Nederlands grootste baggermolen gedeeltelijk gelicht Parijs zit weer in de Metro Ned. atoomfabriek in aanbouw De Sas nieuwe burgemeester van Gent Eerst over vijf jaar inpoldering van de Braakman? <5TAT) FN I ANT) 682 Duitse fabrieken worden ontmanteld Ten behoeve der herstelbetalingen IN 'T KORT Woningbouw DERDE JAARGANG No. 900 VRIJDAG 17 OCTOBER 1947 Indonesië vandaag in Veiligheidsraad Truman heeft „vrij veel succes Optimistische woorden over hulp aan behoeftig Europa Weinig fraaie politiecommissaris 'n Echte moffenknecht Zijn zoon vermoord Het 20.000 Moeilijk werk te Bergen op Zoom vereist nieuwe kracht DE Stakingswoede echter nog niet Voorhij Afnemende wind Duits leger in Sovjet-Unie? Donkere spoorwegwagons Transport met haken en ogen 3-blads-zeeschip- schroef van 22 ton van De heer R. A. J. den Boer uit Zierikzee benoemd Plannen van de Prov. Waterstaat Helicoptère landde in Bergen op Zoom Bestrijding Coloradokever Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A F J Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J. J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) O.W Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstre Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eüanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso Vordt berekend. TNGEVOLGE het nieuwe bizonale plan voor het peil van de ^Duitse industrie, is een definitieve lijst op gemaakt van 682 Duitse fabrieken, die voor herstelbetalingen zullen worden ontmanteld. 302 van deze fabrieken zijn uitsluitend voor de productie van oorlogsmateriaal. Bij de viermogendheden-overeen- komst over het peil der Duitse in dustrie die in 1946 was gesloten, wer den 1636 fabrieken voor ontmanteling bestemd. Van de op de nieuwe lijst voorkomende fabrieken bevinden zich er 496 in de Britse en 196 in de Ame rikaanse zone. De lijst van de Britse zone bevat onder meer de Kruppfa- brieken te Essen, Rheinmetall-Borsig ai aitann uasakqj, *3nv 'jaopfassana at Duisburg, Bochumer Verein te Bochum. de I. G. Farbenindus- trie te Leverkusen en Ruhrstahl te Witten. Van de 302 voor ontmanteling be stemde oorlogsfabrieken, zijn er slechts 46 in het Ruhrgebied, daaren tegen 92 in Beneden-Saksen, veertig in Sleeswij'k-Holstein, 22 in Hamburg en een in de Britse sector van Ber lijn. Wat de Amerikaanse zone betreft zijn de cijfers: 64 in Beieren, 27 in Hessen, negen in Wuerttemberg-Ba- den en vier in Bremen. Generaal Robertson, de wnd. gou verneur der Britse bezettingszone ver klaarde, dat het nieuwe ontmante lingsprogram zoveel industriële capa citeit voor de Duitsers zal overlaten dat zij moeite zullen hebben haar vol ledig te gebruiken. De Duitschers zul len voldoende armslag hebben voor de wederopbouw van hun economie daar het plan is gebaseerd op een herstel van de Duitse productie tot het peil van 1936. Toen men hem vroeg, welke stap pen zouden worden genomen als de Duitse arbeiders zouden weigeren het ontmantelingsprogram uit te voeren, antwoordde Robertson, dat hij dit lie ver niet zou zeggen, doch dat men er zeker van kan zijn, dat de ontmante- ing voortgang zal vinden. Tevens, zei Robertson, dat de lijst van herstelbetalingen aan de bevel hebbers van de Sovjet-Russische en de Franse zone was voorgelegd, doch dat men tot dusver van hen nog geen verklaring erover had ontvangen. Uit een Reuterbericht valt echter op te maken, dat de communisten het met de ontmanteling helemaal niet eens zijn, en dat zij zouden willen trachten om door middel van een ac tie politieke munt uit het Brits-Ame rikaanse besluit te slaan. VEILIGHEIDSRAAD heeft het debat over Indonesië, dat bepaald was op gistermiddag, uit