„Plannen tot bloedvergieten Brabant en Tholen weer verbonden „Willem Barcndsz" IN 'T KORT De Vlake-brug 31 koeien Herrijzenis van de Komintern Het provinciaal opbouworgaan De Regentschapswet aangenomen STAD EN LAND DERDE JAARGANG No. 895 ZATERDAG 11 OCTOBER 1947 II Arabische troepen aan Palestijnse grenzen Hel afwachten der Ver. Naties MEEVALLERTJE DR: IR. J. A .RINGERS, ontving uit handen van Sir Neville Bland de versierselen van de onderscheiding ..Commandeur van het Britse Impe rium". Eind dezer maand gereed II ëinig verandering Voor het vaderland gevallen in de Tweede Kamer clandestien geslacht Oorlogsschade in België geregeld Elke getroffene draagt zijn deel LITURGISCHE KALENDER Chief-scout in Nederland. Het net wordt weer gesponnen Het voorbereidende comité en de voorbereiding Dinsdag a.s. beëdiging van Prinses Juliana Brug over de Eendracht officieel opengesteld Boekenplank De Tour de France in 1948. MARKTEN Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal. per post 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrek* Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsinge! 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): ƒ0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. rvE MINISTER-PRESIDENTEN van D Syrië, tic Libanon, Irak, Transjor- daniè' cn Egypte hebben in een ge heime zitting te Aley besloten een militaire actie aan te bevelen ingeval de Britten uit Palestina zouden weg trekken. Deze aanbeveling is door de volle dige vergadering van de Arabische Li ga aangenomen en aan het slot van deze vergadering deelde Azzam Pasja de secretaris-generaal en stichter van de Liga, mee, dat Egyptische en Sy rische troepen reeds optrekken naar de Palestijnse grenzen om zo nodig DE GROOT-MOEFTI van Jerusalem, die een zeer geziene figuur was in Hitlrr-Duitsland. Aan de Britse ver volging wist hij te ontkomen erf vond asyi in Egypte. De geweldige in vloed, die hij bezat in de Arabische landen, heeft door zijn verleden niet het minst geleden. militaire, morele en economische steun te verlenen aan de Palestijnse Arabieren. De Moefti van Jerusalem, die te Egypte verbleef, is naar Beiroet ver trokken om aan de besprekingen van de Liga deel te nemen. In een offi ciële verklaring deelt het Joodse Bu reau mee, dat de Joden over de ge hele wereld gebruik zullen maken van hun natuurlijk recht zich te ver dedigen. indien de Arabieren hun toe vlucht nemen tot geweld „om Pa lestina in bezit te nemen". In het algemeen wordt door de Jo den over de gehele wereld de aan wezigheid van de Syrisch-Egyptische troepen aan de Palestijnse grenzen in verband gebracht met de activiteit van de Moefti; deze twee dingen te zamen worden beschouwd als het eer ste teken van een Arabische aanval op Joods Palestina. In de verklaringen daarover wordt ook steeds Engeland moreel verant woordelijk gesteld voor de „plannen tot bloedvergieten". Het Joods Bu reau heeft voorts een beroep gedaan op de Joodse oud-strijders, veteranen uit de campagnes in Noord-Afrika en Italië, om een leger te vormen ter voor bereiding op de mogelijke strijd op leven en dood. De V. N. zijn inmiddels al geruime tijd een Palestijnse Commissie rijk: men praat daar lang en „grondig" over verdelingsplannen van het H. Land, men wacht op duidelijke verklaringen van Amerika en Rusland en men wacht opwaarop eindelijk? Misschien op het uitbreken van een bloedige oor log, misschien alleen maar op het steeds naderbij komend vertrek van de Britten. Maar de Arabieren zijn vooralsnog blijkbaar geenszins van plan te wach ten of het moest zijn. dat ze eerst nog graag willen weten wat Amerika van plan is in verband met zekere oliebronnen in het Nabije Oosten. Maar dit afwachten is dynamisch en heeft