Republikeinen gaven geen nauwkeurige orders uit Moskou ontdoet zich van vijanden K Uitgave van de .„Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: Ia F. J. Aernoudts: C. J. v, Hooteghem; A. E. Langenhorst, Mr. I Di" A. J. J- M. Mes: Mr. R B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal per post f 4.25, per week (uitsluitend bij piet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prezen I voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstre 'mliteit Ramadier heeft het vertrouwen Inzet van de pleeggezinnenweek Aanpassingsproces is moeilijk Hulp aan Walcheren blijft nodig i derde jaargang Grepen uit het Consulaire rapport Aankoop van auto's per 1 Jan. niet vrij Mikolajczyk gevangen? Textiel-staking in, T ilburg IN 'T KORT No. 912 .VRIJDAG 31 OCTOBER 1947 „Staakt het vurenbetekent iets anders dan staking der vijandelijkheden f Een belangrijke vraag, waarvoor de commissie zich gesteld zag, lagin de 'betekenis van het cease fire (de or der „staakt het vuren' Zijn vlucht zou een verzinsel zijn Echter ook maar op het nippertje Communisten staan geïsoleerd Activiteit der E.V.C.? Distributienieuwtjes Parlementslid met boter op z'n hoofd Duizenden kinderen wachten op een tehuis Maniu staat in Boekarest terecht Wat doen wij als zij straks terugkeren 2 gewonden in Indië Agrarische Commissie in oprichting 31* 080 54 ITS CHOCOLADE Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen.' Hulst, Dubbele PooTt 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, NieuWstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel i5, telefoon -2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): .1 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. ÏtET EINDRAPPORT der consu- lairc commissie, dat aan de vei- ligheidsraad is overhandigd bevat L zoals ons thans uit door den Haag I verstrekte gegevens blijkt, Jer^,hl'" K Jende belangwekkende bizonder- E heden. In de militaire praktijk, zo staat er opgemerkt, bestaat er tussen de bete kenis van de order tot staken van het vuren on de order tot het staken van de vijandelijkheden verschil. Men ver staat in militaire kringen onder „cea se fire" uitsluitend het staken van militaire opmars en het ophouden met daadwerkelijk vuren. „Staken der vij andelijkheden" echter blijkt met zich «mede te brengen het stopzetten van I alle operaties, welke een oorlog ver- jgezellen, inclusief het gebruik van alle militaire wapens, marine-blokka de. luchtverkenning, vijandige propa- 1 ganda. bewegingen van troepen naar gebieden welke door de tegenpartij bezet zün- ..Staking der vijandelijkhe- den" heeft dus een aanmerkelijk wij- dere betekenis dan „staken van het vuren". Twee standpunten TAK COMMISSIE haalt een passus aan uit de radio-rede van dr. van 1 Mook van 3 Augustus, waarin deze om. zet: „De regering kan in deze omstan digheden slechts verklaren, dat een staken van vijandelijkheden zou moeten inhouden een staken van de vernielingen, van gewelddaden te gen Jedtn en groepen van de bevol king op republikeins gebied en van vijandige propaganda, welke onlangs zelfs aanspoorde tot massa-moord". Het republikeinse standpunt was: ..Dat een Nederlandse order tot het staken van de vijandelijkheden, nood zakelijk zou moeten impliceren het staken van alle soorten van handelin gen, zowel van de zijde der Neder landse militairen als van de zijde der burgerlijke autoriteiten, welke gericht zijn tegen de Indonesische bevolking". Republikeinen er naast De commissie is tot de conclusie ge komen dat geen der partijen 'n werke lijk vertrouwen had, dat de order tot 't staken der vijandelijkheden werkelijk door de andere partij zou worden uit gevoerd. Er bestond dus een betreurenswaar-, dig gebrek aan vertrouwen aan beide