gesteld tot vandaag 21 uur Ned. tijd. De reden van dit uitstel werd niet opgegeven. yRIJ VEEL SUCCES hebben mijn pogingen om gelden voor de be hoeftige Europese landen te vinden voordat het Congres stappen on derneemt, zijn de opluchtende woor den geweest, die Truman gister heeft geuit. Door deze verklaring van Truman worden de in Washington in omloop zijnde berichten, dat de regering voor lopig besloten heeft dit jaar geen spe ciale vergadering van het Congres bij een te roepen waarschijnlijker. Tru man legde er de nadruk op, dat een speciale zitting nog „mogelijk" was. Niettemin versterken zijn optimis tische uitlatingen over het verkrijgen van gelden na het vrijgeven van 140 millioen dollar voor Frankrijk het ge loof, dat de Amerikaanse regering be sloten heeft, te wachten op het tijd stip dat het Congres in Januari bij eenkomt vóór het te verzoeken het program van tussentijdse hulpverle ning ad 800 millioen dollars goed te keuren. Truman hekelde ,.de geweldige spe culatie" op de Amerikaanse goederen beurzen, die de prijzen op de binnen landse markt omhoog deden vliegen en het verkrijgen van graan voor de export bemoeilijkte. Met de voedselbesparingscampagne was men volgens Truman ..een eind in de goede richting gekomen". Hij beschreef deze actie als ..een po ging om deze natie van de vrije onder neming iets te laten doen waar andere naties alleen met methoden van een politie-staat toe te bewegen zijn." Hij maakte het duidelijk, dat nog steeds alle pogingen in het werk ge steld werden om de nodige gelden voor Italië. Frankrijk en Oostenrijk te verkrijgen, teneinde deze landen tot Januari vooruit te helpen. Met ver wijzing naar de herdistributie van ge- ^E OORDELEN naar de tenlasteleg ging en verschillende getuigen-ver klaringen is de vroegere hoofdcommis saris van politie te Den Haag. mr. P. Hamer, die gister voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag terecht stond een weinig acceptabele figuur ge weest. Hij werd er o.m. van beschul digd ten gerieve van de Duitse S. D. een inbraak in het geheime archief van het Depafteipent van Defensie door zijn ondergeschikten te hebben laten plegen, om daardoor rapporten van militaire attache's in handen te krijgen, die hij dan weer uitleverde aan de S.D. Getrouw gingen deze rap porten naar Berlijn. Op zijn bevel werd jacht gemaakt op onderduikers, illegale groepen en geheim zenders. Door zijn toedoen kwamen minstens drie illegalen om het leven. Hem was bovendien ten laste gelegd, dat hij zijn corpsleden verplichtte nat. soe. voordrachten bij te wonen en Duitse officieren te groeten. Ook ging van hem een opwekking uit om dienst te «Te"?en. bij het Vrijwilligers Legioen Nederland. ^l.,dezc feiten werden hem zeer Kwalijk genomen, evenals het instel- e?n zgn -documentatiedienst" vaarmt de S.D. allerhande gegevens von Putten over ..verdachte" personen De president noemde hem een typi sche moffenknecht Gedeeltelijk bekende de verdachte vanR= ge,dle,teli* ontkende hij. Vandaag zal het requisitoir en het pleidooi worden gehouden. roofd goud, het vrijgeven door de ex port-import bank van gelden voor Frankrijk en de vergoeding aan Frank rijk voor het verblijf van Amerikaan se strijdkrachten zeide de president, dat ..ook pogingen in andere richtin gen worden gedaan". Tn verband met dit alles trekt een rede van Marshall, te Boston gehou den, en een pleidooi voor zijn hulp plan inhoudend, de bijzondere aan dacht. Algemeen is men van oordeel, dat in zijn verklaring dat de Wester se beschaving dreigt te verdwijnen, tengevolge van de huidige wereldsi tuatie, een beroep ligt opgesloten, niet alleen om de communistische argumen ten regelrecht te verwerpen, doch ook om een positieve en blijvende bij drage te leveren voor het programma van economische hulp. rpot 12 jaar gevangenisstraf is de 53-jarige Feberwfee uit Rotter dam (een ex-N,S.B.