D0LLARVL00T LAAT OP ZICH WACHTEN Krachtige taal van Gruber ingedierte Ferst in januari zal het Amerikaanse Congres beslissen over T rumans tussentijdse hulpplan Brengt watersnood afkoeling HERVERKAVELINGSWET Walcheren AANGENOMEN ivaartwegen Co Moeder verdrinkt 2 kinderen Paus CONSULAIRE RAPPORT heden in Veiligheidsraad Nieuwe staat NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING Aan ds uitwerking wordt hard gewerkt N 'T KORT en DERDE JAARGANG No. 886 RS. ndel timerman - ZWOLLE e Bouw. WOENSDAG I OCTOBER 1947 Hulp op korte termijn duurt lang In 1948 hebben wij 630 mill, dollar nodig Tragedie in Amsterdam Distributienieuwtjes Grondwets herziening Commissie ingesteld Geen bonkaarten voor Therese Neumann CONFERENTIE OVER IT AL. KOLONIËN Sovjetregering aanvaardt Britse uitnodiging 750 Engeland is het ermee eens Tweede Kamer verwierp moties van de Groot en Schouten Droog weer Hij had 't zó moeilijk! PALESTINA VAT HET BUSKRUIT Zedelijkheid bij het zwemmen Tweede Kamer keurt de wet z.h.s. goed - In 1948 indijking van het Sloe DE RAAD van Arbeid te Middelburg schrijft ons: oorden van de tijde- ?ezige spoorwegbrug pen kabelpont. In af- het bijzonder regle- itie voor het kanaal n wordt bepaald, dat innenschepen moeten Oostelijke doorvaart- estelijke doorvaart is ij met speciale toe- op last van de brig- lart bij dit pontveer Oostelijke doorvaart- in de bruggen wordt seinen op het oosie- rk van de spoorbrug. :r het zij kanaal naar opgeruimd. Uiterste moet bij het binnen- zij kanaal betracht rband met mogelijk resten onder water rug. Er moet gevaren de oude doorvaart- e noordzijde van de 'e naehtvaart op dit rboden. lart door de midden- Sas van Gent is ver- e- en binnenschepen Je Oostkanaalarm en varen. brug in de Westka- is van Gent worden etoond. op het kanaal van normaal plaats hepen, die 's nachts doch niet wensen moeten ligplaats ducdalven langs de de Westkanaalarm, iden van de West- diepen, die 's nachts doch niet wensen moeten ligplaats ne- Vestelijke kanaalover inaalarm even voor opslagplaats, den ligplaats te ne- kade Axelse Sassing deze is afgezet.. (fig. 12). 4. Vlecht e B. door, het boogje l). 5. Trek aan en. vast bij S (fig. 13). vlecht met vier tres- oratieve knoop, maar 2gen, dat hij verder •n practisch nut is; toch wel aardig, als beer uem maar eens nteravonden. e Lunchroom! ARNHEM en Lunchroom, Korte -12 uur e'n van 619oo eerste niet tot het Uw voeten tijdig >r gediplomeerd Gelegenheid elke 12 uur. Specialist Schoenen n. m, 54, VLISSINGEN en trein stopt op leur 604—o NTIE jen. landbouw- azernes, fabrie- 96—00 en prijsopgave INGSDIENST TELEFOON 8734 60300 Telefoon 5095 ITiteave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A. J Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. D A J. J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal. oer post 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrek Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon. 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage). 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25- en f 0.60). Incasso wordt berekend. IN DIPLOMATIEKE kringen te Washington twijfelt men er ernstig aan of de tussentijdse hulpverlening aan Europa, zo zij al voldoen de mocht blijken, wel op tijd zal komen. President Truman, die wil trachten een bedrag van 580 millioen dollar als tussentijdse steun aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk te verkrijgen, heeft openlijk op een persconferentie meegedeeld, dat de middelen, waarover Europa op het ogenblik beschikt om de ergste hongersnood buiten de deur te houden, begin December zullen zijn uitgeput. In diplomatieke kringen acht men het echter onwaarschijnlijk, dat het Amerikaanse Congres vóór het nieuwe jaar gelden ter beschikking zal stellen. Terwijl dan, afgezien van mogelij ke vertraging door isolationisten in beide partijen, de eindstemming in de eerste of tweede week van Ja nuari kan worden gehouden