Zes eenheden kolen Missiezondag Debai over Indonesië opnieuw uitgesteld Wichelroedeloper vond bom van 1000 kilo De schaduw van de Gaulle Hoe komen u)e aan een haard Parijs wacht zware verkiezingsdag Kwestie Maandag in Veiligheidsraad Ronde Tafel Conferentie met West-lndië Nu krijgen wij niet meer Nieuwe bonnen voir consumentencrediet Leuke lifter Sovjet-complot tegen Dominica De herbeplantingsdag te Middelburg IN 'T KORT Attlee naar Walcheren? DERDE JAARGANG No. 901 ZATERDAG 18 OCTOBER 1947 Ongerustheid bij de K.N.l.P. .50 25 50 Gehandhaafd bezwaar Staten van Suriname hebben bezwaren op twaalf meter diepte Bonnen voor fietsbanden De fabrieken werken op volle toeren, maar kunnen de vraag niet bijhouden ^^lïn wil geen st?>!en gordijn Overviel dokter en ging met drens auto er tussen uit De wachtlijst is de enige uitkomst Afnemende wind Frankrijk gaat weer stemmen Metro-materieel onklaar gemaakt Koopvaardij krijgt meer loon Stijgende belangstelling 25 FCT' huurverhoging wenst de bond van huiseigenaren. Du opent met een gecostumeer- de korfbalwedstr. op de Markt door de korfbalvereniging Swift" De Marinierskapel eoncerteerd ver volgens op de Dam en aan de Ka naaldijk wordt daarna een vuur werk door de gemeente Middelburg aangeboden, hetwelk door de be kende fabriek der firma de Kadt op bijzondere wijze zal worden ver zorgd, omdat die firma op deze wij ze haar bijdrage aan het welslagen van de herbeplantingsdag wil le veren, Prinselijk paar naar Engeland HFT NEDERLANDS communiqué uit Batavia maakt melding van ac tiviteiten van sluipschutters. Enkele Nederlandse kampementen werden be schoten. De Nederlandse verliezen bedroegen qp 16 October 1 gesneuvel de en 1 gewonde. MFT INGANG van 1 Nov. worden de kalibonnen, voorzien.van op druk 2, geldig verklaard. Deze bon nen behouden hun geldigheid tot 31 December 1947. Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A F J Aernoudts: C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A J J M- Mes: Mr' H B' B' de Rechter- Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post f 4.25. per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) T o'.2S. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstro. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Ad verten tieptijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage). 1 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. 2538 TTE VEILIGHEIDSRAAD heeft het debat over Indonesië opnieuw uitgesteld en wel tot Maandag a.s. 16.30 uur Nederlandse tijd. Het uit stel zou volgens berichten uit Lage Sucess tc wijten zijn aan ziekte van de voorzitter Cadogan. In een schrijven aan het secretariaat van de V. N.. heeft Tamboe, vertegen- woordiger van de republiek Indone sië, ter kennis van de V. N. gebracht, dat de republiek zich verbindt tot het verzekeren van orde en veiligheid en het beletten van represaillemaatregelen in de gebieden, welke door de Neder- landse troepen zouden worden ont- ruimd. I In het befreffer/de schrijven ver- V zoekt de republikeinse regering de ont P* ruiming van het republikeinse grond gebied door de Nederlandse troepen en de herneming van de posities, in- J genomen voor het begin der politiële actie. De republiek aanvaardt de controle en de medewerking van de Veilig heidsraad of van een andere spe ciaal hiertoe te installeren inter nationale organisatie in de gebieden, welke alsdan opnieuw onder republi keins gezag zouden komen. De recente debatten in de Veiligheids raad hebben in de kringen van het werkcomité van de K.N.l.P. „ernstige