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage), .f 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. I /"MSTEREN hebreu we allen in onze kerken gehoord het indrukwekkend woord van de Hoogwaardige Bisschoppen over twee ernstige aangele genheden: Het tekort aan woniiigruimte. De ontbering der Nederlandse kinderen in Duitsland. Wc willen hier de v inrnaamste passages uit dit schrijven ter nadere overdenking ook afdrukken. TNE gevolgen van het woonruimte- vraagstuk,aldus het Hoogwaardig Episcopaat, zijn op godsdienstig-, ze delijk - en maatschappelijk gebied hoogst ernstig. Wij denken hier aan de vele oor logsslachtoffers. die nog steeds geen verblijf konden vinden zoals zij behoe ven. aan de jonggehuwden, die nog steeds gescheiden moeten leven of op een onmogelijke wijze bij familieleden of anderen inwonen. aan degenen, die reeds zo lang en 7.0 vaak hun huwelijk moesten uitstel len en geholpen dienen te worden. aan de tijdens de oorlog gegroeide gezinnen, welke tobben met een groot tekort aan woonruimten, aan de gerepatrieerden. die na al 't- geen zij doorstonden, zich dikwijls nog op mensonwaardige wijze moeten be helpen. aan de vrijgelaten politieke delin quenten. die wij in een vergevingsge zinde geest weer in ons midden wil len opnemen. De meesten weten niet hoevele woon toestanden vaak in eigen gemeente ten hemelschreiend genoemd moeten wor den. Het verontrust de Hoogwaardige Bis schoppen in hoge mate, dat zeer vele gezinnen zó gebrekkig zijn gehuis vest, dat van een christelijk gezins leven en een christelijke kinderopvoe ding niets terecht kan komen. Bovenmenselijke taak Tje Overheid staat voor een boven menselijke taak. Alleen een volko men bereidwilligheid van de zijde van het Nederlandse volk kan de oplossing van dit angstwekkend probleem aan merkelijk bespoedigen. Degene, die over meer woonruimte beschikt, dan hij behoeft, behoort dus anderen, die geen passende woon ruimte hebben, een voorlopig onder dak te bieden. Afkeuring verdient het gedrag van degenen, die met schijnredenen aan de volbrenging van deze plicht trachten te ontkomen. ..Zeker", aldus het Hoogwaardig Episcopaat, ..wij onderschatten niet de grote bezwaren aan samenwonen ver bonden. Met veel voorzichtigheid zal daarom nagegaan dienen te worden, welke personen of gezinnen voor een bepaalde samenwoning geschikt zijn ter voorkoming van een schadelijke beinvloeding van eigen gezin. „Aanbeveling verdient het. dat bij het tot stand brengen van een samen woning gelet wordt op een gelijke le vensopvatting en gelijk levenspeil. „Gelaakt dient te worden de prak tijk om bij het verhuren van wonin gen en kamers een veel te hoge huur prijs te vragen, hetgeen woningbe- hoevenden deels noodgedwongen aan vaarden, terwijl anderen door dit mis bruik bij hun moeizaam zoeken naar éen woning niet kunnen slagen. ..De rijks- en gemeentelijke overheid is bereid zoveel mogelijk behulpzaam te zijn teneinde onder meer een split sing der woning te verkrijgen, waar door ieder gezin een zo groot moge lijke vrijheid en zelfstandigheid kan behouden. ..Wij vertrouwen, dat de betreffen de ambtenaren iedere vorm van be voorrechting of willekeur zullen ver mijden. ..Eveneens zal het van de grootste betekenis zijn, alvorens tot samenwo ning over te gaan, inzage te nemen van de adviezen, welke worden ver strekt om dienovereenkomstig de we derzijdse verhoudingen en gedragin gen te regelen. .Degenen, die door samenwoning 'n voorlopige oplossing mogen vinden voor hun woningprobleem, dienen toch wel door een beschaafde en be scheiden houding, hun erkentelijkheid ten opzichte van de bewoners tot uit drukking te brengen. „Wanneer Christus in zijn Evangelie bij de beschrijving van het laatste oor deel als een christenplicht naar voren brengt zelfs vreemdelingen te her bergen. hoezeer schiet dan de