of wel zes w e k e n na de door Tru man genoemde critieke datum 1 De cember. Hoe men zoiets „tussentijdse hulp op korte termijn" kan noemen in Ame ï'ika, is ons een raadsel! Men is er in Amerika overigens ook van over tuigd. dat de 580 millioen dollar voor Frankrijk, Italië en Oostenrijk toerei kend zijn om die landen maar tot 31 Maart a.s. staande te houden. Italië zou graag voor ongeveer 23 millioen dollar aan goud ontvangen van hetgeen tijdens de oorlog door de Duitsers is geroofd. De op derge lijke wijze ter beschikking te krijgen middelen zullen echter slechts de meest dringende behoeften van enkele we ken kunnen dekken. rpRUMAN heeft in feite de vaststel- ling van het tijdrooster reaan de 1 betrokken Congrescommissie overgela ten. Hij heeft hieraan de voorkeur gegeven boven het zelf bijeenroepen van een speciale zitting van het Con gres. Ofschoon het rapport inzake Turopa niet nagelaten heeft indruk op de Congresleiders te maken, schij nen deze niet overhaast te zullen be sluiten wat ermede te doen. Tegen 10 Nov. zal de Senaatscom missie eerst haar onderzoek met betrek king tot het programma voor de hulp beginnen. Rekening houdend met onvermijde lijke vertragingen en met het feit, dat het onderzoek door de commissies wel drie weken in beslag zal nemen, acht men het in diplomatieke kringen niet mogelijk, dat de debatten in het Con gres voor medio December kunnen beginnen. pEN AMSTERDAMSE vrouw heeft haar 5-jarig zoontje in een was- teil verdronken. Toen het 7-jarig dochtertje na schooltijd thuis kwam, heeft de moeder haar op dezelfde wij ze van het leven beroofd en de beide kinderen naast elkaar in bed gelegd. Daarna heeft zü zich bij de politie ge meld. De vrouw blijkt ongenoegen te hebben met haar man, die in mi litaire dienst is. Vroeger is zij gedu rende enige tijd in het krankzinnigen gesticht te Santpoort verpleegd. Engeland niet verrast "p*NGELAND krijgt dus voorlopig niets. Truman vindt, dat het nog niet in een ernstige toestand verkeert. Engeland zal geheel afhankelijk zijn van zijn goudreserves en de mogelijk heid van leningen van de Internatio nale Bank en het Monetaire fonds om zich tot Maart a.s. van de nodig dol lars te verzekeren. Vernomen wordt echter, dat Tru man het standpunt heeft aanvaard, dat Amerika zo spoedig mogelijk Britse aandeel in de bezettingskos- ten van de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland moet overnemen. Engeland zal dit met grote vreug de horen, want daar is men er als de kippen bij geweest om te zeggen dat men „noch verrast noch teleur gesteld" was over Truman's plan tot hulpverlening (waarbij Londen er spe ciaal op doeldf dat Engeland geen dol- larvloot te verwachten heeft), maar men heeft er meteen aan toegevoegd, dat Engeland geen dollars meer aan Duitsland kan spenderen. Een wonder? rrRUMANS talmen met het verlenen van „tussentijdse hulp op korte termijn" heeft hem zware critiek van Amerikaanse bladen op de hals ge haald; die er op wijzen, dat men een directe speciale zitting van het Con gres had verwacht om een en ander nader uit te werken. De republikeinse pers wrijft Tru man onder de neus, dat hij er blijk baar de voorkeur aan geeft, „op een wonder te wachten, dat hem zal ont heffen van het nemen van een beslis sing. die uit politiek oogpunt bezien misschien onpopulair zou zijn". 16 millioen nodig 20 nieuwe textielpunten Wederom zijn 30 punten op de tex- tielkaarten VA 705 aangewezen en wel met onmiddellijke ingang: Textiel E één punt, Textiel E 5 punten, Textiel F eén punt en Textiel F vijf punten. De bonnen Textiel E reserve en Tex tiel F Reserve zijn derhalve niet aan gewezen voor de aankoop van textiel- goederen. VOORINLEVERINGSRON VOOR BANANEN. In de bonnenlijst van Donderdag a.s. zal voor kinderen tot 5 jaar op nieuw een bor. voor 500 gram bananen bekend worden gemaakt. .Aangezien de verstrekking van bananen afhan kelijk is van allerlei factoren, die met de transitohandel in