DNINGEN Muziek en benzine Psychologie en eerlijkheid ISTER Het beangstigende probleem: Duitsland >1 '0 IN 'T KORT STAD EN LAND Dienaren van Duitsland in de knel WIA'S AF mannen KER VIERDE JAARGANG No. 924 ZATERDAG 15 NOVEMBER 1947 Tweede Kamer Als vrijwillige ben zinebezuiniging niet lukt, komt er ge dwongen beperking Mackenzie King eredoctor Muziek 1 September 1949 verplicht leervak De Arbeiderspers in Mei '40 DistributienieuWs Steeds meer personen verdwijnen in Berlijn Marseille militair kampement Woorden van wijsheid Zal Ramadier inderdaad heengaan Gani vraagt: 1 dode en 6 gewonden in Indië Zwaar bewolkt Chinezen bedreigen Nederlands kapitein V. N. vormen Dalton was indiscreet en moest aftreden Omschakeling van de mentaliteit nodig Voor een actieve taak „Hebt U soms nog wat overbodig papier op te ruimen Grenswijziging van Vlissingen Gevangenisstraffen van 3 tot 5 jaar j)1 35-jarige P. Davidse, kleerma ken te Domburg, was lid ge weest van alle mogelijke N.S.B.- instanties en zelfs leider van Vreugde en Arbeid. Hij had die reeks functies bekroond door in 1943 dienst te nemen in het Duitse leger als kleermaker. el binnen- als indeling: woon- n W.G., houten t Glas in lood DORDRECHT. 759-00 id! VACHT lt) obert New- ;llingen 7 idagvoorstel uur. Tcle- en uitslui- r onder no. 3 jaar. n Maureen >orgen Maandag 8 uur. Zondag g 14 jaar. gelijks van Mayer film 735-0 en Michael nd 7 en 9 3 uur. ;gelijks van gang 18 jaar. svierde Deen- STER id 7 en 9 uur lur. elijks van 10- eeftijd. 17 NOVEM- schcpping nnett tstoehten met eergeeft, houdt onbarmhartige JAREN Toegang 18 j. vertonen wij wantrouwen ■ariatie op het 717-0 boven 18 jaar Aanvang 8 u. ier- in: /antrouwen te- vanatie op het ng boven 18 j. NOVEMBER. rouw, door het aan de enige :en openbaring, 'oegang 18 jaar Op ZONDAG NDAG 17 NO- •rieure artisten rit.een jacht Franz Kindier'. a Orson Welles van een man lokketoren van ze. even wreed "i zelf! >p WOENSDAG daverend lach- (Elke leeftijd) 1RDAG 13 NO- OVEMBER om G MAN 't er op toelegt einde zijn ver- 751-0 Toegang 18 jaar Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A. F. J- Aernoudts: C. J v. Hooteghem: A E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes: Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 7 3.38 per kwar taal, per post t 4.25. peAweek (uitsluitend bij niet-postbestelling) 1 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstro!. Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele- toon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. MACKENZIE KING, de Cana- dese premier is gister in de urn versiteit te Amsterdam de eregraad van doctor in de rechtswetenschap pen aangeööden. Ut IGIIKOLAJCZYK, die zich thans te Londen bevindt, heeft een visum aangevraagd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. CR ZIJN AANWIJZINGEN, dat de komende winter koud zal 2Ijn. rpOTAAL VERPLETTERD heelt een electrisclie trein een militaire auto op de onbewaakte overweg bij Heem stede. 1 militair is gedood, 1 zwaar en 1 licht gewond. jpRINS BERNHARD heeft op Schip hol examen gedaan voor het vlieg- bevret A. De prins legde dit examen met goed gevolg af en beeft nu de be voegdheid als bestuurder op een „dako- ta" te vliegen. De prins is de eerste Nederlander die volgens de nieuwe eisen van de International Civil Avia tion Organisation is geëxamineerd. SUB-COMMISSIE voor de verde ling van Palestina heeft de kwestie van het bepalen van de grens van Ga- lilea opgelost door de joden nog een berggebied te Westen van Safad toe te wijzen. J^GR. W. GODFREY, Apostolisch De