zijden, dat de order werkelijk zou wor den uitgevoerd. Voorts wordt vastgesteld, dat 't repubü keinse opperbevel slechts geringe po gingen beeft gedaan om nauwkeurige en gedetailleerde orders uit te vaardi gen aan alle onderdelen van het leger en het is gebleken, dat de interpreta tie ran het „cease fire" lichtelijk vari eerde bij de verschillende militaire be velhebbers. Het is duidelijk gebleken zo wordt vastgesteld dat de interpretatie van het „cease fire" door het Nederlandse leger is gebaseerd op het beginsel, dat het mogelijk is een gebied te beheer sen en te controleren, zonder dat dit gebied noodzakelijk in zijn geheel is bezet. Toen de order tot beëindiging der operaties was ontvangen, waren alle strategische objecten, welke het doel waren van de politionele actie, bezet. rtMTRENT de algemene toestand der bevolking wordt toegegeven, dat er inderdaad een nationaal bewust zijn merkbaar is, dat echter niet anti- Nederlands is,' doch zich richt tegen het „kolonialisme". De commissie meent, dat de massa geen zin voor politiek heeft en dat de intellectuelen die politiek bedrijven slechts 5 pet. der bevolking uitmaken. Er wordt op gewezen, dat mensen die van hun anti-republikeinse gevoe lens blijk geven, aan strenge maatre gelen der republiek bloot staan. Betreffende de toestand in de door Nederland bezette gebieden wordt op gemerkt, dat de handhaving van recht en orde in de reeds voor de politiële actie door Nederland bezette steden verzekerd is en dat het economisch herstel hier reeds in volle gang is. In de pas door Nederland bezette gebieden verkeert de bevolking, uit gezonderd enige streken, in minder gelukkige omstandigheden dan in het republikeins gebied, hetgeer. te wijten is aan vrees voor de terroristische benden. Grotere bezuiniging op banden en benzine? VOWEL de rü' als de aankoop-ver- J gunningen Kunnen voorlopig niet worden gemist. "Wel meent dc mi nister van Verkeer en Waterstaat, dat de rijvergunningen eerder zullen kunnen worden afgeschaft dan de aankoopvergunningen. De geruchten, dat het in de be doeling zou liggen, de aankoop van auto's met ingang van 1 Januari a.s. vrij tc laten, zyn dan ook onjuist. De aandacht wordt er echter op ge vestigd, dat een aankoopvergun ning alleen vereist is voor een nieu we auto. Weliswaar ligt het in de bedoeling, \an dc minister, dat de voorwaarden verbonden aan de rij-vergunning zo- f veel mogelijk beperkt zullen blijven, maar het is onder de tegenwoordige W omstandigheden zeer wel mogelijk, dat <bijv. op het gebruik van banden of het verbruik van benzine ingrijpend -zou moeten woijden bezuinigd. In de laatste tijd is de noodzakelijk heid om grote zuinigheid, zowel met motorbrandstoffen als met het mate- 1 rieel, te betrachten in sterke mate op de voorgrond getreden. In verband daarmede kan de noodzakelijkheid zich voordoen, nieuwe algemeen gel dende beperkingen op te leggen. Döt het verbod van het rijden op Zondag in de verschillende districten zoveel mogelijk op uniforme wijze dient te worden toegepast, wordt door de minister volkomen onderschreven. Nagegaan wordt, wat ter bereiking van die eenvormigheid nog kan worden verheht. j^OG STEEDS is er geen bericht over de verblijfplaats van de Poolse Boerenleider Mikolajczyk. Reeds gaan er stemmen op. die beweren, dat de gehele geschiedenis van zijn vlucht een communistisch verzinsel is en Mi- koiajezyk in Polen achter slot en gren dei zit. Volgens de Stockholmse „Aftonbla- det" begint men in de kringen der ïv, te twijfelen aan het ver haal der verdwijning. Sokolnicky, die beschouwd wordt als de leider v. d. Poolse ondergrond se in Zweden, verklaarde: „Wij vre- -de hele geschiedenis over de mimi ,'-mP® van Mikolajczyk een com X! c,pr0VMiltic is- Indien de vrii vai} dc Poolse boerenleider, die succes TM6" wcek werd beraamd. allanJ r ®.d zmJ. hebben, zou hij nu °f DPnCmar" TEGEN het beslag leggen op do olie- raffinaderij tc Lobau fOostenriiki zal door Engeland' poprotestoerd wor den. daar zij Duits bezit zou ziin Zii iLPC„ u5_.