In de val gelopen De Commissie van Drie naar Batavia Nationale oorlogsmonumenten Reddend Christendom Attlee komt naar Walcheren Palestina, arena voor internationaal politiek duel Geslaagde list /an Sovjets tegenover V. S. Wie een kuil graaft voor een ander I.K.O. over de Woningnood IN 'T KORT Treinongeluk in Londen Blijft officiersopleiding in Breda Stalin tc vriendelijk voor het Westen Bespreking van het herbouwplan DERDE JAARGANG No. 907 ZATERDAG 25 OCTOBER 1947 Walvissen en censuur Gemene oplichters gegrepen 'Inlanders juichen benoeming van Abdoelkadir toe Kouder Het Concertgebouw- schandaal Willen alle leraren ontslag- nemen Zij vielen voor het vaderland Zuid-Nederland- Luxemburg De U.N, Nog tal van andere hoge gasten Minister Fievez stelde onderzoek in Nieuwe P.N.E.M.- centrale in Roosendaal Het zondenregister der weggebruikers Raad van IJzendijke Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal. per post 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrek Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage). 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Jaap Kolkman als slachtoffer JJET RUMOER rond de ..Willem Ba- rendsz" wil maar niet verstommen. ..Er is een tweede boek over de eer ste reis verschenen „Walvis aan stuur boord Het is van de hand van Jaap Kolkman, die in opdracht van het Ministerie van Landbouw meeging, om de berichtgeving tijdens de reis te ver zorgen. Evenals Dr. Melchior tekende hij vooraf de verklaring, dat hij niets over alles wat aan boord was voor gevallen zou vermelden, een verkla ring. waarvan men hem had gezegd, dat ze nimmer bekrompen zou wor den uitgelegd en voornamelijk ten doel had het verklappen van fabrieks geheimen te voorkomen. De Directie der Maatschappij eiste op grond van deze verklaring van Dr. Melchior, dat Hi zijn boek niet zou publiceren. Hij deed het toch. Jaap Kolkman zwicht te echter voor de eis. dat bepaalde gedeelten uit zijn boek zouden wor den geschrapt. Maar tegenover „Het Vrije Volk" verklaarde hij nu: ..Ik hen het slachtoffer geworden van ec„ censuur, die Goebb-ls ver steld zou hebben doen staan. De Maat schappij voor de Walvisvaart heeft ge- Wonnen. Tijdelijk! Met rente, en ge dreven door de hartstocht van een ge krenkt rechtsgevoel, zal zij eenmaal in het openbaar terug ontvangen, wat 11 de openbare mening nu heb moe ten onthouden." TAE PREMIER van Irak; Salih Djaboer, heeft verklaard, dat het leger van Irak Palestina bin nen zou marcheren, in het geval de V. N. het verdelingsplan voor Palestina aanvaardt. Hij verzeker de, dat het slechts minuten zou kosten om binnen te rukken als de Britse troepen teruggetrokken werden. „De Arabische strijdkrachten zullen elke macht, die hen verhin derd dit te doen, bestrijden". Dja boer zeide van mening te zijn, dat Palestina de eerste en laatste ver dedigingslinie van de Arabische wereld was. „De strijd voor Pa lestina geldt Irak en iedere an dere Arabische Staat". TN POLITIEKE KRINGEN te Bagdad bespreekt men de oprichting van een een „Oosters blok" van de Arabische staten Turkije, Perzië, India, Pakistan en Afhangistan ter verdeling van het Midden-Oosten en de mohammedaan se wereld tegen agressie. Volgens waarnemers hebben de Sovjet-diploma ten in deze landen al het vertrouwen, dat zij in de afgelopen zeven jaar gewonnen hebben, in één uur verloren, toen de Sovjet-afgevaardigde in de V. N. zijn rede hield, waarin hij een deling van Palestina in een Arabische en Joodse staat steunde. |S HET ERNST of bluf. wanneer veertienduizend gewapende Ara bieren hun bivak hebben opgeslagen langs de grenzen van Palestina, ge reed om het land binnen te trekken, wanneer de Engelsen het verlaten. Dc toekomst zal het moeten uitwa zen. en die toekomst