Het werk van de K.R.O. bedreigd Souverem Indonesië Gezinsverzorgsters op Bouvigne zonder achterdeurtjes Gebaseerd op louter verstand" Het K.B, inzake het Regentschap De clandestiene slachtingen te Wagenberg Radiorede Prinses Juliana Zó denkt AMERIKA over PALESTINA De taak van Sint Adelbert DERDE JAARGANG No. 896 MAANDAG 13 OCTOBER 1947 Omroepverenigingen teruggedrongen tot de zgn. principiële uitzendingen Onaanvaardbaar advies van Radioraad H Prof. Schermerhorn sprak Ontbinding koloniale verhoudingen Chili contra Joegoslavië Iets warmer Consulair rapport gereed Indonesië in Veiligheidsraad Britse resolutie met Belgisch amendement Fraude bij Beheers Instituut in Amersfoort Vaststelling „voorlopige demarcatielijn" Miwin Retour-actie Slechts dienende liefde kan het gezin en dus de maatschappij redden Een Joodse en een Arabische staat Weerzinwekkende toestanden in een schuur, die gebruikt werd als bergplaats, stal, slachterij en begraafplaats Studiecommissie weer aan het werk Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes. Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. oor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. DE RADIO-RAAD heeft Minister Gielen een advies uitgebracht inzake de regeling van de radio. Vol gens het Hbld. bevat het rapport het voorstel, om één zender te be stemmen voor een nationaal pro gramma en de andere voor de Om- rocp-verenigingen. Deze laatste zou den zendtijd verkrijgen, op voor waarde, dat zij hun eigendommen, studio's en technische apparatuur, afstaan. Zouden zy dit weigeren, dan adviseren de samenstellers van hft rapport, tot onteigening over te gaan. Dat de Omroep-organisaties hiervan niets willen weten, spreekt welhaast vanzelf. Immers, practisch betekent dit, dat hun zendtijd zal worden ge halveerd en dat zij de eigendommen, die door de luisteraar, vaak ten kos te van grote offers, werden bijeenge bracht, zich zien ontnomen. De Katholieke Radio-Oomroep staat hiertegenover even afwijzend als de andére Omroep-verenigingen. Prof. Kors, de voorzitter, die over deze kwestie de Pers van voorlichting dien de, verklaarde dit met grote beslist heid. Men had nog geen bevestiging om trent de juistheid van het Handels blad-bericht. Maar wetende, welke de geest is bij de leden van de Radio- raad, het college, dat de Minister ad viseert, kan men een dergelijk advies verwachten. Zou het voorgestelde in het rapport verwezenlijkt worden, danblijft de K.R.O. maar enkele uren van uitzen ding over en is er weinig gelegen heid voor initiatief. Hier spreekt een tendenz, om de Omroep-verenigingen terug te dringen tot de zogenaamde principiële uitzendingen. In tegenspraak met beweringen van sommigen, heeft prof. Kors nadruk kelijk verklaard, dat er niets is ge wijzigd «n de houding van het Ne derlands Episcopaat, dat de voorzitter van de K.R.O. opdroeg, te strijden voor het herstel van de katholieke omroep in zijn geest van voor de oor log, hetwelk geenszins uitsluit het sa menwerken met andere omroepen. leder Nederlander moet praotisch helpen bij medische verzorging pROF. SCHERMERHORN heeft Zon- dagavond een radio-rede uitge sproken, waaraan wij het volgende ontlenen: Herinnert u zich nog, hoe velen in de jaren rondom 1930 met een zeker enthousiasme over het fascistisch Ita lië spraken, waar in de wereld der dagelijkse verschijnselen Mussolini kans zag er dan toch maar voor te zorgen, dat de trein op tijd liep, dat de welvaart van het volk duidelijk en zichtbaar toenam? Hoevelen heb ben zich daardoor laten verblinden: het ging er in Italië uiteindelijk niet om. of de trein op tijd reed, maar het ging er om welke geestelijke krach ten de leiders bezielden, die dit tech- nich