De huid van de beer NA PETKOF Indonesië in Londen De „Willem Ruys vrij in zijn element ARABIEREN VERDELEN" PALESTINA Doop prinses Marijke drie anderer WERELDREGERING of V.N.? VAN MEEGEREN voor de RECHTER Groot leger gevormd bij Damascus IN 'T KORT Eerste consulaire rapport Marokko eist vrijheid ONBEKEND GEDEELTE PLAN MARSHALL Saargebied autonoom Duivelin van kamp Vught stond terecht CONSULS BEZOCHTEN DJ0KJA Pakistan vraagt om hulp Commissie Grondwets herziening Dg fruittentoonstelliog te Kapelle DERDE JAARGANG if tie No. 884 MAANDAG 29 SEPTEMBER 1947 Fig uren uit Verzet onder de peten De salarissen bij het middelbaar onderwijs De grootste goochelaar Eindrapport oüer twee maanden Contacten tussen Nederlanders en Sjahrir Grondwet-ontwerp gereed VAN DE POL wereldkompioe n Nederlands verslaggever niet toegelaten In 1952 Europa op Vooroorlogs peil Als een droom werkelijkheid wordt.., Zal hij 5 millioen moeten vergoeden? DE, V. J Een buitengewoon voorspoedige operatie WILD-WEST TUSSEN VLISSINGEN EN MIDDELBURG SABOTAGE OP DE WILLEM RUYS Grote belangstelling Kardinaal de Jong had slechte reis Lagere temperatuur Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A f J Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. nr A J J M Mes: Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling/ 3.38 per kwar taal oer Dost 4.25, per week (uitsluitend bij met-postbestelling) ^6 Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstre. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage). 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) 0.25 per m/m. CV oor de gehelfe oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. VISJYNSKI heeft in de zaal van de Veiligheidsraad een uitgebreide persconferentie gegeven (600 perso nen). Daar heeft hij o.m. rijn mening gezegd over het Britse plan om uit Palestina te trekken: „Ik ben bang, dat dit plan begrepen moet worden als een voorstel tot uiteindelijke te rugtrekking van de Joden uit Pales tina. In dat geval zal onze reactie ze ker negatief zijn." Deze uitspraak van Visjynski nemen we eigenlijk over om wat er n i e t in wordt gezegd: de Russische reactie voor het geval, dat de Joden nu eens niet uit Palestina willen vertrekken hetgeen waarschijnlijker is dan het tegendeel zal dus de houding naar een meer positieve zijde doen over hellen. Wil dit een openlijke steun- tbezegging aar de Arabieren beteke nen of heeft Visjynski hier een van 1>D DE DOOPPLECHTIGHEID van Prioaea zullen als peten worden uitgenodigd de Groot-Herto- ging van Luxemburg, de Kroonprins van Zweden, mr. Winston Churchill, mevrouw Roël-Feith, mevrouw J. Post-Salomons en de heer A. J. An dree Wiltens. Men. herinnert zich. dat Mevrouw Foëll-Feith gedurende 8 jaren, waar onder, de 5 oorlogsjaren voor de prin sesjes heeft gezorgd en met het Prin selijk gezin lief en leed gedeeld heeft. Zij was de rechterhand en persoon lijke vriendin van de Prinses. Mevrouw Post is de weduwe van ..Johannes", een der landelijke hoofd figuren van de X. P.. die gevallen ie bij de overval op het Huis van Bewa ring op de Weteringschans te Am sterdam. De heer Andree Wiltens was de voor zitter van de Raad van Negen uit het studentenverzet en een vooraanstaan de figuur van het geestelijk verzet in Nederland. Eindhoven stelt ultimatum aan hoofdbesturen T~)E DOCENTEN bij het Voorberei dend Hoger en Middelbaar Onder wijs te Eindhoven hebben aan de hoofd besturen hunner organisaties de eis gesteld, binnen drie weken een po sitieve stap te doen ten behoeve van