Christelijke ordening Vliegtuig op Java vermist „Blijft een voorbeeld voor ons Reacties op Komintern Studentenrel te Leiden HET ZEEUWSE DAGBLAD EN HET MARIA-C0NGRES Indonesië en de blanke broeders Centraal bedrijfsorgaan voor de prijzen Spoedig vrouwen- stemrecht in België Aanslag op Ramadier Tweede Kamer Vrijdag bijeen K.L.M. weer over Voor-Indië Spanning in Oostenrijk Een landbouw-proefhedrijf op Walcheren DERDE JAARGANG No. 891 DINSDAG 7 OCTOBER 1947 Professor Romme sprak: Distributienieuwtjes Q 'D Prins Bernhard reikt onderscheidingen uit Politieke oorlogsverklaring Minder warm J Zon onder 18.06 uur. Maan on- der 15.27 uur. Woensdag: Zon op 6.51 uur. Maan op 23.52 uur. Wetsontwerp Regentschap ingediend IN 'T KORT Stakende... misdienaars Misbruik van het leger Grote voordelen zijn eraan verbonden Tliteave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: F J Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. n a J J M Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag' Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal per post f 4.25. per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrc' Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderenHulst, Dubbele Poort 7, tele- toon 102"(Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. K. VOOR DE KRING Den Helder van de K.V.P. heeft prof. mr. C. P. M Romme gesproken over het rege ringsbeleid ten aanzien van de land en tuinbouw en t.a.v. Indonesië. Prof. Romme herinnerde aan de discussies in de Kamer naar aanlei ding van de moties Groen en Vonde ling, welke tot gevolg hadden, dat de Kamer de Regering uitnodigde t.a.v. de prijsregeling in overleg te treden met het georganiseerde bedrijfsleven. Dit overleg zal worden gevoerd of is al gaande. Maar, aldus spreker, hier mee kan niet worden volstaan. Er zal een kinderbijslagregeling voor kleine zelfstandigen moeten komen, gecalcu leerd in de prijs. In deze tijd van nationale armoede is het meer dan ooit noodzakelijk, om hen, die het 't moeilijkst hebben, het eerst te hel pen. Voort# betoogde spreker, dat een beter georganiseerde verantwoorde lijkheid van de Regering moet ko men tegenover de Kamer. ïn dit ver band bepleitte prof. Romme inschake ling van een Centraal Bedrijfsorgaan, dat advies omtrent prijsregelingen aan de Minister uitbrengt. Ais deze daarvan afwijkt, zal, indien het Cen traal Bedrijfsorgaan, dit wenst, deze afwijkende mening gepubliceerd die nen te worden, met het advies van be doeld orgaan. Een en ander zou dan in handen gesteld dienen te worden van een vaste prijzencommissie uit de Kamer, die er rapport over uit brengt aan de Kamer. Komende tot zijn tweede onder werp. Indonesië, betoogde spreker, dat over het doel der politiek t.a.v. Indonesië minder verschil van me ning is dan over het te volgen be- le'. 1 Vele van de vroegere tegenstan ders van de regeringspolitiek erken nen, aldus spreker, dat het beleid van het kabinet-Beel de Indonesische kwestie een groot eind tot oplossing heeft gebracht. Gedurende zijn ver blijf in Indonesië heeft spreker erva ren, dat er onder de Indonesiërs voor- en tegenstanders zijn van de Repu bliek. doch ook de tegenstanders wa ren over het algemeen verheugd over de overeenkomst van Linggadjati. In en buiten het parlement is er nog een ernstig verschil van mening over de vraag, of de Republiek vernietigd moet worden, ja dan neen. Als men met de Republiek bedoelt 't terreur- regiem. dan zegt spr. volmondig ja. al voegt hij er direct aan toe, dat de genen, die deze vraag stellen, zich on gelukkig uitdrukken. De vraag, of de Republiek moet blijven of niet, daar over moet door de Indonesiërs zelf worden beslist, natuurlijk in omstan digheden van volledige vrijheid. Met nadruk zeide spreker rekening te hou den met de ernstige