I Sfetit Churchill klaagt aan Komintern voor Europa ERT Nederland bouwt bruggen twagen Frankrijk bedreigd door het Oosten BE BIETENCAMPAGNE BEGONNEN Sikkel en Hamer Ofiensiei op komst in Mandsjoerije Van Mook ging naar Sumatra De herbeplanting van Walcheren Under het regime van Regeringscrisis in Oenemarken te Hulst oor, HULST osterzande 3ULST Hulst RNEUZEN IRS HULST DERDE JAARGANG No. 890 Congres Britse Conservatieven DF Saargebied véér Unie met Frankrijk DE GAULLE Woensdag Verenigde zitting Staten Generaal ÏU ENGELAND NIET VAN DE PARTIJ. Moerdijk in het voorjaar van 1948 voltooid Zonnig Voor het vee Worden geen bieten Vermalen ZIJ BEGINT OP 4 NOVEMBER MAANDAG. 6 OCTOBER 1947 IN 'T KORT NOODLANDING I)', VERVOLGING EN VERZET MARKTEN V tker wat bijzonders ische verlichting en in de meest ellen, doch onze reer als voor de idaards, stof- ïlletjes, naai- :r slagen I ;en steeds ten iT-TERNEUZEN estellen. schemer- EKERS O. Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A F J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr j j Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elie werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal per post f 4.25. per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verst re,. Voor God, Koningin en Vaderland C\P DE CONFERENTIE der Britse Conservatieve Partij, waaraan >or dan 3000 personen deelnemen, v.vrd Zaterdag een resolutie go.Jge- keurd waarin optreden tegen communisme en fascisme geëist wordt. In de resolutie wordt gezegd, dat dc tijd gunstig is om ..bewijzen van ondermijnende en anti-democratische handelingen in Engeland te publiceren ongeacht of zij communistisch of fascistisch zijn", en dat de bestuurders commissie plannen dient op te stellen om deze bedreiging van de Britse levenswijze te bestrijden. Gorman zeide bij het indienen der resolutie, dat Groot-Brittannie nu meer dan ooit in de geschiedenis rijp was voor het communisme. voorwerpen van waarde naar het bui tenland zenden. De Conservatieve partij moest zich naar Churchill's opinie niet vastleg gen op een gedetailleerd programma, zo lang zij het regerings-apparaat niet tot haar beschikking had. t Als basisprojramma gaf Churchill: 1. Het vestigen van een minimum levensstandaard, waar „ieder, die van goede wille is" nooit onder zou mo gen komen en waarboven vrije eon- currentie zou heersen en de wetten van vraag en aanbod volledig hun werking mochten hebben. 2. Herstel van dc Britse financiën door beperking van „weggeworpen en nodeloze" overheidsuitgaven. Churchill verklaarde voorstander te zijn van overdracht der verantwoor deliikheid voor Palestina aan de Vere nigde Naties. In Duitsland had „wan- Henry Strauss, de vroegere minister in de Coalitie-regering verwekte groot enthousiasme met een rede, waarin hij zeide, dat de communisti sche leden van het Parlement in- plaats van de „officiële twee" op 40 geschat konden worden. De hulpeloze millioencn van India. De voormalige Britse premier Win ston Churchill heeft in een rede de Labour-regering beschuldigd van „ver breiding van ellende, verwoesting on doodslag onder de massa's in India", Hij meende, dat Birma wellicht het zelfde lot zou ondergaan. Hij voegde er aan toe. dat hij een jaar geleden gewaarschuwd heeft voor het verloren-gaan van „de door het Brits bewind in India gevestigde eenheid. .Hij zag de Indische massa's als „hulpeloze, nederige millioenen". Wat zijn voorspelling aangaande Bir ma betreft: De toekomst zou léren, of hij gelijk heeft ...Bid. dat ik deze keer ongelijk moge hebben." De Britse crisis zou naar Churchill's mening nimmer te overwinnen