apparaat aanvoerden. Ik zou bij na geneigd zijn om hier direct achter tc zetten: Zo gaat het er ook niet om, of de Indonesische wereld in de ge stalte van de Republiek alle kinder ziekten van een opkomende staat ver toont, die maar denkbaar zijn. Het gebeuren in Azië, dat deze keer ook ons land zo sterk beroert, wordt in wezen bepaald door twee factoren, De eerste is de rondom de eerste we reldoorlog begonnen bewustwording van een zeer dunnen laag in Zuid- Oost-Azië. Dit proces is door het Wes ten ingeleid en de moderne techniek en wetenschap hebben een invalspoort in de Aziatische wereld gesmeed, waardoor de invloed van deze alles overheersende krachten ook daar voel baar is geworden. De volkeren van Azië zijn bezig iets van hun eigen per soonlijkheid uit vroeger eeuwen te rug te winnen. De andere kant is de zichtbare verzwakking van West- Europa, dat eeuwenlang het centrum van koloniale macht is geweest. Is het wonder, dat dit een factor is gaan vormen, die werkt in de rich ting van een ontbinding van alle kolo niale verhoudingen? Is het dan zo gewaagd te veronder stellen, dat dit proces ten gevolge zal hebben, dat Europa voor deze eeuw ten einde is, nergens ter wereld meer koloniale macht zal bezitten? Dat is de grote onderstroom van het moder ne wereldgebeuren, waarin wij met onontkoombare heftigheid zijn opge nomen: Nederland staat mee in de branding van dit gebeuren. Direct teruggrijpende op het Indo nesische probleem, zeide spr., dat de oplossing helaas op zich heeft doen wachten, omdat wederzijds ongeloof in elkander alles ondermijnd had. „Maar ik meen nog altijd, dat de schepping van de Souvereinc Vere nigde Staten van Indonesië maar die dan ook werkelijk souverein zijn, zonder achterdeurtjes gebouwd met een volstrekt vrijwillig aanvaarde en van Indonesische zijde gevraagde bij stand de eerste stap moet zijn. Pas indien dat door ons innerlijk kan wor den aanvaard, zal de vereniging in de Nederlands-Indonesische Unie reële betekenis hebben en wat anders zijn dan een juk, dat het Indonesische volk zal proberen kwijt te raken. K. H. PRINSES JULIANA heeft Zaterdagavond via de radio het woord gericht tot medici, verplegen- den en allen, die belang stellen in de ziekenverzorging: zij deed dit als voor zitster van het Ned. Rode Kruis. Zij wees op de plicht welke Neder land kan en moet vervullen tegenover Indië en sprak de hoop uit, dat ver pleegsters, die een werkkring buiten haar oorspronkelijke beroep vonden en zelfs zij, die gehuwd zijn, zich weer geheel of gedeeltelijk aan de verple ging zullen gaan wijden. Zelfs de ge deeltelijke hulp van velen zal in een zeer dringende behoefte voorzien. Op iedere Nederlander moet op grond van zijn broederplicht een zeer dringend beroep worden gedaan, niet alleen voor begrip of medeleven, maar voor practische medewerking direct of indirect. „Dit beroep, dat meer in het bij zonder tot onze verplegenden en art sen en allen die zich interesseren voor de ziekenverzorging is gericht, mag niet onverhoord blijven, willen wij, met onze beperkte krachten, niet al les hebben gedaan, om deze hoogste taak tegenover onze medemensen te volvoeren. Dat dit gemeenschappelijke samen gaan een duidelijk sprekende mani festatie moge zijn van de kracht, die wij uit de achter ons liggende jaren van lijden hebben mogen putten, ter vervulling van onze opgaaf van het heden. Gij weet, dat het in uw macht is, ieder voor zich, hierin uw eigen, be langrijk aandeel te hebben." J)E CHILEENSE REGERING heeft op de Joegoslavische nota, waarin mededeling werd gedaan van het af breken der diplomatieke betrekkingen, geantwoord met te verklaren, dat zij „geen belangstelling had voor 't hand haven van de betrekkingen met de Joegoslavische Regering". „Gedurende 137 jaren van onafhankelijk bestaan, aldus liet antwoord, heeft' Chili een duidelijke lijn in de internationale po litiek gevolgd, waardoor het zich pres tige heeft verzekerd in de gehele we reld, anders dan de Joegoslavische re gering, welke een satelliet van Mos kou is." De Sovjet-Russische ambassadeur in Chili, zal zonder verwijl naar Moskou vertrekken, als gevolg van de door de Chileense Regering gedane verklaring omtrent communistische sabotage en spionnage. 