„Bepaalde aspecten" onderzocht Géén verdeling van Palestina SJAHRIR BIJ BEVIN WPLANNEN WORDEN BEKEKEN Generaal Spoor werd kwaad Winterdienstregeling der Spoorwegen gaat in POLITIEBUREAU DE LUCHT IN Laat Britse troepen blijven Zelfs Goebbels deed dat niet.... 580.000.000 voor Frankrijk Italië en Oostenrijk IN 'T KORT Culturels uitwisseling Nerierland-België DERDE JAARGANG Hf No. 885 DINSDAG 30 SEPTEMBER 1947 Het Consulaire rapport over Indi'è Beschietingen duren voort 1 gesneuvelde 19 gewonden Doorn voelt niets voor Hohenzollerns Niet zo Vermand Kijkt naar Uw eigen", zei Molotov LICHT IN DE FRANSE DUISTERNIS? DE ZAAK DE GEER BRITSE COMMUNISTEN 00K DE TEL KWIJT Beperkt herstel Verbinding Lage Zwaluwe-Den Bosch Enkele buien Joden in Haifa weer in actie WIJZIGINGEN IN BRITS KABINET Griekse kwestie in de V.N. NATUURLIJK ONSCHULDIG MET INGANG van 1 October a.s. Distributienieuwtjes Allemaal een eitje Arabieren zullen zich „met alle middelen" verzetten Raad van Phillippine Er zal een sportterrein worden aangelegd Uitgave »an de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A F J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. pr A j J M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal per post 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0 26 Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrek Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwsei oplage): 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. oor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. T\E CONSULAIRE COMMISSIE, die begin September in Indonesië is begonnen met het inwinnen van in formaties voor het inmiddels klaar gekomen „eerste rapport over het na komen van de order „staakt het vu ren", is gister in Batavia bijeenge komen. De 6 consuls hebben hun onder zoek beëindigd met een bespreking van 2 uren met Nederlandse militai re en burgerlijke leidende autoritei ten te Batavia. Zij bespraken hierbij „bepaalde aspecten" van hun onder- I zoek. Lt.-Gen. Spoort was aanwezig toen de consuls de Nederlanders eenzelfde lijst voorlegden als zij de vorige week aan de republikeinse autoriteiten te Djokja hebben overhandigd. De vra gen. die zowel schriftelijk' als mon deling gesteld werden betroffen mi litaire, economische en algemene as pecten van het geschil. TTolgens „De Tijd" had er een kleine scène plaats, toen een der con suls aan generaal Spoor de vraag stelde of de inheemse bevolking bij tijds gewaarschuwd was wanneer haar dorpen door Nederlandse artillerie werden beschoten. Deze vraag werd gesteld, omdat bij ■yOLGENS de tot dusverre beschik- bare gegevens wordt officieel ge meld, dat de Nederlandse verliezen op 27 en 28 September bedroegen 1 ge sneuvelde en 19 gewonden. De zuive ringsacties vinden goede voortgang. Ten Zuid-Westen van Tangerang zijn vliegtuigbommen voor sabotagedoel einden in beslag genomen. Verder zijn op West-Java republi keinse benden verdreven. Op Midden Java duurden de beschietingen voort. In het gebied van Medan en Palem- bang werden aanvallen afgeslagen en republikeinse benden verdreven. A LSJEBLIEF geen Hohenzol lerns meer, zegt men in Doorn En om nu maar meteen goed te laten blijken hoe Doorn erover denkt, heeft de gemeenteraad in de vorm van 'n motie die ter ken nis zal worden gebracht van de Raad van Ministers, vastgelegd, dat een mogelijke teruggave van Huize Doorn en de daarbij beho rende bezittingen aan de familie Hohenzollern volledig in strijd is met de gevoelens die daaromtrent onder de bevolking leven. de missie geattacheerde neutrale mi litaire waarnemers van verscheidene gevallen melding hadden gemaakt, waarin de Nederlanders dorpen be schoten hadden. Generaal Spoor antwoordde hef tig, dat er sedert het bevel „staakt het