ongerustheid" gewekt, zo meldt Anta- ra uit Batavia. In deze kringen acht men 'n rechtvaardige oplossing slechts mogelijk, indien de Nederlandse troe pen overeenkomstig het Russische voorstel op de oude demarcatielijn te rugtrekken. Zegslieden van „Antara schuiven de schuld voor de „vertra ging" in de oplossing van het geschil op Amerika. De republikeinse regering schijnt haar standpunt inzake de komende be sprekingen met de Nederlanders reeds aan de Australische vertegenwoordi ger in de commissie van drie ken baar gemaakt te hebben. rrROUW kan er nog niet over- heen. dat Kardinaal de Jong protocolair een ereplaats kreeg bij de jongste plechtigheid in de Rid derzaal. Immers, zo zegt het blad, de Kardinaal moge niet als kerke lijke autoriteit zijn uitgenodigd, hij ontving toch zijn plaats als kerkelijke autoriteit. Op dien grond menen wij dat de plaats, die de Kardinaal ontving, gezien moet worden in verband met de plaats der andere kerkelijke ver tegenwoordigers. Eerlijk gezegd, ontgaat ons de logica in deze redenering totaal. Immers, zeggen wij op onze beurt, de Kardinaal werd niet als Ker kelijke autoriteit uitgenodigd en dus ontving hij ook geen plaats als kerkelijke autoriteit. Wel als Grootkruis en als „prins van den bloede". Die redenering klopt. Die van Trouw is er hopeloos naast. MOEILIJKSHEDEN, waarmede de voorbereidingscommissie van de rijksconferentie met West-lndië te kampen heeft, hebben verhinderd, dat deze conoferentie op de daarvoor be stemde tijd werd gehouden. De voor naamste moeilijkheden zijn deze: De staten van Suriname gaan niet accoord met de benoemingsprocedure van de vertegenwoordigers van dit gebiedsdeel. Zij willen dit benoemings recht geheel aan zich trekken. Ook zijn de staten van Suriname het niet eens met de voorgestelde ge talsverhoudingen op de conferentie. Zij willen een gelijk aantal vertegen woordigers voor elk gebiedsdeel. De Nederlandse regerng zal alles in het werk stellen om aan de door Su riname geuitte bezwaren zoveel mo gelijk tegemoet te komen. In Curasao zijn de moeilijkheden grotendeels reeds overwonnen en verwacht mag worden, dat de vertegenwoordigers van dit gebiedsdeel binnen veertien dagen zullen zijn voorgedragen. Zoveel mogelijk zal de Nederland se regering de bijeenkomst der con ferentie bespoedigen met het oog op de voor Januari a.s. belegde bijeen komst der Pan-Amerikaanse Unie. Op de agenda van deze bijeenkomst wordt immers als punt van bespreking ver wacht de koloniale verhoudingen op het Westelijk halfrond en Nederland wil dan in de gelegenheid zijn vast- omschreven plannen aan de vergade ring voor te leggen. TN 1944 zijn, in de buurtschap ..De Nul" even ten Noorden van Olst, enige bommen gevallen, welke niet ontploften. Er viel er o.a. een pal naast de spoorlijn Zwolle-Deventer. De Duit sers deden destijds enige pogingen de bom te vinden, maar toen deze geen succes hadden, werd de kwestie als af gedaan beschouwd. Na de bevrijding, toen het treinver keer op dit traject niet onmiddellijk kon worden hervat, heeft de N.S. een onderzoek laten instellen naar deze niet ontplofte bom. Men kan haar niet vinden, maar voor alle veiligheid werd de spoorlijn een eind verlegd, zodat de treinen met een bocht om de plek reden. In de zomer van 1947 echter wer den enige eveneens niet ontplofte bom men in een naburig weiland gevon den. De bom bij de spoorlijn kwam toen ook weer ter sprake. De hulp van éen wichelroedeloper werd ingeroepen en deze duidde nauw keurig de plaats aan. waar, z.i. de bom van 1000 kg. moest liggen. Een annemersfirma uit Zwolle be gon in Augustus jl. 