dit, product sa menhangen, is het noodzakelijk, dat ook de nieuwe bon voor een lange pe riode wordt aangewezen waarbij dan naar mogelijkheid zal worden gedis tribueerd. Voor zover op de op 13 Augustus jl. aangewezen bon voor Bananen nog niet is afgeleverd zal deze bon voorrang hebben op de nieuwe. SINAASAPPELEN OP KOMST Het motorschip Bonaire is van Pa, ramaribo naar Amsterdam vertrokken met een lading van ongeveer 14.000 kisten sinaasappelen. Vorige maand zijn met de Stuyesant en Trajanus resp. 14.000 en 9.000 kisten sinaasappe len vervoerd. TJet Europese dollartekort wordt het beste geillustreerd in het thans verschenen algemene rapport van de „commissie voor economisch herstel van Europa". In 1948 heeft o.a. ons land nodig 630.000.000 dollar, Enge land 2.630.000.000 dollar. Frankrijk 1.760.000.000 dollar, Italië 930.000.000 dollar. Voor de komende 4 jaar zou vol gens een der leidende figuren van de Amerikaanse bankierswereld maxi maal nodig zijn 16 milliard dollar. rpHANS is de staatscommissie inge- steld, aan welke zal worden op gedragen op korte termijn te onder zoeken of en zo ja in hoeverre het wenselijk is wijziging te brengen in de bepalingen der Grondwet, teneinde de .mogelijkheid te scheppen om ter voorbereiding van de hervorming van de staatkundige structuur van het Koninkrijk de daartoe noodzakelijke wettelijke bepalingen vast te stellen en daartoe de nodige voorstellen te doen. In deze commissie zijn benoemd tot voorzitter: minister-president dr. Beel. tot vicevoorzitters: de ministers v. Maarsseveen en Jonkman; tot le den prof. F. Duynstee. Hoogleraar aan de Kath. Universiteit te Nijmegen, mr. van Helsdingen, raadsadviseur van 't ministerie van Overzeese gebiedsde len. prof. mr. E. Jacob, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, prof. dr. Logemann, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden en de fractievoorzitters der Tweede Ka mer Romme (KVP>, v. d. Goes de Na- ters (P. v. d. A.), Schouten (AR), Ti lanus (CH). Bierema (P. v. d. V.) en Stokvis (CPN). zendt papier en fietsen naar Duitsland |£EN GIFT van Z.H. de Paus aan de Duitse Katholieken, bestaande uit 100 rijwielen en 400 ton krantenpapier is in« Duitsland aangekomen. De rij wielen zijn bestemd voor priesters in de Oostelijke Provincies, die parochies besturen welke zich uitstrekken over ontzaggelijke diaspora-gebieden. Mo torvoertuigen zijn bijna niet voorhan den. Dat deze rijwielen onmisbaar zijn blijkt wel uit zo juist verkregen cij fers uit de Sovjet-zone. die een duide lijk beeld geven van de enorme taak waarvoor de katholieke geestelijkheid aldaar zich ziet gesteld. In de provin cie Saksen-Anhalt bijvoorbeeld moeten 240 priesters de zielzorg uitoefenen over 800.000 gelovigen tegenover 150 priesters die voor de oorlog in dit ge bied werkzaam waren onder een ka tholieke bevolking van 150.000 zielen. Sommige parochies in deze gebieden omvatten dan ook niet minder dan 90 tot 100 steden en dorpen. Het kranten papier zal gebruikt worden voor de uit gave van dringend gewenste catechis musboekjes, die het Pauselijk wapen zullen dragen en de vermelding: „Het papier voor deze uitgave werd geschon ken door Paus Pius XII aan zijn ge liefde Duitse kinderen". TN HET HONGERENDE Duitsland, waar alles draait om de voedsel distributie. omdat deze beslist over leven en dood, leeft iemand, aan wie geen bonkaarten verstrekt zijn sedert hun invoering bij het begin van de oorlog. Dit is Therese Neumann, de gestigmatiseerde van Konnersreuth die sinds 1926, toen de stigmatisatie- verschijnselen zich het eerst bij haar voordeden, geen ander voedsel dan de H. Hostie tot zich heeft genomen. In- plaats van levensmiddelenbonnen ont vangt zij een extra-toewijzing zeep. een zeldzaam artikel in het tegen woordige Duitsland, dat zij echter dringend nodig heeft om zich het bloed van gelaat, handen en zijde te kunnen wassen en het met bloed be vlekte beddegoed te kunnen reinigen. Aldus heeft een