-?ni.s"A.,Tieribaans en Nedcr: ^anse regering v-otesteren. jyjET EEN MEERDERHEID van 20 stemmen 300 voor en 280 tegen heeft de Franse Assemblee haar vertrouwen in de gewijzigde rege ring van Ramadier uitgesproken. Het is de zevende maal sinds de vorming van de regering-Ramadier (9 maanden geleden), dat de vertrou wenskwestie is gesteld. De kleine overwinning van Rama dier wordt niet beschouwd als een aanwijzing, dat zijn regering bij een volgende kabinetscrisis geen meerder heid in het parlement zal krijgen. Op de vergadering heeft Ramadier iets van de bliksemkracht van De Gaulle gestolen door zich duidelijk in anti-communistische zin uit te laten, waarbij hij zelfs door de leider van de likervleugel van de socialistische partij. Guy Mollet, volledig werd ge steund. Een nuwtHrnde eigenschap van het debat was, dat het aantoonde, dat de Assemblee van de linkervleugel der socialisten tot uiterst rechts toe anti communistisch is. De communisten be vonden zich voor de eerste keer na de bevrijding geisoleerd in de politieke arena. Een ander opvallend feit was. ylJFHONDERD van de 7000 textiel arbeiders der tien Tilburgse fa brieken hebben het werk neergelegd, omdat zij het niét eens zijn met de nieuwe C.A.O. Besprekingen tussen de werkgevers en bestuurders der kath. en Christ, arbeidersbonden hebben geen direct resultaat opgeleverd, om dat zowel deze organisaties als de werk gevers van oordeel zijn, dat zij ge heel achter dc nieuwe bepalingen die nen te staan. Er is besloten een com missie te vormen, die zal nagaan in hoeverre er bizondere beloningen mo gelijk zijn. Wij krijgen de zeer sterke indruk, dat de communisten achter deze sta king zitten. Dit hierdoor, omdat ook in Enschede een staking onder de tex tielarbeiders onder dezelfde motieven ais in Tilburg is uitgebroken en waar bij volgens berichten in „De Waar heid" de E.V.C. zich erg druk heeft geweerd. Wij dachten dat men in Tilburg wel verstandiger zou zijn! dat de M.R.P. en de socialisten aan drongen op de vorming van een „cen trale groep" als stevig meerderheids blok in de Assemblée tussen uiterst links en uiterst rechti. Vóór het kabinet stemden de M.R.P. (kath.), de soc. partij, de radicaal- soc., en tegen de P.R.L. luiterst rechts republikeinse Vrijheidspartij, de dem. en soc. verzetsunie en de communis ten. De laatsten kwamen weer met felle critiek op de regeriiil! voor de dag. Hun beweringen werden o.m. door Bi- dault als lasterlijk en leugenachtig gekwalificeerd. RECTIFICATIE BONNENLIJST. IN DE BONNENLIJST van gister heeft het ANP een fout gemaakt. Onder de bonkaarten MA, MD en MH 712 (Bijzondere arbeid, voor a.s. moeders en zieken, serie Ql stond Q- II suiker: 250 gr. suiker etc. Dit moet zijn Q-21 suiker: 250 gram suiker etc. EXTRA SUIKER MET SINT NICOLAAS EN KERSTMIS TN verband met St. Nicolaas en Kerstmis zal inderdaad tweemaal een extra rantsoen van 200 gram sui ker worden verstrekt. Deze extra suiker wordt voor alle leeftijdsgroe pen beschikbaar gesteld. 