'met het graven van een kuil, welke door middel van een bron-bemaling droog gehouden moest worden. Doch hoe men ook zocht en boorde, de bom werd niet gevonden en men begon te twijfelen aan de juistheid van de aanduidingen door de wichelroedeloper gedaan. Gisteren was de situatie zo, dat de kuil een diepte van 7 meter had en dat het benodigde materiaal bijeenge bracht was om met grondboringen de diepte van 19 meter te bereiken. De wichelroedeloper, had geconstateerd, dat de bom op hoogsten 14 meter diep te kon liggen, zodat het begrijpelijk was, dat men met spanning de resul taten afwachtte. Èn inderdaad, de roedeloper werd volkomen in het gelijk gesteld. De bom werd aangeboord en bleek nog 4'A meter onder de bodem van de kuil te liggen. Vermoedelijk zal niet getracht wor den de bom te verwijderen, doch zal een gewapend betonnen plaat in de kuil gestort worden, zodat de bom door beton en door ruim 11 meter aarde wel geisoleerd is. AfET INGANG van 20 October worden geldig verklaard de bonnen 76 irA en 77 van kaart T A 707 en bon 76 van de kaart T B 707 (kamer bewoners) Elk dezer bonnen geeft recht op het betrekken van drie een heden vaste brandstoffen. Teneinde het de handel mogelijk te maken de bestellingen regelmatig uit te voeren, is het noodzakelijk, dat de bonnen prompt worden ingeleverd De bezorging zal in gedeelten plaats hebben, zodat aflevering van alle een heden tegelijk niet kan worden verlangd. Men dient zich voor de winter op de totaal beschikbaar gestelde 12 een heden, resp. 6 eenheden voor kamerbewoners, in te stellen, daar een ho ger rantsoen niet zal kunnen worden verstrekt. De brandstoffenkaarten T A 707 en T B 707 dienen zorgvuldig te wor den bewaard. De aandacht wordt voorts gevestigd op de folder, welke het rjjkskolen- bureau via de handel zal verspreiden. Zij bevat belangrijke mededelingen omtrent de huisbrandvoorziening in het algemeen en raadgevingen voor het stoken. Tot en met 30 November a.s. is op de bon C 31 van het inschrijvingsbe- wijs voor vervanging van fietsban den B I 611 een tourbuitenband ver krijgbaar. Verder is eveneens tot genoemde da tum op bon A 13 van het inschrij- vjngsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 13 van dit inschrijvingsbewijs een binnenband verkrijgbaar. De banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen betrokken worden. Inwisseling tegen een banden bon bij de distributiedienst is niet nodig. T>IJ BESCHIKKING van de minister van Financiën zijn met ingang van 20 October a.s. wederom waarde bonnen van het consumentencrediet geldig verklaard, nl. de bonnen 18, 22 en 23. Op de Nederlandse ambassade te Washington overhandigde mr. v. Klef- fens aan generaal Dwight Eisenhower het door H. M. de Koningin geschon ken erezwaard. JJTALIN heeft tegenover een groep linkse Britse Labour-parlements leden, die hem deze week te Sotsji aan de kust van Zwarte Zee een be zoek brachten, verklaard, dat de Sov jet-Unie geen stalen gordijn wenste en dat een dergelijk gordijn niet zou bestaan wanneer „wij ons verenigen in pogingen tot economische weder opbouw" Stalin zeide, dat het voor ïoot-Brittannië en de andere Wes teise landen noodzakelijk is econo- rrnsch met de Sovjet-Unie samen te ,TTi/3n en met do „landen met een werkilT0CratlCu'' Economische samen drijven Z°U °orlogsspook ver- mMC' 'S„„I10™ 1° vraag wat Stalin bedoelt °miSChe ^"^werking- rpOEN de 29-jarige arts C. M. G. uit Bloemendaal van Prineenhage, waar hij zijn verloofde had bezocht, per auto naar huis terugkeerde, nam