legaat in Groot-Brittanic heeft na niens de H. Vader een huwelijksge- srhenk aan Prinses Elisabeth aangebo den. Het bestaat uit een sert'ies in Dresdner porselein voor twaalf perso nen. Een eigenhandig geschréven ge lukwens van Z.H. was eraan toegevoegd jyTR. L. A. DONKER (P. v. d. A.) is tot voorzitter benoemd der par lementaire commissie, die een onder zoek gaat instellen naar het Londens regeringsbeleid. FN DE AFGELOPEN 48 #ur zijn in Palestina negen Britten gedood door leden van de groep Stern. Voorts iverd een 32-tal Britten gewond. jJET BRITSE LAGERHUIS heeft fle wet tot onafhankelijkheidsvcr klaring van Burma buiten het Britse gemenebest in haar laatste stadium aangenomen. VERSCHILLENDE personen zijn ge dood, 3 zwaar en 9 licht gewond bij het in de lucht vliegen van een Engels proefstation voor projectielen met raket-aandrijving. ^IET ALLEEN in Frankrijk, maar ook' in Italië vinden er relletjes plaats, op touw gezet door de com munisten. In verschillende plaatsen zijn er rake klappen gevallen. VTADAT verschillende Kamerleden gister gerepliceerd hebben» op de antwoorden der ministers over het algemeen regeringsbeleid, zijn enige wetsontwerpen ter sprake ge komen, die wel aanleiding hebben gegeven tot een ruime gedachten- wisseling, doch die uiteindelijk toch zonder hoofdelijke stemming zijn aangenomen. Het eerst is het ontwerp „tijdelijke regeling van het personenvervoer met motorrijtuigen" aan de orde gekomen. De heer Ruiter (C.H.) drong er bij de minister op aan de rijksverkeers inspecties te controleren, daar „men sen met NSB-inslag thans de anderen vaak vooruit zijn". Ook de heer Schilt huis (P. v. d. A.) had klachten over rijvergunningen, terwijl de heer Age- ra» (A.R.) pleitte voor het inrichten van gemeentelijke adviescommissies De heer Hackc (Vrijh.) kwam met het bezwaar dat dë aankoopvergun ningen verstrekt worden volgens vas te richtliinen en de heer van Dis (S, G.) hield een pleidooi voor het spoe diger afhandelen van aanvragen voor dokters. In antwoord op een en ander deelde minister Vos mee, dat het systeem der vergunningen inderdaad geen aan gename zaak is. In de afgelopen 10 maanden zijn 14.000 nieuwe aankoop vergunningen uitgegeven. Spijtig is 't zeker het rijden op Zondag aan ban den te leggen, zei de heer Vos. docb er is niets aan te doen. Er zal zelfs met behulp van de verkeersbonden een campagne op touw gezet worden tot beperking van het benzineverbruik.Lukt een beperking langs vrijwillige weg niet, dan zal het langs gedwongen weg gebeuren. Onderwas. l>ij de behandeling van het wetsont- wefp „wijziging en aanvulling van de Hogej'- en Middelbaar Onderwijs wet", zijn vooral twee punten naar voren gekomen: het verplichte mu ziekonderwijs en het in de wet opne men van de Middelbare Meisjesschool. Verschillende leden hadden liever een wet gezien, waarin het middelbaar en hoger onderwijs in hun geheel her- zien waren. Over de beide voorstellen waren de meningen verdeeld. Zo voel de de heer Lucas <KVP) niets voor muziek als. verplicht leervak, de heer Decring IP. v. d. A.