waarschijnlijk heid, dat voor een deel van Indone sië de Republiek een realiteit is en voor nog een groter deel een begrip in opmars naar een vrij en zelfstan dig volk, een begrip, dat men heeft te ontzien. Onze belangrijkste taak in Indone sië ligt niet in de oplossing van de moeilijkheden met de Republiek, maar in het consolideren van de be vrijde gebieden, waaf wij moeten to nen de" rust en veiligheid te kunnen waarborgen en gelegenheid moeten geven aan de Indonesiërs tot hei vormen van eigen bestuur. Het is een strikte gewetenszeik. dat wij alles dienen te vermijden, wat het noodzakelijke vertrouwen van de Indonesiërs in hun blanke broeders aan het wankelen kan brengen. Al leen een christelijke ordening, aldus spreker, zal ook hier de oplossing brengen. J^ADAT WALTER FOOTE Zondag in een radio-boodschap aan Soekarno uitdrukkelijk had verklaard, dat de Nederlandse militairen, welke na de noodlanding van het Amerikaanse vliegtuig te Pameumgpeuk (W.-Java) door de T.N.I. werden vastgehouden, ter assistentie van ae Amerikaanse waarnemers waren meegegaan, is even eens overeenkomstig deze boodschap Maandagmorgen een vliegtuig naar de plaats van de noodlanding vertrokken om die militairen weer op te halen. Dit laatste vliegtuig was reeds meer dan drie uren weg zonder dat iets daar over was vernomen. Een Nederlands legervliegtuig is op onderzoek uitge gaan; berichten ontbreken nog. De voormalige vice-pres. der V.S., Henry Wallace, bespreekt de wereld problemen met prof. Einstein: „Zelfs met goud en atoombommen zullen we geen derde wereldoorlog winnen", aldus Wallace. /GEDURENDE ruim een uur heeft Z. K. H. Prins Bernhard gisteren ochtend in de imposante Burgerzaal van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam onderscheidingen uit gereikt aan leden en voormalige le den van de Landmacht. Marine, Koop vaardij en KNIL voor daden van dap perheid verricht in de jaren 1940 t.m. 1945. Toen de Prins om kwart over elf het Paleis betrad, waren in de bur gerzaal reeds vele militaire en bur gerlijke autoriteiten verzameld, o.w. de Minister van Oorlog A. H. J, L. Fiévez, Lt.-Admiraal C. E. L. Helfrich Geen amnestie politieke delinquenten. rrlJDENS EEN VERGADERING van de Katholieke Volkspartij ver klaarde de Belgische Minister van Justitie, Struye. dat het vrouwenkies recht spoedig verwezenlijkt zal wor den. Met betrekking tot de berechting van politieke delinquenten, deelde hij mede. dat niet tot het verlenen van een algemene amnestie zal worden overgegaan. Betreffende de Koningskwestie zeide de Minister, dat de Katholieke Volks partij het partijprogram trouw blijft en een oplossing binnen het kader van de Grondwet wordt nagestreefd. Om eigenmachig de terugkeer van de Ko ning mogelijk te maken zou de Ka tholieke Volkspartij over de meerder heid in het Parlement moeten be schikken. Tenslotte wees de Minister erop, dat de Koningskwestie slechts kan wor den opgelost in een sfeer van goede wil en onderling overleg. De Katho lieke Volkspartij zal evenwel niet van haar ingenomen standpunt afwijken». GISTERENMORGEN vroeg is in de tuin bij het huis van de Franse premier, Ramadier, te Decazeville 'n mijn geworp'en. Er waren geen slacht offers te betreuren en er werd geen schade aangericht. De premier, die tevens burgemees ter van Decazeville is, had de Zondag in zijn geboortestad doorgebracht, in het kader van een verkiezinscampag- ne, maar was verscheidene uren voor de mijn kort na middernacht ontplof te naar Parijs vertrokken. De dader is nog niet bekend. A MERIKAANSE functionarissen te Washington noemden de bekend making een bewijs van Moskou-s vast beslotendheid om een algehele actie tegen de V. S.. haar buitenlandse po litiek en haar leiders op touw te zet ten om controle in Wefct-Europa en