100 gram vlees extra Voor het tijdvak van 30 October t.m. 8 November wordt wederom een ex tra rantsoen van 100 gram vlees be schikbaar gesteld. In verband hierme de deelt het Centraal Distributiekan toor mede. dat in genoemd tijdvak bon Q-06 diversen geldig is voor 100 gram vlees of vleeswaren. SCHOENENBONNEN C-SERIE EERST OP 1 DEC. IN GEBRUIK TN afwijking van hetgeen onlangs door het CDK werd bekend ge maakt, deelt dit kantoor thans mede, dat de schoenenbonnen van de C-se- rie (schoenenbonnen met in de linker bovenhoek de letter "C. gevolgd door een andere letter) niet op 1 Nov.. doch eerst op 1 Dee. a.s. in gebruik zullen worden genomen. A LLIGHAN, labour-lid van het Brit- se parlement, die in de zomer van dit jaar een artikel schreef, waarin hij, beweerde, dat zekere parlements leden onder invloed van sterke drank geheime inlichtingen aan kranten ver strekten tegen betaling van geld of- natura, is door het Lagerhuis schuldig verklaard aan „grove belediging van het .parlement". Uit het onderzoek is gebleken, dat Allighan zelf 30 pond sterling per week ontving van de Londen Evening Standard, hoofzakelijk voor versla gen van geheime bijeenkomsten van de parlements-fractie der Labour partij. Ja, ja, het kan gek gaan! TN INDIA zijn de poppen weer aan 't dansen. Troepen (Hindoes) van India zün Kasjmir, waar Mohamme danen, wonen, binnengedrongen en zijn daar in felle strijd gewikkeld. In dia wil Kasjmir inlijven, waartegen Pakistan zich fel verzet. yAN 2 TOT 9 NOVEMBER gaat het Katholiek Verbond voor Kinderbescherming een pleeggezin nenweek organiseren om pleegge zinnen te werven, waar arme kin deren, die door onmacht of onwil niet door hun eigen ouders kunnen of mogen worden opgevoed, liefde volle opneming en opvoeding zuilen vinden. Deze actie zal gesteund worden door een even indrukwekkende als brede propaganda. Het Hoogwaardig Episco paat zal haar aanbevelen; de Z.E. Heer Henri de Greeve haar opstuwen in Za terdagse radio-causerie; kanselrede naars zullen er over spreken en de bladen zullen er over schrijven. Neder land luistere! Want de nood is groot. Katholiek Nederland mag-.het niet onverschillig zijn waar die stakkerds blijven en hoe zij worden grootgebracht en opgevoed Wie het wél meent met zijn land en volk. kan zijn oogen en hart niet slui ten voor de zorgen, waarin het Ver bond is gekomen. Waren er internaten genoeg in ternaten b.v. zoals 's-Hertogenbosch er een heeft' in het prachtige St. Jo zefhuis, waar de'Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes met succes stre ven naar de huiselijke sfeer dan zou het al heel wat beter zijn. Maar die zijn er niet genoeg, zodat duizen den kinderen nog aan hun lot moe ten worden overgelaten. Daarbij komt dat niet alle kinderen, die momen teel in een tehuis worden opgevoed daarin behoren, omdat zij beter en' doeltreffender, dit in verband met hun geaardheid en aanleg voor handenar beid. in gezinnen konden worden ge plaatst. Wie zich in de moeilijke taak der opvoeding heeft verdiept, weet dat geen kind op een ander gelijkt. Wat voor het ene goed is, is daarom nog niet hetzelfde voor een ander en zo ontveinst zich het verbond niet dat. wanneer het de resultaten van bijn ac tic gaat verwerkelijken, een zeer moei lijke en verantwoordelijke taak wach tende is. Het aanvaardt die, maar dan dient het katholieke volk van Neder land deze te verstaan en er naar te handelen. De opneming van kinderen geschiedt niet kosteloos, wat daarom niet mag betekenen dat men er aan moet willen verdienen. Zulk een op neming dient te geschieden uit ideële overwegingen: de winst ligt verdiscon teerd in dc eeuwige waarde, die een goed werk geven kan en niet in roof bouw op bet welzijn van een kind. De organisatie zal tijd vorderen, wat wil zeggen dat wie heden een .kind wenst, het morgen nog niet ziet bin nenhuppelen. Omdat er naar gestreefd wordt de kinderen in hun 't meest geëigend milieu te plaatsen, zal dit tijd en onderzoek vragen, want het Verbond acht zijn werk niet voltooid wanneer het zijn groot surplus heeft opgeruimd. Dat impliceert derhalve, dat men geenszins het God-zegen-de- greep wil toepassen, maar zich van te voren terdege wil vergewissen bij wel ke pleegouders hun