.tratie! E. LEN Bredere regeringsbasis zou professor Romme toejuichen Besluiten en wensen der K.V.P. Partijwerk op volle toeren iopen K.V.P. volgt eigen koers p's ulaas nen Waar gaat men onderhandelen? Rcsmadier regeert in onrust SN 'T KORT In Amerika is het ook niet alles Gezinspolitiek nog te schriel Rede Andriessen De C. C. D had geluk Ontwikkelingsdag te Goes DERDL JAARGANG No. 908 BEVELDE :t MAANDAG 27 OCTOBER 1947 Echter geen spijt van samen werking met de P. V. d A. Gezamenlijke constructieve arbeid ten bate van Indonesië MEN, DOET NIEMAND onrecht, als men de rede, welke Professor Romme Zondagmiddag voor het Partijcongres der K.V.P. in Utrecht hield, als een hoogtepunt typeert. De Ministers Beel, van Maarseveen, Witteman en Fievez waren aanwezig in de geheel gevulde Tivolizaal, toen de fractievoorzitter begon met zijn verslag van de parlementaire werkzaamheden in het afgelopen jaar. Mikolajczyk gevlucht Tuindersglas iets ruimer Dr. Albering geeft een overzicht Melkprijs 20 ets voor de boer Ook varkens omhoog Distributienieuwtjes De Commissie Van Drie Schraal weer T.N.I -officieren vrijgelaten Hoe komen ze naar huis? Pijnlijk en kwetsend Algemene staking veri1acht Bossche brug geopend DE C CD- op £uid Beveland heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterd. onder de gemeente Borssele nabij de zeedijk een buitengewone goede slag ge slagen. De betekenis van Benelux voqr de landbouw ct. per ons ct. per ons ct. p?r ons i per bon) ct. per stuk i ct. per ons ct. per ons :t. per doosje streren wij met OOSTBURG ■monstreren wij 672—0 J, TIEMAN ■md rundvee, In Landbouw erl. Rundvee >ek. Redactie 't; Prof Ir W ;n. Medewer Bakker; Ir, Spollema; 'hiedenis ran forkoming en ïomische be- or fokker en xiruit willen ischrtfven bij -Krachten ■foon 15 Telef. 1S1 lactatie ral verkrijgbaar N. Telef. 2112 Terneuzen 66-2—0 mysteries FRUYTIER irJLST Ulg. tering. 723—o 648—0 7. GOES AMSTERDAM Telefoon St DEN lustrie A, Eigen- Andere soorten BROOYMANS en Friesland. 610-O '3000000000 ■emgingen eren tingen bij 309—o 300000 .K. gekeurd Telefoon 3 ET LEDIGE EN. N. Brabant 739-0 I8EDRIJF VAN GENT Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A. F. J. Aernoudts: C. J v. Hooteghem: A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) t 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstre" Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsinge] 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): J 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Hij schetste, hoe men met critisch vertrouwen besloot tot het steunen van het parlementaire Kabinet-Beel, een vertrouwen, waarvan men geen spijt heeft gehad. Applaus klonk op en het werd van daverend karakter, toen de spreker er een woord van be wondering aan toevoegde voor de werkkracht en werkprestaties van Mi nister Beel. Er was veel in het werk program van het Ministerie dat over eenstemde met ons urgentieprogram aldus legde hij uit. Professor Romme somde ten bewijze verschil lende punten op. O.a. wees hij op 'n uitstekende uiteenzetting van de ver houding tussen Staat en Maatschappij waarvan alleen maar betreurd werd dat ze aanstonds bestrijding moest vinden bij de A.R. partij. Ten aanzien van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie meende spr. echter met nadruk te moeten zeggen: Wij rekenen stellig op de toezegging, thans in de Troonrede gedaan. Met dat al hadden we er rekening mee te houden, dat we weliswaar de grootste minderheid, doch een minder heid vormen. Voor regeringsvorming heeft men minstens twee partijen no dig. Daardoor kan niet alles van het eigen urgentieprogram in het rege ringsprogram komen. Daardoor zullen er ook personen in het