Loontoeslag, bedrijfssteun en herscholingsmogelijkheden Nicuw departement ingesteld Nieuw Wetsformulier Ook de Sovjets willen verdeling van Palestina STAD EN LAND Als onze jongens thuis komen Departement van Oorlog op de bres voor gedemobiliseerden Haringvangst stagneert over Consulaire rapport IN i" KORT Sluis komt er weer bovenop DERDE JAARGANG No. 897 DINSDAG 14 OCTOBER 1947 Met dr. Beel als hoofd Gebrek aan zout Bewolking Den Haag gerust Spoedig meer autonome gebieden op Java en Sumatra dea gouverneur van Curaqao. dr. P, A. Kasteel is uit Curacao op Schiphol aangekomen, om o.a. de dol lar-kwestie tussen Nederland en Cu rasao te bespreken. In verband met het Regentschap Bedrijven tegen Belgisch uitvoerrecht Sophoelis is niet bang Dreigende tyrannie van een minderheid Het Vloeiweide-drama /Va de zwijnen nu de arenden Nieuwe Generale Overste S. V. D. Industrialisatie en platteland Vernieu wings werkzaamheden te Hulst Op „sommige punten" afwijking met Amerikaanse mening Truman wil „Kominform" te lijf Beroepskeuze en voorlichting Brutale diefstal te Loon op Zand Huisvesting nog een groot probleem Slichting 1940-1945 Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A F. J. Aernoudts: C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A J. J. M. Mes: Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0 26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrek' Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. (Van onze Haagse correspondent). HET STEMT tot grote voldoening dat de overheid voornemens is alle mogelijke steun en faciliteiten te verlenen aan de tienduizenden mi litairen, die in de loop van 1948 uit Indonesië zullen terugkeren. Het blijft deze keer niet bij een beroep op de vroegere werkgevers. Inte gendeel. Bij algemene maatregel van bestuur wil de regering een com plex maatregelen treffen die ten doel hebben de terugkeer der gede mobiliseerden tot het bedrijfsleven te vergemakkelijken. Inspecteur voor demobilisatie REEDS GERUIME TIJD geleden, werd er een interdepartementale demobilisatie-commissie ingesteld. Zo als het woord reeds aangeeft, bestaat deze commissie uit vertegenwoordi gers van alle departementen, die bij de demobilisatie en de heropneming der gedemobiliseerde in het bedrijfs leven zijn betrokken. Ook vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid maakten deel uit van deze commissie. Haar doel was maatregelen voor te stellen, die ge nomen dienden te worden om de over gang naar de burgermaatschappij voor de gedemobiliseerden te vergemakke lijken. Van deze taak heeft de com missie zich gekweten en in een uit voerig rapport heeft zij haar bevin dingen neergelegd. In grote trekken hebben de voorgestelde maatregelen de volledige goedkeurinr van de re gering. Om de uitvoerir der maat regelen te vergemakkelijken is reeds 'n inspecteur v. d. demobilisatie aan gesteld, die de centrale top vormt. Herscholing en studie AP GROND van dit rapport is bin- nenkort aldus vernemen wij een voorstel te verwachten van de mi nister van Oorlog. A. Fiévez, tot een Maatregel van Bestuur, waarin een en ander bij de wet worde geregeld, Nauwkeurig worden hierin de emo- JJET gister verschenen staatsblad vermeldt een koninklijk besluit tot instelling van een departement van Algemeen Bestuur, dat de naam zal dragen van ministerie van Algemene Zaken. Aan het hoofd van dit departement - dit is minister-president dr L J M. Beel is de zorg opgedragen voor de zaken betreffende het algemeen rege