Eendracht maakt macht" ïüaaaaH Wetsontwerp goederen vervoer per vrachtauto „Geborgen Land'-' r v. Amerikaanse graantoewijzing stelde teleur Wederopbouwplan Biervliet Communisten in V.S. niet bij Kominform Zes gesneuvelden Attlee in ons land Commissie van Drie naar Djokja IN 'T KORT Tentoonstelling „Geborgen land" geopend VIERDE JAARGANG No. 914 D I N SP AG 4 NOVEMBER 1947 DE RESULTATEN VAN DE BENELUX Nederlandse ondernemer op zijn best Regeringstroepen in China rukken op Klooster aangevallen in Kasjmir Amerika's steun aan R.K. Universiteit Zacht weer Een boom van t Loo voor Middelburg Minder ondernemers, vaste tarieven Mogelijk komt er meer Nel van Vliet verbetert \tereldrecord Woorden van wijsheid Walcheren te herscheppen in een tuin zou het mooiste oorlogsmonument Van Europa zijn Het verkeert in een vergevorderd stadium Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A F T Aernoudts: C. J v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr AJ. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestellmg) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen Ivoor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Wa'arn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. II "A J rnSTEREN werd een bestuursvergadering van het comité voor Belgisch- Nederlandsch-Luxemburgsche samenwerking in het gebouw Diligentih alhier gehouden. Daarbij sprak de voorzitter, jhr. mr. F. Beeiaerts van Blok land een redevoering uit, waarbij hij er op wees, dat het comité in het afge lopen verenigingsjaar zijn nut voor ieder belanghebbende in de toenadering der drie landen duidelijk heeft aangetoond. 17ONDER overdrijving kan gezegd worden, dat er geen internationale j .vereniging in Nederland bestaat, wel ke, zich zo kan verheugen in de pu blieke belangstelling als dit c°™te- I Met zeer beperkte middelen, zonder I een tijdschrift zelfs, is een organisatie I opgebouwd welke thans een grote pro- I paganda voor de samenwerking voert f en daarnaast over een apparaat van vooraanstaande deskundigen op wel- F haast elk gebied beschikt, „wy zijn l er trots op dat dit zonder enige staats f subsidie tot stand is gekomen", aldus Jhr. Beeiaerts van Blokland. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft getoond, begrip te hebben voor onze gedachten en heeft het mogelijk ge maakt, dat onze organisatie stevig kon worden opgebouwd: Dat is de Nederlandse ondernemer op zijn best. Wat het comité in de drie landen is geworden, dat is Benelux in de we reld: een lichtend voorbeeld. De douaneovereenkomst, die Woens dag jl. werd geratificeerd, treedt op 1 Januari in werking. Deze overeen komst, welke in de gehele wereld be wondering afdwingt, is in de eerste plaats tot stand gekomen door het on vermoeibaar werken en het onver stoorbaar optimisme van de heren Jaspar en de Vleeschouwer. De drie landen traden als een op in de Parijse conferentie. In Genève sloten wij gezamenlijk talrijke handelsverdragen af met der den. Het is inmiddels de laatste maan den duidelijk geworden hoe weinig er rekening wordt gehouden met de be langen der kleine staten. Nederland heeft dit aan den lijve ondervonden toen enkele grote mo gendheden dachten zich in onze in terne aangelegenheden te kunnen mengen. Maar toen werd het ons dui delijk. dat wij een vriend rijker waren geworden: voor wat België daar voor ons deed kunnen wij niet dankbaar genoeg zijn en we mogen oprecht hul de brengen aan een regering die op zulk een wijze voor ee* vriend spon taan in de bres springt. ÜEN STERKE LEGERMACHT der centrale Chinese regering, na dert aangevoerd door eenheden van het nieuwe eerste leger, dat door de Amerikanen voor de campagne in Bir ma was opgeleid en uitgerust, de Mandsjoerijse hoofdstad Tsjang-Tsjoen De colonne zou zich 60 km. ten Zui den van Tsjang-Tsjoen bevinden en zich spoedig verenigen met de troepen die