-er? veroor deeld, wegens moord op zijn 27- jarige zoon, die na zijn terugkeer uit Engeland in de ouderlijke wo ning was gaan wonen-. De vader was daarover zo kwaad, dat hij zijn zoon met 2 schoten om het leven bracht. Z.H. Exc. Mgr. P. Mutsaerts, Bisschop van 's-Hertogenbosch. vertrok per K.L.M.-vliegtuig naar Rome voor een bezoek aan Z.H. de Paus, een bezoek, dat eenmaal per 5 jaar wordt gehouden. Van links naar rechte: Prof. L. Bender O.P. Prof. Dr. S. Tromp S.J. Mgr. Mutsaerts de Venezuelaanse Dominicaan Em. Sanchez en de secretaris van de Bis schop, Pater Coolen GROOTSTE BAGGERMOLEN van ons land. de Beverwijk 14, toont zich een koppig gevaarte. Sinds half April van dit jaar is men reeds bezig haar uit de tankgracht in de Ooster-Schelde bij Bergen op Zoom te lichten, doch tot dusverre is men nog steeds niet in zijn pogingen geslaagd. De Beverwijk 14 werd, zoals men zich waarschijnlijk nog zal herinneren, in 1942 door de Duitsers naar de Ooster- Schelde gebracht voor het graven van een lange tankgracht. Tijdens dit werk werd de baggermolen herhaal delijk door Engelse vliegtuigen met bommen bestookt, met het gevolg, dat ze zwaap beschadigd werd en kantel de in de door haar zelf gegraven gracht. Wie een kuil graaft voor een ander Tegenslag Tarenlang heeft ze daar zo gelegen en ondertussen werd ze groten deels door aanslibbing met een dikke laag zand bedekt. Aangezien de mo len e'en grote waarde vertegenwoor digt. ging men er toe over haar te lichten, welke karwei ongeveer een half jaar geleden ter hand werd ge nomen. Het werk is echter niet zo gunstig verlopen, als men aanvanke- lijk had verwacht, want men schatte bij het begin 2 tot 3 maanden voor het bergen nodig te hebben. Er zijn nu reeds drie maanden meer verstre ken en nog steeds kan niet met ze kerheid worden gezegd wanneer het werk kan worden beëindigd. Er is de laatste dagen volop gewerkt met de grote bok Ajax en in het be gin van deze week leek 't er veelkop dat men succes zou hebben. Met be hulp van de 350 ton sterke Ajax, een bok van 125 ton en een van 75 ton, alsmede met twee motorlieren ieder van 60 ton, gelukte het de bagger molen ongeveer een meter te lichten Plotseling echter braken twee dikke kabels, waardoor het gevaar te weer in zijn „nest" terugviel, Met nieuwe moed is men daarna weer aan de arbeid getogen met als resultaat, dat de molen thans half uit de tankgracht is gelicht. Daarbij is gebleken, dat in de mo len heel wat meer gaten zitten, dan men had gedacht. Om haar geheel op het droge te brengen is nog meer kracht nodig en daarom zal dezer da gen een tweede grote bok, die onge veer een zelfde hefvermogen heeft als de Ajax, door de heer v. Nispen. uit Bergen op Zoom, naar het werk worden geloodst. Behalve het lichten zal ook het dich ten van de gaten heel wat tijd in bè slag nemen en daarom kan het nog wel enkele maanden duren, voordat de Beverwijk kan worden weggesleept Het wordt tijd, dat een einde aan het werk komt, want de najaarsstormen kunnen heel wat moeilijkheden ver oorzaken. s.s. „Volendam" is uit Indonesië Rotterdam aangekomen met burger-repatriejrendan en militairen aan boord. lliilistr r-Prevident. dr. Beel, heeft in z(jn kabinet de grondwets commissie geïnstalleerd. en einde te voorkomen, dat dienst plichtigen voor betrekkelijk korte tijd naar Indië worden uitgezonden, is bepaald, dat een dienstplichtige, die twaalf maanden in werkelijke dienst is geweest, niet meer naar de tropen mag worden uitgezonden. GULDEN verdiende een Amsterdamse exportfir ma aan het zwart verkopen van 7000 meter flanel, waarvoor zij een ex portvergunning had gekregen. De di recteur is gearresteerd. 