vuren" geen dorpen beschoten waren, en hij bood aan een per soonlijk onderzoek in te stellen naar alle door de consuls genoemde ge vallen. I-Iet officiële communiqué zegt, dat de vergadering, welke door Char les Eaton, Australisch consul-generaal werd voorgezeten, besloten heeft een apart rapport door de militaire, waar nemers te doen opstellen. Aneta verneemt, dat het rapport zeer lang zal zijn en per luchtpost aan de Veiligheidsraad zal worden gezon den, dus niet telegrafisch. Een gedeel te van het rapport is reeds klaar, doch de taak van de commissie is thans het rapport in eindredactie op te stellen. Zij hoopt nog deze week hiermede gereed te komen. ■yERSCHILLENDE republikeinse bla- den hebben uiteraard gereageerd op de Nederlandse regeringsverkla ring. Het blad „Masa Indonesia" acht de Nederlandse regeringsverklaring „niet zo verwaand en zelfvoldaan als de laatste redevoeringen die dr. v. Mook tot de republiek richtte", en „niet zo kwaadaardig als de verklaringen, door de Luit.-Gouverneur-Generaal voor zijn vertrek naar Amerika afgelegd". De ..Soember" meent dat de Neder landse regeringsverklaring niets nieuws heeft gebracht. „De Nederlandse opvatting is, dat de republiek nu verder ook alles zal accepteren wat voor de actie overeen gekomen was. Dit moet „wishful thinking" van Nederlandse zijde wor den genoemd," zegt het blad. ■\7"olgens Agence France Presse heeft Sjahrir, die momenteel in Londen vertoeft, besprekingen gevoerd met Bevin en enige andere personen van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken. Na het onderhoud zou Sjah rir gezegd hebben:: „Bevin is 'n groot bemiddelaar en wenst, dat de pijnlijke situatie, waarin mijn land zich be vindt. zo spoedig mogelijk wordt op gelost". Volgens hetzelfde bericht hoopt Sjahir Bevin nogmaals te ont moeten, alvorens Engeland te verla ten. TAE AMERIKAANSE ambassadeur in de Sovjet-Unie, Bedel Smith, heeft naar aanleiding van een artikel in de Moskouse „Literaire Gazet", waarin president Truman met Hitier werd vergeleken, een protestschrijven aan Molotof overhandigd. In dit schrijven, dat door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is gepubli ceerd. wordt o.m. betoogd, dat zelfs Goebbels zich nog te goed achtte op zo'n minderwaardige wijze tegen vij andelijke staatshoofden uit te varen. Geëist wordt, dat het artikel van of ficiële zijde gedesavoueerd zal wor den. Molotof heeft geantwoord, dat de Sovjet-regering de verantwoordelijk heid voor het artikel niet op zich kan nemen. „U moet overigens maar eerst eens naar uw eigen Amerikaanse pers kij ken!" besloot Molotof sarcastisch. UUOENSDAG 1 October zal, zoals gemeld de oud-minister-president Jhr. Mr. G. J. de Geer in cassatie te recht staan. Zijn advocaat, Mr. Nij- singh, zal twee middelen van cassatie voordragen, inhoudende schending van enige artikelen van de wetboeken van strafrecht en strafvordering en een tweetal kon. besluiten, omdat uit de gebezigde bewijsmiddelen niet zou voortvloeien dat schade werd toege bracht aan de goede verstandhouding en aan innige samenwerking tussen Nederland en diens bondgenoten in rie gemeenschappelijke oorlog tegen Duitsland en ook niet, dat de opzet van Jhr. de Geer is gericht geweest np benadeling van de staat tegenover de vijand, dan wel hulpverlening aan de vijand. T^A URENLANG met het kabinet en en de leiders van het Congres te hebben vergaderd, heeft President Truman de commissie voor buiten landse aangelegenheden en de com missie voor toewijzingen van 't Ame rikaanse Congres verzocht, zo spoedig mogelijk het werk tc beginnen aan het program voor tussentijdse hulp van 580 miilioen dollar aan Frankrijk. Italië en Oostenrijk. •W-IET IN HET MINST Frankrijk zal door deze mededeling prettig