De waarheid van „De Waarheid Het drama te Ekeren Britten willen Palestina verlaten ES! De bescheiden bijdrage van Romme HOE RIJMT RIT? TERNEUZEN ontving ONDER WITZERS NO'S r Flora EGYPTE „besmet land" IN 'T KORT V.S willen Griekse kwestie regelen kamerdebat over indië Schoenenbon op cijfer één STAD EN LAND DERDE JAARGANG No. 883 ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1947 Telef. 2020 UITSLUITFND ir N.B.D, d 8 uur n DE Motie Schouten wil regering aan banden loggen Cholera eist steeds meer slachtoffers WINTERVOORRAAD Is de Nederlander medeplichtig Partisanen WARMER Concreet voorstel aan V.N. LANDBOUWMOTIES AANGENOMEN Distributienieuwtjes Ook schoenen voor kinderen Zelfs dreigende anarchie Weerhoudt hen niet Aangename en leerzame dag Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. 'j- J- M- Mes- 11 B- B- de Rechter- Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taalper post 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278341. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwach-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarh. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0:10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. hand. nncnden en. dagel. >EGING" ber. •aak.. 690—O )NEN >elen, o reis aard. 'ijzen, kan. j middag- en avondvergadering van de Tweede Kamer bracht "op de allereerste plaats, verwerkt in een antwoord op de rede van Dr. Beel, die op pagina 2 volledig is weergegeven, een motie Schouten van de volgende inhoud: „De Kamer spreekt als haar oordeel uit, dat de instel ling van een „centrale organisatie" en van een „collegiaal orgaan" voor Indië dient te steunen op een wettelijke regeling, verzoekt de Regering dit aanhangig te maken en, tot instelling van genoemde organen eerst over te gaan, nadat dere regeling tot stand is gekomen." Prof. Romme schaart zich naar de zakelijke inhoud achter deze motie, doeh oordeelt haar overbodig, de heer Logemann (P. v. d. A.) gaat zelfs zover, dat hij verklaart ertegen te zullen stemmen. De Minister-president verzoekt dringend de motie in te trekken, waar aan „een gevolg wordt gegeven. Dinsdag a.s. zullen de moties de Groot en Schouten in stemming komen. De debatten hadden gisteren het vol gende verloop: „Overbruggingspolitiek". Door verschillende sprekers werd geantwoord op de rede van dr. Beel. De heer Schouten verwijt o.m. prof. Romme, dat deze een politiek zou voor staan, gericht op het overbruggen van controversen. Tenslotte dient deze spr. zijn motie in. Da heer Romme wijst de aan zijn adres geuite beschuldiging inzake de „orerhruggings-politiek van contro versen" af en betoogt, dat hij nim- mer formuleringen inzake het Indo nesische beleid heeft gegeven. Slechts in September 3946 heeft hij een be seheiden aandeel bijgedragen aan een formulering ten aanzien van het Ae- coord van Linggadjati, teneinde dit duidelijker naar bniten te doen tre den. Hij verklaart de Republiek niet te willen vernietigen, hij wenst de ziens wijze van de Indonesiërs te ontzien. Voorts zegt hij. dat de KVP-fraetie het vrijwel op alle punten eens is met het Kabinet. Het is aan spr. nog niet duidelijk, of de motie Schouten nodig is, ofschoon hij zich in eerste instan tie achter de daarnit sprekende ge dachte schaart. De heer Logemann <P. v. d. A.) acht de motie naar inhoud onaan vechtbaar, doch overbodig; hij wil de Regering niet te zeer aan banden leg gen en zegt tegen de motie te zullen stemmen. Dr. Beel aan het woord. men weet, dat veelal niet eens rustig kon worden overlegd met onze ver tegenwoordiger te Lake Success. De Minister-president vraagt de Ka mer dringend de regering niet te bin den, zoals de motie-Schouten zou doen De Kamer kan er van overtuigd zijn dat geen regelingen gemaakt worden in strijd met de Grondwet of de wet ten. Hij verzoekt de motie, terug te némen. Spr. ontkent, dat er militaire plan nen zijn gemaakt, zoals „de Waar heid" zeide. De heer de Groot (C.P.N.) „dat zijn mededelingen van Sjarifoeddin". De Minister-president: „En toch be houd ik mij 't recht voor onwaarheid te noemen wat