met „rust" weinig of niets meer van doen: het is als het loeren op een prooi TJIJ HET OVERSLAAN van ko len van spoor in schip in de overlaadhaven te Stein (L.) viel nog wel eens een stukje tussen wal en schip. Uit elke bak een kooltje werd een enorme vracht in de loop der jaren. Deze voor raad wordt nu door de staatsmij nen opgehaald en zonder bon te gen matige prijs ter beschikking gesteld van gemeenten in de ge teisterde gebieden. Via plaatselij ke handelaren wordt deze brand stof dan op af te geven bons ge distribueerd aan daarvoor in aan merking komende gezinnen. T\E THANS 22-jarige Katja Schot, die een hoofdrol speelde bij het hunkerdrama te Vught, werd veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting rechten. T\E BEVRIJDER van Eindhoven, brig, generaal A. G. Mathew uit Londen, is plotseling te Delfzijl, waar hij een zeiltocht had onderbroken, overleden. Zijn stoffelijk overschot werd te Westerveld verast. yANAVOND OM 8 UUR zal H. K. H. Prinses Juliana in haar kwali teit van voorzitster van het Neder landse Rode Kruis een korte rede uit spreken voor de radio. rrj.OUD, dat tijdens de oorlog door de Duitsers uit de Bank van Rome is weggeroofd en later door de Britse en Amerikaanse troepen in het Noor- ^en. ..van Italië is ontdekt, zal naar Italië terugkeren. De waarde wordt op 6 millioen pond sterling geschat. JJE GOUVERNEUR van Curasao, dr P. Kasteel wordt a.s. Maandag in Nederland verwacht, voor hat voeren van enige besprekingen met de Re gering. QFFICIEEL wordt gemeld, dat de Nederlandse verliezen op 9 Octo ber 6 gewonden bedroegen. Hf J)E CANADESE POLITIE heeft aan boord van het Nederlandse schip Manoeran in de haven van Vancouver 186 kg opium ter waarde van 4.648.000 dollar gevonden. Dit is een van de grootste clandestiene ladingen opium, die ooit in Noord-Amerika is gevon den. ZEM' JOH- KARD. DE JONG. Aarts bisschop van Utrecht, heeft we- H(„ u Ye'e f'n velerlei vraagstukken beoordeling worden voor- sinrif J!" m?de in yerband met zijn zondheidlgk iaïen nie1 te sterke ge- besloten, cm naast de hoog ■yOORTDUREND duiken er de laat- ste tijd berichten op over de her opening der Vlake-brug voor het snel verkeer en ieder bericht noemt een andere datum. Wij hebben ons daarom nog eens tot 's Rijks Waterstaat te Middelburg gewend, waar men ons de verzekering gaf dat nog voor het eind van Octo ber de nieuwe brug in gebruik zal genomen kunnen- worden. Waarschijnlijk zal de openstelling zonder bijzonder ceremonieel ge schieden, maar zekerheid hieromtrent had men nog niet. Het bureau Bruggenbouw dat de Vlake-brug herstellen moest heeft met deze karwei goed werk verricht. Nog iets, binnen de geschatte tijd is zij met het object klaar gekomen. Alles is er op gezet de bovenbouw zo vlug mogelijk gereed to hebben. Aan de onderbouw zal nog heel wat moeten gebeuren. rw. heer Mgr om naast de hoog U Huurdeman een K? h™C.f ^Generaal aan te stel*- het Aartsbisdom. secretaris van Woorcirneit'n „Li Weersverwachting hedenavond: «eldig tot Na het oplossen van de mist overdrijvende wolkenvelden cn overwegend droog weer. Matige Zuid-Westelijke wind Weinig ver andering in temperatuur. Zon onder 17.57 uur. Maan on der 17.27 uur. Zondag: Zon op 6.58 uur. Maan op 4.13 uur. Zon onder 17.55 uur. .Maan onder 17.42 uur. Maandag: Zon op 6.59 uur. Maan 0p 6.57 uur. QNDER DE LIJST van de in de af gelopen week in Indonesië geval len Nederlandse militairen kwam uit onze provincie voor: Soldaat J. C. Mol, III Reg. Inf., af komstig uit Leur, gesneuveld 2 Octo ber 1947 naby Gloedoer. TIET LOGBOEK van drè Melchior die de eerste reis van de wal visvaarder „Willem Barendsz" als scheepsarts heeft meegemaakt, zal waarschijnlijk een parlementaire interpellatie tot gevolg