Ouverture der begrotingsdebatten Vissersdrama op 't Sloe Alweer enige prijsverlagingen IN T KORT Correcties in kinderbijslag en verhoging van lonen onder de loupe. - Feller optreden tegen het Communisme aangekondigd Het doel der K.V.P Voortaan elke week broodbonnen Hulp mr Nederlanders in Duitsland Salarissen overheidspersoneel te laag Sas van Gent's nieuwe burgemeester VIERDE JAARGANG No. 921 ^OEN SP AG 12 NOVEMBER 1947 Churchill wil geen standbeeld Gen. Maisel ontkent Mutaties in Republikeinse kabinet Wisselend weer Franco-Spanje weer op het tapijt Polen wil Spanje boycotten De Vermoedelijk drie personen verdronken Drie Bisschoppen in Litauen gearresteerd Maniu krijgt levenslang Psychiatrische muggen en olifanten De nieuwe burge meester van Breda Minister denkt aan tan Hervorming Hogerhuis Koningin dankt „Kieuw Walcheren Sigaren worden evenwel duurder Installatie van de heer R. A. den Boer Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: F J. Aernoudts: C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J- JM. Mes: Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstri Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. gR BESTONDEN plannen voor de oprichting van een stand beeld van Churchill, van 70 meter hoogte, op de rotsen van Dover, dat Churchill in marine-uniform, een grote sigaar rokend, zou voor stellen. In de punt van de sigaar zou een licht worden aangebracht, dat tot in Frankrijk zichtbaar zou zijn. Churchill heeft nu echter te ken nen gegeven, dat hij de uitvoering van het plan liever uitgesteld -,o i zien totdat hij zich definitief uit de politiek heeft terug getrokken of tot na zijn dood. Men heeft dientengevolge van het plan afge zien. T UIT.-GENERAAL MAISEL. die in verband met de dood van veldmaarschalk Rommel is gearres teerd. heeft heden verklaard, dat Rommel zelfmoord heeft gepleegd. Hij ontkend e alle medeplichtigheid aan moord op Rommel, aldus de Duit se politie. TN BEVOEGDE Frartse kringen te Washington is men teleurgesteld over het bedrag van 328 millioen dol lar voor de tussentijdse steunverle ning aan Frankrijk. Volgens Franse schatting was een bedrag van 357 millioen nodig om tot 31 Maart 1948 de aankopen van onontbeerlijke goe deren te financieren. T)ï NIEUW BENOEMDE minister, de heer L. Götzen, is op het paleis Soestdijk door de Prinses-Regentes beëdigd. I T\E HOOFDGROEP industrie heeft in een brief bij de minister van Economische Zaken geprotesteerd te gen de controle op het bedrijfsver- gunningenbesluit door ambtenaren, die thans in de verschillende bedrij ven machinelijsten opvragen en de capaciteit der betrokken bedrijven willen vaststellen. rpEN AANZIEN van de Duitse in dustrie heeft Marshall meegedeeld dat er wellicht 'n nieuw niveau kan worden vastgesteld en 't ontmantelings program herzien, indien er op de Lon dense conferentie der vier ministers van Buitenlandse Zaken een basis van overeenstemming kan worden gevon den. 4fr C Q _ERS zijn in Wiesbaden gear resteerd. die een fonds ge sticht hadden om de geallieerden uit Duitsland te verdrijven. Daartoe had den zij een voorraad goud en zilver ter waarde van 10 millioen aangelegd. OTEFAN TISO, voormalig premier van Slowakije is door de natio nale rechtbank te Bratislava tot 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij is een neef van Jozef Tiso, president van Slowakije tijdens de Duitse over heersing, die reeds is terecht gesteld. yAN OFFICIËLE Nederlandse zijde wordt uit Batavia gemeld, dat de Nederlandse verliezen gisteren be droegen 1 gewonde. In het grensge bied ten Noordwesten van Batie en ten Zuidwesten van Modjokerto (O. Java) werden T.N.I.