hij onderweg een lifter mee die hem in de buurt van Heemstede te kennen gaf dat hij de wagen wilde verlaten. Op het moment, dat de dokter zijn auto liet stoppen, kreeg hij plotseling van de lifter een slag op het hoofd met een ijzeren staaf. In de wagen ontstond een ge vecht waarbij de dokter erin slaagde de staaf te bemachtigen en zich los te rukken uit de greep van de aan valler, die er echter toch in slaagde met de auto tussen uit te gaan. Met een tweede auto maakte de arts deerlijk gewond, de reis naar Haar lem en stelde daar de pólitie van het geval in kennis. Hij kon slecht een vaag signalement van de dader op geven. De auto werd reeds terug ge vonden. rpWEE SLOWAAKSE afgevaardig den in de Tsjecho-blowaakse na tionale vergadering, dr. Bugar en dr. Hempny, wier parlementaire on schendbaarheid is opgeheven, zijn thans gearresteerd. Beide afgevaar digden zijn voormalige secretarissen- generaal van de Slowaakse democra tische partij. TyAT DOE JE als je een smeek bede hoort van een kennis, die zonder haard zit en die als goed huis vader bevreesd is, dat hij met zijn gezin in de komende winter zal moeten blauwbekken? Ja, wat doe je dan als je in Bergen op Zoom woont, welk stadje in binnen- en buitenland bekend staat om zijn uit stekende haardenindustrie? „Natuur lijk koop ik een haard voor je", zeg je dan, „want het zou toch al te gek zijn, als in het Scheldestadje geen haard te krijgen zou zijn". TAUS gingen we fluitend en optimis tisch gestemd op stap door de Bergse straten in het prettig vooruit zicht een bezorgd huisvader van een van zijn zorgen te kunnen ontlasten. Doch nog geen half uur later floten we al niet meer en had het optimisme plaats gemaakt voor het donkerste pessimisme. Hoe kan het ook anders, als je in vijf winkels het kunnen er ook zes geweest zijn, want we zijn de tel kwijt geraakt achter elkaar hetzelfde ontmoedigend antwoord te horen krijgt: „Het spijt me meneer, op het ogenblik kan ik u niet helpen. We zullen u plaatsen op een wacht lijst en dan nog is het een vraag of u gauw aan de beurt bent. Dertig staan er reeds op weet u en...." De rest ging verloren in een verzoek van een andere klant, die ook een haard wilde en vanzelfsprekend ook bot ving. Vraag overtreft aanbod TTaarmede werd wel duidelijk gede monstreerd, dat op het ogenblik de vraag naar haarden het aanbod zeer en zeer ver overtreft. De oorzaak hiervan is niet ver te zoeken. Tijdens de oorlog zijn van 1941 tot 1945 geen haarden gefabriceerd, bovendien zijn door oorlogshandelingen zeer veel ka chels en haarden vernield of door de Duitsers weggesleept en voorts is alle import weggevallen. Vooral uit Duits- j land kwamen voor de oorlog heel wat kachels ons land binnen. Nederland is nu echter uitsluitend op zijn eigen pro ductie aangewezen en het is zonder meer wel te begrijpen dat de Neder landse fabrieken niet aanstonds in 't groot tekort kunnen voorzien. Zelfs al zou er geen stukje naar het buiten land gaan de regering eist. dat er met het oog op de deviezen dok wordt geëxporteerd dan nog zou het tekort niet zijn opgeheven. Maar is het dan zo, dat in de ko mende stookperiode tal van gezinnen wegens gebrek aan een haard of ka chel in de kou moeten zitten? We heb ben deze vraag voorgelegd aan de Di rectie van de haardenfabriek „De Schelde" te Bergen op Zoom, die in haar antwoord in het kort de huidige toestand en haar ontstaan schilderde. Liever haarden Weersverwachting geldig tot hedenavond: Geleidelijk afnemende en naar Noord of Noord-Oost draaiende wind. Vrij veel bewolking met nog enkele