wor den getroffen, want dit land zit zwaar in de put. Het zat en zit voor de bij na hopeloze situatie „de franc te red den". Minister-president Ramadier. die plotseling de algemeene vergadering voor 28 October a.s. (3 weken vóór de vastgestelde tijd) heeft bijeengeroe pen om reddingsmaatregelen te be spreken. kan nu misschien met een wat vrolijker gezicht de voorzitters hamer gaan hanteren. Hoe benard de toestand in Frank rijk wel is, blijkt hieruit, dat er zeer grote kans bestaat dat binnenkort het broodrantsoen daar zal verlaagd moe Jk/TOEILIJKHEDEN met het hanteren van getallen schijnt een ongemak te zijn. dat niet beperkt is tot de Ne derlandse communisten. In de Catho lic Herald deelt G. Sherry namelijk het volgende mede: „Onlangs verscheen de „Daily Wor ker" (het Britse communistische dag blad) met grote koppen, die vermeld' den dat dc communistische massabij eenkomst in Hyde Park naar schat ting door een menigte van 50.000 per sonen werd bijgewoond. De werkelijke opkomst bedroeg echter niet meer dan 10.000. Hoe ik dat weet? Ik was aan wezig en in de gelegenheid om te tel len". T)E VIER EN TWINTIGSTE dienst regeling na de bevrijding, de win terdienstregeling 1947 gaat 5 October voor de NederlandseSpoorwegen in. Een bescheiden begin wordt gemaakt met het treinverkeer tussen Lage- Zwaluwe en 's-Hertogenbosch. Wij geven hieronder belangrijke wijzigin gen voor het Zuiden: Utrecht-Eindhoven. De eerste electrische trein op werk dagen Utrecht v. 5.28 wordt ruim een kwartier vervroegd: Utrecht v. 5.12 - stoptrein 's-Hcrtogenbosch a. 5.59 stoptrein Eindhoven a. 6.47. Hier door wordt te 's-Hertogenbosch aan sluiting verkregen op de trein naar Roosendaal. Vlissingen en Bclgiè <v 6.07) en op dc trein in de richting Oss- Nijmegen (v. 6141. Weersverwachting hedenavond: geldig tot Wisselend bewolkt met enkele buien. Meest matige wind uit richtingen tussen Noordwest en Noord. Iets koeler dan gisteren. Zon onder 18.22 uur. Maan on der 6.28 uur. Woensdag: Zon op 6.39 uur. Maan op 19.02 uur. Rotterdam D.P.-Roosendaal. De trein Rotterdam v. 8.15 Roo sendaal wordt vervroegd (v. 7.47) Roosendaal (a. 8.47) en een nieuwe trein wordt ingelegd Rotterdam D.P. v. 8.15 stoppende te Dordecht, Ze venbergen en Oudenbosch Roosen daal a. 9.35. Lage-Zwaluwc-'s-Hertogenbosch. Voor de Langstraat betekent deze dienstregeling een belangrijke stap voorwaarts. Op bescheiden wijze kon een begin worden gemaakt met de hervatting van de treinenloop en wel vier dagelijkse treinenparen, stoppen de op .alle tussenstations. Lage Zwaluwc v. 6.08. 10.08, 14.08 en 19.08 's-Hertogenbosch a. 7.42, 11.42, 15.42 en 20.42. 's-Hertogenbosch v. 8.11, 12.11. 17.11 en 21.07 Lage Zwaluwe a. 9.40. 13.40. 18.40 en 22.36. Dé busdiensten werden overeenkom stig gewijzigd en iets ingekrompen. Roosendaal-Breda. ten worden tot 150 gram per dag; dat wil zeggen het laagste rantsoen van Europa! Om het zwaard van Damocles af te wenden zou in de eerstkomende we ken niet minder dan een miilioen ton graan ingevoerd moeten worden. Onderhandelingen met de Sovjet- Unie over de invoer van anderhalf miilioen ton hebben tot dusver geen succes opgeleverd. De hoge Argen tijnse prijzen kan Frankrijk niet beta len. Met behulp van de Amerikaan se dollars zal zulks misschien nu wel mogelijk zijn. ZES KERKPRINSEN woonden het Eucharistisch Congres te Buffalo (Am.) bij. Het zijn (van links naar rechts): Kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster te Londen; Kardinaal de Vasconcellos Motto, aartsbisschop van San Paulo, Brazilië; Kardinaal Mc. Geigan, aartsbisschop van Toronto, Canada; Karoinaal Spellman, aartsbisschop van New-York; Kardinaal Gil- rey, aartsbisschop van Sydney; Australië; en Kardinaal Gulvara, aartsbis schop van Lima, Peru. TOODSE terroristen hebben in Hai- fa het hoofdbureau van politie opgeblazen, waarbij 7 Britse en Ara bische politie-agenten en een Ara bische burger om het leven zyn ge komen. 