wd! Lof en critiek voor het regeringsbeleid moeder - st Licht in de duisternis ZORG ING Hulp aan Europa goedgekeurd Kerken worden bioscopen Aardappelmeel en mais in het brood Aalmoezenier Allard gesneuveld Als het zout smakeloos wordt: IN 'T KORT Rumoer rond de scheepsschroef Oostenrijk wil geen politiestaat Voor-oorlogs bier op 3 November Ontwikkelingsdag te Goes Kamelen als smokkelaars Klasse-indeling ouderdomsvoorziening ware, als de om vragen, jn Blue Band rant kinderen Blue Band is zaam. Vraag m Blue Band. band! DERDE JAARGANG No. 906 VRIJDAG 24 OCTOBER 1947 ——f Aanval van de p. v. d. A. op de economische politiek J Algemeen ongeduld inzake bedrijfs organisatie en oorlogsschade En het parlement weende Over een maand begint het Missionaris van Banka Katholieke Actie van de Vrouwelijke Jeugd Ze mag niet over de Moerdijkbrug S Geen nieuwe regering zegt Ramadier Zijn de middeleeuwen onbeschaafd Vredesverdrag met Duitsland zonder Sovjets Maar het „electrische oog" ziet scherp MARKTEN Ook een record! ET. ZEEP ttfrl.trmm i, wat Uw gezin 6 eigen fabrie- ar in 1100 eigen £elfverzorging! per. rlanders doen om het gewin* szin. tieDaar hoort MtU*' Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrek' Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, DubÖele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: j. J. tl. a. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. oor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. V. TAE BEHANDELING der Rijksbegroting 1948 is nu ingeluid in de afdelin- gen der Tweede Kamer. In een lijvig verslag zijn de algemene beschou wingen samengevat. yELE LEDEN het zijn kennelijk de katholieken spreken als hun mening uit, dat de verleden jaar van het kabinet-Beel gegeven karakteris tiek dat het wilde zijn: vooruit strevend in Christelijke richting in het algemeen door het gevoerde be leid is bevestigd. Als enkele voorbeelden noemden z'i; - j de noodvoorziening voor ouden van dagen, met haar uitdrukkelijke vast stelling dat de definitieve voorziening zal rusten op de grondslagen van ver zekering: de verruiming van de kinderbijslag wet met haar verhoogde uitkeringen van het vierde kind af; de verbetering van de onderwijzers salarissen; de wet op het centraal planbureau waarin de taak van de overheid, het geven van algemene leiding aan het economisch-sociale leven, haar juiste belichaming heeft gevonden; de belastingherzieningswet met haar betere verdeling van de belasting druk; het wetsontwerp tot subsidiering van het bijzonder hoger onderwijs; de doorbreking van artikel 177 der Indische staatsregeling in de statuten van Oost-Indonesië en West-Borneo; de subsidiering van jeugdverenigin gen tot bestrijding van jeugdverwil- dering. ook onder de massa-jeugd. Dit alles betekent intussen geen cri- tiekloze bewondering. Vele andere leden hier zijn de mensen van de Partij van de Arbeid aan het woord hadden voor het ge voerde beleid in het algemeen even eens waardering. Zij meenden, dat. te zamen met het vorige kabinet (Scher- merhorn-Dreesl, het huidige kabinet voor de reconstructie van onze volks gemeenschap reeds historisch werk heeft gedaan. Ook deze leden hadden intussen wel critiek op het gevoerde beleid. Vooral vroegen zjj zich af, of de in het laatste jaar gevoerde economische politiek nog wel binnen de progres sieve opzet van het kabinet ligt. Gaat deze politiek niet de conservatief-libe- rale richting uit? De oppositiegroepen laten forser cri tiek horen. Verscheidene leden het zou ons niet verwonderen, als het de mannen van Jan Schouten waren zien aarzeling, onduidelijkheid en on beslistheid in het regeringsbeleid. Zij klagen over een wijdvertakte ambte narij, te zware belastingdruk, een ver lagen van het regeren tot het door voeren van eigen