Aanval op communisme in Duitsland Frankrijk op kookhitte Mikolajczik in Stockholm aangekomen Ver Staten gaan een grote pro- paganda-actie op touw zetten. - Bevin geeft de Duitsers een kleine hoop - Sombere woorden van minister Mansholt Japi. Ronde Tafel-Conferentie Hevig tumult in de Kamer Knor, knor deed het zwijn en verdween IN 'T KORT 16.000 cholera-gevallen in Egypte No. 910 WOENSDAG 29 QCTOBE Duitse bisschoppen protesteren tegen arrestaties in Sovjetzóne Sjarifoeddin: Succesvolle oplossing mogelijk Nog koud Distributienieuwtjes Mr. Linthorst Homan krijgt rechtsherstel Eenheidsfront zorgt voor „levensbelang" van Polen de nieuwste sport Meer kolen voor het grote gezin In December Brood met aardappel meel over 2 weken Misrekening van de Gaulle Rysbergen had pech, Zierikzee niet 15000 DULDEN boete hebben de Hollandse Lucifersfabrieken te Eindhoven gekregen voor het te duur aankopen vgn hout. Zij betaalden 300.000 gld. te veel! DE Programma boomplantdag Al 5724 mensen overleden Jacht op gesmokkelde auto's De droeve toestand in Maria-oord DERDE JAARGANG Uitgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: A F J Aernoudts. C. J v Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A J J M Mes. Mr. a B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 425, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstre Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur. J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 1 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Duitsland is en blijft voorlopig in velerlei opzicht een probleem waarover nog heel wat woorden zul len gesproken en geschreven worden Er zal nog heel wat water langs vadertje Rijn gaan, eer deze pro- blemen zijn opgelost, niet alleen om dat de vraagstukken van Duitsland zo moeilijk zijn, maar ook omdat de wereld met tal van ingewikkelde puzzles zit. t Bisschoppelijk beroep TjiEN van de vraagstukken van inter- nationale aard is zeer zeker de merkwaardige toestand in de Sovjet zone van Duitsland. Hoe klemmend dit probleem wel it, wordt weer ten duidelijkste aan getoond door een hernieuwd beroep dat de katholieke Bisschoppen van Duitsland thans op de geallieerde bestuursraad in Berlijn hebben ge daan. Het Duitse Episcopaat acht het laak baar. dat sommige uit Britse en Ame rikaanse gevangenschap teruggekeer de Duitse mannen, vrouwen en kin deren in de Sovjet-zone opnieuw ge arresteerd zijn en dat verscheidene van hen, gedeporteerd zijn. Het Episco paat wijst erop. dat tegenover een verslagen volk de wetten der mense lijkheid in acht genomen dienen te •worden. Bovendien achte het Episco paat de betrokken interneringen in strijd met het internationale recht. Het Berlijnse blad „Sozial Demo krat" bevestigt in een vlugschrift de talrijke arrestaties in de Sovjet-zone. Het blad heeft het speciaal over de soc. dem. functionarissen; die gevan gen zijn gezet. Een groot aantal der gearresteerden was werkzaam als burgemeester of bij de politie. In de gevangenis van Zwickau waren volgens het vlug schrift op 1 Maart 1947 400 sociaal democratische gevangenen. In Sresden 800 en in Buchenwald 800. Aanval op communisme /"OPVALLEND is het. dat na de bis- schoppelijke brief de militaire gouverneur der Ver. Staten in Duits land, generaal Lucius Clay die vol gend jaar Duitsland zal verlaten -een persconferentie heeft gehouden, waarop hij meedeelde, dat de Ame rikaanse bezettingsautoriteiten een aanval op het communisme zullen in zetten in de gehele Amerikaanse zone van Duitsland. „Wij gaan de beginselen verdedigen, waarin wij geloven", zo zei hij, „en wij bestrijden die, waarin wij niet