Chris ten tekort, die niet bereid is van zijn overvloed van woonruimte mede te de len aan zijn medeburgers. „Daarom beminde gelovigen, durven Wij vertrouwen op uw offervolle be reidheid, indien het u enigszins mo gelijk is, aan hulpbehoevenden een onderdak te verschaffen. Doch even eens vragen Wij dringend, dat allen, die bij anderen komen inwonen, dit voor die anderen ook mogelijk en ge makkelijk maken, opdat er geen twist maar vrede heerse in de huizen." Noodlijdende kinderen Tn het vervolg van hun brief wijzen de Hoogwaardige Bisschoppen dan op de uiterste nood in verschillende landen van Europa. Het eerst verdie nen geholpen te worden de kinderen,, die door gebrek en ellende dreigen om te komen. Eigen armoede dwingt tot beperking En zo verleende de regering toestem ming tot opname van ongeveer 10.000 Nederlandse kinderen, die in Duits - land woonachtig zijn. Ongetwijfeld zijn er zeker ge zinnen die geen gelegenheid hebben aan een volwassene of aan een gezin een samenwoning aan te bieden, mahr die wel voor een jongen of een meisje naar gelang' de samenstelling van eigen gezineen plaatsje kunnen in ruimen. De Hoogwaardige Bisschoppen den ken vooral aan de dorpen, waar de voedselpositie zoveel gunstiger ligt dan in onze steden. Anderen en dat zijn er velen die de gelegenheid .nissen om een kind op te nemen, verzoeken zij mild bij te dragen ter bestrijding van de vele kosten, aan deze massale kinder opname verbonden. Ook het zenden van levensmiddelen pakketten voor zover de regering zulks in verband met de voedselpo sitie hier te lande toelaatbaar acht wordt ten zeerste aanbevolen. Zulks kan geschieden via de Ne derlandse Caritas Missie te Sittard. Het herderlijk schrijven besluit ..Laat u niet door gemakzucht of eigenbelang afhouden van de offer vaardige volbrenging van de plicht, welke deze na-oorlogsc nood oplegt, opdat om uwentwille deze tijd van be proeving \^>rde bekort." rpOEN OP BEVEL van de Franse/re- gering in het Sovjet-internerings kamp te Beauregard gezocht werd naar drie Franse kinderen, die door hun Russische moeders zouden zijn „ontvoerd" werden in een bergruimte twee kisten met wapenen ontdekt waaronder 50 revolvers, stenguns en granaten. De bewaking bestond bij wijze van gunst nagenoeg uitsluitend uit Russi sche onderdanen; nu echter is 't kamp „omsingeld" door 2000 Franse bewa kers. Men meent, dat het kamp we gens misbruiken van privileges zal worden afgesloten. Dit alles krijgt een merkwaardig karakter, als we vernemen, dat het blad de „Hunianité" de Parijzenaars heeft opgeroepen tot niet minder dan een opstand tegen de tegering van Ra- madier in verband met diens „honger politiek". De stakingen nemen hand over hand toe. er dreigt zelfs een staking voor geheel Frankrijk georganiseerd vanuit Marseille van de havenar beiders, zodra de marine voor het los sen van schepen zal worden gebruikt. Zij staan uitsluitend toe, dat de ma rine aan bederf onderhevige levens middelen lost. In Marseille zelf werden reeds meer dan 1000 oproerkraaier door de poli tie verhoord, terwijl twee compagnie ën van de Rijkspolitie Zaterdag zonder T'TO heeft de pers verboden te pu bliceren, dat te Zagreb zojuist 36 Joegoslavische kinderen van 14 en 15 jaar veroordeeld zijn tot 1 a 3 jaar dwangarbeid wegens anti-communis tische activiteiten. Dit nieuws beeft 'n hevige reactie verwekt onder de stu- 52!if;n' Voorts heeft Milica Raditch, Vr-,rr Jarl bekende stichter der Boerenpartij, zelfmoord ge aandjende.en dC P°1Uie zich biJ haar AN UIEN "aar Engeland land dc maxlmn^'1*' POCle omdat dit de tot 25/fi .™°rtprijs verhoog TOt 25/6 shlUlnS Per cwt. (50.8 kg.) de Noordzee ter hoogte van rle ?"nSC ,kust. na hrand gezonken De bemanning is in veiligheid. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Weer wat toenemende bewolking met een enkele verspreide bui. Meest matige Westelijke wind. Zon onder 16.48 uur. Haan on der 19.52 uur. Dinsdag Zon op 8.03 "ur. Maan op 13.32 uur. Eén schip gepakt, één spoorloos 0NGEVEER 250 Joodse illegale im- migranten zijn bij de Duits-Joodse nederzetting Naharia ten Noorden van Haifa geland en hebben, zich over de omgeving verspreid. Waarschijnlijk zijn deze immigran ten afkomstig van de drie schepen die, naar Joodse bronnen meldden, de Palestijnse kust ftaderden. De Joden die aan land zijn gegaan, zijn afkomstig, van de Alya. De „Ka- dima" („Voorwaarts") is onderschept. In verband met de illegale landing is te Haifa een verbod voor vervoer per as gedurende de nacht uitgevaar digd voor de tweede nacht in suc cessie). 500 joden zijn er niet in geslaagd illegaal te landen. De opvarenden die dit wel vermochten, zijn naar van Joodse zijde gemeld wordt, voor het merendeel jonge mensen tussen acht tien en twintig jaar. die geoefend zijn in z.g, „beachhead"-landingen. Het werde schip is tot nu toe onvindbaar. T)E AMERIKAANSE troepen zullen binnen 18 dagen Italië geheel ont ruimen. Of in het vooruitzicht daar van de toenemende ongeregeldheden nieuw voedsel krijgen is uiteraard in dit stadium moeilijk vast te stellen. Zeker is, dat Z.O. Italië reeds ge tuige is van bloedige botsingen, waar bi;] vele doden en gewonden vielen, en dat de politietroepen de toestand niet meer meester zijn. Vooral de stad Cerignola is onrustig, hoewel het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken offi cieel heeït meegedeeld, dat de rust is weergekeerd. Andere berichten spre ken dit tegen. Rome maakte Zaterdag een algeme ne staking mee naar aanleiding van de arrestatie van een aantal linkse demonstranten, oudstrijcers, die krijgs gevangenen zijn geweest in Rusland. Tn Perugia, waar Mussoline in 1922 zijn opmars naar Rome begon, ont plofte een hom in het communistische hooffp; a a-Hor. Overal vinden ongerc- Tjtiheden plaats, veelal met een anti fascistisch (schijn?) karakter. toekenning van pensioen werden ont bonden. Het geheime diner van de leiders der Franse Centrumpartijen, dat op Zaterdag^ was gesteld, is op het laat ste nippertje in een lunch voor Zon dag veranderd, te geven door presi dent Auriol. Het broeit in Frankrijk, sommigen menen, dat een uitslaande brand na bij is en dat alleen het vormen van een nieuwe regering het gevaar kan keren maar voor hoelang? Naar verluidt heeft Léon Blum zich bereid verklaard de lasten van het Minister-presidentschap op zich tC nemen. BOVENSTE BESTE 2*JIDZANDE (Z.V1.), deerlijk ge havend, werd geadopteerd door Dalton (V.S.). waar meester Bowl- by talloze pakketten bijeenbracht. Hij zond deze naar mr. v. d. Reepe deze naar meester v. d. Reepe, die zokostbare goederen in Zuidzandq kon distribueren. Door briefwisseling ontstond een hechte vriendschap tussen hen beiden. Als prijs voor een opstel mag meester Bowlby met 2 dochtertjes een be zoek aan ons land brengen. En daarmee gaat nu Donderdag zijn hartewens in vervulling. Joan en Roberta Bowlby (11 en 12 jaarl zullen de handjes schudden van de even oude Corrie en Janneke v. d. Reepe. Deze bovenmeesters zijn van de bovenste beste. TAE ENGELSE MIJNWERKERS ver kregen een belangrijke loonsver hoging. Zij stonden nu toe dat 30.000 verplaatste personen uit Europa in de Engelse mijnen werk krijgen. Voor wat hoort wat. TAE SCHIPBRUG TE VIANEN, zal voor het verkeer zijn gestremd in de nachten van 24 op 25 en 25 op 26 November e.k. en zo nodig nog in de volgende nachten van 23 uur tot 6 uur of zoveel korter als mogelijk of lan ger als nodig zal blijken te zijn. A/TACKENZIE KING, de Canadese minister-president is na een drie daags bezoek aan ons land, van Hoek van Holland naar Engeland vertrok ken. TPEN AUTO UIT LUIK raakte in Eind hoven te water. Twee van de vijf inzittenden verdronken. TAE PRINSES-Regentes