hangt groten deels af van de beslissingen van U.N. O. De Arabische wereld volgt met spanning de gebeurtenissen achter de schermen der Vergadering der Vere nigde Volkeren. Het heeft er even uitgezien, alsof de Arabieren er bij de besprekingen slecht van af waren gekomen, want voor de eerste maal bleken Washing ton en Moskou het roerend eens te zijn: Palestina moest verdeeld worden Men is echter zo gewend geraakt aan onenigheid tussen Washington en Mos kou, dat de Russische verklaring een schok bleek. De Amerikanen stonden er zelf versteld van, totdat het be gon te dagen, dat er hier sprake kon zijn van een geslaagde Russische list. De Amerikaanse afgevaardigden wa- ren er zo zeker van, dat Vysjinski te gen zou stemmen, dat zij de mogelijk heid van een accoord eenvoudig niet onder ogen hadden gezien. Nu is het accoord er toch, en nu beginnen de lasten pas. Nu eerst ziet men in, waar het de Sovjet-Unie om te doen was. Voorop moet worden gesteld,dat Engeland het moe is in Palestina en definitief geweigerd heeft om mede te werken aan het opdringen van een oplossing, die niet door zowel Ara bieren als Joden wordt aanvaard. Nu zullen de Arabieren nooit goedschiks een verdeling aanvaarden. Als het plan van de U.N.O. toch doorgaat, moet er geweld gebruikt worden. En geland weigert dat op zich te nemen. Er moet dus een internationale troe penmacht gebruikt worden, en men heeft al eens gedacht aan 100.000 man De kleinere mogendheden zullen wei-, nig genegen zijn daaraan deel te ne men. en er zijn wel een paar grotere mogendheden die daar ir^aar al te graag aan meedoen. Eén daarvan is de Sov jet-Unie. Wat zou men er al niet in Moskou voor over hebben, om een troepen macht van 33.000 man (één derde van het benodigde) in Palestina te onder houden? Die troepen zouden er spoe dig genoeg zijn. Maar, denkt Washing ton, hoe krijgen we ze dan weer weg? Het ziet er nu naar uit, alsof de Palestijnse kwestie beter zonder de U.N.O. zou kunnen worden opgelost. Maar men diene te bedenken, dat het dan misschien ook niet zonder wapengeweld zou gaan. De Arabische Staten zijn al te ver gegaan om nu maar zonder meer toe te gaan geven. Hoe staan de kansen? De Joden zijn momenteel beter bewapend dan de Arabieren. De Joodse terroristen en de normale verzetstroepen beschik ken over moderne wapens, over een betere organisatie en over meer trai ning. Bovendien zouden de Joden bui ten Palestina klaar staan met finan ciële hulp. Het zou echter in de bedoeling der Arabieren liggen, om meer met gueril las te werken dan met een eigenlijke legermacht. Dan behouden de Joden in het begin hun voorsprong, want zij hebben méér ervaring, maar niet voor lang. Want Palestina is van bijna alle kanten omringd door Arabische Staten en de Joodse economie zou hardere klappen' ondervinden dan het econo mische leven der Arabieren. En daar komt nog bij, dat de strijd in het Hei lige Land onoverzienlijke moeilijkhe den met zich mee zou brengen voor de tienduizenden Joden, die verspreid leven over de Arabische Staten van het Middën-Oosten en in koloniale lan den (als Algiers) met een Mohamme daanse meerderheid. Men schat het aantal Joden in Mohammedaanse lan den op ongeveer 600.000, dat is onge- voer net zoveel als in Palestina zelf! Met dat al kan Palestina maar al te gemakkelijk het strijdperk worden, waarin het initernationale politieke tweegevecht tussen Rusland en Ame rika wordt uitgevochten. TAINSDAG jl. veroordeelde de econo- mische rechter te Amsterdam een banketbakker tot 2 maanden gevan genisstraf en 4 mnd. R. W. I. met het bevel tot onmiddellijke in hechtenis neming. In de cel gekomen, verzucht te de onfortuinlijke bakker tegen een celgenoot, dat hij veel liever f 10.000 boete had willen