geioven". De propaganda-actie zal hierin be staan, dat men alle pogingen in het werk zal stellen om Duitsland een in- zicht te geven ..in het democratisch systeem, zijn volmaking en zijn doel stellingen". Men zal vooral de nadruk leggen op „rechten en waardigheid van het individu en de democratische wijze om die te beschermen". Men zal niet langer moeite doen om discussie te vermijden maar een open lijke ideologische strijd voeren. Daar bij wenst men geen regeringen aan te vailen, doch wel systemen. Als wij er in slagen de democratie in Duitsland te grondvesten, aldus Clay, dan gebeurt dat. doordat de Duitse leiders in staat zullen blijken de democratie zonder leiding te onderwij zen. Wij moeten verhinderen, dat er in deze critieke periode obstructie ge voerd wordt. Het doel van de propa- ganda-campagne is „de Duitsers de vrije keus te laten aangaande de re- gering, die zij wensen". Dit zijn zeker bemoedigende woor den voor de Duitser. Of deze echter aan democratie gelooft is een andere vraag. En daarom zal de propaganda campagne wel van zeer grote allure moeten zijn om de Amerikaanse po gingen overigens geheel passend in het kader van de verhevigde anti communistische politiek van Washing ton de laatste tijd succes te kunnen beloven. Ontmanteling blijft mits... 4X7 ANT de Duitser is over het alge- meen bitter weinig ingenomen met de ontmantclingspolitiek der ge allieerden. De Duitser is nu eenmaal verliefd op z'n grootindustrieën Komt men daaraan, dan vindt hij dat aller minst democratisch. Hij vergeet ech ter, dat de geallieerden nolens volens tot deze ontmantelingspolitiek gedwon gen zijn, niet alleen om de geallieer den maar ook om de Duitser voor zijn groot-industriële verliefdheid te bei schermen. Protesten zijn er genoeg opgekomen in Duitsland over de ontmantelingen. Maar doorgaans doen de geallieerden of hun neus bloedt en gaan zij door met Jiet opruimen. De woorden die Bevin nu in het Lagerhuis heeft gesproken daarbij reagerend op een aanval van Hynd. de man die vroeger in Duitsland de Britse belangen behartigde zullen wel erg weinig bemoedigend klinken voor de Duitser. Bevin heeft namelijk zo ongeveer gezegd, dat er aan de bekend ge maakte plannen tot ontmanteling niets te veranderen was. Hij liet echter een klein gaatje open door op te merken „behalve indien er tus sen de vier grote mogendheden over eenstemming zou bereikt worden over de herstelbetalingen uit de lo pende productie. In dat geval moet het vastgestelde peil van de indus trie weer gewijzigd worden". Economische verhoudingen ■pEN feit is dat Duitsland in de Euro- pese economische verhoudingen een zodanig grote rol heeft gespeeld, en ook in de toekomst weer zal spe len, dat men zich de op- en uitbouw van deze economie, zonder inschake ling van dit land en zijn productie potentieel niet kan indenken. En waar het herstel van Duitsland voor de Nederlandse economie van zo grote betekenis is, ligt het voor de hand dat er van ^Tederl. zijde graag gepleit wordt voor een normaliseren der economische verhoudingen. Zulke pleidooien heeft men gister ook ge hoord te Utrecht, waar de Nederland se K_mer van Koophandel voor Duits land bijeen was. Prof. dr. ir. G. Gelissen wees op het dualisme in de politiek ten aanzien van Duitsland. Men beseft enerzijds dat een arm Duitsland ook een arm Europa betekent, doch anderzijds is men bang, dat een economisch sterk Duitsland opnieuw tot agressie zal overgaan, zo zei deze prof. Overigens wees hij er met een zucht van tevre denheid op, dat het dieptepunt van de de Nederlands-Duitse handel over schreden schijnt te zijn. Zo worden de Krupp-fabrieken te