2ATERDAG IS DE samenstelling bekend gemaakt van het nieuwe Oost-Indonesische Kabinet. Zitting heb ben o.a. Ministerpresident, tevens mi nister van gezondheid, Dr. S.J. Wa- rouw, binnenlandse zaken tevens plv. premier Anak Agoeng gde Agoeng. J-JET AMERIKAANSE departement Handel heeft de kolen-export toewijzingen voor November gepubli ceerd. Nederland ontvangt 144.000 toll- y\AN DE BURGEMEESTER der ge meente Utrecht, mr. dr. G.A.W, ter Pelkwijk. zal wegens het bereiken van de leeftijdsgrens met ingang van 15 Januari a.s eervol ontslag worden verleend. Weersverwachting geldig tot hedenavond: In de ochtend veel mist. die langzaam optrekt. Matige Zuid- Westelijke wind. Iets warmer. Zon op 18.00 uur. Maan onder 17.25 uur. Maandag: Zon op 7.00 uur. Maan op 4.15 uur. Zon onder 17.53 uur. Maan onder 17.40 uur. Dinsdag zon op 7.02 uur. JJET CONSULAIRE RAPPORT voor de Veiligheidsraad is thans gereed aldus een communiqué van Zaterdag van de Consulaire Commissie. De voornaamste punten van het rappor' zullen aan de Verenigde Naties wor den getelegrafeerd. Thans moeten al leen nog copieën van het rapport ge maakt worden. Het rapport bestaat uit een inlei ding, waarin de samenstelling van de Commissie en de bij het onderzoek gebezigde methoden uiteengezet zijn Daarna volgt een serie bijvoegsels, waarin de inspectie-reizen van de mi litaire waarnemers zijn vermeld. Het rapport zelf zal waarschijnlijk reeds binnen enkele dagen aan de Verenig de Naties gezonden worden. De Ame rikaanse militaire waarnemers zijn nog steeds „in het veld". Te Stockport (Eng.) kroonde een 7-jarig meisje, Pauline Byrd; het beeld van de H. Maagd met een krans rozen. Tot nu toe zijn deze rozen nog geheel gaaf en vers gebleven. Voorzichtigheidshalve wordt op verzoek van de pastoor der parochie een nader onderzoek uitgesteld, in afwachting of deze merkwaardige toestand blijft voortduren. Inmid dels stromen van alle kanten duizenden belangstellenden toe. Geduren de October, de maand van de Rozenkrans, is dit uiteraard veeleer toe- dan afgenomen. £)E AMERSFOORTSE POLITIE, on der leiding van commissaris G. Goorhuis, geassisteerd door ambtena ren uit Den Haag. stelde een onder zoek in naar de gang van zaken bij het Beheersinstituut te Amersfoort. Nadat aanvankelijk de leider van dit instituut, de heer L. S. in verzekerde bewaring was gesteld, is men dezer dagen overgegaan tot de arrestatie van vier ambtenaren. Het is gebleken dat zich bij het Be heersinstituut te Amersfoort belang rijke onregelmatigheden hebben voor gedaan en het is niet uitgesloten, dat de brand, die enige tijd geleden in een perceel aan de H. van Vianden- straat een groot deel van de admini stratie vernielde, waarin gegevens stonden over de thans aan het licht gekomen knoeierijen. VE^eer kwam Indonesië in de Vei ligheidsraad. Brazilië keerde zich tegen dc Sowjet-resolutie (algehele terugtrekking van de troepen), daar aanvaarding in Indonesië eerder een chaos dan rust zou verwekken. Po len meende nog een buiging in de richting van de Sowjets te moeten maken, waarna kolonel Hodgson het Australische amendement naar voren bracht. Het had de volgende inhoud: „Teneinde