d« salarisverbetering, bij gebreke waar van zij. na verloop van deze termijn unaniem hun lidmaatschap van de or. ganisaties zullen hernemen om die maatregelen te treffen, die hun nood zakelijk schijnen. Deze eis werd vastgelegd in een mo tie, welke met overweldigende meer derheid van stemmen werd aangeno men. Aldus weet ..De Tijd" te berichten Gelijk bekend werd op de Rijksbegro ting wel plm. f 300.000 méér geraamd dan vorig jaar voor het M.O.. doch de Toelichting vermeldde uitdrukke lijk, dat dit bedrag verband hield met de „normale aanwas van leerkrach ten." zijn bekende ..losse flodders" afge schoten? Nu Palestina zo bijzonder ac tueel is, krijgt in elke geval deze uit spraak een sterk gekleurd karakter en is als zodanig zeker de moeite waard onthouden te worden. De ..plechtige" Britse bekendma king heeft uiteraard nog veel meer reacties teweeg gebracht. Zo luiden de berichten, dat in de nabijheid van Damascus een leger van niet minder dan reeds 45 duizend man is gevormd om de Arabieren in Palestina bij te staan in een mogelijk conflict. De aan voerder zou de vroegere Egyptische leger-inspecteur Aziz el Masri Pasja zijn, een van de bekwaamste strate gen, die Egypte ooit heeft voortge bracht. Het Hoge Arabische Comité in Pa lestina heeft toegezegd een leger van honderdduizend man bijeen te zul len brengen en daarmee een guerilla- krijg te beginnen. Alle leden-Staten van de Arabische Liga hebben steun toegezegd in de vorm van materiaal en manschappen. Inmiddels is er reeds een Arabisch plan voor een ..interim-regering" voor het geval, dat de Britten werkelijk weggaan. Het plan geeft in die rege ring plaats aan vijf Arabieren en twee Joden en wil Palestina als acht ste lid van de Liga zien. Er zou on middellijk een volkstelling moeten plaats hebben om uit te maken wie eigenlijk Palestijns burger is. daarna zouden dadelijk verkiezingen voor 'n Volksvertegenwoordiging moe ten worden gehouden. Deze zal dan als eerste taak krijgen het opstellen van een nieuwe grondwet. Om zo te zeggen hebben de Ara bieren de huid van de beer al ver kocht voor h(j geschoten is en het be gint erop te lijken, dat Engeland met deze geste op de vermoeide schouders an de V. N. een verantwoordelijk heid afwentelt, die te zwaar of al thans zeer zwaar te dragen zal zijn. TYRIE PERSONEN, die genoemd zijn tijdens het proces van de terecht gestelde voormalige Bulgaarse oppo sitie-leider Petkof. zijn in hechtenis genomen, aldus meldt het persbureau Tanjoeg uit Sofia. Tot hen behoort de voormalige Bulgaarse oppositieafge vaardigde Tomtsjo Tanef. Zij worden beschuldigd van het verstrekken van zekere inlichtingen aan een vreemde mogendheid. ■yOLGENS een Sovjet-Russisch blad heeft de vrouw van een Mongool se boer een vijfling ter wereld ge bracht. Het zijn 3 jongens en 2 meis jes. Dit is de eerste vijfling in de Sov jet-Unie. Moeder en kinderen maken het wel. tpE VERDUN moesten politietroepen twee vrachtschepen bezetten, wel- ke geladen waren met suiker voor de Franse bezettingszone van Duitsland. De inwoners- hadden de schepen ver hinderd om de stad te verlaten. A -F.P. deelt mee, dat de grote goochelaarsprijs is toegekend lan een Nederlander, A. M. Niberco, tijdens de laatste bijeenkomst van het internationale goochelaars congres. TLflNISTER JONKMAN zal binnen kort zeer waarschijnlijk een nieuwe portefeuille, nl. die voor de reorganisatie van het Koninkrijk, on der zijn beheer krijgen. "^"AAR HET A.N.P. verneemt, is mi- nistei Neher geenszins voornemens opnieuw een reis naar Indonesië te