betalen. Deze cel genoot, een 43-jarige fabrikant, vroe ger caféhouder op het Rembrandtplein de K„ werd dezelfde avond vrijgela ten en bracht daarop met 2 andere heren een bezoek bij de vrouw van de banketbakker. Zij suggereerden daar, dat zij haar man voor f 10.000 wel vrij konden krijgen. De vrouw vervoegde zich Woensdagochtend aan het bureau Singel voor „een zakelijke bespreking" met haar echtgenoot, die daar wegens plaatsgebrek was inge sloten. De inspecteur der recherche wist de vrouw aan het praten te krij gen en een plan werd ontworpen om de oplichters in de val te laten lopen. Donderdagavond om 8 uur zou een voorschot van f 5.000 onder de klok op het Javaplein, verpakt in boter- hampapier worden overhandigd. Op het critieke moment greep de politie in en wist de 3 mannen, die in een auto waren gekomen, te arresteren. Behalve de fabrikant waren het een van de balie uitgesloten advocaat mr B. en een 33-jarige Hagenaar M. De arrestanten hebben gedeeltelijk be kend en zullen "Dinsdag a.s. worden voorgeleid, TIET VIJFDE BATALJON van het Regt. Prinses Irene, voortgel- g :en uit de Brigade Prinses Irene, die o.m. na zware strijd Tilburg bevrijdde, is door deze stad geadopteerd. Het batal jon vertrekt binnenkort naar Indië. A BDOELKADIR, jhr. mr. Ch. de Villeneuve en jhr. mr. van Vre- denburch z(jn aangewezen voor het eerste contact met de Commissie van Drie. Ten aanzien van het bericht over 't vertrek van de Commissie, verneemt Aneta van gezaghebbende zijde, dat zij Zaterdag niet naar Singapore zal reizen, doch Maandag omstreeks 11 uur des ochtends rechtstreeks uit Sydney in Sjoerabaja wordt verwacht. Namens de Commissie heeft het Aus tralische lid, rechter Kirby, aan dr, v. Mook om vervoersgelegenheid naar Batavia verzocht. Het gezelschap be staat uit 6 personen, nl. de commissie leden Graham, van Zeeland en rech ter Kirby; verder mevrouw Kirby, een adviseur van Graham en de secreta resse van v. Zeeland. De republikeinse regering heeft rechter Kirby, het Australische lid der Commissie van Drie, doen weten, dat zij bereid is om aan de inleidende besprekingen welke deze commissie zal organiseren, deel te nemen. Abdoelkadir. Weersverwachting geldig tot Zaterdagavond: Matige, later krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Aanvanke lijk nog plaatselijk nevel of mist, Overigens zwaar bewolkt met hier en daar tijdelijke opklaringen. Vrijwel overal droog weer. Kou der. Zaterdag: Zon onder 17.26 uur. Maan op: 16.31 uur. Zondag: Zon op 7 23 nur. Maan onder 1.37 uur. Zon onder 17.24 uur. Maandag: Zon op 7.26 uur. /Aver Abdoelkadir schrijft de Nieuws gier: „Deze benoeming zal ongetwijfeld overal met vreugde worden begroet. Dit moet vooropgesteld worden: deze man bezet de plaats, waarop hij aan spraak kan laten gelden. De benoe ming bewijst, dat het de Regering ernst is, wanneer zij zegt, dat zij In donesiërs zal benoemen in welke func tie ook, indien zij hiertoe de bekwaam heden bezitten. Er is in Djogja nog nooit iemand' geweest, die Abdoelka dir een maronet of een Nederlands werktuig heeft genoemd. Wij zien in deze benoeming een aanwijzing, dat de Regering ernaar streeft bij de ko mende besprekingen zoveel mogelijk Indonesiërs in te schakelen. Ook het „Dagblad" van heden be groet de benoeming van Abdoelkadir krijgt VRAGEN AAN B. en W. VAN AMSTERDAM Het Concertgebouwschandaal nog een vervolg. In de komende vér gadering van de Amsterdamse raad zullen enkele vragen aan dc orde ko men, waarin het gemeenteraadslid Bot aan B. en W. vraagt of zij op de hoogte zijn van hetgeen in 'het Con certgebouw is voorgevallen. De laatste van deze vragen luidt: zijn B. en W. niet van oordeel dat hef aanbeveling verdient, verdere betalingen op de lopende subsidie te