Donderdag de Sowjet-resolutie 'T SCHIP VAN TRAAN EN TRANEN „Niet alleen vergelding Een drinkwa^erfabriek op de „Willem Ruijs" OPENING KANAAL GENT TERNEUZEN Twee Nederlandse Bisschoppen gewijd Afgevaardigde Palar debuteert r Boerenprobleem studie-object IN 'T KORT Collegiaal orgaan volgende week De drie militairen vrijgelaten Memoranda over de Ruhrkolen Mr. Oud vormt Dem. Volkspartij De doop van prinses Marijke DERDE JAARGANG No. 892 WOENSDAG 8 OCTOBER 1947 INDONESIË IN DE VEILIGHEIDSRAAD Z VIJF MINISTERS HOUDEN ER ZICH MEE BEZIG CHINEES OORDEEL Splitsing Ministerie O.G. Weinig verandering Zelfbeschikking voor Z. Sleestcijk gevraagd Begin 1948 verkiezingen Tweede Kamer Mgr. Hanssen en Mgr. Hettenga VOETBALLEN EN PROCES VERBAAL Brits Kabinet gewijzigd Shinwell Minister van Oorlog EERSTE VERMELDING VAN VLISSINGEN. Prins en Prinses naar Walcheren. Zij produceert 300 ton per etmaal WIE de oude schseepsjournalen leest over tochten naar Oost en West en verneemt hoe ondanks rantsoene ring aan boord het in vaten meege nomen drinkwater, spoedig lauw en troebel geworden, snel verminderde en in sobere bewoordingen de angstige spanning -vindt uitgedrukt waarmee naar regen werd uitgezien, beseft des ondanks dikwijls niet, hoeveel onge mak en last de drinkwatervoorziening aan boord van schepen heeft veroor zaakt en nog minder, dat een deugde lijke oplossing van dit vraagsuk nog pas sinds betrekkelijk korte tijd in prac tijk is gebracht. En een vraagstuk was het. Hoevelen hebben in de afgelo pen weken niet vergeefs aan de water kraan gedraaid? In hoeveel huishou dens heeft hët watertekort verveling en ongemak zelfs ernstige last veroor zaak? En welk een invloed heeft het gebrek aan water in een warme zomer niet op het humeur van de mens? De festiviteiten in 1827 DE „WILLEM BAREN DSZ", ,J$kande vir die Hollanse Nasie" Wijzigingen in de Kieswet Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A. F. J- Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J- J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrek Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. "A. DE DEBATTEN in de Veiligheids raad over Indonesië zijn hervat. India was van mening, dat de troepen achter de dèmarcatielijnen „van voor het conflict" moesten worden terug getrokken. Bij de verdere uiteenzet ting had Pillai veel critiek op Mr. van Kieffens zonder dat hij echter zijn be toog met bewijzende feiten kracht wist te geven. De Pool Katzsuchi wist er niet be ter op dan de S.U. bij te vallen en critiek uit te oefenen op het consu laire lichaam te Batavia. Blijkbaar was de afgevaardigde bang. dat het resultaat der onderzoekingen voor Ne derland gunstig zal zijn. Ook hij viel tan Kieffens aan, hoewel hij toegaf, dat deze Nederland schitterend wist te verdedigen Dc Chinees Tsjiang verzette zich te gen de Sovjet-resolutie, omdat deze hij voorbaat het werk van de Drie- mogendheden-commissie in een sfeer van wantrouwen zou plaatsen. Hij ver ïocht de Raad met verdere actie te willen wachten tot het volledige con sulaire rapport binnen was. Tenslotte betreurde hij het, dat van Kieffens de Republiek ais geheel verantwoor delijk wilde stellen voor de in Indo nesië bedreven wreedheden. Als laatste spreker voerde de Indo nesische afgevaardigde Palar 't woord (tot voor kort voor de P. v. d. A. lid van de Tweede Kamer). Hij viel over de gehele linie het Nederlandse beleid inzake Indonesië aan. maar verklaar de vertrouwen te hebben in de Com missie van Drie. Hij drong er bij de Raad op aan. dat deze de Arbitrage van de Commissie van Drie bindend zou verklaren voor beide