Essen ontmanteld. JN EEN officieel adres tot de voor- zitter van de 3-mogendhedencom- missie heeft Sjarifoeddin gezegd, dat de Indonesische republiek iedere ver antwoordelijkheid voor uitstel van contact met de commissie, i.v.b met het voorgenomen bezoek aan. het re publikeins gebied, moet afwijzen. Hij zeide voorts, dat de republikeinse re- gerrng zeer verlangend is de com missie in Djogja te ontvangen, tenein de voorbereidende besprekingen over de procedure van de komende onder handelingen te kunnen houden. Sja rifoeddin legde er de nadruk op dat de veel omvattende besprekingen bui ten Indonesië dienen te worden ee- voerd en wel in een land. dat boven Weersverwachting geldig tot hedenavond: Aanhoudend droog en koud weer mct overdrijvende wolkenvelden en meest matige Oostelijke wind. Hoensdag zon onder 17.19 uur. ."aan onder G.42 uur. Donderdag. "P '-29 uur en maan on 17.40 u. de controverse tussen Nederland en de republiek is verheven. (In dit ver band is er nog eens de aandacht op Singapore gevestigd». „Langs een der gelijke weg zouden zeker voorwaar den kunnen worden verkregen, welke tot een succesvolle oplossing zouden kunnen leiden". QPGERICHT is te Amsterdam de Stichting „Worlds Friendship As sociation Nederland". Een der stich ters dezer nationale instelling is bur gemeester Willemsen van Ierseke. VOL VERWACHTING KLOPT ONS HART Uit goede bron vernemen wij, dat de distributiedienst ook dit jaar zal zorgen voor een St. Nicolaas-surprise en wel in de vorm van een extra snoepbon. Vermoedelijk komt er ook voor de Kerstdagen nog een bonnen douceurtje. Laten we hopen! BON VOOR ZACHTE ZEEP. Op de bonnen] ijst van Donderdag a.s zal o.m. een extra bon worden aangewezen, die recht geeft op het kopen ran 250 gram zachte zeep. De groepen D en E krijgen een dubbel ntsoen, dus 500 gram. Over de betekenis van Duitsland als achterland voor de Nederlandse agra rische producten sprak minister Mans holt sombere woorden. In 1946 bedroeg de agrarische ex port naar Duitsland 12 pet. van de totale agrarische export naar alle lan den. Sindt 1938 toen dit percentage 17 was dus een daling. Ook voor 1947 wist de minister in dit verband een daling te voor spellen en wel tot 6 pet. De exportkansen van onze voornaam ste landbouwproducten besprekende, meende de minister, dat er voor onze kasgroenten ongetwijfeld een toe komst in de Duitse industriegebieden ligt, terwijl ook voor kool een plaats behouden zal blijven. De kansen op het herstel van onze boter-export zijn gering: de margarine is een geftdkoop vervanginsmiddel. Onze kaasexport zal er iets beter voor staan, wanneer Duitsland zelf weer exporteren kan. De consumptie van eieren zal bij de beperkte welvaart, die te verwachten is, stellig ver bensden het vooroorlogse peil blijven. Ook voor vlees zag de minister geen exportmogelijkheden van grote bete kenis. Ten aanzien van de export van pootaardappelen is het beeld minder somber. Minister Mansholt deed een beroep op zijn toehoorders om de kansen, die er voor ons land zijn. t,en volle uit te buiten. „De regering staat bij uw werk. dat onmisbaar is voor de eco nomische wederopbouw van ons va derland". zo zei hij, „met sympathie achter U". gIJ WIJZE van rechtsherstel is bij Kon. Besluit van 13 October aan mr. J. Linthorst Homan. op zijn ver zoek, gerekend met ingang van 15 April 1945, eervol ontslag verleend als Commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen, met dankbetuiging voor de door hem aan den lande be wezen diensten. Nu heel Nederland spreekt over „de schroef" zal men zich wel eens hebben afgevraagd hoc groot dan wel de boot is, waarvoor dit