'jogja wil in Singapore onderhandelen Republiek optimistisch Amerika moet buikriem aanhalen Warmste September in 82 jaar De Landbouwwinterschool te Goes Nieuwe Bonnen „Kinderjuffrouw" de Geer Geen journalistiek beroepsgeheim? IN 'T KORT DERDE JAARGANG No. 887 DONDERDAG 2 OCTOBER 1947, vertraging in samenstelling consulair rapport Opvallend merkwaardige Amerikaanse houding Bananen voort wicht Zeep Voor t gezicht Om moeder niet ongerust te maken Distributienieuwtjes NU 13000 GLD. BOETE GEEIST Weinig verandering NOG STEEDS EEN REIN GEWETEN suikerdieestal WACHTGELD Oorlogsvrijwilligers Prof. Schermerhorn uit de politiek Voor carteringswerk naar Amerika en Japan V RIJ D AG oorlog in Palestina? MINDER BROOD ETEN" ZEGT TRUMAN Tegen hoofdredacteur f 100.- boete geëist Onze jongens in Indië De kleine boer in het geding Emigratie en industrialisatie Wijven nodig PAARDEN NAAR FRANKRIJK DE wegenwacht van de A.N.W.B. Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A J. J- M. Mes: Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrek Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon. 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Ipcasso wordt berekend. IN BATAVIA is bekend geworden dat de Amerikaanse militaire at taché's persoonlijk hun waarnemin gen zullen verrichten. De Ameri kaanse consul-generaal dr. Walter Foote, verklaarde tijdens de verga dering van de consulaire commis sie. dat hij het definitieve consulai re rapport niet zou ondertekenen voor dat de acht Amerikaanse mi litaire deskundigen persoonlijk on derzoekingen hadden verricht. I' De Amerikaanse waarnemers zullen Vandaag naar Djogja, Soerabaja, Se- marang en Bandoen vliegen om de ge- hieden te bezoeken, waar reeds ge durende de laatste 3 weken de Aus tralische, Blitse, Franse. Belgische en Chinese officieren hun waarnemingen hebben verricht, f Volgens neutrale kringen te Bata via geeft de weigering van Foote die geen rapport wil accepteren, dat al leen door de andere geallieerde waar nemers is opgesteld, de indruk alsof I het onderzoek, tot nog toe van in- ternationale aard. omgezet wordt in een nationale kwestie. Andere consuls, zouden ook wel eens de rapporten van buitenlandse waar nemers over gebieden, welke niet door hun eigen staf waren onderzocht, kun nen weigeren, zo wordt opgemerkt. Buiten kijf is het in ieder geval, dat de verlate komst der Amerika nen en hun vasthouden aan een eigen onderzoek de snelheid, waar mede de overige naties de kwestie, welke de Nederlanders per dag 4 doden en 7 gewonden en de Indone siërs nog veel meer slachtoffers kost hebben onderzocht, geheel te niet doet. Uiteraard zal het uiteindelijke rapport voor de Veiligheidsraad wor den vertraagd. Dit zal circa 14 da gen kosten. Inmiddels vindt de samenstelling van het rapport voortgang, doch aan gezien het in de bedoeling ligt, dat de gegevens van alle waarnemers in het rapport worden verwerkt, kan uitein delijk het militair gedeelte van het rapport pas in eindvorm worden ge goten, als de Amerikaanse waarne mers terug zijn. Het blad „Nieuwsgier" tekent hier bij aan, dat het vaststaat, dat de con sulaire commissie zeer onder de in druk is gekomen van het fundamen tele verschil in inzicht omtrent de be tekenis van de demarcatielijnen tus sen .Batavia en Djogja. „Zijn wij goed ingelicht", aldus de Nieuwsgier, „dan is de consulaire commissie geneigd Voor het tijdvak van 5 t.m. 18 October a.s. geven elk der volgen de bonnen recht op t' kopen van: BONKAARTEN KA. KB, KC 711 (Serie N.) No. 2 diversen: 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel, of kinderbiscuits. No. 3 diversen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 500 gram versnaperingen. No. 4 diversen: 225 gr. huishoud zeep of 180 gr. toiletzeep. BONKAARTEN KD. KE 711. (Serie N.) N-12 diversen: 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel, of kinder meel of kinderbiscuits. N-13, N-14 diversen: 250 gr. suiker boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam. stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. N-15 