en Prins Bern hard zijn ter bijwoning van het huwelijk van Prinses Elisabeth in Lon den aangekomen. Zij zullen hun in trek nemen bij de hertog van Glou cester, broer van de Koning. pROF. DR. S. STRASSER, heeft zijn ambt als buitengewoon hoogleraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen aanvaard. Hij'werd in Wenen geboren, ging in 1934 over naar het katholicis me, vluchtte in 1938 naar België, waar hij tijdens de oorlog onderdook. TNE NEDERLANDSE VERLIEZEN bedroegen op 14 November twee gesneuvelden en vier gewonden. JFARDINAAL GRIFFIN heeft na- mens zichzelf en de Engelse ka tholieken Koning George VI gelukge wenst ter gelegenheid van het aan staande huwelijk van de troonopvolg ster. TFONING MICHAEL van Roemenië Is met zijn moeder Koningin He lena per vliegtuig in Londen aangeko men ter bijwoning van de koninklijke br'dioft. Van Oost naar West, thuis is 1 ook niet alles. Zou hij evenveel haast hebben om terug te keren? QEWONDE MILITAIREN te Batavia zullen spoedig smullen van de 21.000 appels, die het C. B. der tuin bouwveilingen hen zond met wensen voor een spoedig herstel. PRESIDENT TRUMAN heeft besloten op de speciale zit ting van het Amerikaanse Congres, welke vandaag begint, ook het plan-Marshall voor hulp verlening aan Europa op lange termijn in te dienen en deze zit ting niet zoals aanvankelijk 't plan was te beperken tot bespre king van de tussentijdse hulp verlening aan Frankrijk, Oos tenrijk en Italië. TV/TET 32 TEGEN 17 STEMMEN be- sloot de Algemene Vergadering, haar volgende zitting in Europa te houden, mits de daaraan verbonden kosten worden goedgekeurd. Deze kos ten zijn voor Genève een millioen, voor elke andere plaats in Europa an derhalf millioen dollars. Er is een commissie benoemd voor de keuze van de plaats, waarin ook Nederland 'met'8 andere landen) zit ting heeft. De meeste animo blijkt te bestaan voor Parijs, de minste voor Genève; dit laatste in verband met de schaarste van Zwitserse franken. Katholiek Nederland moet bijdragen aan lustrumgave TT ET Centraal Comité voor de R.K. Universiteit heeft het initiatief genomen om ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig bestaan der R. K. universiteit op 17 October 1948 een nieuw hoofdgebouw aan de uni versiteit te Nijmegen aan te bieden. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling om bijdragen te verzoeken voor de oprichting van een medische facul teit, doch de beraamde kosten lopen momenteel zo hoog. dat deze wens niet vervuld kan worden, tenzij de tijden onverhoopt mochten verande ren. Gezien de omstandigheden komt daarom het Centraal Comité met een gepast en gematigd voorstel: het bij eenbrengen van een som voor een nieuw hoofdgebouw, dat het verbran de waardig kan vervangen, en ge schikt is voor de groter wordende be hoeften aan les-, examens- en admi nistratiezalen. In dit hoofdgebouw kunnen dan, wanneer het 'zover is, eveneens de voorziene medische en natuurphilosophische faculteiten wor den ondergebracht. Als men bedenkt dat de Vrije Uni versiteit dezer dagen verzocht om vier ton voor de bouw der vierde ver dieping van haar universiteitsgebouw, zouden de katholieken van Neder land dan niet een half millioen als extra-lustrumgave willen en kunnen bijeenbrengen voor een «aardig uni versiteitsgebouw in Nijmegen? TN HET KADER van de door de Re- ring nagestreefde prijsverlagingen, zullen de prijzen van alle textielgoe- deren vrij aanzienlijk worden ver laagd. Deze prijsverlaging is mede mo gelijk geworden door de medewerking van het grootste deel van de desbetref fende takken van industrie en handel om de prijs- en loonpolitiek van de Regering te doen slagen. Verlaagd worden de fabrieksprijzen van de katoen-, kunstzijde- en linnen industrie, de wollenstoffenindustrie, de tricotage- en de confectie-industrie, terwijl ook de marges