Te grote spanning tussen lonen en prijzen Mackenzie King bezoekt Nederland Storm eist zijn prooi Zeeuwse Kamer van Koophandel te Goes bijeen Nieuwe Bonnen De Gaulle gelooft niet in een revolutie VIERDE JAARGANG No. 922 DONDERDAG 13 NOVEMBER 1947 Kamerleden bespreken de rijksbegroting Wagenaar: „Communisme sta-in-de-weg voor Amerikaans imperialisme" IN 'T KORT Wisselende bewolking Korthals: „Communisme tegenstelling tussen christelijke en anti-christelijke opvatting" Sluiten „de 4 groten" Londen voelt er veel voor non-agressiepact Minister van Marine zou opstappen I jaar gevangenis yoor Han v. Meegeren Zeep voor allen Weinig vertrouwen bij Djokja Banketbakkers mogen langer werken Hartelijke ontvangst te Putte - Kranslegging op Canadese kerkhof te Bergen op Zoom Vier bomaanslagen te Brussel 57V2 mill, leen-schuld aan Amerika Nederlanders in België van moord beschuldigd Einde regentschap I December Tal Van problemen kwamen onder de loupe W.o vliegvelden in Zeeland - Arbeidsvoor- Waarden in Zeeuwsch'Vlaanderen IN de Goese Korenbeurs verga derde Woensdag de Zeeuwse Kamer van Koophandel en Fa brieken onder voorzitterschap van de heer F. Koch uit Hulst, die in zijn openingswoord ook de pers verwelkomde en zei, dat deze voortaan, net als weleer, weer uitgenodigd zal worden bij de bijeenkomsten. it«ve van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: F J Aerooudts: C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. 0r a J J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke ■erkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar- j er post f 4,25. per week (uitsluitend bij niet-postbestellmg) 0 26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen ■oor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrc Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waam. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage). 1 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. oor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Ineasso wordt berekend. OPMERKELIJK is het geweest bij de voortgezette debatten over de Rijksbegroting 1948, dat de Re- gering ruim haar deel heeft gekre gen over de loon- en prijspolitiek. Vrij algemeen was men namelijk van oordeel, dat deze politiek heeft I! gefaald. De eerste die gister aan de beurt J kwam, was de heer Wagenaar (CPN). Hij betoogde o.m., dat een prijsverlaging van 10 pet. noodzake- 1 lijk is en daarnaast looncorrecties en verbeting van pensioenen en andere uitkeringen. Het beleid ten aanzien van de wederopbouw vond hij aller minst juist en uit den aard der zaak keurde hij fel het „koloniaal oorlogs- avontuur in Indonesië" af, dat z.i. zal voeren „naar een financieel bankroet van ons land". De algemene internationale toestand na de oorlog beschouwend betichtte hij de Ver. Staten ervan een imperia listische expansiepolitiek te voeren. Ook het Marshall-plan is volgens hem een onderdeel van deze pqlitiek. „Het i flan is niet ontworpen uit liefdadig heid". De Benelux vond hij een on derdeel van het Marshall-plan. De communisten staan, zo zei hij met stemverheffing, pal voor de de mocratie, het is een sta-in-de-weg voor het Amerikaanse imperialisme. Dat is ook de reden waarom de strijd tegen de communisten in de gehele wereld opleeft. Pogingen om de communisten buiten de wet te stellen zullen volgens hem mis lukken. „"Wie de communisten wil uitsluiten is anti-nationaal en anti democratisch". Bedenkelijker. VICH meer speciaal beperkend tot finantiëel deel der begroting, was de heer de Wilde (A.R.) van oor deel. dat de finantiële toestand van ons land bedenkelijker is dan 2 jaar geleden. Als het zo doorgaat nadert z. i de tijd snel dat de regering de zaak der financiën en de daarmee samen hangende kwestie van lonen cn prij zen niet meer in dc hand heeft. In het bizonder signaleerde hij als bezwaren: het te groot