Zudiwaarts van die stad opereren Nabij de ravitailleringsbasis Kirin du ren de hevige gevechten voort. De re gering gebruikt een groot aantal bom men werpers en jagers om te trachten de communistische artillerie tot zwij gen te brengen. In Sjantoeng voeren de communisten guerilla. Drie doden, 23 vermisten pJEN AANTAL LEDEN van een in heemse stam heeft een R.K. kloos ter te Baramoela (KKasjmir), 48 ki lometer ten Westen van Srinagar, aangevalLn, aldus meldt het leger- hoofdkw artier te New Delhi op grond van binnengekomen berichten. Twee Engelsen, luitenant-kolonel Dykes en zijn echtgenote, benevens de toege voegde Moeder-Overste, werden ge dood. De drie kinderen van kolonel Dykes, die in het klooster op school Ringen, worden vermist. Over 20 an dere Engelsen in dit district heeft men niets meer vernomen. JTJE AMERIKAANSE commissie voor hulpverlening aan de R. K. Uni versiteit te Nijmegen heeft medege- deeld. dat een bestuursraad is samen gesteld als volgt: Voorzitter: Hugh Gibson, voormalig Amerikaans ambas sadeur in België, vice-voorzitter: Spy- ros P. Skouras, bioscoop-eigenaar; pen zingmeester Henry Mann. Leden van de raad zijn: Herbert ^Hoover, Gene raai Lames M. Gavin, lt.-kolonel Ro- Wienccke, Myron Tailor af vaardigde van de Amerikaanse pre sent bij het Vaticaan, James Farley, t^PhTaJlg,V00rzitter van dp democra- rio 3ai;VJ',ProIe3sor P. Debye van hl, P m UnlTC'-sity. De Weleerw. een nieuw universiteitsgebouw van voorkomt™11 arChitCCt Raphacl Hume, Weersverwachting geldig tot hedenavond: Matige, aan de kust tüdelijk krachtige wind tussen West- en Zuid. Wisselend bewolkt. Overwe gend droog en tamelijk zacht weer Zon onder 17.08 uur. Maan on der 14.14 uur. Woensdag: Zon op 7.40 uur. Maan op 23.04 uur. De internationale toestand is niet rooskleurig, de spanningen nemen da gelijks toe. Hier in het Westen wordt ons kleine staten het Russische ge vaar voorgehouden. Ginds in het Oos ten wordt de kleine staten het Ame rikaanse gevaar voorgehouden. Daar tussen wacht een volk van tachtig millioen zijn kans af. Dagelijks moeten de kleinen op hun hoede zijn, dat er geen beslissingen over hun hoofden heen worden geno men. Allereerst moeten wij ons blijven concentreden op die ene taak. welke wij ons gesteld hebben: een hechte sa menwerking onzer kleine drie. Kort geleden konden wij lezen dat er binnenkort twee verenigingen voor Europese samenwerking gaan fusione ren in Den Haag. Een ervan had tot nu toe haar hoofdzetel te New-York. Er is nog een derde vereniging van die strekking in West-Europa. En dan is er nog een in Belgrado. Ons comité werd als eens gepolst, of het bereid is zijn medewerking aan een van de eerste twee verenigingen te verlenen, maar ik geloof dat het beter is te wachten totdat wij orde in eigen huis hebben. Achttien millioen mensen zullen moeten gaan samenwerken en zich de Belgische wapenspreuk eigen moeten maken: Eendracht maakt macht, want dat is de taak van ons comité." Hieraan kunnen we weinig toevoe gen: het geheel spreekt voor zichzelf. De bereikte resultaten zijn zeer be vredigend, 't welbegrepen eigenbelang der drie betrokken landen wordt door ieder afzonderlijk en door allen te zamen met evenveel overtuiging als succes gediend. Op deze wijze alleen kunnen wij in de rij der mogendheden een waardige en commercieel gunsti ge plaats innemen. Ook in het gebied van de Benelux-Ianden zal het Wes ten paraat blijven tegenover het Oos ten! Prinses Juliana zal hem planten. "^TAAR wij vernamen is in spe ciale opdracht van H. M. de Koningin uit de beplanting bij 't Loo een jonge kastanje-boom ge rooid, die bestemd is voor het Seisbolwerk in onze Zeeuwse hoofd stad. De Prinses-Regentes zal deze boom zelf planten en zich daarbij laten assisteren door de drie kin deren van burgemeester jhr. Sand- berg. Herman van Eek, 16 maanden oud, is in Amerika met succes