De Gaulle wacht zijn kans af Consulaire rapport gereed Praatje op de Vlake-brug Twee doodvonnissen in hel Vloeiweide=drama Naar Ramadier blijft premier Eerste contact gelegd De aanklacht tegen Mr, P. Dieleman IN 'T KORT Cacao voor iedereen STAD EN LAND Serviesgoed vrij DERDE JAARGANG No. 905 DONDERDAG 23 OCTOBER 1947 Alle Franse ministers nemen ontslag Is Moskou kinderlijk De Gaulle in geen geval premier Churchill naar Nederland? „Werkelijke vrijheid' Bijz. Politie-rechter Middelburg De grote veesmokkelzaak Canada enthousiast over komst der Nederlanders Twee andere N.S.K.K.-ers tot levenslang veroordeeld Regenbuien Wilde zwijnen rukken op naar hei Westen Eén dag voor ze open ging De wapenschouw te Utrecht Nieuwe bonnen Distributienieuwtjes Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij met-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderenHulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage) 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. TT ET FRANSE KABINET heeft unaniem besloten af te treden. Alle minis- ters hebben hun ontslagaanvrage aan minister-president Ramadier over- handigd. In welingelichte regeringskringen gelooft men, dat Ramadier, die zelf geen ontslag heeft ingediend, door de ontslagaanvrage van de ministers in staat wordt gesteld zijn kabinet te reorganiseren. de De kabinetszitting, waarin het be sluit genomen werd, werd door alle ministers bijgewoond, behalve door de minister van Vervoer Jules Moch, en de minister van Staat Yvon Delbos, die zich beiden te New-York bevin- d°Ramadier zal vermoedelijk een „beperkte" regering met minder mi nisters vormen, wier activiteit meer geconcentreerd zou kunnen zijn ten einde de economische situatie het hoofd te bieden. Eerder op de dag heeft het kabinet besloten tot vervroegde bijeenroeping van het parlement op 28 October in verband met de economische, sociale en politieke crisis. Functionarissen van de Franse am bassade te Washington hebben ver klaard, dat de Franse reserves zijn gedaald tot 455.000.000 dollar plus het „veel kleinere bedrag", waarover het Franse stabilisatiefonds beschikt. Mitterand, de minister van oudge dienden, verklaarde, dat het bijeen roepen van het parlement twee weken voor de bepaalde tijd meer zijn oor zaak heeft in de ernstige economische en industriële problemen dan in de po litieke situatie. Vroeger op de dag had Robert Schu mann, de minister v. Financiën be horend tot de M.R.P., zijn ontslag in gediend op grond van het feit, dat de regering een niet te rechtvaardigen zwakheid tegenover de eisen van de stakers bij de vervoersdiensten had betoond. Op het bureau van de premier werd er de nadruk op gelegd, dat de rege ling niet is afgetreden, maar dat de ministers hun aftreden in handen van de premier hebben gelegd, teneinde hem vrij te laten een reorganisatie tot stand te brengen, die hij wenselijk acht. In politieke kringen is men van me ning, dat er kans bestaat, dat Rama dier zich tevreden zal stellen met een herverdeling der portefeuilles, welke tijdelijk zal zijn, nl. tot de definitieve resultaten der gemeenteraadsverkie zingen na de tweede stemming op Zon dag a.s. bekend zullen zijn. Jules Moch, die vandaag uit de V. S. in Parijs is teruggekeerd, verklaar de, dat hij eveneens zijn ontslagaan vrage zou overhandigen. Het besluit der ministers wordt of ficiéél uitgelegd als een daad om de minister-president in staat te stellen „zijn kabinet aan de huidige politieke toestand aan te passen". Waarnemers zijn van mening, dat tiyee factoren de onverwachts snelle ontwikkeling kunnen verklaren. 1. Het voorlopige succes van gene raal de Gaulle bij de gemeenteraads verkiezingen en 2. De ontevredenheid van alle radi cale, onafhankelijk conservatieve en M.R.P.