ringsbeleid van het koninkrijk, voor zover deze zorg niet bepaaldelijk wordt behartigd door een der andere departementen van algemeen bestuur. (Van onze Haagse correspondent). JJE HARINGVANGST stagneert mo menteel wegens gebrek aan zout. In Scheveningen moest Zaterdag de eerste logger binnenblijven. Per log ger gebruikt men per 14-daagse reis ongeveer 20.000 kg. zout, hetgeen be tekent, dat alleen Scheveningen per maand 3.600.000 kg. zout nodig heeft. De eerste nieuwe zoutaanvoer wordt eerst eind October of begin Novem ber verwacht uit Italië. Dit betekent, dat een niet onaan zienlijk deel van onze haringvloot, gedurende enkele weken zal moe ten worden opgelegd, hetgeen bete l-ent: geen deviezen. Het zout uit Boekelo mag van het Rijksbureau voor Chemische produc ten niet voor de haringkakerij wor der. gebruikt, aangezien het door zijn betere kwaliteit bestemd is voor keu kengebruik en export. Rederskringen zijn van mening, dat deze schadepost voor onze nationale economie is ont- staanwegens gebrek aan inzicht bij hot Riiksburpflii TWEE ZWARE JONGENS uit Am sterdam zijn met hun 6 helpers gearresteerd i.v.m. de vorige week op een Amsterdamse winkelier ge pleegde overval. Een lid van het duo had in de Ver. Staten levenslang ge kregen voor een moord, doch had gra tie gekregen. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Na ochtendmist vrij veel bewol king. Overwegend droog weer. Iets minder zacht dan gisteren] Weinig wind. Zon onder 17.53 uur. Maan on der 18.56 uur. Woensdag: Zon op 7.03 uur. Maan op 8.20 uur. lumenten der gedemobiliseerden vast- gestèld. Zo krijgen zij o.m. een demobili satiepremie, burgerkleding, textiel punten enz. Belangrijker is, dat hierin tevens de herscholingsmogelijkheden worden ge regeld. Het ligt voor de hand, dat vele gedemobiliseerden een ander beroep zullen wensen te kiezen, dan zij aan vankelijk voor hun opkomst uitoefen den. Om te bereiken, dat dit tot de mogelijkheden gaat behoren zullen speciale herscholingscursussen wor den ingesteld. Speciaal hebben die be roepen de aandacht, waarnaar veel vraag is van de zijde der gedemobili seerden en der werkgevers en waarin de candidaat in betrekkelijk korte tijd opgeleid kan worden tot een volwaar dig vakman. Reeds tijdens deze her scholing zal een redelijk loon worden uitbetaald. Mocht dit loon i.v.m. de gezins verhoudingen der gedemobiliseer den in bepaalde gevallen niet toe reikend zijn om redelijk te leven, dan zal de gedemobiliseerde recht kunnen doen gelden op een soort overbruggingsloon. De staat past dus bij, om herscholing ook voor ge zinshoofden mogelijk te maken. Ook gedemobiliseerden, die een eigen bedrijf wensen te beginnen of wensen voort te zetten, zullen in beperkte mate op speciale over heidssteun kunnen rekenen. Tot hoe ver deze steun reikt is ons niet be kend. Zijn wc echter goed ingelicht dan zou men voornemens zijn in speciale gevallen zelfs een rente loos crediet te verstrekken. Speciale maatregelen zullen worden getroffen voor hen, die wensen te stu deren, in de vorm van studiebeurzen. De meeste maatregelen, die binnen kort bij Algemene Maatregel van Be stuur van kracht zullen worden, zul len worden uitgevoerd onder auspi ciën van de sociale dienst van het Mi nisterie van Oorlog. Momenteel is de ze dienst bezig in diverse centraal ge legen provinciesteden in het gehele land, kantoren op te richten om straks de gedemobiliseerden met raad en daad te kunnen bijstaan en ieder ge val afzonderlijk te kunnen