geopereerd aan zijn longen. Hy is gereed naar huis terug te vliegen, weer heel alleen. Wat een verhalen zal hy over jaren tegen zijn schoolvriendjes kunnen ver tellen. I>IJ DE TWEEDE KAMER is een wetsontwerp ingediend tot re geling van het vervoer van goe deren met vrachtauto's. De Minister stelt zich voor dit ontwerp spoedig door een tweede, regeling van het ver voer van goederen over water, te doen volgen. Daarnaast zal nog-een partiële herziening van de wet autovervoer- personen nodig zijn. Daarmee zal dan het gehele ver voer in een wettelijke regeling zijn ondergebracht. Nadat zal dan nog wor den bezien of de coördinatie van de Te Brussel werd de Benclux-douancovereenkomst getekend. Bij de onderte kening van links naar rechts: Ambassadeur Ph. van Harinxma thoe Slootcn (Ned.), Min.-president P. H. Spaak (Belg.) en Minister R. Als (Lux.) LVORENS zich op de Queen Eliza beth in te schepen om terug te keren naar België, heeft de Belgische minister van Voedselvoorziening, Moens de Fernig. Zaterdag jl. ver klaard, dat hij tijdens de besprekin gen met Amerikaanse voedselexperts een meer realistische kijk heeft ge kregen op de wereldgraansituatie, in het bijzonder op die van de V. S. en Canada. Hij deelde mede, dat het niet wel mogelijk is geweest het gewenste re sultaat te bereiken. De mogelijkheid bestaat, dat het over enkele weken noodzakelijk zal blijken te zijn het huidige Belgische broodrantsoen te verlagen, aldus de Fernig. Hij zeide, dat de Amerikaanse De- cember-graantoewijzing aan België, welke 17.000 ton tarwe en 12.000 ton bloem bedraagt, beslist teleurstellend is. De Fernig, die optrad als verte genwoordiger van Benelux, teneinde grotere graantoewijzingen te verkrij gen, deelde mede, dat hij de Ameri kaanse minister van Landbouw, Clin ton Anderson heeft verzocht zowel de Belgische als de Nederlandse graan toewijzingen, welke laatste 33.500 ton bedraagt, te herzien. Hij zeide, dat in dien de kleine toewijzingen worden gezien tegen de achtergrond van de huidige wereldbevoorrading cn de schrale oogstvooruitzichten, hij niet geheel zonder hoop is, dat de toewij zingen nog zullen worden vergroot. Onze mening: als de V. S. en Cana da met een graan-overschot blijven zitten, zullen de meest koopkrachtige landen heus wel aan bod komen voor grotere aankopen. J)E COMMUNISTISCHE PARTIJ in de Ver. Staten heeft heden bekend gemaakt, dat zij zich niet zal aanslui ten bij het internationale communis tische informatiebureau te Belgrado „wegens de huidige politieke situatie in de Ver. Staten". „Reactionnaire en profascistische machten zwepen thans een anti-com munistische hysterie in ons land op", aldus de communistische partij in de' V. S.", „en zij zouden een besluit on zerzijds om ons bij de „Kominform" aan te sluiten onmiddellijke aangrij pen als een voorwendsel voor nieu we provocaties en onderdrukking". Ondanks de kennelijke overdrijving •n de laatste zinsnede spreekt dit be richt boekdelen: dc communisten wor den hier cn daar iets voorzichtiger. Nederlands communiqué 11E I Nederlands communiqué van Zaterdag meldt, dat de verliezen aan Nederlandse zijde bedroegen: 6 gesneuvelden en 16 gewonden. Op W. Java en Oost-Java werd krachtig op getreden tegen omzwervende henden, die onze troepen aanvielen. Op Mid- den-Java waren republikeinse strijd groepen in de randgebieden actief. Nederlandse detachementen bij Soc- mowono werden met automatische wa pens beschoten. Op Java cn Sumatra werden Nederlandse posten door repu blikeinse benden beschoten. verschillende takken van vervoer ver dere wettelijke regering behoeven. Het huidge ontwerp moet worden gezien als een overgangsmaatregel tussen de bezettingstijd en de toe komst. Het is de bedoeling vervoer met andere voertuigen dan vracht auto's geheel vrij te laten. Bij al deze wetten gaat het erom het goederenvervoer langs de weg bin