partijverlangens, enz. De communisten zingen natuurlijk een nog veel schriller lied en Domi nee Zandts droefgeestige klaagzang komt achter aan. Zeer vele leden K.V.P. en P. v. d. A. zingen nu blijkbaar samen meenden dat het kabinet, zoals het thans is samengesteld, niet alleen blijk heeft gegeven van een grote werkkracht, doch tot nog toe ook van een aanmerkelijke daadkracht in de tenuitvoerlegging van zijn program. En omdat dit program hun uit het oog punt van het algemeen welzijn doel treffend voorkwam, zagen zij derhal ve met genoegen het kabinet aan het werk. Een woord van bijzondere hulde wensten zjj daarbij te brengen aan de minister-president voor diens on vermoeide coördinerende arbeid. Van andere zijde werden echter plei JJET AMERIKAANSE Kabinet, dat in zijn geheel op het Witte Huis was ontboden, heeft president Trumans plannen voor tussentijdse hulp aan Europa goedgekeurd. Deze plannen zouden, nadat zij aan ongeveer twaalf leiders van het Congres zijn voorge legd, worden gepubliceerd. Voor zeventien November aanstaan de is een speciale zitting van het Amerikaanse Congres bijeengeroepen. Deze zitting zal zich bezig houden met maatregelen voor hulp aan het buitenland, in het bijzonder met een programma voor tussentijdse hulp aa|k Frankrijk, Italië en Oostenrijk. Na de zitting verklaarde Truman tegenover de pers. dat hij vanavond in een speciale radiorede de bijzonder heden van zijn plannen zal bekend maken. dooien gevoerd voor kabinet. een nationaal T^a deze zeer algemene beschouwin gen wordt nog zeer veel over en weer gepraat over grondwetsherzie ning, buitenlandse politiek, bezuini ging enz. Drie opmerkingen willen we nog slechts naa^voren brengen: Wat de gezinspolitiek betreft, had den vele leden (en we geloven weer, dat het de katholieken zijn), de in druk, dat de regering de politiek van „levensruimte voor elk gezin" wat schoorvoetend voert. Daaruit vloeit voort een zekere schrielheid, waarvan de op zich zelf juiste maatregel van verruiming van de kinderbijslag voor loontrekkenden heeft blijk gegeven. Deze leden zouden gaarne verne men, wat de verdere plannen der re gering op dit gebied zyn. Behoort daar toe de invoering van kinderbijslag voor zelfstandigen? Ook vroegen dezelfde leden de aan dacht voor het nog steeds nijpende vraagstuk der gezinshulp. Met betrekking tot het vraagstuk der publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie drongen zeer vele leden er met klem op aan, dat in het thans inge treden parlementaire jaar en met het oog op de mogelijke inperking daarvan ten gevolge van Kameront binding, zo tijdig mogelijk een ont werp van wet hieromtrent zou wor den ingediend en afgehandeld. Van alle zyden werd er met klem op aangedrongen, dat de aangelegen heid van de vergoeding der materiële oorlogsschade eindelijk tot wettelyke afdoening zal komen. Ook ter wille van de wederopbouw, die in vele ge vallen stagneert ten gevolge van de onzekerheid, waarin de belangheb benden verkeren werd deze afhande ling zeer urgent geacht. Het lijkt een sprookje uit Per^ië rrtOEN DE VROEGERE Perzische premier Soeltaneh bij de debatten over de olie-concessies aan Rusland, herinnerde aan de slachting van Azer- beidsjan. toen Teheran met omsinge ling werd bedreigd, werden alle za kelijke overwegingen van de Perzi sche oliebronnen vergeten. Het parlement was ontroerd en voor de oudere leden waren de( b' wogen woorden van Soeltaneh ^een bron van tranen: en zij weenden Het zakelijke resultaat is tenslotte toch, dat na een rede van drie uur Soeltaneh het parlement ertoe wist te bewegen de onderhandelingen met Rusland weer te begeren op een nieu we basis! Het is als in een sprookje. De godsdienstvervolging in Albanië TN ALBANIË duurt de godsdienst- vervolging steeds voort. Priesters en religieuzen