-groepen ver dreven. AFGEVAARDIGDEN van de alge mene bond van ouden van dagen, hebben regering en leden van de Eerste en Tweede Kamer een adres aangeboden, waarin gewezen wordt ..op de onhoudbare toestand waarin de ouden van dagen verkeren". Ge vraagd wordt ook een verhoging van 30 pet. der ouderdomspensioenen te willen overwegen. yOLGENS DE BEREKENING van de betrokken stedelijke diensten moeten thans in de ruines van Berlijn drie millioen ratten leven of ongeveer evenveel als er mensen in de stad wonen. Naar schatting verslindt het ongedierte dagelijks 90.000 menselijke voed selrantsoenen. JJUSLAND heeft volgens „Tlntran sigeant" zijn egrste proefatoombom Jaten exploderen in de buurt van Irkoetsk. Volgens het blad staan de Russen ver achter bij de Ver. Sta e®. T?EN COMMISSIE van douane-ex perts zal worden ingesteld, om n; te gaan op welke wijze een gemeen schappelijk tarief kan worden opge steld, zo heeft de studiegroep van de Europese douane-unie besloten. RADIO-DJOKJA heeft belangrijke wegingen in het republikeinse kabinet aangekondigd. Vijf portefeuil le Tur^n- n^' .^schikbaar gesteld voor de Masjoemi, vijf voor de Partai So- sialis. kansrijkste in jongste ont- wikkehngen van het geschil tussen Nederland en de republiek is wel, dat ZVr het Pens is geworden over het feit. dat een schip als even tuele ontmoetingsplaats zal worden gebezigd, zomede het bekend worden van ae bijzondere commissie van de r«tPa^we£ 700r de ^voering van het staakt het vuren-bevel", overeenkom raad resolutle van de Veiligheids- Weersverwachting geldig tot hedenavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Krachtige, aan de kust tydelük stormachtige Westelijke wind. Zacht voor de tyd van het jaar. Zon onder 16.55 uur. Maan Oli ver 16.47 uur. Donderdag: Zon op <•54 uur. Maan op 8.37 uur. YTET MINISTER-PRESIDENT BEEL hebben acht ministers gister de 1 ouverture bijgewoond van de algemene beschouwingen over de Rijks begroting in de Tweede Kamer der Staten-Generaai. Zij hebben de woor denstroom rustig over rich heen kunnen laten gaan, nu en dan hebben zij alleen hun wenkbrauwen hoeven te fronsen als het ging om critiek op hun beleid, want het duurt nog wel even eer zij aan de beurt komen om van antwoord te dienen. Heel veel bizondere dingen vielen er gister overigens niet te beleven. Men had het o.m. over de loon- en prijspolitiek, over Indonesië en over de kinderbijslag. rrOCH vielen er interessante noten te beluisteren. Dat was vooral toen prof. Romme <KVP) en de heer van der Goes van Naters (P. v. d. A.) aan het woord waren. Prof. Romme, die het laatst aan de beurt was, ging o.m. in op een op merking, die de P. v. d. A.-fractielei der even te voren had gemaakt over het KVP-congres te Utrecht, waarin voorzitter Andriessen met klem heeft betoogd, dat de KVP de organisatie van alle katholieken is. De heer van der Goes van Naters betoogde nu. dat ieder vrijheid dient te hebben naar eigen verantwoordelijkheid zijn keuze te bepalen. Prof. Romme antwoordde hem zeer terecht: „Het gaat er niet om of men in geweten verplicht is zich in eigen katholiek milieu te orga niseren, doch het gaat er om wat het algemeen welzijn uit staatkun dig oogpunt von ons vordert: Het zuiver staatkundige antwoord op de ze staatkundige kwestie is geweest, de oprichting van de K.V.P." De heer Romme had het ook over de herziening van de grondwet. Hij