hebben. De Maatschappij voor de Walsvis- vaart heeft de publicatie van dit werk, dat onthullingen doet over de slechte toestanden aan boord van de Nederlandse moderne wal visvaarder, trachten te voorkomen. Zij is hierin echter niet geslaagd, want enkele ministers, één zelfs heel bijzonder, en de Nederland se Maatschappij voor Geneeskun de, hebben in zekere zin borg ge staan voor de uitgave. De schaars te aan papier is oorzaak geweest, dat de datum van verschijning één maand moest worden uitgesteld. Dit bericht uit „De Volkskrant" van gisteren bevestigt helaas maar al te duidelijk de droeve historie, zoals wij die enkele dagen geleden in onze kolommen reeds afdruk ten. pEN ERGERLIJK GEVAL van clandestiene slachting is ondekt in Hooge-Zwaluwe, in verband waarme de al enige arrestatie» zijn verricht. O.a. zijn ingesloten A. V. en P. R. uit Hooge-Zwaluwe. Zij traden als slach ters op en moeten ongeveer 31 koe beesten clandestien hebben geslacht. Er zijn in deze zaak nog meer arres taties te verwachten. Want het clan destien bedrijf heeft een uitgebreid karakter. Ook personen uit Wagen berg, Made en Terheijden zouden er in betrokken zijn. piSTEREN is in België het wetsbe- sluit verschenen waarbij de uit kering van vergoeding wegens oorlogs schade aan particuliere goederen wordt geregeld. Over een maand zal dit besluit van kracht worden. De huizen, die voor tweederde gedeelte zijn vernield, zullen beschouwd wor den als geheel te zijn vernield. De betrokken eigenaars zullen bij gevolg aanspraak kunnen maken op een to tale schadevergoeding. Onder dit sy steem van schadevergoeding vallen on geveer 60 procent der oorlogsgetrof fenen Van dit systeem der integrale vergoedingen zal iedere Belg genieten wiens huis in 1939 geen grotere waar de had dan fr 80.000. Een van de prin cipes, die aan de wet betreffende het herstel van oorlogsschade ten grond slag liggen is, dat elke oorlogsgetrof fene zelf een deel zal moeten bijdra gen tot het herstellen van de opge lopen schade en dit deel wordt groter naarmate de betrokken persoon meer bezit. Tot dusverre werden aan oorlogsge troffenen voorschotten verstrekt, die tweemaal de waarde (1939) van het geteisterde pand bedroegen. Nu de wet op de oorlogsschade is goedgekeurd zullen geen voorschotten meer worden verleend, doch zal wor den overgegaan tot oprichting van 'n speciaal bureau, dat voor uitbetaling van de schadevergoeding zal zorgdra gen. Zondag 12 October. Groen 20e Zon dag n» Pinksteren. Tijdeigen. Mis Omnia 2e geb. A cunctis, 3e naar keu ze. Credo, Prefatie v.d. H. Drievuldig heid. Haarl. 2e geb. H. Wilfridus( Ne- derl.). Maandag 13 October. Wit. H. Eduard. 2e geb. A cunctis. 3e naar keuze. Dinsdag 14. Rood. H. Callixtus I (nieuwe Pausmis) Collecta Secreta en Pcstcommunio uit de oude mis van 14 October. Prefatie der Apostelen. Woensdag 15. Wit. H. Theresia van Avila. Donderdag 16. Wit. H. Hedwig, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. 's-Bosch. Wit. Kerkwijdingsfeest van de geconsacreerde Wereldherenkerkeu behalve de kathedraal. Mis Terribilis (Bij 't gemeenschappelijke), 2e geb. (in stille Missen), H. Hedwig, Credo. Gewone Pref. Vrijdag 17. Wit. H. Margaretha Ma ria Alacoque. 