burgerlijke be stuursdienst zijn practische gevolgtrek kingen gemaakt uit de beide voor naamste Verschijnselen, die zich bij Therese Neumann voordoen. TAE SOVJET-REGERING heeft de Britse uitnodiging; tot bijwoning van de conferentie van speciale plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, over de toekomst van de Ita liaanse Koloniën, aanvaard. De con ferentie zal denkelijk Vrijdag be ginnen. Het houden van de conferentie is in overeenstemming met de bepalingen van het vredesverdrag met Italië. De Grote Vier moeten binnen een jaar na het van kracht worden van dat verdrag over de toekomst van de ko loniën beslissen. De speciale afge vaardigden hebben tot taak een com missie van onderzoek naar het Mid den-Oosten te zenden voor een be zoek aan de betrokken gebieden: Cy- renaica. Tripolitania, Eritrea en Ita liaans Somaliland. Zij kunnen ook be sluiten tot het uitnodigen van gein- teresseerde landen als Italië. Ethio pië, Zuid-Afrika, Australië. India en Pakistan, om hun standpunt terzake kenbaar te maken. TAUITSLAND zal de 40.000 ton kali- zout, voor 1 Juni 1948 aan ons land leveren. In ruil hiervoor zal Ne derland eenzelfde kwantum superfos- phaat naar de Russische zone van Duitsland uitvoeren. DE TROEBELEN IN DE PENDSJAAB NEDERLANDSE emigranten, waarvan de oudste 88 jaar en de jongste 3 mnd.. zijn per ..Tabinta" in Montreal aangekomen. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Overdrijvende wolkenvelden. Droog weer. Zwakke tot matige wind uit Wesielpe richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Zon onder 18.20 uur. Maan on der 7.44 uur. Donderdag: Zon op 6.40 uur. Maan op L8.17 uur. TTET TUSSENRAPPORT van de consulaire commissie over In donesië is door de Veiligheidsraad op de agenda van vandaag geplaatst De Belgische en Britse afgevaar digden hebben nog gepoogd de zaak snel afgewikkeld te krijgen, op grond van liet logische motief, dat een uitvoeriger rapport der consuls spoedig te verwachten is en omdat het onderhavige interim-rapport nog niet tot vaststaande conclusies leidt. Gromyko, die gister de voorzit tershamer nog mocht hanteren, voel de begrijpelijkerwijs voor uit stel niets. Hij vond. dat over het tus senrapport eens degelijk gepraat moest worden. Moties in de Tweede Kanier Tn de hedenmiddag gehouden verga ring der Tweede Kamer is aan de orde gekomen stemming over de mo tie van orde van de heer de Groot (C PN) betreffende het ontwerpen van 'n voorstel voor een nieuw politiek ac- coord met de Indonesische republiek en handhaving van de Commissie-Ge neraal. Deze motie werd verworpen met 74 tegen 9 stemmen. Vervolgens kwam aan de orde de motie van de heer Schouten (AR) welke mede is ondertekend door de heren Tilanus (CH), Bierema (Vrijh.) en Zandt (SG) betreffende het aan hangig maken van een wettelijke re geling tot instelling v^an een „cen trale organisatie" en van een „colle giaal orgaan voor Indië". De heer Romme (KVP) verklaarde aan een wettelijke regeling als ge vraagd geen behoefte te hebben. De motie werd verworpen met 56 tegen 27 stemmen. 6 gesneuvelden Tfolgens officiële Nederlandse gege vens bedragen de Nederlandse ver liezen op 29 September 6 gesneuvelden en 12 gewonden. Op verschillende plaatsen werden onze patrouilles be schoten. Op Java en Sumatra werden groepen van de TNT en terroristen ver dreven. Bij Indaroeng in het gebied van Padang werd 'n zuiveringspatrouil le beschoten met automatische wapens en geweren. Verbazing te Makassar Tn Oost-Indonesische regeringskrin- verklaart men iets te weten van een contract met de Nederlandse re gering, dat in de plaats zal treden van de ordonnantie van Denpassar. Alhoewel een zodanige overeen komst na do gedane toezeggingen o.a. van prof. Schermerhorn verwacht werd. Er wordt binnen enkele dagen een regeringsverklaring over deze aan gelegenheid verwacht, weet Aneta nog te melden. Dr. van Mook naar Sumatra A Jan Mook is naar Palembang ge gaan met het doel de