bekijken. Deze bureaux zullen worden inge richt in de kantoren der gewestelijke arbeidsbureaux, waardoor de samen werking met deze arbeidsbureaux al zeer eenvoudig kan worden. (Van onze Haagse correspondent). TTIT GOEDE BRON vernemen wü, dat spoedig de vorming mag worden verwacht van nieuwe auto nome gebieden, zowel op als Sumatra. Hoewel officiële ard- voerders weigeren deze g ;den nader aan te duiden, ligt het voor de hand, dat het allereerst betreft een uitgestrekte strook, ongeveer zo groot als Nederland rond Padang, West-Java en een bepaald gebied van Oost-Java. Men toont zich in regeringskringen zeer gerust over de inhoud van het definitieve consulaire rapport. Ten aanzien van de mededeling, dat het rapport ook vele Nederlandse bestands schendingen zou constateren, zei men ons dat zulks zeker mogelijk kan zijn Men wees echter in dit verband op het feit, dat in het voorlopige rapport is vastgesteld, dat beide partijen de order „Staakt het vurend niet geheel hebben geëerbiedigd, doch tevens, dat het voorlopig rapport erkende, dat de Nederlanders pas tot zuiveringsacties dus tot bestandsschendingen over gingen nadat de terreur in het repu blikeinse gebied tussen de Nederland se wiggen was toegenomen. Overigens wees men er nog op, dat Nederland niets te verbergen heeft. Overigens gelooft men hier, dat de aanvankelijke rust rond de In donesische kwestie in de loop van deze week zal plaats maken voor een grotere activiteit, zowel in den Haag, als Batavia en Djogja. 3 doden, 5 gewonden in Indië. JJET Nederlandse communiqué uit Batavia meldt, dat in Mid den en West-Java en in de hoek V?n Dost-Java enkele botsingen plaats hadden. De Nederlandse verliezen bedroegen gisteren drie doden, vijf gewonden en een ver miste. QOK AAN dienstplichtigen van de lichting 1945 en volgende lichtin gen, kan indien sedert de datum van opkomst twaalf maanden zjjn verstre ken, in zeer dringende gevallen klein verlof voor zaken worden verleend (dus ook aan bouwvakarbeiders). JJE cholera-cpidemie in Egypte breidt zich nog steeds uit. In de afgelopen 24 uur zijn 112 personen aan de ziekte bezweken. Kt J^ONDERDAG zal de grondwetscom missie door minister Beel worden gcinstalleerd. JJMDAT hij zijn kindje van 9 mnd. tegen een houten slaapkrib had geslagen, tengevolge waarvan het kindje overleed, is tegen een Amster dams transportarbeider 6 jaar geëist JN ZUID-CELEBES zal de nikkel- industrie enorm worden uitgebreid met een in de millioenen lopend Ame rikaans kapitaal. In Zuid-West-Cele bes zullen grote suikerfabrieken wor den opgericht. JTARL Gruber. de Oostenrijkse mjnis- Ier van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat Oostenrijk zonder het herstel van zijn oude grenzen geen enkel vredesverdrag zal aanvaarden. OE jaar is de heer C Leiden (A.R.) al lid de Kamer. ^"EDERLAND zal f v. d. Heuvel, lid van de Twee- ..volkswagens" porteren. in 1948 uit Duitsland 1700 Personen, die in nauw contact staan met de regering wijzen er voorts op, dat ook de toestand aan de fronten vrijwel week in week uit rustiger wordt, hetgeen niet anders dan vol doening moet schenken en waaruit eventueel ook zou kunnen blijken, dat de tijd thans niet geheel ongun stig is voor 't hervatten der onderhan delingen op instigatie van de „com missie van Drie". Republiek D jok ja TTIT BATAVIA wordt een klemmend verzoek van de verbonden poli tieke partijen aan dr. van Mook be richt, waarvan afschriften zijn gezon den aan de minister-president en de voorzitters