nen het vervoersapparaat als eenheid gezien de plaats te verzekeren, die daaraan naar aard en economisch karakter, met inachtneming van de belangen van vervoerder, personeel en verlader, uit een oogpunt van alge meen belang toekomt. De ongeveer 1600 bedrijven en bedrijfjes zullen moeten worden samengevat: het in perken van het aantal ondernemers zal dan nodig zijn. Met behulp van vergunning-verle ning zal door de overheid dit streven worden gestimuleerd. Hiertoe zal er een vergunninggevend gezag komen van dezelfde structuur als dat voor de autobusdiensten. Ook zal de eis van goedkeuring der tarieven worden ge steld. Eigen vervoer zal in het algemeen, na inschrijving, worden toegestaan. Vandaag naar Zeeland TAE ENGELSE PREMIER, mr. Attlee. is gisteravond om half elf in ons land aangekomen. Hij arriveerde in een 4-motorige York-machine van de R.A.F. en was vergezeld van zijn echt genote. Op het vliegveld werd hij o. m. verwelkomd door de Engelse am bassadeur, sir Nevile Bland, en door de minister van Buitenlandse Zaken. Naar bekend, maakt mr. Attlee van daag een tocht naar Zeeland. rpiJDENS het clubuur van dc „Rob ben" in het overdekte zwembad te Hilversum heeft Nel van Vliet het wereldrecord op de 400 M. schoolslag met 9.8 sec. verbeterd. Het oude re cord stond, evenals alle andere re cords schoolslag op haar naam met 6 min. 8.4 sec. gemaakt te Hilversum op 1 December 1946. Hedenavond wist Nel van Vliet de 400 meter te zwemmen in 5 min. 58.6 sec., welke tijd de drie tijdopnemers, dc heren Armbrust, Vervoort en Tee- seling (resp. 5 min. 58.6 sec., 5 min. 58.6 en 5 min. 58.3 sec.) met gering onderling verschil vaststelden. De tussentijden waren: 100 meter: 1 min. 23 sec., 200 meter 2 min. 54.6 sec., 300 meter 4 min. 28 sec., 400 me ter 5 min. 58.6 sec. piSTEREN is de Commissie van goe- de diensten met haar staf in twee vliegtuigen naar Djogja vertrokken. Inmiddels is via Antara uit Djogja het bericht gekomen, dat het gezelschap aldaar geland is en ontvangen is door de Sultan en de minister van Onder wijs. In het gezelschap reisden ver der, behalve Gani en Tamzil, ook nog mee de voormalige minister van Voor lichting, Mohammed Natsir en de hui dige vice-voorzitter van dit ministe rie, Sjahboeddin Latif; verschillende correspondenten maakten de reis mee. POT EU KETEL rpE TRIEST hebben volgens het Joegoslavische (Italiaanse) persbureau Italiaanse (Joego-Sla- vische) heethoofden in theaters nationalistische pamfletten ver spreid, liederen aangeheven tij dens het spelen van het orkest en andere onregelmatigheden ge pleegd. Onder degenen, die hier over hun verontwaardiging te ken nen gaven, werden harde klappen uitgedeeld. Twee berichten over hetzelfde feit. Wie kan achteraf nog uit maken of een Italiaan danwel 'n Joegoslaaf begon? De pot verwijt de ketel. TAE VAKVERENIGING van Ameri kaanse musici, met een kwart mil lioen leden in de V. S. en Canada heeft besloten haar leden vanaf 1 Ja nuari 1948 het spelen voor gramophoon platen te verbieden, omdat de musici geen instrument kunnen dulden, dat uiteindelijk hun bestaan vernietigt. y.E. MINISTER JONKMAN heeft met ingang van heden de leiding van het departement van Overzeese Gebiedsdelen weer op zich genomen. ■pEN LANDMIJN ontplofte in een weide te Oosterbeek. De 13-jarige jongen P. ter Horst was op slag dood, zijn makkertje, H. Winterink. ook 13 jaar, werd zwaar gewond en is later overleden. QVER FRUITTEELT en fruitexport spreekt de heer G. Bcunder op 7 November te 19.15 uur over Hilver sum II. Zulks naar aanleiding van fruitteeltdag, die 14 November te Utrecht gehouden wordt. - pAUL HENRI SPAAK, de Belgische minister-president, zal op uitnodi ging van het BeneluxT-comité begin Ja nuari 1948 te Den Haag en Amsterdam komen spreken. LIET RUITERSTANDBEELD van St, Willebrord op het Janskerkhof te Utrecht zal op 7 November 11 uur