de nakoming van het be standsbevel te verzekeren verzoekt de Veiligheidsraad de regeringen van Ne derland en de Republiek de respectie ve strijdkrachten terug te trekken op ten minste vijf k.m. achter de stellin gen, welke op 1 Augustus, de datum van het Bestandsbevel, werden inge nomen". Hodgson noemde het Russische voor stel onpractisch en onreëel. De Britse afgevaardigde, Cadogan, keerde zich eveneens tegen Rusland's voorstel en introduceerde een nieuwe resolutie: „Teneinde de nakoming van het Be standsbevel te verzekeren is de Vei ligheidsraad van mening, dat stappen moeten worden genomen om een voor lopige demarcatielijn vast te steilen, welke Nederlands van Republikeins gebied zal scheiden, draagt de Com missie van Drie op hiervan haar eerste taak te maken en instrueert de con sulaire commissie om zo spoedig mo gelijk voorstellen te doen ter vaststel ling van bedoelde lijn". België betwijfelde de uitvoerbaarheid van het Australische voorstel en vroeg zich o.m. af waar nu eigenlijk precies dat front, waarachter de troepen zich dan 5 k.m. zouden moeten terugtrek ken was gelegen. Hij gaf warme steun aan het Britse voorstel, doch meende het nog effectiever te kunnen maken door uit de laatste paragraaf het woord „instrueert" te schrappen. Hij maak te daarvan een amendement. Hodgson verzette zich zowel tegen het Britse voorstel als tegen het Bel gische amendement. Daarna trachtte Mr. van Kleffens de Raad er van ar te houden het Australische voorstel aan te nemen en wel op drie gronden: het ontbrak de Raad aan gegevens om de werkelijke uitvoerbaarheid te controlereu, daarom diende eerst het definitieve consulaire rapport te wor- In aansluiting op onze berichten van enkele dagen geleden over de Niwin- Retour-Actie, kunnen we het volgende meedelen: Zaterdag landde op Schiphol een skymaster met aan boord 460 Niwin- pakketten totaal gewicht 800 kg. uit Indië. Als tegenprestatie voor de kerst pakketten-actie in het moederland, stu ren de militairen nu pakjes, met thee, koffie, rijst, specerijen en tabak, naar huis. Dit is de eerste zending, en als het een succes blijkt, zullen er meer volgen. Het Rode Kruis, dat voor het vervoer zorgt, nam op Schiphol de zen ding in ontvangst, en bracht deze zo ver naar Den Haag, waar het perso neel overwerkte, zodat de geaddresseer den vanmorgen met de eerste post de pakjes ontvangen. den afgewacht en tenslotte leerde het verleden, hoe gevaarlijk het is troepen uit bezette gebieden terug te trekken. Onder voorbehoud, dat hij eerst zijn Regering om instructies moest vragen, ondersteunde van Kleffens het Britse voorstel, dat gebaseerd was op „louter gezond verstand". Nadat Cadogan met het Belgische amendement zijn instem ming had betuigd, werd de vergade ring tot Dinsdagmiddag verdaagd. rpWEEHONDERD EN VIJFTIG g«- zinsverzorgsters in vlotte dracht het witte kapje koket op het haar. het Maltheserkruisop mouw en hoofddoek, hadden Zaterdag en Zondag jl. de Mariaburcht in ge bruik om er hun réunie te houden. Feitelijk zou men deze réunie 'n soort retraite hebben kunnen noe men, want gedurende dit weekein de hebben zij zich nog eens extra bezonnen op hun verantwoordelijke taak, die, zoals mejuffrouw Schou wenaars het later uitdrukte, in het hart van de maatschappij grijpt, om dat de gezinsverzorgster in de kern der maatschappij werkzaam is. TNE MARIABURCHT is een blijde burcht. En ook Zaterdag en Zon dag heerste er weer die speciale sfeer, die een buitenstaander wellicht ver keerd beoordeelt, maar die hem toch pakt, omdat zij in al haar uitbundig heid. echt blijkt te zijn, 18-karaats. Het is misschien een afstraling van de liefde, die men hier leert te geven, niet voor niets wordt