van de Kamers der Staten- Generaal, om niet meer te spreken van ..Republiek Indonesia" maar van ..Re publiek Djogja". Vele overwegingen zijn aan dit verzoek voorafgegaan o.m. dat de republiek niet representatief is voor het Indonesische volk. De vooraanstaande Engelse Padvindersleidcrs, die momenteel een bezoek aan ons land brengen werden door hel Prinselijk Paar op het paleis Soestdjjk ontvangen. Van links naar rechts: (op het terras van het paleis): Commissaris Ds. Kalkman - Lord Baden Powell - Z.K.H. Prins Bernhard - Lord Rowallan - H.K.H. Prinses Juliana - Commissaris van Leeuwen en Glad Bincham. Op voor grond de Prinsesjes Margriet - Beatrix en Irene. "M'U de Prinses, vandaag het regent- schap van het koninkrijk zal aanvaarden, is krachtens artikel 74 der Grondwet een nieuw formulier van afkondiging vastgesteld voor wetten, koninklijke besluiten en alge mene maatregelen van bestuur. Het nieuwe formulier zal als volgt luiden: „In naam van H.M. Wilhelmina, bij de gratie Gods, koningin der Neder landen, prinses van Oranje Nassau, enz., enz., enz., wij, Juliana, prinses der Nederlanden, Regentes van het koninkrijk De prinses zal tijdens haar regent schap op haar paleis te Soestdijk ver blijven. Onmiddellijk na haar beëdiging in de Verenigde vergadering der Staten- Generaal zal Prinses Juliana in het Huis ten Bosch de nieuwe Griekse ge zant. de heer N. Telis, ontvangen, ter overhandiging van zijn geloofsbrieven Daarna ontvangt zij de Deense ge zant, de heer M. A. Wassard, die zijn nieuwe geloofsbrieven van koning Frederik komt aanbieden. JïET COMITÉ van Belgisch-Neder- lands-Luxemburgse samenwerking heeft aan de minister van Economi sche Zaken een brief gezonden, waar in het een advies van tachtig Neder landse bedrijven bekend maakt, met betrekking .tot het algemeen uitvoer recht van drie procent, dat door de Belgische Regering met ingang van 1 September jl. wordt geheven. Dit ad vies luidt, om langs officiële weg te trachten deze maatregel te doen op heffen. De bedrijven menen, dat indien de Belgen inderdaad besluiten tot het doorberekenen der drie procent aan hun Nederlandse afnemers, dit voor Nederland zou resulteren in een ver hoging resp. der kostprijzen en van het prijsniveau. T\E GRIEKSE eerste-minister So phoelis, heeft een beroep op het Griekse volk gedaan zich aaneen te sluiten tegen de dreigende tyrannie van een minderheid, die buitenland se belangen dient en het land tot slavernij wil brengen. Sophoelis gaf de verzekering, dat hij, ondanks communistische dreigementen» zijn politiek van verzoening zal voort zetten. De premier, die zijn amnestie-poli tiek verdedigde, verklaarde, dat een niet onbelangrijk aantal guerillastrij ders de wapens had ingeleverd. Een nog groter aantal heeft de wens te kennen gegeven zulks te doen, zon der er evenwel in te zijn geslaagd uit de „ijzeren ring", die de communis tische leiding heeft gesmeed, te ont snappen. Mc. Neil wel bang QRIEKENLAND is ook weer ter sprake gekomen in de politieke commissie der V.N., waar de stem- v. d. Jagt moet eerst Tribunaalstraf uitzitten jV/IEN ZAL zich herinneren, dat de A N.S.K.K.-er C. v. d. J a g t uit Oosterhout wegens zijn optreden in het Vloeiweide-drama 20 jaar gevan genisstraf te horen kreeg van de ad vocaat-fiseaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te Den Bosch. Deze v. d. Jagt had voordien al voor het Tribu naal tc Breda terecht gestaan, waar tegen hem 3 jaar internering was uit gesproken. Bij de behandeling was nog niet de smerige rol bekend, die v. d. Jagt in het Vloeiweide-drama heeft gespeeld. En deze N.S.K.K.