zijn, indien er geen nieuwe verkiezingen voor het Lagerhuis zouden plaats heb ben. Na een opsomming te hebben ge geven van hetgeen zijn partij in dc oorlogsjaren volbracht had. wijdde hij uit over ,de socialistische wanrege- ring". Een bewijs van slecht regeren was, zo meende hij, dat alle pogingen wor den aangewend om de mensen te ver hinderen naar het buitenland te rei zen Ook werd elke gelegenheid aan gegrepen om volledige berichtgeving in de kranten tegen te houden en de regering was begonnen brieven te openen uit vrees, dat de mensen hun beheer" plaats cn tot schande van de verantwoordelijke minister werden daar grote sommen verkwist. De Duit sers moesten op hun eigen kosten le ven. Verder moest er geen koehandel gedreven worden met de preferentiële tarieven voor het Britse Gemenebest. Europese politiek is voofts volgens Churchill te verenigen met een po litiek zonder conflict ten aanzien van Amerika. ..Ik voor mij strijd voor alle drie de grote stelsels: 't Britse Ge menebest. de Europese Unie en de broederlijke vereniging met de Vere nigde Staten. ,R. VAN MOOK heeft aan een ver slaggever van de „Nieuwsgier" medegedeeld zeer tevreden te zijn over hetgeen hij in Sumatra gezien heeft. De actie van het comité Sumatra's Oostkust voor een eigen status binnen de Indonesische Federatie heeft de vrijwel algemene belangstelling van de gehele bevolking, en het aantal bij het comité aangesloten leden be draagt reeds meer dan zestigduizend. Volgens Dr van Mook sympathiseert 80 tot 90 procent der bevolking van het gebied met het streven van het comité, waarvan Zondag 8 leden per vlicgtuig naar Batavia gingen onder leiding van dr. Mansoer en de heer Dzulkarnin. ■yOLGENS EEN Zondagavond te Saarbruecken verrichte schatting hebben de drie partijen in het Saar- gebied welke de economische unie met Frankrijk voorstaan, bij de ver kiezingen van heden 70 pet. van het stemmenaantal ontvangen. Gemiddeld meer dan 90 pet. der stemgerechtigden bracht hun stem uit. Te Saarbruecken en in enkele plat telandsdistricten bedroeg dit percen tage 96. LLE WEGEN naar de renbaan te Vincennes. aan de Oostelijke rand van Parijs, waar generaal de Gaulle Zondag op een politieke massa-bijeen komst sprak, zijn gedurende de nacht met spijkers bestrooid. De préfectuur van het departement Seine heeft ploe gen straatvegers aan het werk gezet en een onderzoek ingesteld. Naar schatting waren een half mil- lioen mensen op de bijeenkomst aan wezig. „De Gaulle heeft een somber beeld van Frankrijk gegeven, dat siddert aan de rand van een financiële en so ciale afgrond en van buitenaf bedreigd wordt door de compacte massa van twee derde deel van Europa, onder rechtstreekse leiding van de Sovjet- dictatuur, die voortdurend naar het Westen opdringt" De Gaulle was in zijn beschuldigin gen'aan Kef'adres "van de Franse com munisten nog duidelijker dan bij voor gaande gelegenheden. Hij noemde hen altijd en in alles ondergeschikt aan de dictators van het Oosten. Er is geen vrije burger in de wereld, aldus de Gaulle, die het besluit van de Ver. Staten niet toejuicht om hun macht te gebruiken als tegenwicht voor de am bities van de Sovjets. 