-ministers ten aanzien van de voorwaarden, waarop de socialistische minister van arbeid, Daniel Mayer, de vervoersstaking heeft opgelost. Depreux, minister van Binnenland- Een anti-communisticch blok in Zuid-Amerika. TN HET LAATSTE nummer van het Sovjet-tijdschrift „Nieuwe Tijden" wordt er op gezinspeeld, dat de breuk tussen de Zuid-Amerikaanse landen en de landen van Oost-Europa zich zou kunnen voortzetten. Met name worden zes Amerikaanse landen be schuldigd van anti-Sovjettisme: Mexi co, Guatemala, Venezuela, Costa Rica Brazilië en Paraguay. Zonder ook maar in de verte te wil len veronderstellen, dat „De nieuwe Tijden" niet voldoende met de inter nationale1 toestanden op de hoogte zou den zijn, wensen wij het toch bijzon der vreemd te vinden dat Argentinië niet werd genoemd. In deze me ning wedden wij versterkt door de bewering van Artega Frier, ambassa deur vanDomingo te Washington, die nl. verklaarde, dat Brazilië. Argentinië Chili en Paraguay een „nieuw anti communistisch blok" vormen. Aangezien we geen reden hebben te veronderstellen, dat Moskou niet zou weten, wat er in de wereld te koop is, nemen wij het echt verwonderd te zijn: Tot nu toe was Moskou ten minste verre van kinderlijk. se Zaken, verklaarde tegenover pers, dat het nieuwe Ministerie zal worden „geconcentreerdtot elf mi nisters en drie ministers van Staat, behoudens de premier en een vice- president (het kabinet van Ramadier telde behalve de premier en vice-pre mier twintig ministers en drie minis ters van staat). Volgens kringen, die in nauw con tact staan met de premier, zal Rama dier naar verwachting premier blij ven en Georges Bidault minister van Buitenlandse Zaken. Minister van Bin nenlandse Zaken zou hetzij Ramadier, hetzij Depreux zijn. De leiding over de economische aan gelegenheden zal in één ministerie van nationale economie worden geconcen treerd. De voormalige vice-premier, Teitgen (M.R.P.) zal aan het hoofd staan van dit ministerie. Twee socia listen zullen uitvallen, alsmede ver scheidene ministers, die worden ver eenzelvigd met de kleine groep van generaal de Gaulle in de nationale vergadering. "pEN PERS-CHEF van generaal de Gaulle, Jean Catroux, heeft meegedeeld, dat de gene raal geen candidaat voor het pre mierschap is. Indien ontbinding van het Parlement en nieuwe ver kiezingen zouden plaats hebben, dan zou aan gezagsaanvaarding te denken zijn. Volgens de grondwet, aldus Catroux. kunnen verkiezin gen pas in Juni a.s. plaats heb ben. Tweederde gedeelte van de Assemblee zou eerst de grondwet moeten wijzigen om vroegere ver kiezingen mogelijk te maken. (Van onze Haagse correspondent) TTIT goede bron vernemen wij, dat Winston Churchill binnenkort 'n bezoek zal brengen aan Nederland. Churchil zal meerdere dagen in Nederland vertoeven en in diverse grote plaatsen redevoeringèn houdén over de toekomstige Verenigde Staten van West-Europa. Indonesië in de Veiligheidsraad TAE VEILIGHEIDSRAAD heeft giste- ren het debat over de Indonesi sche kwestie hervat. De voorzitter Cadogan, opende het debat met de mededeling, dat het com plete consulaire rapport uit Batavia was ontvangen. Het rapport is zo om vangrijk, dat de vermenigvuldiging voor algemene verdeling vier dagen in beslag zal nemen. Ten gebruike van de afgevaardig den in de Raad zijn enige copiën ver vaardigd. Vervolgens bracht de Philip pijnse afgevaardigde Romuio z'n voor stel naar voren, inhoudend, dat de militaire stafcommissie der V. N. de Commissie van Drie terzijde zal staan teneinde een beslissing mogelijk te maken, die uit technisch-militair oog punt verantwoord is. Voorts meende Romulo, dat het consulaire rapport, misschien onbedoeld. ..meer welwil lendheid voor het Nederlandse stand punt in het conflict toont dan de on partijdigheid vereist had". Mr. van Kleffens verzocht de Vei ligheidsraad geen „inflatie" in instruc ties te scheppen door een derde be standsbevel uit te geven. Nederland kon de .nieuwe Amerikaanse resolutie welke er