diversen: 450 gr. huishoud zeep of 360 gr. toiletzeep. N-16 diversen: 500 gr. bananen (voorinlevering). N-16 reserve: 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kind- dermeel of kinderbiscuits. BONKAARTEN MA, MD 711 (bljz. arbeid, a.s. moeders en zieken. (Serie N.). N-21 suiker: 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen. TABAKS EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 711 N-01, N-03 tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. N-01 versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen. of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam. stroop, enz. N-03 versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen, of 100 gr, suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam. stroop, enz. Reserve 5 tabak: 50 gr. scheer zeep of 100 gr. scheercrême of 400 gr. snelscheercrême. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 October wor den gebruikt. De bon voor scheer- j- 1 voorlopig geldig. Bon N-16 diversen v. bananen moet uiterlijk op 11 October a.s. bij woJn?nt! a,r groenten of fruit worden ingeleverd. rpEN KLEIN toeristenvliegtuigf je. afkomstig uit een Antwerp se fabriek, is te Batavia geland. Het was dertien dagen geleden uit Brussel vertrokken. De piloot, die wenste dat zijn naam niet vermeld werd „om zijn moeder niet onge rust te maken", vertelde, dat de reis voorspoedig was geweest, hoe wel slecht weer en zandstormen hem twee dagen in de Arabische woestijn hadden vastgehouden. Hij is intussen al naar Nieuw-Zee- land vertrokken, waar hij het toe stel aan een particulier moet af leveren. Heel diepzinnig bespreken hier de zes consuls de diverse kwesties die in hun rapport naar voren willen brengen. over te hellen naar het republikeinse standpunt, dat een unilaterale vaststel ling van den grenzen tussen het Ne derlands en republikeins gebied door de Nederlands-Indische autoriteiten in hoofdzaak tot de huidige situatie heeft geleid. Intussen is een zo groot mogelijk reserve ten aanzien van der gelijke berichten geboden, omdat de strikte zwijgzaamheid van de commis sieleden het onmogelijk maakt om trent deze vragen enige zekerheid te verkrijgen". Opmerkelijk is verder hetgeen een correspondent van het Chinese News Agency, die Djogja bezocht, weet te vertellen. Hij had van zeer betrouwbare zijde' vernomen dat Sjarifoeddin zeer tevre den was over de besprekingen met de commissie van consuls: De republi keinse premier is er blijkbaar van overtuigd dat het rapport der consuls uiteindelijk zeer gunstig voor de re publikeinse zaak zal zijn. Tl/Jet betrekking tot de komende on- derhandelingen, heeft de .repu bliek Indonesia thans meegedeeld dat zij zich aansluit bij het Australische voorstel om de aanstaande Neder lands-Indonesische onderhandelingen onder auspiciën van de drie-landen- commissie te Singapore te doen hou den. Deze stad, zo wordt er aan toe gevoegd, lijkt meer geschikt dan Ba tavia, waar de besprekingen „door de koloniale sfeer zouden kunnen wor den beïnvloed". T\e commissie uit de Veiligheidsraad welké goede diensten, zal bewijzen bij de regeling van het conflict in In donesië, is gevormd en kan haar werk zaamheden aanvangen. De V. S. heb ben als vertegenwoordiger benoemd Frank Graham, deken van de univer siteit van Noord-Carolina. De twee andere leden zijn Paul van Zeeland voor België en de rechter Kirby voor Australië. Cjahrir, vrof+no FIETSBANDEN VOOR EERSTE MONTAGE EN VERVANGING. Tot 30 November ls op de bon C 30 van het inschrijvingsbewijs voor ver vanging van fietsbanden B I 610 een töerbuitenband verkrijgbaar. Voor het kopen van een binnenband is tot die datum geldig bon D 42 van het inschrijvingsbewijs voor vervan ging van fietsbanden B I 609. Verder is eveneens op genoemde datum op bon A 11 van het inschrij vingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 11, van dit inschrijvingsbewijs een binnenband verkrijgbaar. De banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen betrokken