partijen. Nadat deze spreker nog een lans had gebroken voor de Republiek, „die niet van Japans maaksel was en krach ten had. welke diepere wortels ver rieden dan wild terrorisme alleen", werd de vergadering verdaagd tot a.s. Donderdag. JJet boerenconflict om het eens populair te zeggen schijnt thans aan het einde van de eerste ronde te zijn, welke duidelijk door de boeren is gewonnen Achter de coulissen is de laatste weken hard gewerkt en er ge beurde meer dan aan de publiciteit werd prijsgegeven. Dit alles is aanleiding geweest, dat verscheidene ministers zich momen teel reeds ernstig met de boerenklach ten bezig houden. Het probleem is zo urgent het stemt tot voldoening, dat de regering dit heeft ingezien dat het niet alleen kan behoren tot de competentie van minister Mansholt Ook aan de minister-president dr. Beel, de ministers Lieftinck, Drees en Huysmans gaan de boerenklachten met de daaruit voor hun departementen voortvloeiende consequenties na ter harte. Daarom behoeft het geen ver wondering te wekken, dat het juist de ze gevarieerde kabinetskern is, die de laatste week diverse besprekingen heeft gevoerd en zich beraden heeft over het probleem. Thans persoonlijk contact Zijn wij goed ingelicht, dan zal er spoedig door deze Ministers contact worden opgenomen met de Stichting v. d. Landbouw. Ook is het niet onmo gelijk. dat op korte termijn enkele incidentele prijscorrecties zullen wor den toegepast. QE UIT HET BINNENLAND terugkerende Chinese mili taire waarnemers hebben verens de „Sin Po" de volgende iftaruk- ken opgedaan: Het leven in het binnenland is moeilijk en geheel verschillend van het leven te Ba tavia. De positie der Chinezen is zeer précair en geheel onveilig. De gewapende benden zijn ge heel ongedisciplineerd, zij vol gen geen bevel op en verstoren voortdurend de veiligheid. UJDGAR WOOG, een vooraanstaande figuur uit de Zwitserse pro-com munistische arbeiderspartij, is met elf andere partijleiders op Maandagavond gearresteerd. QP DE STAATSMIJN MAURITS te Lutterade werd de 27-jarige, on gehuwde houwer F. H. Fiévez, uit Heerlen in een vul-pijler door stenen uit de blaasleiding zo ernstig gewond dat hij overleed. Op de mijn Laura te Eygelshoven werd de gedetineerde J. Blok door een vallende steen in de nek getroffen. Hij werd in het St. Jo- sephziekenhuis te Heerlen opgeno men. waar hij is overleden. -& TJET NEDERLANDSE communiqué maakt melding van 2 gewonden op 6 October aan Nederlandse zijde vol gens dc tot dusverre ontvangen bericli ten. Op West-Java zijn enkele Neder Iandsc patrouilles en bivaks beseho ten. JgEN DIVISIE van 10.000 Arabische jongemannen staat gereed om Pa lestina gewapenderhand te „redden". 'J'E LONDEN wordt vernomen, dat de Britse strijdkrachten in het late najaar Irak zullen hebben verlaten. rjUJDENS DE OORLOG hebben de Engelse katholieke aalmoezeniers 5.000 bekeringen tot stand gebracht. 7,o deelt de Hoofdaalmoezenier van 't Britse leger. Mgr. Coglilan. mede in ziin inleiding on een boek: getiteld: „De priester ouder de soldaten", dat zo juist is uitgekomen. (Van onze Haagse correspondent). TN DE regeringsverklaring werd be- kend gemaakt, dat een collegiaal orgaan zou worden gevormd om de Luitenant-Gouverneur-Generaal in de ze moeilijke periode van advies te kunnen dienen. Reeds eerder konden wij hierover melden, dat Jhr. Mr. v. Vredenburch. Hoofd van de afdeling Politiek van het departement van Bui tenlandse Zaken algemeen werd be schouwd als een der vertegenwoor digers in dit orgaan. Uit goede bron vernemen wij thans, dat de samenstelling van dit orgaan in de loop van de