17 fiftft RANTSOENEN SUIKER, J. I .OUV had een filiaalhouoder van een groot winkelbedrijf te Den Haag zwart verhandeld tegen prijzen van 8-13 gld. per stuk. De man is op de bon gevlogen en mst hem 14 andere lieden, die bij dit moois betrokken wa ren. TN INDIE Zijn weer Nederlandse bi- vaks en patrouilles beschoten. De Nederlandse verliezen bedroegen gis teren zeven gewonden. pRIEKSE guerillastrijders blijven actief in de buurt van de Turkse grens. Zij bliezen een trein op, over vielen een dorp en vernielden een brug. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Wisselende bewolking met plaat selijk nog een enkele bui. Gelei delik verder afnemende wind, overwegend tussen West en Noord Weinig verandering in tempera tuur. Zon onder 17.46 uur. Maan on- *8.43 uur. Zaterdag: Zon op uur. Maan op 10.58 uur. 7.06 I>ARIJS kan weer in de „Metro" zitten. En Parijs lacht. Als Pa rus echter straks iets meer zal gaan horen over de door de regering met de „Mctropolitain"-werkcrs getrof fen overeenkomst, zal „la ville lu- mière" misschien wel schrikken, net zo goed als ze geschrokken is door het feit, dat het opheffen van de staking bij de gas- en clectriciteits- bedrijven 2 milliard francs aan loonsverhogingen kost! Gedeeltelijk zijn de stakingen dus bedwongen. Doch ten koste van wat! Ongeveer 1000 taxi-chauffeurs hebben ook de staking opgegeven, evenals de arbeiders in de Renault-fabrieken. Echter de communisten blijven sta ken, met het gevolg', dat er nog heel wat ontevreden stakers rondlopen. Vooral bedroevend is. dat 31.000 officieren en matrozen van de koop vaardijvloot. in alle Franse havens in staking zijn gegaan. Zij eisen ho ger loon. Door het staken der loodsdiensten worden de buitenlandse schepen ver hinderd de havens binnen te komen. Te Marseille zijn twaalfduizend men sen, die naar Algiers en Oran wilden oversteken, gestrand. Te Calais, waar vele Britse maatschappijen werk zaam zijn, verwacht men weinig in-; vloed van de staking. Om intussen' op alle gebeurlijkhe den voorbereid te zijn, heeft de rege ring detachementen soldaten in Parijs ondergebracht. Zou"het nog tot relletjes komen bij de verkiezingen, die Zon dag worden gehouden? De Gaulle heeft nog eens beroep gedaan op de Parijzenaars om Zon dag hun plicht te doen. „Frankrijk wordt bedreigd door een nationaal ge vaar van binnen uit en van buiten af. „Tweespalt is dwaasheid en onthou ding is lafheid" zei hij o.m. TAE GERUCHTEN over een Duits leger in Rusland blijven aanhou den. Volgenu de New-York Times heeft de Sovjet-Unie een „vrij Duits leger" door Amerikaanse functionarissen ge schat óp een sterkte van honderd a honderdtienduizend man, op de been op Russische bodem. Deze legermacht zou voornamelijk bestaan uit man schappen van het Duitse zesde leger, dat zich na de slag om Stalingrad heeft ovu.-gegeven en onder comman do staat van de generaals von Pau- lus en von Seydlitz. De manschappen zouden Sovjet-Russische uniformen dragen. \lle officieren zouden Duit sers zijn, doch aan de verschillende eenheden zouden Sovjet-Commissaris sen zijn toegevoegd, die voor inwij ding in de beginselen van het com munisme zorg dragen. /IP VRAGEN van het Eerste Kamer- lid Hommes betreffende de ver lichting in personentreinen op de lijn Dordrecht - Roosendaal - Vlissingen. heeft minister Vos geantwoord. Dat hem ook gebleken is, dat een rij tuig - door gebrek aan onderdelen - niet kan worden