00<X>CKXX><><CKX><><C><><X><X>0<>0000<>0<><X> OOOOOOOOOOOOOOOOOOO j> ET WETSONTWERP in zake de tijdelijke neerleg- l ging van het Koninklijk gezag door H. M. de Koningin y is de Raad van State reeds gepasseerd, zodat de indie- ning bij d» Tweede Kamer, ter overweging van de Ver- o o enigde Vergadering der Staten-Generaal zeer spoedig, waarschijnlijk reeds vandaag te wachten is. De beide Kamers der Staten-Generaal werden Zaterdag telegrafisch bijeengeroepen voor een Verenigde Vergade- ring op Woensdag 8 October des middags 1 uur. Het ligt in de bedoeling doch uiteraard is de Verenigde Vergadering autonoom het wetsontwerp nog dezelfde 5 dag geheel af te doen. 00<XXXXX><X><X>0<><>0><>C<><> 00000000000<XX>000000<X>C><>0<XXK >7ATERDAGMIDDAG om 4 uur knip- te Minister Vos het lint door, dat de toegang tot de nieuwe Katerveer- brug over de IJssel symbolisch ver sperde. In zijn rede sprak de Minister o.m. de wens uit, dat de brug, als sie raad in ons wegennet, als hoofdader in het verkeer tussen West en Noord- Oost en vooral als teken, dat wij voor een nieuwe oorlog mogen ge spaard blijven, nog lang mag voort bestaan. Ir. H de Bruyn gaf een exposé over de na-oorlogse bruggenbouw, waar aan wij het volgende ontlenen: In Februari 1946 kwam er een nien we semi-permanente brug over de Maas bij Roermond. Einde 1946 begin 1947 volgde nog de brug over de IJs sel bij Westervoort, het herstel van de beschadigde brug bij Zaltbommel en de vernieuwde Maasbrug bij Heus den. Naar verwacht wordt zal de brug bij Hedel in de komende winter bij mo gelijke ijsgang reeds voor het verkeer opengesteld kunnen worden. De brug gen bij Keizersveer en Deventer zul len in de zomer van 1943 voltooid zijn De laatste overspanning van de brug over de Moerdijk zal dezer dagen wor den ingevaren, maar het zal toch wel tot het voorjaar 1943 duren voor de brug volledig voltooid is Het herstel van de St. Servaasbrug te Maastricht wordt ook dit jaar verwacht. Ter ver vanging van de bestaande onvoldoende noodbrug over de Maas bij Venlo komt er een nieuwe dubbele Baily- brug over de restanten van de pij lers der oude vernielde brug. Deze noodbrug zal voor de winter gereed zijn. t Bij Arnhem ligt een dubbele Baily- brug, welke op bevredigende wijze 't verkeer kan» verwerken. Het is dus niet verwonderlijk, dat Vianen, waar een slechte schipbrug ligt. voorrang krijgt boven Arnhem. Men zal pro beren Vianen in 1948 hersteld te krij gen, maar Arnhem zal zeker tot 1949 moeten wachten. Wanneer alle bovengenoemde her stellingen zijn geschied zal het rijks wegenplan zo als het voor de oorlog was opgesteld bijna weer gereed zijn. De Merwede-overgang bij Gorinchem is nog een ontbrekende schakel. Ir. de Bruyn deelde in dit verband dan ook mede, dat wanneer er nieuwe bruggen gebouwd zullen worden, Go rinchem het eerst aan de beurt komt. TJET FRANSE communistische blad „L'Humanité" publiceerde Zondag een gemeenschappelijke verklaring van de communistische partijen van Joego-Slavië. Bulgarije, Roemenië. Hon garij. Polen, de Sovjet-Unie. Frank rijk. Tsjecho-Slowakije en Italië, waar in bekend wordt gemaakt, dat eind September in Polen door afgevaardig den van deze partijen een conferentie is gehouden voor uitwisseling van in lichtingen. De vertegenwoordigers hebben een stemmig een verklaring over de in ternationale toestand aanvaard. Waar genomen wordt een nieuwe rangschik king der fundamentele politieke krach ten na de oorlog. Aan de ene zijde staat de politiek der Sovjet-Unie en de andere demo cratische landen, aldus zegt de ver klaring, aan de andere zijde de poli tiek der V. S. en Engeland. Aangezien de Sovjet-Unie en de nieuwe democratieën een obstakel voor de verwerkelijking van de impe rialistische plannen, om de wereld te beheersen, zijn geworden, is er een kruistocht tegen hen georganiseerd, welke vergezeld gaat van bedreigin gen met een nieuwe oorlog. Het plan- Marshall is slechts het Europese facet van de politiek van expansie, die de V. S. in alle delen der wereld nastre ven Het anti-imperialistische kamp