-er hield natuurlijk zijn mond potdicht. Het Tribunaal veroordeelde hem dan ook alleen maar voor minder zware fei ten. Tijdens het verdere onderzoek van de tragedie op de Vloeiweide, is v d. Jagts aandeel evenwel duide lijk komen vast te staan. Het gevolg is geweest, dat v. d. Jagt ook naar den Bosch moest Bij informatie vernamen wij nu. dat hij eerst zijn interneringsstraf hem opgelegd door het Tribunaal zal hebben uit te zitten, waarna hij de jaren kan gaan brommen, die het Bij zonder Gerechtshof 22 October a.s. ovei hem zal uitspreken. J£EN bom is geworpen in de tuin van het Amerikaans consulaat te Jerusalem. Persoonlijke opgevallen kwamen niet voor. ming is gehouden over een Sovjet- Russische resolutie, waarin alle schuld voor de onlusten in de Balkan op de schouders van de Griekse regering wordt gelegd en verzocht wordt om terugtrekking van de buitenlandse troepen en oprichting van een com missie der V. N. ter supervisie van de Amerikaanse hulp aan Griekenland. Natuurlijk, kelderde deze resolutie Mc Neil (Engeland) trok van leer tegen de beschuldiging van Manoeilskij (Oekraine, behorend tot de Sovjet- groep) en ontkende ten stelligste, dat Engeland enige bedreiging tegen de onafhankelijkheid van Joego-Slavië, Bulgarije of Albanië overweegt. Toen hij betoogde, dat de beschuldigingen van Manoeilskij aan het adres van de Engelse labourleiders bewezen, dat de Komintern is teruggekeerd, sprong de gevatte Sovjet-landsadovcaat Wys- jinsky recht en antwoordde hierop sarcastisch: „U hebt er een nachtmer rie van gekregen, dat de 9 commu nistische partijen te Warechau verga derd hebben. Maar er is geen Komin tern. De Komintern had meer leden dan 9. Negen landen. en U bent al bang. U hebt hallucinaties en nacht merries waarom neemt u geen kal merend middel tegen de angst?" VTOLGENS de verhalen hebben er al heel wat wilde zwijnen links en rechts rondgedarteld. Sen sationele dingen zijn er al over rondgebazuind en de jagers is het water bij voorbaat al uit de mond gelopen. Maar wij zijn nog nie mand tegen het lijf gelopen die een heus wild zwijn in levenden lijve heeft mogen aanschouwen. De hoogconjunctuur in het le veren van wilde-zwijnen-verhalen is nu zo langzamerhand weer aan het tanen. Maar geen nood, we kunnen ons nu aan arenden gaan verzadigen. Want we hebben ver schillende berichten gekregen over rondcirkelende arenden. Echt waar zei men er bij. Was ik ook dat 'n automobilist op de weg van Deur-, ne naar Venraay halsoverkop stopte voor een levensgrote arend die op zijn auto kwam aangevlo gen. Tenminste zo dacht de brave autorijder, want de arend bleek eenpauw te zijn. Een Nederlander assistent JJET GENERALE KAPITTEL van 't Gezelschap van het Goddelijk Woord (S.V.D.), heeft te Rome ver gaderd en heeft, blijkens in het Missie huis te Teteringen ontvangen bericht, tot generaal Overste gekozen de Hoog eerwaarde Pater A. Kappenberg, die provinciaal was van de Oostenrijkse provincie. Tot zijn assistent Pater J. v. d. Heij den, geboren te Cuyk, missionaris van de Kleine Soenda-eilanden (Flo- res). Verder tot leden van de Gene rale Raad Pater Jos. Grendel, die ge nerale Overste was, Pater F. Herud, provinciaal van de Poolse provincie en Pater F. Humel, provinciaal van de Oostelijke provincie van de Verenig de Staten. Industriespreiding aangepast aan economische doelmatigheid JJET prijsgeven van het