wees erop, dat het noodzakelijk is de grondrechten der democratie onder de loupe te nemen. ..Een dictatoriale par tij geniet thans volop van de demo cratische vrijheid" zei hij, daarbij uiteraard doelend op de C.P.N. Hij vroeg ter voorbereiding der grond wetsherziening een staatscommissie in te stellen. Afdalend naar materiële vraagstuk ken wees hij er op, dat de politiek van levensruimte voor het gezin door de regering slechts schoorvoetend wordt gevolgd. In dit verband bepleit te hij correcties i.d. kinderblijslag. Ook voor het toekennen van deze bijslag aan kléine zelfstandigen bleek hij een warm voorstander. Hij besprak ook het vraagstuk der bezitsspreiding. Feller tegen communisten J)e sarcastische opmerking, die prof. Romme hiervóór maakte over de C.P.N. was in zekere zin een aanslui ting op hetgeen de heer v. d. Goes van Naters naar voren had gebracht. Hij kondigde namelijk aan. dat de strijd van de P. v. d. A. tegen de communisten feller zal worden naar gelang de communisten daartoe aan leiding geven. Hij ging echter over de streep toen hij beweerde, dat men in ons land de strijd tegen de communisten alléén aan de P. v. d. A. overlaat. In die zin namelijk dat de K.V.P. m i n TASCAR LANGE, de Poolse afge w vaardigde heeft in de politieke commissie van de Veiligheidsraad ver kiaard. dat het regiem van Franco zich in het afgelopen jaar heeft gere organiseerd en zijn legale basis heeft verstevigd. Hij legde een resolutie voor. waarin de Veiligheidsraad ver zocht wordt op te treden. Hij wilde boycot en verbreking der betrekkin gen. De Nederlandse afgevaardigde, dr. van Royen, wees erop. dat Nederland ofschoon het vorig jaar niet gestemd had voor het terugroepen van de di plomatieke vertegenwoordigers uit Spanje, toch een van de eerste ge weest was om zijn vertegenwoordiger terug te roepen. Het is duidelijk, zo zeide hij, dat alleen economische sanc tics Franco zouden dwingen heen te gaan. doch hij verklaarde, de nood zakelijkheid van een dergelijke maat regel niet in te zien. Om deze reden zou hij tegen het Poolse voorstel stem men. Hij zeide van mening te zijn, dat de toestand in Spanje geen be dreiging voor de vrede vormde, noch een daad van agressie genoemd kon worden. sten» even fel deze strijd voert. Hij had het ook over de pogingen om een nieuwe partij te vormen daarbij kennelijk doelend op de bespre kingen tussen mr. Stikker en mr. Oud ..Tragisch is het als men denkt een trait d'union te kunnen zijn, terwijl het vast staat dat het een scheidings- streepje zal wezen", zei hij daarover. Hij betreurde het overigens, dat de A.R. onverantwoordelijke oppositie voert, niet slechts ten aanzien van het Indonesisch beleid, doch ook te gen het gezag zelf. Met instemming had hij in de Memorie van Antwoord gelezen, dat gestreefd wordt naar een hernieuwd contact tussen Nederland en Indonesië. Hij bepleitte het instel len van een Raad van Toezicht en dis cipline voor de Kamerleden. Veel op z'n lever Wat de heer v. d. Goes van Naters over de A.R. zei. was niet geheel onjuist, want de heer Schouten had nogal wat op zijn lever. Hij begon met critiek op het tempo waarmee de herziening der onderwijzerssalarissen is ter hand genomen, om daarna als zijn oordeel uit te spréken dat de sa larissen van het rijkspersoneel m sterke mate achterblijven bij die in de industriële bedrijven. Ook de lo nen der landarbeiders vond hij, even als andere sprekers te laag. De winst marges der.bakkerijen zijn eveneens te mager, volgens de heer