teuren 'in Nieuwe plannen voor tabaksdistributie 3. R. F. vers FRANKRIJK De eerste nieuwe kerk Hei roken wordt duurder ORN Rechtstreekse onderhandelingen met Djogja Arabieren gaan boycot uitbreiden op een gevaarlijke helling Rijksgoedlceuring stopgezet IN 'T KORT 5ETTEN. rbaar: DERDE JAARGANG No. 899 DON DER DAG 16 OCTOBER 1947 Winkeliers tegen bonvrije verkoop Suiker Groten: 750 gr. Kleinen: 500 gr. Distributienieuwtjes Strijd om burgemeesters zetel Heel Italië kijkt naar Rome Resoluties Van Surie en Irak Toenemende wind De Kardinaal op een ereplaats De Gaulles beloften onvoldoende 19 October: Algemene Missiezondag Feestelijke herbeplanting van Walcheren Een gevuld programma Geen beroepsgeheim voor de journalist Principiële boete Voor de heer Lunshof Mareehaussee's straks geen politie meer Waarom geen serviespunten Let op de prijzen voor de huishoudwas Tal van overtreders Uitgezonderd VOOf woningwetbouw particuliere bouw Nieuwe burgemeester van Haarlem i Etalageverlichting toegestaan Geen lichtreclame en neonverlichting Bidault stelt Frankrijk gerust AN VIM v 98-0113-sq versleten Ver tor dan niet of vernieuwen afspraak binnen U toj Uw garage- TELEFOON 8681 GOES. 464-oo ïoutselaan 62 is Tcyp- bereik. t, behoeft niefc dunner wordt. (Tryptophaan, ft opgebouwd, dt Silvikrin aan De roos ver groeit weer. il de beloning 0 Haarvoeding. >rging, tegen ering van da S voor het maat- hclminapark 52a Grote Markt 24, 448oo PUNTEN. ►oooooooooc ur. 2.25 (schotel) prds. 110 KNEUZEN oooooooooo ekwaam alaris onk. verg. kzaam zijn *«- elieven te solli- Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) O.W Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrek" Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waam. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage). 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) 0.25 per m/m. oor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. (Van onze Haagse correspondent). T AG HET aanvankelijk in de be- doeling om de distributie van sigaretten en tabak op te heffen, na de vele tegenkantingen der hande laren wordt hiertoe voorlopig niet overgegaan. Wel is binnenkort een ruimere toewijzing te verwachten. Wellichi zullen er voortaan perio diek enkele bonnen worden aange wezen. waarop men uitsluitend rook tabak of shag kan kopen. Overigens is de regering ten aanzien van de voorgestelde prijsverhoging op haar voetstuk blijven staan. De plannen om de distributie van rookgerei af te schaffen waren er wel degelijk. De grote sigarettenfabrieken kregen van hogerhand opdracht en toewijzing om enorme voorraden si garetten te fabriceren, een buffervoor raad van drie maanden. Daarna kre gen de winkeliers bericht, dat hun toewijzingen met 20 procent zouden verminderen. Hieruit bleek wel dui delijk, dat het in de bedoeling lag de sigaretten vrij te geven. Om de vraag enigszins beperkt te houden en tevens om onze berooide nationale kas te spekken zou dan tevens de accijns be langrijk worden verhoogd. De winke liers met hun organisaties, die pre cies dezelfde voorbereidende maatre gelen constateerden dan kort voordat de sigaren van de bon gingen, en hieruit eveneens de bonvrije sigaret afleidden (en terecht) kwamen echter binnenskamers in het geweer. Immers zou niet het gevaar bestaan dat zich dezelfde chaos zou voordoen als bij de bonvrije sigaar? Bovendien ver wachtte men een sterke klantensprei ding, waarmee men in het algemeen evenmin gediend was. Bovendien kwam er uit diverse kringen verzet, tegen de onsociale tendenz om door accijnsverhoging de vraag te beper ken. Nog meer dan thans zou dan het roken een genot worden, dat de klei ne man zich moeilijk zou kunnen per- miteren. Vandaar dat deze plannen in de la de zijn gebleven, die zoetjesaan wel vol zal zitten. Toch rantsoenverhoging ïyfomenteel is de toestand zeer ver- ward. Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is en vertelt tegen de jour nalist wat het graag hoort nazingen. Feit is evenwel, dat voorlopig de bon vrije sigaret van de baan is. Insiders wezen er ons echter op. dat dit nog niet wil zeggen, dat we nog maandenlang „bonmatig" moeten roken. Integendeel. Het is niet uit gesloten de toestand wijzigt zich nl. zeer snel, dat dit uitstel slechts zeer tijdelijk is. Overigens: wist U, dat 2 pet. van puhjiek zijn bonnen vernietigt? Jam mer? Inderdaad. Toch is het waar. Voor een deel zullen dit de sigaren- rokers zijn. Vrijwel alle rokers kopen sigaretten. Shag en rooktabak gaat veel minder van de hand. Afgezien van de bijzondere grote sigaretten- voorraden, die thans liggen opgesla- ■VW, Nieuwe Bonnen In het tijdvak van 19 October t.m. 1 November 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het ko pen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 711 (Serie P.). P-05 diversen: 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz. of 750 gr. versnaperingen. P-06 diversen: 250 gram was- poeder. BONKAARTEN KD, KE, 711 (Serie P.). P-13, P-14 diversen: 250 gr. suiker boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. versnaperingen. P-15 diversen: 250 gr. waspoeder P-16 reserve: 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel Falie soorten) of kinderbis cuits. P-17 reserve: 250 gr. waspoeder. BONKAARTEN MA, MD, MH 711 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie P.). P-21 suiker: 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam. stroop enz. of 250 gr. ver snaperingen. TABAK- EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QA QB QC 711 P-01, P-02 tabak: 1 rantsoen siga retten of kerftabak. P-03 tabak: 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. P-01 versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. P-03 versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 October wor den gebruikt. De niet aangewe zen bonnen van serie N kunnen worden vernietigd, evenals de niet aangewezen bonnen van de serie M van de bonkaarten K 709 en de niet aangewezen bonnen der oude tabaks- en versnaperingenkaarten Q 707. SOYAMEEL IN HET BROOD. Van officiële zijde vernemen wij, dat binnenkort een begin zal worden gemaakt met soyabonenmeel te ver werken in het brood. Uit voorzorgs maatregelen heeft men hiertoe moe ten besluiten. De smaak van het brood ondergaat echter geen verandering, terwijl de voedingswaarde er zelfs nog enigszins door stijgt. Ook het mais- meel zal men blijven verwerken. WORD HET SUIKERRANTSOEN VERHOOGD? Hoewel de bietencampagne alge- mÜ.ew pg®nvalt. zowel wat opbrengst üfnke,treft als suikergehalte per Wnn v 'S. niet uit&esloten, dat er verhoging zal worden Tlnnr rt .'S iVa" het "uikerrantsoen. P°?J, de aankoop van grote hoeveel- henff /UWe er ln hct buitenland ,reger,mS suikervoorziè- nmg nl. verzekerd. gen, ligt er een berg shag en tabak, waar niet overheen te kijken is. De winkeliers blijven er mee zitten. Daarom zullen er binnenkort spe- ciale bonnen worden aangewezen, waarop men uitsluitend rooktabak of shag kan kopen. Deze toewijzing wordt echter niet in mindering ge bracht op het sigarettenrantsoen. Dit betekent dus een uiteindelijke verhoging van het tabaksrantsoen. Vermoedelijk zullen er voortaan zes rantsoenen per twee weken worden aangewezen uitsluitend één of twee bonnen uitsluitend geldig zijn voor tabak of shag. Momenteel kan nog geen bonvrije verkoop van tabak en shag worden verwacht, Moch evenwel blijken, het geen insiders niet onmogelijk achten, dat een deel van het publiek deze shag- en tabaksbonnen niet laat hono reren, dan zou de mogelijkheid om de kerftabak en shag bonvrij te verkopen opnieuw onder ogen worden gezien Prijzen worden hoger ■yAN OFFICIËLE zijde vernemen wij tenslotte nog. dat de regering voet bij stuk heeft gehouden ten aanzien van haar plannen tot verhoging der accijns. Daarom zullen alle sigaretten, sigaren en tabakssoorten met ingang van 1 Januari aanmerkelijk in prijs stijgen. 