oneconorhi- sche kleine bedrijf, is volgens drs. Platenburg. die over „Industrialisatie en platteland" ti3 Venlo sprak, de eco nomische prijs, welke voor het behoud van de culturele functie van het agrarische volksdeel betaald moest worden. Thans hebben 50.000 boeren en tuinders geen bestaan in een eigen bedrijf en 52.000 maar een zeer bekrompen bestaan. In 19501959 wordt de toename van het aantal arbeiders per jaar op cir ca 30.000 geschat en de ervaring heeft geleerd, dat deze mensen niet „gedenatureerd" worden in de groot stad. Bijna 28 pet. van de Nederlandse be volking leeft nu reeds in steden bo ven 100.000 inwoners. Het nationale Plan gaat dan ook uit van het prin cipe der industrie-spreiding, waarbij economische doelmatigheid aangepast wordt aan de agrarische structuur, waarvoor spr. in aanmerking nam industrie met veel vrouwenarbeid en arbeid voor jeugdige personen. DE gemeenteraadsverkiezingen te Rome zijn relletjes uitgebro ken, waarbij een Chr. democratisch functionaris is gedood. Alhoewel de C.D. haar positie zeer heeft versterkt wordt het niet onmogelijk geacht, dat het Volksblok (communisten en link se soc.) een heel kleine meerderheid behaalt. Sinds enige tijd is men in Hulst van gemeentewege be gonnen met de ver nieuwing van de Overdamstraat en de Dubbele Poort, alwaar een nieuwe klinkerweg, een trottoir en een be hoorlijke riolering worden aangelegd. De plannen begin nen nu werkelijk heid te worden het geen de bewoners zeer op prijs stel len. Wat zij nog meer appreciëren is een betere straat verlichting. want in dit opzicht staat Hulst met zijn en kele gaslantaarns ver achter bij an dere, veel minder belangrijke, plaat sen. Het begin is echter gemaakt. Vol vei*trouwen zien de Hulstena ren de uitvoering der bestaande plan nen tegemoet. rpSARAPKIN, de Sovjet-vertegen-vorming van een Arabisch bestuur al- woordiger in de commissie voor daar te aanvaarden aldus heeft de Palestina der V. N„ heeft ter commis sie-vergadering verklaard, dat men „de joden het recht niet kan ontzeg gen in Palestina hun eigen staat te stichten". Dit betekent, dat de Sovjet- Unie in beginsel de aanbevelingen uit het meerderheidsrapport van de com missie voor Palestina der V. N. steunt: verdeling van Palestina tussen Arabie ren en Joden. De stichting van een joodse staat is „eer. volkomen rijpe en spoed-eisen de kwestie" geworden. De zaak moet op een brede politieke basis gesteld worden, zei de Sovjet-gedelegeerde. Tsarapkin meende wel, dat „som mige punten" niet zonder amendering door de Sovjet-Unie aanvaard zouden worden. Op al deze kwesties (o.a. de grens tussen de beide staten, de sta tus van Jeruzalem) wilde hij echter thans niet ingaan. Een woordvoerder van het Joodse bureau heeft de Sovjet-Russische ver klaring toegejuicht. Johnson (V. S.) zei dankbaar te zijn, dat de Sovjet-Russische verklaring over het Palestijnse vraagstuk op be langrijke punten veel op de Ameri kaanse gelijkt. „Syrië zal onvoorwaardelijke de Arabische Liga steunen door alleen onafhankelijkheid van Palestina en de ■Truman heeft een groot aantal Ame rikaanse staatslieden en diplomaten op het Witte Huis ontboden om hem volledig in te lichten over de toestand in Europa. In sommige kringen is men van me ning, dat dit grondige onderzoek van Truman de voorbode is van een nieuwe en meer positieve actie om zich met de economische en de voedselsituatie van Europa bezig te houden. Men verwacht, dat een grondig over zicht van de huidige sovjet-Russische