> was er echter een warme voorstander van. Minister Gielen, antwoordde dat 't zeker prettiger en gemakkelijker zou geweest zijn indien alles in het kader van de algemene herziening van het onderwijs geplaatst had kunnen wor den. Doch bepaalde dingen konden nu eenmaal niet wachten. Het opnemen van de muziek in het schoolonderwijs achtte de minister van grote waarde, de invoering zal pas I September 1949 geschieden. Staatsburgerlijke vorming op de Middelbare Meisjesschool vond hij zeer zéker nodig; met dit onderwijs wilde hij de geschiedenisleraar belasten. De minister deelde tenslotte nog mee, dat er een wet zal komen ter regeling van het voorbereidend hoger en middel- mare onderwijs. Het ontwerp zal dit jaar nog het departement verlaten. fjET ZUIVERINGSPROCES van de- genen, die tijdens de oorlog aan de Arbeiderspers waren verOonden. is deze week aan de orde gekomen. Daarbij is ook uitvoerig gesproken over de vraag, hoe het nu precies in de Meidagen van '40 is gegaan. Een der betrokkenen, P Donker, verklaarde onder ede, dat hij gezien had. hoe een stapel bankbiljet ten uit de brandkas onder een aantal heren. wo. ook Vorrink, was verdeêld. Hij had ook gehoord, zei hij, dat V. in IJmuiden 40 duizend gulden bood voor een treiler, die hem naar Enge land zou moeten brengen. De heer V had van te voren echter onder ede ver klaard. dat hij bij Zijn poging om te vluchten geen cent v. de Arbeiderspers had meegenomen. Wel was er van te voren een groot bedrag naar Engeland overgemaakt. De heer van Looi verklaarde, dat Vorrink met de gewapende burger wachten van Amsterdam dc Duitsers naar Amersfoort tegemoet .wilde trek ken en dat er van vluchten geen spra ke was. Een dag later, toen de burger wachten ontbonden waren, is een po ging gedaan om naar Engeland te ko men. Van Looi had f2.500 bij zich, Vorrink veel minder. Deze getuige roemde V. als een der illegale werkers van het eerste uur. Het is alles bij elkaar een verwarde historie, waarover het laatste woord waarschijnlijk nog niet is gevallen. Waar hier verklaringen onder.ede lijn recht tegenover elkaar staan, mag op heldering zeker niet uitblijven. Bon voor ei op komst Op 20 November zal in de bonnen- lijst voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei worden aangewezen. Dc in het najaar aflopende productie van eieren heeft deze bon wat lang doen uitblijven, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw mede. men zal er genoegen mee moe ten nemen op deze bon eventueel een ei van klasse 5 geleverd te krijgen. r\e regelmatige, verdwijning van voor- aanstaande anti-communistisclie personen in Berlijn houdt op het ogen blik de Duitse gemoederen sterker be zig dan de ongunstige vooruitzichten voor het verloop der Londense confe rentie. In de Berlijnse gemeenteraad is met alle stemmen, behalve die der commu nisten, een motie van wantrouwen te gen de communistische politie-presi- dent aangenomen. De magistraat is be last met een onderzoek naar de acti viteit der politie in het Opsporen van vermisten. Tot heden zijn in Berlijn 5413 per sonen verdwenen of gearresteerd. On der hen zouden 1250 jeugdigen. 1203 partijlozen en 2828 voormalige leden der nazipartij zijn. Twee afbeeldingen van binnenkort door de P.T.T. uit te geven Weldadig heidszegels 1947-1948. CATAN valt ons aan vanuit een hoekje dei- aarde, Christus verdedigt Zich met het heelal", schreef de beroemde Franse dichter Paul Claudel. MARSEILLE, de tweede stad van Frankrijk, waar Donderdag hevi ge vechtpartijen hebben plaats gehad, lijkt thans wel een militair kampe ment. Naar schatting zijn 7000 solda ten met tanks ter versterking van de politie naar de" havenstad gezonden. Niettemin zien de communisten toch nog kans relletjes te ontketenen en trachten zij auto's en trams tot stilstand te brengen. Ook zijn er weer schoten gevallen. In het totaal staken er nu 15.000 arbeiders. Er worden massavergaderingen georganiseerd om te komen tot een algemene staking. In Parijs is de stakingswoede ook toe genomen. Thans hebben daar ook 4000 arbeiders der Fordfabrieken het werk