bij beide partijen op aan dringt het reeds gegeven bestandsbe vel uit te voeren, ten dele niet aan vaarden. Het gaat echter accoord met het voorgestelde verzoek aan de Com missie van Drie om de partijen be hulpzaam te zijn bij het bereiken van overeenstemming over de nakoming van het bevel. Van Kleffens legde er nogmaals de nadruk op, dat Nederland voornemens was „werkelijke en geen zogenaamde vrijheid" in Indonesië te brengen. De Veiligheidsraad heeft de behan deling van de Indonesische kwestie verdaagd tot Maandag 16 uur Ned, tijd. yAN KLEFFENS: ,.Ik veroor- loof mij op te merken, dat wij de wensen van de Veiligheids raad naar de geest hebben opge volgd. Wij hebben in het bijzon der (en ik breng dit punt nadruk kelijk naar voren) nooit gebruik gemaakt v. onze gewapende macht (om de woorden van de Ameri kaanse afgevaardigde te gebrui ken) om het gebied, dat zich op 4 Augustus onder onze controle bevond, ingrijpend te wijzigen. Ik ben er zeker van, dat wij gehan deld hebben zoals de meeste lan den. die in deze Raad vertegen woordigd zijn, in dezelfde omstan digheden zouden hebben gedaan". Hoewel er geruchten gingen, dat de suikerbietenoogst tegen zou vallen, is het een feit, dat de suikerfabriek te Zevenbergen een enorme aanvoer heeft, nl. ruim een millioen k.g. bieten per dag. Zoals onze foto laat zien ge schiedt de aanvoer voor een deel nog met paard en wagen. TAE TOT HEDEN toe grootste vee- smokkeizaak kreeg de Bfjz. Poli tierechter in de Zeeuwse hoofdstad te verwerken. De 30-jarige landbouwer uit Graauw P. M., verscheen het eerst voor de draad. Hem werd ten laste gelegd het organiseren van het vervoer der bees ten over de grens. Dit ontkende hij en zei van Sept. 1946 tot April 1947 slechts f 700 ont vangen te hebben voor smokkelzaken. De 41-jarige sluiswerker A. v. V., uit Meerdonck werd eenzelfde feit ten laste gelegd. Volgens M. zou hij elf maal als ge leider zijn opgetreden? Dit „record" heette nog verbeterd door de 44-jarige landarbeider A. v. W. uit Graauw, die dertien maal als geleider zou gefun geerd hebben, wat v. W. ontkende. De 47-jarige landarbeider E. T. uit Graauw zei zelf drie maal meege- weest te zijn. Vader en zoon H. uit Graauw werd ten laste gelegd het meehelpen aan de uitvoer van run deren en-of paarden en bovendien hebben ze op hun landbouwbedrijf run deren en-of paarden gestald. De zoon als bedrijfsleider, die evenwel zijn va der met alles op de hoogte stelde, zei dat er vier maal 2 stuks rundvee bij hem en zijn vader zijn gestald waar voor hij f 15 per rund kreeg. De oude heer H. zegt vijf maal ongeveer 11 stuks vee naar België te hebben ge smokkeld in November 1946. In De cember 7 of 8 maal runderen en paai den, waarvan 1 keer 5 stuks. De rest was 13 runderen en 1 paard en in Ja nuari weer 4 of 5 zendingen. Alles was eigendom van een zekere P., die binnenkort terecht staat. Nog meer van dergelijke zaken volgden en men kreeg wel de indruk dat er mas sa's koeien en paarden aan het on verzadigbare België verkwanseld zijn. Met zeer lichte geldboeten kwamen vele verdachten er zoals gewoonlijk van af; slechts 'n paar kregen er vrij heidsstraffen. De uitspraken luidden: J. de B. landbouwer te Graauw f 75 boete; P. M. 4 maanden gevangenisstraf: A. v, V. (Belg) 9 maanden; A. v. W„ vrij spraak; E. T., 3 maanden voorwaar delijk; U. H., te Graauw f 400 boete; P. H. vrijspraak; C. L. B.. Sint Jan steen f 40 boete; J. F. en L. S. uit Graauw ieder f 400 boete. Nog meer vee-zaken. De Commissie van Drie TLTAANDAG heeft de Commissie van Drie haar eerste vergadering te Syney gehouden. Men kwam. hierbij over, dat 't voorzitterschap beurtelings door de leden in alph. volgorde van hun landen voor de tijd van een week bekleed zou worden. Deze week is Kirby de voorzitter. De commissie heeft haar eerste of ficiële boodschap aan de republikein se regering gezonden. De republikein se regering wordt daarin verzocht zich in verbinding te stellen met de Nederlandse autoriteiten, nog vóór de Commissie in Indonesië zal zijn aan gekomen. De Commissie zou a.s. Zaterdag te Batavia arriveren en onmiddellijk contact opnemen met de republikein se en Nederlandse autoriteiten. Uit betrouwbare bron verneemt A. N.P., nader, dat de republikeinse vice premier, dr. Gani, de laatste dagen particuliere besprekingen heeft ge voerd met verschillende Nederlandse autoriteiten te Batavia, voornamelijk met dc secretaris van de Lt.