30 politie-agenten en 24 bur gers zijn gewond, van wie drie po litie-agenten ernstig. De verzetslieden hebben 'n vat met explosieve stofféTi gebruikt. Vier Joden zijn in hechtenis geno men. Volgens de officiële versie van het gebeurde, hield een vrachtwagen voor het hoofdbureau stil en werd met be hulp van een balk, een teervat, dat T\E BRITSE eerste minister, Cle- ment Attlee, heeft belangrijke wijzigingen in het Britse kabinet bekend gemaakt, o.a. is Sir Stafford Cripps benoemd tot minister van Economische Zaken. James Harold Wilson, die thans minister van Bui tenlandse Handel is, wordt minister van Handel. De minister zonder por tefeuille Arthur Greenwood heeft zijn ontslag als minister ingediend. De huidige economische situatie ver eist een veel nauwere verweving van de economische politiek voor binnen- en buitenland. De eerste minister heeft nu de steun nodig van een collega, die zijn aandacht onverdeeld kan schen ken aan economische kwesties in bin nen- en buitenland. Er zal voorts een nieuwe ministe riële commissie voor de economische planning worden gevormd, die zich zal bezig houden met de voornaamste kwesties van de economische politiek voor binnen- en buitenland. De Lord - President-of-the-Council (Herbert Morrison) zal vice-premier en leider van het Lagerhuis blijven. J^AAT DE BRITSE TROEPEN toch in Griekenland blijven, verzocht Tsaldaris (de Griekse minister van Buitenlandse Zaken) bij de behan deling der Griekse kwestie in de politieke commissie der V. N. Want, zo voegde Tsaldaris er aan toe, de Britse troepen vormen een rugge- De trein Roosendaal v. 6.04 naar Breda is vervroegd tot Roosendaal v. 5.50. waardoor in Breda aansluiting wordt verkregen op de trein naar Vcnlo, Maastricht en Heerlen. epE NEURENBERG is het proces begonnen tegen 23 vroegere officieren van SS-Einsatzgruppen, Deze Einsatzgruppen hebben ge durende twee jaar gemiddeld 50 mensen per uur vermoord. De be schuldigden verklaarden onschul dig te zijn. Natuurlijk! jy Franse politie heeft in de omstre ken van Marseille twee belang rijke clandestiene drukkerijen met ultra-moderne uitrusting gevonden, benevens 2.800.000.000 fr. aan valse dollars. Een twaalftal personen is ge arresteerd. Deze personen hadden een uitgebreide voorraad wapenen in hun bezit. JJIJ de autorace te Modena in Noord- Italië zijn vijf toeschouwers ge dood en 17 gewond, doordat de auto van de bekende Italiaanse rijder Bracco uit de baan schoot. Bracco werd ernstig gewond. JN DE STAATSCOURANT van gis ter is opgenomen de achtste aan- vulhngsbeschikking vennootschapsbe lasting 1942. piEK. de v.m. directeur van Winter hulp heeft, zoals hij zegt, ook goe de dingen gedaan. Dit zal nu onder zocht worden. rpOT 15 Oct. 1947 kan bij het hoofd bureau van de Stichting 1940-1945 aanmelding geschieden voor vergoe ding van verzetsschade. ÖINNENKORT is de benoeming te verwachten van mr. W. Cnoop— Koopmans. chef der directie van de afdeling economische zaken van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, tot consul-generaal van Nederland te New-York. zullen bijna alle Noordhollandse dagbladen verschijnend ten Noorden van het Noordzeekanaal ondergebracht zijn in een nieuwe combinatie. In- plaats van 10 comparerende dagbladen zullen voortaan nog 6 dagbladen ver schijnen. graat voor het terugkeren der rust in mijn land. Deze hartstochtelijke ontboezeming van Tsaldaris was een reactie op de door de Rus Gromyko ingediende re solutie waarbij deze de terugtrek king van alle buitenlandse troepen uit Griekenland eiste. Tsaldaris zei