aantal ambte naren, de bureaucratisering van het leven, het slechte Indische beleid, de nieuwe uitgaven op de begroting. Het ontbreken van een Indische begroting vond hij vooral bezwaarlijk. Wat wordt in Indië uitgegeven en geleend? vroeg hij. De grote tegenstelling tussen Rus land en de daaromheen gegroepeerde staten en de rest van de wereld zag de heer Korthals (Vrijh. i niet in de tegenstelling tussen kapitalisme en collectivisme, maar van de chris telijke Westerse beschaving tegen de nihilistische anti-christelijke opvat ting. Hij uitte wensen t.a.v. de loonpoli tiek en toonde belangstelling voor de prijsverlagingen. Ten aanzien van de clissificatie meende hij, dat hieraan een eind moet worden gemaakt. Hij mistte in de begroting een vastberaden principiële wijziging van koers; de geest van de grootst mogelijke sober heid ontbreekt volgens hem. Toch be treurde hij het, dat vooral defensie 't kind van de rekening wordt. Zijn partijgenoot Vonk wilde graag meer weten over de figuur van de mi nister zonder portefeuille. ..Ons staats recht kent niet een dergelijke figuur als dragende ministeriële verantwoor delijkheid". Voor deze kwestie had den overigens meer Kamerleden in teresse. Hij wilde bovendien weten, of de opbrengst van de Indische ex portgoederen werkelijk aan onze de viezenpot ten goede komt. Ook vroeg hij naar de juistheid van een bericht als zou aan prof. Schermerhorn aan geboden zijn het adviseurschap ten behoeve van dr. van Mook. Te grote spanning. De Geer ontslagen als Minister van Staat T»IJ Kon. Besluit is jhr. mr. D. J. de Geer, oud minister-pre sident, ontslagen als minister van Staat. yOLGENS een rapport uitgebracht door de Tilburgse sociaal-econo mische raad valt er in arbeidersmen taliteit een tegenzin tegen de wollen- stoffenbedrijven te constateren. XJET ONTWERP-STATUÜT voor de Negara Borneo (Kalimanten) is ie Batavia tot stand gekomen. Het statuut, dat voorlopig ontworpen is. moet aan de respectieve Daerahrege- ringen worden voorgelegd alvorens de finitief van kracht te worden. jyjET 1500 man aan boord is het troepentransport -hospitaalschip ..De groote Beer" gister vanuit Am sterdam naar Indië vertrokken. TANGELAND gaat de belastingschroe- ven vaster aandraaien. In het ka der daarvan staat er ook een belas ting op voetbalpools op stapel. Dit is de eerste keer. dat in Engeland daar aan wordt gedacht. JJOBERT TAFT, de vooraanstaande republikeinse senator heeft zich ..-ierkant tegen het uitgeven van een half milliard dollar voor buitenlandse hulp gedurende de rest van dit jaar" verklaard. Taft is de eerste belang rijke Amerikaan, die openlijk opposi tie voert tegen de regeringsplaTmen. cpEGEN een 18-jarige apothekers- assitent uit Leeuwarden is 100 boete of 2 mnd. hechtenis geëist, omdat zij bij vergissing te veel vergif bij het gereedmaken van een recept gebruikte, waar door een 9-jarig jongetje over leed. TTE toestand onder de gepensionneer- den eist volgende de bonden drin gend spoedige verbetering, 'n Uniform bedrag als voorschot, later op de her ziene pensioenen te verrekenen, wordt als eenvoudige oplossing mogelijk ge acht. Dit is aan de minister-president meegedeeld. JJE Nederlandse verliezen op Dinsdag waren in Indic 1 dode en 6 ge wonden. iJiRUMAN zal tot de gezamenlijke vergadering van het Amerikaanse Congres op 17 Nov. een persoonlijke boodschap richten, waarin verzocht wordt tussentijdse hulp aan Europa wTlTa e" maa,re§elen te nemen tot het bedwingen van de inflatie in de ver. Staten. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Krachtige, aan de kust tijdelijk nog harde wind tussen West en Noord-West. Wisselende bewolking met enkele buien. Minder zacht. Zon onder TG.5.T uur. Maan on der 17.07 uur. Vrijdag: Zon op 7.56 uur. Maan op 9.54 uur. ■yAN KVP-zijde spraken de heren TeulingsenAndries- s e n. De eerste ging o.m. in op de zorgelijke toestand der rijksfinanciën om er op te wijzen, dat het nationale budget herzien moet worden indien buitenlandse hulp uitblijft. In verband daarmee stelde hij de vraag: is de Re gering daartoe paraat? Verschillende omstandigheden in aanmerking nemend betwijfelde de heer Andriessen of de huidige loon- en prijspolitiek gehandhaafd kan blijven. Tooh zag hij in de spanning tussen lonen en prijzen geen verwijt aan de regering. Een andere vraag is echter of die spanning niet ver minderd had kunnen worden, merk te hij op. Hij brak voorts een lans voor een onderzoek op korte termijn over 't al of niet handhaven der classificatie. De geleverde critiek op het finan tiële beleid der regering vond de heer H o f s t r a (P. v. d. A.) niet geheel te rechtvaardigen. Subsidies aan de landbouw achtte hij onvermijdelijk op sociale en economische gronden. Hij gaf in overweging een nieuwe belas ting op de export-industrie en op de binnenlandse luxe industrie. „Op tegen Rome". "I^ADAT de heer v. d. F e 1 t (C.H.) had te kennen gegeven, dat er nog teveel auto's door ambtenaren wor den gebruikt, liet de heer Zandt (St. Geref) een zeer misplaatste toon horen. Hij vond dat er teveel eer was be toond aan de Kardinaal tijdens het Maria-congres te Maastricht en bij de beëdiging van de Prinses-Regentes. Ook had hij bezwaar tegen het St. Willebrordusmonument te Utrecht. De met blindheid geslagen heer Zandt vond in dat alles een reden de protestanten op te roepen tegen een steeds verder opdringen van Rome, zoals hij dat noemde. Wij zijn op de door de heer Zandt, die in de Kamer ook een pleidooi hield voor de handhaving der Zondags rust en tegen het misbruik van Gods naam, naar voren gebrachte feiten nige tijd geleden ingegaan, toen een dominéé in het hoge Nforden met de zelfde beweringen voor de dag is geko men. Wij kunnen er alleen nog dit van zeggen: zeer vele protestanten vinden des heren Zandts woorden op z'n zachtst uitgedrukt zeer onaange naam, zij zijn voor Jde katholieken uitermate grievend en misplaatst te gelijkertijd en worden als zodanig dan ook niet geaccepteerd. Het is aan te nemen, dat de minis ter-president die vandaag aan het woord komt, nog wel een en ander over deze kwestie zal zeggen. Enquête-commissie benoemd. Tijdens de Kamerzitting heeft de voorzitter een commissie ingesteld, die de taak heeft een enquête in te stel len naar het beleid der opeenvolgen de kabinetten sinds Mei 1940. In de ze commissie hebben zitting namens de K.V.P. de heren Ruys de Beeren- brouck en Koersen, namens de P. v, d. A. de heren Schilthuis en Donker, namens de A.R. de heer Algera, na mens de C.H. jkvr. Wittewaal van Stoetwegen, namens de P. v. d. V. de heer Korthals, namens de St. Geref. de heer van Dis en namens de C.P.N. de heer Stokvis. TN DE commissie van ministers van Buitenlandse Zaken te Londen zal ik opnieuw een voorstel doen tot het sluiten van een non-agressie-pact voor 40 jaar tussen de vier grote mogend heden met het oog op Duitsland, al dus heeft George Marshall verklaard. Marshall zal niet goedkeuren, dat de Amerikaanse strijdkrachten op kor te termijn uit Europa teruggetrokken worden. Frankrijk moet beveiligd zijn tegen Duitsland en tevens moet Duits land in zoverre weder opgebouwd worden, dat het voor zichzelf kan zor gen. De verzekering, dat de Ameri kaanse troepen in Europa zullen blij ven en dat Duitsland gedurende 40 jaren streng bewaakt zal worden, zal tie vrees van Frankrijk en anderen doen afnemen. Her voorste1 tot het verdrag was aanvankelijk afkomstig van de vorige minister van Buitenlandse Zaken, Byr nes, die in een persoonlijk onderhoud met. Stalin de steun van laatstgenoem de had gekregen, aldus Marshall. La ter is het voorstel verworpen door Moiotof en heeft Staling ontkend, dat hij er ooit zijn goedkeuring aan ge recht heeft. Op de conferentie der plaatsver