pupil thuis hoort. Intussen moet een begin gemaakt worden. Men schrijve aan het Cen traal Bureau, Lange Putstraat 44, te 's-Hertogenbosch Wacht dan rustig af. want er is veel werk aan de win kel. ■MrAT MIKOLAJCZYK was voor Po- jen, betekende Julius Maniu voor Roemenië. Beiden leider der boeren partij van hun land moesten zij al bitter weinig hebben van Moskoviti- sche vriendelijkheden, beter gezegd zij haatten het communisme tot in de grond van hun hart. Waar het com munisme ondanks zijn democratische leuzen geen critiek der democratie duldt, weet het stelselmatig de figu ren op te ruimen, die een struikelblok vormen voor een verdere communis tische intensivering van een bepaald land. Men ziet het in Polen, men ziet het nu ook weer in Roemenië, waar Julius Maniu terecht moet staan voor een rechtbank van twijfelach tige kwaliteit. Deze rechtszaak is farce en schande tegelijkertijd, om dat allang van tevoren de uitspraak bekend is: Maniu moet verdwijnen. En met hem 18 verschillende zijner medestrijders. Maniu was eerste minister in 1928 en werd 21 Juli 1947 gearresteerd. Een week later werd zijn boerenpartij ont bonden. Behalve van verraad wordt, hij beschuldigd van provocatie tot een anti-Sovjetoorlog en de organisatie van buitenlandse (lees Brits-Amerikaanse) inmenging in Roemenië. Drie vroegere ministers, die zich nu in het buiten land bevinden, zullen bij verstek wor den veroordeeld. Zij worden ervan be schuldigd zich thans in Amerika schul dig te maken aan oorlogspropaganda. De belangstelling voor dit proces is uiteraard zeer groot, doch angstval lig heeft men er in Boekarest voor zorg gedragen, dat alleen toeschou wers op de tribune zijn verschenen, waarvan men geen reactie kan ver wachten. Tekenend is in dit verband wel, dat de Britse ambassade te Boe karest de toegang tot het proces is geweigerd. En eerst na zeer veel vie ren en vijven hebben Amerikaanse vertegenwoordigers een kijkje in de zaal mogen nemen. De verdediger van Maniu heeft ge vraagd het proces uit te stellen, om dat enkele getuigen in het totaal zijn er 200 gedagvaard zich n°S niet gemeld hebben. Maniu zelf onder streepte dit verzoek onder het motief, dat hii de acte van beschuldiging nog niet had gelezen. Dit laatste is wel zeer typerend voor de merkwaardige justitiële methoden die er in Boeka rest worden gebruikt als het om „vij anden van de staat" gaat. Tijdens het proces werd beweerd, dat de Amerikaanse regering bij een samenzwering in Roemenië betrokken is geweest. Washington heeft zich nu gehaast deze bewering pertinent te ontkennen. De voormalige secretaris-generaal van de Bulgaarse Boerenpartij, Nico las Penescu, heeft in een rede van twee uur Maniu openlijk aangevallen en hem een „dictator, die met fluwe len handschoenen zijn wil weet op te leggen" genoemd. Penescu is een van Maniu's medegevangenen. Hij zei. dat Maniu de gedragslijn van de partij, ge richt tegen de Sóvjet-Unie en de ar beidersorganisatie, bepaald had. Een der gevangenen, Victor Poganea- nu, een gewezen ambtenaar van het Roemeense ministerie van Buitenland se Zaken, zou verklaard hebben, dat hij de nauwste betrekkingen had on derhouden met leden van de Britse en Amerikaanse diplomatieke missies in Roemenië. Wij leven mee met onze jongens overzee (Van onze correspondent). £JE AANPASSING van de uit In donesië terugkerende militairen aan het normale burgerlijke leven is een sociaal-psychologisch proces. Daarbij kunnen zich tal van moei lijkheden voordoen: in het gezin, in het bedrijf en moeilijkheden voor de gedemobiliseerd zelf en voor hen, met wie hij in zijn nieuw op tc bou wen burgerbestaan weer zal moe ten leven en werken. Het is voor de geestelijke volksge zondheid van groot belang, dal dit proces van