echter duidelijk, dat de z.g. Griekse kwestie slechts een onderdeel is van een veel groter vraag stuk. Het was duidelijk, aldus Tsal daris, dat er. veel meer op het spel stond dan de onafhankelijkheid van Griekenland alleen. Albanië en Joe- go-Slavië hadden zorgvuldig de vitale vraag de hulp van deze landen aan de Griekse guerilla-strijders ont weken. Het program van Trumar, voor Grie kenland kon alleen slagen, indien de rust en de vrede waren teruggekeerd en de aanvallen uit het Noorden ach- trewege bleven. Tsaldaris drong er op aan snel in te grijpen, daar iedere dag uitstel winst was voor ,.die landen, die de Griekse^onafhankelijkheid be dreigen". Ieder uitstel zou ook dood en lijden voor duizenden betekenen. Tsaldaris beloofde, dat Griekenland iedere aanbeveling van de algemene vergadering ten uitvoer zou leggen. Op 9 October a.s. zal voor alle leef tijdsgroepen een bon voor een ei be kend worden gemaakt. met explosieven gevuld was, van de wagen over de omheining gerold. Het vat botste tegen de muur van het gebouw en ontplofte enkele se conden later, waardoor het bureau ge deeltelijk werd vernield. 13 Britse politie-agenten werden ern stig gewond. Volgens de laatste be richten zijn er in totaal 54 personen gewond. De Palestijnse verzetsbeweging „Ir- goen Zwai Leoemi" heeft in 'n com muniqué verklaard, dat "zij voor de aanslag op het hoofdbureau van poli tie te Haifa verantwoordelijk is. „De aanslag is ons antwoord op de ontscheping van de jo<ten der Exodus te Hamburg en het optreden der Brit ten aan boord van het immigranten schip ..Af al Pi", aldus de verklaring. (Bij het aan boord gaan werden dooi de Engelsen enkele schoten gelost, waardoor een jood werd gedood. Red.) TAMAL HOESSE1NI, de leider van e* u.* Arahicnh, Hn.p fnmité. heeft ter bijeenkomst van de com missie voor Palestina van de V. N. verklaard, dat het rapport van de V. N. over Palestina geen basis kan vormen voor besprekingen van de situatie in dat land en dat de Ara bieren zich „met alle tot hun be schikking staande middelen „zou den verzetten tegen een verdeling. Hoesseini voerde aan. dat de Ara bieren steeds in het practisch- bezit van Palestina zijn geweest en dat zij niet verlangen wat niet het hunne is. De Joden, voeren een agressieve cam pagne, welke in feite op een invasie neerkomt, om een land in hun bezit te krijgen, dat niet bij geboorterecht het hunne is. Onze strijd tegen de zionisten heeft niets te rriaken met anti-semietisme. Het anti-semietisme ontstond in het Westen als product van onverdraagzaamheid, terwijl de Arabische wereld een der zeldzame vluchthavens vormde, waar nimmer progroms voorkomen en waar nim mer ghetto's bestonden. Dc verklaring van Balfour was echter de kiem ge weest, zo zei Hoesseini, welke door Groot-Brittanië in het, lichaam van 't Heilige Land was gebracht als ver oorzaker van de koorts. De Fruittentoonstelling te Kapelle Ruim 7000 bezoekers ZATERDAGAVOND is de grote fruit tentoonstelling te Kapelle gesloten. De fraaie expositie is door 7700 beta lende personen bezocht. Behalve de Franse boeren zijn ook vele belangstellenden uit België met speciale autobussen naar Kapelle ge komen. Allen stonden verbaasd over het schitterend fruit dat op Zuid Beve land gekweekt wordt. rpUSSEN NEDERLAND EN BELGIE zal ook voor 't jaar 19471948 de prettige culturele samenwerking wor den voortgezet. Er zal opnieuw een uitwisseling van een groot aantal ge leerden plaats hebben en ook nu zul len aan beide zijden 30 studiebeurzen terwijl het vraagstuk van de gelijk- worden toegekend. waardigheid der universitaire diplo- Twee Belgische geleerden zullen be- ma's verder zal worden bestudeerd, noemd worden bij de redactie van het In 1948 zullen schilderijententoon- woordenboek