ont huid worden in tegenwoordigheid van vele hoge autoriteiten. Pastoor Dr. W. Nolet zal na de onthulling een toe spraak houden. yiJFTÏEN MILLIOEN DODEN en vermisten zijn naar schatting in de tweede wereldoorlog verloren door vriend en vijand tezamèn. De verlie zen van de Russische legers zouden 7.500.000 man bedragen, van de Duitse legers 2.800.000, de Franse 200.000 en de Amerikaanse 295.000. QENERAAL SPOOR of een zijner naaste medewerkers zal volgens geruchten binnenkort een bezoek bren gen aan Nederland. JPEN WERELDTENTOONSTELLING in te richten zou volgens Le Peu- ple bij de Belgische regering in over weging zijn. Frankrijk had te kennen gegeven haar beurt in 1953 voorbij te laten gaan. „De voorlichting van de Eeuwige Wijsheid is onmis baar, wanneer het erom gaat een stoutmoedige poli tiek te voeren". (Z. H. de Paus op 7 October 1947). "yOLGEND JAAR zal 't ook op Walcheren weer lente zijn", zo sprak de Middelburgse burge meester, Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg in verband met het begin van de herbeplanting bij de opening van de tentoonstelling ..Geborgen Land" In de Schutters hof te Middelburg. „Met Gods hulp en hard werken zal het In de toekomst weer goed leven en wer ken zijn op ons eiland", zo vervolg de hij. Spr. schetste de harde en tragische geschiedenis van Walche ren tussen 2 October 1944, toen de eerste bom op de Zeeuwse dijken viel en 22 Februari 1946, toen het laatste gat in de dijken gesloten werd, Hij releveerde de zware ar beid, de noden en de opofferingen die de Walcherense bewoners zich moesten getroosten ten bate van de millioenen Europeanen, voor wie de vernieling van Zeeland's tuin een bekorting van de oorlog betekende. „Walcheren te herschep pen in een tuin, in een park des noods, zou het schoonste oorlogs monument in Europa zijn", aldus burgemeester Sandberg tot Essen- burg. die niet onder stoelen o' banken stak, dat hij debatteren over integrale schadevergoeding op de basis van 1940. volkomen overbodig achtte „Wij hopen spoe dig te weten, waar wij aan toe zijn", zo zeide hij. Dc Burgemeestser wees op de voor uitgang en het herstel in de indus trie en de landbouw en vermeldde, dat Walcheren reeds weer een be drag levert aan de deviezen-pot. De voorzitter van het comité „Nieuw Walcheren", Notaris J. L. Verhage en de secretaris van dit comité, de heer G. Ballintijn, ver welkomden de aanwezigen, onder wie de Commissaris van de Konin gin in Zeeland, Jhr. Mr. W. Quar- les van Ufford en de burgemees ters van Vllssingen en andere Wal cherense gemeenten,. DE TENTOONSTELLING £)e tentoonstelling „Geborgen Land" is hoofdzakelijk een schepping van de heren G. A. Wa- gensveld «n R. de Muynck. De heer Wagensveld verzorgde de ar chitectuur, Men vindt op deze ten toonstelling voorstellingen van de problemen, waarmede men op Wal cheren te worstelen had en heeft. Een aparte afdeling is gewijd aan de herbeplanting waarmede het Prinselijk Paar Dinsdag een begin zal maken. Diverse herbeplantings plannen van de landschaparchi tect C. P, Broerse uit Nieuwer Am- stel vindt men er in geschrift, te kening en kaart. De plannen voor het Middelburgse Seisbolwerk zijn in diorama uitgevoerd. De Zeeuwse industrie heeft deze ten toonstelling aangegrepen om te la ten zien, wat zij, ondanks tekort aan arbeidskrachten, inconvenien- ten op het gebied van materialen, herstel en .transport, reeds weer presteert. Des avonds bood de N.C.R V. een steravond aan, die door de burge meester van Sint Laurens, dhr. J W. v. 