weder-aanpassing zo vlot mogelijk verloopt, en dat de zich daar bij voordoende sociaal-psychologische moeilijkheden zo goed mogelijk wor den opgevangen en geleid. Teneinde de problemen der demo bilisatie te kunnen bezien, en de mid delen te bestuderen om de moeilijk heden op te vangen, had het bestuur van de Nationale Federatie voor de geestelijke volksgezondheid een demo bilisatie-studiedag uitgeschreven in Utrecht. Op uitnodiging van het comité heeft Prins Bernhard een woord van inleiding gesproken, waarin hij er op wees, dat zij, die te maken krijgen met de terugkeer der militairen, behoefte hebben aan een richtsnoer. Zij moe ten namelijk in staat zijn, die terug keer gemakkelijker te maken. Dc psychisch-hygiënische facetten van de demobilisatie werden aan ge duid door dr. J. Barnhoorn, chef van de sectie geestelijke gezondheidszorg in het leger. Hij kondigde aan, dat over enkele maanden duizenden oor logsvrijwilligers zullen terugkeren, die na het beleven van zo vele avontu ren in een nieuwe wereld, de tred molen in het vooruitzicht hebben. Er rr.jet ons nu alles aan gelegen zijn, die gedemobiliseerden zo goed moge lijk terug te leiden in het maatschap pelijk bestaan. Thuis zal een sfeer van begrip moe ten ontstaan, opdat de terugkerende zich weer zal kunnen verplaatsen in de geestesgesteldheid van de anderen Uit de desillusie moet hij worden ge bracht tot nieuw meeleven in het va derland. Hij moet worden opgenomen in het bedrijfsleven; met een mooie geste van overbrugging is de over heid er niet van af. j Zielzorgers treffende juiste snaar. yEN MAN met ervaring bij de jon- gens in Indië is majoor-aalmoe zenier L. A. M. Goosssens O.F.M. Hij sprak over de mentaliteit van de oor logsvrijwilligers en hing hierbij een aangenaam be'eld op van strijdbaar heid en enthousiasme, houding en kameraadschap. Als wereldreiziger kreeg de oorlogsvrijwilliger een rui me blik, zijn onderscheidingsvermogen werd scherper; hij werd uitermate reëel, tot het cynische toe. Men passé zich bij hem aan. beter, dan dqt hij zich bij ons moet aanpas sen. Eveneens over de mentaliteit liet de hoofd-vlootpredikant J. Sillevis-Smit een treffend woord horen. Gelukkig kan deze zielzorger ver klaren, dat de zedelijkheid in Indië zo goed mogelijk werd bewaard, on danks de bekende gevaren en het feit, dat onze jongens als overwinnaars werden beschouwd. Techniek van de demobilisatie. FWER dit onderwerp spraken kolo- nel J. Goedewagen, overste Becke- ring Vinckers en de heer De Ruyter van Overzeese gebiedsdelen. Zij ge waagden van een nationale plicht, na het ontzaglijke zware leven van onze jongens in de rimboe. Hun terugkeer in ons land moet worden gezien als een injectie van hoge waarde. In de Gewestelijke Arbeidsbu- reaux zuilen sociale zorg en be roepskeuze worden behartigd, om .de terugkerenden zo snel mogelijk .op de goede plaats tc krijgen. Be- - langrijk ook is het demobilisatie centrum. Maar de jongens moeten vooral door de Thuisfronten worden opgevangen; en de werkgevers moeten teruggeko men O.V.W.-ers aantrekken. Hierbij sluit aan de* sociale nazorg. In elk geval zullen toelagen worden verstrekt; iedere demobilisant krijgt een burger costuum; hii zal voorrang hebben bij arbeidsbemiddeling, en bij studie zal hij worden geholpen. lands bezit. De Abm zal op dczelMe Iets minder koud Weersverwachting geldig tot hedenavond: Meest matige wind tussen Oost I en Zuid-Oost. Veel bewolking I ",air geen regen van betekenis, i minder koud. "dag zon onder 17.1G uur en 'n op 18.03 uur. rpREUItWILGËN en November wolken schreit over de zerken en vertreden graven, over de kruisarmen van deze tijd, over de bloemen die aan deze avond verlaten liggen qn voor God gewijd, zoals dc zielen die, nog voor