worden uit hun hui zen verdreven en moeten vaak in hun kerken vluchten. Van hun persoon lijke bezittingen mogen zij niets mee nemen. Katholieke schoolgebouwen worden partijhuizen voor de commu nisten. Priesters en zusters mogen hun habijt niet meer dragen. Ofschoon de kerken nog geopend zijn, zijn er toch verscheidene aanwijzingen, dat ook zij in beslag genomen zullen wor den, om er bioscopen en partijgebou wen van te maken. De gelovigen wor den onder bedreigingen van het kerk bezoek afgehouden. Vele priesters zijn in de laatste maanden onder allerlei voorwendsels gearresteerd en tot ja ren gevangenisstraf veroordeeld; an deren daarentegen zijn spoorloos ver dwenen, terwijl de seminaristen hun studies moesten opgeven. JJE MINISTER VAN LANDBOUW heeft in zijn radio-rede van 22 Septem ber j.l. aangekondigd, dat er binnenkort 5 procent aardappelmeel in het brood verwerkt zal worden. In de broodbloemmelange, zoals die met ingang van 26 October a.s. door de maalindustrie zal worden samengesteld, wordt voor het eerst 5 procent aard appelmeel gemengd. Verder bevat dtze melange 10 procent maisbloem, ter? wijl rest bestaat uit een mengsel van 10 procent inlandse tarwe, 15 procent inlandse rogge en 75 procent buitenlandse tarwe. Over vier a vijf weken zal deze bloemmelange aan de bakkerijen zijn afgele verd en dus in het brood komen. Tei verduidelijking zij »rop gewezen, dat de percentages inlandse tarwe, in landse rogge en buitenlandse tarwe procenten zijn van de resterende 85 pro cent (dus b.v. 10 maal 85/100 inlandse tarwe). gistermiddag vernamen wij de ont stellende tijding dat Pater Johan nes Allard, aalmoezenier van het Ne derlandse leger, op Zuid-Sumatra ge sneuveld is. Wij gingen op informatie bij de paters van de H.H. Harten te Nieuw-Ginneken, die ons echter geen bijzonderheden konden vertellen om trent het afsterven van hun ordebroe der. Er heerste een grote verslagen heid in het klooster, want alle paters bezitten de wetenschap, dat een van de ijverigste priesters is heengegaan. J^EO ALLARD werd op 15 April 1900 te Den Haag geboren. Reeds op jeugdige leeftijd trad hij in dc orde van de paters van de H.H. Harten, waar hij zich onderscheidde door zijn helder verstand en grote nauwgezet- heid. Op 25 September 1921 deed hij zijn tijdelijke en op 25 September '24 zijn eeuwige geloften te Valkenburg. De 8e Augustus 1926 werd Joh. Allard priester gewijd. Na een korte studie werd hij in 1927 benoemd tot leraar te St. Oedenrode. Na vier jaar gedo ceerd te hebben trok Pater Johannes Allard in 1931 naar het missiegebied op Banka. waar hij zijn ideaal gevon den had. Hij werkte hard voor de in landers, zo hard zelfs, dat het hem tenslotte nadelig werd voor zijn ge zondheid. In 1939 moest hij om dieere denen terugkeren naar zijn moeder land, waar hij belast werd met het propagandawerk voor nieuwe studen ten. Na de bevrijding trok zijn hart weer naar de Indische wereld. Hij Kan in November 1945 als aalmoeze- gEZINNING is een veel gebruikt en nog vaker misbruikt woord, waar devol wanneer het de aanduiding is i'n. ,e^" gloeiende kern van levend aSnf bewustzijn. In een verge lijking zou men kunnen zeggen: het 71C, 'lc laatste mogelijkheid om het zout. dat Christendom wordt geheten weer smaak te verlenen, wan- schraald is? °f Dit geldt temeer, wanneer de ka? Zwakke wind. Weersverwachting geldig tot hedenavond: In de ochtend op vele plaatsen mist of nevel. Overigens wisselend bewolkt met hier en daar nog een enkele regenbui. Zwakke tot ma tige wind uit Oostelijke richtin gen. Weinig verandering in tem- Peratuur. Zon onder 17.29 uur. Maan on- -'in uur- Zaterdag: Zon op uur. Maan op 16.30 uur. tholieke jeugd haar natuurlijk idealis me wil paren aan de verworvenhe den van de hoge wijsheid, die de be stuurders