neergelegd. Met de stakingen in de 130 meelbedrijv^n schijnt het voorlo pig niet zo'n vaart te lopen, daar de bakkers nog voor ruim een week met meel zijn voorzien. In parlementaire kringen raakt men er overigens meer en meer van over tuigd. dat een ..krachtige regering" moet worden gevormd om te voorko men dat de toestand onhoudbaar wordt. Steeds meer duiken er geruchten op. dat Ramadier «al heengaan en «al vervangen worden door Blum, die Reynaud als compagnon «ou krijgen. Over de Gaulld als leider der re gering schijnt men nog niet veel te voelen, vooral met het oog op de door vyANNEER wij psychologisch te werk situatie zo Wijven als zij thans is. Wij «aan a -I- t oib-anUrtj-e cfanfj- eisen onze politieke rechten en wij gaan d.w.z. elkanders stand punten eerlijk bestuderen dan moet een algemene vorm kunnen worden gevonden waarin een accoord kan wor den gegoten. Dat er nog steeds mili taire conflicted zijn, is niet zo belang rijk, ais gedacht wordt. Voorop gaat het politieke probleem, want zolang dit niet is opgelost, zal de militaire yAN OFFICIËLE ZIJDE wordt uit Batavia gemeld, dat de Neder landse verliezen Donderdag bedroe gen 1 dode en 6 gewonden. Op Java en Sumatra werden Nederlandse pos ten en patrouilles beschoten. In de grensgebieden van Oost-Java in de sector van Modjokerto en in het ge bied rondom Malang hadden botsin gen plaats met geïnfiltreerde TNI- benden. De Marinever liezen in Indië over de van^zlw f bedl'as™ 9 doden. Hier \an zijn er 3 gesneuveld. 2 aan ver wondingen en 1 tengevolge van een noodlotting ongeval overleden. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Aanvankelijk «wakke, later weer toenemende wind ïit Westelijke richtingen. Meest «waar bewolkt mei regen. Weinig verandering van temperatuur. Zon onder 16.50 uur Maan on der 18.J9 uur. Zondag: Zon op 8.00 uur. Maan op 12.06 uur. Zon on der 16.49 uur. Maan onder 18.55 uur Maandag: Zon op 8.08 uur. Uaan op 12.55 uur. zullen die krijgen. Anderzijds willen wij graag speciaal de Nederlanders con cessies geven op economisch gebied. Maar «het politieke probleem is voor ons probleem nummer één. Dat be grijpen de Nederlanders nog onvol doende. Wij willen zelfbeschikkings recht. Voor al het overige is dan een goede oplossing te vinden. Dat zei Gani, de republikeinse mi nister van Economische Zaken gister op een persconferentie te Amsterdam waar hij was op doorreis nanar Ha vanna. „Ja, ja" psychologisch te werk gaan" studeren". Wij wilden, dat men zulks in Djokja ook maar eens deed, want wij doen het al zolang. In Djokja ver langt men alleen, doch wil niets ge ven! "EERTIG met geweren gewapende Chinezen hebben een bezoek ge bracht aan het Nederlandse schip „Tjitjolenka", dat in de haven van Amoy lag. Zij waren slecht te spre ken over het feit, dat ten hoeveelheid goederen, bestemd voor de Chinezen, door do Engelse douane te Hongkong in beslag was genomen. De Chinezen dreigden de kapitein van de ..Tjitjo lenka" neer te schieten en deze kon zijn leven slechts redden door beta ling van 7.000 Hongkongdollaars als schadevergoeding voor de in beslag ge nomen goederen. Voortaan zal het schip, de dienst Singapore-Amoy onderhouden zonder Hongkong aan te doen teneinde op die wijze de controle door de Engelse douane ep de gevolgen daarvan voor het humeur van de Chinezen, te ver mijden. hem verlangde ontbinding van het parlement. De Fransen die zigh toch al zoveel luxe moeten ontzeggen, hebben over het algemeen nog slechter zin gekre gen, omdat het kabinet nu ook beslo ten heeft tot verhoging van de prij zen voor gas en electriciteit