's-Bosch, 2e geb. October Kerkwijding, Credo. Zaterdag 18. Rood. H. Lucas. Credo, Prefatie der Apostelen. TLTet het s.s. „Pra- gue" arriveerde hedenmorgen de Chief-scout van de Engelse padvinders, lord Rowallan, ver gezeld van mr. Bin- cham, commissaris van het buitenland en lord Baden-Po- well. zoon van de stichter van de pad vinders-beweging. Ter begroeting wa ren namens de na tionale padvinders- raad aanwezig de heer E. Schüttens- helm. internationaal secretaris, de heer v. Ketwich Verschuur, internationaal com missaris en H. Spij kerman. secretaris. Op de kade had den zich de M.P.V. Cornells Trompgroep en de K.J.B. Domini- cusgroep opgesteld, om de hoge gasten namens de gehele Nederlandse Padvin derswereld te ver welkomen. Per auto vertrok het gezelschap naar Den Haag. In de eerstkomende dagen zullen de Engelse gasten door Neder land reizen ert o.a. Arnhem en het pad vinderskamp te Ommen bezoeken. Her prinselijk Paar zal hen voorts op het paleis Soestdijk ontvangen. GLADDE WEGEN In verband met de bietencampagne waarschuwt de K.N.A.C. het verkeer in verschillende delen van het land en voornamelijk in de N.W.-hoek van Noord-Brabant voor gladde wegen. TN HET „Zeeuwsch Dagblad" van 8 dezer komt onder de titel „Op bouworgaan en E.T.I.: twee belangrij ke instellingen voor Zeeland een ar tikel voor. dat ons tot enige opmer kingen aanleiding geeft. We lezen in dat artikel o.m. het volgende: „Onze provincie telt een zeer groot aantal instellingen op so ciaal en cultureel gebied. Rooms-Ka- tholieke, Protestants-Christelijke en humanistische. Bovendien is de lig ging der verschillende provincie-de len ten opzichte van elkaar zeer uit zonderlijk. Het bleek dan ook al di rect, dat het op onoverkomelijke be zwaren zou stuiten, wanneer men de stichting (van een provinciaal op bouworgaan. Red. Stem) „van onder op" tot stand wilde brengen." In deze passage worden enkele (on weerlegbare) feiten vastgelegd en uit die feiten 'n conclusie getrokken. Die conclusie komt ons echter op z'n 0 e beide Kamers der Staten Generaal hebben gistermiddag in verenigde zitting het wetsontwerp tot toepassing van art. 43 van de Grondwet zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd Als voorzitter van de Commissie van Rapporteurs zeide Mr. van Schaik o.m. het volgende: „Er zijn onder de leden enkele bezwaren tegen het ontwerp ge rezen, die hun grond vinden over de betekenis van artikel 43 van de Grond wet. Daar deze netelige materie voor het eerst aan de orde komt, zal de toepassing wellicht kunnen leren, dat aanvankelijk gerezen bezwaren zullen verbleken. Onder die omstandigheden willen de Staten Generaal over de bezwaren heenstappen en het wetsontwerp aan nemen. Zij houden zich overtuigd, dat H.K. Hoogheid Prinses Juliana het ver heven voorbeeld van Haar Moeder als draagster van de Kroon van het Ko ninkrijk bij de vervulling van net Haar opgedragen Regentschap zal na volgen. Zoals reeds door ons werd gemeld, hgt het in het voornemen dat H.K.H Prinses Juliana op Dinsdag 14 October a.s. zal worden beëdigd in een verenig de zittingder Staten Generaal, welke m de Ridderzaal zal worden gehouden. De beëdiging zal een plechtige karak ter dragen, zoals gebruikelijk is bij de opening der Staten Generaal. Voor de definitieve vorm van de Re gentschapswet mogen wij verwijzen naar pagina 2 van dit blad. (Van onze redacteur). QNGEVEER kwart voor 5 was het Vrijdagmiddag. Toen knipte Dr. Ir. W. Harmsen, Dir. Gen. van het Ministerie van Waterstaat, namens de Minister, op de Thoolse brug 'n lint door in de Thoolse kleuren: zwart-geel-rood. Vaarwel pontje! Welkom majestu euze stalen kolos, die thans Bra bant en Zeeland verbindt! Vrijwel alle bewoners van Tholen waren uit het feestelijk versierde stadje gelo pen om deze heugelijke gebeurte nis van nabij mee (e maken. Heel Tholen juichte en zelfs de veerman nen daar heneden op het pontje in de Eendracht bleven niet achter. Dan klonk plechtig het Wilhelmus van de harmonie Concordia en daar- wijzen, dat de gemeente Tholen nooit en te nimmer gekant is geweest tegen opheffing van de tol op de brug. Wel, aldus spr., heeft zij zich altijd verzet tegen wat zij beschouwt als een ont eigening zonder daarbij behorende passende vergoeding. Dank bracht