vangers te Londen heeft de Britse af gevaardigde reeds meegedeeld, dat Engeland veel voor een pact voelt. Moeilijkheden inzake de troepensterkte yL SINDS enige dagen loopt het gerucht, dat dc heer Schagen van Leeuwen, van plan is heen te gaan als Minister van Marine. Dit voornemen houdt verband met de moeilijkheid, dat enerzijds in de Oorlogsbegroting een aflossing van troepen wordt aangekondigd, welke neerkomt op een vermindering der troepensterkte, terwijl 'anderzijds de toestand in Indonesië die verminde ring niet gedoogt. Volgens „De Tijd" zijn enkele der naaste medewerkers van Generaal Spoor in ons land aan gekomen. om deze moeilijkheid met de regering te bespreken. De heer Schagen van Leeuwen zou echter in ieder geval de verantwoordelijkheid voor een troepenvermindering thans niit willen dragen. jyTET 29 TEGEN 6 STEMMEN en 20 onthoudingen heeft de politieke commissie der V. N. een resolutie in zake Spanje aangenomen, waarin het vertrouwen wórdt uitgesproken, dat de Veiligheidsraad maatregelen tegen Spanje zal nemen indien dit nodig blijkt. Polen trok zijn boycot-resolu tie in. TYE voorschottoewijzing veevoeder. welke wordt verstrekt bij het af sluiten van een contract voor 't mes ten van varkens en die tot nu toe 100 kg per varken bedraagt, zal met in gang van 23 Nov. a.s. worden verhoogd tot 150 kg. /"\P 29 OCTOBER heeft de Officier van Justitie te Amsterdam, twee jaar geëist tegen de kunstschilder Han van Meegeren, wegens „oplichting met behulp van listige kunstgrepen" en het „opzettelijk valselijk signeren van kunstvoorwerpen".- Uitspraak doende veroordeelde de rechtbank van Meegeren gister tot 'n gevangenisstraf van 1 jaar. De recht- hank achtte het ten laste gelegde be wezen, ten aanzien van de schil derijen heeft de rechtbank bepaald, dat zy aan de eigenaars zullen wor den teruggegeven. Voor het tijdvak van 16 t.m. 29 November geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: bonkaarten ka. kb, kc 711 (Serie r.) r-04 diversen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel of 1000 gr. jam stroop enz., of 500 gr. versna peringen. r-05 diversen: 225 gr. huishoud zeep of 180 gr. toiletzeep. bonkaarten kd, ke 711 (Serie r.) r-ll, r-12 diversen: 250 gr. suiker boterhamstrooisel of 500 gram jam. stroop, enz. of 250 gram versnaperingen. r-13 diversen: 450 gr. huishoud zeep of 360 gr. toiletzeep. r-16 reserve: 500 gr. bloem, of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (alle soorten) of kinder biscuits. bonkaarten ma, md, mh 712 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie r.) r-21 suiker: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel of 500 gr. jam stroop, enz. of 250 gr. versna peringen. tabak- en versnaperingen kaarten enz. qa, qb, qc 711 r-01, r-02 tabak: 1 rantsoen siga retten of kerftabak. r-03 tabak: 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. r-01 versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gr. jam. stroop, enz. ro-3 versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen, of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gr. jam. stroop enz. De reeds aangewezen bon R-03 vlees voor 100 gr. vlees is geldig t.m. 22 November. Bovengenoem de bonnen kunnen reeds op Vrij dag 14 November worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie Q kunnen worden vernie tigd. A LS WIJ het te Batavia verschijnen- de blad De Nieuwsgier" kunnen geloven en waarom zouden wij dat niet? dan is er'op het ogenblik niets dat ook maar een aanduiding geeft, dat zich in de Republiek Indo nesia diep ingrijpende veranderingen voltrekken, die het mogelijk maken opnieuw aan de ronde tafel plaats te nemen. Er 'is nog zeer weinig vertrouwen en bovendien schimpt men op de door dr. van Mook samengestelde contact commissie, die samen met de „com missie voor goede diensten" en de re publikeinse vertegenwoordigers