Bouvigne „een burcht van liefde" genoemd. In caritate servientss, in liefde die nende, is de wapenspreuk van de ge zinsverzorgsters. Het is het motto, waaruit zij steeds kracht en moed put ten om hun dikwijls ondankbare taak telkens weer op te nemen. Uit de ge zinscel van het heden, zal de kerk van morgen worden opgebouwd en de kerk kan slechts gezond blijven, wanneer deze cel gezond is. /"tndanks dé opgewektheid, waarmee deze réunie gevierd werd, was de ondergrond van alle bijeenkomsten en lezingen ernstig. Want voor wie het nog niet wist. of tot wien het nog niet voldoende was doorgedrongen, bleek nu, dat duizenden gezinnen in Nederland in nood verkeren. Geeste lijk en materieel. Uit de materiële nood komt geestelijke ellende voort, die zich manifesteert in verbittering en haat tegen het gezag van deze tijd. Zodat, aldus mejuffrouw Schouwe naars. het werk van de gezinsverzorg ster later misschien erkend zal wor den als een van de hulpmiddelen, waarmee het communisme bestreden werd. Ge zijt tegen deze taak echter alleen opgewassen, wanneer ge uw plicht vervult met een buitengewone zuiverheid van hart. geen andere mo tieven mogen daarbij komen, dan dat ge dienen wilt. 't Is daarom uw plicht U zelf te beschermen tegen de geva ren, die ook U bedreigen in het huis gezin waarin ge werkt. Uw leven moet geheel wortelen in de bovennatuur om vol te kunnen houden. 3 x 100 pet. TTET KONINKLIJK BESLUIT, hou- dende bepaling van het tijdstip der neerlegging van .de uitoefening van het koninklijk gezag alsmede van het tijdstip der hervatting daarvan door H. M. Koningin Wilhelmina be paalt in het enige artikel: Met ingang van 14 October 1947 leggen wij de uitoefening van het koninklijk gezag tijdelyk neer. Met ingang van 1 December 1947 hervatten wij de uitoefening van het koninklijk gezag. Uw werk is 100 pet. vrouwelijk, 100 pet. modern en 300 pet. katho liek, ging juffrouw Schouwenaars voort. 100 pet. vrouwelijk: er is geen vrouwelijker beroep dan het Uwe; 100 pet. modern: de maat schappij der volgende generatie helpt ge mee opbouwen; 100 pet. katholiek: Jüw werk moet door het verzorgen en opheffen der materiële nood tegelijkertijd de geestelijke nood in de gezinnen trachten te lenigen. Directeur Backx heeft de meisjes het Eucharistisch Ideaal voor ogen gehouden als middel om het aposto laat van de gezinszorg tot een goed einde te brengen. Een fier. waakzaam en levendig geloof is nodig om het F)E V. S. HEBBEN zich in een lang verbeide verklaring over hun standpunt t.a.v. Palestina uitgespro ken voor verdeling van het Heilige Land in een Joodse en Arabische staat zoals wordt aanbevolen in het meer derheidsrapport van de speciale com missie der V. N. voor Palestina. Omstuwd door een grote menigte trok op de feestdag van de H. Rozenkrans de beeltenis van dc H. Maagd vanaf het Vaticaan dooi de straten van Rome. Op dc foto ziet men de door zes schimmels getrokken wagen het Colosseum passeren Herschel Johnson, de Amerikaanse afgevaardigde, die dit aan de commis sie voor Palestina mededeelde, zeide, dat zijn land ook de Joodse immigra tiepolitiek goedkeurde, die in het rap port van de speciale commissie wordt voorgesteld, en stelde recrutering voor door de V. N. van een speciale inter nationale vrijwillige politiemacht om de besluiten ten uitvoer te leggen. De verklaring van Johnson komt in hoofdzaak neer op de volgende pun ten: De Amerikaanse delegatie is van oordeel, dat het Palestijnse vraagstuk zo uitermate dringend is, dat de Al gemene Vergadering tijdens haar hui dige zitting een oplossing aan de hand moet doen. De delegatie meent, dat enkele ge- ographische wijzigingen moeten wor den aangebracht. Jaffa b.v. zou bij