1^ AAR wij uit welingelichte bron vernemen kunnen een dezer dagen nieuwe, rechtstreekse onderhandelingen worden verwacht met Djogja De regering in Den Haag heeft dr. v. Mook geïnstrueerd zo spoedig moge lijk contact te zoeken met de republikeinen. Volgens betrouwbare gegevens zou dit eerste contact bespoedigd worden door besprekingen welke te Londen zijn gehouden tussen Nederlanders en Indonesiërs. T>IJ DE gemeenteraadsverkiezingen in Rome hebben de communisten versterkt met de linkse socialis ten gedacht met een grandioos suc ces uit de bus te komen. Maandenlang hebben zij hun actie op deze verkie zingen afgestemd. Een sprekend suc ces zou voor hen uitermate welkom zijn geweest; de verkiezingen te Ro me zijn als het ware op te vatten als een grote krachtproef. Ithmers in het bezit van het bestuur te Rome, zou van daaruit een nog grotere communistische actie Italië kunnen overstromen. De verkiezingen zijn echter op een communistische misrekening uitgelo pen. Weliswaar hebben zij hun stem- menaantal kunnen vergroten, dank zij de ontevredenheid der werkloze ar beiders, maar daar staat tegenover, dat de Christen-democraten verhoudings gewijs een veel grotere winst hebben behaald dan Hét Volksblok zoals het bloc der communisten en linkse so cialisten heet. De winst der Christen democraten is zelfs zo sprekend, dat men gerust het bewijs eruit kan ha len, dat de ogen van Rome zijn open gegaan voor de leugens uit Moskou. Hier zijn enige cijfers. Behaalde het Volksbloc in 1946: 186.599 stemmen, thans zijn het er 208.566. De C. D. kregen vorig jaar 102.252 st. en thans 204.247 st. der halve bijna eens zoveel. Tyle gaat er nu burgemeester van Rome worden? Het is de vraag, die in Italië in het middelpunt der be langstelling staat. Natuurlijk zullen de communisten veêl kabaal maken en zeggen: het moet een onzer zijn. Doch zulks is irreël, want hun zeer kleine verkregen stemmenmeerderheid recht vaardigd deze wens in het geheel niet Met veel meer recht kan de C. D. de burgemeesterszetel opeisen, dit dooi de verhoudingsgewijze grotere aanwas der partij. Bovendien is er ook een bijzondere reden zo schetst de Maasbode zeer terecht waardoor er een kath. bur gemeester in Rome moet komen. In 1949 nl. zal het twintig maan den durende H. Jaar beginnen, dat naar verwacht wordt, honderduizen den pelgrims naar Rome zal brengen Ieder begrijpt, dat een communisti sche burgemeester niet alleen een wanklank in deze plechtigheid zou geven, maar wellicht tienduizenden er van zou weerhouden naar Rome te ko men; en dat zou toeristisch gezien 'r geweldige tegenslag voor Italië zijn. JjA EEN GEHEIME bijeenkomst van V/2 uur heeft de raad der Arabi sche Liga besloten om maatregelen te nemen teneinde de Arabische boycot van het Zionisme in Palestina effec- tievër te maken. Een dezer maatrege len zou zijn het sluiten van alle Ara bische landen voor de joden. Op de bijeenkomst van de commis sie voor Palestina c^r V.N. hebben Syrië en Irak resoluties ingediend, waarin Engeland .wordt verzocht Pa lestina onder beheer van de V. N. te plaatsen totdat volledige onafhanke lijkheid kan worden verleend, terwijl bepaalde juridische punten van het Palestijnse probleem naar het inter nationale gerechtshof dienen te wor den verwezen. Om tot de vorming van de nodige regeringsorganen te kunnen komen, dient volgens de Syrische resolutie de Assemblée Engeland aan te bevelen Palestina gedurende een tussenperiode onder beheer van de V. N. te stellen, opdat Engeland in die periode zijn werk in Palestina kan voltooien. Er moet dan een souvereine staat van ge heel Palestina worden gemaakt, op democratische basis. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Matige, vooral aan de kust tij delijk krachtige, Westelijke wind. Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Later enige daling van temperatuur. Zon onder 17.46 uur. Maan on der 18.43 uur. Vrijdag: Zon op 7.06 uui. Maan op 10.58 uur. rpROUW is gealarmeerd door de plaats, welke aan Kardinaal de Jong werd gegeven bij de plechtigheid ter gelegenheid dei- eedsaflegging door de Prinses-Re gentes. Tegenover de troon, voor het gestoelte van de voorzitter, ston den enige rijen stqelen. De eerste rij daarvan was bezet door de Raad van Ministers. De tweede rij door de Raad van State Daarachter stond één stoel, die door de Kardinaal-Aartsbisschop van Utrecht werd ingenomen. Daarachter bevonden zich nog twee rijen stoelen, die door andere autoriteiten en gasten werden be zet, bij wie o.a. de Sultan van Pontianak zich bevond. De Kardinaal -^Aartsbisschop werd dus beschouwd als de voor naamste gast en het anti-revolu tionaire blad ziet daarin een be voorrechting van de Katholieke Kerk boven andere kerkgenoot schappen. Er hadden, zegt het blad op dezelfde rij stoelen moeten staan voor de Protestantse en oud Katholieke Kerken. Het A.N.P. legt nu echter uit, dat hier Van zulk 'n bevoorrech ting geen sprake was. De Kardi naal was niet uitgenodigd als ker kelijke autoriteit, doch als Groot kruis in de Orde van de Neder landse Leeuw evenals Prof. Ger- brandy, Generaal Winkelman en Admiraal Helfrich. Hieruit volgt, dat des kardinaals plaats niet was bij de uitgenodigde kerkelijke ver tegenwoordigers, onder wie de opperrabbijn in het ressort 's-Gra- venhage. Dat de Kardinaal boven dien zijn plaats niet had terzelfder hoogte als de grootkruisen in de Orde van de Nederlandse Leeuw vindt zijn oorzaak hierin, dat hij internationaal protocolair wordt beschouwd als Prins van den bloe de. Bij de plechtigheid is geheel gehandeld overeenkomstig het des betreffende protocol Het vaderland kan dus gerust zijn. (SPECIALE CORRESPONDENTIE) JjtRANKRIJK staat weer voor een gevaarlijke crisis. Wilde stakingen, waarin men gemakkelijk de hand der communisten kan vermoeden, brengen het land en speciaal de hoofdstad in beroering. De aanstaande ge- meenteraadsverkeizingen hitsen de politieke hartstochten op. Wat moet er van dit mooie land worden, als het in zijn armoede zo nog door klassen strijd en andere vormen van tweedracht wordt geteisterd Een speciale correspondent, die niet lang geleden het land bezocht, geeft er als volgt zijn sombere (laten we hopen al te sombere) visie op. ^ONDAG viert de H. Kerk over de gehele wereld de jaarlijkse Alge mene Missiezondag. Zij roept dan al haar kinderen in en buiten de missies op. zich te verenigen in een grote smeking, om Gods genade over haar missie-arbeid te verkrijgen. Aan allen vraagt zij de H. Mis, de H. Communie en een milde bijdrage in een bijzondere collecte. Daarenbo ven wekt zij nog eens dringend op, deel te nemen aan de Pauselijke Mis siegenootschappen. in het bijzonder urn het Pauselijk Genootschap tot Voortplanting des Geloofs, dat alle mis siën steunt, en de grondslag en het uitgangspunt vo/mt van de medewer.