worden. Inwisseling tegen een ban denbon bij de distributiedienst is niet nodig. die nog steeds in Londen vertoeft maar door de republ. is te ruggeroepen om van advies te dienen, heeft losgelaten dat hij de post van „reizend ambassadeur" der republiek op zich zal nemen. Hij wachtte nog op instructies om naar Djogja terug te keren dan wel zijn tournee voort te zetten. Hij had het voornemen om zich naar Frankrijk te begeven ten einde de Indonesische betrekkingen met de Unesco te bespreken en ook zou hij een bezoek brengen aSn Cairo omdat er zeer concrete banden be staan tussen Indonesië en de Arabi sche wereld, zowel op politiek als op economisch gebied. Hij zei, dat er op het ogenblik geen vooruitzicht was op enige bemidde ling buiten die van de Veiligheids raad. Maar voegde hij eraan toe. wan neer de commissie van de Veilig heidsraad niet in haar taak mocht slagen, zijn de Indonesiërs zeer ge ïnteresseerd in „andere soorten van bemiddeling.,, De Indonesische republiek wenst zeg genschap te hebben in de besprekin gen over het Japanse vredesverdrag, ofschoon er nog geen onmiddellijke reden is om deze zaak bij de grote mogendheden aan de orde te stellen. Volgens Sjahrir bestaat er geen ge vaar voor communisme in Indonesië. WEER SPIJSOLIE? Hoewel hieromtrent nog niet de minste zekerheid bestaat, zal getracht worden tegen het einde van het jaar weer een spijsoliebon aan te wijzen. geldig Weersverwachting hedenavond: tot Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Zwakke wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. a Zoil,Pnder 1818 unr ""an on der 9.03 uur. Vrijdag: Zo„ op 6 42 uur. Maan op 19.36 uur. JA MENEER DE PRESIDENT, zei oud-minister-president de Geer met klem, toen mr. Haga de pre sident van de Bijzondere, Raad van Cassatie te den Haag hem op de man af vroeg, of hij nog het stand punt innam, dat hij een rein gewe ten had. Wegens hulpverlening aan de vij and was Jhr. de Geer door het Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met 5 jaar proeftijd en bijzondere voor waarden en 5 geldboeten van f 4000. De advocaat-fiscaal bij de Raad van Cassatie, prof. Langemeyer, conclu deerde nu tot vernietiging van de ge wezen sententie en veroordeelde de oud-minister-president tot een geld boete van f 13.000, subs. 4 maanden hechtenis. Deze eis was het slot van een lang durige zitting, waarin allereerst ter sprake kwam de bekende historie van Jhr. de Geers vertrek uit Engeland. Zoals men weet kreeg hij van de Lon dense Regering verlof om met een op dracht naar Indië te gaan, omdat de Regering hem wilde beletten naar Nederland te gaan. Naar aanleiding daarvan wees Jhr. de Geer erop. dat hij van die opdracht eerst kennis kreeg uit het memoran- dum-Gerbrandy. Hij ontkende, dat hij steeds de be doeling had naar Nederland te gaan. Waarom hebt U dan bij de Duitse ge zant te Lissabon aangedrongen op spoed met het verlenen van een visum voor Nederland, zo antwoordde de president. Deze vroeg de Geer o.m. verder: bijen pleegden JQEN GROSSIER in levensmidde len te Groesbeek, een oorlogs slachtoffer. was genoodzaakt zijn zaak voort te zetten in een nood- pakhuis. In de buurt hiervan ston den vele bijenkorven, welker be woners plotseling de lucht kre gen van de suiker, die in het pak huis lag opgeslagen. Met duizen den kropen de bijen door kieren en gaten en stortten zich op de suikerzakken. die weidra overdekt waren door een wriemelende hoop suikersnoepers. De grossier zag dit met lede ogen aan en ging met een flitspuit de indringers te lijf. Ondanks de vele slachtoffers moest hij tot zjjn verdriet vaststellen, dat hij 350 kg. suiker armer was geworden. De imkers waren ovei de slach ting vertoornd en zochten steun bij de rijksbijenconsulent, die slechts kon adviseren de korven een flink eind van het pakhuis te verwij deren. Als U zich beschouwde als een ge woon burger, gelijkstaande met een kinderjuffrouw, hoe klopt dat dan met 't uitgeven van 'n brochure? De Duit sers zouden zich toch van 'n brochure van een