ondernemen. T\E BELGISCHE KABINETSRAAD heeft zich Vrijdagmorgen in prin cipe accoord verkiaard met de electri- ficering van het (1500 km. lange) spoorwegnet. Hiermede is een bedrag van 14 milliard francs gemoeid. TTET BEIERSE PARLEMENT heeft eenstemmig een wetsvoorstel van de Christelyk-Democratische Party aanvaard, volgens hetwelk geen bur ger tegen zyn wil gemobiliseerd kan worden of opgeroepen voor de strijd. JJE HEER HOMMEL, secretaris-ge TT ET EERSTE RAPPORT der con- suis is Zaterdag aan de vergade ring der Verenigde Naties overhan digd. Het rapport zou zich voorname lijk bezighouden met het nakomen van de order tot het staken der vij andelijkheden aan beide zijden. Naar verwacht wordt zal het uit eindelijk rapport over ongeveer twee maanden gereed zijn. In dit rapport zou 'erklaard wor den. dat de orderi.,staakt het vuren" er niet in geslaag^i is algehele vrede te brengen. Zich onthqudend van een beantwoording def schuldvraag zou den de consuls verklaren, dat zij niet in staat, zijn enige practische tussen tijdse maatregel ts adviseren voor waar borging van een -effectiever naleven van de order „staakt het vuren". Vol gens het rapport zijn de Nederland se vooruitgeschoven troepen tot mid dernacht van 4 Augustus opgerukt. Het rapport maakt melding van roof partijen, in het bijzonder op Chinese bezittingen en toegeschreven aan in dividuele Indonesische republikeinen. Het tussentijds rapport zou slechts 3 a 400 woorden lang zijn. Een volledig TYOOR DE COMMISSIE voor de vrij- heid van Noord-Afrika is aan de V. N. een memorandum aangeboden „De overheersing van Frankrijk in Marokko moet) onmiddellijk eindigen en een democratische staat, geleid door de Sultan Sidi Mohamed beo ■Soessef, moet in Marokko worden u1' geroepen", aldus de voornaamste in houd van dit memorandum. In dit stuk wordt Frankrijk ervan beschul digd zich alle macht in Marokko te hebben toegeëigend en meer dan 60 pet. van de begroting op te slok ken. Verder wordt verklaard, dat meer dan 1 millioen H.A. zeer vruchtbaar land in handen is van 4.710 Europea nen, terwijl de inheemsen hun toe vlucht moeten nemen naar de stads centra. Ook het gebrek aan scholen wordt becritiseerd. Terwijl in 1926 "t aantal Fransen in Marokko slechts 74.558 bedroeg, zijn er thans 280.000 en komen .zich iedere dag nog 35 Fransen stigen. De levensstandaard der Marokkanen is een der laagste ter wereld. neraal van de Belgisch-Luxem- rapport wordt tegen Dinsdag ver- burgse tolunie stelde voor de bena ming „Benelux" te vervangen door „Union des Pays Bas", welk voorstel naar een speciale commissie werd ver wezen. TJOLLAND IS BETER dan Zwit- seriand. misschien niet commer cieel. maar de mensen zijn levenslus tiger", aldus een van de 26 Canadese farmers, die Europa bezoeken en thans in ons land te gast zijn. TYE ITALIAANSE RIVIER de Po is tengevolge van stortregens 2M. gestegen, waardoor Turijn met over stroming bedreigd wordt. TYEZER DAGEN verscheen een adres, gericht tot de Regering en de Tweede U Kamerfracties, ondertekend door Soekawati. Sultan Hamid, twee hun ner ministers, Ir, Otten, de directeur van Philips, en de heer de Vries, waarin een aantal aanbevelingen wordt gedaan betreffende „een snelle en deugdelijke oplossing" van het Indonesische vraagstuk. De N. R. Ct. verbaast zich in een hoofdartikel over het feit. dat hier staatshoofden en ministers petities inzenden. Voorts leidt het blad uit een bepaalde passage in het adres af. dat Ir. Otten, die samen met Sultan Ha mid uit West-Borneo naar Londen vloog, contact