moet zich daarom verenigen. De conferentie nam in verband met deze overwegingen een resolutie aan over uitwisseling van ervaringen en coördinatie van alle activiteit der ver tegenwoordigde partijen. Er zal hier toe een bureau, worden ingesteld, dat te Belgrado zijn zetel zal hebben. TRIOMPHRIT VAN DE „LANGSTRAAT EXPRESSE" Zaterdagmiddag is de voor de Lang straat zo belangrijke spoorlijn Lage Zwaiuwe—'s-Hertogenbosch wederom 'n genomen. Sinds 12 Septem- er 1944, de datum waarop de spoor wegstaking geproclameerd werd, had op deze lijn ieder verkeer stilgelegen. eraard ging de °t>ening met offi- cieel vertoon gepaard. Weersverwachting hedenavond: geldig tot Aanvankelijk zonnig weer, doch later wat toenemende bewolking. Droog weer met ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. Over. het algemeen nog weinig wind. Zon onder 18.08 uur. Maan on- 14~® "'Jr- Dinsdag: Zon op 6 49 uur. Maan op 22.32 uur. De gewapende macht en een menigte demonstranten te Verdun (Fr.) hebben een wapenstilstand gesloten tijdens de „suikerrelletjes" in ge noemde stad. De bewoners van Verdun waren van mening dat de sui ker voor de Franse zóne in Duitsland niet daar maar in Frankrijk zelf behoorde te worden gedistribueerd. Daarom trachtten zij de transporten tegen te honden. Het had slechts uitstel maar geen afstel tengevolge. JN WEST-BRABANT werden de eer ste suikerbieten op 1 October naa> de fabrieken gebracht. Nog deze week zullen de raffinaderijen met de cam pagne beginnen. Deze zal dit jaar niet lang duren, want er zijn dit jaar maar weinig bieten: Meer dan 200 miilioen kg. minder dan aanvankelijk werd ge raamd, hoewel dit jaar 51000 ha. was ingezaaid tegenover 4D000 ha. in het vorige jaar. In verband met deze gro te uitzaai werd een opbrengst van 1750 miilioen kg. bieten het voor oorlogse kwantum geraamd. Maar ook hier trad de droogte als spelbre ker op. Men verwacht nu een op brengst van 1530 miilioen kilo tegen over 1600 miilioen kilo in 1946 toen er minder was uitgezaaid. Gerekend te gen de richtprijs van f 35.— die dit jaar zal gelden. (In werkelijkheid krij gen de boeren meer uitbetaald), is dit n verlies van naar schatting acht miilioen gulden. Het te Belgrado door de communis tische partijen van 9 Europese landen opgerichte inlichtingenbureau is de eerste internationale organisatie sedert de ontbinding van de communistische Internationale in 1943. Van elk land hebben twee afgevaardigden zitting. Het nieuws, omtrent het op de juist beëindigde conferentie in Polen geno men besluit tot oiprichting van een In ternationale Organisatie van commu nistische partijen te Belgrado kwam voor de communistische partij in En geland ais een volkomen verrassing, zo verklaarde oer. woordvoerder van die partij. De woordvoerder wilde geen verder commentaar op de beslis sing geven, alvoi qns nauwkeuriger in lichtingen beschikbaar waren. Zijn per soon'ujke mening was echter, dat het voor de partij waarschijnlijk het groot ste nieuws sedert de ontbinding van de Internationale in 1943 was. In politieke kringen te Londen be schouwt men de oprichting van het bureau als een poging om tot een be tere coördinatie van communistische oppositie tegen het plan-Marshall en tegen de Amerikaanse politiek in het algemeen te komen. Aan Frankrijk en Italië is een sleutelpositie toegewezen waarschijnlijk omdat men in de V. S. de ontwikkeling in deze beide landen van bijzonder belang acht. Niet ver van de Palestijnse kust onderschepte de Britse Marine een schip met illegale Joodse immigranten, een voormalige landingsboot die reeds twee weken op zee ronddobberde. Op de