vermoedelijk in andere strategische gebieden van de wereld uit te oefe nen. ..Dit is practisch een politieke oorlogsverklaring aan de V. S. en bij na het treffendste bewijs van de voort gezette arbeid van de internationale communistische beweging, die de Rus sen sinds de jaren voor de oorlog heb ben opgezet", aldus deze functionaris sen. XJET OFFICIEUZE Vaticaanse blad „Osservatore Romano", noemde de organisatie een nieuw element in de wereldtweedracht, terwijl alle krach ten dienen te worden gebruikt om tot vrede te komen". De communisten aarzelen niet er voor uit te komen, dat er een economische oorlog woedt, die dreigt een politieke oorlog tussen de V. S. en de U.S.S.R. te worden". De Franse socialistische partij heeft in verband met de nieuwe interna tionale communistische .organisatie 'n officiële verklaring uitgegeven, waar in critiek wordt geoefend op de hou ding van de Sovjet-Unie, die „hier mede de communistische partijen in de andere landen verder aan zich on derwerpt en hen tot willige instru menten maakt bij haar strijd tegen de Westerse democratieën". Lt.-Generaal mr H. J. Kruis. Generaal H. G. Winkelman, Schout bij nacht N. A. Rost van Tonningen, Vice-admiraal L. J. Quant, Lt. ter zee le klasse H A. W. Goosssens, Lt.-Gen H. Koot en de commandant van de territoriale troepen Nederland Generaal M. Tans. Vijf militairen werden vanochtend tot ridder geslagen tw Luit ter zee le klasse J F van Duim, Kapitein der Mariniers A. F. van Velsen, Korporaal der mariniers oorlogsvrijwilliger A. Hoeben. reserve-luitenant Kolonel der infanterie H. Mulder en reserve Lt.- Kolonel der infanterie C. F. Overhoff. Na de openingsban, geblazen door een hoornblazer van de Kon. Militaire Kapel en de voorlezing van de daden, die tot de hoge onderscheiding hebben geleid, gaven na Prins Bernhard een aantal ridderdragers hun nieuwe ka pittelgenoten de ridderslag. „Mannen, die het vaderland meer dan voorbeeldig hebben gediend", zei de Prins Bernhard en hij vervolgde: „Ik zeg trots op u te zijn. Ons volk kan uw daden als voorbeeld nemen. Ik doe 'n beroep op u, dat u in de nog steeds moeilijke tijden voor ons een voorbeeld zult willen blijven". Hierna decoreerde de Prins de on geveer honderd vijftig overige, militai ren hun persoonlijk de eretekenen uit reikend. De plechtigheid in de Burgerzaal werd besloten met het sluiten van de ban, waarna de Prins zich nog enige tijd met verschillende aanwezigen on derhield. Onderdelen van Leger en Marine namen daarop deel aan een defile, dat de Prins, gekleed in admi- raalsuniform, voor het Paleis afnam. QP HET SCHIEREILAND van Sor rento is een bus met 22 passagiers van een 135 meter hoge helling naar beneden gestort. 8 personen werden gedood, 11 gewond, 3 zijn vermist. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Meer bewolking dan gisteren. Vrijwel overal droog. Mist of ne vel, welke vrij vroeg in de och tend oplost. Minder warm. Ver- anderlyke wind. TAE TWEEDE KAMkR zal in open bare vergadering bijeenkomen op Vrijdag 10 October a.s. des namiddag: te een uur. Aan de orde is dan o.m. de interpellatie van de heer Wage naar naar aanleiding van de door de minister van Landbouw in zijn radio rede van Maandag 22 September jl. aangekondigde verlaging van enkele rantsoenen, welke in de week van 29 September jl. zijn ingegaan. T3RINSES JULIANA en Prins Bern hard zijn voornemens op 27 October a.s. een officieel bezoek tc brengen aan Goeree en Overflakkee. Olie voor Kerstmis en Oudjaar. In December zal weder een extra rantsoen van 120 gram spijsolie be schikbaar worden gesteld. Op 18 De cember wordt een bon bekend ge maakt, waarop onmiddellijk gekocht kan worden. Het doorgaan van deze distributie van sla-olie kan in gevaar worden ge bracht, doordat te» weinig flessen be