Schouten. Hij was het er miet mee eehs, dat ministers aan partij ef partij-organen mededelingen doen, zonder dat de Kamer van dit nieuws op de hoogte is, zoals op een congres van de P. v. d. A. is gebeurd. Hij keurde, ook het be leid van het N.V.V. in de Indonesi sche kwestie af. met name het feit dat het N.V.V. de staking wil gébrui ken als politiek middel tegen het re geringsbeleid, hetzelfde dat wij des tijds ook aan de kaak hebben gesteld. In het algemeen beleid der regering achtte hij niet aanwezig een waarborg tegen de gevaren die het leven be dreigen. Tegen „papperasserie" heer Tilanus (C.H.) had het eerst over taalverarming, waarmee hij het afschaffen der buigings-n bedoel de. Over 't Indonesische beleid had hij niet veel goeds. Verbreding van het kabinet wilde hij niet. Hij schoof de P. v. d. A. in de schoenen, dat zij een zo breed mogelijke samenwerking tus sen de partijen onmogelijk heeft ge maakt. en fulmineerde verder tegen de ..papperasserie". T)E DRIE VISSERS P. Vermeulen, A. Schipper en Stance uit Bres- kens. die in de nacht van Zondag: op Maandag: uit genoemde plaats met de Breskens BR 27 vertrokken, om te gaan vissen in het Sloe, zijn nadien nog: niet teruggekeerd. Het vermoeden bestaat, dat de vissers jammerlijk om het leven zijn geko men. In dc nacht van Zondag op Maan dag vertrok dc Breskens BR 27 om twee uur uit de haven van het st&djè. Tegen vijf uur stak een storm op. juist toen de vissers Vermeulen, Schip per en Stange in volle zee waren. Nor maal zouden zij Dinsdag in de haven zijn teruggekeerd. Aangezien dit niet geschiedde maakte de familie zich on gerust. Men stelde zich in verbinding met het Noodcafé gelegen aan het Sloe vanwaar uit men een overzicht op het water heeft. De eb werd afgewacht. Toen deze gekomen was viel er niets In Oost-Pruisen kwam de helft der geestelijken om het leven TtfGR. VINCENT BORISEVICIUS, Bisschop van Tclsiai iLitauen) is door de communistische autoritei ten gearresteerd. Hetzelfde lot trof zijn hulpbisschop Mgr. Frans Ramanaus- kas, over wie men niets meer heeft vernomen. Reeds eerder meldden wij, dat het gehele kapittel van Mgr. Matulionis, Bisschip van Kaisedoris werd gearres teerd. Thans is ook de Bisschop zelf aangehouden en ook over zijn lot ver keert men in het onzekere. Hoe fel de Sovjets op de kath. gees telijkheid gebeten zijn blijkt ook uit de berichten, dat meer dan de helft van de Katholieke geestelijkheid in Oost-Pruisen is omgekomen als ge volg van de Sovjet-bezetting en slaven arbeid in de Sovjet-Unie. Sommige priesters werden doodgeschoten of doodgeslagen door Russische soldaten terwijl anderen van uitputting stier ven in de slavenkampen in het Oeral- gebergte of in de Wolgavlakte; weer andere stierven, nadat zij waren vrij-, gelaten tengevolge van de doorgestane ontberingen. jQE JOODSE nationale raad in Pa lestina heeft tot onmiddellijke mobilisatie der joodse mannen en hulp bronnen aangespoord in verband met de „noodtoestand", die men verwacht bij de stichting van een afzonderlijke joodse staat. jyrET INGANG van 23 Nov. zullen zoals werd aangekondigd, bonkaar ten van vereenvoudigd model in ge bruik worden genomen. Van genoem de datum af zullen de broodbonnen ran de gewone bonkaarten per week worden aangewezen en wel als volgt: Op de A-kaarten per week één bon voor 2000 gram. Op de B-kaarten één bon voor 2000 gram en één voor 800 gram. Op de C-kaarten per week één bon voor 2000 gram en één voor 400 gram. Op de D-kaarten per week één bon van 800 gram en én