't Hoff werd geopend en waaraan de Goese Oratoriumver eniging en het Dubbel Mannen- kwartet „Octavo" beide o.l.v. Jan Kousemaker en de Symphonische bezetting van de Marinekapel o.l.v de le luitenant der Mariniers Gijs- bert Nieland aan meewerkten. TAIT kleine eiland tussen Oost- en Westerschelde, Vooruitgeschoven in de zee, een bolwerk tegen vloeden en orkanen Gehavend werd het reeds in d'eerste vlagen Van het geweld, dat uit het Oosten kwam En half Europa maakte tot een woestenij.... Waar is de schoonheid van die stad, die dromend Over een ver verleden, toch het kloppend hart Gebleven was van Walcheren, van Zeeland Rondom ons ligt van wat ons lief was 't grijze puin. Verwaten en hoogmoedig heeft de vijand later Dit eiland uitgebouwd tot een bastion, dat hij onneembaar noemde. De sterkste schakel in een eindeloze keten Van kleine vestingen. En ziet, toen hij begon te wankelen, toen aan de kim Het licht der vrijheid daagde. Toen lag daar Walcheren; een grendel voor het water Waarlangs de vloten moesten varen naar veilige haven Waarvan 't bezit een noodzaak was voor overwinning Van vrijheid en recht Daarom kwam toen voor Walcheren de noodlotsdag. De hemel trilde van het ronken der motoren. Verduisterd werd het licht door zwarte scharen Van donkere vogels, die hun bommen wierpen Op wat het sterkste scheen van Walcheren: de dijken. Het water kwam. het rees, niets kon het remmen En 't kleinste eiland tussen Oost- en Westerschelde, Zo schoon voorheen, zo sterk, zo veilig als een woning. Werd zee gelijk de wateren rondom. De vijand week. Zijn kracht werd hier gebroken. Maar 't scheen dat Walcheren stierf, willooze prooi van wind en zee.. i Doch neen, dit kon niet zijn. God kon dit niet gedogen) De strijd werd ingezet met 't tomeloos geweld Der losgebroken elementen. Bedwongen werd de oceaan en Walcheren herrees! Het water weekWerd moeizaam teruggedreven Maar huivering beving wie het eiland toen aanschouwde.... Waar was het frisse groen van lanen en van dreven Het ruisen van het blad van bomen, eeuwen oud Waar was de meidoorn langs de stille wegen, Gloeiend als goud in 't avondrood Wat eens de glorie was van Zeelands gaarde. Ontluisterd was het nu.... Opnieuw scheen Walcheren dood. Ook ditmaal was het schijn. De jeugd kwam aangetreden En heeft met blijde moed de stekken uitgezet Van bomen, die eerlang weer schaduw zullen geven Van struiken, welker bloei ons eiland sieren zal! De jeugd sloeg 't fundament voor 't Walcheren van latei- Dat worstelde en ontzwom, dat oprees uit het water Komt hijst de vlaggen dan, de vlaggen zonder tal Die de symbolen zijn van 's vijands diepste val De herfstwind gaat door het land, de blaren zijn gevallen.... Maar Walcheren viert feest: Als straks de voorjaarswind De knoppen zwellen doet, de bomen weer doet groenen, Dan wordt dit dorre land een lusthof als weleer,. Dan is gelijk voorheen de liefste plek op aarde Dit kleine eiland hier, ons Walcheren aan zijn zee Gij, die hierboven in de hemelen troont Schenk Walcheren nu Uw onmisbre zegen Geef vred' en voorspoed ieder, die hier woont. Geef aan het land op tijd Uw zon, Uw regen Geen boom kan groeien zonder dat Gij 't Wilt Noch van een struik de bloei het oog bekoren Weêst Gij 't Geborgen Land een stut, een schild En laat geen ramspoed meer Walcherens vree verstoren. G. BALLÏNTIJW (Bovenstaand declamatorium zal heden op dé herbeplantingsdag worden uitgevoerd.). Door vele Rode Kruis-teams Werd de bevolking van Egypte ingeënt tegen dc cholera. Het doet wel geen pijn, maar toch moet ons pukkie huilen, nu die vreemde dokter haar armpje vast houdt. IJet Wederopbouwplan voor Biervliet waaraan tevens, is vastgekoppeld een Uitbreidingsplan, is reeds in een zo ver gevorderd stadium, dat de raad zich hierover zéér spoedig zal hebben uit te spreken. De grondgedachte, waarvan de Raad van kort na de bevrijding bij het ver strekken van de opdracht tot het op maken van het plan is uitgegaan, is deze: Uit stedenbouwkundig oogpunt is Biervliet geen mooi dorp door de 2 toegangen met hun lintbebouwing en daar door de bevrijdingsactie een groot aantal huizen in het dorp en aan de uiteinden verwoest werden (116 in to taal), zou men, als de huizen aan bei de uiteinden niet meer ter plaatse herbouwd werden na de bebouwing van de in de kom ontstane open plekken nog een aantal woningen bij elkaar kunnen zetten en door de te kiezen bouwgrond ruimer te nemen dan de be hoefte van het ogenblik vorderde, zou tegelijkertijd een uitgestrekt bouwter rein verkregen worden voor uitbreiding Ir. v. 