buien. Kouder. Zon onder 17.42 uur. Maan on der 19.36 uur. Zondag. Zon op 7.10 uur. Maan op 13.20 uur. Zon onder 17.40 uur. Maan onder 20.15 uur. Makniag: Zou op 7.11 uur. Maan <>P 14.15 uur. XTET IS GODS WrL, dat de Kerk zich uitbreidt tot aan de grenzen der aarde. Want zij is geboren uit de liefde van Christus, die alle schepse len met zijn wijde armen wil omvat ten Toen Hij Zijn zoendood stierf op de kruisberg was Zijn Offer voldoende voor alle zielen en niets vuriger ver langde Hij, dan dat al'en eraan deel achtig zouden worden. Nu zou Hij evenwel door middel van mensen de mensen brengen tot de kennis van Zijn rijk. Daarom klonk op de dag van Zijn Hemelvaart die geweldige opdracht aan Zijn Apostelen: Gaat en onderwijst alle volkeren en doopt hen in de naam van de Vader, de Zoon en de H. Geest Woorden zijn dat, d e zijn blijven naklinken door alle eeuwen van de christenheid, Geklonken hebben ze door de toekomstdromen van jonge geestdriftige mensen, 'die door de nood van verre volkeren bewogen., ver langden naar die vreemde landen. Geklonken hebben ze als een op dracht voor vurige missionarissen om met de volle inzet van hun leven vaderland en vrienden te verlaten en te gaan als boden, van de blijde bood schap overal over de wereld En nog steeds zijn die woorden van Christus niet verstomd, maar steeds door zul len ze blijven klinken, als een uit nodiging, als een opdracht, als een verheven zending. Want wie werke lijk het licht van het geloof heeft zien schitter r. wil het overal doen sch \v>' v? van het ge loof diep heeft leren waarderen, kan niet anders als van die schat willen, medelen aan wie er niet van bezit En zo zal een volk, dat gelooft in Christus, ook steeds er van de bes ten zien vertrekken naar landen en volkeren, waarvan, ze niets anders be hoeven. te weten, dan dat ze verstoken zijn van het licht van het ware ge loof. Zonder geloof en zonder begrip voor 't bovennatuurlijke bezien, is dit een dwaasheid, iets onbegrijpelijks, maar voor hen, die van God het ge loof ontvangen hebben, is het een verheven werk van grote waarde en het is een voortdurende vermaning, om deze helden te blijven volgen met jnze gedachten en gebeden; een ver maning tot allen, dat we de plicht hebben, iets te doen voor de grote genade, dat Gods ons het geloof heeft geschonken met alle genaden, die daarmee vergezeld gaan Beschouwen we het steunen van de Missie ndet teveel als een soort van vrome devotie, een' soort liefhebberij van de „fanatieken" inplaats var. wat het werkelijk is: plicht jegens God van iedereen, dien Hij tot ds kennis van Zijn waarheid riep? Zo zouden we het moeten zien. Dan zou iedere aansporing reeds tevoren onze instem ming hebben, omdat het gaat om het hoogste, wat we bezitten en wat we hebben ontvangen als een onverdier.^ de gave. De dankbaarheid daarvoor kunnen we slechts tonen, door er aan anderen naar vermogen van mee te delen. En door gebed en offer kan iedereen helpen. "T\E Republiek Dominica zal bij het internationaal gerechtshof een klacht indienen tegen de regeringen van Cuba. Venezuela en Guatemala wegens „samenzwering" tot het on dernemen van een invasie op het grondgebied van de Dominicaanse republiek. Volgens het voorlichtings bureau der republiek, zou de Sovjet- Russische legatie in Guatemala het complot gefinancierd hebben. Washington spreekt HDEKENEND voor de „belangstelling" der Sovjets is ook een bericht uit Washington, hetgeen vermeldt, dat daar thans de activiteit wordt be studeerd van een groep hoge functio narissen der Amerikaanse regering, die