-Gouver- lieur-Generaal. Dit betekent het eer ste contact tussen Nederlanders en Republikeinen sinds het uitbreken der vijandelijkheden. (Van onze Haagse correspondent) DE Canadese dagbladen staan weder om vol met lange reportages over de aankomst van de Tabinta, die dezer dagen met 750 Nederlandse emigran ten aan boord in Montreal meerde. Men stak de loftrompet op Nederland in het algemeen en de Nederlandse boer in het bijzonder. De belangstelling der meeste jour nalistcn concentreerde zich rond de oudste immigrant, een 87-jarige boer uit Zeeland. De man is stokdoof en spreekt geen woord Engels, doch met behulp van gebaren plus een tolk wist hij duidelijk te maken dat hij niet al leen was. doch met zijn gehele fami lie, inclusief kinderen en kleinkinde ren, in totaal 29 personen. Ze gingen gezamenlijk naar een grote boerderij in Linton, die hen was geschonken door een aalmoezenier van het Cana dese leger als stoffelijk blijk van waardering voor de hartelijke gast vrijheid, die deze Zeeuwse familie hem tijdens de oorlog had geschonken RONDER icts van emotie te laten blijken, hebben de NSKK-ers J. Suykerbuyk en J. Loesberg, uit Bre- oa, die met hun trawanten zo'n sme, Jif®ro' hebben gespeeld in het Vloeiweide-drama onder Rijsbergen, gister op het Bijzonder Gerechtshof te "r Bosth dp doodstraf tegen zich ho ren uitspreken. Tegen hen was ook deze straf geeist. Sevangenisstraf zijn veroordeeld A. Zuuring uit Arnhem en A van Gageldonk uit Breda Te gen deze was de doodstraf geëist Weersverwachting hedenavond: geldig tot Wisselend bewolkt met enkele regenbuien. Matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Wat min der zacht dan gisteren. Zon onder 17.31 uur. Maan on er 0.40 uur. Vrijdag: Zon op 7.18 Maan 0p 16.14 uur. C. van der Jagt uit Oosterhout kreeg 17 jaar (eis 20 jaar), J. P. Eiing uit Breda 14 jaar met aftrek van het voorarrest sedert 28 Dec. 1945 (eis 15 jaar). Ieder 9 jaar hoorden V. van de Kerk hof uit Breda en J. van Hooydonk uit Breda tegen zich uitspreken. Tegen de eerste was 14 jaar en legen de tweede 12 jaar geëist. Van de Kerkhof zit se dert 1 Juni 1945 in voorarrest en van Hooydonk sedert 31 Jan. 1946. Dit voorarrest zal in mindering van hun straf worden gebracht. J. Wouterlood van Doesburg uit Breda, tegen wie 10 jaar was geëist werd veroordeeld tot 8 jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest sedert 16 Mei 1946. Een jaar minder kreeg D. Munnik uit Bre da. Eveneens met aftrek (sedert 27 Oct. 1945). De lichtste straf was voor H. Lion uit Oosterhout, die veroor deeld werd tot 4 jaar met aftrek van het voorarrest sedert 28 Mei 1945. Te gen hem was 7 jaar geëist. Behalve Zuuring en Lion hebben alle verdachten het recht van cassatie gekregen. TAE LANGSTRAAT blijft niet achter in de wilde zwijnenavonturen. Dezer dagen wei-den in de Loonse Duinen sporen van wilde zwijnen ontdekt door boswachter Aarts en een dochtertje van een zekere P., zag een beestje de weg oversteken. Natuurlijk zijn kloeke jagers direct erop uit getrokken en hebben getracht een kluif neer te leggen. Ze hebben wel wilde zwijnen gezien en zelfs ook geschoten maar raak was het tot op heden nog niet. Met een beetje jagerslatijn kan er dat nog wel van komen. QAAT ZE OPEN of blijft ze dicht? dat was de vraag die ons de laatste dagen telkens