Kabinet ko men, die leven uit andere beginselen. Doch het beginsel behoudt de voor rang. In dit verband noemde Prof. Rom me het van zo'n belang, dat de Re g-ring een commissie instelde om het v. aagstuk der bezitsspreiding te be studeren. Want, zo zei hij, de massale bezitsloosheid is een der ergste schand vlekken op onze Christelijke geheten maatschappij. Interessant was het vertonen van een kleine collectie geschillen met de bevriende Regering en de regerings partner, o.a. blijkend uit amendemen ten bij de Kinderbijslagwet, de ver mogensheffing ineens en de prijzen- p liitiek in de landbouw. Maar spr. bleef bij zijn overtuiging, dat het geen fout was geweest in de concrete om standigheden de Regering-Beel te steu "en in samenwerking met de P. v. d. A. Als die samenwerking kan wor den verbreed, zou Prof. Romme dit zeker toejuichen, maar hij zou het be treuren. als de basis daardoor aan de andere kant wordt versmald. Con structieve samenwerking met de mas sa, die helaas de ware leer niet kent, is van belang. Wij kunnen die samen werking niet geven door in anderen op te gaan. Wel echter vanuit een bol- lyjIKOLAJCZYK, de voorzitter van de Poolse' boerenpartij heeft zich met drie van zijn medewerkers naar het buitenland begeven, wordt uit War schau gemeld. Laatstgenoemden zou den zijn Baginski. hoofd van het par tijbureau voor publiciteit, en de parle mentsleden Bryja en Korbonski. Miko- lajczyk vreesde dat zijn lot gelijk zou zijn aan dat van de onlangs opgehan gen Bulgaarse oppositieleider Petkov. INE TUINDERS krijgen geen extra glas: daar komt tenslotte het hele bericht namens het ministerie van economische Zaken op neer. waarbij dan veel over binnen- en buitenlands glas wordt gezegd, over aanvoer en toe komstmogelijkheden en over verkeer de berichten- uit het nabije verleden. Nu is de vraag deze; kan Economi sche Zaken ons misschien inlichten over de bron van het bericht, dat de tuinders als zij oorlogsgetroffenen wa- wen wel extra glas zouden werk van saamgehouden beginselvast heid. Wij willen een doorbraak, een doorbraak van onze morele beginse len ook in andere groepen, omdat het landsbelang dit eenvoudigweg eist. Waarom zouden wij hen ook niet zien groeien uit de heidense opvatting van het eigendomsrecht? Het Indonesische vraagstuk. JpROF. ROMME raakte tenslotte het Indonesische vraagstuk. Er is veel, waartegen het sentiment, ook mijn sentiment telkens in opstand komt, zo zei hij. Doch dit moet staan onder controle van 't verstand, om het gro te doel te bevorderen: -uitvoering der. koninklijke rede en het beginselpro gram van Linggadjati. Wanneer het NedcrI. volk massaal deze rem zou losgooien, dan rennen wij naar de afgrond. In de Kamer bleef trouwens elke motie, een ande re beleidslijn aangevend, achterwege, tenzij van de communisten. We moeten komen tot gezamenlijke constructieve arbeid. Iedere Nederlan der en vooral ook onze jeugd kenne zijn verantwoordelijkheid. In een prachtige improvisatie wees Prof. Romme erop, hoe dit eerste Con gres samenviel met het feest van Chris tus Koning. Zijn heerschappij, ook- over 't koninkrijk der Nederlanden, is onze kracht en ons licht! Er volgde in de namiddag slechts een kortstondig debat op deze rede. Ze bleek het Congres uit het hart ge grepen te zijn. Volledige instemming vond het natuurlijk ook, dat er tele grammen van trouw en aanhankelijk heid werden verzonden aan Konin gin, Prinses-Regentes en de Kardinaal. TNR. L. A. H. ALBERING. de partij- secretaris, heeft voor het Congres der K.V.P. een breedvoerig overzicht gegeven van de opbouw en uitgroei der partij in de eerste 22 maanden van haar bestaan. Het was een ver haal van veel moeilijkheden en tegen slagen doch op hetgeen