der Nederlandse taal. stellingen worden uitgewisseld. Zo Voorts zal er o.m. een verdere sa- zal in Amsterdam een grote Rubens menwerking tussen Nederlandse en I expositie en in Maastricht een Ensor- Belgische archivarissen plaats hebben tentoonstelling worden gearrangeerd. Een fraaie fruitafdelingr op de tentoonstelling van Zeeuws fruit te Kapelle, welke stand een eervolle vermelding verwierf. DE BELANGRIJKSTE der inge komen stukken waren: a. Brief van de Minister van Ver keer, dat bij de uitwerking der plannen tot indijking van de Braak man zeer ernstige aandacht zal worden geschonken aan de belan gen dezer gemeente. Het gereed maken der plannen zal zoveel mo gelijk worden bevorderd. b. Verzoek van de Voetbalver eniging P.S.K. om een subsidie van f 150.voor 1947, wordt ingewil ligd in verband met de grote uit gaven die de vereniging zich in dit jaar heeft moeten getroosten. c. Door de Minister van Weder opbouw zijn aan de gemeente cre- dieten verleend voor de bouw van 6 arbeiderswoningen, terwijl in het exploitatietekort 'n bijdrage wordt verleend van 90 pet. gedurende 50 jaren. d. Het provinciaal bestuur heeft de gemeente gemachtigd tot het doen van uitgaven voor verbete ring van de Schoolstraat en de Poststraat. Aangezien de besteding van dit wei;k in financieel opzicht is tegengevallen zal de gemeente trachten het werk in eigen beheer uit te voeren. e. Door het prov. bestuur en de Directie van de Wederopbouw wordt er op aangedrongen zoveel mogelijk woningen te stichten op voet van de Woningwet, daar door particulieren nog te weinig word! gebouwd. In verband hiermede zal de gemeente in het kader van het bouwplan 1947 10 arbeiderswonin gen stichten, en in dat van 194F OOCKK><><><><>O<XX>OOOO<>O<><><>O<><><>O<X><>O<>O<><><>O<><>OO<>OOO<>O<><> JJEEL LONDEN stond op z'n kop, toen het paartje dat U hiernaast ziet afgebeeld in het huwelijk trad. Geen wonder ook, want het was een huwelijk, dat men vrijwel alleen in sprookjes meent tegen te komen. De bruidegom is namelijk een 23- jarige Indische prins, die per jaar een slordig inkomen geniet van 82.000 pond En het firuidjè? Wel zij is de dochter van een eenvoudige spoorwegarbeider Het meisje was aan de film voor klei ne rolletjes en toen op een dag haar foto in de krant verscheen was hel met de gemoedsrust van de rijke prins gedaan. Het werd een charmant paartje, dat bewees, dat de romantiek gelukkig: nog niet uit het atoomtijdperk is verdwenen. sluis en omgeving kan echter de XX^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO goedkeuring van de raad niet ver eveneens 10 arbeiderswoningen. De ze woningen zullen worden ge bouwd in het uitbreidingsplan en wel in de omgeving van de nood woningen. f. Aan het Zeeuwse Wit-Gele Kruis wordt een subsidie verleend van 2 cent per inwoner voor de Hygiëne van het Kind. In verband met de goedkeuring van de wedde van de gemeente bode op f 600.per jaar wordt door de raad een instructie vast gesteld waarin de werkzaamheden van de bode nader worden om schreven. De instructie van de gemeente geneesheer wordt zodanig gewij zigd dat daarin een bepaling wordt opgenomen omtrent de verplich ting tot het verrichten van inentin geh tegen typhus en para-typhus. De verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting wordt in die zin gewijzigd dat plaatselijke verenigingen bij het organiseren van vermakelijkheden slechts de helft van de belasting zullen ver schuldigd zijn. Vastgesteld wordt een staangeld verordening voor vermakelijkhe den bij kermis, enz. Het tarief de zer verordening bedraagt voor elke vermakelijkheid f 10.f 0.25 voor elke ingenomen M2. RATTENBESTRIJDING. Door de raad wordt besloten me dewerking te verlenen aan de rattenbestrijding, welke in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen tegelijk zal worden uitgevoerd door de plan tenziekten kundige dienst. De kos ten zullen pl.m. f 0.25 per woning en f 1.per boerderij bedragen, welke kosten door de betrokkenen zullen moeten worden gedragen. Een verzoek van de Nederl. Ver eniging van Brandweercommandan ten om subsidie van f 25.per jaar wordt afgewezen. Aan H. P. van Hulie wordt een klein strookje gemeentegrond ver kocht gelegen naast en achter zijn woning voor een bedrag van f 3.