foto ziet men een aantal der 445 opvarenden hun schuilplaats verlaten. Ontberingen en moeite zfjn vergeefs geweest; niet in Palestina, maar op Cyprus zullen rij landen. J)E RECORD-WINTER van 1946-1947 verhinderde, zoals men zich her inneren zal. uitvoering te geven aan het voornemen om op 8 April jl. een begin te maken met de herbeplanting van Walcheren. Alle voorbereidingen, die daartoe reeds getroffen waren door de Stichting Nieuw Walcheren moesten ongedaan worden gemaakt en het spreekt vanzelf, dat dat destijds voor het zo zwaar getroffen eiland 'n bittere teleurstelling was. Even zag het er naar uit, dat de abnormaal droge zomer ook een beplanting in het na jaar onmogelijk zou maken, maar ge lukkig is dit niet het geval. Op 4 October zal het startsein voor de herbeplanting worden gegeven cn de ze dag wordt een historische dag voor geheel Zeeland. Wederom heeft de Stichting Nieuw Walcheren die zich zoals bekend in het bijzonder voor de herbeplanting heeft ingezet, zich met de organisatie belast. Reeds thans staat vast, dat op 4 October een zeer groot aantal autoriteiten uit binnen- en buitenland zich naar Walcheren zal begeven om daar van het begin der herbeplanting getuige te zijn. Het pro gramma is inderdaad de moeite waard Des morgens zal in Westkapelle een begin worden gemaakt met de herbe planting van de dorpskern. Deze be planting zal een plechtig karakter dragen en bedoeld zijn ter herdenking van de Engelsen die sneuvëlden bij de bevrijding van het eiland, juist drie jaar geleden, en van de omgekomen burgers van Westkapelle en van Wal cheren. Vervolgens wordt op de morgen van de 4e November het Bellamypark te Vlissingen herbeplant, speciaal ter 'her denking van de geallieerde gesneuvel den in het algemeen en van de verzet strijders. Speciale aandacht wordt Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor. de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. PEN AMERIKAANS vliegtuig F' met militaire waarnemers aan boord moest op de Oostkust van Java een noodlanding maken. De Amerikanen reisden enkele uren later door, maar drie Nederlandse militairen, die aan boord waren, werden door de T.N.I. vastgehou den. Men verneemt, dat Walter Foote officieel hiertegen zal pro testeren. Het Amerikaanse vliegtuig zal naar de plaats der noodlanding terugkeren om de Nederlandse militairen op te halen. BIJ BORDEAUX is op de Garonne het Franse stoomschip „Dornay" tengevolge van de mist in aanvaring gekomen met het Nederlandse schip „Walenbrug". De „Walenbrug" is ge zonken, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. |E AMERIKAANSE Senaatscommis sie voor de toewijzingen is voor een vergadering op 18 November bijeen geroepen ten einde het voorstel van Truman tot het verstrekken van hulp verlening aan Europa in de komende winter tot een waarde van 580 mii lioen dollar te bespreken. rpE VIRTON bij Namen gebeurde Zaterdagmorgen een treinongeluk waarbij zeven personen om het leven kwamen en zes andere gewond wer den. TAE SCHIPBRUG bij Vreeswijk-Via- nen is met ingang van heden voor onbepaalde tijd gestremd, waardoor het noodzakelijk is om te rijden over Rotterdam, Arnhem of Nijmegen. TAE MINISTER van economische 7P- ken, dr. G. W. M. Huysmans heeft het ziekenhuis te *s Gravenhage, waar in hij onlangs werd opgenomen, ver laten. De Minister is voor verder her stel met vacantie gegaan. AUSTRALISCHE minister voor het leger, Cyril Chamber, heeft te Canberra medegedeeld, dat de Brit se regeering er de Australise van in kennis had gesteld, dat zij van plan is alle Britse troepen uit Japan te rug te trekken. D hier ook besteed