tracht aan te knopen met Sjahir. Er zou zo op eigen houtje buitenlandse politiek worden gevoerd en dan nog wel een buitenlandse politiek, die hoogstwaarschijnlijk niet strookt met het regeringsbeleid. Het Rotterdamse blad betoogt, dat er in Londen toch al een tere ver houding ligt. Enerzijds is daar onze ambassadeur, anderzijds Sjahir. Ten derde logeert er voorshands niet-officieel, dr. Koets, directeur van het ka binet van de Luitenant-Gouverneur-Generaal. De kiese kwestie van het eventueel leggen van voorlopige contacten beheerst de geesten. Sjahir heeft al laten weten, dat het niet onmogelijk was. dat hij onze ambassa deur eens „tegen het lijf zou lopen". Dr. Koets zal niet zelf beginnen Sjah rir te ..enteren". Maar volgens de informaties van de N. R. Ct. zal hij het de ex-premier niet moeilijk maken. In deze kiese betrekking komen nu Sultan Hamid II en de heer Otten met een eigen buitenlandse politiek binnengetreden. Het Rotterdamse blad vreest van een en ander ernstige verwarring. wacht. ^TAAR HET DUITSE Persbureau in Amerikaanse zone meldt, is de ontwerpgrondwet voor het Saargebied gereed gekomen. Hierin wordt ver klaard, dat ..het Saarland een auto noom. democratisch land is, dat econo misch met Frankrijk is verbonden". Het ontwerp zal worden voorgelegd aan het parlement, dat 5 October door het Saargebied zal worden gekozen. De commissie, welke het ontwerp heeft opgesteld, staat onder voorzit terschap van Hoffman (Christelijke Volkspartij). De vice-voorzitter is de sociaal-democraat Kirn. Katja Schot, de sadiste van het vrouwenkamp te Vught. stond te Am sterdam voor het Bijz.' Gerechtshof terecht, Katja Schot sloot op 15 Ja nuari 1944 een en negentig vrouwen op in twee kleine cellen. Zij liet de vrouwen vierentwintig uur lang in de cellen. Verschillende stierven. De overgeblevene werden daags daarna nogmaals op dezelfde wijze getreiterd. Met haar medehelpster Suze Arts ver moordde zij zo talrijke vrouwen. De openbare aanklager eiste voor Katja Schot een levenslange gevan genisstraf. De uitspraak in deze zaak volgt op 10 October. Piet van de Pol heeft te Parijs de titel v. wereldkampioen be haald op groot biljart ancre cadre 45 2. De eindstand luidt: 1. Van de Pol (Nederland) 2. Domingo (Spanje) 3. Carrera (Argentinië) 4, Gabriels (Bel gië) 5. van de Woestyne (Bel gië) 6. Garvia (Spanje) Over deze biljartkamp vindt men op pag. meer. ^ATERDAG keerden de 5 consuls, die naar Djokja zijn gegaan om daar de mening van de republikeinse autoriteiten ten aanzien van een aan tal punten betreffende het consulair TTAROLD KING, een correspondent van Reuter, onthult de hoofdpun ten van een tot nog toe niet gepubli ceerd gedeelte van het rapport der West-Europese landen omtrent het plan-Marshall, dat betrekking heeft op de „zelfhulp" der zestien landen, Volgens dit rapports-gedeelte hopen de zestien landen, aannemende dat de komende oogsten een gemiddelde op brengst zullen geven, per 1951 terug te zijn gekeerd tot iets meer dan de vooroorlogse graanproductie, d.w.z. iets minder dan 66 millioen ton. De oogst van 1946-1947 was veertien procent onder de vooroorlogse opbrengst. Ook wat suiker en melk betreft hoopt men boven het vooroorlogse peil uit te ko men. doch men denkt slechts te zul len komen tot 8.100.000 ton vlees te gen negen millioen ton voor de oor log. Het Verenigd Koninkrijk. Neder land, België en andere landen neigen naar vervanging van broodgraan door granen van de tweede soort. In Italië en Eire wil men tot belang rijk hogere suikerproductie