verlicht, terwijl ver der een rijtuig alleen tijdens de rit verlicht is. De directie der Ned. Spoor wegen heeft de voor verlichting van deze rijtuigen nodige onderdelen in Frankrijk en Engeland besteld, doch de aflevering laat op zich wachten. De verlichting van de rijtuigen heeft de voortdurende aandacht van de ge noemde directie. Door gebrek aan materiaal kan zij evenwel niet voor komen. dat zich in die treinen soms onverlichte rijtuigen bevinden. /^ANADA heeft voorgesteld, om Pa lestina onder beheer van de V. N. te stellen voor de tijd tussen het ver trek der Britse troepen en het van kracht worden van de beslissingen der V.N. over de toekomst van Palestina pEN EN DERTIG schepen van de vroegere Duitse marine en een drijvend dok. die door de vlootcom- missie van drie aan de V. S. waren toegewezen, zullen aan Frankrijk wor den overgedragen. JN DE Watergraafsmeer te Amster dam is men vrijwel gereed geko men met de bouw van de Nederlandse „Atoomfabriek". Men is nl. in een ge bouwencomplex geslaagd de grootste cyclotron van Eyropa te bouwen, wel ke gebruikt zal worden voor atoom splitsing. Zodra de laboratoria gereed zijn zullen hierdoor de Nederl. ge leerden op grote schaal proeven wor den genomen. Er zijn 3 participanten in deze, voor ons land zo belangrijke ontwikkeling op wetenschappelijk ge bied, nl. de Philipsfabrieken te Eind hoven, de gemeente Amsterdam, die de gebouwen beschikbaar stelt en het Rijk, dat de gelden fourneert voor de inrichting en werking der laboratoria. De wikkeling voor oen der beide spoelen van de electromagneet. Elke spoel bevat 15 K.M. koperdraad van 3 cM dikte. Deze spoelen worden ge vat in stalen dozen. VTOOR de firma Lips, bronsgieterij en te Drunen bij den Bosch, is momentcel een transport onderweg naar Rotterdam. Het betreft hier een 22 ton wegende dric-blads zeeschip- schroef. Dit transport, heeft plaats met de zwaarste legertruck, de bekende tanktrailer op 24 banden. De schroef, die een middellijn van 41- meter heeft, mocht niet over de Moerdijk, noch over de bruggen Hedel en Zaltbom- mel. Dientengevolge had men .de weg via den Bosch, Nijmegen, doo'r Maas en Waal en dc Bommelerwaard ge kozen, daar ook het asseren van de Baily-brug bij Arnhem niet mogelijk was. Intussen is men echter begonnen met dc reconstructie van de klinker weg Nijmegen-Druten onder de gem. Ewijk. De omlegging, die hierdoor noodzakelijk werd. is voor dit monster transport noodlottig geworden. In het dorp Ewijk kwam de chauf feur op een smal gedeelte tussen de bomen vast te zitten. Het bleek niet mogelijk verder te rijden en slechts aan de bekwaamheid van de chauf feur is het te danken, dat het ver keer op dit drukke punt slechts en kele uren gestremd is geweest. Het gelukte hem uiteraard onder grote belangstelling de trailer over een afstand van enkele honderden meters terug te zetten. Men zal nu trachten, om een nieuwe weg door de Betuwe te vinden. Het bronzen gevaarte, moet volgens contract Zaterdag in Rotterdam arriveren. "pot 1 September 1947 zijn de plan nen voor 2400 woningen, welke gebouwd zullen worden met steun voor de financieringsregeling woning bouw 1947, goedgekeurd. Alleen in de maand Augustus werden reeds 187 de finitieve plannen goedgekeurd, be trekking hebbend op de bouw van 1007 woningen. Voor bovengenoemde 2400 wonin gen werd een jaarlijkse Rijksbijdrage toegezegd tot een totaalbedrag van f 820,211, hetgeen neerkomt op ge middeld f 341,75 per woning. De eerste voorschotten, welke de gemeenten in staat stellen geldlenin gen onder verband van tweede hy. potheek te verstrekken, en welke eerst bij de aanvang van de bouw worden verleend, werden in