- king der gelovigen aan de uitbreiding der Kerk, en daarom in iedere pa rochie georganiseerd is. om een da gelijks gebed en een geregelde aal moes van allen te verkrijgen. De gehele Kerk werkt aidus aan de uitbreiding in het Godsrijk: alle ge- lovigen voor alle ongelovigen. Communisten slaan toe Qm de ontbinding van Frank rijk te begrijpen, dient men er ter dege rekening mede te houden, dat 't staatkundige verrottingsproces reeds lang voor de oorlog bezig was. Het ge loof hield niet of nauwelijks stand, men had grote vrees voor kinderen, slechts kleding en genot streefde men na. Er waren tal van Fransen, die be weerden, dat zij „bon Catholique" wa ren. doch dit katholicisme niet prac- tiserend uiteen. Het geloofsverlies de vrees voor kinderen, het weg glijden der moraliteit leidden naar het verval. En voor de oorlog reeds maak ten de communisten van de weten schap gebruik, dat het in een land, waar de staatkunde niet op christelij ke grondslag is gebouwd, dat het in 'n land. waar sociale onrechtvaardigheden aan de orde van de dag zijn, dat het in een land. waar behaagziekte en 't zich in vermaak uitlevende volk, goed werken is met vage beloften en met even vage als onchristelijke beginselen Het is niet om aan te zien, hoe ernstig dat prachtige Frankrijk er aan toe is. Wanneer men de bouwwerken, dooi de Fransen voortgebracht, beziet, wan neer men van de schoonheid van de Kathedralen weet te genieten, dan zou men kunnen huilen, want dit mach tige volk, dat zulk een rijk verleden heeft, staat voor de afgrond Indien het oude Europa - zoals som migen beweren binnen enige hon derden jaren het bestaansrecht geheel verloren heeft, dan zal Frankrijk on getwijfeld het eerste land zijn, dat in de poel der ondergang wordt dompeld Het reddend middel Gaulle heeft waarschijnlijk wel ingezien, dat zijn land alleen te redden was, indien de christelijke be ginselen ten grondslag zouden liggen aan de staatkundige opvattingen. Ziende echter, dat het volk deze grond slag niet meer zou willen aanvaarden, zal de Gaulle naar een andere oplos sing hebben gezocht om zijn land voor gehele ontbinding te behoeden. Dezer dagen nog heeft hij gezegd, dat Frankrijk van het buitenland geen hulp behoeft te verwachten, zolang het volk politiek zo verdeeld zal blijven. Hij verzekerde daarbij, dat het land ten prooi zou vallen aan anarchie, een verzekering overigens, die reeds bijna door de werkelijkheid is benaderd. De Gaulle beloofde de handel en indus trie buiten staatsbemoeiing te houden, behalve brood en steenkool. Of deze beloften, die de nieuwe actie vooruit gaan. voldoende zullen blijken, lijkt mij hoogst onwaarschijnlijk om geen vernietigender adjectief te gebruiken. Indien er geen wonder ge- ge schiedt, dan zal Frankrijk onherroe pelijk en reeds binnen zeer korte tijd volledig ten gronde gaan. De nood is hoger dan men buiten de Franse gren zen - behalve in Rusland - ook maar eni germate vermoedt. Zou de verminder de kracht in de toename van leden tot de Communistische Partij reeds' op een kentering ten goede duiden? Zou de onzekerheid van 't volk ten aan zien van de nieuwe dictatuur uitgroei en tot een hartstochtelijk; neen? Zou de onzekerheid van het politieke ge knoei en het intuitief aanvoelen van een naderend onheil voldoende blijken om de koers te veranderen in een Christelijke richting? Dat God het geve, want met of zonaer Frankrijk, staat of valt het ouae Eu ropa. Stakingen nemen toe TAE STAKINGEN, die Parijs thans ontredderen zijn. zoals wij reeds lieten uitkomen te wijten aan communistische agitatie, zonder twijfel als uitvloeisel van het actie program der ..Komintern". Het staat thans vast, dat het per soneel van de koopvaardij vanaf lie den het werk neerleggen, niet alleen Parijs, maar in alle havens van Frijkrijk en Algerië. En dat nog wel, nu Frankrijks voedselpositie zo uiter mater benard is! De arbeiders in de energiebedrij ven zullen vandaag beslissen of zij zich bij de staking zullen aansluiten. Ramadier en Lacoste, de minister van industriële productie, hebben de voorstellen van een delegatie dezer vakverenigingen afgewezen en een