aan de Fransen, die in 1940 hun leven gaven. Op deze beplanting volgt een Frans- Engels-Nederlandse kerkdienst in de St. Jacobskerk te Vlissingen. Des mid dags ligt het zwaartepunt in Middel burg, waar om drie uur het historische Seinbolwerk door 1500 kinderen, 1000 uit Middelburg, 200 uit Vlissingen, en 200 van Walcherse dorpen, met meer dan 700 bomen zal worden beplant. Dit feestelijke gebeuren wordt gevolgd door een indrukwekkende vlaggenpa- rade op de Markt, terwijl door de au toriteiten na afloop een bezoek wordt gebracht aan de tentoonstelling „Ge borgen Land", die in 't Kunstmuseum wordt gehouden. De dag wordt te «loten met een vuur werk, aangeboden door de gemeente Midde" org en een fakkeloptocht naai de Ma,kt. waar eei- militaire taptoe wordt gehouden en de vlaggen worden gestreken. Reeds maandenlang wordt aan de voor bereiding der plechtigheden en festi viteiten met grote energie gewerkt. De Marinierskapel verleent aan deze feest dag haar medewerking. Wel is het suikergehalte zeer hoog (gemiddeld 18,5% tegen normaal 17), maar dit cijfer mag niet als definitief worden beschouwd. De coöperatieve fabrieken zullen dit jaar 60 van de totale bietenop brengst verwerken. Hiervan neemt Dinteloord, Roosendaal en Zevenber gen samen 28 voor hun rekening. Sas van Gent 6 Puttershoek 14 Groningen 13 de C. S. M. verwerkt 40 verdeeld over haar fabrieken te Breda, Halfweg. Oud-Beijerland, Sas van Gent, Steenbergen en Vierverlaten I ifechts ^eig^de7etauUc tTSakèn van Het aanvankelijke plan 300 miilioen j dit Russische voorstel, doch zelfs kilo bieten niet te vermalen, maar enkele bespreking toeliet, werd hij ter- over de veehouderij te verdelen is van de baan. Wel zal vanwege de precaire £Jc vervolging der katholieken woedt nog steeds met volle kracht voort niet slechts in Rusland, maar ook ir. de West Oekraine. Dit werd bevestigd in een onderhoud, dat wij mochten hebben met pater Aemilius Herman, de rector magnificus van het Pause lijk Instituut voor Oosterse Weten schappen te Rome. De Karpathen-Oekraine een provin cie van Tsjecho Slowakije, werd in 1945 bij de Sovjet Oekraine ingelijfd. De overgrote meerderheid van deze bevolking is er katholiek en tengevolge van de annexatie door Rusland wor den deze Oosterse katholieken gedwon gen om zich bij de Russische Ortho doxe Kerk aan te sluiten. De Russen gingen hierbij systematisch te wera en wilden het West Oekrainische volk met dat van de Sovjet-Oekraine doen samensmelten. De poging van de Rus sen werd enigszins vergemakkelijkt door het feit, dat de ritus van de Oos terse katholieken zeer veel gelijkenis vertoont met die van de Russisch Or thodoxe Kerk. Reeds in het voorjaar van 1945 zijn de Russen begonnen met de priesters te arresteren cn hoewel het aantal nog niet definitief is vastgesteld moet dit volgens de tot nu toe binnengeko men berichten zeer hoog zijn. In het gewest Huszt, zo vertelde pater Her man ons werden door de Sovjet com missaris, Ladislas Tudoste. één katho lieke Kerk van de Latijnse en niet, min der dan acht kerken van de Griekse ritus gecorflskeerd. Toen de Ortho- cjpxe bisschop aldaar was aangekomen werden terstond 22 priesters van beide ritussen gevangen genomen. Hieronder ter ond zich de dek-r. van het karthe- óraal kapittel van het bisdom Mu- kaceve, Mgr. Alexander llnycky dit terstonds naar een kamp "te Kiev werd overgebracht. De bisschop van Mukaeeve, Mgr. Theodore George Romza werd gedwongen met Rome te breken, onder de mooie beiolte dat hij aartsbisschop zou worden met een vrij grote onafhankelijkheid, mits hij zich wilde onderwerpen aan Alexei, de patriarch van Moskou, Toen hij niet cl oviV, f f ai .