van groot- en kleinhandel zijn herzien. Tenslotte kan in dit verband nog melding worden gemaakt van de binnenkort te ver wachten verlaging der maatklcerma- kerstarieven. Teneinde een Indruk te geven van de invloed, die een en ander zal heb ben op de winkelprijzen worden hier enkele voorbeelden genoemd van te verwachten verlagingen van de prij zen van enkele belangrijke artikelen. De herenconfectie zal met ongeveer 7 pet. worden veilaagd. da mes japon nen zullen 13 a 15 pet. goedkoper wor den, damesmantels zullen een daling van 11 a 12 pet te zien geven. Ver der zijn te noemen: wollenstoffen 10 pet., kunstzijde en katoenen stoffen 12 pet., overallstof 9 pet., luiers, doe ken e.d. 8 pet., katoenen bedlakens 9 pet., overhemden 10 pet., dameskou sen. 7Vz pet., baby-truitjes 11 pet., ta pijten 15 pet., trijp 18 pet., geconfection neerde overalls 5 pet. De prijzen van bepaalde goederen in meer luxueuze uitvoering gaan min der omlaag'. Terwijl sommige verlagingen van fa- brikantenprijzen reeds per 1 October zijn ingegaan, zullen de meeste dezer verlagingen begin December in wer king treden. De nieuwe handelsmar ges zullen per 1 Januari a.s. ingaan in verband met de noodzaak de voor raden om te prijzen. Aangezien de doorstroming der goederen in het pro ductie- en distributieproces uiteraard enige tijd neemt, zal het totale effect der verlagingen eerst over enkele maanden volledig tot uitdrukking ko men OJARIFOEDDIN heeft gisterochtend te Djokja aan Graham officieel voorgesteld de besprekingen betref fende de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 1 Augus tus jl. (betreffende „Staak het vuren") alternerend op het vliegveld Kemajo- ran te Batavia en het vliegveld Ma- goewo te Djokja te houden, terwijl de onderhandelaars telkens per vliegtuig naar deze vliegvelden zouden worden vervoerd. Hieraan kan worden toegevoegd dat het republikeinse comité voor uitvoe ring der order „Staakt het vuren"- op 14 November met Graham naar Bata via reist, teneinde aldaar met de Ne derlandse commissie, die voor hetzelf de doel is ingesteld, besprekingen te voeren. Nader zal dan worden vastge steld, wanneer de volgende besprekin gen te Djokja zullen plaats vinden. I QE BIZONDERE MEDEWERKER, die in Noord-Afrika rondreisde, ve*"telt in het onderstaande van zijn verblijf in Laghouat, een stadje in de woes- Un. Hij en zijn gezelschap vormden de eersten, die in de zomer Laghoust >ezochten. De winter brengt er meer vertier. Dan komen de rijke toeristen n de autocars, welke van Algiers naar Timboektoe diensten onderhouden. ■yyij wandelen tussen de witte blok- ken-dooshuisj'es en lopen langs de achterkant der tuinmuurtjes, door smalle kronkelstraatjes naar de eigen lijke oase. Deze ligt buiten de stad, zo als in de meeste plaatsen in de woes tijn en vormt vanaf de bron een beekje vanwaar door een irrigatiesysteem van kanaaltjes en walletjes, het water naai de tuinen achter de huizen wordt ge voerd. Dit palmbos is overbekend uit afbeeldingen en foto's. In de zomer is de watertoevoer echter bedroevender dan men zich kan voorstellen, als men het kleine beekje ziet, hoogstens een halve meter breed, waardoor het ge hele gebied moet geirrigeerd worden. Doordat Laghouat de laatste vier win ters geen druppel regen heeft gehad, is de bron natuurlijk nog meer ver armd. Door de Fransen ïs de drinkwater leiding aangelegd met in iedere straat practisch een pomp, waarvoor bijna altijd de mensen in queue staan. Hoe kan het anders; bij een temperatuur in de zomer, van 45-55 graden ver langt het liehaam dagelijks 6 liter vocht, wanneer dan wel verstaan geen arbeid wordt verricht en men des mid dags rust. Daarbij komt nog dat alle water lauw is en in veel oases sterk r-agnesiumhoudend, zodat men er snel disenterie door vat. De wintertemperatuun kan in de nacht tot 0 graden en lager