hun haven, wachten tot hen de eeuwigheid zal laven: verkwikt hen met uw tranen, deze uren. ruist en verbidt Gods goedertierenheid, geett-hun de vrede die altijd zal duren. KINDEREN en moeders die in 't gras neerknielt, zwijgende mannen met gevouwen handen, grijsaards die haastig kwaamt en bijna vielt, meisjes die steun zoekt aan de kamerwanden, wie weet wat u van vroeg tot laat bezielt? Ach denkt wanneer gij' kaars na kaars laat branden dat teller vuur de doden overmandde: denkt, als gij schreiend over 't land zult turen dat God hun nog het Vaderland onthield geeft hun de vrede die altijd zal duren jgN MENSENBROEDERS, die uw eigen leed en eigen angst van deze tijd moet lijden, die badt of liefhadt, vloekte of misdeedt, die droomt hoe gij uzelven zult bevrijden van wat gij als uw felste kwelling weet vergeet uzelf, vergeet de doen der tijden, vergeet de .dreigingen aan alle zijden, bidt, bidt \jpor hen die in benauwder vuren de komst verbeiden van de Paracleet, geeft hun de vrede die altijd zal duren. pRINS JEZUS die de verre Prince zijt van allerzielen voor. de hoge muren van üw schoon rijk, schelf hun de schulden kwijt of wil uw engel met vertroosting sturen: de zoete beker van barmhartigheid Om alle tranen die de wereld schreit in haar paleizen, parken, krotten, schuren, geef elk die hier of in de vlammen lijdt, geef ons de vrede die altijd zal duren. MICHEL VAN DËH I'AS JN VERBAND met het feest van Allerheiligen zal ons blad mor gen niet verschijnen. yAN officiële zijde is in Batavia medegedeeld, dat de Neder landse verliezen van 29 October bedroegen 2 gewonden. Op West- Midden en Oost-Java werd tegen rondzwervende benden opgetre den. Enkele Nederlandse posten en patrouilles werden beschoten. Op Noord-Sumatra vonden ver schillende schermutselingen plaats. PEN TEXTIELZWENDEL. van ceil half millioen gid. is in Amsterdam ontdekt. 30 personen zijn in verband daarmee gearresteerd. jT ATET UITZONDERING van hen, die arbeid willen gaan aanvaarden, be hoeven Nederlandse onderdanen van 1 November 1947 a£ voor toelating in Zwitserland en de het vorstendom Liechtenstein geen visum meer. TNDONES1E heeft gister de Veilig- heidsraad verzocht een commis sie te benoemen om toe te zien op de teruggave van de door de Nederlan ders sedert 21 Juli bezette gebieden. TN NOVEMBER a.s. zal een verkeers congres voor onderwijzers worden gehouden, teneinde na te gaan. op welke wijze verkeersonderwijs op de scholen het meest doeltreffend kan worden gegeven. TVINSDAGAVOND om 9 uur zal de minister van Binnenland se Zaken, mr. Witteman, zijn eer ste ministeriële radio-rede uitspre ken. Het onderwerp dier rede is: „Hoe houden wij dc toekomst?" yOLGENS het linkse blad „Libera- tion" zou een van de eerste maat regelen die een regering de Gaulle zou nemen, opheffing en een verbod van de communistische partij zijn. TTET BIJZ. GERECHTSHOF te Assen veroordeelde het lid der Eerste Kamer en wethouder der gemeente Emmen, Zegering Hadders, iif ver band met de arrestatie van een geal lieerd piloot tot een geldboete van f. 10.000 of drie maanden hechtenis. UET VOORNEMEN van de mi- nister van Verkeer en Water staat is, de benzineprijs van 22 op 25 cent te brengen. 