volgende week kan worden verwacht. Omtrent de sugges ties dat minister Neher of Max van Poll eveneens lid zouden worden, kan nog niets met zekerheid worden ge meld. Tot siot- vernemen wij nog, dat het Collegiaal Orgaan zal worden gevormd binnen de door de wet geldende bepa lingen. Dit zal o.m. moeten inhou den, dat ondanks de macht van het C.O. (Cillegiaal Orgaan) de G. G. de maent blijft uitoefenen „in naam des konings" Hieruit vloeit voort, dat het C.O. geen beslissingen zal kunnen ne men zonder dat dr. van Mook het er mee eens is. Van Mook krijgt dus ook een veto. "VTADAT HET republikeinse persbu reau Antara reeds had gemeld, dat de Nederlandse militairen vrijgelaten zouden worden, arriveerden gisteren op het vliegveld Kemajoran Mac Cal- lum en de soldaat Poley. De laatste, afkomstig uit Zeeland, vertelde aan Aneta. dat alle inzittenden van de Beechcraft direct na de landing in een auto naar het huis van een republi keins kapitein gebracht werden, waar zij een goede behandeling' ondervon den. Later werden zij naar een ander huis overgebracht, waarbij de Neder landers gescheiden werden van de Amerikanen, die echter aandrongen op hereniging, hetgeen geschiedde. De soldaat W. Poley zal waarschijnlijk Donderdag per Constellation naar Ne derland vertrekken, omdat zijn vader stervende is. Dit was ook de reden, waarom Mac Callum hem in de Beech craft had meegenomen. Mac Callum verklaarde tegenover Aneta. dat de republikeinse kapitein hem verlof ge vraagd had mee te vliegen naar Djog- ja. omdat de verbindingen zo slecht waren. Mac Callum. die zelf in Pa- meumpeuk bij de Nederlanders was achtergebleven, kreeg later bericht, waarin hem toestemming gegeven werd te vertrekken. Hij verklaarde, dat de behandeling van de T.N.I. goed was geweest. De andere Nederlanders lt. van der Ham en sgt-majoor van der Kalken waren reeds in Bandoeng afgezet. TTIT WELINGELICHTE bron verne men wij thans, dat vermoedelijk reeds in de komende week de split sing kan worden verwacht van het de partement van Overzeese Gebiedsde len. Het oorspronkelijke ministerie v. Overzeese Gebiedsdelen zal als zoda nig vermoedelijk verdwijnen. Daarvoor in de plaats komen twee andere mi nisteries. Jeugdgevangenis in Zutphen bestaat 10 jaar. T^TET AELEEN zal hier vergelding; voor het bedreven kwaad, maar ook verbetering van het individu dc grondslag moeten 74jn". Wijlen MÏnisTer Goseüng sprak bij de ingebruikneming van de jeugdge vangenis in Zutphen, nu tien jaar ge leden, deze waarachtige woorden, toen hij in zijn kwaliteit van Minister van Justitie de officiële rede uitsprak. Bij de herdenking van dit feit werd de Minister van Justitie vertegenwoor digd door Mr. J. E. Erdman. De pre sident van het College van Hegenten, Mr. J. H. Bijbau, verwelkomde de aan wezige autoriteiten, w.o. rector Jan sen als vertegenwoordiger van de H. K. Reclassering. Door de directeur van deze jeugd gevangenis werden enkele cijfers ge geven over de afgelopen tien jaar. Hieruit bleek, dat in totaal 999 jeug dige delinquenten werden opgenomen waarvan er 151 wegens wangedrag niet konden worden gehandhaafd. Van de 520 voorwaardelijk in vrijheid ge stelden moest er van 43 het vonnis worden herzien, terwijl 174 gevange nen hun gehele straftijd moesten uit zitten. Deze cijfers schijnen dood en wei nig-zeggend; in werkelijkheid getui gen zij ervan, dat in deze jeugdge vangenis nog geen tien procent ..de gehele straftijd moesten uitzitten". Een prestatie voor de leiding, die duide lijke vermelding verdient, omdat hier een wereld van de allermoeilijkste jeugdzorg met alle leed daaraan ver bonden