moet praten. In Djokja legt men er name lijk met veel aplomb de nadruk op, dat de republiek de gehele archipel vertegenwoordigt en dat men derhal ve niet wil praten met „Nederlandse marionetten". Dit standpunt komt ook tot uiting in de intensivering der op de buitengewesten gerichte propagan da. Hoe de republiek de onderhan delingen ziet, blijkt o.m. ook uit de bittere uitlatingen van Tamsil. de re publikeinse vice-minister van Buiten landse Zaken, dat de onderhandelin gen „onder invloed zullen staan van toenemende Amerikaanse invloed voor al op economisch gebied", en dat het aantal progressieve elementen waar op de republiek kan steunen steeds kleiner wordt. TN BANKETBAKKERIJEN, die niet tevens broodbakkerijen zijn, mo gen van 17 t.m. 28 November manne lijke arbeiders van 18 jaar of ouder elf uur per dag en ten hoogste zestig uur per week werken, aldus heeft de minister van Sociale Zaken beschikt. De arbeidstijd moet in zijn geheel ge legen zijn tussen 7 en 20 uur. (op Za terdag 22 uur). TJERGEN OP ZOOM, Woensdagavond half 6. Over de Canadese doden- akker aan de Wouwseweg valt langzaam de avond. Een felle storm jaagt donkere regenwolken hoog over de 1800 met bloemen versierde helderwitte kruisjes boven de graven van hen die vielen voor de vrij heid van ons land. De Canadese vlag staat strak in de wind voor het grote witte kruis. En aan de voet daarvan heeft plaats genomen een 73- jarige man, eveneens een zoon van Canada: Mackenzie King, de Canadese Minister-president Een wijle staat hij in gedachten verdiept, het oog ge richt op de grote krans, welke hij zo juist heeft gelegd. Dan klinkt plechtig het Canadese volkslied fTNGEVEER een uur voordien over- schreed hij in Putte de Neder lands-Belgische grens. Een hartelijke ontvangst viel hem daar ten deel. Op de grens had de Putse bevolking een fraaie erepoort opgesteld, die de be zoeker duidelijk aantoonde, waar hij zich op dat moment bevond. „Putte - Nederland. Liberated 6 Oc tober 1944" stond er o.m. op te lezen. Direct na aankomst op Nederlandse bodem werd de Minister-president be groet door de Canadese Ambassadeur de heer P. Dupuy en de burgemees ter van Putte, de heer G. H. M. Hof- mans. Men begaf zich vervolgens in het bijzijn van een groot aantal belang stellenden naar het douanekantoor, ai waar de hoge gast werd voorgesteld aan Mr. J. Visser, chef van de Afd. Protocol van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken, alsmede aan tal van andere burgerlijke en militaire auto riteiten o.w. de Commandant der 3de Militaire Afd., Kol. Bender en de ko lonel van de Kon. Maréehaussée Jhr. de Beer van Poortugael. In een korte toespraak herinnerde de burgemees ter hier aan de glorieuze strijd der Canadezen voor de bevrijding van Putte, Zeeland en de vrije haven nabij het front: Antwerpen. Namens de be volking bood hij een Delfts blauw her innerongsbord aan met de namen van de 12 Canadese helden, die op 6 Oc tober 1944 in Putte vielen. Deze hel den zullen we nooit vergeten, aldus de burgemeester. „God zegene U en Uw prachtig volk!" EREPLAATS IN ZIJN WONING. YT ACKENZIE KING toonde zich zeer ingenomen met het geschenk, waarop aan de achterzijde op artistie ke wijze door fa. Andriessen uit Ber gen op Zoom een oorkonde in zilver is aangebracht met tussen de namen der gesneuvelden een passende sym bolische voorstelling. Z.Exe. stelde de ze geste zeer op prijs en deed in zijn dankwoord de belofte, dat het bord een eerste plaats zal innemen in zijn woonkamer. Onder luide toejuichingen vertrok het gezelschap vervolgens naar Ber gen op Zoom. alwaar men te om streeks half 6 arriveerde. Ondanks de stromende regen waren ook hier ve len aanwezig voor de begroeting. We merkten o.m. op burgemeester ir. H. Witte van Bergen op Zoom, de wethou ders. de gemeente-secertaris, de heer v. d. Wouw, de garnizoens-comman- dant van