-r.-,*. al- i veevoederpositie worden overgegaan tot een rantsoenering van natte pulp. Per koe en per paard boven het jaar zal een kwantum van 4000 kg. natte pulp worden verstrekt. stond onder huisarrest gesteld ei. werd hem het bestuur over zijn bts- com onmogelijk gemaakt. Het totaal aantal priesters, dat vorig jaar op 1 November werd gearresteerd bedroeg meer dan duizend, dat is on- geveer één derde van alle priesters in aat gebied. In de loop van dit voor jaar werdén er' opnieuw priesters ge vangen genomen, zodat begin Juli van dit jaar méér dar, 55 procent was ge arresteerd, Velen van hen zijn reecss gestorven, waaronder de metropoliet van Lemberg, Mgr. Joseph SUpyj. vcorts de bisschop van Stanislavov Mgr. Gregorius Chromyszin, alsmede de pcide hulpbisschoppen, Mgr Iwan Latyshevkyj en Gregorius Lokota. Voorts worden de katholieken van de Latijnse ritus, die veelal uit Polen uit Galiciërs en Hongaren uit de Karpaten Oekraine bestaan, naar de omliggen de landen verdreven. Ook komen er herhaaldelijke berichten binnen ove. de ergerlijke handelwijzen van de Rus sen, zo bijv. het geval van de deken r an de kathedraal te Lemberg Gebr;cl Kostelnik. In de Russische propagan da voor aansluiting van de katholie ken der Griekse kerken bij de Ortho doxe Kerk komt n.l. plotseling aeze Kostelnik voor. Hoewel dit te Rome grote verwondering wekte, zeggen la tere berichten, dat Georiël Kostelnik reeds geruime tijd naar een Kamp voor dwangarbeiders in Siberië werd overgebracht en dat achter zijn naam een persoon van liet Russische propa- gandabureaü schuil gaat. Dit bureau riep op 18 Juni 1945 met behulp van drie afgevallen priesters een commis sie in net ieven tereinde de overgang van de Grieks-kat-holieken naar de Russische kerk te bewerkstelligen. In de maand Maait van dit jaar kot,den wij in de dagbladpers van ao Sovjet Ur.ie een bericht lezen, dat het Ccncldle van Lemberg besloot, dat de kerk van Gallcië met de katholieke Kerk en de Paus van Rome breekt, cm zich onder de bescherming en het bestuur te plaatsen van de Orthodoxe Kerk van Rusland. Gelukkig ls het verzet van de katho lieken zeer sterk en de grootste tegen stand die de Sovjet-Russen bij hun inlijvingspogingen ondervinden, ls wel de trouw aan de Paus van Rome. Wij vermeiden in dit verband, dat In het Jongste witboek van het Vatioaan de bovenbedoelde annexatie niet wordt erkend en de grenzen van vóór 194s worden aangegeven. Naas de inhechtenisneming van de geestelijkheid, aldus onze zegsman, worden niet slechts hun instituten, doch ook hun kerkgebouwen in beslag genomen. Ook deze feiten tonen duidelijk aan, dat de hoop op een gewijzigde nou- ding der' Sovjets ten aanzien van de godsdiei st neg yer van de verwezen lijking at is. TIET DEENSE parlement heeft Vrij- dagavond aan het eind van het algemeen debat een motie van wan trouwen tegen de minister-president, Knud Christensen, aanvaard. De mo tie was ingediend door de Radicale Partij, en werd aangenomen met 80 tegen 56 stemmen. De minister-presi dent zal nu de Koning toestemming verzoeken tot ontbinding van het Par lement en het uitschrijven van nieu we verkiezingen. Deze verkiezingen, zullen, naar men verwacht, op 30 Oc tober gehouden worden. Dit zou dan precies twee jaren na de laatstleden verkiezingen zijn. Christensen kwam in functie op 10 November 1945, na het aftreden van de sociaal-democratische minister-pre sident Wilhelm Buhl. Bij de laatste verkiezingen verloor de sociaal-demo cratische partij de meerderheid, doch bleef, met 48 zetels, de grootste par tij. De