de Arabische staat moeten worden ge voegd daar het een overwegend Ara bische stad is. Dc Amerikaanse delegatie stelt voor dat de Algemene Vergadering het be sluit zou kunnen nemen om alle in woners van Palestina, ongeacht hun nationaliteit of woonplaats, vrije toe gang te verlenen tot de havens en water- en energiefaciliteiten. De verantwoordelijkheid voor het bestuur van Palestina berust momen teel bij de mandataris. (Engeland). De V. S. zijn bereid mede te wer ken aan het program der V. N. om de betrokken partijen behulpzaam te zijn bij de* tot standbrenging van een practische politieke regeling voor Pa lestina. De oprichting van een speciale po liticmacht bestaande uit vrijwilligers zou nodig kunnen zijn. Het is aan het volk van Palestina om te zorgen, dat een eventuele op lossing uitgevoerd kan worden. Herschel Johnson sprak zijn rede uit, nadat de leden der Amerikaanse delegatie meer dan een week lang in het geheim besprekingen gevoerd had den. yOALS WIJ REEDS MELDDEN insumenten weer een flink bedrag op ons blad van Zaterdag, hebben ambtenaren van de Rijkspolitie te Ma de in samenwerking met de techni sche controle van de C.C.D. onder Wagenberg een clandestiene slachterij ontdekt, waar in het afgelopen jaar niet minder dan 31 koeien tot frau duleus vlees verwerkt werden. Het was de Rijkspolitie te Made ter ore gekomen dat men bij gelegenheid van de kermis aldaar vanuit Hooge Zwaluwe frauduleus vlees aanbood. Een huiszoeking in samenwerking met de C.C.D. had tot gevolg dat een hoe veelheid van tien pond werd aange troffen waarvan het spoor leidde naar Wagenberg. Daar bleek dat de 29-jarige mej. D„ die bij haar had inwonen de evacué V., haar schuur ter beschikking had gesteld van zekere A. V. en P. R. uit Hooge-Zwaluwe, die deze schuur ge bruikten voor hun clandestiene slach tingen en daar in de laatste twaalf maanden ongeveer een en dertig koei en moeten hebben geslacht. Walgelijke aanblik TNat 'zij daarbij op de eerste plaats uit winstbejag handelden en aan de hygiëne en zindelijkheid bij hun werk niet de minste aandacht besteed den, bleek wel uit de walgelijke toe stand, waarin de ambtenaren van de C.C.D. en de Rijkspolitie hun „werk plaats" aantroffen. De aanblik van 't gebouwtje tart iedere beschrijving. Toen de speurders enigszins bekomen waren van de verpestende kadaver- lucht die hun tegemoet kwam, con stateerden zij, dat na afloop van iede re clandestiene slachting de afval, maag, ingewanden, huid en beende ren van de beesten haastig in het ver trekje onder de grond werden gestopt. Wanneer men het aantal koeien in aanmerking neemt, dat op deze ma nier werd verwerkt, kan men nagaan in welke toestand de vloer van het „abattoir" werd aangetroffen. Het op deze wijze ter beschikking' gekomen vlees werd door de slach ters aan venters verkocht, dte er op hun beurt bjj aflevering aan dé con- zetten en de op deze manier verkre gen winsten verkwistten aan drank en obscure gelegenheden. Het onderzoek h'eeft uitgewezen dat deze slachtingen reeds vanaf 1944 plaats vonden en dat hun aantal niet is te schatten. Wanneer de burgers eens wisten, on der welke omstandigheden hun clan destien vlees werd verkregen en zij de personen, waarvan hun eten af komstig was. gekend hadden, zouden zij ongetwijfeld met minder eetlust hun zwarte boutje verorberd hebben. Vijf personen werden in verband met deze affaire in voorlopige hech tenis genomen. Het onderzoek is nog in volle gang en meerdere arrestaties zijn nog te verwachten. idealisme te bewaren in de werkelijk heid van alle dag en tegenover het egoisme. dat wij dagelijks ontmoeten stellen wij gebed en offer. Een gezinsbond moest het parlement kunnen