er desondanks bereikt ,werd mag men trots zijn. Voor alle activiteit gingen leiding en stu wing uit van het Partijbureau, klein begonnen in de woning van de chef de bureau, de heer Gras, thans zete lend aan de Koninginnegracht in Den Haag, omdat de D.U.W. het Dr. Schaep manshuis nog steeds in gebruik heeft Spoedig begon ook de Opmars weer te verschijnen, die thans 40.000 abon nementen telt, het maandblad De Ge meenteraad, welks abonnementental al ver boven de 1000 steeg, en in Maart 1947 het Katholiek Staatkundig Maand schrift, dat mocht beginnen met 600 abonnés. De brochures der K. V. P. nnOEN op 28 September jl. de win- terprijs van 17 ct. voor melk inging is reeds medegedeeld, dat. los van de ze prijs eind October 1947 de jaarprijs welke zal gelden tot eind October 1948 zou worden vastgesteld. Deze prijs is thans ingaande 27 October voorlopig vastgesteld op 18 cent per kg. bij een vetgehalte van 3.30 procent. Om deze reden is de winterprijs, geldende tot eind April 1948, voorlopig vastgesteld op 20 ets. per kg. De Regering heeft aan de hand van nieuwe berekeningen besloten de richt prijs van slachtvarkens per kg. slacht gewicht van f 1.85 op f 2.05 te verho gen met ingang van 27 October. Nader zal worden bepaald, of en in hoeverre deze prijsverhoging in de prijzen van varkensvlees voor de con sument tot uitdrukking moet komen. reeks en er staan er nog meer op het vormen reeds een belangwekkende programma. Bij de verkiezingen is propagandamateriaal in grote hoeveel heden verspreid. De partij-secretaris weidde verder uit over oprichting en taak van de propagandaraad, het jon gerensecretariaat, het centraal advies bureau voor de gemeentepolitiek en de documentatiedienst en van ver schillende commissies. De K.V.P. telt thans ruim 150 afdelingen. In 1946 be droeg het ledental in totaal 465.000. Thans is dit in een niet-verkiezings jaar belangrijk teruggelopen, een verschijnsel zeer bekend ook uit de geschiedenis der Staatspartij. Een nieuwe ledenwervingsactie wordt thans ingezet. RUIMER TOESLAG VOOR BIJZONDERE ARBEID. QP 23 NOVEMBER a.s. treedt een nieuwe regeling levensmiddelen toeslagen voor bijzondere arbeid in werking. In vele gevallen zal deze nieuwe regering een verruiming bete kenen In vergelijking met de thans anx,», uidlib wen wel extra glas zouden krijgen? geldende. Zo ontvangen gllen, die voor Dat lijkt ons belangrijker dan de me- toeslag in aanmerking komen, suiker, dedeling, dat de toewijzing voor tuin- Landarbeiders ontvangen voortaan dersglasbonnen wat ruimer gaat wor- een gewijzigde toeslag voor een ge- dén.' heel jaar. "YTEGEN STAFLEDEN van de Com missie van Drie zijn gistermiddag te Batavia gearriveerd. De Commis sie zelf zal daar vandaag aankomen. Bereids werd via dr. Gani door de Commissie een boodschap aan de Re publiek gezonden, waarin het verlan gen om te komen tot voorbereidende besprekingen staat uitgedrukt. Inmiddels is komen vast te staan, dat de plaats der besprekingen met de beide partijen in geen geval Bata via zal zijn. daar de Rep. daar ern stig bezwaar tegen maakt. De Com missie zal trachten een plaats te vin- welke zowel voor de Nederlan- w e is de groep gaan onderhandelen. Tenslotte Republiek maar een kleine maar daarover later. den, vuur ue i\eae ders als voor de Republikeinen aan vaardbaar is. Daarna zal de niet minder belang rijke vraag wel aan de orde komen: Weersverwachting geldig tot hedenavond: In het Noorden van het land zwakke tot matige Noord-Ooste lijke wind. Meest zwaar bewolkt, maar droog weer. Koud. In het Z. nog krachtige N.-Oostelüke wind Overdrijvende wolkenvelden. Droog en koud. Zon onder 17.23 uur. Maan on- ler 97 uur. IV'Jsdog; zon op 7.23 uur. Maan op 17.08 uur. TNE NED.