met 45 pet., he® personenvervoer met 25 pet. en het goederenvervoer met 287> pet. „kleine algemene vergadering" INE ALGEMENE YERGADERING der V. N. heeft met 41 tegen 6 stemmen besloten tot de vorming van de zogenaamde „kleine algemene ver gadering". De aanhangers" van de Sovjet-Unie stemden tegen, de Arabische staten onthielden zich van stemming. De „Kleine Assemblée" zal het ge hele jaar in zitting zijn om die situa ties te bestuderen, die geacht kunnen worden een gevaar voor het algemeen welzijn op te leveren, alsmede kwes ties. die waarschijnlijk door de Vei ligheidsraad aan de algemene verga dering der V. N. zullen worden voor gelegd. Verder zal de Kleine Assem blée aanbevelingen kunnen doen wat betreft handhaving van de interna tionale vrede en veiligheid. Regering streeft naar ruime internationale samen werking TAE EERSTE doelstelling van onze buitenlandse politiek blijft het scheppen van een zo hecht mogelijke internationale rechtsorde en een zo ruim mogelijke internationale samen werking. De regering blijft hiernaar streven in het kader van de Verenig de Naties, al is zij er zich ten volle van bewust, dat deze onganisa'tje in belangrijke Opzichten nog beneden 't gestelde doel blijft. Aldus de minister van Buitenlandse Zaken in zijn me morie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voorlopig verslag over dc Rijksbegroting 1948. Uit het voorgaande vloeit reeds on middellijk voort, dat het eveneens 'n doelstelling van onze politiek is naar vermogen bij te .dragen tot het voor komen van een verscherping van de tegenstelling tussen de grote mogend heden. De samenwerking behoeft zich aller minst te beperken tot de landen van de Benelux. Integendeel. De minister zou een geleidelijke uitbreiding daar van tot, of een soortgelijke samenwer king met meer landen toejuichen. Nopens de resultaten van het on derzoek, hetwelk de commissie-de Visser heeft ingesteld naar verschil- ende klachten betreffende de Neder landse militaire missie in Duitsland, san de minister-meedelen, dat dezer dagen bedoeld rapport ter kennis ge bracht is van de commissie voor Bui tenlandse Zaken. AAN HET AFTREDEN van Hugh Dalton, de Britse minister van Financiën waarover wij gister reeds in 't kort berichtten zit dit merk waardige vast. dat dit aftreden het gevolg is van het feit dat hij sommi ge gegevens uit zijn begroting vóór de mededeling daarvan in het par lement had verteld aan een hem be vriende journalist, die ze in zijn blad publiceerde. Over deze ernstige „indiscretie" hegft Daltón in het parlement hevige critiek te horen gekregen. Dalton maakte wel zijn excuses, doch kon er toch niet onderuit zijn ontslag aan te bieden. Zijn opvolger is Sir Stafford Cripps. waarover men veel verwach tingen koestert. het, feit, dat nog zeer velen in gevan genschap verkeren, waardoor contact met eigen thuis of naaste familie zeer moeilijk en soms zelfs onmogelijk ge maakt wordt. Uyanneer men dit pessimistisch ge tuid hoort en nog in enige mate beinvloed is door de belevenissen dei- achter ons liggende jaren, zal men wel- (Van een bijzondere medewerker) yyANNEER men enige tijd door Duitsland gezworven heeft, dan wordt men zich steeds meer bewast van de zuivere waarheid in 't gezegde, djt de de Duitser en Duitsland een probleem vormen. Een probleem, dat in grootte diepte zijn weerga niet vindt in onze huidige maatschappij, maar waarvan on omstootelijk vast staat, dat het opgelost moet worden door de Duitsers zelf en door het buitenland, in het bijzonder West-Europa, willen wij er ten- minste zelf niet in ten