schikbaar zijn. Publiek en winkeliers kunnen door tijdige teruglevering van de ledige flessen de verstrekking in December veilig stellen. TAE REGERINGEN van India en Fa- kistan hebben wederom toege staan. dat KLM-vliegtuigen gebruik maken van de vliegvelden Karachi en Calcutta, nadat de vergunning hiertoe sedert begin Augustus was ingetrok ken. Het ligt in de bedoeling de rou te Amsterdam-Batavia weder over Ka rachi en Calcutta te leiden, nadat, zo als bekend is. deze route gedurende ruim twee maanden langs Colombo liep. Op het ministerie van Buiten landse Zaken had men hierover ech ter nog geen officiële mededeling van Voor-Indië ontvangen. Student gedood door agent. ZONDAGAVOND werden twee agen- ten door een onbekende wande laar op de stationsweg te Leiden er op attent gemaakt, dat even verder de straat onveilig werd gemaakt door een dronken man. die voorbijgangers ernstig lastig viel. De agenten troffen deze man aan. sommeerden hem zich te verwijderen hetgeen geweigerd werd. Het publiek begon zich met het geval te bemoeien, een militair ontnam een der agentèn zelfs de gummistok, zodat er een paar klappen vielen. De dronken man, de 26-jarige student S., w~rd tenslotte ge wond bij een dokter binnengebracht. Toen hij, na verbonden te zijn weer met de agenten naar buiten kwam. bleek er voor de deur nogal wat pu bliek te staan, dat een dreigende hou ding aannam. Er werd met stenen ge gooid, waarbij een der agenten gewond werd. Daarop loste een agent een waar schuwingsschot, onmiddellijk daarop een tweede, waardoor ongelukkiger wijze de arrestant in de buik werd ge raakt. Toen het slachtoffer viel, Jxok het publiek zich verschrikt terug. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar de man nog in de loop van dezelfde nacht is overleden. DIJ DE TWEEDE KAMER is thans ingediend het wetsontwerp met betrekking tot het tijdelijk overdra gen van de koninklijke macht door H. M. de Koningin. Artikel 1 van .het ontwerp luidt: 1. Wanneer onze gezondheid naar ons oordeel daartoe aanleiding geeft, leggen wij de uitoefening van het ko ninklijk gezag tijdelijk neer. 2. Wij bepalen het tijdstip, waarop wij krachtens 't eerste lid van dit ar tikel de uitoefening van het koninklijk gezag neerleggen, alsmede het tijd stip, waarop wij deze zullen hervat ten. 3. De in het 2e lid bedoelde tijdstip pen worden bekend gemaakt door plaatsing van onze desbetreffende be sluiten in het Staatsblad. Artikel 2 luidt: Voor de gevallen, waarin wij krach tens art. 1 de uitoefening van het ko ninklijk gezag tijdelijk neerleggen, wordt mits deze onze beminde doch ter Prinses Juliana der Nederlanden tot Regentes van het Koninkrijk be noemd. Het wetsontwerp is vergezeld van de volgende toelichting: H. M. de Koningin zich zich ge noopt te bevorderen, dat Haar de mo gelijkheid wórdt geboden om. wanneer haar gezondheid daartoe naar haar oor deel aanleiding geeft, door het nemen van rust, herstel van gezoridheid te zoeken en zich alsdan tijdelijk onthe ven te weten van de zorgen voor de zaken van de Staat. Het onderhavige wetsontwerp heeft de strekking te dien einde toepassing te geven aan artikel 43 der Grond wet. Daardoor zal H. M. de Koningin in de gelegenheid worden gesteld, naar gelang de omstandigheden naar haar oordeel daartoe aanleiding mochten geven, de uitoefening van het konink lijk gezag tijdelijk neer te leggen. Het ontwerp, dat volgens evenge noemd artikel mede in de benoeming van een Regent dient te voorzien, be- Keizer Otto moet terugkomen". TAE POLITIEKE SPANNING en de onrust in de Oostenrijkse arbeiders wereld zijn toegenomen als gevolg van de teleurstelling over de mislukking van de onderhandelingen over het vredesverdrag, en tengevolge van de eerste scherpe koude en het gebrek aan voedsel en kleding. In