-INDISCHE -REGERING, gaf aan Djogja een bericht door, dal geen termen meer aanwezig zijn om de 17 T.N.I.-officieren die werk zaam waren op het T.N.I.-verbindings kantoor te Batavia, nog langer vastte houden. Wanneer de Republiek toestemming geeft, een vliegtuiglanding bij Djogja uit te voeren, zullen de officieren on der geleide worden teruggebracht. Dit bericht werd aan Republikeinse zijde gunstig ontvangen. Men heeft evenwel als zijn mening te kennen gegeven, dat het landen van een Neder lands vliegtuig op Repubiikens gebied niet wenselijk is in ver band met de huidige toestan den. zodat men verzoekt de offi cieren via een Rode Kruis Dienst het gaat hier om krijgsgevangenen, zo redeneert men naar Djogja terug i te doen kerci. 'ur blijk':.:. i zelfs' niet ge makkelijk zonder verwikkelingen een I directe dienst te bewijzen.' ^ls een onzer jongens in Indie sneuvelt, pleegt het hoofd van zijn woonplaats in ons land, de bur gemeester daarvan bericht te ont vangen, die dan op zijn beurt zorg draagt, dat de familie in kennis werdt gesteld. Daarom mocht verondersteld worden, dat deze procedure ook vorige week had plaats gevonden toen de pers het officiële bericht lanceerde, dat soldaat P. v. Duuren uit Breda gesneuveld was. Het tegendeel bleek echter het ge val. De plaatselijke autoriteiten waren wel in kennisgesteld van de vermissing van soldaat van Duu ren in de week van van 5-12 Augus tus j.l. te Bodjonegoro, maar niet van het jongste bericht. Dat moest de familie dus maar uit de krant vernemen Wij weten natuurlijk niet hoe dit mogelijk is geweest. Wij nemen zelfs aan, dat er van schuldige on achtzaamheid geen sprake was. Maar desondanks blijft een krach tig protest op zijn plaats, .want hoe ongewild ook, het verzuim is erger dan pijnlijk. Het is oqk kwet send. Zuid-Nederland onderneemt een aanval op het Luxemburgse doel. De doelman toonde zich echter klemvast. JtfTEUWE CONFLICTEN tussen de Franse regering: en de vakvereni gingen dreigen in het begin van deze week te zullen rijzen. De regering acht de toestand ernstig. Van betrouw bare zijde wordt vernomen, dat Ra- madier, in de kabinetszitting van Woensdag, „ernstige moeilijkheden" mogelijk acht. De benoeming van de jonge, ener gieke Pierre Teitgen (M.R.P.) tot mi nister van strijdkrachten wordt in sommige kringen in verband gebracht met deze verwachtingen. In het C.G.T. het algemene vakverbond, heeft men alle plannen voor een staking in alle grote fabrieken en de overheidsdien sten te Parijs gereed. De CGT heeft 'F1 F. DEN BOSCH is de verkeers- brug over de Dommel aan de Vughterweg geopend. De herstel ling heeft twee jaar lang geduurd Weer een stapje vooruit op de weg naar Neerlands herstel. T>E FLYING SCOTTMAN is Zondag bü Berwick verongelukt. Er wa ren 18 doden en 40 gewonden. Bij St. Etiennc verongelukte een Frans leger vliegtuig. Zes doden. Het herinnert aan het spreekwoord ..een ongeluk komt nooit aller- Zaterdag meld den wij immers reeds in een gedeelte van onze oplage dat een DC S ma chine bij Salt Lake City verongelukte en 52 doden vergde! A UTOBUSSEN moeten spoedig- van veiligheidsglas voorzien zijn meldt de A.N.W.B. 1 Januari a.s. wordt dat voorschrift. TVE ACTIE voor het Goseling-Ver- schuur-Herstelfonds heeft totnu- toe 225 duizend gulden opgebracht. TJET P. B. der K.V.P. overweegt de Kaderdagen, zoals die vroeger op St. Louis te Amersfoort werden ge houden, te herstellen. T. L. Kiesouw, commandoleider van het kamp Zoeschen is door het Amsterdamse bijzondere gerechtshof ter dood veroordeeld. TN SALONIKI zijn 70 communisten gearresteerd onder verdenking van samenzwering. 