dalen. Dit enorme temperatuursverschil, waarte gen ternauwernood het menselijk lichaam bestand is, maakt het onmoge lijk met beton te bouwen. Alleen het materiaal van de bodem zelf, kan hier aangewend worden. Buiten het stadje zien wij hoe aarden kluiten in blok ken gesneden worden en gedroogd. De bruine geribde tuinmuren zijn hier ook mee opgetrokken. Het gezicht van deze smalle achterstraatjes met de overhangende palmbomen en klim planten is bijzonder pittoresk. In een der tuinen toont men om de gewas sen. Dit zijn aardappels, rogge, cn alle ons bekende groenten die,in zand bodem gedijen, naast de tropische vruchten, zoals meloenen, pastecs, si- naas-appels en citroenen. Ongelooflijk primitief is de behui zing der inlanders. In een ruimte nauwelijks zo groot als twee huiska mers bij ons, leven ze met hun tal rijke kroost. Hun gehele bezit bestaat uit rieten matjes, aarden kruiken en wat keukengerei. De aarden kruik heeft door zijn poreuse wanden de eigenschap het water koel te houden. Ook ziet men vaak dierenhuiden met water en flessen gevuld, op tochtige plaatsen of onder een huisdeur opge hangen, die door hun natuurlijke verdamping evenzo de koelte bewa ren. Buiten slapen. banken 'van het schooltje besluiten we voortaan op de cour in het zand te legeren. Des nachts buiten in het zand slapen is in de Sahara de meest aan gename manier van verpozen. Binnens huis blijft de hitte van de dag gevan gen. terwijl het zand sneller afkoelt. In de zomer zullen de nachten onge veer overeenkonvn met de dagtempe raturen in Nederland. Hetgeen men zich onwillekeurig af vraagt is waarom de inlanders zo dik gekleed zijn. Het antwoord is echter even logisch als de vraag. Men be denke, dat de hoogste temperaturen in Europa zelden of nooit de lichaams temperatuur overschrijden. Men kleedt zich dus zo licht mogelijk om het lichaam af te koelen.door de om ringende temperatuur. Stijgt deze eenmaal daarboven, dan moet men door dichte kleding zo veel mogeljjk de lichaamstemperatuur zien te behouden, die koel is t.o.v. dc om ringende temperatuur. Tevens vormt de wollen kleding een noodzakelijke beschutting tegen de grote tempera tuursverschillen in de winter. Men zou er trouwens niet aan denken zonder hoofdbedekking in dc zon te lopen FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de films, waarvan in de advertentiekolommen de rijks- filmkeuringseisen genoemd zijn: Grand. Goes: Gullivers reizen (alle leeftijden). Electro. Middelburg: Gejaagd in de nacht (voor volwassenen). STICHTING NIEUW WALCHEREN In de bestuursvergadering der Stich ting Nieuw Walcheren is besloten uit het 15 leden tellende bestuur een'da gelijks bestuur te vormen. Hiervan ma ken deel uit de heren J. L. Verhagen (Vlissingen) voorzitter, G. Ballintijn, secretaris, D. F. P. Hoegen. 2e penning meeslei P. Blaauw en R. de Muynck, allen te Middelburg. De overige be stuursleden zullen in het commissie werk geactiveerd worden. Tevens werd besloten omtrent de jaar wisseling een uitvoerig overzicht over de resultaten der Bomenactie en de besteding der gelden te publiceren. „WILLEM RUYS" OP PROEFVAART Het nieuwe vlaggeschip van de Rot terdamse Lloyd „Willem Ruys" is uit Rotterdam vertrokken voor zijn tech nische proefvaart, die zich waarschijn lijk zal uitstrekken tot de Golf van Biskaye. Indien alles in goede orde zal zi;ti bevonden zal 't schip deze week öoo' de werf „De Schelde' officiel wor den overgedragen aan 1e Rotterdamse Lloyd. Goes „DE WITTE NON" Dit zwaar romantische en vrij senti mentele toneelwerk blijkt nog altijd de massa te trekken. Zaal „Juliana" was althans propvol toen Willem Goossens Volkstoneel dit stuk bracht. De bezetting was zeer goed. Het enthousiaste pubiiek was gul met applaus en dankbaar gestemd offerde het nog ruim f 50 in de collec te-schalen van het Kath. Thuisfront. „Indien