antwoord gegeven, ..dat brutaal is en doet denken aan het antwoord van een reactionaire regering De vakvereniging van Parijse chauf feurs gaat vapdaag staken. Om de transportmoeilijkheden uiter mate te kunnen oplossen worden 14.000 militaire vrachtwagens uit de Franse bezettingszone van Duitsland en uit geheel Frankrijk naar Parijs overge bracht. TAE STICHTING Nieuw-Walcheren organiseert ter gelegenheid van de herbeplanting van het eiland Wal cheren op Dinsdag 4 November plech tigheden en feestelijkheden te West- Kapelle, Vlissingen en Middelburg. De herbeplantingsweek zal op 3 No vember 's avonds in de concert- en gehoorzaal te Middelburg worden in geleid met een „ster-avond", welke door de N.C.R.V. aan de Stichting Nieuw-Walcheren is aangeboden. Op 4 November om 8.30 uur v.m. vertrekt van Middelburg een stoet auto's met genodigden naar West-Ka- pelle (plechtigheid Zuidstraat), van West-Kapelle gaat men naar Vlissin gen (plechtigheid Bellamy park. kerk dienst St. Jacobskerk en lunch). De tocht wordt daarna voortgezet naar Middelburg.' In de loop van de mid dag en de avond wordt bezocht „Jeugd plantddag" en het Seisbolwerk, inter nationale vlaggenpaAde, tentoonstel ling ..Geborgen land" in het kunst museum, vuurwerk Kanaalweg en tap toe van de Marinekapel. Zoals gemeld ligt het in het voor nemen van Prinses Juliana en Prins Bernhard op 4 November Walcheren te bezoeken. TTITSPRAAK DOENDE veroordeelde de Amsterdamse rechtbank de oud hoofdredacteur van Elseviers Week blad, de heer H. A, Lunshof tot een principiële geldboete van f 10 subs. 10 dagen hechtenis.. De officier van Justitie had op 1 October f 100 subs. 15 dagen geëist. Op die datum had de heer Lunshof zich te verantwoorden wegens het feit, dat hij geweigerd had voor de rechter-commissaris de zegsman te noemen, die hem had ingelicht over de geheime notulen van Linggadjati. waarover hij in zijn blad een publi catie had doen verschijnen. Zijn verdediger, mr. P. Gerbrandy, voerde aan. dat de heer Lunshof zich bij zijn collega's onmogelijk gemaakt zou hebben, indien hij na zijn belofte van geheimhouding, de naam van zijn zegsman bekend had gemaakt. Op de ze grond bepleitte de verdediger over macht. Ook meende hij dat het door de Officier van Justitie bestreden be roepsgeheim van de journalist wel de gelijk bestaat. De rechtbank motiveerde., het vonnis, met er op te wijzen, dat het wetboek van strafvordering slechts twee ar gumenten erkent, die een getuige kun nen ontslaan van de verplichting ver klaringen af te leggen, namelijk over macht en beschermen van het open baar belang. Men kan zeker verwachten, dat deze zaak in hoger beroep komt. omdat de kwestie van het beroepsgeheim voor de journalist van zeer grote beteke nis is. (Van onze Haagse redacteur). yAN OFFICIËLE ZIJDE vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt om het keurkorps Maréchaussée te ontheffen van zijn politiële taak en er een zuiver militair onderdeel van te maken. Slechts een klein gedeelte der Ma réchaussée zou voorlopig met politie werkzaamheden worden belast. In het leger zou de Maréchaussée worden gegroepeerd tot een beroeps corps infanterie. In dit verband wordt als nieuwe commandant de naam genoemd van generaal-majoor ir. Tans, momenteel gouverneur van Den Haag. GJTEMT het verheugend, dat nu op vele plaatsen in land en provincie series nieuwe woningen verrijzen, het mag ook als een bewijs van herstel gezien worden, dat nu ook de eerste nieuwe kerk zal worden gebouwd. Oostburg, in Zeeuwsch-Vlaanderen, is de eerste plaats in het Bisdom Breda en als we goed zijn ingelicht ook in Nederland, waar na de bevrijding een nieuwe kerk zal worden gebouwd. We zijn naar aan leiding van dit feit op bezoek gegaan bij de architect, de heer Frans Mol