aan ten grondslag ligt. Goseling, wiens tragisch einde en vruchtbaar leven zo snel dreigen te worden vergeten, moge ook in het principe, dat hij aan dit werk meegaf, nog lange tijd voortleven. Antwoord van V. S. aan Frankrijk en Benelux. ILTEN VERWACHT, dat Engeland en de V. S. binnen een week aan Frankrijk, België. Nederland en Lu xemburg zullen mededelen, dat zij be reid zijn enkele détails van het En gels-Amerikaanse plan voor de steen koolmijnen in het Ruhrgebied te wij zigen. doch dat ze de hoofdlijnen van het plan zonder verwijl ten uitvoer leggen. Deze mededeling zal worden tedaan in de vorm van een gezamen lijke nota aan de vier regeringen, in antwoord op de bezwaren welke door Frankrijk en de Benelux-groep zijn gemaakt. De 4 landen hebben geprotesteerd tegen de. tijdens de Engels-Amerikaan se besprekingen te Washington voor gestelde overdracht van de verant woordelijkheid voor de leiding aan dé Duitsers. De vier memoranda worden nog door de Engelsen en Amerikanen bestudeerd. Weersverwachting geldig tot hedenavond: In de ochtend plaatselijke nevel of mist. Overdrijvende wolkenvel den. Vrijwel overal droog. Ver anderlijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Zon ctJer 18.04 uur. Maan on der 1G.12 uur. Donderdag: Zon op 6.52 uur. Maan op 0.40 uur. TVE DEENSE PREMIER. Knut Kris- tensen, wiens regering Zaterdag ten val is gebracht, zeide ten aanzien van het probleem der Deense minder heid in de Duitse provincie Zuid- Sleeswijk, dat men pogingen zou blij ven doen om de Deense karakteris tieke elementen in het gebied weer te versterken. Hij hoopte, dat aan Z.- Sleeswijk zelfbeschikkingsrecht zal worden verleend. Kristensen verklaarde, dat met de V. S. de onderhandelingen zullen wor den voortgezet over afschaffing van de overeenkomst betreffende Groen land. welke overeenkomst in 1941 te Washington is getekend en Groenland practisch onder Amerikaanse h ar ming steil, ofschoon uo Deense sou- vereiniteil wordt erkend. (Van onze Haagse correspondent). IJTT DOORGAANS welingelichte bron vernemen wij. dat de Twee de Kamerontbinding, wfclke noodza kelijk zal zijn i.v.m. de wijziging van de Grondwet, zal geschieden in de eerste helft van 1948. Uit andere ge gevens blijkt, dat de nieuwe verkie zingen vermoedelijk gehouden zullen worden in April van het volgende jaar. Billy, Ronnie en Teddy Seban, een drieling in Chicago, konden niet wachten tot hun mama de verjaarsdagtaart aansneed, die te hunner ere de tafel sierde. Van een onbewaakt ogenblik maakten zij dankbaar mis bruik. Uit de foto kan men afleiden dat hun handeling was niet onop gemerkt gebleven zal zijn. rpERWIJL in de Nood-kathedraal te Roermond de consecratie van Mgr. dr. J. M. J. Hanssen plaats vond, werd te Bolsward Mgr. Nic. Hettenga. Apos tolisch Vicaris van Rawalpindi, tot Bisschop gewijd door Mgr. J. Reesink, geassisteerd door Mgr. N. Stam en Mgr. W. Panis. Te Roermond werd de consecratie verricht door de oude en toch nog op merkelijk vitale Bisschop, Mgr. Lem- mens, terwijl eveneens de Kardinaal bij de plechtigheden aanwezig was. Roermond was in feesttooi, duizenden QP UITNODIGING van mr. P. J. Oud. zijn een aantal niet-socialis- tische democraten Zaterdag jl. te Utrecht in vergadering bijeengeko men. 