werd gesteld, door dege nen, die sinds een half jaar last heb ben van het verkeersobstakel, dat de afgesloten Vlake-brug vormde voor chauffeurs en andere wagenvoerders. Telefonisch konden we geen duidelijk bescheid krijgen, waarop we Dinsdag middag onze fiets van stal haalden en langs de betonweg naar het omstreden object reden. Er heerste nogal enige bedrijvigheid en het leek op het eerste gezicht een rommelige boel, maar de journalist, die gewoon is scherp te kijken, zag dat het de herrie was, die onmiddellijk aan de opening van iedere nieuwe zaak voorafgaat, Het ieek verward, maar er zat tekening in. Vele handen waren nog bezig met allerlei onderdelen eri reeds veegden sommige de resten be ton bij elkaar, die onder je voeten knarsten. Op de vernieuwde brug, hoog boven 't vlakke Bevelandse landschap, hebben we toen een praatje gemaakt met een der opzichters, doch niet dan nadat we de vraag uitspraken, die op onze lippen brandde: „Wanneer gaat ze open?" De opzichter moest zijn schou ders ophalen. „Nog geen orders", zei hij „Maandag is de drukvSstheid van het betondek gemeten. De resultaten zijn opgestuurd en het wachten is nu op de technici, die moeten beslissen of het beton stevig genoeg is, om de las ten van het snelverkeer te dragen. En daar is nu het wachten op." Nu wisten we tenminste iets en kon den het praatje beginnen. Al informerende vernamen we het vol gende: In Mei JJ. is de nood-Baileybrug ge demonteerd en is het Bureau Bruggen bouw aan de slag gegaan. De onder bouw werd uitbesteed aan de N.V. Bato Den Haag en de bovenbouw aan Bijlcers aannemersbedrijf te Gorin- chem (afd. Vlissingen). Twee ingenieurs van Waterstaat hiel den het toezicht n.l. ir. Boomstra voor de onderbouw en ir. ten Bokkel Hui- nink voor de bovenbouw. Met dertig man werd aangepakt in hoog tempo en dank zij dit en het gun stige zomerweer, is men drie weken eerder gereed gekomen met de boven bouw, dan geraamd was. Aan de on derbouw zal men nog een half jaar werk hebben. Het vaste bruggedeelte, dat thans ver nieuwd is de bascule-brug bleef be houden heeft een lengte van 69 m. De rijweg is zes meter breed en de twee trottoirs ieder 1.60 m. Het gewicht van de vernieuwde brug is niet minder dan 400 ton en met 't brugdek mee 600 ton. De materiaalvoorziening heeft geen moeilijkheden opgeleverd. Alleen is men nog niet gereed gekomen met dc leuning langs het trottoir, daar men wachten moest op buizen. Daarom is er voorlopig een houten hek aange bracht, dat echter stevig genoeg is. We bedankten de opzichter voor zijn inlichtingen en spraken af, tegen de avond nog eens te informeren naar de eventuele openstelling. Dit is gebeurd, maar ook toen kon men nog niets met stelligheid zeggen. EINDELIJK ^Woensdagmorgen wisten we hoofd- ingenieur Mol van rijkswaterstaat te bereiken en deze kon ons eindelijk meedelen dat 's-morgens negen uur de slagboom op de brug .zou opengaan als teken, dat het verkeer over de brug yrijgegeven was. Tegelijkertijd wer den op de toegangswegen de waarschu wingsborden weggehaald en 't duurde niet lang of de eerste auto's rolden over de vernieuwde brug. Bij Viake hebben we onze naam als de beste bruggenbouwers van Europa eer aangedaan. Wederom is een oorlogswonde geheeld en werd een prachtig stuk werk opge leverd. 24 Nov. komt hij voor het Bijz. Gerechtshof ]yjAANDAG 24 NOVEMBER a.s. des voormiddags 10 uur zal Mr. P. Dieleman, tijdens de bezetting Com missaris van de provincie Zeeland in het getechtsgebouw te Middelburg voor het Bijzonder Gerechtshof te recht staan. Hij wordt ervan beschul digd zich aangesloten te hebben als begunstigend lid bij de Nederlandse S.S., verder dat hij openlijk blijk heeft gegeven van ingenomenheid met de vijand, doordat hij in een Duits blad artikelen heeft gepubliceerd, hulp heeft verleend aan de vijand, en in zijn hoedanigheid van deken van de balie