Bergen op Zoom, Lt. Kol. C. Hoogers. de Commandant der Marine, Kapt. Lt. ter Zee J. Broekhuysen en vele anderen. Langs een erewacht van het 3e R.I. begeleidde Kapiteiik Marchant de Mi nister naar het Kruis op het kerkhof alwaar Z.Exc. een krans legde. Plechtig speelde daarna de Marinierskapel ach tereenvolgens het Canadese, Engelse en Nederlandse volkslied, waarvan de klanken in de donkere avond wegstier TN BRUSSEL zijn vier bomaansla gen gepleegd. De eerste bom was neergelegd op de hoek van Place des Bienfaiteurs en de Avenue Rogier. De tweede is ontploft voor een bakkerij. De bakker, zijn vrouw en twee kin deren werden licht gewond. Eerstge noemde was wegens verraad in Juni tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld doch op 15 October weer in vrijheid gesteld. De derde aanslag was gericht op een groot pand, waarin o.m. ook de Bulgaarse legatie is gevestigd. De glasschade, ook aan omliggende hui zen, is vrij aanzienlijk. De vierde bom ontplofte in een café waar geregeld personen uit de Brusselse onderwe reld bijeenkomen. Ook hier is de scha de groot. TV'EDERLAND moet, volgens de thans in Washington gepubliceerde overeenkomsten nog 57.500.000 dol lar leen- en pachtschuld aan de Ver. Staten betalen. De Ver. Staten vragen geen beta ling voor de leen- en pachtleveran- ties aan de Nederlandse strijdkrach ten en voor de bevoorrading van de burgerbevolking voor de periode, voor afgaande aan V.J.-dag, ten bedrage van 118 millioen dollar en evenmin voor de bevoorrading van Nederland en Nederlandsch-Indië in het kader van de hulpverlening door het Ameri kaanse leger ter waarde van 190 mil lioen dollar. De door Nederland vóór V.J.-dag aan de V.S. bewezen diensten in het kader van de leen- en pacht overeenkomst worden gewaardeerd op een bedrag van 37 millioen dollar. De overeenkomst heeft geen betrek king op de verplichting van de Ne derlandse regering voor het terugge ven van 56.737.141 oz zilver, ter waar de van 40 millioen dollar. Uitschakeling der communisten kan komen te vervallen door ontwikkeling der wereldsituatie" 2ES MAANDEN GELEDEN heb ik mijn standpunt uiteengezet en on danks scepticisme hebben de gebeur tenissen hun loop gehad, zo zei gen. de Gaulle gister. Van de 92 voornaam ste gemeenten worden nu. na de ge meenteraadsverkiezingen, 52 door ver tegenwoordigers van de Rassemble- ment du Peuple Francais bestuurd. Frankrijk wordt door een macht be dreigd. die gevaarlijker is dan welke Europese macht ook in de geschiede nis. Deze macht is des te gevaarlij ker. beklemtoonde de Gaulle, omdat ze behalve haar eigen kracht 'n groep medewerkers in Frankrijk zelf heeft. Vanzelfsprekend bedoelde de Gaulle daarmede de communisten. Over een eventuele uitschakeling der Franse communisten, zei hü van mening te zijn, dat door een mogelijke ontwikkeling van de we reldsituatie het VTaagstuk zou kun nen komen te vervallen. In ieder geval, zo zei de Gaulle, die nen de maatregelen der regering be treffende de communisten af te han gen van de houding der communisten en niet van de houding der regering. „Wij moeten er steeds aan denken, dat de macht op het recht moet berus ten". Hij riep Frankrijk op zich moreel en materieel te organiseren om zich zelf te kunnen verdedigen en onder houden. Het plan Marshall beschouw de de Gaulle als een plan van ver dediging van een gemeenschappelijke dreiging. Hij verklaarde voorstander te zijn van een federatief Duitsland, dat ech ter niet in staat gesteld moet worden om zich achter een centrale regering te scharen en zodoende onvermijde lijk weer tot expansie over te gaan. Frankrijk mag, aldus de Gaulle, niet een fusie van de Franse bezettings zone met een andere zone instemmen alvorens het de garantie heeft dat er geen tweede „Reich" tot stand kan komen. Hij geloofde niet, dat de ontwikke ling van Frankrijk naar een revolutie leidt. QP 