bronzen monster be stemd is. Daarom geven we hierboven een foto van de „Willem Ruys" recht overeind, en daarop in nauwkeurig juiste verhoudingen geprojecteerd een afbeelding van Nederlands hoogste to ren: de Utrechtse Domtoren. Wie wel eens over het Domplein in Utrecht kwam, en, staande aan de voet van de Domtoren, 'n klein nekkrampje kreeg, toen hij naar de torenspits wilde kij ken, zal enigermate een indruk kun nen krijgen van de lengte van het nieuwe vlaggeschip van de Rotter damse Lloyd. als hü ziet, dat de „Wil lem Ruys" bijna twee Domtorens lang is, of om heel nauwkeurig te zijn, de „Willem Ruys" is precies 13/4 maal zo lang als Nederlands grootste toren hoog is. jyjIKOLAJCZYK, de Poolse opposi tieleider, die een dezer dagen uit zijn vaderland is moeten vluchten be vindt zich thans in Stockholm, na met een kleine stoomboot de Oostzee te zijn overgestoken. Dit nieuws is reeds meegedeeld, aan zijn echtgenote die in een voorstad van Londen woont. Gister hebben wij er reeds op ge wezen, dat het met de door Miko- lajczyk geleide boerenpartij nu de ver keerde kant opgaat. Uit naderhand ontvangen berichten blijkt ons inder daad, dat de linkse elementen in deze partij nu de toestand in de hand heb ben, met het gevolg, dat het z.gn. „Eenheidsfront" een in feite onbetwist monopolie van het partijleven in Po len aan zich zal trekken en dit be houden zal zolang de Sovjet-protectie voortduurt. Mikolajczyk's tegenstan ders in de Boerenpartij hebben al een nieuw bestuur gekozen. Voorzitters zijn Niecko en oud-minister Wvceh, beide lid van het Poolse parlement. De vooruitgang, die het „Eenheids front" lussen de Communistische en Socialistische partijen in Polen reeds gemaakt heeft, blijkt uit de medede ling van Cwik. algemeen secretaris der socialistische partij. Gedurende de JAPI heeft niets met Jap te maken en ook niets met een jongetje, doch is de afkorting van de Jeugd Actie Papier Inzameling, die in November op alle scholen zal worden ingezet. De promotor van deze actie is de mi nister van O., K. en W., die de jeugd oproept om zoveel mogelijk papier mee naar school te sjouwen, ten ein de de Nederlandse papierindustrie aan werk te helpen en van den weersom- stuit Nederland dus aan nieuw papier Er is voor de scholen wat te ver dienen met deze actie. Want de minis ter heeft premies beloofd aan hen die tussen November 1947 en April 1948 het meeste papier hebben vergaard. Deze premies zullen, lijkt het ons, sti mulerend genoeg werken. Papierin- zamelen wordt nu de nieuwste sport. £EER TERECHT heeft het ka merlid Andriessen (KVP> de minister van Economische Zaken gevraagd of het wel billijk is, dat elk gezin, ongeacht de samenstel ling, twaalf eenheden kolen krijgt toegewezen, terwijl toch de behoef ten in de grote gezinnen toch wel heel anders zijn dan in de kleine re gezinnen. De heer Andriessen verzoekt de minister te willen meedelen, waar op dit besluit is gegrond. Boven dien verzoekt hii wijzigingen in de bestaande regeling met betrek king tot het grote gezin. Wij hopen, dat de minister over zijn hart zal strijken! laatste maanden heeft het Eenheids front 1590 vergaderingen en bijeen komsten belegd, waaraan in het geheel 312.000 „actieve elementen" van beide partijen deelnamen. Cwik, die bekend staat als een vurig voorstander van het Eenheidsfront verklaarde, dat „beide partijen een flinke stap voor waarts hebben gedaan en het Een heidsfront van levensbelang is voor Poier.'s opgang naar het socialisme". Eerste minister Joseph C.vrankie- wicz, eveneens lid van de socialisti sche part'j, kwam onlangs op voor 't Eenheidsfront. Dit gebeurde tijdens een