strategie in Euroga in aanwezigheid van de Amerikaanse ambassadeur te Moskou en de mededelingen van Clay ton en Snyder de president waarde volle inlichtingen zullen verschaffen, waarop hij in antwoord op de vorming van de „kominform" een tegenpolitiek kan baseren. AARTSHERTOG Wilhelm van Habs- burg. die sedert Augustus jl. ver mist werd, is door de Russen in een kamp nabij Wiener Neustadt geïnter neerd. De aartshertog heeft tijdens de eerste wereldoorlog in een Oekrains regiment gediend. nieuwe Syrische regering intussen ver klaard. Londen heeft Syrië inmiddels laten weten dat de Britse regering verant woordelijk blijft voor de handhaving van orde en gezag in Palestina, zo lang de Britse troepen daar aanwezig zijn. Arbeidsbureau Middelburg begint •vrAAR WIJ VERNEMEN, zal het Ge- westelijk Arbeidsbureau te Mid delburg, dat zich tot nu toe alleen bepaalde bij voorlichting over beroe pen, zich met ingang van het nieuwe jaar ook gaan bezighouden even als de arbeidsbureaux elders met de beroepskeuze-voorlichting. Te Middelburg werd deze voorlich ting tot nu toe gegeven door de par ticuliere instelling „Bureau voor Be roepskeuze". Zijn wij wel ingelicht, dan zal dit lichaam nu zijn taak op geven, maar blijven samenwerken met het Arbeidsbureau. De voorlichting zal geschieden door een speciaal daarvoor geschoolde kracht, terwijl, zo dit nodig is, een psycnologisch onderzoek aan het ad vies voorafgaat. De voorlichting ge schiedt gratis. 7ONDAGMORGEN kwam men tot de ontdekking dat was ingebroken in de schoenfabriek der fa. H. Brands te Loon op Zand. Een flinke partij overleder van de fijnste soorten en enkele rollen flanel vielen de dieven in handen. Bij onderzoek bleek, dat de dieven door het W.C.-raampje naar binnen zijn gekomen, waarna een deur welke toegang geeft tot de fabriek, werd geforceerd. Het schijnt dat de dieven gebruik hebben gemaakt van een auto om de grote vracht naar el ders over te brengen. Ruim éen jaar geleden werd in deze fabriek even eens ingebroken en een aantal in fa bricage zijnde schoenen ontvreemd. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld o.l.v. commandant Leygraaf. Het is overigens wel merkwaardig dat Za terdagavond laat emkele landbouwers van het Land van Kleef hulp hebben geboden aan een auto die niet verder kon. omdat deze in het mulle duin zand was vastgelopen. De Loonse Duinen zijn maar matig geschikt als verkeerswegen en zeker niet in het late avonduur. Vermoedelijk heeft e.e. a. iets met de diefstal te maken. p edurende de zomermaanden stond het vermaarde „Jantje van Sluis" voor de schamele resten van het nog meer vermaarde raadhuis van het stad je, dat hij eens van de ondergang red- ■de. Die redding is vele eeuwen geleden. Jantje is even zovele jaren ouder ge worden en men kan het hem niet kwa lijk nemen dat hij ditmaal niet bij machte was het geweld te bezweren. Het raadhuis, zijn woonstêe. werd zeer zwaar beschadigd en Jantje ernstig verminkt. Maar zoals hij daar deze zomer te gen de massieve deurposten geleund stond, gehavend, doch niet onherstel baar en rechtop weer, bood hij een beeld van het stadje, waarmee hij sa mengegroeid was, van de wil tot leven en er weer bovenop komen die de bevol king bezielt. Een der meest remmende factoren termt echter het woningprobleem. Drie honderd vijf en zeventig woningen zijn geheel verwoest er dit betzküit meer dar zestig procent van de geneij wo ningvoorraad. Men is druk doende om in de behoefte te voorzien. Er zijn hon