staken tot de di- rec'ie van het Concertgebouw ophelde ring over deze aangelegenheid heeft gegeven en zo nodig de voor het op het programma brengen van deze compositie van Strauss verant woordelijke artistiek directeur van z'n functie is ontheven? QP 31 OCTOBER a.s. zal de algeme ne vereniging van leraren bij het middelbaar onderwijs in ..Esplanade" te Utrecht bijeenkomen in een bui tengewone algemene vergadering. Men zal de mogelijkheid bespreken van de actie tot collectieve ontslagaanvrage in samenwerking met de andere lera renorganisaties in verband met het uitblijven van de verbetering in hun salariëring. met voldoening. „Een harde werker, een man met een brede visie op de moeilijke vraagstukken van het ogen blik, iefhand die aan Oosterse hoffe lijkheid grote zelfbewustheid paart en niet aarzelt ronduit te zeggen, hoe hij over mensen en dingen denkt, zonder daarbij kwetsend te zijn". /"^FFICIEEL is bekend gemaakt, dat de Nederlandse verliezen tussen 4 Augustus en 9 October bedragen: 209 gesneuvelden, 628 gewonden en 16 vermisten. In de afgelopen week werden o. m. de navolgende verliezen gerap porteerd. Sold. P. van Duuren, 4 Reg. Gren., afkomstig uit Breda, gesneu veld (na vermissing tijdens actie) tussen 5 en 12 Augustus 1947 te Bodjonegoro. Sold. J. P. Vissers, 3-10 R. I., af komstig uit Dinteloord; gesneuveld 14 October 1947 (plaats niet ver meld. TJET AUTO-RIJVERBOD is niet wets geldig, volgens de uitspraak van de Groningse kantonrechter in een principiëel rechtsgeding. Een uit spraak in hoogste instantie zal wor den uitgelokt. TIET INTERKERKELIJK OVER- LEG (vertegenwoordigend de voornaamste protestantse kerken en de oud-katholieke kerk) heeft een oproep het licht doen zien. waarin wordt opgewekt alles te doen, wat mogelijk is om in de noodtoestand ten aanzien van de volkshuisvesting verbetering te brengen, woonruimte af te staan, als men die beschikbaar heeft, en de vrede te bewaren, als men bij anderen moet inwonen; Een sympathieke en actuele op roep! Het A.N.P. voegt aan het des betreffende bericht toe: „Naar wij vernemen zou het in de bedoeling van de R. K. Kerk liggen over deze zaak binnenkort een brede herderlijke brief als prediking tot de gemeente te rich ten." Wat men toch slecht thuis is in de „katholieke" terminologie! Be doeld is natuurlijk, dat het in de bedoeling van het Hoogwaardig Episcopaat zou liggen over deze zaak binnenkort een herderlijke brief tot de gelovigen te richten. ONTROUWE DIENAAR TIET TABAKSRANTSOEN wordt door de Zwarte Pieten niet meer vanuit België aangevuld met de „fleur de matras". De edelste sigaretten trachten zij nu met zee schepen binnen te smokkelen. Een jonge Amsterdamse inspecteur van politie vergreep zich aan een in beslag genomen partij. Hij ver kocht deze aan een Pool door be middeling van een makelaar in huizen (en zoals blijkt in andere schaarse goederen). De ontrouwe dienaar der wet zit nu met zijn kornuiten zonder sigaretten in de nor. TAE NEDERLANDSE Terliezen be droegen volgens tot dusver ont vangen berichten op 23 October 3 ge sneuvelden en 7 gewonden. TAE STATEN VAN SURINAME heb- ben besloten gevolggevend aan 'n verzoek van Minister Jonkman, 8 i.p. v. 6 afgevaardigden te zenden naar de rondetafelconferentie. y.E. KARDINAAL CARLO SALOTTI is in de leeftijd van zeven-en-ze ventig jaar overleden. Hü was prefect van de Congregatie der Riten en o.m. lid van de Congregaties Tan de Ooster se Kerken en de Sacramenten. TAE CHOLERA-EPIDEMIE in Egyp- te eiste tot heden 3600 doden. Gis teren "werden 784 nieuwe gevallen en 353 sterfgevallen gemeld. DOBERT TAFT heeft zich candidaat gesteld voor het presidentschap der V. S. Zijn vader was president van 1909 tot 1913. Candidaat is ook reeds Harold Stassen. Waarschijnlijk zullen zich nog candidaat stellen Th. Dewey, E. Warren, Gen. D. Eisenho wer en A. Vandenberg. yANDAAG en Zondag zullen in Zwitserland de eerste algemene parlementsverkiezingen sedert het be gin van de laatste oorlog gehouden worden. 