kinderjuffrouw niets hebben aangetrokken. En nu was die brochu re de Duitsers wel zeer welgevallig. De brochure schreef ik niet als oud-minister, maar als iemand, die de internationale toestand kan beoordelen net zoals Colijn aan wiens brochu re ik mij danig heb geergerd een brochure schreef, was de reactie van de Geer. Zeer duidelijk bracht de president Jhr. de Geer aan zijn verstand, dat hij door die brochure een verslappen de invloed heeft uitgeoefend op de verzetsgeest. iets wat de voormalige minister-president maar niet wilde be grijpen. Dit was dan ook de reden, waarom de president hem verweet, dat een overmaat van eigenwijseid de oorzaak is van het hele drama. Mr. Nysingh. die als pleiter optrad, was van oordeel, dat een strafbare op zet niet bewezen kan worden. Op 29 October volgt de uitspraak. voor HE Minister van Oorlog heeft onder de aandacht van Commandanten gebracht, dat zij aan de Oorlogsvrij' willigers die de z.g. lange Verbandakte hebben getekend, bij hun ontslag uit de militaire dienst bekend moeten maken, dat zij voor toekenning van wachtgeld in aanmerking kunnen wor den gebracht, doch dat dit niet kan worden verleend, alvorens zij zich als werkzoekende bij een Gewestelijk Ar beidsbureau hebben laten inschrijven. Deze inschrijving kan geschieden door bemiddeling van de gewestelijke kan toren van de Sociale Dienst van het Ministerie van Oorlog. pROF. SCHERMERHORN zal Don- derdag naar Londen vertrekken, waar hij zich op de hoogte gaat stel len van allerlei technische kwesties betreffende cartering uit de lucht. Daarna zal hij, volgens de N.R.C., naar Amerika en vervolgens naar To kio gaan om met de Amerikanen over leg te plegen over de uitwerking van plannen tot cartering van een aan zienlijk deel van Nederlandseh-Indië. Een en ander betekent dus het af scheid van prof. Schermerhorn aan de politiek Van Amerikaanse zijde is medio 1946 aan de Nederlandse regering verlof gevraagd de Malino-gebieden uit de lucht in kaart te brengen. De toestem ming hiervoor schijnt thans te zijn gegeven. Als voorwaarde is gesteld, dat de Amerikanen alle kaarten wel ke zij zullen vervaardigen, ook ter be schikking van Nederland zullen stel len Het werk zal geschieden met ma terialen en krachten ressorterende on der generaal Mac Arthur, wiens hoofd kwartier te Tokio is. Vandaar dat prof. Schermerhorn, die bij het car teringswerk een belangrijke taak zal kunnen vervullen van Nederlandse zijde zal o.m. wat het grondwerk aan gaat nuttig werk geleverd kunnen wor den ook een bezoek aan de Japan se hoofdstad zal brengen. pALESTINA verkeert in hoogspan- ning. Om verschillende redenen. De belangrijkste is wel, dat de zgn. „Heilige Oorlog" die door de Groot- Moefti van Jeruzalem is aangekon digd, als reactie tegen de verdelings plannen over Palestina en de „joden- invasie" a.s. Vrijdag zal uitbreken te gelijkertijd met de staking van alle Arabieren op die dag. Het „geheime" Arabische leger schijnt heel wat mans te zijn. Een andere reden voor de spanning is hierin gelegen, dat er thans weer 2 schepen met joden de kusten nade ren. De Britten hebben alle mogelijke veiligheidsmaatregelen getroffen maar van de andere kant hebben de geest verwanten der joodse vluchtelingen alle man in het geweer geroepen om de Britse maatregelen te saboteren. SPRUMAN, heeft een beroep gedaan op het Amerikaanse volk om min der brood te eten teneinde honderd- millioen bushel graan beschikbaar te houden voor hulp aan Europa. Hij oordeelde het eveneens nodig, dat de graanvoedering van vee be perkt werd. Een bushel graan, door ieder Amerikaan in de komende maan .den uitgespaard, aldus Truman, zal voldoende zijn. „Als wij de hongerige mensen in de steek laten, zal de hon- ■yAN OFFICIËLE Griekse zijde is bevestigd, dat de Ver. Staten po gingen doen een gecombineerde Grieks-Turkse generale staf in het le ven te roepen onder Amerikaanse be- I scherming. TJE TEMPERATUUR van de afgelopen maand September was- te De Bilt gemiddeld 16.8. een waarde, die sedert 1729 niet