plaatselijke toestand in beschouwing te nemen en om de onder de bevolking van Su matra's Oostkust levende verlangens te bestuderen. Na een vertraging van meerdere we ken arriveerden 8 Amerikaanse offi cieren. die als militaire waarnemers de consulaire commissie zullen bij staan. JAPMERKELIJK krachtige taal heeft dr. Karl Gruber. de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken plot seling laten horen tegenover de eisen van de Sovjet-Unie. Gruber, die vroe ger overhelde naar de mening, dat elk vredesverdrag beter was dan geen verdrag, zijn thans blijkbaar eindelijk de ogen open gegaan en hij heeft zich gerealiseerd, dat de voorwaarden die de Sovjet-Unie stelt eenvoudig onver enigbaar zijn met de souvereiniteit en de onafhankelijkheid van Oos tenrijk. Gruber heeft thans namelijk boud weg verklaard, dat Oostenrijk geen enkel belang heeft bij een verdrag zoals Rusland dat wil. Hij had het daarbij o.m. over de definitie van de Duitse activa, zoals de Sovjet-Unie die stelt. Rusland wil onder Duitse activa al die activa verstaan, die bij het einde van de oorlog in Duitse handen wa ren. terwij] de Westelijke geallieer den beweren, dat yeel van deze acti va het eigendom zijn van Oostenrijk ■of van leden der Ver. Naties. Gruber trok verder een parallel tussen het Westen, waarvandaan hulp ter waar de van honderden millioenen dollars gratis en zonder voorwaarden Oosten rijk binnenkomt en het Oosten, dat niet in staat was geweest zijn eigen bevolking te voeden en daardoor geen voedsel op redelijke voorwaarden kon leveren. Oostenrijk kan zich bij het Oosten noch bij 't Westen aansluiten, maar als het plan-Marshall voor Euro pa zou slagen, zou het in staat zijn, ^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO "y^JEL ZELDEN zal een Tribu naalzaak zo rumoerig verlo pen zijn als in Utrecht het geval is geweest. Een directeur van een batterijenfabriek die aan de Duit se bezetter maar liefst ruim 2 mil lioen had verdiend, moest voor de ze ernstige collaboratie fferecht staan, doch bleek geenszins onder de indruk te zijn gekomen vaU de tegen hem ingediende klachten. Tussen hem en de president ont stond er telkenmale een Verwoed meningsverschil, dat zijn climax bereikte toen de batterijenfabri kant. die na de oorlog ook braaf aan zwarte handel had gedaan, maar bijtijds de bescheiden had verbrand, brutaalweg tot de pre sident zei, dat zijn positie veel moeilijker was geweest dan die van de „man achter de groene ta fel". Wit van nijd sprong de „man achter de groene tafel" recht en verweet, de batterijenkoning zo fel dat met zijn Duitse vrienden een herenleventje had geleid ter wijl zijn landgenoten honger le de. dat de directeur zijn brutali teit eindelijk kwijt raakte en vroeg of de zitting geschorst kon wor den omdat hij zich aan het einde zijner krachten voelde Hij kreeg zijn zin. zijn hulpbronnen te ontwikkelen en zo zijn handel met het Oosten kunnen intensiveren. Grubers woorden klinken uiteraard als aangename muziek voor Enge land en Amerika. Londen heeft er tenminste geen gras over laten groeien om adhaesie te be tuigen. heden om de vluchtelingen te vervoe ren en van voedsel te voorzien zeer vergroot. Misschien brengt de watersnood met een ook de nodige afkoeling? TAE TOESTAND in Palestina spitst zich zodanig toe, dat nu ook de Arabieren met explosieven beginnen te werken. In Jeruzalem hebben zij namelijk een joodse winkel opgebla zen. De joodse extremisten hebben van hun kant weer een trein door middel van een mijn. laten derailleren. Als protest tegen het rapport van de V. N.