adviseren. Mr. Metz. directeur van het gewes telijk arbeidsbureau in Tilburg bekeek de nood in het huisgezin speciaal van de maatschappelijke kant. Het gezin, aldus spreker, is een factor, die terugslaat op het hele le ven, zowel in sociaal-economisch als politiek opzicht. Bijna iedere wet, die gemaakt wordt, heeft direct of indirect met het gezin te maken. Daarom moesten wij in Nederland evenals in België kunnen ko men tot een gezinsbond, wiens ad vies gevraagd wordt bij iedere wet, die wordt samengesteld. Maar men schijnt voor dit idéé hier zeer wei nig te voelen. •yele moeders (het is sprekers erva- ring) willen niet meer hebben dat hun dochter in een huishouding werkt omdat zijzelf vroeger in hun betrek king schandelijk zijn geëxploiteerd. Deze houding is totaal verkeerd, want door hun dochters naar fabriek of kantoor te jagen, bederven zij de moeder van straks. Het is het aposto laat van de gezinsverzorgster de vrou wen en meisjes het mooie van het ge- zinswerk te leren. Eerst huisvrouw Het zou ideaal zijn. wanneer zéér vroeg begonnen werd, in het meis je de taak van de huisvrouw aan te kweken. Reeds op de lagere school moest daaraan begonnen worden. Zelfs het meisje, dat naar kantoor gaat of verder studeert, zou aller eerst haar (strikt genomen eigen lijke) taak in het huishonden moe ten Ieren. Rector Backx resumeerde aan het einde van de vergadering, wat bespro ken was. Hij deelde verder mee, dat reeds 4000 moeders Bouvigne hadden bezocht op speciaal daarvoor bestem de Moederdagen en dat het in de be doeling lag Moederdagen te gaan or ganiseren, die zich speciaal op de paedagogie zullen instellen. Zodoende zal Bouvigne in het groot doen, wat vele gezinsverzorgsters reeds in hun wijk organiseren. Daarna reikte hij de speciale insig nes uit, die de meisjes zullen dragen. In caritate servientes ns het rand schrift, waarin de roos als symbool der liefde rust op een blauw veld. Daaronder is het kruis aangebracht, dat de E. K.-gedachte verzinne beeldt. J^A DE BEVRIJDING mocht het nog niet gelukken, de St. Adelberts- vèreniging uit te bouwen tot een waardig sluitstuk van de katholieke standsorganisaties. De redenen daar van werden besproken, tijdens een con gres, dat in het Gemeenschapsoord Drakenburg te Hilversum werd gehou den onder voorzitterschap van Jhr. P. C. M. van Meeuwen. Inleidingen wer den gehouden door Prof. Granpré Mo lière en Rector A. Sanders. Betoogd werd, dat de Adelbertsvereniging als standsorganisatie moet uitgaan van wat historisch is gegroeid en contact moet zoeken met K.A., Geloof en We tenschap, Volkshogescholen e.a. Hierop heeft de heer L. Bouwman, voorzitter van de studiecommissie, de vraag gesteld, of de St. Adelbertsver eniging stand- dan wel vakorganisatie moet zijn. Hij stelde prijs op een uitspraak van het Hoogwaardig Epis copaat. Mede in verband met deze vraag werd besloten, de commissie- Bouwman opnieuw samen te stellen, door afgevaardigden van elk diocees. Begin Januari zal een rapport ver schijnen, dat dan in de afdelingen zal worden besproken. yOLGENS het Nederlands communi que van. dit weekeinde hebben de Nederlanders 5 gesneuvelden, 6 gewon den en 1 vermiste aan verliezen gedu rende zuiveringsacties op verschillen de punten van Java en Sumatra. Het communique maakt in het bijzonder nog melding van een aanval op een Nederlandse post op 35 k.m. afstand van Banjoewangi. J^E V.S. ZULLEN de mogelijkheid be studeren van het bijeenroepen van de 16 Europese landen voor een con ferentie over het plan-Marshall. De Tlioolse brug werd weer officiëel open gesteld. Op onze foto ziet men de autoriteiten bij het verlaten van het pontje, dat voor het laatst dienst deed.

de Stem | 1947 | | pagina 1