7000 soldaten zijn over gebracht naar het eiland Makronesos onder verdenking guerrillastrijders te hebben bevoordeeld. gRANDSTOFFEN kan men bij in kwartiering kriigen, als zij langer duurt dan 14 dagen. van de regering voorschotbetaling op een komende loonsverhoging geëist, en eisen van dezelfde strekking zijn ge steld door de spoorwegarbeiders, de 2 millioen tellende bond van perso neel in overheidsdienst en de bond van P.T.T.-personeel. Ramadier heeft laten doorschemeren, dat een loons verhoging noodzakelijk zou kunnen blijken en er zijn dan ook al onder handelingen -met de C.G.T. ingeleid. De communistische partij steunt de eisen der vakorganisaties, doch er schijnt enige aarzeling te bestaan ten aanzien van de vraag hoever men de oppositie tegen de regering moet door drijven. Het is mogelijk, dat de partij tot de slotsom komt, dat het in dit stadium beter is de regering-niet te brengen in een positie, die de deur voor het aan het bewind brengen van de Gaulle wijd open zou zetten. Maar. Mutter, leider van 4e uiterst-rechtse fractie in het Franse parlement, heeft een resolutie ingediend, waarin de re gering wordt verzocht de communis tische partij op te heffen. rvE BULGAARSE GEZANT te Bern is van zijn functie ontheven. Hij had niet willen terugkeren om op te gen hem geuite beschuldigingen te re ageren. Kan men de man ongelijk ge ven? Bezorgdheid van Truman ORESIDENT Truman heeft in een radiorede voor het Amerikaanse volk er voor gewaarschuwd, dat voor spoed in eigen land en vrede in de wereld ernstig bedreigd worden, in dien het congres niet snel handelt om inflatie in eigen land en honger en koude in andere landen af te wenden. ■Truman wees op de critieke situatie die Frankrijk en Italië wacht. Voor 't eigen land ziet hij slechts een alter natief: wachten, totdat depressie in treedt of te rechter tijd en direct han delen. Hij sprak de verwachting uit, dat in 1947 nieuwe gelden moeten worden aangesproken om de positie in de bezette gebieden van Duitsland, Japan en Korea te handhaven. Frank rijk s behoefte tussen eind 1947 en 31 Maart 1948 schatte hij op 357 mil lioen dollar, die van Italië op 142 mil lioen dollar vóór het eind van het jaar en 143 millioen dollar voor het eerste kwartaal van 1948. In het begin van zijn rede rele veerde Truman de stijging der prijzen in de V.S.; sinds midden 1946 zijn de kleren 18 pet., het meubilair 18 pet., het voedsel 40 pet. en alles gemid deld 23 pet. duurder geworden. De kosten van het levensonderhoud ne men nog toe, De economische toestand der V.S. is echter kerngezond. Iets meer dan een vrijwillige poging, de prijzen naar beneden te krijgen, is evenwel geboden. ONDOENLIJK is het natuurlijk om de zeven sectievergaderingen van het K.V.P.-congres met hun vaak zeer belangwekkende discussies te verslaan We moeten ons beperken tot het noe men van de inleiders en het aangeven van de hoofdzaak uit de resoluties: Publiekrechtelijke Be- d r ij (s o r g a,n i s at i e. Inleider het Tweede Kamerlid Koersen. De verhoudingen zijn rijp om tot de instelling van 'n op publiekrechte lijke basis steunende bedrijfsorganisa tie over tc gaan met horizontale be drijfschappen in de verschillende com plexen van ondernemingen, welke on der bepaalde feitelijke verhoudingen tot een „verticaal" bedrijfschap kun nen worden verhonden. De vrije bonafide vakorganisaties van werkgevers en werknemers wij zen de vertegenwoordigers aan. De sa menstelling zal in de regel paritair zijn. De overheid krijgt een goedkeu- rings- en vernietigingsrecht, alsmede waarnemers in do bedrijfschappen. Een Sociaal Economische Raad zal de totstandkoming der bedrijfschappen bevorderen en daarop toezicht uitoe fenen. De overheid benoemt tenmin ste tweederde der leden van de I. E. R. uit een voordracht opgemaakt door