vergadering waar ook de Italiaan se socialistenleider Pietro Nenni sprak Cyrankiewicz besloot toen zijn toe spraak met de woorden: „Lang leve de sterke Poolse communistische par tij: Lang leve de sterke Poolse socia listische partij! Lang leve het Een heidsfront van de arbeiders!" Verscheidene communistische leiders hebben er op gezinspeeld dat het hui dige Eenheidsfront eventueel zou kun nen leiden tot een fusie der beide par tijen, zoals dit onlangs in Roemenië en anderhalf jaar geleden in de Sov jet-bezettingszone van Duitsland ge beulde. 7 Zelfs de meest pro-communistische leiders der socialisten in Polen tonen evenwel een sterke weerzin tegen een al te nauwe „samenwerking". OOK LEIDER DER CHR. ARBEI DERSPARTIJ UITGEWEKEN. Volgens Radio München, die berich ten uit Warschau aanhaalt, heeft de (eider der Christelijke Arbeiderspar tij in Polen, Karol Popiel, een dag voor de verdwijning van Mikolajczyk Polen verlaten om naar Frankrijk uit te wijken. (Van onze Haagse correspondent). TU'AAR WIJ THANS vernemen, zal de Ronde Tafel Conferentie in de loop van de maand December wor den geopend. Zoals men zich zal her inneren zullen delegaties van Neder land, Suriname en Curacao in het ka der van deze besprekingen de nieu we status van het koninkrijk belijnen en de autonomie voor Suriname en Curagao voorstellen. De benoeming der Curagaose delegatie kan thans ieder dag worden verwacht. Het is waarschijnlijk/dat de besprekingen in Den Haag zullen worden begonnen om in Willemstad en Paramaribo te worden voortgezet. TA AAR DE VOORRADEN broodbloem in ons land in de laatste tijd zijn teruggelopen, tengevolge van de be kende moeilijkheden in de graan- voorziening, is het tijdstip, waarop de bloemmélange met aardappelmeel in de bakkerij verwerkt zal worden, dichterbij dan aanvankelijk is mede gedeeld. Nadat van 26 October af de maal- industrie begonnen is met 5 procent aardappelmeel in de broodbloemmé- langc te mengen, duurt het nog maar twee weken alvorens brood van de nieuwe samenstelling gebakken wordt TN EEN OP KOOKHITTE gebracht Frans parlement is het gister bij na tot handtastelijkheden gekomen tussen de afgevaardigde Mutter, die ontbinding der communistische par tij had geëist en Duelos, de leider der Franse communisten. Duclos, wiens blazoen niet helemaal zuiver schijnt te zijn, ging zover, dat hij Mutter verweet door de Gestapo uit -de gevangenis bevrijd te zijn. De beledigde sprong toen recht en wilde de hevig schreeuwende Duclos te lijf, hetgeen echter door tien communisten werd verhinderd. Een zaalwachter moest te hulp snellen om aan het tu mult een einde te maken. Mutter luchtte echter nog zijn overkropt ge moed door Duclos in het gezicht te slingeren, dat hij een leugenaar was. In deze weinig vriendelijke en on parlementaire sfeer moest Raraadier zijn verklaring afleggen en ver trouwen in de regering vragen. Bars zei Duclos, dat hij dat niet zal doen. Donderdag als de Assemblée weer bij eenkomt krijgt hij echter gelegenheid nog meer te zeggen. Ofschoon hij nu al meer dan ge noeg zei. Hij verweet de regering de Franse spoorwegen aan Amerika te verkopen en beschuldigde de rege ring ervan de Gaulle en Wallstreet y'ERWOED hebben diverse jagers gister in de omgeving van Brrda ge speurd naar het wilde zwijn, dat de stoutmoedigheid had bij Rijsbergen op te duiken, rustig knorrend over de Rijsbergse weg te tippelen in de richting van het kleuterhuis „de Krabbebosschen", waar het in het bos schage verdween. De jagers er achteraan, maar het dier, naar schatting 200 kilo zwaar was snuggerder dan de mannen met de geweren en ver dween spoorloos in het Mastbosch, waar