te Middelburg heeft medegedeeld dat naar zijn mening mr. H. L. van Zanten te Vlissingen Jood was. Ver der zou hij in zijn hoedanigheid van waarnemend-commissaris aan de Beauftragte des Reichskomissaris Mun zer hebben medegedeeld, dat grif fier van de Staten van Zeeland, dr. Teilegen, niet voldoende contact on derhield met de Duitse overheid en zijn plicht tot loyale samenwerking verwaarloosde. Verder wordt hij er van beschuldigd, Regierungsrat dr. Linde te hebben medegedeeld, dat de firma H. Caullier en A. Delacoutre in Frankrijk de levering van 600 kilogram garens aan zekere Metsere te Hulst steeds uitstelde uit angst, dat laatst genoemde de garens naar Duitsland zou dirigeren. De verdediging van mr. P. Diele man. zal gevoerd worden door mr. Bordewijk en mej. mr. Bolle. yolgende verdachte was de 34-jarige J. S., veehandelaar te Hoek, even eens van veesmokkelarij beticht. De Gebr. de R. te Biervliet gaven toe 12 koeien en paarden voor hem te heb ben gestald. S. kreeg 5 maanden, waarvan hij er reeds 3 uitgezeten heeft en de Gebr. ie R. moeten f 400 boete betalen. De volgende verdachte was n.b. 'n juffrouw, nl. de 33-jarige M. K.-L. Ook zij had zich aan het verboden stal len van vee en wel voor W. R. uit Boschkapelle en A. S. uit Hontenisse schuldig gemaakt. Mej. K. kwam er met f 200 boete af, maar S. zag zich negen maanden toegewezen. Tegen de genoemde R. uit Boschkapelle werd een aparte zaak op gezet. Het dossier tegen hem telde vele pagina's en was een prachtige bloemlezing. R. ontkende bijna alles, maar de ge tuigenverklaringen waren zo verplet terend, dat de Officier 1% jaar eiste; de rechter maakte er echter 8 maan den van, doch liet R. direct gevan gen nemen. RATIONALISATIE van geschikte sectoren der Ijzer- en staalindus trie wordt volgens Attlee door de Britse regering ernstig overwogen. pATER A. VAN OORSCHOT van de Congr. der Witte Paters is benoemd tot Ap. Prefect in Afrika. Hij werd geboren in Heeswijk en is reeds 24 jaar in de Missie werkzaam. TXET ZAL ZATERDAG en Zondag een hele drukte worden in Utrecht Nog nooit hebben we het beleefd, dat de politieke organisatie der katholie ken zo'n grootse bijeenkomst organi seerde met verslagen omtrent de par tywerkzaamheden en de behandeling van een reeks actuele vraagstukken in sectievergaderingen. De opzet is uitstekend en als alles in de geest van deze opzet verloopt, kan er een stimulerende werking van uitgaan. Die stimulans is zeer zeker gewenst met het oog op „de" grote politieke gebeurtenis in de naaste toe komst: de nieuwe verkiezingen. Onze mensen moeten bij de propaganda- voering weten wat er door de partij gedaan is en wordt. Ze dienen ook op de hoogte te zijn van de stand der meest actuele vraagstukken als daar zijn bedrijfsorgonisatie, lonen en prij zen, oorlogsschade, volkshuisvesting, enz. Want meer dan ooit is men over tuigd, dat het niet voldoende is zo en zoveel honderdduizenden partijleden te registreren. Neen, er moeten be wuste, meelevende leden gekweekt worden. Het congres met de resoluties, die daar uitgebroed worden, wil zijn een wapenschouw, waarvan ook de paro len voor de toekomst uitgaan. Dat doel moge ten volle bereikt worden! Wederopbouw besprekingen West Zeeuwsch Vlaamse Burgemeesters bijeen TAE hoofdinspecteur van de Volkshuis vesting, Jhr. Ir. de Ranitz, heeft Woensdag met de burgemeesters van de West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten in Breskens en Oostburg informatieve besprekingen omtrent de wederopbouw gevoerd. Hij stelde daarbij op de voor grond van hoeveel belang het is, dat de gemeenten bouwrijpe grond ter be schikking hebben en tijdig voor bouw plannen zorgen, opdat alle voorberei dingen zullen zijn getroffen, om vroeg in het voorjaar van 1948 met de woningbouw te beginnen. Voorts deelde spreker mede, dat de decentra lisatie in de wederopbouw nu een feit is en