onder gaan. UUat, honger betekent weten wij thans ik zou haast zeggen: Goddank, in Nederland. In Duitsland weet iedereen, rijk en arm, het ook. Niet. sinds 1946, maar sinds einde 1944 en velen ook reeds lang daarvoor. Velen onder U zullen wellicht zeggen: Wel, wat geeft dat? Laat hen het, ook maar eens voe len! Allereerst getuigt dit echter niet van een christelijke geest en gedachte, maar op de tweede plaats komt daar nog bij, dat er een hemelsbreed ver schil bestaat tussen de hongerwinter in ons land en de hongerjaren in Duits land door het feit, dat wij inder tijd de hoop op de bevrijding als more le steun hadden, terwijl men in Duits land gebukt gaat onder een uiterst grote onzekerheid en slechts één zeker heid voor de komende wintermaanden heeft: voor de vierde maal kou en hon ger! Men verwondert zich er over, dat de Duitser door de oorlogs- en ook door de na-oorlogstijd zo weinig veranderd is. Men moet hier echter m.i. de Duit ser als persoon niet de verwijten voor de voeten gooien, maar meer de fout zoeken in het Duitse karakter, de Duitse geest. De vele gebreken in het Duitse karakter, welke oorzaak en/of aanleiding waren voor de ellende van 1939-1945, zoals militairisme, stijve systematiek en op meer wetenschappe lijk gebied de alom bekende Duitse Prinzipienreiterei. waardoor men zich verliest in theoriën zonder ook maar enigszins de realiteitswaarde hiervan te onderzoeken, bestaan en bloeien nog steeds, Anderzijds vindt men echter ook nog steeds de goede eigenschappen van wijsgerige inslag, gevoelsleven en zin voor het schone. Niettegenstaande het feit, dat deze tegenstrijdigheden al zo lang in het Duitse karakter naar voren komen, is het echter nog nooit een Duitser gelukt tussen deze een wa re synthese te vinden; ik geloof, dat men er zelfs geen begrip van heeft, dat deze tegenstrijdigheden bestaan! In deze tweestrijdigheid kan men wel licht ook een verklaring zien voor het extremisme, waaraan de Duitser leed en nog lijdt. De huidige Duitser is wars van alle organisaties als reactie op het „über- organisiert" «ijn der Duitse Maatschap pij van 1933-1945 Als tegenhanger voor het geschreeuw, dat ook ons nog zo duidelijk in de oren klinkt, zwijgt de na-oorlogse Duitser en de Groszwahn is vervlogen met daarvoor in de plaats de ongewoon grote Untertanigkeit en dit werkelijk niet alleen uit huichelarij Waarom, zo zult gij vragen, zwijgt de Duitser en in het bijzonder de Duit se jeugd i.e. de Duitse student? Hiervoor kan men drie redenen aan geven 1. De onzekerheid, die zich meester heeft gemaakt van alle Duitsers en in de zwijgzaamheid der jeugd zijn terug slag vindt, alsmede de nog steeds van invloed zijnde schrik zijn eerlijke me ning te uiten. 2. de onmacht, die men gevoelt nu men het ingepompte vertrouwen op de voor gestelde welvaart verleren heeft en thans als overwonnenen zich meer ob ject voelt als zelf-handelende. 3. de schaamte, zowel voor de begane fouten alsook voor het geleden verlies. Ook ontbreekt bij velen enige ma- terielb achtergrond en treedt bovendien de verdeeldheid van Duitsland in vier zones hier sterk naar voren, alsmede LOON- EN PRIJS VOORSCHRIFTEN BOUWNIJVERHEID. Van 23 Sept. tot 3 October zijn in Zeeland, zowel op Walcheren als in Z.-Vl. controles gehouden op de na leving van de loon- en prijsvoorschrif ten in de bouwnijverheid. De resul taten zijn als volgt: Bezocht werden 28 ondernemingen, waarvan tegen 15 proces-verbaal moest worden opgemaakt, terwijl tegen een onderneming de zaak nog in onderzoek is; 4 ondernemingen werden bekeurd voor overtredingen van de loon- en prijsvoorsehriften. 