van de Moederkerk in de Joop der eeuwen wisten te verzamelen Dit nu is dezer dagen gebeurd op Bouvigne. waar de vrouwelijke katho lieke jeugd zich heeft „bezonnen" op de katholieke actie als een persoon lijke door de Bisschoppen verstrekte zending, als een actieve deelname aan de zielzorg. Hier is om zo te zeggen een „aanvalsfront van onverbreek bare eenheid" gevormd, een voorpost in de strijdende Kerk, een keurcorps in het leger van de gemeenschap der gelovigen, waarvan geestdrift en of ferzin. liefde en zelftucht de sterke wapenen zijn. Wjj prijzen ons gelukkig, dat de vrou weljjke Jeugd in Nederland er wa ren deelneemsters uit alle bisdom men de kracht kan opbrengen, die de noodzakelijke grondslag vormt voor dc enige Wederopbouw van wer kelijke betekenis: het Rijk van de f, c v°or alle mensen van goede wil. nier met een groep soldaten mee. Na tuurlijk mocht de ijverige priester niet weigeren. Na zijn oude missie Banka nog eenmaal bezocht te hebben, ging hij op reis naar Zuid-Sumatra. waar Pa lei Allard een grote reorganisatie toepaste voor het geestelijk belang van zijn militairen, die hem zeer aan het hart lagen. Na bijna twee jaren war er sprake van demobilisatie. Dit heeft de missinaris-aalmoezeniert niet meer mogen beleven. Pater Allard sneuvelde 20 October, ruim twee jaar later dan zijn voor- gangoi, die in dezelfde functie even eens op het veld van eer viel. Aan het vruchtbare priesterleven werd een einde gemaakt volgens Gods ondoor grondelijk raadsbesluit. Johannes Allard zal van de Meester waarvoor hij werkje reeds het eeuwi ge loon ontvangen hebben. Dat hij ruste in vrede. De verkeersbrug te Vlake, welke weer is opengesteld. Zij is voorzien van het allernieuwste brugdek, nl. gewapend beton. In ieder geval ruimere bevoorrading serviesgoed A LS VOLKOMEN onjuist kunt u het bericht bestempelen, dat wist te vertellen, dat het nog wel een jaar zou duren voor de bevoorrading met serviesgoed ruimer zou zijn." Deze mededeling uit officiële bron dringt als een heldere licht straal in de diepe „servies-duisternis", al vrezen wij nog steeds door de droeve ervaring wijs geworden dat de heldere lichtstraal nog wel eens in een walmend kaarsvlammetje zou kunnen veranderen. Onze Haagse correspondent had een gesprek met een grossier, die o.m. vertelde, dat hij 6000 kg serviesgoed had aangekregen, waarbij niet één koffie- of theepot en niet meer dan 1000 kop en schotels; deze moes ten worden verdeeld over 250 winkeliers. We zullen maar niet de moeite nemen uit te rekenen, hoe groot on geveer de scherf is. die de klanten van die winkeliers op hun beurt zullen ontvangen. Maar binnenkort komt er een ruimere bevoorrading ZWARTE PIET QNECHTE ZWARTE PIETEN zijn een gruwel voor Sinter klaas. In Utrecht dachten de he ren tonnen huisbrand uit de dis tributie tot zich te trekken. Ze kochten honderden kolenbonnen 74 en 75 v*.n een collega maar deze bleken vals te zijn. Is de „valsaard" misschien de echte Pie terknecht geweest, die door dit bedrog de onechter bij hun zwar te portemonnaie heeft willen ne men? In ieder geval wensen wij dat deze door schade bewust ge worden zijn van hun schande. MGR. MUTSAERTS, bisschop van den Bosch, werd door Z. H. de Paus in audiëntie ontvangen. PJUIM 200.000 staatsambtenaren zijn in Italië in staking gegaan: in Nederland is zoiets ondenkbaar! jyjGR. DR. H. A. POELS wordt ere doctor in de economische weten schappen aan de hogeschool te Til burg. Op 22 November, bij de lustrum viering, vindt de plechtigheid plaats, met Mag. dr. F. A. Weve O.P. als pro- motora Ere wien ere toekomt. J^RANTENJONGENS zijn wij ten slotte ook. maar anders dan de negen Amerikanen, die inmiddels millionnair geworden zijn en nu uit sympathie en tijdverdrijf op een door hen gecreëerde „dag voor de kranten