'Na een uitvoerige gedachten wis seling werd besloten tot de vorming van een comité tot voorbereiding van de oprichting van een Democratische Volkspartij. Alle aanwezigen, ten ge tale van 72 personen, traden als lid van het comité toe. Mr. Oud werd voorzitter. QNGEKLEURDE LUCIFERS kosten voortaan: le kwaliteit 22 ct. en 2e kwaliteit 16 ct. per pak van 10 doosjes 2"OALS BEKEND, bestaat in de gemeente Sprang-Capelle een gemeente-verordening, bij welke het verboden is zich op Zondag enigerlei ver mank of sport te veroorloven. Men schijnt zich er bij de v.v. Wit-Zwart niet erg druk om te maken met het ge volg dat er Zondag 1.1. gevoet bald werd en zelfs gewonnen. Een verbod is echter een ver bod, hoe gek dat het soms ook kan zijn, en de dienaren van Her mandad verschenen -dan ook prompt, niet voor hup-hup, maar om de overtreding te noteren. Hoe zal dat moeten gaan. wanneer Wit-Zwart weer een thuiswed strijd heeft? en nog eens duizenden waren uit Fries land, dat de beste herinneringen aan Mgr. Hanssen heeft vanuit de bezet tingstijd, naar de oude Roer-stad ge komen. Twee zonen van Nederland zijn gis teren het H. Priesterschap in al zijn volheid deelachtig geworden, weer zijn twee van onze landgenoten toe gevoegd aan die roemvolle schaar kerk vorsten waarvan in tijden van voor- en tegenspoed zoveel is uitgegaan, wat goed en van blijvende waarde bleek voor land en voik. De leiding van het Bisdom Roer mond zal eerlang in de sterke en jon ge handen overgaan van Mgr. Hans sen. terwijl Mgr. Hettenga zijn aller beste krachten zal gaan wijden aan het hem toevertrouwde Missiegebied. Moge God hen in dit schone, doch niet steeds even gemakkelijke werk bijstaan met de rijkdom van Zijn ge nade. T\E BRITSE PREMIER ATTLEE, heeft heden de laatste bijzonder heden over de reeds lang verwachte hergroepering in de Britse Labourre- gering, bedoeld om zijn Kabinet voor een nieuwe aanval op de economische problemen van het land te versterken, bekend gemaakt. De minister van Oorlog. Bellenger, en de minister van Voorziening Wil mot, zijn afgetreden. De minister van Brandstofvoorziening Shinwell wordt minister van Oorlog, zonder zitting te hebben in het Kabinet. Voorts zijn afgetreden: Lord Inman, die lord Geheimzegelbewaarder was en thans wordt opgevolgd door Vis count Addison, die het ministerie voor 'de "betrekkingen met het Gemenebest verlaat, de minister voor Schotland. Westwood. en de minister voor de pen sioeneu, John Burns Hynd. Nieuwe benoemingen zijn: Philip Noel Baker, tevoren minister van Luchtvaart, wordt minister voor de betrekkingen met het Gemenebest, Arthur Woodburn. wordt minister voor Schotland, Arthur Henderson wordt minister van Luchtvaart, Hugh Gaits keil neemt Shinwells plaats in als minister van Brandstoffenvoorziening. De nieüwe minister van Voorziening is G. R. Strauss en de nieuwe mi nister voor de Pensioenen is George Buchanan. Het Kabinet telt thans één lid min der, namelijk achttien in plaats van negentien. Feestelijke herdenking. (TOALS wij indertijd reeds gemeld hebben was het op 23 Mei j'.l. ze venhonderd jaar geleden, dat de naam Vlissingen voor het eerst in een der ons bekende oorkonden werd vermeld. Op 28 Mei 1247 n.l. beves tigde Bisschop Otto van Utrecht de abdij van Middelburg in haar bezit tingen en daaronder wordt ook „Vlis- singhe" vermeld. Daar dit betrekking heeft op de parochie (Oud-) Vlissingen heeft de plaatselijke Katholieke Ge meenschap besloten, dit feit enigs zins feestelijk te herdenken. Dit paroehiefeest zal vermoedelijk plaats vinden tegelijk met het ge reed komen van het herstel der R. K. Kerk. Ook de gemeente koestert plannen voor een sobere herdenking. Naar wij vernemen zal een bijeenkomst plaats hebben, tijdens welke de heer H. Pie- ters. bibliothecaris van de Provincia le Bibliotheek te Middelburg, zal sprc ken over de betekenis van de be wuste datum en over Vlissingen in die tijd. De datum dezer herdenking staat nog niet