hij achtereenvolgens aan de Rijkswater staat, meer in het bijzonder aan de directeur van de afd. bruggenbouw, aan de aannemers met hun personeel, aan het Rijk, de Provincies Zeeland en Noordbrabant en de gemeenten uit de naaste omgeving, die veel tot een oplossing hebben bijgedragen. Voorts ging zijn dank uit naar de gemeente opzichter en zijn helpers, naar de poli tie en het veerpersoneel. Grote stap vooruit. mede was de officiële opening een ^"aar de burgemeester Verder zeide llhl (ilront do ÏTi-iio o*-\o%-.o4olK« feit geworden. Tholen in feeststemming. 0PNIEUW is Tholen uit zijn isole ment verlost. De vreugde daar over kwam niet alleen tot uiting in de vele vlaggen, muziek, feestelijke op tochten door de Thoolse straatjes en blijde gezichten, maar ook in de toe spraken, welke op het stadhuis in de raadszaal werden gehouden. Behalve de Commissaris der Konin- ging in de Provincie Zeeland. Jhr. M. J. W. Quarles van Ufford. waren daar bij aanwezig Dr. ir Harmsen. de bur gemeester van Bergen op Zoom, alle. burgemeesters van de gemeenten op het eiland Tholen, de plv burgemees ter van Halsteren, alsmede tal van hoofdingenieurs en ingenieurs van de Rijks- en Provinciale Waterstaat. Het uitgebreid gezelschap werd o.a. toegesproken door de burgemeester van Tholen. Mr. A. v d. Hoeven, die een terugblik wierp in dc geschie denis van de brug en van deze gele genheid gebruik maakte om qr op te betekent de vrije openstelling van de brug in de gang van het maat schappelijk leven een stap vooruit. Of dit voor de inwoners van Tho len cn van de andere gemeenten van het eiland ook zo zal zijn, zal naar zijn mening vooral afhangen van de energie, die de bevolking meer dan voorheen zal hebben te ontplooien. Voor degenen, zo ver volgde spr., die een voldoende open oog hebben voor de door dc vrije openstelling van de brug geopende mogelijkheden is Tholen een aan- trekkelijke plaats geworden voor vestiging van zaak of industrie. Zo is b.v. geen enkele plaats in Zee land gunstiger gelegen voor een snelle export van mosselen naar België cn Frankrijk. Woord van Commissaris der Koningin. namens het Provinciaal Bestuur, zijn hartelijke gelukwensen uit en hoopte, dat de brug „zal bijdragen tot ver meerdering van de welvaart in beide provincies. In dit verband wees hij op de landbouw, handel, visserij, de industrie, het vreemdelingenverkeer en het onderwijs, die alle belang heb ben bij een goede verbinding tussen Brabant en Zeeland. Zeer in het bij zonder dankte hij de gemeente Tho len, die ongetwijfeld zware offers heeft gebracht voor een algemeen be lang. De strijd welke dit stadje heeft ge voerd kon hij zeer goed begrijpen maar niettemin had hij 't 'n verstandig be sluit gevonden, toen Tholen besloot de strijdbijl neer te leggen. Met dit be sluit werd de brug tolvrij, waardoor het verkeer tussen Brabant en Zee land zonder het minste oponthoud kan plaats vinden. Hij achtte dit van bui tengewoon belang, vooral nu het ver keer over de brug steeds in omvang toeneemt. Het grote moment. npijdens de plechtigheid op het stad huis. had zich in de druk bevlagde straten van Tholen een grote men senmenigte verzameld, die met bij zondere belangstelling naar het gro te moment van de dag uitzag. Op de dag af precies 19 jaar geleden het was 10 October 1928 stond de be volking daar ook zo voor een zelfde belangrijke gebeurtenis. Toen kreeg het vriendelijke Zeeuwse stadje voor het eerst in zijn rijke geschiedenis "n vaste verbinding met Brabant door middel van een uit eigen middelen gebouwde brug. Tweemaal werd het machtige bouwwerk door oorlogsge weld vernield, maar ondanks alle moeilijkheden is de verbinding op nieuw tot stand gekomen. De brug is nu overgegaan naar het Rijk. Maar