dat ons land in sectoren is ver deeld ten aanzien van de arbeiders en materialenvoorziening en wat betreft de financiering van de bouw. Des avonds lichtte Ir. van Amerom, directeur van het streekbureau West- Zeeuwsch Vlaanderen, de burgemees ters voor omtrent het planologische aspect der plannen. GIFANGEL Voor het tijdvak van 26 October t.m. 8 November geeft elk der volgende bonnen recht op het ko pen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 711 (serie Q). Q-01 brood: 800 gr. brood. Q-01 boter: 125 gr. boter. Q-02 boter: 125 gr. margarine of 100 gram vet. Q-03 boter: 250 gr. margarine of 200 gram vet. Q-01 vlees: 100 gr. vlees. Q-02 vlees: 400 gr. vlees. Q-01 melk: 4 liter melk. Q-03 melk: 6 liter melk. Q-05 melk: 6'2 liter melk. Q-01 diversen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. Q-02 diversen: 50 gr. cacao Q-03 reserve: 1600 gr. brood. Q-04 reserve: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. Q-06 reserve: 800 gr. brood. BONKAARTEN KD, KE, 711. (serie Q). Q-ll brood: 800 gr. brood. Q-ll boter: 250 gr. boter. Q-12 boter: 125 gr. margarine of 100 gram vet. Q-ll, Q-12 vlees: 100 gr. vlees. Q-13, Q-15 melk: 10 liter melk. G-ll diversen: 100 gr. kaas of 125 korstloze kaas. Q-12 diversen: 50 gr. cacao. Q-13 reserve: 800 gr. brood. Q-14 reserve: 100 gr. rozijnen (voorinlevering) BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 712. (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). (serie Q). Q-21 brood: 800 gr. brood. Q-21 boter: 250 gr. boter. Q-22 boter: 250 gr. margarine of 200 gram vet. Q-21 melk: 5 liter melk. Q-21 vlees: 300 gr. vlees. Q-22 vlees: 100 gr. vlees. Q-21 kaas: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. Q-21 eieren: 5 eieren. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 24 October a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk. waarop eerst op Maandag 27 October mag worden gekocht. De bonnen Q-14 reserve voor ro zijnen moeten uiterlijk Zaterdag 8 November bij een detaillist wor den ingeleverd. ------ IJET ENGELSE LAGERHUIS be- slot felicitatieboodschappen te zenden aan het Koninklijk Huis, in verband met het huwelijk van de troonopvolgster Prinses Elisa beth. De communist Gallacher protesteerde tot heftige veront waardiging van zijnmedeparle mentsleden tegen deze „.verkwis tende uitgaven". Het zijn niet de slechtste vruchten waaraan de wes pen knagen. yOORLOPIG PENSIOEN zal niet gegeven worden aan na 31 Dec. 1947 ontslagen onderwijzers van 60 jaar en ouder, daar de werkingsduur van het betreffende reglement niet zal worden verlengd. TAE ZUIGELINGENSTERFTE heeft in België ernstige vormen aange nomen en is daar op heden tweemaal zo hoog als in Nederland. TN NOORWEGEN behaalden bij ge meenteraadsverkiezingen de conser vatieven 52 pet., de socialisten 36 pet en de communisten 12 pet. Rood leed verliezen. TPLF MISSIONARISSEN vertrokken vanuit Den Bosch naar de Batak missie op Sumatra, ap. vicariaat van mgr. Mathias Brans, O.Cap. ]VfR. G. J. VAN HEUVEN GOED HART werd beëdigd als nieuw lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. TAE TWEEDE KAMER komt 5 Nov. büeen. Aan de orde komen de bieraccijns en het voorstel van de heer v. d. Goes v. Naters tot het houden ener enquête naar het Londense be leid. TAE NEDERLANDSE VERLIEZEN bedroegen op 21 October volgens lot dusver ontvangen berichten drie gesneuvelden en 10 gewonden. yiTASAN is als conserveringsmid del bij inkuiling waardeloos, blijft de conclusie van het Instituut voor Landbouwkundig onderzoek. DIT ZWEEDSE bruidspaar liet de huweiyksinzegening plaats vinden in een Zweeds vliegtuig, omdat beiden in Italië wonend als studenten, op de ze wyze de moeilijkheden van een huwelijk op Italiaans grondgebied 'waarvoor nogal wat „papieren" no dig zijn) konden ontlopen. Wij maak ten er onder de 3 W.tjes reeds mel ding van. r,k. middenstand