het ruimte te over heeft. In Zierikzee heeft men meer succes gehad met de zwijnenjacht. Want daar is zo'n beest neergelegd door een agent van politie. De buit was 100 kilo zwaar. Nu is men in de Bredase omgeving hevig jaloers op de lui uit Zierikzee! TAE BRAZILIAANSE ministeries van Oorlcg en Justitie bevestigen de berichten,, volgens welke Boliviaanse communisten de Boliviaanse stad Qua- riqra Mirim, dicht bij de Braziliaanse grens, hebben aangevallen en bezet. QP DE OOSTENRIJKSE bisschop pen-conferentie hebben de bis schoppen besloten tot verkaveling der kerkelijke gronden ten bate der klei ne boeren en ter verhoging van het landbouwareaal in Oostenrijk. 0HURCHILL heeft in het Lagerhuis een motie ingediend, die beschouwd wordt als een motie van afkeuring van het regeringsbeleid. Churchill criti- seerde voornamelijk de voorgenomen nationalisatie van de ijzer- en staal industrie en het plan om een een-ka- merstelsel in te voeren ter bevorde ring van de nationale eenheid. yERWACHT wordt, dat Truman te gen 6 November iets zal hebben, dat gelijkt op een gedetailleerd ont werp van het plan-Marshall, opge steld door een groot aantal regerings- burcaux en -organisaties. Een toewij zing van het congres van ongeveer 7.000 millioen dollar voor het eerste jaar van het vierjarennlan voor het economisch herstel van Europa, zou de bedoeling zijn. VyAAROM zijn citroenen en zuid vruchten tegen exhorbitant hoge prijzen verkocht? heeft het Kamerlid de minister van Over zeese Gebiedsdelen gevraagd. Waarom moest een kist citroenen 80 tot 100 gulden opbrengen, ter wijl ze ongeveer 23 gulden wal Nederland kostte? En waarom kostten de zuidvruchten 42 tot 50 gulden per kist? Wij zijn benieuwd wat de mi nister op deze „waaroms" te zeg gen heeft. <JAE Nederlandse baby van 16 maan den, die te Philadelphia een ope ratie heeft Ondergaan voor de verwij dering van een verfschilfer in de lon gen, zal vandaag per vliegtuig naar Nederland terug worden gebracht. Het resultaat van de operatie werd door de dokters „zeer bevredigend" ge noemd. TAOOR DE MINISTER van Oorlog is de Commissie voor Georganiseerd Overleg in zaken van belang voor de rechtstoestand voor het militaire per soneel der Kon. Landmacht ingesteld, nadat deze Commissie sedert 1940 bui ten werking was gesteld. ITET NEDERLANDS militair com munique uit Batavia meldt, dat de Nederlandse verliezen, volgens de tot dusverre ontvangen gegevens, op 27 October bedragen: 1 gesneuvelde en 8 gewonden. TN VERSCHILLENDE streken van Frankrijk is sneeuw gevallen. Ho- penlijk duurt het nog geruime tijd eer we dit uit ons land kunnen mel den, in de kaart te spelen. Dat lieten Her- riot en Ramadier niet op zich zitten en zo vonden er dan ook talrijke vin nige interrupties plaats. Tegen de Gaulle I> AMADIER betoogde o.m., dat het niet noodzakelijk was toe te ge ven aan de eisen tot algemene loons verhoging, doch wel de minimumlo nen in overleg met de vakverenigin gen te herzien. (Intussen is het sta kingsgevaar bij de spoorwegen afge wend door voor 80 pet., aan de eisen der stakingslustigen tegemoet te ko men, hetgeen Frankrijk weer millioe- nen gaat kosten). Warme woorden besteedde hij aan het plan-Marshall. Mocht dit plan niet aan de verwachtingen voldoen, dan zal er in Frankrijk en Europa een economische crisis ontstaan, waarvoor geen oplossing te vinden is, zei Ramadier. Zonder de R.P.F. of de communis tische partij te noemen critiseerde hij zeer sterk de politiek „die aanstuurt op twee partijen". Onder verwijzing naar de laatste partij, zei Ramadier, dat er geen politieke stakingen geor ganiseerd zouden worden en met be trekking