meer is over troffen. terwijl de Septembermaanden van 1779, 1846 en 1865 een even hoge gemiddelde temperatuur hebben gehad. Daarmee hebben wij de zesde maand in successie achter de rug. waarvan de temperatuur bo ven normaal was. waardoor bet koudetekort van de eerste maanden van dit jaar is ingehaald. Dit is echter nog niet het geval, wanneer wij ook de maand December 1946 in de beschouwing betrekken. De warmte van deze zomer blijkt dus niet voldoende te zijn geweest om het tekort van de gehele winter te compenseren. Slechts 4 dagen van de afgelopen maand waren te koud. De 26 andere hadden een ge middelde temperatuur, die boven het normale niveau gelegen was. Voor al de 16de en de 19de waren warme dagen, waarop de temperatuur, de tijd van het jaar in aanmerking genomen, tot ongekende hoogte steeg. In de Bilt kwamen 10 zomerse dagen voor, dit record aantal van de laatste honderd jaar was ook in 1929 bereikt. Normaal bedraagt het aantal zomerse dagen slechts 2. Ook het aantal uren zonneschijn, dat 190 bedroeg, was te De Bilt boven de normale hoeveelheid (154 uren). De zon scheen gedurende ongeveer de helft van het aantal uren, dat zij boven de horizon was. Sinds 1934 was September niet meer zo zon nig geweest. Er viel overal in het land te weinig regen, vooral in Zuid-Limburg was dit het geval. Elders viel omstreeks 80 pro cent van de normale maandsom. TK BEROEP MIJ ter recht'vaardi- ging van mijn weigering op het geen ik als journalist gevoel als mijn beroepsgeheim", zo had de heer H. Lunshof, hoofdredacteur van „Else- viers Weekblad" geantwoord toen hij ter verantwoording was geroepen over een artikel, getiteld: „Een bloerrile- HET WAS een bijzondere dag voor het 13c toen zijn oprichter en com mandant, majoor Erdmans, de hoge Amerikaanse onderscheiding van het legioen van verdienste ontving. TE VELDE ontbreken de gemakken van het normale leven, maar met een dosis vindingrijkheid is daar wei een oplossing voor te vinden. Een leeg munitiekastje doet dienst als brievenbus voor een compagnie ergens op >4 est-Java. zing uit de geheime notulen van Ling gadjati". Over deze publicatie is des tijds veel stof opgewaaid, waarbij van vele kanten critiek is uitgeoefend op E. W. De heer Lunshof moest 'zich nu als gevolg van de weigering zijn bericht gever te noemen verantwoorden voor de Arrondissements-rechtbank te Am sterdam. „Wanneer de heer Lunshof alsnog zou besluiten de bron te noemen uit welke hij geput heeft na de publica tie in Elseviers Weekblad van de zg. geheime notulen van Linggadjati, dan zouden zijn collega's hem als een eer loos jouranlist beschouwen", aldus mr. M. Rooyen, hoofdredacteur van de N.R.C., die getuige was. De officier van Justitie wilde de wet op het beroepsgeheim, op het welk de hee> Lunshof zich had beroe pen. zo beperkt mogelijk houden, en achtte deze wet niet van toepassing op de journalist, evenmin als de ju risprudentie. Het betrof hier z.i. nau welijks een principiële zaak. Hij re- quireerde f 100 boete resp. 50 dagen hechtenis. Mr. S. Gerhrandy, de verdediger, betoogde, dat de „sluier der geheim heid bij de werkzaamheid van de jour nalist behoorde, als de snijkamer bij de medici" en vroeg ontslag van rechts vervolging op grond van beroepsge heim, subs, overmacht. De uitspraak volgt over 14 dagen. NEDERLANDSE TROEPEN hebben in moeilijk bereikbare grotten en bossen Zuidwestelijk van Boemiajoe zeshonderd Chinese vrouwen gevon den, die door de republikeinen uit de ze plaats waren weggevoerd. NIET MINDER DAN 9 MAAL heeft de algemene vergade- der Verenigde Naties erover ge stemd of de Oekraine dan wel In dia deel zal uitmaken van de Vei ligheidsraad. Ten einde raad werd besloten eerst maar de nieuwe leden van de economische en so- eiale. ,raad te kieien. Het werden Brazilië, Engeland. Denemarken, Rusland, Polen en Australië. ■piR IS OP HET OGENBLIK een „overschot" van 40 a 50 duizend boeren in Nederland. Terwijl vóór de oorlog als minimumoppervlakte voor een rendabel bedrijf 5 H.A. moest worden gesteld, is