voor 400 gram. Op de E-kaarten per week één bon voor 800 gram. Het nieuwe systeem van bonaan wijzingen heeft tot gevolg, dat in plaats van 511 - millioen slechts 29 millioen bonnen per 14 dagen in om loop worden gebracht. Dit houdt in. dat de bakkers elke veertien dagen '1 millioen boryren minder behoeven te plakken dan thans het geval is. d. w.z. dat z in elke 14 dag. tenminste 250.000 opplakvellen minder zullen be hoeven te gebruiken, hetgeen dus een belangrijke geldbespraing voor de bak kers betekent. Bovendien zullen hun uitgaven in belangrijke mate dalen, omdat de werkzaamheden verbonden aan het opplakken der bonnen aan zienlijk verminderen. Voorts betekent de nieuwe regeling ook voor de staat een bezuiniging, niet alleen uit een oogpunt van papierbezuiniging, .doch ook omdat minder bonnen behoeven te worden gecontroleerd. De consument zal van de nieuwe regeling geen moeilijkheden ondervin den. Hij zal nl. vrijwel steeds „wissel- bonnen" terug kunnen krijgen. Een tweede wijziging is, dat de broodbonnen der gewone bonkaarten voor voedingsmiddelen na 23 Nov. een week geldig zullen zijn. De broodbon nen van de toeslsgku rten voor bij zondere arbeid worden, als tot dusver eens per 14 dager 'argewezen en blij ven 14 dagen gc'dij r te ontdekken. Daarop werd de hulp ingeroepen van een reddingsboot uit Vlissingen. die direct de nasporingen begon en Dinsdagmiddag om twee uur uitvaarde. De top van een boot werd gevonden. Eveneens werden netten gevonden, die echter verbrand wa ren. Het vermoeden wordt uitgespro ken. dat de schippers van de Breskens BR 27 de netten zelf in vlammen heb ben gezet om hierdoor seinen te geven Het vermoeden ,ii gerechtvaardigd, dat de schippers zijn verdronken. P. Vermeulen is getrouwd en heeft vier kinderen. A. Schipper is eveneens gehuwd en heeft twee kinderen. Over de derde visser de heer Stange kon den wij nog geen inlichtingen krij gen. Alle drie zijn zij van tamelijk jonge leeftijd. JJE SITUATIE der Nederlanders in Binnenlandse Zaken in zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig ver slag der Tweede Kamer over de Rijks begroting 1948, gelijk aan die der Duit se onderdanen. Zulks houdt in, dat hun positie voor wat bijv. het woning vraagstuk aangaat, éven moeilijk is als die der Duitsers. Ten aanzien van het kleding- en schoeiselvraagstuk kan de Neder landse regering echter de helpen de hand bieden, hetgeen ook in derdaad geschiedt. Uitbreiding van deze vorm van hulp kan spoedig worden tegemoet gezien. Het aantal in Duitsland verblijven de Nederlanders bedraagt naar schat ting rond 100.000 personen. De H. Vader droeg in de Sixtijnse kapel een plechtige Requiemmis op voor Kardinaal Villeneuve van Quebec, Kardinaal Salotti en Kardinaal Caccia Dominioni van Italië. De foto laat het binnentreden van de H. Vader in de Sixtijnse kapel zien, temidden van enige Kardinalen en geheim-secretarissen. OINNENKORT wordt te Havana de internationale conferentie ge houden, met het doel tot een interna tionale handelsorganisatie. in het kader van de Verenigde Naties, te komen. Van Nederlandse zijde nemen aan déze conferentie o.m. deel minis ter Götzen en drs. Speekenbrink. De republiek Indonesië is vertegenwoor digd door dr. Gani. TLTANIU.' de Roemeense boerenleider is schuldig bevonden op alle hoofdpunten van de aanklacht. Hij is tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Ook Mihalacke, de vice-voorzitter der boerenpartij heeft levenslange dwangarbeid gekregen. Van vijftien jaar tot levenslang