de vrije organisaties. Oorlogs,schade. Inleider liet Tweede Kamerlid Mr. F. Teu- lings. Uitgangspunt is het beginsel van integraal herstel. Onaanvaardbaar is de geteisterde gebieden voor lange jaren ernstig te declasseren. Het recht van integraal herstel moet een zekére matiging ondergaan op grond van eisen van het algeme.n welzijn. Het herstel zal over een aan tal jaren moeten worden uitgestre ken; monetaire storingen moeten wor den vermeden. Een redelijke aftrek wegens ..nieuw voor oud" worde in beginsel toege past. Herstel van schade in de sfeer van luxe worde uitgesloten. Een ge differentieerde regeling t.a.v. het be drag der vervangingskosten en de fi nanciering door de Overheid kan tot op zekere hoogte aanvaard worden. Richtlijnen voor waardering der her- steikosten moeten openbaar zijn. Verhoudingtot de West Ir.leider het Eerste Kamerlid Mr. Krop man. Op zeer korte termijn behoort een wet tot stand te worden gebracht op grond waarvan Suriname en de Ned. Antillen hun aangelegenheden zelf zullen regelen en besturen. Lonen en prijzen. Inleider het Eerste Kamerlid Prof. van den Brink. Voortzetting van een krachtige doel treffende politiek, gericht op prijs verlaging, is dringend vereist. De pro ductie van goede goedkope massa- artikelen dient verder te worden ge stimuleerd. Als bovengenoemde doel einden niet zouden worden bereikt, wordt aanpassing van de lonen en sa larissen onafwendbaar. Los daarvan is voor de laagste toon groepen tijdig beraad vereist. Ernstig moet worden nagegaan, of en zo ja. in welke mate het beginsel van de classificatie dien te worden gehand haafd. Overheid en openbare z e d e 1 ij k h e i d. Inleider Mr. Dr. C. van Haren. Een éinde dient ge maakt aan de echtscheiding met on derling goedvinden. Regelen moeten worden gesteld aan het kamperen, het gebruik van na tuur- en zonnebaden en de in het open baar te dragen kleding. Strenger maatstaven moeten gelden voor radio-uitzendingen en films. Voor waarden dienen te worden gesteld aan de oprichting en exploitatie van uit leenbibliotheken. Nauwlettend toezicht is tiodig op de naleving van de Drank wet en de daarin voorkomende rege ling voor dansgelegenheden. Uitbrei ding van zeden- en kinderpolitie is gewenst. Communisme. Inleider Dr. A. Olierook. Samenwerking met communisten op het terrein van de vrije sociale en politieke organisaties is in de huidige situatie volstrekt on toelaatbaar. Samenwerking met hen in de openbare lichamen kan worden ge tolereerd, als uit een weigering een groter onheil voor land en volk zou voortkomen. Openbare uiteenzetting vah het ingenomen standpunt is ter voorkoming van ergernis dan gebo den. De strijd tegen het communisme moet worden gevoerd zonder kren king van communisten. Van hoger waarde dan de strijd en meer effectief is de onvervalste chris telijke levenshouding en het dyna misch nastreven van de verwezenlij king van ons eigen sociaal en poli tiek program. Volkshuisvesting. Inlei der het Eerste Kamerlid Ir. Kraaij- vanger. De centrale overheid moet alles doen om naast totnogtoe gebruikelij ke houw door systematische en me thodische studies ook de geïndustria liseerde woningbouw tc verwezenlij ken. Bij alles is de grootst mogelijke ef- ficiëncy nodig. Het particuliere initia tief moet zo veel mogelijk worden in geschakeld. mits de woningen aan be hoorlijke eisen voldoen en maatschap pelijke ontoelaatbare winsten worden voorkomen. Er moeten woningen van verschillende grootte gebouwd wor den. Het verkrijgen van een eigen woning onder redelijke voorwaarden worde met medewerking der overheid mogelijk gemaakt. Bij het stellen van eisen en het behandelen van ambte lijke stukken moet grote soepelheid voort', arendheid en