trachten te geraken. De fruitproductie zal met name worden opgevoerd. In Neder land, Italië, Denemarken, Griekenland en Turkije. In Italië en Frankrijk wil men meer groenten gaan verbou wen. Men hoopt in vier jaar tijds het le- JJENRY USBQRNE, labourlid van 't Engelse parlement en secretaris van de Engelse parlementscommissie voor een Wereldregering, heeft be kend gemaakt, dat hij een bezoek zal brengen aan de V. S. om de steun der bevolking aldaar te verkrijgen voor ®en Federale Wereldregering. Usborne, die van oordeel is. dat de organisatie der V. N. de vrede niet xal kunnen handhaven, heeft aan de pers verklaard, dat het plan tot het vestigen van een Wereldregering de verkiezing in verschillende landen noodzakelijk maakt van volksvertegen w'oordigers in een Wereldparlement. dat als enige over strijdkrachten en atoomenergie, over een Wereldbank en de voedselproductie der gehele we reld zou moeten beschikken. Usborne voegde eraan toe, dat de Wetgevende Vergadering van de nieu we Wereldregering bijna 100 leden telt en dat men in België. Nederland Frankriik, Duitsland, Zweden en De nemarken, reeds bemoedigende resul taten heeft bereikt. Zou dit geen schone droom zijn, die het nooit tot werkelijkheid bren- 7.?1 venspeil van West-Europa tot zeven procent boven het vooroorlogse peil te brengen. De varkensstand zou nog 10 procent beneden het vooróorlogse peil blijven, doch het pluimvee dertien procent daarboven. Aanzienlijke uit breiding van de pluimveeteelt is voor genomen door Nederland, Groot-Brit- tannië. Eire, Frankrijk en Turkije. De zestien landen zijn van plan in de komende vier jaar ook de scheeps- verliezen ad 22 millioen ton in te ha len. Verschillende landen zullen de bruinkool-productie verhogen. Ook wil men zich meer toeleggen op de pro ductie van timmerhout. West-Europa heeft voorts nog zes tienduizend mijnwerkers nodig, waar van Nederland vierduizend. onderzoek te vernemen, terug te Ba tavia. De militaire waarnemers, die te Djokja waren gestationneerd, te we ten een Belg, een Fransman, twee Australiërs en twee Britten, zijn even eens teruggekeerd. De correspondent van Aneta, die de reis meemaakte en als eerste Neder landse correspondent Djokja heeft be zocht sedert de politiële actie, schrift dat hy en een Nederlands collega niet tot het paleis van Soekarno werden toegelaten, waar buitenlandse corres pondenten uitgenodigd waren om een opvoering van Javaanse dansen voor de consuls by te wonen. Alleen het communiqué van de woordvoerder van de consulaire com missie geeft bijzonderheden over het werk van de consuls in Djokja. In dit communiqué wordt verklaard, dat de consuls ervan overtuigd zijn. dat de kennis, welke zij tijdens het onder houd met de vertegenwoordigers van de Republiek, hebben vergaard, het korte bezoek aan Djokja heeft gerecht vaardigd. De correspondent meldt nader nog. dat hij op een in het Engels gesteld bulletin o.m. in Djokja heeft gelezen, dat op 24 September de Nederlandse militair Jadob Sleegers, oud 23 jaar, katholiek en afkomstig uit Noordbra bant. gewond naar het ziekenhuis is overgebracht. TYE ENGELSE REGERING heeft het verzoek van Pakistan om hulp bij de oplossing van het vraagstuk der ongeregeldheden aan de regeringen van India, Canada, Australië, Nieuw- Zeeland en Zuid-Afrika doorgezonden De zienswijze van de regering in In dia is thans binnen gekomen en even eens aan de Dominions toegezonden. Er heeft thans een uitwisseling van zienswijzen plaats tus.sen alle betrok ken regeringen. Men houdt ernstig rekening met