Augustus toegekend tot een totaalbedrag van f 16.490. Deze voorschotten hadden betrekking op 7 woningen. De moordaanslag te Baarle-Hertog 6 jaar geëist tegen dader Door de Bredase rechtbank werd Donderdag de zaak behandeld te gen de 20-jarlge J. Leemans, uit Baarle Nassau, die op 26 Februari van dit jaar te Baarle Hertog een moordaanslag pleegde op de café houder-winkelier A. Loots, waar door deze gevaarlijk aan het hoofd werd gewond. Zoals men zich her inneren zal was roof het motief tot de aanslag. De Officier van Justitie eiste te* gen Leemans een gevangenisstraf van 6 maanden. Dij Koninklijk Besluit van 13 OC- tober is met ingang van 1 No vember tot burgemeester van Sas van Gent benoemd de heer R.A.J- den Boer uit Zierikzee, commies ter secretarie aldaar, afdeling fi nanciën, onderwijs en personeels zaken en tevens, sinds 1942, gemeen te-secretaris van Ouwerkerk. De nieuwbenoemde werd 1 Mei 1908 te Zierikzee geboren, kreeg een gymnasiale vorming, behaalde het diploma gemeente-administra tie en ontving een opleiding als re serve-officier. Sedert 1930 is de heer den Boer werkzaam op de se cretarie te Zierikzee en nam actief deel aan het godsdienstig en poli tiek leven. Jarenlang was hij voorzitter van de R.K. propagandaclub en later van de K.A. In 1939 werd hij gekozen tot lid der Prov. Staten van Zeeland voor de RK. Staatspartij en vorig jaar herkozen voor de Kath. Volkspartij Van de afd. Zierikzee dezer par tij is hij voorzitter en lid van het Kringbestuur der K.V.P. De nieuwe burgemeester is gehuwd en heeft drie kinderen. Tot zover de personalia, die wel iets, maar toch niet alles zeggen. Man met karakter Ook.in deze betrekking heeft de heer den Boer de sympathie van ieder verkregen. Lang heeft 'de burgemeesters- zetel te Sas van Gent vacant ge staan en veel is er binnenskamers om te doen geweest. Men scheen tot geen beslissing te kunnen ko men. De nieuwe minister van Bin nenlandse Zaken heeft evenwel kloek de knoop doorgehakt en na persoonlijke kennismaking, zijn keus op de heer den Boer laten vallen, Wij kunnen hem gelukwensen met die keuze, evenals Sas van Gent, dat een voortreffelijke en daadkrachtige burgervader gekre gen heeft. Mit eigen ervaring willen we er er daarom aan toe voegen dat de nieuwbenoemde burgervader al le kwaliteiten voor zijn nieuwe func tie bezit. Het is een man met een kalm en vast karakter, bezonnen van oordeel en levend niet uit zijn belangen maar uit zijn beginsel als degelijk katholiek. Hoe vast de heer den Boer in zijn principes ook staat, is hij toen wars van alle scherpslijperij. In het andersdenkende Zierik zee verwierf hij zich als ambte naar de algemene achting en toen te Ouwerkerk, dat niet één katholiek inwoner heeft, in 1942 de functie van gem.-secretaris va cant kwam, benoemde de raad hem met algemene stemmen, een unicum in Nederland. TLJAANDEN GELEDEN zijn er offi ciële toezeggingen gedaan, dat in 1948 met de inpoldering van het Zui delijke deel van het Sloe zal worden begonnen, terwijl het jaar daarop de Braakman aan de beurt zou komen. In Zeeuwsch-Vlaanderen is voorna melijk het laatste bericht met grote vreugde ontvangen. Voor dit gebied immers vormt dit zee-armpje een ob stakel: het verhindert de ontplooiing der streek als een aaneengesloten ge bied. doordat 't haar in een Oostelijk en Westelijk deel scheidt, welke door een flessenhals zijn verbonden. Dit obstakel dient zo spoedig mogelijk te verdwijnen. De Braakman immers heeft zijn voordelen verloren: toegang te zijn tot de Vissershaven van Phi lippine en spuiboezem voor de omlig gende polders, waarbij vooral de vele duizenden hectaren op Belgisch ge bied (rondom Bouchaute en Assene del belang hebben. Deze polders wateren nu af via het Leopoldskanaal op de Noordzee bij Heijst, dochde heersende Zuid-Wes tenwinden stuwen het water veelal juist de andere kant op, zodat het Le opoldskanaal niet aan de in dit opzicht gestelde verwachtingen voldoet. Des te zwaarder gaan nu de nade len van deze zee-arm wegen. De Braakman is dichtgeslibd met vrucht bare klei. doch de zee is thans bezig deze met een laag zand te overspoe len, waardoor de waarde van de in te polderen grond op de duur aanzienlijk zal dalen. Die dichtslibbing brengt de dood voor Philippine mee, dat zijn vissersvloot reeds grotendeels naar Ternepzen zag vertrekken. Men heeft gepoogd door baggeren een vaargeul open te houden, doch tevergeefs en wie zal de hoge kosten, daaraan ver bonden. betalen? Philippine is daar toe niet bij machte. Er bestaat bij de boerenbevolking een nijpend gebrek aan landbouw grond. Verschillende hofsteden lij ken welhaast een afzonderlijke dorpsgemeenschap door de aanwezig beid van drie of vier zoons, die na hun huwelijk wegens gebrek aan een boerderij bij hun ouders moe ten blijven inwonen. Anderzijds lig gen honderden H. A. vruchtbare grond in de Braakman voor het grij pen. De Rijkswaterstaat heeft dan ook plannen voor de inpoldering ontwor pen, een gedeeltelijke weliswaar, maar toch altijd nog een achthonderd hecta ren. De Provinciale Waterstaat, van zijn kent. heeft de mogelijkheden ge zien. die de inpoldering voor de ver betering der verbinding Oost-West- Zeeuwseh-Vlaanderen biedt en heeft een (voorlopig") plan opgemaakt voor een nieuwe weg Terneuzen-Hoek-(be zuiden de kom van) Biervliet-IJzen- dijke-Oostburg, waardoor de afstand Terneuzen-Oostburg met twintig kilo meter tot de helft zou worden bekort. UITSTEL? TANIGE TIJD geleden echter doken er geruchten op. dat door verzet van Belgische zijde de inpoldering stagnatie zou ondervinden. De ver wachting leek gerechtvaardigd dat de ze geruchten alleen de gehele, niet 'n partiële inpoldering zouden betreffen, daar juist het Belgische gebied in de omgeving grote voordelen bij de in poldering zou hebben. Thans vernemen we van zeer wel ingelichte zijde, dat de geruchten juist zijn. Men verzekerde ons, dat zeker de eerst vijf jaren niets van inpoldering op welke schaal ook zal komen. De bezwaren van Belgische zijde komen voornamelijk van Ant werpen. Men is daar van mening, dat de Scheldedijken tussen Ant werpen en de grens als gevolg van de inpoldering van de Braakman 6 tot 10 centimeter verzwaard moe ten worden. Het behoeft geen bptoog, dat dit be richt een ernstige tegenvaller voor Zeeland, in het bijzonder voor Z. Vlaanderen zal zijn. Maar niet alleen dat de plannen uitgesteld zullen wor den, terwijl spoed bij de uitvoering juist zozeer, gewenst is, doch ook de verbindingen zullen gevaar lopen. De vrees lijkt nl. gerechtvaardigd, dat het provinciaal bestuur dan niet meer zo geneigd zal zijn tot de aanleg van de in hoofdzaak geprojecteerde weg Ter neuzen-Oostburg, wanneer zij eenmaal de hoge kosten voor verbetering van de bestaande (en die verbetering kan geen uitstel lijden, zekei niet van vijf of zes jaar) heeft uitgegeven. Zeeuwsch-Vlaanderen let op uw zaak! HERZIENING VONNIS TEGEN ZANDEE. Het Bergen op Zoomse Tribunaal deed opnieuw uitspraak in de zaak tegen de Provinciale Boerenleider van de Ned. Landstand. A. Zandee uit Woensdrecht. Zoals men zich zal her inneren. werd hij veroordeeld tot 5 jaar internering, ontzetting uit de kiesrechten en ontzetting uit de be voegdheid tot het uitoefenen van be roepen in overheidsdienst, alsmede tot verbeurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van