'M'A KOMINFORM nu Socinform: Met het laatste is het soc. inlich tingenbureau, dat te Prgag zou wor den opgericht met de bedoeling om samen te werken met de Kominform. bedoeld. Twee namen voor één ding? yAN AMSTERDAM vertrok gister de „Nieuw Holland" met aan boord 1700 militairen, aflossingstroepen, naar Indië. pEDURENDE het afgelopen etmaal zijn in Egypte 690 nieuwe gevallen van cholera gesignaleerd en 402 per sonen aan de ziekte gestorven. Aanpassings-noodzakeiijkheid. ■pvR. EMMEN besprak het godsdien- stige, mej. N. Ongerboer het meer huiselijke deel van de gezins-aan- passing. Luitenant drs. Hornickx van de psychische dienst Kon. Landmacht gaf richtlijnen aan voor het bedrijfs leven en dr. L. J. Hut van het neu rose-hospitaal Austerlitz bood een in zicht in wat de overheid van plan is te doen ten gunste dergenen, die als invalide militairen uit Indië terugke ren. zij juist daarna de meeste zorg verdienen. In dc actie voor zorg aan gedemo biliseerden. zullen de kerken worden ingeschakeld. Zij willen mede de hel pende hand reiken, vooral daar, waar het gezin dreigt te ontsporen, als ge volg van verzwakking der moraal. IJoezeer ook de 4e November voor Walcheren een datum is, waaraan tot in lengte van jaren de gedachten aan een bijzondere vreugde verbonden zal blijven, toch schuilt in de demon stratie van deze grote vreugde welke tot ver in het buitenland waargenomen zal worden een 'gevaar, waarop het o.i. goed is te wijzen. Natuurlijk, die blijdschap is volko men gemotiveerd. Lang voordat men in deandere geïnundeerde gebieden aan een herbeplanting toe is (we den ken hier b.v. aan Schouwen-Duiveland) zal Walcheren weer zijn houtgewas ter omheining van de groeiende akkers bezitten, niet ïiet minst dank zij het initiatief van de Stichting „Nieuw WaL cheren". Daartegenover stadt echter, dat na deze, gloyieuze hei beplantingsdag de ge dachte, buiten het eiland, post vat ten, dat Walcheren nu hersteld is. Ook eiders heeft men zijn, en we erkennen gaarne: grote problemen. En men zal dan maar al te zeer geneigd zijn om Walcheren als gered te beschouwen nu het zijn aspect van „tuin van Zeeland" in beginsel heeft herkfegen. In begin sel, want ook dat is slechts een beschei den begin, ofschoon in de eerste da gen van de volgende maand duizenden bomen en struiken de grond in zullen gaan. Voordat Walcheren zijn vroegere schoonheid heeft herkregen zullen de ze duizenden nog door honderdduizen den gevolgd moéten worden. Maar niet alleen de schoonheid van het landschap dient hersteld te worden Er is een economisch aspect aan het herstel en dit is in de practijk nog niet voldoende tot zijn recht gekomen. Dc wederopbouw cn de vergoeding der geleden oorlogsschade zijn nog niet in een dusdanig stadium geko men, dat daaromtrent de bevolking geen wensen meer zou koesteren. Vanzelfsprekend, zouden we haast zeggen, is zij dankbaar voor de her- verkavelingswet. Maar nog altijd, en dat dient men niet te vergeten, ver keert de stadsbevolking en meer nog de landbouwende bevolking in grote, zeer grote nood. De veesta pel is, men kan dat zonder overdrij ving zeggen, practisch verdwenen. Veie jaren zullen voorDijgaan eer de ze quautitatief en qualitatiei op het vroegere peil is teruggebracht. De Walcherse boer zag zijn economische ondergang voor ogen: de strenge winter en de droge zomer brachten hem aan de rand van de afgrond. Die zorgen worden door het oegm van de herbeplanting niet weggeno men. Veel. zeer veel blijft nog te doen voora'eer die zorgen een einde hebben gen< men Economisch herstel J7;i hoewel dus de vreugde op 4 No vember groot zal en mag zijn wordt zij door de Walcherenaren doe» deze kant van de zaak wel enigerma™ getemperd. Er staat echter toch een verblijdend teken tegenover. Juist nu is men erin geslaagd contacten te leggen in de Ver enigde staten, welke waarschijnlijk in de- nabije toekomst zullen resulteren in een bijdrage tot het economisch her stel van de landbouwende bevolking. Daartoe is een agrarische Commissie in oprichting, welke zal trachten deze Amerikaanse mogelijkheden ten volle - te benutten. Men bedenke echter wel: de Herbe- plantingsdag is voor Walcheren's her stel- een begin, niet het einde. Dat ein de ligt helaas, maar waar! nog m het verschiet.

de Stem | 1947 | | pagina 1