14 OCTOBER jl. is de bejaarde abt Gustave Vrindts. pastoor van de kerk Notre Dame de Neige te Bor- gerhout, op gruwelijke wijze door on bekenden vermoord en van een be drag van fr. 10.000 beroofd. In ver band met deze moord heeft de gen darmerie van Luik thans twee per sonen aangehouden, die beantwoor den aan het signalement, zoals dat door de huishoudster van de pastoor is op gegeven. Het betreft hier de Neder landers de Vos oud 21 jaar, uit Utrecht en A. Aarden oud 19 jaar uit Den Haag. ven boven de bossen op de achter grond van de laatste rustplaats. Bij de krans van de Minister-president werden daarna gevoegd kransen van de gemeente Bergen op Zoom, het gar nizoen, het Oorjogsgravencomité Ber gen op Zoom en de Stichting Geall. Oorlogsgraven Scheldemond. DANK AAN BERGEN OP ZOOM, VA AFLOOP van de plechtigheid overhandigde burgemeester Witte aan de Canadese Eerste Minister een fraai gebonden exemplaar in étui van het oude boekje „Histoire abrégée de la ville Bergen op Zoom" door Jean Faure. dat in 1761 werd uitgegeven, Daarbij werd tevens aangeboden een oude gekleurde kaart van de vesting Bergen op Zoom met de hele linie tot Steenbergen, zoals deze door Prof. v, jyAAR „Parool" verneemt wettigt de bevredigende gezondheidstoestand van de Koningin de verwachting, dat Hare Majesteit over enkele weken haar werkzaamheden zal kunnen hervat ten. Men neemt derhalve aan. dat het regentschap van Prinses Juliana op 1 December a.s. zal kunnen worden be ëindigd. Schoten werd getekend en in 1650 door de beroemde drukker Blaeu werd gedrukt. Deze kaart is bevestigd te gen een omslagblad in de Bergse kleu ren. Etui en omslagblad werden ver vaardigd door de heer H. Gieles; de op dracht in het boekje werd getekend door de heer Jos. Steenbak. De heer Mackenzie King zegde daar op tegenover de burgemeester de hele Bergse bevolking dank voor het goe de onderhoud der graven. Iraarbij deelde hij mede. dat de hem aange boden geschenken later zullen wor den overgedragen aan de Canadese Staat, opdat ze tot in lengte van da gen zullen herinneren aan de hechte band, welke tussen Nederland en Ca nada werd gesmeed. Z.Exe. zette vervolgens zijn tocht voort en arriveerde Woensdagavond via Breda omstreeks 8 uur op kasteel Oud-Wassenaar. ALLE Douglas DC 6-vliegtuigen zijn in Amerika thans buiten ge bruik gesteld, in verband met de verschillende ernstige rampen met deze machines de laatste dagen. De KLM heeft dergelijke toestellen nog niet. De alg. secr., de heer A. de Jonge las hierna de ingekomen stukken voor. Zo was er van de minister van Verkeer bericht gekomen op een adres der Kamer, dat ver schillende plannen voor de aanleg van vliegvelden in Zeeland in stu die zijn en dat aan de gerechtvaar digde verlangens in Zeeland in dit opzicht zal kunnen worden vol daan. Van de Nederlandse K. van K. voor België en Luxemburg is een brief binnengekomen, waarin dé aandacht wordt gevestigd op het feit, dat de uitvoerbelasting van drie procent, welke de Belgische regering instelde, door verschillen de exporteurs in rekening wordt gebracht aan de importeurs, wat naar haar mening tegen de Bene- lux-gedachte is. De vergadering was het hiermee eens. Tegen de Belgische wet kan men natuurlijk niet ageren, maar wel tegen de gewraakte toepassing. De Zeeuwse Kamer zal de dige stappen doen. Tot eenzelfde besluit kwam vergadering ten aanzien van toepassing der zegelwet inzake remboursquitanties. Tot deze mer was men vrij van het zegel- plakken bij deze kwitanties, en thans is men daartoe verplicht, wat zeer bezwaarlijk is voor het zakenleven. De Kamer zal eveneens, na des kundigen gehoord te hebben, be zwaren indienen tegen de maatre gel dat voor iedere hoeveelheid van 20 of meer k.g. zout en suiker, welke uitgevoerd wordt, een gelei- de-biljet aangevraagd moet wor den. Dit leidt tot grote stagnaties. Een klacht betreffende