-commissie dat Hoesseini zoals men weet in de Veiligheidsraad zo fel heeft bestreden hebber, de Arabieren voor 3 October een alge mene staking afgekondigd. Opvallend is voorts een verzoek van de V. Irak en de Libanon om de joodse im migratie in Palestina op- de agenda der algemne vergadering van de V. N. te willen plaatsen, teneinde deze immigratie „die de vriendschappelijke betrekkingen tussen de volken zóu kunnen verstoren, een halt toe te roe pen." Amendement van Kamerleden TAE TWEEDE KAMERLEDEN Stok- man. Romme, Mol. de Vink, Bachg Serrarens, Droesen, Koersen, Stein- metz en Lucas hebben bij de behan deling van de wet op de zweminrich tingen in de Tweede Kamer een amen dement ingediend op het wetsontwerp „bepalingen ter voorkoming van ge varen voor de gezondheid en het le ven in verband met het gebruik van zwem-inriehtingen. Het is de bedoeling van het amen dement. dat in verband met de zwem inrichtingen, naast de voorzieningen ter bescherming van het leven en de gezondheid, ook de meest noodzake lijke voorzieningen ter bescherming van de openbare zedelijkheid zullen worden getroffen. De meest geëigende weg hiertoe ach ten de indieners de raden der ge meenten, waarin zweminrichtingen be staan of zullen worden opgericht, te verplichten de daartoe nodige voor schriften te geven en maatregelen te treffen. Het amendement is met meerder heid van stemmen aangenomen, of schoon minister Drees er practische bezwaren tegen had. De minister vroeg schorsing der beraadslagingen om zich nader te kunnen beraden. Dit geschiedt. TN DE AFGELOPEN 24 UUR hebben geen ernstige aanvallen op vluch telingen in beide delen van de Pend- sjaab plaats gehad. De regering van India schijnt geen bezwaar te hebben tegen het benoemen van een groep onpartijdige waarnemers, gekozen uit de dominions India en Pakistan, wel ke in de bewuste gebieden van de Pendsjaab zal optreden. Wel heeft In dië iets tegen neutrale waarnemers van de V. N. Ghandi heeft wederom bevestigd, dat hij al zijn energie heeft gegeven en zal blijven geven om een broeder strijd. culminerend in oorlog, te ver mijden. In New Delhi neemt men aan, zo weet „De Tijd" te melden, dat de be sprekingen. zullen uitlopen op de stichting van een nieuwe staat voor de Sikhs. De maharadja van Patiala. de heerser over de grootste Sikh-staat, heeft te dien aanzien besprekingen gevoerd met leden van het Hindo- staanse kabinet. Men spreekt over de oprichting van een „Sikhistan" onder leiding van Patiala en onder admini stratief bestuur van Sardar Baldef Singh, de huidige Hindostaanse mi nister van Defensie. Tntussen worden duizenden vierkan te kilometers van de Centraal- Pendsjaab overstroomd door het wa ter van drie buiten haar oevers ge treden rivieren. Aanvallers en aangevallenen trach ten tezamen aan het water te ontko men. Temidden van de vernielde, nog niet rijpe oogst, hebben duizenden dorpelingen uit de omstreken van La- ?EN „F P m v.a° hore hun toevlucht gezocht op dakenhaaste v ucht der Mohammedanen en verhogingen. ult anSst voor de Sikhs, die al hon- Deze nieuwe ramp heeft de moeilijk- derden mensen vermoordden. Uit verschillende opmerkingen, o.a, in de pers is gebleken, dat de Nood voorziening voor ouden van dagen krachtens bovengenoemde wet zich in een grote belangstelling mag verheu gen. Reeds werd een zeer groot aantal aanvragen ingediend en via de gemeen telijke eommissiën van onderzoek bij de Raad van Arbeid ingediend, zodat reeds de overtuiging bestaat, dat zij die voor hun levensonderhoud op deze wet zijn aangewezen een aanvraag hebben ingediend. Het is uiteraard mogelijk dat sommigen, die b.v. slechts voor een deel op deze inkomsten zijn aangewe zen nog geen gebruik hebben gemaakt van hun recht om een aanvraag in te dienen. Men late zich niet door over wegingen van valse schaamte of an derszins weerhouden zich te vergewis sen (bij de gemeentelijke commissie) of men recht, op een uitkering heeft. De eommissiën zijn op de hoogte van de maatstaven welke plaatselijk voor het recht op de uitkering gelden. Wanneer? TAe grote vraag voor de betrokkenen is natuurlijk: wanneer zal ik de uitkering kunnen ontvangen? Het is moeilijk daarop een concreet antwoord te geven. Er wordt zonder twijfel alles op gezet om te bereiken dat men zo vlug' mogelijk de gang naar het postkantoor kan ondernemen, maar men begrijpt, dat