de mogelijkheid van een gewapend con flict tussen India en Pakistan en maakt de balans op van de militaire strijdkrachten der beide dominions. De bladen van India wijden veel aandacht aan een verklaring, die door Mahatma Gandhi, tijdens een gods dienstige bijeenkomst is uitgesproken. Gandhi zeide, dat ofschoon hij zich immer tegen iedere vorm van oorlog TAE WEST-BORNEO-RAAD maakte gekeerd had, de Indische regering te- j de afgelopen week belangrijke vor gen Pakistan te velde zou moeten trek deringen met de hoofdstuksgewijze be ken, indien er geen andere manier handeling van de Daerah-beginselen was om rechtvaardigheid van Pakistan I verordening (de basiswetgeving, z< te verkrijgen. I men wil Grondwet voor West-Borneo) De beschuldiging van uitvoer van kostbare werken naar Duitsland maak te plaats voor een van vervalsing. B 4prHT De ontc,ekking van de vervalsingen Naar bekend verkeert van Meege WnpncHae- (irinh^T- o c rid<? °P i°e^ verleden jaar veel stof op. Om- ren thans in staat van faillissement, om 10 uur een aanvang mak or8en^ gerenommeerde kunstexperts na nadat de kopers de valse signatuurs maken met een diepgaand onderzoek hadden ver- hadden ontdekt. Z(j vorderden de thans 57 iaar nnrf »iinHZ Am!?80? klaard, dat de schilderijen inderdaad koopsom terug, maar wensten geen af ie kunJtsiwïd^ H^n van authenllekp werken van de Hoogh en stand te doen van de schilderijen. Het die ervan „nrHi he.ei.„iaia,i gere"; Vermeer waren. Van Meegeren werd bedrag, dat van Meegeren voor de tal sehilderiien le hehhe f.erf^" i "a de bevrijding gearresteerd wegens van de signatuur Vermeer of de Hoogh e., j.„ a uLr- het u'tvoeren van kostbare schilde- voorziene werken heeft ontvangen, wordt op vier a vijf millioen gulden f geschat. De kunstenaar had daarvan en deze gesigneerd te hehhen met de namen Vermeer of Pieter' de Hoogh. Aan van Meegeren wordt in eerste instantie oplichting ten laste gelegd „ten aanzien van verschillende door hem vervaardigde schilderijen, die hij valselijk heeft gesigneerd met de naam Vermeer of Pieter de Hoogh". Een overtreder van dit artikel kan DOODGEWOON VERVALSER OF MISKEND GENIE? echter weinig over, zodat hij aan de vordering tot restitutie niet kon vol doen. De Rechtbank zal volgende maand dus eventueel kunnen beslissen of aan van Meegeren een civiele vordering ZR ZIJN kortgeleden berichten In enkele bladen gepubliceerd, die de indruk konden wekken dat de opdracht van de Rotterdamse Lloyd aan de Kon. Mij. „De Schel de" tot de bouw van het vlagge- schip min of meer ondoordacht zou zijn geweest. Van de „Schelde" haven naar de Sluis, die de verbin ding met de buitenhaven vormt moet de „Willem Ruys" twee haak se bochten passeren en alles bij elkaar zou de manoeuvre zeker twee maal twaalf uur in beslag ne men, altijd nog onder voorwaarde, dat het volkomen windstil weer zou zijn, want (en dat Is zeker een feit) zo'n zeekasteel vangt véél wind.,... Geen wonder ,dan ook, dat het schip deze laatste dagen van zijn verblijf in de Scheldestad de bij zondere belangstelling der Vlissin- gers genoot. Die interesse steeg Zondagmorgen tot het hoogtepunt. Bijkans acht jaren lang was de boot in het hart der stad gegroeid door de zorgen van de directie en de arbeiders der maatschappij De Schelde, een zorg die de ouders grijze haren heeft bezorgd tijdens de bezetting. Heel Vlissingen heeft met de gre-i van dit monsterkind. die acht jaren lang meegeleefd. Hoe zal hij er uit komen, was de vraag die iedereen bezig hield. Om kort te gaan: de Willem Ruys is er