jongens" hulde brengen aan alle jon gelui die in dit schone bedrijf hun carrière in Amerika beginnen gPOOKLEGER" is een naar woord dat werd gebruikt door het blad „Keng Po" te Batavia. Zjj be doelt daarmee een bende misdadigers die dreigbrieven de wereld instuurt: de spoorwegen zijn voor een deel al gaan staken en enige brandstichtin gen zijn gesignaleerd. Het spookt in Indonesië TALIEBORINGEN hebben het karak ter van goudvondsten: zij zijn zel den of nooit reëel. Toch gaat men bij Delft een poging wagen, misschien omdat Calvé in de buurt is. Men zou dan de oliebollen niet alleen in maar ook op Delftse olie kunnen bakken. J^E NOBEL-PRIJS voor geneeskun de ,is aan drie personen gezamen lijk toegekend: dr. Carl Gory en zijn vrouw te Saint Louis (V. S.) ontvan gen tezamen dc helft, terwijl de an dere helft bestemd is voor professor Bernardo Houssaye te Buenos Aires. £)E SCHROEF van de „Willem Ruys" mag niet over* de Moerdijkbrug. Ziedaar het laatste nieuws over het transport, dat sinds enige dagen veel gemoederen bezig houdt. Den Haag heeft gesproken en daarmee is de zaak fini. Aldus de directeur van de N.V. H. J. van Ruiten's transporten te Berg schenhoek, met wie we een onderhoud hadden. Zoals men weet ligt van Breda af de rijbrug aan de linkerkant. Bij een doorzetten van het transport, beladen gelijk totnutoe, bedroeg de „speling" op de brug slechts 20 cm. Dat is te riskant, had een ingenieur van Wa terstaat in Brabant verklaard. „Wan neer U de speling nu een halve meter kunt maken, neem ik er genoegen mee". „Eilacie, hij had niet gerekend op hogere machten De "schroef op de truc werd ver schoven en de speling werd zelfs vijf centimeter meer dan de gevraagde hal ve meter, verzekerde de heer Ruiten. Er was zo geen gevaar meer voor beschadiging van de brugkant en dus dacht ik: dat komt voor mekaar. Maar den Haag besliste anders. De residen tie kwam niet met een fiat over de brug en dus komen wij er ook niet over. „Ik vroeg naar de reden van de weigering, maar het antwoord bleef uit". Hoe het nu verder gaat? „Ik maak me geen ogenblik bezorgd", lachte de heer Ruiten. „We rijden de schroef naar het haventje, waar vroeger de pont aankwam en vertrok. Eerst dacht ik eraan de schroef met een bok naai de overkant te varen en daar weer op de truck te Iaden, maar de beslis sing van den Haag gaat zelfs zover, dat we niet eens meer op de rijksweg nogen komen. Ik ben derhalve ge noodzaakt alles via het natte element te doen. Of de bok zal het gevaarte gaan overladen op een schuit, of ze zal het, hangend aan de ketting zelf helemaal naar Rotterdam vervoeren". De vraag is maar, wat er met de tweede reserveschroef moet gebeuren. De „Willem Ruys" is immers een dub- belschroefschip en het spreekt van zelf dat er daarom twee reserve- schroeven zijn. Het tweede exemplaar bevindt zich nog op de fabriek en. deze ligt niet aan het water. „Maar wie er ook aan twijfelen mocht, of de tweede editie door het verbod, van de weg gebruik te maken, ooit de „Wil lem Ruys" zal bereiken, ik in ieder geval niet", gaf de heer Ruiten te kennen. „Ook deze schroef zal nog bijtijds arriveren". „Is dit karwei geen financiële te genvaller?" informeerden wij. „Laat ik er ook 's een keer wat bij leggen", antwoordde de heer Ruiten lachend. „Je moet altijd sportief blij ven. En het valt heus wel mee. Alles heeft immers ook z'n goede zijde Zo dacht( de eigenaar van het huis ook, toen we zijn gevel moesten slopen. „Ga je gang maar" had hij gezegd. „Het kost je geen cent en ik heb ten minste een kansje op een bouwver gunning. Totnutoe heb ik daarnaar kunnen fluiten." jy^R. J. LE POOLE denkt zijn be noeming tot lid van de Tweede Kamer in de vacature van dr. Loge- mann te aanvaarden. yONKEN uit een pikhouweel ver oorzaakten een ernstige ontplof