onwaarheid is." De heer Beel zegt dat hij nog altijd de politiële actie als het uiterste mid del beschouwt en hij vertrouwt, dat tot toepassing ervan niet zal behoe ven te worden overgegaan. TU'adat nog enkele sprekers hadden gerepliceerd zei Dr. Beel in twee de instantie, dat men de gehele kwes tie niet moet zien alleen als een pro bleem van het Nederlandse volk, het is evenzeer een probleem voor het Indonesische volk. In verband met de beslissingen van de Veiligheidsraad wijst hij erop. dat men begrijpen kan, dat er geen kans op overleg met de Kamer was, als J")e Egyptische regering heeft ofli- cieèl de V.N. op de hoogte gesteld van de toestand met het oog op het stijgend aantal cholera-gevallen, aat uit verschillende plaatsen in de Nijl- delta wordt gemeld. Onmiddellijk na deze stap heeft het Egyptische minis terie van Openbare Gezondheid hulp aangeboden gekregen van het Britse leger, het Rockefeller Instituut en de Zuidafrikaanse Regering. Gevallen van cholera zijn gemeld uit Alexan- drie. Cairo en Ismailia. De voornaam ste haard van de epimeche is pog steeds het plaatsje El Koreip in de provincie Kaliltoebieh, waar gisteren in totaal 42 gevallen van cholera zijn gerapporteerd en 4 mensen aan de ziekte overleden De ambtenaren van de Egyptische gezondheidsdiensten staan vcor de moeilijkheid, voldoende hoeveelheden anti-cholera serum voor de gehele be volking van bijna 20 millloen zielen te verschaffen. De laboratoria kun nen niet meer dan 100,000 eenheden perweek leveren. Men hoopt echter, aat de eerste zendingen serum uit Engeland vandaag of Zondag per vliegtuig in Cairo zullen arriveren. De internationale gezondheidsdien sten hebben officieel de mededeling ontvangen dat Egypte voortaan be schouwd moet worden als „besmet land" en voorzorgsmaatregelen geno men moeten worden volgens de inter nationale bepalingen voor reizigers van en naar Egypte Er mogtn geen pelgrims naar Mekka reizen. NIEUWE TELEFOONKABEL DOMBURG-ALDEBURGH. Het leggen van een telefoonkabel in zee tussen Domburg en Alde- burgh, dat dezer dagen zou geschie den, is voorlopig uitgesteld, in ver band met het feit, dat de hoofdkabel eerst in November gereed zal ko men. Door deze nieuwe kabel, waar door 85 gesprekken tegelijk overge bracht kunnen worden en de reeds bestaande twee kabels tussen Dom burg en Aldeburgh, wordt het gehele telefoonverkeer Engeland-Nederiand en Engeland-Scandinavië vice versa overgebracht "DEEDS THANS zijn vele consu- menten bezig een wintervoor raad aardappelen aan te leggen. De tijd is echter daarvoor nog niet geschikt, zodat het gevaar bestaat, dat zij, die thans reeds aardappe len voor langere tijd opslaan, de teleurstellende ervaring zullen op doen, dat er belangrijke verliezen aan gewicht en kwaliteit op deze voorraden worden geleden. Een wintervoorraad kan op zfjn vroegst in de tweede helft van October worden betrokken. TJET COMMUNIQUE meldt, dat de verliezen van eergisteren bedra gen: 4 gesneuvelden en 6 gewonden. T\E ARBEIDERS van acht mijnen in het gebied van Blantyre, het centrum van de staking, hebben vol gens nader bericht Donderdagavond besloten om Dinsdag aanstaande weer aan het werk te gaan. TJET MAANDRANTSOEN bedraagt thans in België: 9300 gr. brood, 600 gr. margarine, 300 gr. boter, 250 gr. reuzel, 1200 gr. suiker en 1200 gr. vers of bevroren vlees, zonder been. Z""1 E WAPENDE JODEN hebben te Tel Aviv een loper van de Barclays Bank aangevallen. Zij doodden vier Britse politie-agenten tijdens 'n vuur gevecht voor het bankgebouw en maakten zich met 150.000 pond ster ling uit de voeten. JJA DE TERUGKEER van Z. H. de Paus van Castel Gandolfo is een Consistorie te verwachten voor de be noeming van zes nieuwe Kardinalen A NETA verneemt, dat er sprake is, dat Minister Neher naar Batavia terugkeert in verband met de te ver wachten besprekingen met de Drie landen-commissie. Af EER DAN 100 BRITSE, Franse en Amerikaanse arbeiders zijn van daag ongeveer 15 km. ten Noordoos ten van Gaza in Zuid-Palestina be gonnen met het aanboren van petro leum. TIET DRAMA d»t rieh te Hoog- boom Ekeren in de