vast, doch zal vermoedelijk in de eerste helft van November zijn. TVE STOET, waarmede de Koninklij- ke Familie en Hare gasten Don derdag van Soestdijk over Biltho- ven naar Utrecht zal rijden, zal be staan uit zeven hofaulo's. Vooraf gaat een militair escorte van twaalf motorrijders. In de eerste auto zuilen H. M. de Koningin en de Groot Hertogin van Luxemburg plaats ne men. In de laatste auto het Prinselijk Paar met de dopeling. De stoet wordt gesloten met opnieuw twaalf militaire motorrijders. Tussen elf uur en 11.10 uur komt de stoet bij de rotonde in de verkeersweg, bij het R. K. kerkhof van Utrecht aan. Er vindt geen offi ciële ontvangst of begroeting plaats. De stoet zal zich dan naar de Dom kerk begeven. Langs de route staat een erehaag, gevormd door militairen Elke drie meter langs het parcours staat een militair opgesteld tot bij de ingang van de Domkerk. Rechts van de ingang staat een erewacht van de Studentenweerbaarheid opgesteld. ^PJET LIGT in het voornemen van Prinses Juliana en Prjns Bernhard indien mogelijk op Wal cheren aanwezig te rijn op 4 No vember, wanneer daar de boom- piantdag zal worden gehouden. In tanks J^og kortgeleden vergenoegde men zich ermee dm het voor een reis benodigde drinkwater aan boord in tanks mee te nemen. Voor schepen, die slechts korte trajecten bevaren, lever de dit nimmer moeilijkheden op, omdat de tanks dan vaak ververst kunnen worden. Moet echter veel water voor een lange reis worden meegenomen, dan ontwikkelen zich schadelijke bac- De vier paarden, die men op deze foto ziet, zullen luister bijzetten aan de huwelijksplechtigheid van Prinses Elisabeth van Engeland, op 20 No vember a.s. Drie ervan zullen het bruidsrijtuig helpen trekken. Met gra- mofoonplaten tracht men hen alvast een beetje te wennen aan de over vloed van martiale geluiden die aan de feestelijkheden gepaard zullen gaan. J^a de val van Napoleon was de eerste zorg der grote mogendheden de grenzen van vóór de Franse Revolutie zoveel mogelijk weer in ere te herstel len. Vanzelfsprekend had het nog al wat voeten in de aarde eer de kaart van Europa weer opnieuw vastgelegd voor de aldaar te bouwen zeeetui- met deze regeling heeft bezig gehou den, heeft hieraan dan ook een hele kluif gehad. Niet ovëral echter greep men terug op de grenzen van vóór 1789, want datzelfde Congres verenigde Noord- en Zuid-Nederland in één staat onder het Koningschap van Willem I. In dit ge val zag men blijkbaar liever aan de Franse noordgrens een stevige staat ontstaan, dan dat men zich druk maak te over de vroegere grenzen! Voor de Zuid-Nederlandse provin ciën, die onder Oostenrijk verarma waren en van vrijwel alle scheepvaart verkeer waren verstoten geweest, brak nu een betere tijd aan. Antwerpen en -pen tweede male is de „Willem Ba- rendsz" uitgevaren. In het alge meen waren de perscommentaren over de eerste tocht afgestemd op het be grip „roemrijk", de voorbeschouwingen bij de tweede tocht van onze drijven de traanfabriek waren niet minder geestdriftig. Nu wil het geval, dat bij Gottiner in Haarlem een boekje van de persen kwam, geschreven door Dr. A. Melchior, die als scheepsarts de eerste tocht van de walvisvaarder mee maakte. Uit dat boekje blijkt ten dui delijkste, dat de „Willem Barendsz" met meer reden een schip van „tra nen" dan van traan kan worden ge noemd. Volgens de scheepsarts is de alom ge prezen eerste walvisvaart een der grootste schandalen geweest, die onder bescherming van onze driekleur kon den plaats vinden. Zeker, het had een grootse daad van Nederlandse moed en fierheid, van ondernemingsgeest en doortastendheid kunnen zijn. ware het niet, dat geldzucht (de vanouds befaamde vaderlandse ,.baet"-zucht) een fatale rol had gespeeld. 