- per M2. Voor 2 woningen van het bouwplan 1946 moet een strookje bouwgrond worden gezocht; het welk gevonden is in de Oude Kerk straat, n.l. het perceeltje eigendom van de familie Dhooge." Betrokke nen wensen dit perceeltje te ver kopen voor de prijs van f 3,50 per M2, de grootte is 165 M2. De raad besluit tot aankoop. De wederopbouwplannen der gc meente worden door de raad beke ken. Het wederopbouwplan Dorps kern wordt goedgekeurd, het plan voor wederopbouw van de Isabella werven. De raad zou willen zien dat de aldaar verwoeste percelen door betrokkenen mogen worden herbouwd, hetwelk volgens het plan niet mogelijk is. Besloten wordt op wijziging in die zin aan te dringen. EEN NIEUWE STRAAT. gij de vier nieuwe woningen die gebouwd zijn in het verlengde van de Ravelijnstraat zal een nieu we weg dienen te worden aange legd, welke verbinding geeft van de Ravelijiistraat naar de Vaart straat. Een gedeelte der kosten kan worden bestreden uit een van hex Rijk te ontvangen grondvoor- schot, terwijl het overige deel tot een bedrag van pl.m. f 5.000. door de gemeente zal moeten wor den bekostigd. Tot aanleg van de straat wordt besloten. Het in het uitbreidingsplan ge projecteerde sportterrein zal onge veer f 12.000.kosten, aankoop grond inbegrepen. Deze grond is in middels gekocht. De overige kos ten van egaliseren, stichten van kleedkamers en afrastering zullen pl.m. f 8000.bedragen. De raad besluit het sportterrein te doen aan leggen. De kosten voor woningbouw en sportterrein zullen moeten worden bestreden uit een geldlening, waar toe de raad het gemeentebestuur machtigt deze aan te gaan tegen een rente van 3 pet. af te lossen in 20 jaren. Aan 't gemeentepersoneel wordt een z.g. vacantietoeslag verleend van 2 pet. evenals dit aan het rijks personeel wordt verleend. Aan het burgerlijk armbestuur wordt over 1946 een extra-subsidie verleend van f 221.99 teneinde de dienst sluitend te maken. Door de commissie van onder zoek wordt medegedeeld 'at de reke ning der gemeente over 1945 door hen in orde is bevonden. De raad stelt daarna de rekening voorlo pig vast: gewone dienst, inkom sten f 13^.133.39 uitgaven 135.351.73 gld. batig slot f 2781.66. Kapitaal- dienst: inkomsten en uitgaven f 2919.36, batig saldo nihil. Dc gemeenterekening over 1946 wordt de 'baad aangeboden. De voorzitter 'wijst de leden J. Brou wer, M. Ploegaert en P. E. Wijne aan als leden der commissie van onderzoek. Bij de rondvraag vraagt het lid Ploegaert aandacht voor het woon wagenprobleem. Het blijkt dat dit probleem de vooi'tdurende belang stelling van het gemeentebestuur heeft. Wethouder Hoefeijzers en 't ii.'l 'Brouwer vragen nog de aan- dachl voor verschillende proble men op het gebied der riolering, welke onderzocht zullen worden door de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht en Toezicht op Gemeentewerken. LAND- EN TUINBOUWONDERWIJ- ZERS VERENIGEN ZICH Te Terneuzen is opgericht een ver eniging van katholieke land- en tuin- bouwonderwijzers in de provincie Zee land, die zich aangesloten heeft bij de landelijke vereniging van die naam. Tot voorzitter werd gekpzen de heer E. Lansu tc Zuiddorpe, terwijl de heer L. Uiterhoeve als secretaris-pen ningmeester zal optreden.

de Stem | 1947 | | pagina 1