uitgekomen, is er - te gen alle sombere voorspellingen in en ondanks de straffe Zuid-wes- ter - vlot uitgekomen. Wie sprak er van twee maal twaalf uur en windstil weer? Zaterdag werd het schip los van de kade gemaakt, terwijl verschil lende schepen die in aanbouw of reparatie waren naar elders wer den overgebracht. De Elandsfon tein, Be Borneo moesten uit de weg voor de grote broer Zondagmor gen tegen zessen maakten de vijf sleepboten, als grootste de Blan kenburg, vast. De kapitein van het nieuwe vlaggeschip, de heer Fel- iinga, en de loodsen Aspeslagh en Lagendijk gingen aan boord, even als de directeuren der Maatschap pij de heren Smit en Wesseling. Handig trokken de slepers het ma jestueuze schip de eerste bocht om naar de Keersluisbrug. Vandaar ging het met de achtersteven voor uit de tweede bocht om en om acht uur al lag de .Willem Ruys" voor de sluisEen knap staaltje van stuurmanskunst. Nu was het wachten op opko mend getij. De sluisdeuren draai den open, drie sleepboten bij het achterschip, de „Blankenburg" en de „Pernis" aan de voorsteven zet ten aan en om kwart over twaalf ging. het achterschip de nauwe sluis opening in, eerst heel langzaam, daarna steeds sneller en vijf mi nuten later was het gevaarte van twee honderd meter lengte en der tig meter hoogte met wiskundige zekerheid de flessehals gepasseerd, het rood-wit-blauw en de vlag der Maatschappij, die dit knap stuk scheepsbouwwerk heeft gewrocht, fier in de toppen der masten. Het hoogtepunt der spanning was vporbij. In de buitenhaven werd het schip gekeerd en juist toen de vloed zijn hoogtepunt had bereikt, om half twee, ging het schip door de havenmond en wierp op de rede het anker uit. Hedenmorgen is de Ruys voor een technische proefvaart naar de Golf van Biscaye vertrokken, Vier zeelui gingen passagieren VRIJDAGNACHT miste de aanne mer van L. zijn auto, die op het Bellamypark te Vlissingen ge parkeerd was. De ijlings gewaar schuwde politie gaf het signale- rrtent van de auto door en de Mid delburgse politie had de wagen al spoedig in de gaten. Op een stopte ken sloeg de bestuurder geen acht de agenten losten twee schoten en zetten in een gecharterde auto de dieven na. Deze zagen na enige tijd in, dat het mis zou lopen en maakten rechtsomkeert. Daarbij moesten zij nogmaals de achtervol gers passeren, die ten tweede male vuurden. Deze moesten hun wagen keren en daardoor kregen de au todieven een voorsprong van enke le minuten. Men bemerkte echter, dat zij over de oude Vlissingse weg in de richting Souburg reden. Een patrouille van de Vlissingse politie daarvan verwittigd ging hen tege moet. Iedere persoon, die zij tegen kwamen werd gearresteerd. In to taal vier stuks, Het bleken de ge- zochten te zijn, die de auto achter gelaten hadden en afzonderlijk, om geen argwaan te wekken, naar Vlissingen terugkeerden. Het wa ren zeelui, die met een kustvaartuig naar Noorwegen moesten vertrek ken en nog een prettige avond wil den hebben. De auto werd met vier kogelgaten teruggevonden. veroordeeld worden tot een eevanee- ï'Je? van Vei'meer naar Duitsland. ten Sunst;c ^an„Tdf. k°Pers moet wor nisstraf van ten hoogste 3 jaren de gevangenis werd hij ziek en - den opgelegd. Weliswaar zou hij daar Subsidiair kan de kunstschilder tot P?