't Hooft, tevens Supervisor van de Wederopbouw, stedebouwkundige van formaat gaf zijn krachten aan het ontwerpen van het plan. Aangezien het plan bij de bevolking nagenoeg nog onbekend is, is voorals nog niet te zeggen, hoe de bevolkmg hierop zal reageren, evenwel wordt van de Raad verwacht, dat hij, na be kendmaking van het plan, rekening zal houden met eventueel door de bevol king in te brengen bezwaren. Het plan bevat o.a. een uitbreiding aan de Zuidzijde van het dorp, met een straat tussen de Gentsestraat ec het z.g. Kaaidijkje, deze straat komt in de Gentsestraat uit op een plaats, waar de vroegere woning van de Wed. Timmerman heeft gestaan. Daar deze ruimte te nauw is, zal er nog een be staande woning weggebroken moeten worden. Op deze nieuwe straat nu, staan nagenoeg loodrecht nog verschil lende andere straten, die in de dorps kom uitkomen en wel bij de woning van de Heer E. v.d. Waeter in de Oude stadstraat en bij de woning van Heer F. Keukelaar aan de markt. Verder geeft het plan langs de geprojecteerde straten voornamelijk gesloten bebou wing. De zuidzijde van de Oost-West lopende verbindingsstraat tussen de Gentsestraat en het Kaaidijkje laat al leen open bebouwing toe, daar deze zij de dan dienst zal doen als buitenkant van het dorp. Na eventuele aanneming van het plan door de Raad, zijn er nog vele factoren, die de uitvoering van het plan te niet kunnen doen, o.a. de hoge kosten van onteigening en de waar schijnlijk nog hogere kosten van het bouw-rijp maken van de bouwgrond. De uit te brengen adviezen dooi de diverse instanties zull«t het Rijk, dat de kosten zal moeten betalen, tot uitvoering of afwijzing van het plan doen besluiten. Verzoek om inlichtingen. Het hoofd der P.R.A. te Goes doet een dringend beroep op ieder die hem inlichtingen kan verstrekken omtrent de identiteit van het in onderstaand bericht bedoelde lijk: In een massagraf op het vliegveld Twente te Enschede is o.a. gevonden het lijk van een onbekend mansper soon, hetwelk aldaar omstreeks 27-9- 1944 is begraven door de S.D. Signalement: de leeftijd is niet bij benadering op te geven, lengte circa 1.68 M.. benen sterk behaard, hoofd haar lichtblond. Gekleed in lange grijze winterjas met rode blok; riem met benen gesp, donkergrijze col bertjas met licht-grijs streepje, don- ker-grijze broek met licht-grijs streep je, smalle lederen riem met open gesp bretels van elastiek met groene streep kort interlock broekje met wasnum- mer 981 of 186, wollen sokken, waar van de kleur niet is vast te stellen, lage zwarte schoenen maat 4142 met veters, met leer verzoold, spie- gelzool met stootplaat, hak verzoold met stootplaat. In de achterzak van de pantalon een lichtbruin scheerappa- raat. Zeer waarschijnlijk betreft het hier een persoon, omstreeks bovengenoem de datum door de S.D. gearresteerd en kort daarop ter dood gebracht. Keuringsarts gerehabiliteerd Voor het Terneuzense tribunaal stond terecht de 34-jarige arts G J. S-, die tijdens de bezetting een tijdlang de functie waarnam van keuringsarts bij het gewestelijk arbeidsbureau. Het tribunaal deed na raadkamer onmiddellijk uit spraak en verklaarde de beschul diging vervallen. Een schilderij voor Engeland. Tec gelegenheid van het bezoek van de Engelse premier Attlee, zat door het gemeentebestuur van Mid delburg aan de Engelse regering via het geaantschap een schilderij worden aangeboden, vervaardig* door de Haagse kunstschilder Pier re Hoeks en voorstellende de Wal cheren tijdens de inundatie,

de Stem | 1947 | | pagina 1