Tholen jubelde er Vrijdag niet min der om, toen Dr. ir. Harmsen na een toespraak het lint, dat de toegang tot Tv„t de brug afsloot, doorknipte en daar- JJct woord nas dan aan de Commis- mede het verkeer vrij baan gaf. Tho- saris der Koningin in de Provin- len juichte daarover nog tot laat in cic Zeeland. Zijne Excellentie sprak, de avond. minst genomen voorbarig voor. Of men nu een organische opbouw („van onder op", zoals het „Zeeuwsch Dag blad" zegt) nastreeft of een organisa tie „van boven af" tot stand brengt, men heeft met de instellingen op cul tureel en maatschappelijk gebied te maken. Ofwel en hier schuilt een niet denkbeeldig gevaar men laat die instellingen links liggen. Dit ge vaar bestaat uiteraard alleen bij or ganisatie „van boven af", omdat bij organische samenstelling van het op bouworgaan die instellingen immers van meet af aan zijn ingeschakeld. En dat dit gevaar niet denkbeeldig is, heeft de practijk in Gelderland uit gewezen, waar het orgaan in menig opzicht naast de bestaande instellin gen ging optreden (b.v. op het ge bied der gezinszorg) in stede van als overkoepelend lichaam te werken. (De schrijver van het artikel in het .Zeeuwsch Dagblad" vergist zich, wanneer hij mededeelt, dat de op- bouworganen in de verschillende pro vinciën tot stand zijn gekomen na de opheffing van Nederl. Volksherstel. In Drenthe en Gelderland bestonden zij n.l. al vóór de oorlog.) TTet grote verschil tussen de twee methodes om het Opbouworgaan tot stand te brengen is niet gelegen in de wijze, waarop de moeilijkheden worden opgelost, welke de bijzondere geografische gesteldheid van het ge west en de veelheid der instellingen opleveren. Met deze moeilijkheden heeft men te kampen, of men nu vol gens de ene, dan wel volgens de andere methode te werk gaat. (We menen zelfs, dat de tweede moeilijk heid de veelheid der instellingen gemakkelijker overwonnen wordt door de organische opbouw, „zuilvor ming"). Het grote verschil ligt hierin, dat bij organisatie „van boven af" het hoogste gezag in de provincie uit maakt. wie geacht worden de groe pen van instellingen te vertegenwoor digen, terwijl bij organisatie „van on der op" de groepen van instellingen zelf hun vertegenwoordiger aanwij zen. 0f de door de Commissaris der Koningin gekozen vertegenwoor digers der verschillende bevolkings groepen (mevr. Vlaming en de heren van Dongen, Ds. Hartjes, Schout, Vis ser en Mr. van der Weel) de moge lijkheid van .een organische samen stelling van het Opbouworgaan (zelf gekozen vertegenwoordigers van de R.K.,Prot.-Chr. en humanistische in stellingen en van het provinciaal be stuur) ernstig overwogen hebben, we ten we niet (het artikel in het „Zeeuwsch Dagblad" zegt hierover: „Direct bleek al, dat het op onoverko melijke bezwaren zou stuiten, wan neer men de stichting van onder op tot stand wilde brengen"). Wei me nen we te weten, dat men zich in de keuze van een deskundige tot prac tische voorlichting heeft beperkt tot Mr. Cramer, directeur van het Op- bouworgaan-Drenthe, van het orgaan derhalve,wat op specifieke wijze „van boven af tot stand is gekomen, yeel, zo niet alles, zal afhangen van de wijze, waarop de directeur van het orgaan zijn taak zal opvatten. Op de benoeming van die directeur ech ter hebben de bestaande instellingen te! de thans gevolgde methode van stichting generlei invloed. De moge lijkheid is geenszins uitgesloten, dat de benoemde functionaris opvattingen huldigt, waarin de instellingen niet delen. Zal dan de directeur zijn stand punt herzien, of zal het Opbouwor gaan zijn eigen weg gaan, boven én naast de instellingen? Dan is er, bii de vele die reeds bestaan, één bij gekomen J SCHATTINGSCOMMISSIE PACHT WAARDEN.* Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd tot leden van de Commissie van Advies inzake de schat ting en de vaststelling van de pacht waarde der calamiteuze polders en waterschappen in Zeeland de heren J. B. Becu-Risseuw te Groede en H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk. DOKTERSDIENST De doktersdienst te Goes wordt Zon dag waargenomen door dr. Doeleman te Heinkenszand, 's-Heer Arendskerke en Wolfaavtsdijk door dr. ZonnevijUe en te Driewege, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp door dr. Luijckx. BURGEMEESTER INGELS OVERLEDEN Te Leiden is na een langdurige ziekte overleden de heer Ing'els, burgemeester van Bouchaute. In Zeeuwsch-Vlaanderen vooral was de heer Ingels een bekende persoonlijk heid in de grotere kringen. Als burgemeester was hij in Vlaan deren een hoogstaand man, een door rijk en arm bemind figuur. De heer Ingels bereikte de. leef tijd van 63 jaar. Het stoffelijk overschot zal naar Bouchaute overgebracht worden en in het familiegraf worden bijgezet. GEDENKTEKEN TE EF.DE Op de plaats waar het monument zal verrijzen, waar H, M. de Koningin na de bevrijding het eerst voet op Neder landse bodem zette, zal binnen korte tijd reeds een provisorisch gedenkte ken worden geplaatst, dat later door het eigenlijke monument zal worden vervangen. STEUN VOOR DE R.K. H.B.S. Door de pas gestichte katholieke H.B.S. voor West-Zeeuwsch-Vlaande ren is een verzoek gericht aan de ka tholieke Middelbare scholen, om hun steun te verlenen aan de financiële actie die zij voert om in haar finan ciële noden te voorzien, daar zij geen Rijks-subsidie geniet. UITSPRAKEN GOESE TRIBUNAAL. Emma L., te Aardenburg, 1 jaar internering, voorwaardelijk, en ont zetting rechten; Maria G„ te Nieuw- vliet, beschuldiging vervallen; Johan na de R., te Retranchement, idem; Francina W„ te Breskens, geen opleg ging van maatregelen; Jacomina A. H.-v. d. S. te Vogelwaarde, beschul diging vervallen; Maria R.-M. te Hoofdplaat, idem; Louisa R„ te IJzen- dijke, geen oplegging van maatrege len; Maria B., onderwijzeres te Cad- zand, idem. LANDELIJKE REÜNIE VOOR GEZINSVERZORGSTERS. Vrijdagmiddag is de landelijke reü nie voor gezinsverzorgsters op Bou- vigne geopend. Na opening van de reünie werd een lof gecelebreerd, waarna men zich verzamelde op de Mariaburcht. De gezinsverzorgsters dragen thans ook het Malthezerkruis, dat doelt op hun sociale arbeid. Rector Cammaert, de catechiste Me juffrouw van der Horst, die directrice is van de opleiding en de overste dei- catechisten,-mej. de Beuckelaere voer den het woord, waarbij zij de dienen- VLIEGENDE VLEUGELS Het is droef te moeten erkennen, dat in tijden van oorlog wel de nodige fond sen beschikbaar zijn om de mensen van wetenschap en techniek de middelen te verschaffen teneinde op ruime schaal hun inzichten en plannen tot werkelijkheid te maken. Een voorbeeld daarvan is de pijlsnelle vlucht, tot het verbluffende toe, die het moderne vlieg tuig heeft genomen. In het album Vlie gende Vleugels vertelt de luchtvaart journalist C. v. Steenderen daarover in begrijpelijke en boeiende taal zon der in technische bescHouwingen te vervallen. De auteur heeft een vlotte journalistieke pen. Hij brengt veel fei ten materiaal zowel over de vliegtuigen zelf als over de ontwikkeling van de verschillende typen. Om enkele van de ze te noemen: de Flying Fortress, de Mosquito, de Spitfire, de Liberator en de voor het burgerlijke verkeer belang rijke Constellation alsmede de Douglas Commercial, namen die ons nog niet zo lang geleden dagelijks in de mond lagen. Aan het 100 pagina's bestaande werk uitgevoerd in groot formaat en in meerdere kleuren is zorg besteed. Het is gebonden in linnen prachtband, be vat tientallen doorsneden en tekenin gen