de ge ringe voltage-spanning op het elec- trisch net te Middelburg werd als technische kwestie terzijde ge schoven. Mededelingen. no de de de zo- yerschillende mededelingen volg den. Wij stippen hiervan aan, dat de Kamer besloot in het ga rantiefonds voor de tweede Zeto te Middelburg voor f 1000,deel te nemen. Op het verzoek van de gemeente Terneuzen heeft de Kamer beslo ten voor f 200,deele te nemen in de kosten der nachttelefoonbedie- ning. Erg enthousiast was de ver gadering daar niet over. Men meen de dat de P.T.T. zelf die kosten moest dragen, temeer daar zij een stevige heffing int van de doorver bindingen. Slechte radio-distributie. yerschillende klachten over de P.T.T. kwamen naar voren. De ernstigste was die van de heer van 't Westeinde over de radio-distri butie. Toen deze in handen was van de particulieren werd er be hoorlijk aan verdiend door hen. maar sinds de Staat de dienst naastte moet deze er zes millioen per jaar bijpassen, terwijl de aan geslotenen minder goed bediend worden. Op korten termijn zal de Kamer daartegen opkomen. Hollandse visie op Z.-Vlaandercn jQe voorzitter deelde mee, dat hij onlangs een bezoek heeft ge kregen van de dir. generaal van de Arbeid met zijn staf, die hem meedeelde dat krasse maatregelen te wachten waren voor Z.-Vl. op het gebied der arbeidslonen en arbeidsvoorwaarden, die nogal on gunstig verschillen met die boven de rivieren, wat moeilijke situaties doet ontstaan. De voorzitter was er in ge slaagd om de typische Hollandse visie op deze kwestie te corri geren door de heren in te lich ten over de historische groei van deze kwestie in Z.-Vlaan- deren. Daardoor zal wel wor den voorkomen dat er met de botte bijl op wordt ingehakt. Te verwachten is dat men thans met maatregelen komt, die meer geleidelijk zullen voe ren naar de aanpassing aan de Hollandse toestanden. Tenslotte gaf de heer Roose een uiteenzetting over de kwestie der bëvrachtingsvoorwaarden bij de Rijnvaart. De begroting. gij de begroting informeerde de heer Laporte naar het aandeel der Kamer in de N.V. Haven van VJissingen. De secretaris zei, dat sinds de oorlog geen dividend meer betaald is kunnen Worden. De heer de Meyer wees op de klachten over de directeur der N.V. De voorzitten merkt op dat de Kamer jn deze alleen iets kan doen, wanneer men met concrete feiten komt. Na enige discussie werd de be groting goedgekeurd met een eindbedrag van f 64.238. (Slot op pag 3). JJE STORM EIST ZIJN PROOI. Na het bekend worden van de scheepsramp op het Sloe, waarbij volgens de laatste berichten met zekerheid van woiden aangenomen, dat 3 vissers het leven hebben verloren, wordt een andere scheepsramp van benoorden de Waddeneilanden geseind. Daar is namelijk een Engels schip door het noodweer verrast en gezonken. Ge lukkig kon de bemanning van 16 koppen gered worden door een te hulp ge schoten Duits schip. Tekenend voor het stormweer is wel, dat voor de sluizen van IJmuiden niet minder dan 15 schepen liggen, die niet durven uit te varen. Kort bij de haven van IJmuiden is bijna een Griekse sleper te pletter geslagen tegen de pieren, ortidat het schip door de ruwe zee totaal onhandelbaar was. Door de hevige Westerstorm is het overzetveer BreskensVlissingen ge staakt moeten worden. Het wegvervoer moest daardoor een omweg maken over PerkpolderKruiningen. De postbestelling in West-Zeeuws-Vlaanderen ondervond van het stopzetten van het veer vertraging. Dat het met het stormweer oppassen op de weg heet, is in Hykersmile, een der streekdorpen langs de Drentse Hoofdvaart, wel bewezen. Een auto, waarin een bruidspaar zat met de 80-jarige moeder van de bruid, is daar namelijk door een harde rukwind geslipt en boven op een vrachtauto ge vlogen. De gevolgen waren tragisch, want dc 80-jarige vrouw werd op slag gedood en het bruidspaar liep verwondingen op.

de Stem | 1947 | | pagina 1