daarvoor nu wel 8 10 H.A. nodig. Door uitbreiding der steden, vestiging en uitbreiding dér in dustrieën gaat ieder jaar gemiddeld 2000 H.A. aan cultuurgrond verloren. De import van voedergranen, benodigd voor het houden van kippen en het opfokken van varkens is sterk ingekrompen. De prijsvaststellingen richten zich in hoofdzaak op de uitkomsten der middelgrote en grote be drijven. De bevolkingsaanwas is ten plattelande veel sterker dan in de grote steden. - yiEDAAR enkele der verschijnselen, welke het probleem der kleine boeren in het leven riepen, dat in ons land van een dringende actualiteit is geworden. Het Centrum voor Staat kundige vorming, heeft dan ook aan een aantal deskundigen op dit gebied gevraagd, of ze er op korte termijn een rapport over wilden uitbrengen. Hat heeft ook niet gewacht met de publicatie tot het door alle afdelin gen van het Centrum zou zijn bespro ken. Het is nu reeds verschenen. De heren Prof. Ir. Dewez, B. Engel- bertink, Ir. J. Th. Everts. Drs. Th. Platenburg en Drs. F. Kriellaars heb ben in een gedegen beschouwing, waarop we nog nader hopen terug te komen, het probleem in al zijn as pecten onderzocht en een aantal maat regelen aangewezen, waardoor men 't met succes tegemoet kan treden. ye noemen o.a.: Verbod van splitsing *-* van landbouwbedrijven, als een der delen daardoor niet levensvatbaar wordt; verbod van stichting van te kleine bedrijven: vergroting van te kleine bedrijven bij verkoop van losse cultuurgrond of van andere kleine bedrijven: hetzelf de dient te geschieden bij verpachtin gen; krachtige bevordering van ontgin ning en inpoldering; rationalisatie van het grondgebruik; verbetering van de bedrijfvoering, o.a. door het verbeteren van de vee houderij, de verbouw van meer ar beidsintensieve gewassen, het rationeel aanwenden van de arbeidskrachten en mechanisatie; vermindering van de financiële las ten bij koop en pacht; opvoering van de technische ont wikkeling. Aangezien de commissie van oordeel is, dat de oplossing van dit probleem in de agrarische sector van Nederland alleen niet gevonden kan worden, acht zij een doelbewuste industrialisatie- en emigratiepolitiek van het allerhoog ste belang. rPeneinde de nqdige coördinatie te ver zekeren bij de vele pogingen om de positie van het kleine bedrijf te verbeteren, zullen naar het oordeel der commissie Gewestelijke Organen waar boven een Centraal Orgaan, gescha pen moeten worden, gebouwd op de landbouworganisaties, met een grote mate van zelfstandigheid. Deze orga nen dienen te worden belast met de uitvoering van de maatregelen, welke dan aan de omstandigheden van plaats en tijd kunnen worden aangepast. Tenslotte acht de commissie een in schakeling van de kleine boeren in de verschillende sociale voorzieningen ten zeerste gewenst, daar hun economische positie vaak niet beter is dan die der arbeiders. ger wanhoop brengen en de wanhoop chaos in gebieden, waar stabiliteit moet heersen met het oog op vrede en economische veiligheid in. de we reld". Voor de Verenigde Staten is het vol gens Truman van het grootste belang, dat de rantsoenen van de hongerige mensen niet verder verlaagd behoe ven te worden. Aan de voorzitters van de bijeenge roepen congrescommissie heeft Tru man doen weten, dat „politieke groe peringen, die profijt hopen te trekken van onrust en gebrek, thans voordeel willen halen uit de vrees van het Franse en Italiaanse volk. dat zij niet genoeg voedsel en brandstof zullen hebben om de komende winter door te komen". Tfrankrijk heeft intussen via Bidault in New-York laten weten, dat dit land teleurgesteld is over de beslissing om de tussentijdse hulp aan het Con gres over te laten. Ook op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken(is men vol gens gezaghebbende bron „ontsteld" door het vooruitzicht van ernstig uit stel bij de behandeling van de tus sentijdse hulpverlening en de mogelijk heid van verdere nadelige wijzigingen in het rooster voor het plan-Marshall als gevolg daarvan. Minder leerlingen dan