de Britse zone doen zich een aantal stakingen van mijnwerkers en arbeiders in de staalindustrie voor. Een ondergrondse organisatie die zich monarchistisch noemt heeft pamflet ten verspreid, waarin wordt aange drongen op de terugkeer van „Keizer Otto". oogt H. K. H. Prinses Juliana in die gevallen met deze hoge waardigheid te bekleden. De artikelen van het ontwerp spre ken voor zich zelf en behoeven dus geen afzonderlijke toelichting. Het is de vurige wens. dat de om standigheden, welke tot indiening van het ontwerp leiden, spoedig tot het verleden zullen mogen behoren. DE CHOLERA-EPIDEMIE DEN DERDE DEEL van de op- per vlak te/fen Egypte is thans officieel door de cholera besmet verklaard. De epidemie breidt zich nog steeds uit. In 6 provincies zijn nieuwe gevallen geconstateerd. Het besmette gebie,d strekt zich thans met enkele onderbrekingen uit van de delta van de Nijl af tot 500 kilometer ten Zuiden van Cairo in Boven-Egypte. TIET NEDERLANDSE stoomschip ..Wilpo" is te Soderhamm (Zwe den) aan de Botnische Golf op gevaar lijke wijze aan de grond geraakt. Het schip is geladen met 700 ton cement en liep vol water. TIP GROND van de einduitslagen is de zetelverdeling van de wetge vende vergadering van het Saarge- bied als volgt: Christelijke Volkspartij 28 zetels. Sociaal-Democraten 17 ze tels. Democraten 3 zetels, Communis ten 2 zetels. TIET 12000 TON metende Chinese stoomschip ..Peto" is op weg van Kanton naar Jainan op de hoogte van Hongkong in de lucht gevlogen. Het schip vervoerde nationalistische sol daten, wapenen en munitie. Er zijn 33 doden en 34 zwaar gewonden. DISTEREN brachten 34 Belgische. Luxemburgse en Nederlandse jour nalisten een bezoek aan de Koninklij ke Nederlandse hoogovens en staal fabrieken te IJmuiden. rpENGEVOLGE van de ontploffing van een kan petroleum zijn in 'n voorstad van Lissabon 4 opslagplaatsen van textiel en 7 woonhuizen in de as gelegd. 14 gezinnen zijn dakloos, er zijn geen slachtoffers te betreuren. - DE 78e VERJAARDAG van Ghandi werd te Londen plechtig gevierd. Bij deze gelegenheid werd bovenstaand geschilderd portret aan het India House aangeboden. TAE NEDERLANDSE verliezen bê- droegen tussen 29 September en 6 October 13 doden, 1 vermiste en 60 gewonden. TN DE BERGEN van Madagaskar is een Frans militair vliegtuig neer gestort. 7 personen werden gedood, 1 werd gewond. yOLGENS een door Reuter te Laho- re ontvangen telegram uit Rawal pindi is in de staat Kasjmir een voor lopige republikeinse Regerihg ge vormd. In Mohammedaanse kringen te La hore gelooft men, dat dit de toetre ding van Kasjmir tot India inluidt. Kasjmir, een staat met meer dan 4 mil lioen inwoners, ligt ten Noorden van de Pendsjaab en strekt zich uit tot ver verwijderde bergen, waar de Sovjet- Unie en China aan elkaar grenzen. I msmmmmmhM De St. Walburgiskerk te Arnhm wordt momenteel gerestaureerd. Dat be tekent dat men op het ogenblik in Arnhem alreeds weer zover is dat er werkelijk „.schot" in komt. DR. FRANK GRAHAM, hoogleraar aan de universiteit van North Caro lina. is door Truman benoemd tot ge delegeerde voor de V. S. in de Drie Landen Commissie voor Indonesië. 'J'EGENWOORDIG is men niet meer verwonderd, als wegens te lage lonen de een of andere vakgroep er het bijltje bij neer legt. Maar nog nooit heeft men gehoord dat misdienaars eert ulti matum stelden en nog wel voor een vast en redelijk sralaris. Dit is enige dagen geleden ge beurd in een Vlaamse parochie. Voor zover ons bekend was het misdienaar zijn een uitverkoren functie en als beloning ontvingen de jongens wel eens een extraatje bij uitvaarten of huwelijken. Dat was blijkbaar bij deze jongens aan een te lage kant. Op 'n goeie morgen besloten ze eenparig niet meer te dienen of men moest, de verzekering hebben van eeit