Bisdom haarlem Op de vergadering van de R.K. Mid denstand van het bisdom Haarlem te Rotterdam werd de voorzitter H. v.d. Brule hartelijk gehuldigd voor de 35 jaren, dat hij aan de beweging heeft gewerkt. Uit handen van de geestelijk adviseur ontvingt de voorzitter de Pau selijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Bij acclamatie werden de aftredende bestuursleden, dhr. v. d. Brule en Pon- sioen herkozen. Als nieuw-bestuurslid werd dhr. M. Corveleyn uit Vlissingen gekozen voor de Zeeuwse afdeling. motorongeluk te terhole Zekere D. de B. uit Terhole wilde met zijn motor van de Notendijk naar de Hulsterweg rijden en kwam daarbij in botsing met een luxe auto. Hij werd, ernstig aan hoofd en handen gewond, naar het ziekenhuis te Hulst overge bracht. De motor werd beschadigd, doch de auto bleef gaaf. Naar dc schuldvraag wordt door de rijkspolitie een onderzoek ingesteld. Margarine voor boter. De voor deze winter gereserveerde botervoorraad geeft niet de mogelijk heid het aandeel boter in het totale vetrantsoen ongewijzigd te handhaven Een aantal keren zal voor personen van 5 jaar en ouder 125 gram boter in het veertiendaagse rantsoen vervan gen moeten worden door 125 gr. mar garine. zodat voor dfeze groep het rantsoen dan gqheel uit margarine of vet bestaat. Deze" omwisseling zal voor de eerste maal geschieden in het rant soen dat in de bonnenlijst van 6 No vember a.s. bekend wordt gemaakt. Het rantsoen boter voor kinderen van 0-5 jaar wordt niet gewijzigd. 100 gram vlees extra De paar koudere dagen in het be gin van deze week hebben het aan bod van slachtvee plotseling doen toe nemen. Teneinde het aangevoerde vlees te kunnen verwerken, is het no dig, boven het rantsoen van 500 gr., dat in de bonnenlijst van 23 October is opgenomen, nog een rantsoen van 100 gram beschikbaar te stellen voor personen van 5 jaar en ouder. In ver band hiermede deelt het C. D. K. me de, dat voor het tijdvak van 24 Octo ber t.m. 8 November a.s. op bon-03 vlees 100 gram vleeè of vleeswaren verkrijgbaar is. TfR WORDEN thans besprekin gen gevoerd tussen het rijks bureau voor de ceramische indus trie en de regering over de vraag wanneer men het serviesgoed zon der punten, dus in de vrije handel zal gaan verkopen. De productie der ceramische industrie is nl. de laatste tijd belangrijk gestegen, zodat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat spoedig tot distributie-vrijc verkoop van ser viesgoed besloten zal worden. Aldus vernemen wij uit officiële bron. Er valt aan toe te voegen, dat om de huidige directe vraag te dekken, de productie zesmaal groter moet zijn dan voor de oor log. Om over de export nog maar hiet te spreken. Dat belooft wat! BENOEMING DIJKGRAVEN Tot dijkgraaf van de Anna-Mariapol- der is bij K.B. benoemd J. A. Moors te Woensdrecht; Tot dijkgraaf van de Voelckerpolder P. J. L. van Meir te Woensdrecht, ui terlijk tot het einde van het zittings jaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden. Vlissingen JUBILEUM „ONZE VLOOT" In 1907 verliet de eerste Nederlandse onderzeeër, de „Luctor et Emergo" de de werf der Kon. Mij De Schelde. In het zelfde jaar werd de afdeling van de Kon. Vereniging „Onze Vloot" op gericht, welke dus thans veertig jaar bestaat. Men heeft gemeend, dit feit niet on opgemerkt voorbij te mogen laten gaan Vandaar dat op 25 November een feest avond aan de leden der jubilerende afdeling zal worden aangeboden. Het programma is nog niet definitief vast gesteld, doch wel kan worden medege deeld,dat o.a. enkele marineschetsen zullen worden opgevoerd en enkele van de laatst opgenomen marine-films zullen worden vertoond. Zowel aan de Kon. Marine als aan dt Koopvaardij en het loodswezen zal de nodige aandacht weiden geschonken. Vermoedelijk zal de Marine-band, de Hawaian Travellers, de avond luister bijzetten.

de Stem | 1947 | | pagina 1