het volslagen onmogelijk is om tienduizenden ge rechtigden tegelijk en binnen luttele weken aan uitbetaling te helpen. Eén ding staat vast: degene die vóór 1 October aanvroeg kan er zeker van zijn dat hij uitkering ontvangt van 1 October af. Al komt de uitkering eerst over enkele maanden tot stand, dan ontvangt men een bedrag, bere kend met ingang van 1 October. Een der omstandigheden welke het onmogelijk maakt alle renten in de loop van October betaalbaar te stel len is, dat velen reeds krachtens een of andere sociale verzekeringswet een rente ontvangen. De uitbetaling daar van móét met de nooduitkering wor den samengevoegd om fouten te ver mijden. Alle lopende renten moeten dus bij de postkantoren worden stop- gelegd en tegelijkertijd door andere bedragen worden vervangen. Dit moet centraal gebeuren en wel door de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam, omdat deze tot dusver alle bestaande renten administreerde. De meeste uit keringen moeten dus deze administra tie passeren en men begrijpt dat dit ennorme werk tijd vordert. Rustig afwachten reegenen, die tot nu toe nog geen an dere rente ontvingen kunnen iets sneller worden geholpen, maar ook dit eist nog heel wat administratie. Bo vendien gebiedt de billijkheid deze ge vallen op één lijn te stellen met de overigen; het zou niet aangaan deze wegens eenvoudiger administratie te laten voorgaan. Ook voor hen geldt dus: rustig afwachten. Wat heeft men er aan. wanneer door haast een grote verwarring ontstaat? Hier moet dege lijk werk worden geleverd. Ieder belanghebbende kan ervan verzekerd zijn dat hij het zijne zal ontvangen, mits men aan de admini stratie de nodige tijd laat om deze za ken goed te regelen. Alle aanvragen zijn naar volgorde van binnenkomst genummerd en worden met in acht ne men van het voorgaande in die volg orde afgedaan. Aan verzoeken om de behandeling te bespoedigen kan dan ook niet worden voldaan. TAE TWEEDE KAMER heeft gis ter de „herverkavelingswet Wal cheren" zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De heer Mes (KVP) opende de de batten. Hij geloofde niet, dat een be hoorlijke sanering - verkregen kan worden zonder dat de maatregelen ge troffen worden, zoals die in de wet zijn opgenomen. Hij verwacht, dat de dwar-.maatregelen niet toegepast zul len behoeven te worden. Hij meende, dat men met de her verkaveling wellicht langs de weg der vrijwilligheid zal slagen. Immers reeds 160 personen in totaal be schikkende over 2800 H.A., hebben zich bereid verklaard zich elders te vestigen. En alle antwoorden zijn nog niet binnen. Als. er in dezelfde geest wordt door gewerkt als tot nog toe, dan zal de aarzeling, welke mogelijk hier en daar nog bestaat, worden weggenomen. Hij vroeg de toezegging', dat de ze kerheid wordt gegeven, dat Walche- rense boeren, die vrijwillig of niet- vrijwillig hun eiland verlaten in de N.O.-polder terstond aan grond wor den geholpen. Voorts bepleitte spr. de wenselijk- FRITSCHE HOUDT 9 JAAR JJET DUITSE denazificatie-ge- rechtshof te Neurenberg heeft thans Fritsche, de eerste Duitse radiocommentator tijdens de oor log, tot 9 jaar gevangenisstraf met aftrek, door t(f brengen in een ar beidskamp, veroordeeld, nadat zijn beroep tegen het vonnis van 9 jaar gevangenisstraf, dat reeds over hem was uitgesproken, ver worpen was. J^E PRIJZEN van niet-standaard- kisten zijn met ongeveer 5 pet verlaagd. De prijzen van standaard- kisten hebben slechts een kleine wij ziging ondergaan. VJAN DE SPOORBRUG over de Maas bi) Buggenum in de lijn Weert- Roermond is het Noordelijk spoor de finitief hersteld en in gebruik geno men. Over ongeveer een jaar zal het herstel in zijn geheel gereed zijn. J-JET LIGT in het voornemen van de minister van Oorlog, het afwik kelingsbureau militair gezag ingaande 1 Januari 1948 op te heffen. TpOT PRESIDENT van de rijksdienst voor het nationale plan is mr. J. Linthorst Homan uit Groningen be noemd. TAE BRITSE gedelegeerde