-Vch!sch Scheel verzwakt - ver- aan met onmiddellijk kunnen voldoen een gevangenisslraf van 2 iaren of n ^'aa,;?e hij te*slo«e, dat hij geen waar ™aar 't wordt algemeen aannemelijk geldboete van ton hoogste f 5000 wor- •de70 'e, 0ude m<^terstukken, doch geacht, dat hij in de toekomst voor den veroordeeld valselijk gesigneerd eigen werk had «in werken hoge prijzen zal kunnen uitgevoerd. H|J was daartoe naa;r bedingen. Van de zijde van het O. M. zal een zeggen gekomen, omdat z'n eigen werk Intussen heeft de Justitie verleden twintigtal getuigen worden gedag- miskend werd en hij wilde aantonen iaar beslag gelegd op de verkochte vaard, waaronder deskundigen, zoals niet onder te doen voor erkende mees schilderijen, voor zover zij die kon vooraanstaande schilderijen-experts, ters. Aanvankelijk vond deze verkla- achterhalen. enkele kopers van de betreffende ring weinig geloof, doch later bewees De Rechtbank zal nu volgende schilderijen, alsmede een aantal lie- hij, door het vervaardigen van een maand beslissen wat er met deze wer den. dat bij de verkoop ervan bemid- Droefschilderij, dat hij inderdaad de ken zal gebeuren. Indien van Mee deling heeft verleend. Zo nodig zal betreffende werken zou kunnen heb- geren veroordeeld wordt tot nesthu is rechtbank het onderzoek Donder- ben vervaardigd. tie van de koopsommen, dan moeten dag 30 en zelfs Vrijdag 31 October Wegens zijn zwakke gezondheidstoe de kopers afstand doen van de schil- voorzetten. stand werd hij öp vrije voeten gesteld derijen. FvR. L. BEEL, zal het voorzitterschap op zich nemen van de Commissie tot voorbereiding van de aangekon digde Grondwetsherziening. Ook mi nister Jonkman en de minister van Justitie zullen In deze commissie zit ting hebben, die een beperkte zal zijn en verder enige fractie-leiders en hoog leraren in het Staatsrecht zal omvat ten. NAAR wij van welingelichte zijde vernemen zijn in verband met geruchten om trent plannen tot sabotage van de zijde der Indonesische leden der bemanning aan boord van de Willem Ruys Zaterdagavond de bedrijfspolitie en de brand weer der Kon. Mij. De Schelde gealarmeerd. J-JET BEZOEK aan de fruittentoon stelling te Kapelle is overwel digend groot geweest, zodat de moeite welke de organisatoren zich getroost hebben wel beloond is. Ook de Franse boeren die mo menteel Zeeland „doen", verzuim den deze prachtige gelegenheid niét om het beste van het beste op het gebied van Zeeuws fruit te gaan bezichtigen. Zij waren in één woord verrukt over alles. Men meldt ons nog dat de de monstratie van werktuigen en ma chines op de tentoonstelling even eens een succes geworden is gewor den. Veertien uur op de Waddenzee ENIGE DAGEN met vacantie op Ameland te hebben vertoefd, ging Kardinaal de Jong Vrijdagavond om zes uur aan boord van een vrachtschip om naar de vaste wal te vertrekken. Door de lage waterstand op de Wadden kon de gewone passagiers boot de Waddenzee niet bevaren. Pas te acht uur Zaterdagmorgen kwam men te Holwerd aan. Het schip was nl. midden op de Wadden vast gelopen en de Kardinaal, zomede alle passagiers hebben noodgedwongen de nacht op de Wadden moeten door brengen. JAE REGERING van Japan heeft be sloten om de Japanse soldaten die uit Siberië en andere gebieden der Sovjet-Unie terugkeren, her op te voe den. Er zullen speciale cursussen van leen jaar worden gehouden voor de [600.000 soldaten en officieren om hen gelegenheid te geven zich aan te pas sen aan de levenswijze in het nieuwe lapan. Wat moeten ze worden: anti communisten. neo-fascisten of dood gewone democraten? Weersverwachting geldig tot hedenavond: Zwaar bewolkt. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Enige daling van temperatuur. Zon onder 18.25 uur. Maan on der 5.13 uur. Dinsdag: Zon op 6.37 uur. Maan op 18.48 uur.

de Stem | 1947 | | pagina 1