9 ondernemingen hadden alleen de loonbepalingen over treden en werden deswege bekeurd. 2 ondernemingen kregen een bekeu ring omdat zij de prijsvoorsehriften hadden overtreden. Dat dergelijke ongeoorloofde prac- tijken een vlot verloop van de we deropbouw in de weg staan behoeft geen nader betoog. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Dicht bij Grijpskerke is Donderdag de districtmonteur der PZEM, de heer P. uit Seroosk,erke. tengevolge van het slechte wegdek over de kop geslagen met zijn motor, 's Morgens 9 uur werd hij door enige voorbij gangers gevonden. De arts P. J Bom vefleend eerste hulp. Met een hersen schudding, een ernstige hoofdwonde en waarschijnlijk een schouderfrac tuur is Provoost naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. VOETGANGER VERONGELUKT. Donderdagavond half elf is op de Patijnweg te Goes de 27-jarige A. H. uit Kloetinge, die op weg Was naar zijn woning, bij het oversteken van de weg, gegrepen door een motorfiets die bestuurd werd door de Goesenaar L. de H. Het slachtoffer kwam te val len en brak op twee plaatsen zijn linkerbeen. Nadat hem de eerste hulp was verleend is H. naar het zieken huis St. Joanna vervoerd. licht de neiging in zich voelen opko men om Duitsland Duitsland te laten en onze internationale interesse alleen op het Westen te richten. i Dit zou echter de grootste fout zijn die men. en in het bijzonder die dc ka tholieken kunnen begaan, vooral t.a.v. de Duitse katholieke studenten, die zich ter dege bewust zijn, dat ze het alleen niet kunnen en ons bidden en smeken hen in ieder geval om te be ginnen uit hun geestelijke isolement te halen. Laat ons, indien wij de Duitsers graag anders zien en geestelijk willen veranderen, hen toch minstens het geestelijke voedsel geven, wat ze voor deze omschakeling nodig hebben. Doen vfij dit niet, dan is de kans zeer groot, dat anderen ons voor zijn en wat het resultaat daarvan voor de katholieke Duitse studenten en ook voor ons in West-Europa is, kan men zien, als men de ogen niet .gesloten houdt voor de toestanden in die ÏSnden, waar ka tholiek zijn het zelfde wil zeggen als: vijand der bestaande orde! Een belangrijke uitbreiding TPNIGE TIJD GELEDEN berichtten we reeds, dat de commissie, welke door Ged. Staten is ingesteld ter voor bereiding van grenswijzigingen in Zeeland met het rapport ten aanzien van de gemeente-grenzen van Vlissin gen gereed was gekomen. Dit rap port zou, aldus onze zegsman, ingrij pende maatregelen voorstellen. Thans vernemen we. dat dit inder daad het geval is. Naar ons ter ore kwam zal Vlissingen belangrijk wor den uitgebreid met delen der agngren zende gemeenten. Koudekerke zal, al dus het rapport, de omgeving van Pauwehburg en Lammerenburg moe ten afstaan. Oost- en West-Souburg een deel van haar grondgebied bewes ten het Kanaal door Walcheren tot aan het Marnixplein (en een ander deel aan Koudekerke ter vergoeding van hetgeen die gemeente aan de gro te zuster aan de Schelde moet prijs geven), terwijl Ritthem zal worden op geheven. Vlissingen ontvangt van haar het deel in de omgeving van de bui tenhaven. terwijl het overige aan O. en West-Souburg ten deel zal vallen. Bijzonder Gerechtshof Middelburg ^LS EERSTE verdachte verscheen Vrijdag voor zijn rechters Joh. Schipper, een» 40-jarig cx-koopman uit Kloetinge, die in Maart 1941 zijn carrière bij de vijand begon als N.S.K.K.