van machines alsmede een hon derdtal in diepdruk uitgevoerde plaat jes van de luchtvogels.. Het album wordt uigegeven door Theodoras Nie- meyer N.V. Gron - n en ;s als ge woonlijk bij een verzorgde uitgave van dit genre voor de ouderen zeker zo interessant als voor de rijpere jeugd. de taak van de gezinsverzorgster om schreven en woorden van dankbare herinnering wijdden aan Mgr. F. Fren eken z.g. Heden wordt de reünie op Bouvig- ne voortgezet. MOEDERC?URSUS TE NIEUW- NAMEN. Vanwege het W.G. Kruis zal door Zuster Vernimmen een Moedercursus worden gegeven. Ook meisjes beven 18 jaar zijn welkom. H af is er te doen KLOOSTERZANDE. Zondag 12 Oct. Schieting op de liggende wip door de sociëteit Ossenisse. SCHUDHEBEURS. Zondag 12 Oct. Schieting op de staande wip om 14 uur. TERHOLE. Zondag 12 October - Mu- zikale wandeling naar Patrijshoek om 16 uur. Jacques Goddet, directeur van l'Equipe, het blad dat de Tour de Fran ce organiseert, heeft in een interview de volgende bijzonderheden meege deeld. wat betreft de plannen voor de tour in 1948: le. Handhaving, ook wat de richting betnaft, van het parcours van 1947, op een of twee uitzonderingen na. 2e. Mogelijkheid tot prompt en ra dicaal ingrijpen in geval van een dui delijke verstandhouding tussen ren ners van verschillende ploegen (zo als in 1947 tussen Vietto en Lazarides werd waargenomen). 3e. Handhaving van de formule der nationale ploegen. 4e. Overeenkomst tussen de fabri kanten die nog in October een be spreking dienaangaande zullen voe ren. 5e. Geen ploegen meer met in Frank rijk woonachtige vreemdelingen. 6e. Vorming van een Franse ploeg en vijf regionale ploegen, een Italiaan se en een Zwitserse ploeg, waarschijn lijk een gemengd Nederlands-Luxem burgs team en twee Belgische ploe gen A en B. GOES. 9 Oct. Appelen: Cox Oranje Pippin f 18-57, Jonathan f 24- 70, Sterappels f 17-42. Allington Pip pin f 15-36, Goudreinetten f 17-37, Bramly Seedling f 10-17, Zure Belle fleur f 13-27, Gron. Kroon f 15-34, Winter Banana f 13-26, Laxton Su perbe f 13-27, Notarisappels f 11-35, Franse Reinetten f 10-14, Pomme d' Oranje f 28-36. Zoete Campagner f 18 -31, Zoete Ermgaarde f 18-33, Zoete Apppels (fabriek) f 10-15, Zure Ap pels (fabriek) f 9.40, Goureinetten (fabriek) f 16.70-20. alles p. 100 kgr. Peren: Doyenné du Comise f 18.62 Bonne Louisse d'Avr. f 25-41'. Confe rence f 12-21, Legepont f 13-34, Br. Alex Lucas f 12-33. Zwijndr. Wijn peren f 10-18, Maagdeperen f 13-19, Emile d'Heyst f 815. Br. Clairgeau f 10-24, Nouveau Porteau f 6-12. Br. d'Anjou f 11-30. Comtesse de Paris f 10-22. Jodcnpcer f 7-11, Groene Chaumontel f 7-12, Pondesperen f 13- 20. St. Remy f 14-22. Gieser Wilde man f 17-35. Kleiperen f 14-28, Brede- rode f 23-30, Winterlouwtjes f 10-21, Mispels f 24, alles per 100 kgr. WAALWIJK. 8 October De grond stoffenpositie in de leder en schoen industrie is nog niet zodanig als voor een vlot functioneren nodig is. Ter wijl velen hadden verwacht dat. de moeilijkheden ruim twee jaren na de oorlog wel tot het verleden zoud°n be horen, blijken deze geenszins voorbij te zijn. De schaarste aan goederen doet zich steeds meer voelen. In alles moet zuinigheid betracht worden. Het zal nog wel enige tijd duren vooraleer de leder- en schoenindustrie over vol doende grondstoffen kan beschikken die nodig zijn voor de fabricage van volwaardige kwaliteitsproducten. Nu het najaar er is zal vooral als straks weer overvloedig regen valt, de Be hoefte en vraag naar degelijke schoe nen, op de eerste plaats ook jongens en kinderschoenen sterk toenemen. Meer nog dan thans zal blijken dat de aanmaak van dergelijke artikelen nog steeds niet voldoende opgevoerd kan worden om aan de vraag te vol doen.

de Stem | 1947 | | pagina 1