27 doden, 60 gewonden TEISTEREN zijn in de mist twee elec- trische treinen vol arbeiders, die naar het centrum van de City van Londen reden, op elkander gelopen, waarbij 27 personen de dood vonden. De eerste twee wagons van de trein, welke bovenop een er voor rijdende trein liep, werden in elkander ge schoven. De twee laatste rijtuigen van de voorste trein werden van de rails gedrukt en versperden de sporen in beide richtingen. Een vijftigtal ambu lance-auto's werd onmiddellijk naar de plaats des onheils gedirigeerd. Zes tig personen werden ernstig gewond. Mooie plannen, die echter toch niet helemaal vol doening schenken. DUITEN de plaatselijke en regionale oorlogsmonumenten wil men in ons land ook komen tot nationale oorlogsgedenktekens, dus tot monu menten die elk een bepaalde voor ge heel Nederland sprekende gedachte aan de jaren van oorlog en bezetting vereeuwigen. Om dit laatste te verwezenlijken is een „nationale monumenten-commis sie voor oorlogsgedenktekeris" door de Minister van O.. K. en W. in het le ven geroepen. Deze commissie wil 6 millioen gulden bijeenkrijgen, waar voor 2 millioen bestemd worden voor de bouw van monumenten en 4 mil lioen overgedragen zuilen worden aan de stichtingen en fondsen die de zorg voor de nagelaten betrekkingen der oorlogs-en bezettingsslachtoffers op zich hebben genomen. Over doel en werkwijze der natio nale monumenten-commissie heeft de heer v. d. Valk te Oudenbosch, op In (Heenkomst van burgemeesters uit West-Brabant gesproken. Hij zette o. m. uiteen, dat men de financiën bij een wil krijgen door het organiseren van collectes op touw gezet door plaat selijke comité's. Qok over de monumentenplannen vertelde hij een en ander. De op zet is te komen tot één centraal mo nument" te Amsterdam, daarnaast 'n legermonument op de Grebbeberg, een voor de marine te Scheveningen, een voor de koopvaardij te Rotter dam en een op de erebegraafplaats te Bloemendaal. Voorts zou er een ge denkteken moeten komen bij elk der drie vroegere concentratiekampen, Vught, Amersfoort en Westerbork. Ook aan monumenten ter herden king van de krijgsdaden der Britse, Amerikaanse en Canadese geallieer^ den heeft men gedacht. Deze zouden resp. in Arnhem, Maastricht en op Walcheren moeten komen. Bovendien wil men een gedenkteken oprichten te Eedc in Z.-Vlaanderen, op het punt waar H. M. de Koningin het eerst de voet op vaderlandse bodem zette. Overwogen wordt daarnaast in Put ten, het zo zwaar getroffen Veluwe- dorp, en op de Afsluitdijk iets te doen in de vorm van een gedenksteen. Alles bij elkaar is dit een respecta bele lijst van nationale oorlogsmonu menten. Toch valt het op, dat het Zuiden op deze lijst niet zo erg druk is verte genwoordigd, terwijl in het Zuiden des tijds toch ook wel het „een en ander" is gebeurd. Zo bijvoorbeeld het prach tige werk, dat de Polen in West-Bra bant hebben tot stand gebracht. Zeer terecht heeft de Burgemeester van Breda dan ook verzocht in de Baronie stad een nationaal monument voor de Polen op te richten. Blijkens mede delingen van de heer v. d. Valk zou dit verzoek echter, jammer genoeg, niet in goede aarde zijn gevallen. Gun stiger schijnt men echter te denken over wensen die in het Zuiden leven ten aanzien van Overloon en Bergen op Zoom, in welke laatste plaats zich een Canadees en een Engels militair kerkhof bevindt. QVER de semi-interland voetbal- wedstrijd Zuid-Nederland- Luxemburg in 't Philips Sport park te Eindhoven, wordt Zondag van 16.40-17.00 uur