6m te beginnen dan; vast staat, dat de reis geëindigd is met een muiterij in optima forma. Dit had wel degelijk zijn oorzaak. De arbeidsvoorwaarden waren verschrikkelijk, er werd gemid deld 84 uren per week gewerkt in om standigheden, die ten hemel schreiend waren. Vervuiling en alcoholmisbruik waren dagelijkse gasten aan boord, de doctoren stonden machteloos tegenover de tegenwerking van de kapitein en de leiding van de expeditie. Toen dr. Melchior het waslokaal te kende, zei een Zuid-Afrikaan; „Tekent die dokter die varkenshok? Ek dach, dit hier es skande vir die Hollandse Nasie". Een collega van dr. Melchior, dr. W. H. Bierman, schrijft in een voorwoord o.a. „Overal zijn wij gestuit op over treding van de rechten van de mens, op gebrek aan idealisme, onwetendheid en tegenwerking". De expeditieleider demonstr dit duidelijk, toen hij zeide tot een van de leden van de weten schappelijke staf die zich erover be klaagde dat noodzakelijke ingrediën ten niet werden overgeladen uit een aangekomen tankboot. „Tenslotte ben je alleen maar meegekomen als recla me tegenover de aandeelhouders". Genoeg hierover; dit is Holland op zijn allersmalst. Er moet een gedegen onderzoek worden ingesteld, er moet een mogelijkheid worden geschapen om gedragingen van „Nederlanders" als de kapitein en de expeditieleider van de „Willem Barendsz" naar be horen af te straffen, indien zulks nood- zakciijk blijkt. Gent, die als gevolg van het sluiten der Schelde in 1648 totaal verarma waren, kregen weer hoop op een nieuwe welvaart. Voor Antwerpen was met het weer openstellen der Schelde de zaak geregeld, maar voor Gent ging dit niet zo eenvoudig. Het oude in 1562 tussen Gent en Sas van Gent geopende Kanaal was geheel verwaarloosd. Bo vendien was in de loop der jaren dat gedeelte van de Braakman, dat Sas van Gent tot zeehaven had gemaakt, geheel veriand en dus voor de scheep vaart onbruikbaar geworden. Op ver zoek van Gent stond Koning Willem 1 in 1823 toe, dat deze stad weer met de zee zou worden verbonden door het graven van een kanaal van daar tot Terneuzen. Qp 7 Juni 1826 was men zover gevor derd, dat door Zijne Excellentie van Doorn, Gouverneur der provincie Zeeland, te Terneuzen de eerste steen voor de de aldaar te bouwen zeeslui zen kon worden gelegd. De eerste steen legging gebeurde plechtig in tegen woordigheid der voornaamste autori teiten van de provinciën Oost-Vlaan- deren en Zeeland. Zijne Excellentie van Doorn hield een rede, waarin hij de geweldige voordelen schetste, die beide provinciën van dit nieuwe kanaal mochten verwachten. Ook plaatste hij een loden cassette die de verschillende munten, geslagen tijdens de regering van Koning Willem 1 bevatte, ter in metseling naast de eerste steen. Ondanks de grote moeilijkheden, die men bij de aanleg van het kanaal on dervond, kon men op 18 November 1827 dit toch voor het scheepvaartver keer openstellen. Ook dit gang natuur lijk weer met de nodige .festiviteiten gepaard. In Terneuzen en Sas van Gent vonden feestelijkheden plaats, die des te meer vólk troken, omdat de ze opening juist op de verjaardag van de Koning viel. In Terneuzen opende de Gouverneur van Vlaanderen, als afgevaaidigde van Zijne Majesteit de zeesluis. Uit oude krantenartikelen we- teriën, hetgeen door toevoeging van chloor (zgn. Caporit) voorkomen wordt terwijl de chloorsmaak verdwijnt door het water door koolfilters te iden. De aan boord mee te nemen hoeveel heid water is natuurlijk aan grenzen