f 2000, Bij de nieuwe uitspraak werd de verbeurdverklaring van het vermogen beperkt tot het radiotoestel, waarmede de verplichting tot betaling van de f 2000 is komen te vervallen. Overi gens is het vonnis ongewijzigd ge bleven. TNE HELICOPTERE van de Flits Diepen vliegtuigenfabrieken heeft Donderdagmorgen een vlotte landing gemaakt in Bergen op Zoom. Te omstreeks half 10 daal de het toestel, bestuurd door de hr. Bulten, die 'n hall jaar lang in Amerika studie maakte v. dit soort vliegtuigen, op de weide van de heer Bastiaansen. tegenover de Difoga. Behalve de bestuurder en de heer Frits Diepen, bevonden zich nog twee andere inzittenden in het vliegtuig. Het doel van de landing was het brengen van een zakenbezoek aan de heer Luske directeur van de N.V. Difog\ van welke N.V. de heer Frits Diepen President-commissaris is. De he licoptère, een toestel van f 200.000 was des morgens op het vliegveld Ypenburg opgestegen. Na de lan ding in Bergen op Zoom steeg het drie kwartier later weer op en maakte Roosendaal en Breda pas serend dezelfde dag landingen te Tilburg en Eindhoven. Voor de landing en opstijging bestond van zelfsprekend grote belangstelling. Toen het toestel uit Bergen op Zoom vertrok, bleef het enige tijd stil in de lucht hangen, waarme de het talrijke publiek een wel zeer bijzondere sensatie beleefde. Daarna in Breda Dond half 12 hoorden de bewo- ners van Breda-Princenhage een zwaar geronk. Wat voor een eigenaardig geval kwam daar naar beneden? Even later stond 'n he licoptère op een weiland, waar een laken op de grond lag. De piloot stapte lachend uit zijn toestel en begaf zich naai' de nabijgelegen woning. Na een kwartier steeg hij weer op, thans met zijn passagier Mr. v.d. Schrieck, die via Brussel voor zaken naar Amerika moest. Internationale samenwerking T?NGELSE deskundigen, die, op uit nodiging van Nederlandse zijde, in opdracht van hun Regering de Co- loradokeverbestrijding in Nederland hebben bestudeerd, waren zeer geïm poneerd door wat hier te lande op dit gebied was bereikt en zij kwamen tot de conclusie, dat het zeer gewenst was soortgelijke maatregelen internatio naal toe te passen, teneinde op deze wijze het Coloradokeverprobleem in Europa onder de knie te krijgen. Zij hebben na hun bezoek aan West- Europese landen een samenwerking tussen Engeland, Frankrijk, België en Nederland voorgesteld. Dit voorstel is intussen, mede als resultaat van de door de Nederland se Regering tot de onderscheidene regeringen gerichte nota, door de be trokken regeringen aanvaard. Als gevolg hiervan zullen eind October te Brussel besprekingen worden ge houden. Ook Luxemburg zal voor deze be sprekingen uitgenodigd worden. De bedoeling is voor de Colorado- keverbestrijding in West-Europa op korte termijn administratieve en tech nische regelingen te treffen Indien hierbij een bevredigend resultaat wordt bereikt, stelt de Engelse regering een verzachting van haar eisen bij de groenteninvoer in het vooruitzicht. ONDERSCHEIDING De heer L. Wiskerke, bureel chef van de rijkswaterstaat in het artondisse- ment Terneuzen, die Woensdag 40 ja ren bij de rijkswaterstaat in dienst was is bij K.B. benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, DE ONTSPANNINGSBARAK TE VLISSINGEN Het ligt in het voornemen om de in aanbouw zijnde ontspanningsbarak in het havendorp te Vlissingen op 31 October enigszins feestelijk in gebruik te nemen. BASISPLANNEN WEDEROPBOUW Door het college van algemene commissarissen voor de wederop bouw werden de basisplannen vast gesteld o.m, voor de wederopbouw van Zuidzande en Westkapelle en Breda.

de Stem | 1947 | | pagina 1