flitsen en een nabeschouwing gegeven door Leó Pagano voor de KRO-microfoon. In het gezin ■yOLGENS GODS BEDOELINGEN is ieder huisgezin eén. heiligdom op aarde, van waaruit het leven, natuurlijk en bovennatuurlijk, wordt meegedeeld aan anderen. God zelf heeft 't ingesteld en Christus heeft het door zijn tegen woordigheid geheiligd; God deelde eraan mee van Zijn scheppingskracht en gena de, waarvan Hij de onuitputtelijke bron is. En zo ligt het krachtens zijn oor sprong verankerd in^God en het mondt ook weer uit in Hem, als in zijn eind doel en hoogste bekroning. Slechts zij, die doordrongen zijn van de Christelijke levensbeginselen en daarop hun gezin opbouwen, zullen met Gods genade in< staat zijn in hun huwelijk ook werkelijk het beloofde land van hun dromen te bereiken. Goede gezinnen zijn niet al leen voor man en vrouw en voor de kin deren de bronnen van een geluk, dat men nergens anders vindt, maar ze zijn te vens de beste bouwstenen, waaruit het gebouw van de Staat wordt opgetrok ken Want zoals het gezin door onver breekbaarheid en eenheid en nooit ver sagende liefde wordt samengebundeld tot een, heiligdom van geluk en vrede, zo wordt de gemeenschap weer opge bouwd door de gezinnen, waarin deze eigenschappen leven en hun invloed doen gelden naar buiten. Want goede kinde ren zijn goede gezinsleden, zijn goede leden: der gemeenschap, goede burgers van de Staat. Nu ligt het voor de hand, dat de dui vel en alle ontbindende krachten, die werkzaam zijn in onze maatschappij, zich keren tegen het gezin. Vandaar d«e lok roep van de vrije liefde en de aanvallen tegen de onverbreekbaarheid en de een heid van het huwelijk en de strijd tegen de zegen Gods, die opbloeit in iede'r kindje. Wanneer dan ook ons Christendom de wereld wil helpen redden en ze wil be schermen tegen de ontbindende machten, dan moeten we de heiligheid van het gezin hooghouden en op de plaats, waar God ons heeft gesteld, blijven meewer ken tot het geluk van het gezin. Want wie daaraan, bouwt of er zijn toewijding aan geeft, hij zorgt, dat deze bronnen van het geluk niet worden vergiftigd en hij houdt in stand hetgeen God ge maakt heeft en Christus heeft geheiligd, toen Hij de wereld kwam redden. TJE MAXIMUMPRIJS vanaf vandaag is voor groene erwten 44 ct., split- erwten 54 ct., schokkers 56 ct., capu- cijners 82 ct„ grauwe erwten 100 ct., bruine bonen 78 ct. en witte bonen 80 ct. Dit zijn consumentenprijzen per k.g. Trygve Lie: „En dit hebben we nou eens eenstemmig aangenomen" TTET STAAT THANS VAST, dat 't prinselijk paar op 4 November naar Walcheren komt; minder waar schijnlijk is dat de prinsesjes meeko men. Ook de Engelse minister-president Attlee heeft de uitnodiging aanvaard Reeds Maandag komt de premier met zijn echtgenote naar den Haag. De volgende morgen vertrekken de Britse premier en zijn echtgenote, ver gezeld van de Nederlandse minister- pres. dr. L. J. M. Beel, de minister van Buitenlandse Zaken, jhr. mr. G. C. G. W. H. baron v. Boetzelaer van Oosterhout, de minister van Binnen landse Zaken. mr. P. J. Witteman. de minister van Volkshuisvesting en We deropbouw, L. Neher, de minister van Landbouw. Veeteelt en Visserij, W. S. L. Mansholt en de andere buiten landse en binnenlandse autoriteiten /AM ZICH persoonlijk op de hoogte te stellen van de verschillende mo gelijkheden die Breda tegenover an dere plaatsen biedt, om de officiers opleiding in de Baroniestaad te con tinueren, heeft minister Fiévez Vrij dag een langdurig onderhoud met verschillende 'autoriteiten in Breda gehad. Na eerst op het gemeentehuis met de Burgemeester de zaken diepgaand te hebben besproken, heeft de minis ter met verschillende officieren, waar onder luit.