bij de Veiligheidsraad heeft zich verzet tegen aanvaarding van het lidmaat schap van Hongarije van de V. N. op grond van gebrek aan zekerheid, dat de Hongaarse regering de rechten zal eerbiedigen van het Handvest. HPIENTALLEN PERSONEN zijn reeds in Egypte overleden door een cholera-epidemie. Ate TJET KORVET Batjan" is uit Tand jongpriok naar Nederland vertrok ken en zal ca. 18 October in Nieuwe- diep aankomen. Het zal de eerste maal zijn, dat een Nederlands korvet een thuishaven binnenloopt. QVER DE aangekondigde verlaging van enige rantsoenen zal de heer Wagenaar (CPN) 10 October een in terpellatie in de Tweede Kamer hou den. HPENGEVOLGE van een aardschok zijn meer dan 400 personen Perzië om het leven gekomen. heid de landschapsverzorging op Wal cheren te doen slagen. Hij vroeg ver der om vliegvelden, teneinde Walche ren uit zijn isolement te verlossen. T\e minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt beantwoordt de sprekers. Hij meent de kwestie der oorlogs schaderegeling thans buiten beschou wing te moeten laten. Z.i. moet het mogelijk gemaakt worden hier te ko men tot een werkelijke sanering vah het landbouwbedrijf. Het grote vraag stuk is of inderdaad uiteindelijk een zekere dwang mag worden uitgeoefend zo op de eigenaar om grond te ver pachten als op de pachter om pacht te "beëindigen. De noodzakelijkheid van deze dwang verdedigde de mi nister. De werkzaamheden worden zo ge regeld, dat onmiddellijk als er boe ren op Walcheren vrijkomen, ze ge plaatst kunnen worden in de N.O.- polder. Wat het benodigde kapitaal be treft deelde de minister mede, dat per hectare nodig is f 250 uit eigen middelen, f 250 uit eigen midden of geleend geld en een crediet van f 500 te verstrekken door de Coöperatie ve Boerenleenbanken, waarvoor de staat een garantie ten bedrage van f 250 verstrekt. Bij pachtovereenkomsten die uit speculatieve overwegingen zijn geslo ten. zal zowel de pachter als de eige naar de mogelijkheid van voordelen ontnomen worden. Hij betoogde, dat z.i. de ramp, welke Walcheren heeft getroffen, wel een reden is om sanering toe te passen. Ten aanzien van de positie der ne-* venbedrijven was de minister van oordeel, dat de Memorie van Ant woord duidelijk is geweest. ^N.a.v. een wens van de heer van den Keuvel (A.R.) om met een wet in de Kamer te komen als er dwang zou moeten worden toegepast, merkte de minister op, dat als de Kamer de on derhavige wet aanneemt dit impli ceert dat zij de dwang goedkeurt. Ten aanzien van de samenstelling der herverkavelingscommissie merkte hij op, dat daarin het ambtelijke ele ment moet overheersen, hetgeen dui delijk is als men overweegt, dat de staat een bedrag van 50 a 70 millioen beschikbaar stelt. Overigens lijkt hem nauw overleg met de landbouworgani saties voldoende om vertegenwoordi gers der belanghebbenden in de com missie verkozen te krijgen. In antwoord op een desbetreffende vraag deelt minister Mansholt mede, dat in 1948 begonnen zal worden met de indijking van het Sloe ten Zuiden van de dam tussen Walcheren en Z.- Beveland. Van Nederlandse zijde gaat mee dr. H. M. Hirschfeld, die vergezeld wordt van drs. E. H. van de Beugel. J)E vliegtuigfabrieken „Focke Wulf" te Bremen zullen ten behoeve der Duitse herstelbetalingen ontmanteld worden. JJEN DELEGATIE van de Benelux, zal 4 October naar de Ver. Sta ten vertrekken. VyEGENS het maken van een over winst van bijna f 160.000 op ex tractolie heeft de Unilever Grondstof fen Mij zich voor de tuchtrechter moe ten verantwoorden. Deze zaak is aan gehouden. rpOT DE algemene vergadering der V. N. zijn toegelaten Pakistan, Jemen. Tot nieuwe leden van de Vei ligheidsraad werden gekozen Argen tinië en Canada. Na 4 stemmingen was er nog geen beslissing gevallen over de verkiezing van India of de Oekraine TJET TWEEDE KAMERLID Deering heeft de minister v7an OK. EN W. vragen gesteld over het grote aan tal vacatures bij het V. H. en M.O.

de Stem | 1947 | | pagina 1