van vandaag af de handen van alle kinderen der wereld in hechte vrieridschap in elkaar zouden liggen, dan zou de toekomst van deze we reld zonder angst tegemoet kunfien worden gezien, alle atoombommen, ras-, kleur- of geloofsverschillen ten spijt", schreef meester Bowlby in zijn bekroonde opstel. JN DE NACHT van Zaterdag op Zon dag is te Borgharen bij Maas tricht de 20-jarige M. Dolmans ge dood met twee revolverschoten in de maagstreek. T)e dader was de 48-ja- rige H„ uit Ulestraten. Een woorden wisseling tussen de twee mannen was aanleiding tot de moord. A NNA PAUKER, de nieuwe Roemeen se minister van Buitenlandse Za ken, gaf 165 vooraanstaande functio narissen van haar departement ontslag Ze zullen wel opgevolgd worden door vrienden van de Sovjet-Unie. Hulst GEMEENTE HULST Spreekuren vin de burgemeester en de wethouders der gemeente Hulst Van de burgemeester: als regel elke werkdag van 10-11 uur, uitgezonderd Maandag en Zaterdag. Van de wethouder van Openbare Wqrken en Bedrijven, P. Warnier, als regel elke Zaterdag van 11-12 uur in de raadszaal. Van de wethouder voor sociale za ken. tevens voorzitter van de dienst voor maatschappelijk hulpbetoon. M. C. Geerts. als regel elke Dinsdag en Vrijdag van 9-10 uur in de raadszaal. N.B. Bij verhindering of afwezig heid van de burgemeester of een van de wethouders kan men zich ter se cretarie opgeven voor het spreekuur, waarna men een uitnodiging ontvangt voor een bepaalde dag met uur en volgnummer. Aan huis zijn de burgemeester en de wethouders slechts te spreken voor spoedgevallen. 162-0 Hulst. 13 November 1947. Burgemeester en wethouders van Hulst. Truffino, voorzitter R. J. A. Adriaansen, secretaris Ossenisse 70 jaar lid. Op 14 November is onze oudste inwoner P. A. de Nijs. 91 jaar geworden, terwijl hij op deze dag tevens 70 jaar lid was van de H. Fa milie. Ter neuzen NIEUWE WATERSCHOUT Met ingang van 1 Nov. 1947 is eer vol ontslag verleend aan de heer M. C. Hack als waterschout alhier, en is met ingang van gelijke datum in deze functie benoemd de heer K. Reinders. inspecteur van politie, alhier. Vlissingen Na 10 min. heeft men een zonnesteek te pakken met de gevolgen van dien. De dag begint om vier uur. Dm vier uur begint de dag en komen de markten in volle bedrijvigheid. Hoe hoger de zon rijst, hoe meer het stadsleven luwt en tegen 11, 12 uur trekt alles weer naar huis, zodat het stadje wel lijkt uitgestorven. Op de stadsmarkt worden de meest uiteen lopende goederen verhandeld, vanaf plaatselijke -nijverheidsgoederen zoals manden, matten, wandkleedjes, levens middelen en vruchten, tot gramofoon- platen en fietsonderdelen toe. De markt buiten cfc stadsmuren wordt ge houden door nomaden, die er hun schapen verhandelen. Zij zijn ontzet tend verarmd door de droogte der laat ste jaren, waarbij hun kudden gedeci meerd werden. Van hun k'leren is niets anders dan een verzameling aaneen- gehaakte vodden overgebleven. Met de woestijn, hun armoedige tenten en dromerige kamelen als achtergrond, vormen ze een beeld uit het oude tes tament. Hoe primitief hun ontwikke ling ook moge zijn, toch tonen hun ge laatstrekken een diepe, haast filoso fische bezieling, het weten en de er varing van dc dingen der natuur, een beheersing haast over leven en dood. Onze gids voert ons mee naar een Moors badhuis. In een der voorka mers ligt een gelovige in gebed ver zonken. Het is er ontzettend heet, maar als we tenslotte in de kelders met de eigenlijke badcellen zijn aangeland, kunnen we de broeikasttemperatuur geen minuut langer verdragen en gelo ven de rest wel. Dan volgt natuurlijk nog een bezoek aan de moskee, door de Franse regering gebouwd, die met haar minaret hoog boven Laghouat op 'n rotsplateau zich verheft, de kazerne het postkantoor, de mooie katholieke kerk niet te vergeten en dan is het af gelopen. Dromen ln de