snelheid worden betracht. TAE OPENINGSREDE op het Con- gres van de Kath. Volkspartij Zaterdagmo-«en door voorzitter An driessen uitgesproken in tegenwoor digheid o.a. van Minister Gielen en Gouverneur P. Kasteel, gaf een breed overzicht van het ontstaand en de ont wikkeling der K.V.P. met al haar on- onderdelen, de financiële moeilijk heden de nieuwe contributierege ling zal in 1948 doorgevoerd moe ten worden het ontstaan van het urgentie-program, de verkiezin gen en de Kabinetsformatie, enz. enz. Met nadruk legde hij nog eens vast, dat door de partij op basis van het eigen en het Regeringsprogram een eigen koers is gevolgd en dat niet het voornemen bestaat daarvan ook in de toekomst af te wijken. De partij zal voortgaan met een vooruitstreven de politiek te voeren. Vooruitstrevend maar niet socialistisch. Wij stellen als Vier handelaren en tien koeien aangehouden Ambtenaren van genoemde dienst, hielden n.l. een voor vee-vervoer inge richte vrachtauto aan, waarin zich tien jonge koeien bevonden. De vier inzit tenden konden geen vergunning voor dit transport tonen, zodat men met on gedekt en dus verboden vervoer te doen had. De C.C.D. nam daarom wagon en vee in beslag terwijl de inzittenden als verdacht van smokkelarij, in hechte nis werden genomen. De mannen werden naar Goes ge bracht en op het politie-bureau onder gebracht. Het zijn de veehandelaren de K. uit 's H. Arendskerke, S. uit Lel den, W. de G. uit 's Heerenhoek en K. uit Middelburg. eis, dat de economische vrijheid niet meer wordt gebreideld dan het alge meen welzijn vraagt. Als de Midden stand zijn klachten concreet formu leert, zal de Partij niets nalaten om binnen het kader der mogelijkheden er naar te streven om ze te vermin deren of weg te nemen. Wat er mo menteel in de kringen van ambtena ren en leraren naar voren komt kan niet worden genegeerd. Ook de ge zinspolitiek is nog te schriel. De verlangens van de KVP terzake legde spr. vast in tien punten; meer afdoende financiële hulp voor grote gezinnen met niet-verdienende kin deren, wijziging van schoolgeld- regelingen, kinderbijslag voor kleine zelfstandigen, rekening houden met het grote gezin bij de brandstof fenre- geling, oplossing van het gezinshulp probleem, passende woningen voor grote gezinnen, een reductie op de spoorwegen voor deze gezinnen, gro- ter belastingaftrek voor bepaalde in komensgroepen, rekening' houden met het grote gezin bü de gas- en electri- teitstarievcn, tegemoetkoming aan het grote gezin inzake de dienstplicht. JULIUS VARGA, de secretaris van de onafhankelijke partij is dooi de Hongaarse politie gearresteerd. Hij zou fraude gepleegd hebben bij de ver kiezingen. Ja ja, hij had zeker niet het alleenrecht van de kiezersuitslui ting. Er zijn overigens onder grote op winding van het parlement bijzondere arbeidersgerechtshoven ingesteld ter berechting van zwarthandelaren. De oppositie wilde de gewone rechtban ken hun bevoegdheden laten behou den. De regering keurde de nationa lisatie van de nationale bank en van alle grote credietinstellingen goed. TN MOSKOU viel Vrijdag sneeuw. Zaterdagochtend waren de straten met een laagje ijs bedekt. rpSJECHO-SLOWAKIJE verbrak d« betrekkingen met Brazilië. In dit land worden de Sovjet-Russische di plomaten vastgehouden, totdat de Bra ziliaanse regereing weet. dat haar ver tegenwoordigers in Moskou worden vrijgelaten. r\e op initiatief van de Agrarische raad Zaterdag j.l. te Goes gehou den ontwikkelingsdag, waarop speciaal de Benelux en haar betekenis voor de landbouw onder de loupe werd geno men, was goed bezocht. Na het welkom door de voorz., tr M. Geuze, trad als eerste spreker op dr Frietema, directeur van de nat. coöp. raad, die wees op het