-kol. L. Antoni de com mandant der school voor reserve-of ficieren der infanterie en maj. Zaayer de commandant van het instructiebataljon de opleidings school op het „Kasteel van Breda" (de vroegere K.M.A.) bezocht, waar hij de localiteiten en de terreinen in oogenschouw nam. De minister was vergezeld van gen. TN EEN ONDERHOUD, dat Stalin had met 't linkse Britse parlements lid Killiacus heeft Stalin o.m. gezegd: De Sovjet-wereldpolitiek is door de Kominform niet gewijzigd. Deze blijft er een van verlangen om economisch en politiek met alle landen, te begin nen met de V. S. en Groot-Brittannië samen te werken. Stalin achtte samen werking mogelijk tussen landen van verschillende sociale en economische structuur. In een commentaar op dit onder houd verklaarde een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken, dat Engeland meer aan dacht aan de vriendschappelijke uitin gen van Stalin zou willen besteden, in dien andere Sovjet-Russische func tionarissen, zoals Zhdanof en Vysjins ki niet geheel anders spraken. Ditzelfde geldt voor pers en radio in Rusland. Wij zouden hier aan toe willen voegen; Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen! Johannes Hendrika Leydekkers uit Vlissingen, zes jaar oud, zal een van de zes Europese oorlogskindertjes zijn die dit jaar een vacantie van zes we ken in Amerika zullen doorbrengen, op uitnodiging van het genootschap voor hulp aan oorlogskinderen. Johan na zal in die tijd de gast zijn van de radiozanger Jack Smith. Swarts en kol. Calmeyer, chef van 't militair kabinet. Vurig wordt er door burgers en militairen in Bneda gehoopt, dat de minister, afgaand op de hem ver strekte en ongetwijfeld voor de stad gunstige mededelingen, een dienovereenkomstige beslissing zal nemen. Men kan zich in de Baronie- stad maar moeilijk indenken, dat de minister in ongunstige zin zou kun nen besluiten. Verbinding- tussen PNEM en PZEM TAE UITBREIDING van de industrie- en en de electrificatie van de spoorlijn Dordrecht-Roosendaal stellen ook aan de PNEM bijzondere eisen. Het ligt daarom in het voornemen van de PNEM om binnen afzienbare tijd een nieuwe voedingsleiding aan te leggen vanuit Geertruidenberg, naar het onderstation in Roosendaal voor 'n stroomsterkte van 150.000 Volt Bovendien bestaat reeds langer het plan om tussen de hoofdgeleidingen van de PNEM en PZEM een verbdin- ding tot stand te brengen, waardoor de PNEM ook aan de provincie Zee land electriciteit zal kunnen leveren. Van Roosendaal uit zal derhalve de nieuwe leiding worden doorgetrokken van de PNEM en PZEM een verbin- met Zeeland tot stand zal worden ge bracht voor een stroomsterkte van 50.000 Volt. Het onderstation in Roo sendaal dat. na door de Duitsers aan het einde van October 1944 vernield te zijn, provisorisch is hersteld, zal dan vervangen worden door een nieu we centrale, die, naar wij vernemen, kort nabij het oude' onderstation zal worden gebouwd. per extra trein naar Walcheren. Zij worden tegen elf uur te Vlissingen verwacht. Tot de verdere buitenlandse auto- Engeland sir Nevile Bland en zijn echtgenote, de ambassadeur van echtgenote. de ambaassadeur van Frankrijk, Jean Riviere, die de Fran se regering zal vertegenwoordigen, de ambassadeur van België. Leon C. Nemry. die als representant van de Belgische regering optreedt, alsmede de gezant van Canada. P. Dupuy. die de Canadese regering representeert, de Noorse gezant Jens Bull, namens de Noorse regering en de Belg. oud-mi- nister Hoste. Ook de opperbevelhebber der Ne derlandse zeemacht, luit-admiraal Hel frich, heeft de invitatie aanvaard. XXX TAeze en nog enkele andere bijzon- heden werden gister reeds door de P.Z.C. gegeven. Een ernstig verwijt hierover aan de Stichting Nieuw-Walcheren is hier over wel op zijn plaats. Zij had, be halve