kre gen de vier ministers, die in het bui tenland vertoeven en in hun afwezig heid berecht werden. (Niculescu Bu- zesti, Cretzeanu, Grafenco en Visoia- nu). De overige beschuldigden kregen gevangenisstraffen van een tot zeven tien jaar. A AN psychiatrische rapportei* hecht ik weinig waarde, aangezien der gelijke rapporten psychiatrische mug gen tot psychiatrische olifanten ple gen op te blazen". Deze wel zeer opmerkelijke en aan vechtbare uitlating bezigde mr. Zaay- er, de procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te den Haag in zijn re quisitoir tegen mr. L. Broersen. die tijdens de bezetting gevolmachtigde voor de reorganisatie der politie was en als zodanig o.m. de „Germaanse groet" bij de politie heeft voorge steld. Mr. Zaayer liet zijn opmerking ho ren n.a.v. het feit dat dr. Janssens uit Vught de verdachte verminderd .toe- Duitsland "is, aldusTe'mïnister van rekeningsvatbaar verklaarde. De eis tegen Broersen was 15 jaar. /BETEKEND is nu het officiële be sluit, waarbij mr. dr. Claudius Prinsen met ingang van 1 December a.s. is benoemd tot burgemeester van Breda. yOOR HET EERST is in België een socialist voorzitter v.d. Senaat ge worden. Het is Rolin. Van Cauwelaert is herkozen als voorzitter der Kamer van afgevaardigden. TN ZIJN memorie van antwoord aan de Tweede Kajner inzake de be groting van Binnenlandse Zaken geeft de minister toe, dat de salarissen en lonen van het overheidspersoneel niet overeenkomstig de verhoging der kos ten van het levensonderhoud zijn ver hoogd. De minister staat op het stand punt, dat de tarifiëring voor over heidspersoneel niet tot de onmogelijk heden behoort en denkt hierbij niet alleen aan bepaalde werkliedengroe- pen. maar ook aan bijv. bepaalde ca tegorieën van kantoorpersoneel. Het voorbereidenvan een tariefstelsel dient echter te geschieden door specialisten en zal geruime tijd vorderen. De minister vertrouwt, dat binnen enkele weken de salariscommissie bijeengeroepen kan worden voor de definitieve bespreking der aanhan gige voorstellen. Daarnaast ligt het in de bedoeling de technische sala risherziening na afdoening van de aanhangige voorstellen ter hand te nemen. De corrimissie-Ubink houdt zich mo menteel bezig met een advies over de bezoldiging der gemeente-secretarissen en zal in aansluiting daaraan advise ren over de bezoldiging van het ove rige gemeentepersoneel. De kwestie van de gemeente-classi ficatie, heeft de volle aandacht en zal een van de eerste punten zijn, die wor den bezien. In de eerstkomende vergadering van de salariscommissie komt ook de per soneelsvertegenwoordiging ter sprake. Het ligt in de bedoeling terstond te bevorderen, dat de definitieve samen stelling van de personeelsvertegen woordiging in het alg. rijksambtena renreglement -wordt neergelegd, waar na tot hennstelling van de centrale commissie voor georganiseerd overleg zal worden overgegaan. De minister heeft aan de raad voor rijkspersoneelaangelegenheden op- dracht gegeven op korte termijn al gemene richtlijnen te ontwerpen no pens de overgang van arbeidscontrac tanten in de ambtelijke, dienst. Wet in beginsel goedgekeurd TTET BRITSE LAGERHUIS heeft Dinsdagavond in beginsel zijn goedkeuring verleend aan het voor nemen van de regering om de be voegdheden van het Hogerhuis te be perken. door de tijd, gedurende welke dit lichaam een door het Lagerhuis aangenomen wet kan ophouden, van twee tot een jaar terug te brengen. Een amendement van dc oppositie Churchill leverde felle critiek om het