in Breda, en troffen het bijzonder, daar hij ons de maquette toonde van het nieuwe kerkgebouw en we dus direct een goede indruk konden krijgen van het Godshuis, dat de parochie Oostburg zal gaan bouwen. Allereerst trof ons de opvallende soberheid van deze nieuwe kerk, zoals we die daar in beeld zagen gebracht. In de kerk van Oostburg. zo bevestigde ons de heer Mol. is inderdaad gestreefd naar een heel een voudige bouwwijze. Dit is allereerst plicht van de tijdsomstandigheden, die een grote versobering opleggen. De bouw van een nieuwe kerk vor dert toch reeds grote sommen. Maar toch is de sobere eenvoud van dit kerkgebouw ook uit architectonisch oogpunt gerechtvaardigd en zal het een waardige en schone indruk maken, omdat de toren een rijke bekroning vormt. Wanneer we de maquette bekijken, kunnen we niet anders zeggen, dan dat deze een treffende indruk maakt. Zij geeft het beeld van een har monisch geheel, waarvan ieder onderdeel verantwoord is. Uitwendig is feitelijk alles aan deze kerk eenvoudig; geen grote roosvensters of lang gerekte kerkramen, maar kleine vensters, die evenwel door hun rhyth- mische opeenvolging een sieraad zijn. Hoe is in grote lijnen het inwendige van de kerk, die U gaat bouwen? zo luidde een volgende vraag. De grote ruimte van het middenschip wordt van de zijgalerijen ge scheiden door een rij kolommen. Zoals de versiering van een gro£e ruimte gevormd wordt door haar omlijsting, zo vormt deze krans van kolommen de versiering van het middenschip. Ook binnen in de kerk is alles een voudig gehouden, maar toch zal dit de waardigheid en de schoonheid van' dit kerkgebouw zeker niet in de weg staan. De firma Sprangers uit Breda is reeds met de uitvoering van het werk begonnen en hoopt er op het einde van het volgend jaar mee klaar te zijn. Dan zal Oostburg zijn nieuwe kerk bezitten. TT ET LID der Tweede Kamer, de heer Andriessen heeft aan de minister van Economische Zaken gevraagd, waarom sinds Augustus 1945 geen ser viespunten aan anderen dan huwen den zijn verstrekt. Is dc minister niet van oordeel, dat door het niet verstrekken van zulke punten onhoudbare toestanden, voor al in gezinnen met kinderen, ontstaan zijn? vraagt hij zeer terecht. En hij verzoekt de minister zodanige wijzi gingen in het verstrekken van pun ten voor de aankoop van serviesgoe deren aan te brengen, dat ook ande ren dan huwenden zich het noodzake lijke serviesgoed kunnen aanschaffen. TANIGE TIJD GELEDEN zijn prijzen voor de huishoudwas verlaagd. Een dergelijke verlaging heeft ech ter alleen zin. wanneer zij ook in de practijk wordt doorgevoerd. De Opsporingsdienst van de Prijs- beheersing heeft in de laatste twee weken een uitgebreide controle ge houden o.m. in Brabant en Limburg. Er werden 131 wasserijen bezocht. Te gen 25 daarvan moest proces-verbaal worden opgemaakt en wel 14 proces sen-verbaal terzake overtredingen van de loonbepalingen en 11 processenver- baal voor overtredingen van de prijs- voorschriften. Speciaal t.a.v. de witwasserijen wordt er de aandacht op gevestigd, dat. als de wasgoederen niet zijn verzekerd, de maximumprijs met 3 pet. moet worden verlaagd. Een strikte naleving van de loonbepalingen is nodig ten- inde het prijspeil in de hand te hou den. f "II ,A YTON zal voortaan optreden als adviseur van de minister van Bui tenlandse Zaken, George Marshall. JN HET VOORJAAR van 1947 bleef ke het aanbesteden van woningen zou het aantal aanbestedingen voor de bouw van woningen ver achter bij hetgeen redelijkerwijze had mogen worden verwacht en ook noodzake lijk was, om het opgestelde bouw programma voor 1947 te kunnen ver wezenlijken. In Mei 1947 heeft de mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting zich daarom genoodzaakt gezien bepalingen af te