avond. J)e grootste bekoring biedt de avond in het plaatsje. De strenge zon, zo plotseling ondergegaan, laat de men sen nu met rust. Het is alsof de at mosfeer verademt en men geniet van de milde verkoeling, die de nachtrust brengt. Zo kan men uren door de straatjes met de cafétjes lopen, of aan liggen op een matje, zonder een mo ment verveeld te zijn, zelfs niet door de eentonige muziek. Als 'n bries waait ze over u heen en men wordt er haast door in slaap gewiegd. En terwijl de sterren geheimzinnig twinkelen aan 't donkere uitspansel,4 waarin de onein digheid van de wqestijn zich heeft op gelost. herleeft men de schoonste fan tasieën uit n kinderdroom. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ De afd. der Kath. Volkspartij hield 'n vergadering, welke niet bijster goed bezocht was. De voorzitter, de heer Th. Andriessen, opende de vergadering met een toespraak, waarin hij het be sprokene op het K.V.P.-Congres ln gio te lijnen schetste en vervolgens nog eens nadrukkelijk de aandacht er op vestigde, dat de partij niet alleen van betekenis is in verkiezingsjaren. Verschillende kwesties werden daarop aan de orde gesteld, waartoe de aan wezigheid van hetr lid der Prov. Sta ten, de heer F. Schets, en het raads lid, de heer M. Corveleijn, van groot nut bleek. Critiek werd geoefend op de benoemingen van katholieken ter provinciale griffie, waarop de heer Schetz toezegde, deze aangelegenheid, die ook al elders aan de orde is gesteld in de fractie te zullen bespreken. Er werd in verband daarmede aandacht gevraagd voor de benoemingen bij de Provinciale Waterstaat, waar geen en kele katholieke ambtenaar is, naar men meende te weten Vervolgers werd geïnformeerd naar de mogelijkheid van goedkopere tarieven of invoering van retours op de busdienst Middel burg—Vlissingen. Reeds heeft de ge meente pogingen in het werk gesteld, maar de directie der N.V. Stoomtram Walcheren toont zich weigerachtig. De heer Schets wilde overwegen of via het Provinciaal Bestuur wellicht iets ge daan kan worden. Dezelfde spreker deelde iets over de a.s. Statenzitting mede en over de activiteit van de Kath. fractie, waarbij o.a. het provin ciale opbouworgaan ter sprake kwam. Op door spr. en zijn fractie-genoot, de heer Raas, daaromtrent gestelde vra gen is van Ged. Staten nog geen ant woord ontvangen. Aan de heer Corveleijn werden, als raadslid vragen gesteld nopens de plan nen ten aanzien van de begraafplaats Vredehof en omtrent het handhaven van de (niet bepaald hygiënische wo'stkokerij op de speelplaats der EK School. Ook de propaganda kwam aan de or de. De voorzitter drong er met klere op aan om in eigen omgeving de ka tholieken er van te overtuigen, dat 't lidmaatschap der partij van niet min der groot belang is dan het lidmaat schap der vakvereniging. Enkele per sonen zegden toe, de ledenwerving ter hand te zullen nemen. Raadsvergadering. De raad dezer Gemeente zal op Donderdag 27 Novem ber om 2 uur in openbare vergadering bijeen komen. .j. 4. «5..;. UUAAR het gebeurde doet eigen lijk niets terzake. Een feit is het. Hij had precies een paar kinder schoentjes gekocht. Niet dat hi.i ze strikt nodig had. Hij wilde er zijn kleintje mee verrassen. Op straat speelde een ventje in een broek, die veel te groot was en in schoentjes, waardoorheen je zijn tien kleine tenen tellen kon. De man stond stil keek naar het ventje, dan naar het doosje on der zijn sum. „Kom eens hier manneke." En het manneke kwam. Uit de doos kwamen de schoen tjes, mooi en blinkend. Het man neke keek. De man trok de kleine zfjn slofjes uit en stak de nieuwe schoentjes aan lijn voetjes. „JEn nou aan mama laten zien". Wqg was het manneke, verder ging Se man. Neen Sint Nicolaas is het niet geweest. Het was iemand zo- ais we er veel te kort komen. 4.4.4,4.4.4.4.4.4. 4.4,4,4.'

de Stem | 1947 | | pagina 1