fing op de gasfabriek te Leiden: zes arbeiders werden m. zware brandwon den in het ziekenhuis opgenomen. Weinig kans voor het communisme RUBER, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken heeft vastgesteld, dat slechts 5 pet. van het Oostenrijkse gebied als „groot-grond- bezit" is te beschouwen, zodat het communisme althans wat dat betreft weinig kans maakt. Verder zeide hij de volgende behartenswaardige woor den: „Wij willen niet terug naar de po litiestaat, waarin de gehele bevolking, tot meerdere eer en glorie van een handvol bonzen, zwoegen en jachten moet, terwijl de productie van collec tieve goederen voor de uitrusting van de Staat en het openbaar vertoon tot een heilige plicht wordt gemaakt. Het verpauperde proletariaat van Ooste lijke landen, waaraan de vroegere maatschappij-inrichting ook alles is schuldig gebleven, mag dan een der gelijk systeem als een werkelijke ver betering toeschijnen, daar het uit de dictatuur van een of andere feodale heer overgegaan is naar de dictatuur van de Staat, doch de vrije Oosten rijker moet een dergelijk systeem be slist afwijzen". Dinsdag Nat. Vergadering bi jeen J> AMADIER, heeft in een verklaring tegenover de pers gezegd, dat het geen nieuwe regering was, welke thans was gevormd, doch de regering van Januari jl., die haard werk voort gaat zetten, en wel onder moeilijke om standigheden, welke een rigoureuze uit oefening van het regeringsgezag ver eisen. Het bleek nodig de regering een mogelijkheid tot het snel nemen van besluiten te verschaffen, en daar om het gezag in een beperkt aantal handen te leggen. Het aantal minis ters is namelijk van 24 op 12 ge bracht. Teneinde aan deze re gering het nodige gezag te doen ver lenen. is besloten tot bijeenroeperf van de Nationale Vergadering en van de Raad van de Republiek op Dinsdag aanstaande. Ramadier deed een be roep op alle burgers, te handelen in een geest van gevoel van verantwoor delijkheid voor het algemeen belang. YI^ILLIARD THORP, onder-staats secretaris voor economische za ken in de V. S. hield een rede, waar in hij het een en ander beweerde over Europa: „De Europese ineenstor ting zou betekenen, dat de Europese beschaving uiteindelijk zou worden weggevaagd en de Middeleeuwen op nieuw zouden terugkeren." Afgezien van het feit, of dit laatste wenseljjk is te achten, menen wy toch deze leiding-gevende Amerikaan de vraag te moeten voorleggen: „Sinds wanneer begon de beschaving bij Co lumbus?" TJLIJKENS mededelingen van ver- tegenwodbdigers van de brouwers zal de voorraad bier van de lichtere samenstelling tegen 3 November a.s. geheel zijn verbruikt. Met ingang van die datum zal slechts bier van het vooroorlogse gehalte voorradig zijn. De brouwers hebben er in verband met het vorenstaande op aangedrongen, dat de voorgenomen verlaging van de accijns reeds zal worden toegepast op de hoeveelheden bier en brouwsel van vooroorlogs gehalte, welke op 3 November 1947 in de brouwerijen aanwezig zijn en daar na zullen worden vervaardigd. De minister heeft er geen bezwaar tegen aan dit verlangen tegemoet te komen. TAMES BYRNES, dc voormalige Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft in een rede te Columbia voorgesteld, dat de Verenig de Staten. Groot-Brittannië en Frank rijk thans zouden overgaan tot het beleggen van een complete conferen tie over het vredesverdrag met Duits land. ongeacht de houding van de Sovjet-Unie. aangezien deze laatste blijk gegeven had van onwil tot sa menwerking. De Benelux 7ATERDAG 25 OCT. a.s. houdt de Z.L.M., in samenwerking met enige gelijk-geaarde organisaties, te Goes een ontwikkelingsdag, die voor namelijk gewijd zal zijn aan de Belgisch-Nederlandse - Luxemburgse economische unie. Over dit onderwerp zal niet alleen worden gesproken door dr. Frietema, directeur