genoemd blad. toch ook zeker de andere provinciale bladen moeten inlichten. Slechte noot voor de voetgangers NJa bijna twee jaren experimenteel onderzoek heeft de K.N.A.C. het zondenregister der weggebruikers voor lopig afgesloten. Hieruit blijkt, dat van de voetgangers slechts nagenoeg een achtste zich geheel of nagenoeg geheel aan hun verkeersplichten houdt. In de helft der gevallen wordt half en voor de rest helemaal fout gehandeld. Slechts een derde van de fietsers ge draagt zich naar behoren in'het ver keer, de rest doet het gedeeltelijk, half of helemaal fout. De bestuurders van motorrijtuigen, de enige categorie van geëxamineerde weggebruikers, handelt in drie kwart a zeven'achtste van de gevallen correct. De K.N.A.C. doet in verband hier mede nogmaals een beroep op alle ver keersdeelnemers in eigen belang zowel als in dat van het algemeen, volgens de eenvoudige gedragsregels te lopen en te rijden alsm. de nodige omzichtig heid, hoffelijkheid en inschikkelijk heid te betrachten. Haast in het ver keer doodsvijand no. 1. Aarzeling doods vijand no. 2 Ettan krijgt een sanatorium - Deze week hebben wij gemeld, dat onder Eethen een terrein is aange kocht, waarop een sanatorium voor t.b.c.-patiënten zal worden gebouwd. Bedoeld was de gemeente E t t e n. ^AN DE ORDE kwam een verzoek van de bewoners van de noodwo ningen langs de weg naar het Janne- huis (wanneer krijgt deze wijk eens een naam?) tot het aanbrengen van 1 of 2 lichtpunten. B. en W. stellen voor aan dit verzoek medewerking te verlenen, wat door de raad wordt goedgekeurd. Voorts een verzoek van het be stuur van de Provinciale Bond „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis" te Klooster zande om een jaarlijkse bijdrage voor de commissie voor kinderhygiëne. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, waarmede (je Raad in stemt. B. en W. stellen voor de heer von Bönninghausen. opnieuw te benoemen tot bezoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand. Hierover wordt door de Raad lang beraadslaagd. Eenstem mig is men vóór rechtsherstel, maar tegen bezoldiging, daar dit een sche ve verhouding in de salarissen teweeg zou brengen, tussen secretaris en amb tenaar daar eerstgenoemde momen teel bezoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand is. Bij stemming wordt het voorstel van B. en W. aangeno men met 5 tegen twee stemmen. Te gen stemden een wethouder en een raadslid. Voorstel van B. en W. tot aankoop c.q. onteigening van gronden gelegen in het uitbreidingsplan. Vier deskun dige leden van de raad worden aan gewezen voor het schatten van de bouwgrond. Hiermede zal spoedig eén aanvang worden gemaakt. Bespreking van het herbouwplan dei- gemeente met kostenbegroting. Hier over is nog al wat te doen, daar dev supervisor, die feitelijk de medewer ker van de raad is, volgens de raad zijn eigen gang gaat en sommige veran deringen die de raad in het herbouw plan vastlegt eenvoudige negeert, zo doende het bouwen vertragend. De kostenbegroting blijkt een tabel van cijfers waarin, moeilijk wegwijs te worden is. Algemeen is de raad van mening dat het goed is om de super visor nog eens op zijn taak te wijzen als ondergeschikte van de raad. Vervolgens wordt besproken de her bouw van de R. K. bizondere lagere scholen in verband met gewijzigde ramingkosten. B. en W. maken be kend, dat de raming der meisjesschool' maar even met f 4000 is verhoogd. De raad if van mening dat de scho len er toch zullen moeten komen. Op het voorstel tot oprichting van de stichting „IJzendijke Herbouwt" wordt door de raad afwijzend beschikt. Het voorstel tot het bouwen van plm 40 woningwetwonin|en binnen het uit breidingsplan wordt door de raad aan genomen.

de Stem | 1947 | | pagina 1