-er om daarna in 1942 vrijwillig toe te treden tot de Waf- fen S.S. In die „verheven functie" hed hij zo zijn jest gedaan, dat hij nog een ere-teken verwierf voor zijn vechtlust. Verd. deed of zijn neus bloedde en beweerde niet te weten hoe hij aan dit ere-teken was gekomen. Volgens hem zou hij zeil nooit met de wapens in de hand opgetreden zijn, maar de procureur-fiscaal, die niet wilde aannemen, dat de Duitsers hem beloond zouden hebben voor laks heid, vroeg 6 jaar met aftrek, door te brengen in een Rijkswerkin richting. Mr. v. d. Burgt voerde de ver dediging en bepleitte clemende, mede met het oog op het groot ge zin van verdachte. De uitspraak was 4'/a jaar met aftrek. In verkeerd vaarwater [)c 37-jarige Abraham Moes, tim merman te Axel had zich erst als Landwachter verdienstelijk oio beren te maken, a as in Sept. 1J44 gevlucht, om daarna boven d/e ri vieren sabotage^iienst langs de spoorlijnen te doen. Getuige Dieleman uit Axel ver klaarde dat Moes in April 1944 in zijn bioscoopgebouw had deelgeno men aan een razzia op onderdui kers, wat verdachte toegaf. Voorts zei hij in verkeerd vaarwater te zijn gekomen, wegens economi sche nood. Men had hem ook nog willen dwingen tot de Waffen S.S. toe te treden, doch toen had h'ij de benen genomen. De proc. fiscaal zag geen verzachtende omstandig heden en eiste 7 jaar. Mr. v. d. Burgt dacht daar an ders over. Door de omstandigheden gedreven is hij mee gesleurd door de N.S.B.; overigens staat hij gun stig bekend. De uitspraak was 5 jaar met aftrek. Een fantast? werd bij de Landstorm Nederland ingelijfd. Verdachte gaf de feiten toe, aan voerend dat de armoede hem in 1940 er toe bracht om het bij de N.S.B. te proberen, wat hem inder daad geen windeieren legde. Uit de stukken bleek dat S. was uitgerust geweest met n pantservuist en ac tief had deelgenomen aan de strijd en tot t laatste had willen volhou den. Dit gaf S. niet grif toe. hoewel eigen brieven van hem zeer bezwa-' rend waren. „Ik fantaseerde maar wat aan mijn vrouw'" zei verd. „Zeker om haar gerust te stellen" opperde een der rechters. De proc. fiscaal eiste 9 jaar met aftrek. Mr. v. d. Burgt wees er op. dat verd. steeds onder grote dwang gehandeld heeft. Uitspraak 6 jaar met aftrek. Een vuile rol gen Thoolsche visser, A. Schot, oud 34 jaar, had in 1940 zijn netten in de steek gelaten om in troebel water te vissen. Via N.S.B. geraakte Schot bij de W.A. en la ter in het nog slechtere gezelschap van de Landwacht. Als zodanig opereerde hij in 1944 te Goes. Later kwam hij in Duitsland terecht en Verdachte verkorf het zeer bij zijn verhoor door overal tussen uit te willen glibberen, wat beantwoord werd met het te voorschijn halen van oud-zeer. De proc.-fiscaal vond 's mans verleden niet fraai en vond dat hij speciaal bij het opsporen van een radio te Domburg, een vuil rol had gespeeld. Hij eiste 5 jaar met af trek. De verdediger vroeg clemen tie maar het vonnis was overeen komstig de eis. Jacob Berrevoets uit Zierikzee, een 40-jarige landarbeider bleek ook in de Waffen-S.S. te zijn ver dwaald na lauweren te hebben ge oogst in de W.A. Verdachte bekende en hoorde 6 jaar tegen zich eisen. Uitspraak 4 jaar met aftrek. Volgens een getuigenverklaring was de 25-jarige A. Boogaert uit St. Annaland vroeger werk-schuw geweest. Daarom had hij zijn baas, een bakker verlaten om het in de politiek te proberen. In li)43 te kende hij te Goes voor de Land wacht Nederland. Overigens had hij niet veel boosheid begaan en de procureur-fiscaal nam genoegen met een eis van drie jaar. De ver dediger zei dat geen werkschuw heid, maar de moeilijke huiselijke omstandigheden hem tot de ver keerde stap dreven. Uitspraak 3 jaar met aftrek.

de Stem | 1947 | | pagina 1