vorig jaar yOLGENDE WEEK Dinsdag opent de Landbouwwinterschool te Goes weer haar deuren en gaat het nieuwe leerjaar beginnen. In een onderhoud dat wij met de di recteur, ir. Droogendijk, hadden, deel de deze ons mede, dat het aantal nieu we leerlingen, hoewel altijd nog gro ter dan voor de oorlog, belangrijk geringer is dan vorig jaar. Toen moest n.l. de eerste klas gesplist worden in drieën, daar er ruim zeventig leerlin gen voor waren. Dit getal is voor de komende cursus teruggelopen tot ze ven en veertig, zodat met een twee voudige klas volstaan kan worden. Op onze vraag waar die snelle achter uitgang aan te wijten was. meende ir. Droogendijk wel enkele oorzaken te kunnen aangeven. In de eerste plaats zijn vele voor de landbouwwinterschool in aanmerking komende jongens in militairen dienst opgeroepen en dus uitgeschakeld. An deren kunnen weer niet komen, om- JJINNENKORT zal een aanvang gemaakt worden met de ver koop van trekpaarden naar Frank rijk. Het tussen Nederland en Frankrijk afgesloten handelsac- coord vermeldt, dat Frankrijk hier 5000 paarden zal aankopen, waar van 3000 stuks nog voor het einde van dit jaar De prijs, welke aan de Neder landse exporteurs zal worden uit betaald zal f 1250 bedragen. gEN LIEF VROUWTJE woont in Alkmaar. Zij vergiftigde haar echtgenoot met rattenkruid. RONDER het ook maar eens te zijn over een artikel heeft de Vier- mogendhedencommissie. die het vre desverdrag met Oostenrijk bestudeert, de besprekingen hierover beëindigd. JN een herderlijke brief, die in alle Poolse kerken is voorgelezen, heeft de primaat van Polen, kardinaal Hlond, geëist, dat alle beperkingen van de vrijheid der katholieke kerk zullen worden opgeheven. JFIERRE REINARDS, gewezen om- roep-dirigent is i.v.m. zijn gezond heid door* het Gooise Tribunaal tot de tijd in internering doorgebracht (17 maanden) veroordeeld. dat dit lot een broer van hen trof en zij nu moeilijk een gehele winter op het bedrijf gemist kunnen worden, ge zien de schaarste aan personeel in de landbouw. FINANCIËLE BEZWAREN ■yen tweede spreken de financiële be zwaren 'n woordje mee, nu de gel delijke inkomsten van de landbouw in Zeeland zeer yerminderd zijn. Het volgen van een twee-jarige cur sus is niet goedkoop, althans voor hen die ver van Goes wonen, 's-avonds niet naar huis kunnen en dus 'n kosthuis moeten hebben. De pensionprijzen zijn de laatste jaren enorm opgelopen en deze factor is het allereerst van be slissende aard voor kleinere en niet kapitaalkrachtige landbouwers in deze tijd. Voor de uitgaven die op schoolgeld en leermiddelen betrekking hebben ls voor minvermogenden nog wel een middel ter tegemoetkoming in de kos ten te vinden, maar de pensionprijzen blijven het struikelblok vormen. Als eigenaardig verschijnsel noemde ir. Droogendijk nog het feit. dat' er van Schouwen-Duiveland dit jaar geen enkele leerling kwam opdagen, terwijl het vorig jaar er nog acht waren. De genoemde verschijnselen zullen daar wel niet vreemd aan zijn. Nog mag niet vergeten worden dat de school gedurende de bezetting niet zo kon werken als anders en dat er na de bevrijding daardoor meer can- didaten kwamen dan normaal. Die extra toeloop is nu natuurlijk weg geëbd. Intussen zou het jammer zijn wan neer financiële omstandigheden het krachtigste bezwaar zouden vormen voor het volgen van de landbouwwin terschool, omdat juist goed onderwijs een stevig hulpmiddel is om de land bouw zo rendabel mogelijk te maken. QHINESE regeringstroepen hebben Tsjefoe, de voornaamste commu nistische ravitailleringshaven op het schier-eiland Sjantoeng, ingenomen, de enige basis .die daar nog in han den der communisten was. wordt uitgerust met brandblussers om auto's te helpen die met brand te kampen krijgen. QENERAAL NGUYEN XUYAN, een Annamietisch officier in het Fran se leger, is tot president van de auto nome republiek Cochin China geko zen. O JAAR heeft een aannemer uit Heemstede gekregen voor het bou wen van bunkers en «tellingen voor de Duitsers. 4

de Stem | 1947 | | pagina 1