vast salaris. De pastoor van bedoelde parochie streek eens over zijn hart en een vast salaris (en nog zo weinig niet: 200 frs per maand) werd hun gegeven. Slot: lachende mis dienaars. Wat men tegenwoordig kan be leven HET te Goes verschijnende Zeeuwse Dagblad heeft Vrijdag j.l. aan dacht geschonken aan het in begin September te Maastricht gehouden Ma ria-congres. Dit is tamelijk laat en het lijkt ons, dat het blad beter helemaal had Kun nen zwijgen, gezien aard en strekking van het stukje. Het Z.D. meent dat er iets zeer on behoorlijks is geschied bij dit congre^ en brengt dit als volgt onder woorden: „Wat in sterke mate bevreemdt, is dat bij het station een militaire ere wacht aanwezig was en dat langs de weg waar de kardinaal met de bisschop van Roermond passeerde, militairen stonden opgesteld, die het geweer pre senteerden. Hier rijzen allerlei vragen. Mag ons leger, een nationale instel ling bij uitnemendheid, voor dergelij ke doeleinden worden gebruikt? En dan wie heeft deze militairen voor dit werk opgeroepen? Waarschijnlijk zullen het R.K. vrijwilligers zijn geweest, maar ze stonden dan toch onder commando. Militairen gaan niet op eigen gelegen heid afzettingen vormen en vooral niet het geweer presenteren. Dit laatste is een symbolische hande ling. Het hoogste militaire eerbetoon voor vorstelijke personen en hooggeplaas- Maar laat het dan niet geschiedeh op deze manier, waarbij de militaire macht wordt misbruikt, terwijl het tot zeer vergaande en onaangename conse quenties aanleiding kan geven". Het is, om in dezelfde terminologie als het Z.D. te blijven, wel in sterke mate bevreemdend, dat het blad de regering misbruik van de militaire macht durft te verwijten. Kardinaal de Jong kwam immers als legaat van Z.H. de Paus, het hoofd niet alleen der H. Kerk, maar ook van de Vaticaanstaat, waarmee ons land diplomatieke betrekkingen onderhoudt en die dus ook recht heeft op het-mi litair eerbetoon. Waar blijft dus het misbruik? Doch zelfs wanneer kardinaal de Jong alleen te Maastricht was geko men als hoofd der Nederlandse kerk provincie, zou militair eerbetoon vol komen op zijn plaats zijn geweest en iedere bedenking daartegen klein. Want onze kardinaal de Jong is de grote man geweest van het geestelijk en nationaal verzet tegen de overmach tige belager van 's volks vrijheden in de jaren 1940-'45. Als zodanig mag men hem beschouwen als een nationaal fi guur en een nationale held. die toen andere grote mannen welwillende brochures schreven, vrij en onverveerd .neen" durfde zeggen. Uit dien hoofde te personen in dienst van de regering komt hem ten volle openlijk eerbetoon of haar officiële gasten. der natie toe. Wij hebben er uit de aard der zaak Wanneer onze soldaten nimmer voor geen bezwaar tegen, dat onze R.K. 1 minder grootheden het geweer moeten landgenoten hun grote vooi gangers eer I presenteren, kunnen wij hen gelukkig bewijzen. 1 prijzen! TTET staat vast, dat de landbou- wende bevolking op Walche ren door langdurige inkomstender ving, verhoogde blijvende lasten, als gevolg van het herstel en we gens de te verwachten toekomstige moeilijkheden bij de lonende afzet der producten, een economisch zeer moeilijke tijd tegemoet gaat", aldus is de mening van de rij ksveeteelt- en zuivelconsulent, de heer C. Zwa german te Middelburg, omtrent wiens rapport over het herstel van de veestapel op het eiland we dezer dagen 'iets publiceerden. „De nu en later te nemen maatregelen zullen met alle middelen een zo rationeel mogelijk gevoerd landbouwbedrijf moeten bevorderen", zo gaat hij verder. Die rationalisatie van het land bouwbedrijf, zal met verschillende mogelijkheden rekening moeten houden. De ruilverkaveling zal een rationeler bedrijfsexploitatie in de hand werken, terwijl door de her