tot de partij van de Gaulle merkte hij op: „Herziening *-an de grondwet en ontbinding van het par lement zijn de leuzen waarvan de vij anden zich steeds hebben bediend". Deze uitlating houdt weinig goeds in voor de door de Gaulle gehoopte samenwerking met de socialisten. I>e socialistische partij heeft inmiddels de Gaulle's eisen betiteld als „zui ver de traditie van het bonapartis- me en boulangisme volgend". Al leen een vereniging van krachten is in staat om de weg naar het cac- karismc te blokkeren, zegt deze partij. Het staat thans ook vast, dat de M.R.P. tegen herziening der grond wet en ontbinding van het parlement is, „daar zulks tot onregelmatighe den aanleiding kan geven". In de lantaarnpaal „debatten" in het parlement zijn overigens maar een zwakke weer schijn geweest van datgene wat zich op straat heeft afgespeeld. Duizenden communisten hebben nl. een vergade ring van anti-communisten overval len. Onder het zingen van de Marseil laise werden formele vechtpartijen ge houden, waaraan de pi o it ie slechts 'n einde kon maken, door hardhandig de gummistokken te hanteren. De com munistische burgemeester van St. De- nis vond het echter nog niet mooi genoeg en klom temidden der vech tenden, met de Franse driekleur in de hand, in een lantaarnpaal om daar een speech af te steken. De spreek beurt vond een roemloos einde JTET PROGRAMMA ter gelegenheid van het bezoek van het Prinselijk Faai aan Walcheren op 4 November vermeldt o.m., dat de uit Den Haag vertrekkende autoriteiten per specia le trein naar Vlissingen vervoerd wor den Ir, Vlissingen wordt rechtstreeks naar het Bellamy-park gereden waar zij om 11.10 uur huij plaatsen zullen hebben ingenomen. Om 11.15 uur zul len Prinses Juliana en Prins Bern- hard arriveren. De herdenkingsplech tigheid in het Bellamy-park zal du ren tot 11,45 uur. Hierna begeeft het gezelschap zich te voet naar de St. Jacobskerk, waar om 11.50 uur de kerkdienst 'n aanvang neemt. Om 12.30 uur vertrek per auto naar Westka pelle. Aankomst vuurtoren Westkapelle 13.15 uur. Na een bezoek aan de dijk wordt in een barak de lunch ge bruikt. Vertrek uit Westkapelle om 14.45 uur. Aankomst Middelburg 15.30 uur (Seisbolwerk). 16.00 uur per. auto naar de Grote Markt. 16.15 uur 'vlag- genparade aldaar. 17 06 uur Vertrek per speciale trein uit Middelburg naar den Haag. gTEEDS meer breidt de cholera- epidemie in Egypte zich uit. Tot nu toe zijn er niet minder dan 16.000 cholera-gevallen geconstateerd. Gister waren er niet minder dan 400 nieuwe besmetten. Elke dag zijn er honder den nieuwe gevallen. In het totaal zijn er al 5724 personen aan cholera ge storven. De achterlijke boerenbevolking ver leent jammer genoeg niet die mede werking die verwacht mocht worden. Dit komt hierdoor, omdat de vader over het algemeen de enige kostwin ner van het gezin is en talrijk zijn dan ook de keren, dat huisgenoten de zieken verbergen. Dit maakt de be strijding van de gevaarlijke besmet telijke ziekte uiteraard zeer moeilijk. Hoe weinig de mensen de situatie begrijpen, blijkt ook uit de opstand die in het interneringskamp bij Alexan- drië is uitgebroken. De ongeveer 1500 geisoleerden hebben de bewakers met stokken en stenen aangevallen bij een poging om uit te breken. 