verdacht worden van het mede delen van uiterst geheime militaire inlichtingen aan de Sovjet-Unie. Men zou bij het onderzoek gebruik ma ken van een lijst van buitenlandse agenten, die indertijd door de Cana dese regering aan de bevoegde Ame rikaanse diensten is medegedeeld na de arrestatie van een spionnagegroep in Canada. yOOR 29 September 1948 moet bij de buitengewone pensioenraad, welke te 's-Gravenhage aan de Be- noordenhoutseweg 46 is gevestigd, een aanvrage voor pensioen, voor deelne mers aan het verzet en hun nagela ten betrekkingen worden ingediend. Formulieren voor deze aanvrage zul len binnenkort beschikbaar zijn bij dat bureau van de stichting 1940-1945 dat gevestigd is in het district van de aanvrager. „Spiegeltje, spiegeltje de wand, wie grootste pARIJS HEEFT PECH. Want had men oorspronk lijk gehoopt, dat het besluit van de onafhankelijke vakvereniging van Metro-personeel, die de staking heeft ontketend), om het werk te hervatten, het mogelijk zou maken de dienst weer te ope nen, door inmenging van de com munisten is daarvan niets gekomen. „Ondanks de grootspraak van de re gering loopt de Metro niet", zeiden de communistische agitatoren, terwijl zij zich fier op de borst sloegen. Ai zouden er ook genoeg werkwil ligen geweest zijn, de Metro, had toch niet kunnen lopen. Omdat saboteurs de stroom defect en de treinen on klaar hadden gemaakt. De zaak wordt dus wel heel erg op de spits gedre ven. Op alle ondergrondse stations zijn nu militaire wachten geplaatst. A ANSTONDS na de bevrijding rr.oust men in het bezit van een vergun ning zijn om een kachel op de kop t tikken. Wegens de grote moeilijk heden aan de distributie verbonden, heeft men deze regeling vrij spoedig laten vervallen. Ook heeft daartoe bij gedragen de fabricage van noodkachels waarvoor op de le plaats de zwaarst getroffen gebieden van ons land in aanmerking kwamen. Door deze ka chels konden velen uit de nood wor den geholpen, maar de grote vraag naar haarden bleef bestaan, omdat bij de aankleding van een kamer aan een haard de voorkeur wordt gegeven. Er zullen op het ogenblik, aldus de mening van onze zegsman weinig men sen zijn, die geen enkel verwarmings apparaat bezitten. Of al deze apparaten echter de capaciteit hebben voor een voldoende verwarming is een vraag, die wel ont kennend mag worden beantwoord. Er bestaan dan ook heel wat moeilijk heden. Zo zijn er b.v. mensen, die vroeger een Duitse kachel hebben aan geschaft, welke thans hoognodig repa ratie behoeft. Deze zullen niet ge makkelijk geholpen kunnen worden, omdat de benodigde onderdelen ont breken. Met de Nederlandse haarden en kachels is het anders gesteld, aan gezien hiervoor doorgaans voldoende onderdelen aanwezig zijn. Met de handen in 't haar. Zienderogen stijgt de belangstel ling voor het begin van de her beplanting van Walcheren op 4 No vember a,s. Er wordt voor die da- 1 tum niet slechts gerekend op zeer hoge binnen- en buitenlandse gas- ten, maar evenzeer op vele bezoe- I kers uit Zeeland zelve. Het hoogte punt van de dag zal ongetwijfeld gevormd worden door de herbeplan ting van het Seisbolwerk en de daarop aansluitende internationale vlaggenparade op de Markt. Maar reeds in de ochtenduren wordt het programma ingezet met een feestelijke reveille van de mu ziekvereniging Crescendo. Het mo ment, waarop dit muziek-corps de Markt bereikt, zal samenvallen met het vertrek van de autoritei ten en genodigden, die de gehele dag meemaken, naar Westkapelle. In langzaam tempo rijdt deze feest stoet langs de spelende muziekver