wetsontwerp te verwerpen, werd met 345 tegen 194 stemmen afge stemd en het ontwerp werd in tweede lezing aangenomen. JJET BESTUUR van de Stichting „Nieuw Walcheren" heeft van de particuliere secretaris van H.M. de Koningin, drs. M. Kohnstamm. een telegram ontvangen van de volgende inhoud: „In opdracht der Koningin be tuig ik het bestuur van de Stich ting ..Nieuw-Walcheren" Haar dank vnór gevoelens, waar aan jegens Haar ter gelegenheid van boomp'antdag uitdrukking werd gegeven". jyA DE AANGEKONDIGDE prijsverlaging der Philips-artikelén hebben wij vernomen, dat ook de meubelen en de brillen goedkoper gaan wór den. Wij hadden er zo'n vermoeden van, dat dit nog niet het einde zou zijn van de prijsverlagingen: immers het is de regering erom te doen een meer redelijke verhouding tussen prijs en loon in het leven te roepen. En in het kader daarvan poogt de regering de prijzen van diverse verbruiks- artikelen te drukken. Aan de Nederlandse producenten is verzocht daar aan mede te werken. Enige resultaten zijn reeds verkregen. Thans worden weer enige andere aangekondigd. Begin December zgl de prijs van dames-, heren- en kinderschoenen met c.a. 6 worden verlaagd. Reeds in de loop van die maand zal deze prijs verlaging merkbaar worden. De handel krijgt echter tot ongeveer 10 Januari 1948 gelegenheid de voorraad duurdere schoenen uit te verkopen. In het bijzonder wordt de aandacht van het kopend publiek er op ge- ••"stigd, dat de verbruikersprijs gestempeld moet zijn in de hielvoering of op de loopzooi van de linkerschoen van ieder paar. Niettegenstaande de binnenlandse prijzen voor textiel-rayongarens verre weg de laagste ter wereld zijn, hebben de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem, de N.V. Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda en de N.V. Kunst zijdespinnerij Nyma te Nijmegen besloten met ingang van 1 December een gemiddelde prijsverlaging voor textiel-rayongarens van 5 procent voor het binnenland toe te passen. Ten aanzien van het goederenvervoer (langs de weg, per spoor en per post) schijnen ook verlagingen op komst te zijn. evenals voor kleiaardappe- len (denkelijk 1 cent) jam. groenteconserven en sommige grutterijproduc- ten. Ook metalen huishoudelijke artikelen zouden lager in prijs gaan worden. Daar staat echter tegenover, dat andere artikelen weer duurder worden. Wij signaleerden reeds het voornemen om de boter, kaas en melk in prijs té verhogen. Dat zal waarschijnlijk ook het geval gaan worden met sigaren. Dit zal dan hier. op neer komen, dat dit rookmateriaal gemiddeld 1 tot 2 cent duur der wordt. Kerftabak daarentegen zou wat goedkoper worden, hetgeen weer een lichtpuntje is voor de pijp- es shagrokers. CAS VAN GENT was Dinsdag- in vlaggentooi ter ere der installa tie van de nieuwe burgemeester, de heer R. A. J. den Boer., Een commis sie van ontvangst bestaande uit het oudste en jongste raadslid, de heren v. Acker en Maas vertrok tegen half twee met enkele auto's om de nieu we burgemeester en de zijnen af te halen. De harmonie, de „Verenigde Vrienden", stelde zich inmiddels op bij het gemeentehuis aan de West kade, die weldra zwart van de men sen zag. Even over twee uur naderde de stoet en zodra de nieuwe burgemeester in gezelschap van zijn echtgenote en drie zoontjes de wagen hadden verlaten, barstte de harmonie los en gaf een welluidend nummer ten gehore, dat door burgemeeStser den Boer in de hal wej-d aangehoord. Hierna boden twee meisjes een dochtertje van wethouder de Maayer en een