15 soldaten zijn daarbij gewond geraakt. Tot de verschillende veiligheids maatregelen behoort ook afsluiten van de wegen die naar het Zuiden leiden. Soldaten controleren op deze wegen de vaccinatiebewijzen (zie de foto). In Italië is grote opschudding ver wekt door het feit, dat in Livorno twee cholera-gevallen zijn geconsta teerd. Men brengt dit in verband met de clandestiene aanvoer van produc ten uit Egypte, zoals volgens de laatste berichten nu weer in Ge nua heeft plaats gehad. Schuld van schippers? X'OKRASJI PASJA, de Egyptische premier heeft verklaard, dat de schippers van de Nijl, die van de del ta naar de Boven-Nijl zijn blijven va ren, de oorzaak zijn van de versprei ding der cholera. Hij zei, dat de Egyp tische regering plannen ontwerpt om de strijd te blijven voeren, indien de epidemie gedurende de winter blijft heersen. De gehele bevolking zal dan ingeënt worden, daar de immuniteit slechts drie tot zes maanden duurt. Millioenen Egyptische ponden zul len gebruikt moeten worden om in het buitenland grote hoeveelheden serum aan te kopen. De eers,te zending van 1000 eenhe- Plannen voor een grote actie pt LAATSTE TIJD is er een vrij grote hoeveelheid nieuwe en 2de hands auto's ons land binnengesmok keld, zowel over zee als via België en Duitsland. In verband met de omvang die deze autosmokkel heeft aangenomen wor den op het ogenblik, door Den Haag plannen ontwikkeld om tot een groot scheepse controle van de rijpapieren, in het bijzonder het nationaliteitsbe- wijs over te gaan. Stellig houdt deze jacht op in ons land clandestien in gevoerde auto's verband met het kort geleden, ont dekte complot, waarbij gloednieuwe auto's van eigenaar verwisselden te gen steeds hogere bedragen. Insiders weten maar al goed- dat de na-oorlogse omstandigheden het a-so- ciale elenmenten maar al te gemakke lijk hebber gemaakt zich op het ver werven van auto's in het buitenland toe te leggen en deze ons land bin nen te smokkelen. Vooral Duitsland was een geliefd jachtterrein voor een ruilhandel, waarbij de smokkelaars gewapend met tabak, koffie, thee. en andere begerenswaardige voedings middelen, op goedkope wijze in het bezit van nieuwe en gebruikte auto's wisten en weten! te komen. Het ligt in de verwachting dat een. groot bedrag aan ontdoken invoer rechten achterhaald kan worden bij de komende „jacht". den anti-cholera-serum uit Nederland is in Egypte aangekomen. Een Ame rikaans legervliegtuig is Zaterdag uit Tokio een reis van 12.800 km. begon nen om cholera-serum naar Egypte en Arabië over te brengen. Het vlieg tuig zal in Sjanghai twee ton serum aan boord nemen. Het toestel zal geen tussenlanding maken en is daartoe be mand met een dubbele bemanning. Griekenland heeft besloten met in gang van 1 November alle verbindin gen ter zee en door de lucht met Egyp te te verbreken. Alle schepen, die voor die datum aankomen zullen in qua rantaine gaan. De Griekse regering zal vliegtuigen zenden met D.D.T.- oplossing om de besmette gebieden te besproeien. Reeds 17 patiënten. jy/£ A AND AG AVOND vernamen wij dat het aantal roodvonk-patiën ten in Maria-oord te Hansweert tot 17 is gestegen en de toestand daar al zo nog droeviger werd. De inspecteur der Volksgezondheid is zich vorige week persoonlijk op de hoogte komen stellen en heeft hulp beloofd maar tot gisteravond was die nog niet geboden. De zusters zouden reeds enigszins eliolpen zijn, wanneer hun gelegen heid werd geboden, althans de negen zieke jongens te isoleren, doch die gelegenheid kon helaas niet terstond worden geboden. Ook de ambtenaar van Jeugdzorg is te Hansweert geweest, zonder even wel een beslissing te hebben genomen. Het schijnt dat nog een andere auto riteit deze week zal komen. Laten we hopen dat er dan spijkers met koppen kunnen worden geslagen. *J*SJANG KAI SJEK heeft persoon lijk het bevel van de Chinese re geringstroepen op zich genomen bij de tegenaanval op de communistische strijdkrachten, die het verkeer over de Jang Tse Kiang gestremd hebben.

de Stem | 1947 | | pagina 1