verkaveling de bedrijven tussen de 3 en 10 hectaren (voor zover deze onrendabel waren) een grootte krij gen, die een blijvende bestaans mogelijkheid waarborgt. De uitbrei ding van de teelt van groente, ooft en misschien van enkele grove tuinbouwgewassen is denkbaar, al thans voorzover de mogelijkheden van afzet dat toelaten, in de akker bouw meer hakvruchtenteelt en wellicht toename van de productie van zaai- en pootgo^d. Meerdere mechanisatie en daardoor verlaging der productiekosten ligt in de lijn der verwachtingen, doch naast de drie laatstgenoemde mogelijkhe den' (de eerste twee zullen bij de uitvoering der Herverkavelingswet- Walcheren verwezenlijkt worden) verwacht de heer Zwagerman toch het meeste heil van een rationalisa tie en intensivering van 't weiland en melkveehoudersbedrijf. Het weiland toch is de voornaamste voedselbron voor de zeer belang rijke veestapel op Walcheren. Een veel intensiever gebruik daarvan is mogelijk en zou een belangrijke uit breiding en opbrengstvermeerdering van de veestapel mogelijk maken. Maatregelen yerschillende maatregelen kunnen dit bevorderen, Men moet op de eerste plaats streven naar een zó danige samenstelling van de rund veestapel, dat op veel melkvee wei nig jongvee voorkomt. (In 1939 was op Walcheren de verhouding melk vee: jongvee 1:1.35, in Zuid-Holland daarentegen 1:0.52.) Een groter kunstmestgebruik en een betere weilandbehandeling zullen de op brengst per hectare doen stijgen, terwijl hooiing in een vroeger groeistadium, winning van kuilgras en eventueel kunstmatig gedroogd jong gras aanbeveling verdient. Ten slotte is toepassing van het moderne omweidingssysteem, dat indelen in veel kleine percelen, en veel om- weiden vereist, noodzakelijk. Een 1., and zal tengevolge heb ben, dat een groter aantal land bouwers aan een bestaan wordt ge holpen, daar een gemiddelde op brengstverhoging van het weiland met 30 pet. zeer wel bereikbaar zou zijn. De bedrijven van 3 tot 15 hectaren, die nu hoofdzakelijk op de akkerbouw drijven, zouden minder eenzijdig, dus technisch en econo misch sterker gefundeerd worden en tenslotte (zoals we reeds publi ceerden) zal de veeteelt (en met name de melk-) productie stijgen. Een voorbeeld TAit moet met kracht worden be- vorderd en de beschikking over een voorbeeld-proefbedrijf zal daar toe van de allergrootste betekenis zijn. Inmiddels is de totstandkoming v|in een dergelijk bedrijf verzekerd. Daarvoor zou een typisch Walchers van ongeveer 30 hectaren met on geveer 60 pet. grasland beschikbaar moeten komen. De exploitatie dient door een vooruitstrevend, goed ont wikkeld landbouwer te geschieden onder toezicht van een commissie van deskundigen op het gebied van weidecultuur, veeteelt en akker bouw. De hoofdaandacht moet daarbij gericht worden op een productieve veestapel, een gemo derniseerde verzorging en gebruik van het weiland, een zo rationeel mogelijke eigen voedselpositie en conservering, een rationele voeding, een op hoog peil staande melkwin- ning en behandeling en een bij het bedrijf passende mechanisatie. Het er heen leiden van excursies en pu blicaties over de exploitatie en de financiële resultaten zullen een be langrijke invloed van dit voorbeeld bedrijf (en in sommige opzichten ook proefbedrijf kunnen doen uit gaan, zoals ook elders is gebleken. Behalve een redelijke schadeloos stelling zal dit het beste middel zijn om agrarisch Walcheren als dank voor de offers, ten behoeve van de bevrijding gebracht, bij het herstel van zijn welvaart behulp zaam te zijn, een blijvend en waardevol hulpmiddel. Zouden mevr. Roosevelt en de Pool Oscar Lange een geheimpje hebben tijdens de bijeenkomst der Verenigde Naties? Geheimpjes komen bij deze serieuse vergaderingen echter niet te pas.

de Stem | 1947 | | pagina 1