kondigen, wei- Ter gelegenheid van het Maria-congrcs in Argentinië sprak de H. Vader vanuit zijn zomerverblijf Gastel Gandolfo een radio-boodschap uit tot het Congres. den stimuleren. Reeds spoedig bleek, dat deze maatregelen succes hadden, zodat niet minder dan 35.000 woningen in 1947 zijn aanbesteed en gegund. Aangezien dit aantal reeds uitgaat bocen hetgeen in verband met de be schikbare arbeidskrachten en materia len gerekend werd te kunnen worden verwezenlijkt, dreigt het gevaar, dat de bouwnijverheid overmatig zal wor den belast. Om dit te voorkomen, en om het gevaar te ontgaan, dat op reeds in uitvoering zijnde bouwwerken der-- tekort aan arbeidskrachten en moge lijk niet tijdig beschikbaar zynde materialen stagnatie optreedt, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting bepaald, dat tot 1 Januari 1948 geen rijksgoedkeurin gen meer zullen worden verleend voor de bouw van woningwetwonin gen. Van deze maatregelen zijn uit drukkelijk uitgezonderd de particu liere bouw, al dan niet met over heidssteun, en de herbouw. Opdrachtgevers, zilllen dus wel .kun nen overgaan tot aanbesteding en gun ning van woningwetwoningen, terwijl de uitvoerders alle maatregelen kun nen nemen, om na 1 Januari 1943. als rijksgoedkeuring verleend word'i. aan de uitvoering van nieüwe woningen te beginnen. "^"AAR wij uit welingelichte krin gen vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van de secretaris-generaal van het De partement van Binnenlandse Za ken Mr. J. Prinsen tot burgemees ter van Haarlem. (AVER ENIGE DAGEN zal de gezant van Egypte bij de H. Stoel, Taher bey el Emery, zijn geloofsbrieven over handigen. Hij zal de eerste Mohamme daan zijn, die met een diplomatieke opdracht bij het Vaticaan is belast se dert 1489. Met de intrede van Taher- bey el Emery zal tevens de eerste niet Christelijke diplomaat bij de H. Stoel zijn geaccrediteerd. TJET NEDERLANDS legercommuni- qué uit Batavia maakt melding van beschietingen op verschillende plaat sen van Nederlandse posten en pa trouilles. De Nederlandse verliezen op 14 October waren 3 gesneuvelden en 5 gewonden. TAE LAATSTE TIJD worden in de modemagazijnen dameshoe den met opgezette vogels, of met vleugels en koppen van vogels te koop aangeboden. Bij de vogel wet van 1936 is echter het kopen en verkopen van opgezette vogels of delen van vogels, verboden. jgEEN. een Nederlander, voormalig leider van het werkkamp Schmid- Huette. is door een Britse militaire rechtbank wegens moord veroordeeld tot de dood door de strop. ^TAAR de Ned. Overzeese gebieds delen in de West. alsmede naar verschillende bestemmingen in Afri ka en Amerika is het luchtrecht voor gedrukte stukken, t.m. 20 gram bij verzending per KLM verlaagd. yOLGENS de „Sillon Belgo" heeft België reeds 70.000 ton pootaard- appelen in Nederland besteld. J^AAR de bedrijfsgroep detailhandel mededeelt, is wederom étalage verlichting toegestaan voor de mid dag- en avonduren van een half uur na zonsondergang, tot het tijdstip van sluiting der winkels. Bij wijze van uit zondering mag in de perioden van 1 t.m. 5 December en van 22 t.m. 24 De cember a.s. de étalage tot 10 uur 's avonds worden verlicht. Het blijft nog pehter steeds verboden om lichtre clame of neonverlichting te ontsteken. OIDAULT de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft het Franse kabinet de verzekering gege ven. dat de voorlopige tussentijdse hulpverlening door de V. S. voldoende zal zijn om de Franse industrie op gang te houden totdat het plan-Mar shall in werking treedt. Bidault. die uit Washington te Parijs is terugge keerd, heeft tijdens zijn bezoek aan de V. S. mot Truman en Marshall ge sproken en hen gewezen op de drin gende behoefte van Frankrijk aan dollars.

de Stem | 1947 | | pagina 1