van de Nat. Coop. Raad, maar ook door prof. G. Baptist, hoog leraar in- de Landhuishoudkunde aan de Gentse universiteit. In de middag wordt een cultureel program afgewerkt. maag mee te dragen. Nu is rubber zelfs voor een electrisch oog niet van ingewanden te onderscheiden, dus in het vervolg worden de kamelen toch maar weer afgeslacht. Geen kameel zou door het electrisch 00g een moderne variant op het oog van de naald heenkruipen: daarom is het verkeer met vetbulten vanuit Egypte de laatste tijd maar slapjes. yAN NEDERLAND naar België wor- den koeien over de grens ge smokkeld, aan de Egyptische woestijn grens gebeurt hetzelfde met kamelen. Niet als slachtvee overigens, maar als vervoermiddel van cocaïne, een kost baar en begeerd verdovingsmiddel. Het ging lange tijd goed. de sullig voortsjokkende beesten namen in maag en darmen buisjes verdovende artikelen mee en geen haan dus zeker geen douanier die er naar kraaide. Tot men argwaan kreeg, een paar beesten slachtte en de cocaine aantrof. Daarna kwam er een vernuf tig instrument bij te pas, het „electri sche oog", waardoor men dank zij de röntgenstralen grif de contrabande in het binnenste van iedere kameel kon zien zitten. Het smokkelen leek onderdrukt: er werd via kamelen althans geen cocai ne meer uit Egypte gesmokkeld, het electrische oog was overbodig gewor den. Doch toen .geviel het, dat plot seling een der doortrekkende kame len zoiets als een beroerte kreeg. Bij sectie van het lijk, bleek het dier rubber zakjes met.... cocaine in de Benoemingen in het Bisdom Breda. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot rector van het ka- techistenwerk te Oosterhout de wel- eerw. heer J.M. de Beer, Rector de Beer werd in 1916 geboren. Na zijn studies aan de beide seminaria werd hij in 1940 tot priester gewijd. Sinds 1945 was hij werkzaam als kapelaan in de parochie van Maria Hemelvaart te Hoogerheide. Aldaar zal hij worden opgevolgd dooi de weleerw. heer Chr. van Beek, die vanaf zijn priesterwijding in 1941 kae pelaan- was te Eede. De weleerw. heer J. dé Bruyn, priester van het semina rie, zal hem aldaar gaan vervangen. Voorts heeft Z.H. Exc. aan de wel eerw. heer Th. Brekelmans, kapelaan te Aardenburg, op medisch advies ziek teverlof gegeven. In zijn 'plaats werd te Aardenburg benoemd de weleerw. heer Jos. van Disseldorp, priester van het seminarie. De grenswijziging van Vlissingen. Het rapport gereed TAE COMMISSIE, welke Ged. Staten hebben ingesteld ter Voorbereiding der gemeentegrenzen, is met haar rap port gereed gekomen. Het betreft een grenswijziging tussen de gemeenten Vlissingen, Ritthem. Oudekerke en Oost- en West-Souburg. Naar we van welingelichte zijde ver nemen, zal deze wijziging van zeer In grijpende aard zijn. Binnen vrij korte tijd zal publicatie van het rapport plaats vinden. De export van mosselen De export van Zeeuwse mosselen naar Noord-Frankrijk en Parijs is van uit Ierseke begonnen. Ongeveer 1.500 ton is reeds in de vroege morgen uren verzonden. De vraag naar het Zeeuwse product in Parijs is zeer groot en men twijfelt er niet aan, of het overeengekomen quantum zal wor den afgenomen. Ook vanuit Tholen en Tërneuzen worden mosselen naar Pa rijs verzonden. GOES. Veiling van Woensdag 22 Oct. 1947. Groenten: Dubb. Princes- sebonen f 90106; Snijbonen afw. f35 Rode kool f 7,5017; Gele Savoye kool f 16; A.ndijvie f 5.5012; Spina zie f 4449. Spruiten f 71; Prei f 2329, Uien f 15, Tomaten f 40, Koolrapen f 5. Herfstrapen f 77,50, Peen II f 9. Alles per 100 k.g. Bloem kool I A f 61; idem I f 2957, idem II f 11—20, idem III f 8—12, Knol selderij f 1112. Meloenen 920. Al les per 100 stuks. Wortelen f 8.8.50 Selderij f 5. Alles per 100 bos. Di versen: Frambozen f 105, Blauwe Druiven f 113119. Alles per 100 k.g. Geen