liberalen verkregen 38 en de conservatieven 26 zetels. ipRANKRIJK en de Sovjet-Unie heb ben hun steun verleend aan een voorstel van de Zweedse afgevaardig de Gunnar Hagglof om de mogelijk heid te overwegen, de volgende alge mene vergadering der V. N. te Genève te houden. Volgens Hagglof wijst de ervaring uit, dat de kosten van een vergadering in Genève aanzienlijk minder zijn dan te New-York. jyjIZENDEN SOLDATEN van, de Chinese Regeringstroepen worden per trein en te voet naar Mandsjoe rije gebracht, waar de communisten in het Noordoosten tot een intensievere actie zijn overgegaan, die wordt be schouwd als de voorloper van een groot ^offensief om alle regeringstroe pen uit Mandsjoerije te verdrijven. De troepenbewegingen zijn begonnen en kele uren na de onverwachte aan komst van generaal Tsjang Kai Sjek te Peiping, vergezeld van zijn vrouw en zijn militaire adviseur. Uit be trouwbare bron wordt vernomen, dat de generaal zijn hoofdkwartier te Pei ping zal vestigen. XJOLGENS een communiqué van 't Egyptische Ministerie van Gezond heid 'zijn Zaterdag 69 personen in Egypte aan cholera gestorven, ter wijl 19 positieve en 98 verdachte ge vallen werden opgetekend. De cijfers voor Vrijdag waren: 53 doden. 92 po sitieve en 92 verdachte gevallen. TAINSDAGMORGEN zal de V. N. de Russische resolutie, die wederom terugtrekking van de troepen der bei de partijen tot de uitgangsstellingen verlangt, in behandeling nemen. UITSPRAKEN BIJZ. GERECHTSHOF MIDDELBURG Bij beschikking van de Raadsheer be last met de vereenvoudigde gerechte lijke afdoening van strafzaken bij 't Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenha- ge, Kamer voor Zeeland, zijn op 24 September 1947 veroordeeld: Albertus de Koster, los arbeider, wo nende te Graauw, 3 jaar gevangenis straf met aftrek en ontzetting kies rechten voor de tijd van 15 jaar, thans in kamp te Sluis; Johannes Kloosterman, los werkman, wonende te 's-Heer Abtskerke, 3 Jaar en 6 maanden gevangenisstraf met at- trek en ontzetting kiesrechten voor 't leven, thans in het kamp te Sluis. Hendrik Geuvel Deurloo, bakkers knecht, wonende te Tholen, 4 jaar ge vangenisstraf met aftrek. De zaak tegen Klaas Kruise uit Graauw zal opnieuw worden onder zocht. GOES. Veiling van Vrijdag 3 Oct. 1947. Appels: Sterappels f 1642, Jo nathan 2665; Princesse Noble 24— 56, Golden Delicious 3045, Goudrei netten 1632, Laxton Superbe 12— 27, Allington Pippin 1526, Dubb. Bel lefleur 1319, Cox Oranje Pippin 19 60, Zure Bellefleur 1321, Zoete Campagner 1635, Zoete Paarskop 1728, Zoete Ermgaarde 1832, Zoete appels (fabriek) 1015, Zure appels (fabriek) 6.106.30, Goudreinetten (fabriek) 11.7012,60, Peren: Doyenne du Comise f 22—53, Br. Alex Lucas 1429, Legipont 16—31, Comtesse de Paris 1219, Conference 1629, Maag deperen 1320, Zwijndr. Wijnpeer 13 20, Bonne Louisse d' Avr. 2039, Nouveau Porteau 10—16, Pondsperen 1620, Winterlouwtjes 21, St. Remy 1721, Gieser Wildeman 35. Diver sen: Blauwe Druiven f 85—115, Groe ne noten f 126. Alles per 100 k.g. No ten zonder bolster f 4.50 per 100 stuks. Groenten: Rode kool f 8,50—15, Gele savoye kool f 1012, dubb. princesse- bonen 67118. Wagenaarsbonen 69, pronkbonen 35—36, Peen 2,50—9, Uien 22, Tomaten 2840, Spinazie 9—12, Augurken 26. Alles per 100 k.g. Bloem kool I 30—59, Idem II 31, idem III 9— 12. komkommers I 18, idem III 8, Knolselderij 10—11, Alles per 100 st. Selderij f 9—10 per 100 bos. Minister L, Neher jfelt de laatste bruik, welke na de bevrjjdlng ln truidenyirg: werden Opgesteld, der ze» turbo-generatoren in ge- de electrlclteltscentrale te Geer-

de Stem | 1947 | | pagina 1