gebonden. Men tracht daarom het ge bruik zoveel mogelijk te beperken, ge bruikt zelfsluitende kranen, brengt soms niet in alle hutten stromend wa ter aan en laat voor het baden alleen zout water toe. Een ander bezwaar is, dat men bij lange reizen gedwongen is water te laden in vreemde havens, waar kwaliteit en controle niet altijd even voortreffelijk zijn. Bedenkt men verdér, dat voor een schip als de „Wil lem Ruijs" op een verbruik van 150 a 200 ton per etmaal gerekend wordt, dan is het duidelijk, welk een enorm dood gewicht zo'n schip moet meedra gen.... tenzij men het drinkwater aan boord kan „maken". Dan kan men aan tonnage en dus brandstoffenverbruik, haven- en kanaalgelden, besparen of wel meer betalende last ipeenemen. Verdamping BJu was reeds lang bekend, dat men drinkwater uit zeewater kan be reiden door het zeewater te verdampen en de damp tot zuiver water terug te koelen. Inderdaad zijn de meeste schepen van zo'n damper voorzien, doch het is vrijwel steeds een noodin- stallatie, die niet gaarne gebruikt wordt De productie is gering en de door stoom verhitte verwarmingspijpslangen vervuilen snel met een dikke en harde zoutkorst, die telkens moeizaam ver wijderd moet worden. Bovendien liet de kwaliteit van het water te wensen over. De toepassing van dit type ver damper is dan ook pracisch onuitvoer baar. Men kent echter (aldus een artikel in het personeelsblad van de K.M. De Schelde) tegenwoordig verdampercon structies, die genoemde nadelen niet of althans in veel geringere mate be zitten en die voldoen aan de volgende eisen; geringe plaatsruimte, weinig ver vuiling en gemakkelijke reiniging, laag stoomverbruk en goede waterkwaliteit. De door de „Schelde" gebouwde ver dampers hebben een verdamper-ele ment. waarin een grote hoeveelheid zeewater wordt rondgepompt. Een klein gedeelte daarvan verdampt in een pij- penbundel (die door stoom verwarmd wordt i en een zelfde gedeelte wordt voortdurend aangevuld met vers zee water. De gevormde damp slaat in een door koud zeewater gekoelde conden sor neer tot zuiver water. Door de grote snelhei waarmee het water door de leidingen wordt geperst, neemt 't snel water op en wordt tegelij- kectijd voorkomen, dat zien veel ketel steen afzet. Die ketelsteen is daaren boven niet zo hard als gewoonlijk door dat men stoom van lage temperatuur en lage druk gebruikt. Door chemische behandeling maakt men drinkwater, dat niet van het gewone te onderschei den is. Dit hebben de Vlissingers al kun nen constateren, want toen in de win ter van 1944-'45 in tankwagens water werd rondgedeeld was dit afkomstig van de waterfabriek van de „Willem Ruijs". die in staat is 300 ton per 24 uur te produceren. gINNENKORT zal een wetsontwerp worden ingediend dat enkele wij zigingen voorstelt in de Kieswet. De wijzigingen zijn uitsluitend van tech nische aard en beogen uitsluitend het verkiezingsproces administratief te ver eenvoudigen. ten wij, dat een zee van mensen de- t-ve INWONERS van Losheim een e feestelijke ODenine heeft biieewoond. sJ ]andelijkc gemeente aan de Duits_ ze feestelijke opening heeft bijgewoond. Ter eeuwigdurende herinnering aan deze openstelling is o.a. een prachtige zilveren gedenkpenning ingeslagen. De ene zijde toont het hoofd van de Ko ning, terwijl de andere kant Neptunus en de Scheldemaagd voorstellen. Belgische grens, richtten zich met een verzoekschrift tot de Belgische gemeen te Mandorfeld, waarin zij de annexa tie van Losheim door België verzoe ken. Zij beroepen zich op het feit. dat zij volgens het verdrag van Versailles waren geannexeerd. 0

de Stem | 1947 | | pagina 1