noemenswaardige wijziging te wachten ^"EDERLAND heeft „Vader Gerrit", een schip op leeftijd van 240 en de „Jordan" van 350 ton als herstelbeta ling uit Duitsland gekregen. TS HET de minister opgevallen, dat van alle gemeenten, gelegen in de vier noordoostelijke provincies en de drie zuidelijke provincies er geen en kele in de eerste klasse is opgenomen en slechts Eindhoven, Geldrop (ten dele) en Groningen in de tweede klas se zijn geclassificeerd, terwijl belang rijke industrieplaatsen als Enschede, Heerlen, (ten dele zelfs vierde klasse) Maastricht en Tilburg in de derde klasse zijn ondergebracht? Zo heeft de heer Ruys de Beeren- brouck (K.V.P.) onlangs aan de mi nister gevraagd met betrekking tot de gemeenteklasseindeling noodwet ouder domsvoorziening. een vraag, die vrij wel de instemming van het geheie land en zeker van het Zuiden had. De bedoeling ervan was nl. billijk ge achte wijzigingen voor 1 Juli 1948 te doen aanbrengen. TAe minister van sociale zaken heeft thans geantwoord. Erg moedge vend is dat antwoord niet. Eerst ver telt Z.E. dat hij indertijd het college van rijksbemiddelaars heeft aange wezen als de instantie, welke de in deling der gemeenten in vijf klassen zou hebben te regelen. Echter niet dan nadat het de stichting van de ar beid zou hebben gehoord. Deze ge- rjHARLES LUCKMAN, president van Trumans Voedselcommissie, ont vouwt t een aanplakbiljet, waarop devies en symbo lisch beeld van het doel van deze commissie staan afgedrukt. Luckman is voor ons land geen onbekende: toen hij voor de oorlog eens in Amsterdam was, waaide vanaf het trambalcon zijn hoed in een gracht. De cón ducteur stopte direct, viste de hoed en reed daarna verder. Dit voorval zal voor hem (Luckman) steeds aanleiding zijn tot dank bare herinnering aan Ne derland. meenteklasseindeling nu is via de col lectieve arbeidsovereenkomsten en de loonregelingen uit het maatschappe lijk leven zelf voortgekomen en bij de noodwet ouderdomsvoorziening is daarvan gebruik gemaakt. Bij deze gang van zaken acht de minister het niet juist, nog afgezien van dat wijziging voor 1 Juli 1948 wettelijk niet mogelijk zou zijn, reeds thans in de bestaande indeling wijziging aan te brengen. Wel blijft het vraagstuk der klasseindeling bij genoemd college een punt van ern stig onderzoek. Mochten wijzigingen gewenst blijken, dan zullen zij per 1 Juli a.s. worden aangebracht. Uit het concrete antwoord op de ge stelde vragen blijkt tenslotte, dat bij de indeling van gemeenteklassen als maatstaf is genomen het relatieve huurpeil. daarnaast het stedelijk ka rakter en het karakter van verzor gingscentrum. de industriële ontwik keling alsmede de nabijheid van plaat sen met hoog loonniveau. T.a.v. de indeling van Tilburg, waar omtrent 't Kamerlid Spykers vragen had gesteld, vertelde de minister, dat in deze stad zelf geen eenstemmig heid van oordeel bestaat. De vereni ging van Tilburgëe fabrikanten van wollen stoffen en de Ned. r. K. Ver. van Werkgevers in de textielnijver heid gaven nl. als hun mening te ken nen, dat de indeling van de stad in de 3e klasse vooralsnog gehandhaafd dient te blijven. Deze indeling ge schiedde overigens na nauwgezette studie. Veertien aanklachten, zestien getuigen "Y^DOR het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg zal volgende week Vrijdag térecht staan de S.D.-handlan ger Benomi Tollenaar uit Terneu- zen. De dagvaarding houdt niet. minder dan veertien aanklachten in op het gebied van huiszoekingen, aanhou dingen en bewaking en mishandeling van» gevangenen. Het Hof heeft zestien getuigen ge dagvaard. Zowel het getal der beschuldigin gen. als dat der getuigen, betekenen records in de annalen van het Mid delburgse Hof. Tollenaar verblijft in het kamp te Vught BB 3.0,-0109-54

de Stem | 1947 | | pagina 1