dochtertje van hfet raadslid Adam een prachtige bloemen mand aan, als 'n blijk, zo zei de waar nemend burgemeester Marquinie, der genegenheid van gans de burgerij. DE INSTALLATIE ^llen togen hierop naar de met bloe men versierde raadszaal, die ge heel bezet was, door de familie van de heer den Boer, o.m. ook zijn bejaarde vader en broers, de raadsleden, plaat selijke autoriteiten, o.m. pastoor Smelt zer, ds. de Graaf, e.a. Nadat de gemeentesecretaris, dhr. Lammens, het benoemingsbesluit had voorgelezen, hing dc loco-burgemees- ter de heer den Boer de ambtsketen om en hield een hartelijk speechje, waarin hij de vreugde tot uiting bracht, dat Sas van Gent een bur gemeester kreeg, doorkneed „in het vak". Spr. zegde de burgervader al ler medewerking toe en wees daarna op de zware taak welke" hem hier wachtte. Voor de economische ontwikkeling van Sas van Gent is veel te doen en zowel de fabrikanten als de arbeiders en mid denstanders heben hun eigen verlan gens en noden en verwachten veel van hun jonge, ontwikkelde burgemeestser, Spr hqopte, dat de burgemeester, on der Gods zegen, veel voor de bloei van Sas van Gene. zal kunnen doen DE BURGEMEESTER AAN HET WOORD dank te hebben betuigd aan de Koningin, de minister en commis saris der Koningin, richtte spr. zich tot de loco-burgemeester en dankte hem hartelijk voor de wijze waarop hij de gemeente 8 maanden lang be stuurd had. Staande op de drempel van een nieu we wereld, die hij nu betrad, bad spr. Gods kracht en wijsheid af. om zijn ambt naar eer en geweten te vervul len. Spr. hoopte met de ervaren wet houders en zijn raad samen de belan gen der gemeente te behartigen. Gevormd te midden van een gemeng de .bevolking, voelde spr. zich nim mer onwennig tussen alle bevolkings variaties. Daarom vertrouwde hij dat hij zonder af te wijken van zijn levensbeschouwing als principieel ka tholiek, met ieders oprechte overtui ging rekening zal kunnen houden, zodat goede samenwerking mogelijk zal zijn met ieder. Bij de uitvoeimg van zijn taak hoopte spr. vooral op een meaeweiking in goe ue verstandhouding met gem.-secieia- ris en secretaiie-peisoneei. De Basse industrie heelt sprekers volle belangstelling, gezien net grote belang daarvan vooi ae gemeente. Bangs het Kanaal waar de fabrieKscontouren verrijzen, Klopt het hart van Bas van Gent en daar ligt zijn toeKomst. Ook het onderwijs kan verzeKerd zijn van sprekers interesse, evenals de gods dienstige en zeüeujKe belangen; m dit verbana hoopte hij op goeue samen werking met oe KatnoneKe en protes tantse geestelijKheid. Spr. dankte zijn ouders en al degenen, die aan zijn vor ming meewerkten, om zich dan te wen den tot de Basse burgerij. Hij noopte een goed burgervader voor hen te wor den en mee te leven met hun lief en leed. met de oprechte wil zijn krach ten aan Sas te geven, aanvaardde spr. zijn ambt. (daverend applaus) TAL VAN SPREKERS gen rij van sprekers kwam toen aan het woord en liet een stroom wel willende woorden vlieten. De eehste spreker was de gem.-secre- taris, de heer Lammens en daarna volg den speeches van Jhr. Schuurbeque Boeye, burgemeester van Zierikzee; burgemeester van Ouwerkerk Romijn; dr. A. v. Loy, Sas van Gent; de heer W. Rooy, namens afd. Zierikzee KVP; burgemeester v. Waes van Westdorpe, pastoor Smeltzer en ds. de Graaf. De loco-burgemeester sprak een slot woord waarna een drukbezochte recep tie aanving. Tenslotte volgde een zanghulde der schoolkinderen en een rondrit dooi de bevlagde gemeente.

de Stem | 1947 | | pagina 1