eniging. Daarna volgt nog de kinderzang op de Dam, waaraan niet minder dan 1000 Middelburgse kinderen (4e 5e en 6e klassen van alle lagere scholen) zullen deelnemen. De lel- indg daarvan berust bij de heer J.H. Caro. Een der mooiste num mers is ongetwijfeld ..Het lied van de Jonge Boom" uit de operette „Walchertje en de Weerwolf". Twee vrolijke ommegangen, van de sig naalafdeling van „Achilles" en van het Pijperscorps „Juliana", beslui ten het morgenprogramma. De herbeplanting ^"U de winter voor de deur staat. komen de moeilijkheden wel zeer duidelijk aan het licht. Iedereen tracht zijn haard of kachel zo spoedig moge lijk gerepareerd te krijgen, met het gevolg natuurlijk, dat de smeden zo'n beetje met hun zwarte handen in het van de enorme drukte grijs geworden haar zitten. En vanzelfsprekend wor den hierdoor ook de fabrieken over belast. De raad komt voor dit seizoen al te laat. maar misschien kan het toch zijn nut hebben als we hier advi seren voortaan ver voor het invallen van de koude de reparaties te laten verrichten. Veel narigheid kan dan worden voorkomen. En wil men een nieuwe haard of kachel, dan late men zich tijdig bij een winkelier op een wachtlijst plaatsen. Ieder dag veria- ten er haarden en kachels de fabrfe- ken voor het eigen land en daarom komt iedere „lijstwachter" aan de beurt Maar een beetje geduld moet men kunnen beoefenen. JHR. IR. SANDBERG, die in de oor logsjaren als burgemeester van Kampen heel wat ellende en onrust over zijn gemeente bracht, heeft 20 jaar tegen zich horen eisen. j JAAR is tegen de v.m. hoofdcom missaris van politie uit den Haag mr. P. Hamer geëist door dr procu reur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechts hof te Den Haag. Qm drie uur des middags begint de feestelijke herbeplanting op het Seisbolwerk, Reeds tevoren trekt een stoet van vijftienhonderd schoolkinderen (waaronder duizend uit Middelburg, 200 uit Vlissingen, 200 uit de Walcherse dorpen en 40 uit Rotterdam, die de Nederland se jeugd vertegenwoordigen) van de Markt naar het Bolwerk. Het Middelburgse muziekkorps, de mu ziekvereniging „Excelsior" en de signaalafdeling van „Achilles" ver lenen daarvoor hun medewerking. HK.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard alsmede talrijke binnen- en buitenlandse genodig den wonen deze gebeurtenis bij Vanzelfsprekend kan aan 't publ. geen toegang tot het bolwerk wor den verleend, omdat daar slechts een smal voetpad aanwezig is. De tegenoverliggende singel echter vormt als het ware een natuurlij ke tribune. Ter beluistering van de redevoeringen wordt een luidspre kerinstallatie aangebracht, De vlaggenparade J-Jierop sluit de internationale vlaggenparade aan, welke on der-leiding staat van de heer J.J. Meijboom. Uitgevoerd wordt een declamatorium. „Geborgen land", geschreven door de heer J. Ballin- tijn. Tijdens het uitspreken van de tekst hijst men de vlaggen van alle geallieerde naties in de vallende a- vond. Het declamatorium heeft be trekking op de lotgevallen van Walcheren in de jaren 1940-1947. De heer L,A. Schenk spreekt de tekst, terwijl de marinierskapel der Kon. Marine, onder leiding van le luitenant Gijsbert Nieuwlgnd, de padvindersbond en 1000 padvinders en padvindsters meewerken. Tenslotte volgt in de middag nog een bezoek aan de tentoonstelling „Geborgen land" in het Kunstmu seum te Middelburg. Het avondprogramma Niet onvermeld mag tenslotte de steravond blijven op 3 November in de Concert- en Gehoorzaal, wel ke de N.C.R.V. de Stichting Nieuw- Walcheren aanbiedt. Het Amuse mentsorkest der Kon. Marine, de Goese Óratoriumvereniging en het dubbelmannenkwartet Octavo wer ken daaraan mee. De vier autobuslijnen, die nog lie pen. hebben nu ook het bijltje er maar bij neergelegd, omdat de chauffeurs met dreigementen en scheldwoorden werden overstelpt. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de regering doodeenvoudig rol lend materieel zal vorderen om wan neer het personeel blijft staken, de diensten door militairen te laten ver richten. tTet is de regering heel wat waard de staking de kop in te drukken. Men heeft daar milliarden francs voor over. Want men heeft nu ook toegege ven aan de wensen van het koop- vaardijpersoneel en dat een loons verhoging' van 15 procent toegezegd. Men hoopt nu dat de koopvaardij Zondag of Maandag het werk zat hervatten. Hoe scherp op het ogenblik de te genstellingen zijn en hoe fel de ge moederen verhit zijn moge blijken uit de vechtpartijen die er zijn ontstaan tussen leden van de Gaulle's Rassem- blement du Peuple Franpais en de communisten. Diverse oersonen wer den gewond. Dat gebeurde tijdens een „vergadering" te Toulouse. Dat belooft een nare en zware ver- kiezings-Zondag! £)E PRINSES-REGENTES en de Prins zijn voornemens op 18 November naar Engeland te gaan ten einde op 20 November de hu welijksplechtigheid bij te wonen van Prinses Elisabeth en Lord Mountbatten. Kt DIJ KON. BESLUIT van 13 October is aan dc heren Prof. Ir. W. Scher- merhorn en M. van Poil met ingang van 15 Nov. eervol ontslag verleend als Commissaris-Generaal voor Ned.- Indië. JJET VOOR NOVEMBER bepaalde Amerikaanse exportquantum van 3U millioen ton steenkolen zal be reikt worden. Nederland zal thans 144.000 bruto ton, België 333.000 ton ontvangen. JN dc afgelopen 24 u. zijn in Egypte 520 nieuwe gevallen vai cholera en 175 sterfgevallen gerigstreerd. Prinsesjes komen met prinselijk ï-iar mee JJE NEDERLANDSE regering heeft een uitnodiging gezonden aan de Britse minister-president Attlee om op 4 November de boomplantdag op Walcheren bij te wonen. Het is nog niet bekend, of de heer Attlee van deze uitnodiging gebruik zal kunnen maken. Wel staat vast, dat de prinsesjes Beatrix en Irene het Prinselijk Paar zullen vergezellen bij Kr lit hoe'* aan de boomplantdag. JgGYPTE EN SYRIË hebben in Lake Succes formeel voorgesteld, de kwestie van de bevoegdheid der alge mene vergadering inzake de aanbeve ling voor de verdeling van Palestina naar het internationale hof (voor het uitbrengen van advies) te verwijzen. J)E 24e DIES NATALIS der R. K. Universiteit is op plechtige wijze herdacht. In de St. Josefkerk droeg Mgr. Huibers. de bisschop van Haar lem een pontificale H. Mis op. yAN OVERHEIDSWEGE schijnen er plannen te bestaan tot oprichting van een woningruilcentrale ten be hoeve van hen. die uit de ene ge meente naar een andere moeten ver huizen. CAM OLY, een 47-jarige voormalige agent van politie te Amsterdam, die talloze mensen uitleverde aan de Duitsers, is ter dood veroordeeld. 'TiHANS is een stichting in het leven geroepen welke zich ten doel stelt, examens af te nemen ter verkrijging van het diploma vakbekwaamheid be- roepsgoederenvervoer langs de weg. De minister van Verkeer en Water staat heeft het. door deze stichting uit te geven, diploma erkend. XJET AANTAL verkeersongevallen in ons land over Augustus 1947 be droeg 3187. Hierbij werden 85 perso nen gedood. 626 ernstig en 652 licht gewond. gEN DISTILLEERDERIJ in een voorstand van Londen werd Vrijd. ochtend door brand verwoest. 9C00 liter alcohol werd een prooi der vlammen. Spijtig!

de Stem | 1947 | | pagina 1