derdtwintig noodwoningen gebouwd en enige tijd geleden is men met de defi nitieve woningbouw begonnen. Reeds in September van het vorig jaar werd de eerste steen voor achttien perma nente huizen gelegd, maar het vlot niet bijster snel en nu zijn ze nog steeds niet voor bewoning gereed. Inmiddels zijn er weer twee en twintig in staat van uitvoering en acht en veertig ver keren in een minder vergevorderd sta dium van voorbereiding. In totaal zal binnen alzienbare tijd dus voor zestig procent in de behoefte zijn voorzien. Enkele vragen brengen. Een soortgelijk geval doet zich voor met het pensionaat, dat thans als interneringskamp wordt gebruikt. Ook dit enorme ge bouw zou talrijke personen onderdak kunnen verschaffen. Indien in deze richting een oplossing kan worden verkregen, zou, dunkt ons een belangrijke voorwaarde voor het herstel van Sluis zijn geschapen. (W. Groffen) Ret zou echter te optimistisch zijn om te veronderstellen, dat het reeds over een paar maanden zover zal zijn. De ervaring, welke men met de eerste achttien woningen heeft opgedaan, heeft wel geleerd, dat de vooruitzich ten ten aanzien van de huisvestings mogelijkheden in Sluis niet bepaald gunstig zijn indien men geheel van nieuwbouw afhankelijk zou zijn. Dit behoeft evenwel niet. Het stadje be zit een aantal grote gebouwen, die thans voor doeleinden worden gebruikt waarvoor zij niet bestemd waren en waarin een aantal personen gehuisvest is dat ver beneden het aantal blijft, waarvoor zij ruimte bieden. Wij denken hier aan het Hesdo- huis, waarin nu een zestig arbeiders voor de wederopbouw zijn onderge bracht. Zijn deze, zo vraagt men zich af niet in een der andere arbeiders kampen van West-Zeeuwsch-VIaan- deren te huisvesten, waar nog ruimte over is? Dan kan men in hét Hesdo- huis driehonderd Sluizenaren onder- Op Zaterdag 25 October zal in het Paleisraadhuis te Tilburg de plech tige installatie plaats hebben van de commissaris der Koningin, prof. dr. de Quay, als erevoorzitter en van mi nister dr J. Gielen, en de burgemees ters van Den Bosch, Tilburg en Eind hoven als ereleden der Stichting '40- '45 liet Tweede Kamerlid, dr. Mol, die eveneens het erelidmaatschap heeft aanvaard, is die dag verhinderd bij de plechtigheid aanwezig te zijn. De installatie zal plaats vinden in te genwoordigheid van de gehele provin ciale raad. BIJEENKOMST ZEEUWSE EN PRIJZENCOMMISSIES Vrijdag zal te Goes, in hotel Centraal een bijeenkomst van alle Zeeuwse prij- zencommissies plaats vinden. De plaatsvervangend dir.-generaal der prijzen, drs. Behrens zal daar o.m. het woord voeren. De moeilijkheden welke genoemde commissies ondervonden zullen ook naar voren worden gebracht alsmede hetgeen gepresteerd en reeds bereikt werd. BENOEMINGEN IN HET BISUOM HAARLEM Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te R.dam (O.L.V. Onb. en H. Ignatiusi de wel- eerw. heer W. Minnebo; te Leiden (H. Petrus) de weleerw. heer D. Plaat, die kapelaan was te Heemstede (H.Bavol Vervolgens tot kapelaan te R.dam (O.L.Vr. Onb. Ontv. en H. Ignatius) de weleerw. heer H. Konijn; te 's-Gra- venhage (Ziekenhuis St. Joannes de Deo) de weleerw. heer J. Tuyp. die as sistent was te Bergen (St. Antonius- pensionaat. HERBOUW SCHOONDIJKE GOEDGEKEURD. De gemeenteraad van Schoondjjkc werd in kennis gesteld van de be slissing van het college van Algeme ne Commissarissen voor de Wederop bouw, dat het basisplan voor de her- bouow der gemeente definitief is goe-I gekeurd.

de Stem | 1947 | | pagina 1