feit, dat de drang naar meer eenheid op econo misch terrein reeds eeuwen bestaat, maar het grote Verschil in welvaarts peil vormt een belemmering. Wel is die eenheid te bereiken op kleinere schaal tussen gelijk-geaarde landen, vooral wanneer die aan élkaar grenzen. België, Nederland en Luxemburg hebben elkaar nu gevonden en probe ren thans zaken te doen, Een begin is gemaakt met de douane overeenkomsten, wat echter nog slechts een klein onderdeel is. De verwerke- iing der Benelux-gedachte ëist ook overeenstemming op het gebied der contingenteringen, deviezen, belastin gen, loonpolitiek, enz. Slechts lang zaam kan de weg tot verdere fusione ring worden gevonden. Spr. besprak nu de speciale belangen van de land bouw bij de Benelux en behandelde in dit verband de overeenkomsten en verschillen. De overeenkomst bestaat in de over heersing van het klein-bedrijf in de drie landen en een groot verschil is dat Nederland een agrarisch export land is, terwijl België en Luxemburg op invoer van landbouwproducten zijn aangewezen. Ook is het landbouw-ordeningsappa- raat in Nederland veel omvangrijker dan in België. Omdat ook dit verschil verminderd dient te worden, staat men voor enor me bezwaren, hoewel die niet onover komelijk geacht mogen worden. In Nederland zal men in ieder geval moeten komen tot een eenvoudiger ap paraat voor de iandbouw-ordening, daar dit te omvangrijk is, of misschien tot een fundamentele wijziging. Ook zal het landbouw-crisisfonds, dat thans allereerst bij ons bestaat, ge meenschappelijk moeten worden. Als landbouw-uitvoerland is voor de Nederlandse boer de Benelux aantrek kelijk. Naarmate de invoerbelemme- ringen in België van onze exportpro ducten een minder grote betekenis krij gen en naarmate beide landen geza menlijk één groot econonfisch gebied zullen vormen, worden de afzetmoge lijkheden van onze land- en tuinbouw producten immers groter, wat te be langrijker is omdat andere uitvoerkan- sen voor ons in West Europa verloren gingen. De Belgische boer, die concur rentie te duchten heeft van ons, zal minder enthousiast zijn voor Benelux Omdat 'n plotsel. toepassing der vrije wisseling v. producten en goederen tus sen de 3 landen tot ongewenste spannin gen en reacties zouden leiden, bepleitte spr. tensl. 't invoeren van 'n overgangs toestand waarvoor hij de normen op gaf. Rede prof. Baptist JJierna bekwam professor Baptist van de Gentse universiteit het woord. Deze spreker zei met andere woor den ongeveer hetzelfde, doch gaf ter documentatie meer cijfermateriaal. Bovendien wees hij op de moeilijk heden, welke te wachten staan, omdat de gesteldheid der bevolking, die min der voor ordening en meer voor vrij heid voelt op economisch gebied, dan de Nederlandse, heel anders is. Ook de verschillen in sociale wetgeving^ en het ontbreken van een munt-eenheid vormen struikelstenen. Spr. gaf toe, dat de geestdrift voor de Benelux in land- en tuinbouwkrin- gen in België, miniem is, ook omdat thans de prijzen voor de landbouwpro ducten in België hoger liggen dan in Nederland. Toch is de Benelux-gedachte waard om nagestreefd te worden, daar uitein delijk de 3 landen daar wel bij moe ten varen. Spr. noemde ten aanzien van deze stelling het voorbeeld dei- Ver. Staten, die hun macht en groot heid voornamelijk danken aan de inni ge samenwerking en eenwording op eco nomisch gebied. Enkele vragen uit de Vergadering werden beurtelings door de sprekers beantwoord. Op het P.S.V.-stadion te Eindhoven had gisteren 3e ontmoeting plaats van de vertegenwoordigende elftallen van Z.-Nederlaiid en Luxemburg Kees Rijvers opende de rij van spelers, die tijdens het spelen van de volksliederen in de houding staan

de Stem | 1947 | | pagina 1