Belgische grensstreek afspeelde, blijft de ge moederen bezig houden. Ook wan Nederlandse zijde is men zeer be langstellend, temeer omdat er een Nederlander, een zekere Klaas de Jongh, bü is betrokken. Deze man, die 75 jaar oud is en tijdens het ge beurde in de woning van de wedu we T. is geweest, zou in het café „Moeder Mannekes" aan de Hoog- boomsestraatweg de 34-jarige dr. R. de Repainsel telefonisch hebben verzocht naar Ekeren te komen voor «en ziektegeval. De J. is intussen gearresteerd en naar Antwerpen overgebracht, alwaar hij aan een verhoor is onderworpen. Er wordt beweerd, dat hij het vuur wapen, waarmede de moord is ge pleegd, in handen van het slachtoffer heeft gelegd, doch of hij inderdaad medeplichtig is, is nog niet definitief vastgesteld. Gezien het feit. dat er in Ekeren en omgeving tal van geneesheren wo nen, is het wel opvallend, dat hij juist dokter de R. opbelde als hij dat inderdaad heeft gedaan terwijl vrij algemeen bekend was, dat deze ge neesheer met de weduwe op gespan nen voet stond. Met dat al is het geenszins uitgesloten, dat hij onschul dig is en door de weduwe in het ge val is betrokken om de politie op dwaalspoor te brengen. Wraakplannen. overvallen parlement yOLGENS de Praagse bladen heeft nart'i'een ^ocp van meer dan 400 hef Sim," „een overval gedaan op lava Parlement te Bratis- loordat zij zich toegang tot het gebouw verschaften, hieldfn zij een zuteerinv"8' waarop ziJ een radicale eisten Ir we h" Slowaakse regering vlrricht rdEn geen arrestatie! VTu steeds meer feiten bekend wor den, helt men hoe langer hoe meer over naar de veronderstelling, dat de weduwe T. de schoten op de dokter heeft gelost ep daarna het wapen op zichzelf richtte. Zo is bekend gewor den, dat de weduwe lang met wraak plannen rondliep jegens de genees ELAAN 72 Weersverwachting gCwig tot hedenavond: Afnemende wind uit Noord-Oos telijke richting. Overdrijvende wolkenvelden. Droog weer. Iets warmer. Zon onder 18.29 uur. Maan on der 2.45 uur. Zondag: Zon op 6.34 uur. Maan op 18.23 uur. Zon on der 18.27 uur. Maan onder 3.59 u. Maandag: Zon op 6.36 uur. .Maan op 18.36 uur. £)E ..VERENIGDE STATEN stelden in de Assemblee voor, de volgen de maatregelen te nemen inzake de -GrieKse Kwestie: 1. vast te stellen, dat Albanië, Bul garije en Joego-Slavië tegen het Handvest gehandeld hebben door hulp te verlenen aan de Grieks? vei- zetslieden. 2. Deze landen te bevelen van ver derc hulpverlening af te zien. 3. Deze landen en Griekenland te verzoeken, normale diplomatieke be trekkingen van ..goede nabuur schap" tc vestigen. 4 Een speciale commissie van de Algemene Vergadering voor .ie Bal kan ip te stei'erj voor controle op de ui ..voering van de aanbevelingen der A!gin~.ene Vergadering. 5 De speciale commissie te mach tigen een speciale spoedzitting van de Algemene Vergadering te beroe pen wanneer dit nodig mocht zijn voor waarborging van de internatio nale vrede. heer. die een aanklacht tegen haar indiende wegens valse beschuldigin gen. Het is daarom niet onwaarschijn lijk, dat zij van Antwerpen-naar Eke ren verhuisde enkel alleen met het doel haar plannen ten uitvoer te leg gen. De vrouw is vroeger al eens aan een geestesonderzoek onderworpen en mede met het oog daarop wordt een uitgebreid psychiatrisch onderzoek in gesteld. Dat is mogelijk geworden om dat haar toestand aanmerkelijk is ver beterd. Het vergif, dat zij direct na het drama uit het flesje dronk, heeft derhalve niet de uitwerking gehad, welke zij er van verwachtte. De vrouw is van het Stuivenberggasthuis over gebracht naar de gevangenis in de Bagijnhofstraat te Antwerpen. tn DE namiddagzitting der Twee de Kamer werden gisteren de moties Vondeling en Groen aan genomen. De eerste behaalde een kleine meerderheid (49 tegen 35 stemmen), terwijl de motie Groen met algemene stemmen werd aan genomen. Deze motie hield voornamelijk in een compensatieregeling en overbruggingstoelage voor de klei ne boeren en tuinders. fEGELIJK met de uitreiking van bonkaarten in het tijdvak van 29 September t.m. 22 November zal een schoenenbon naar keuze worden ver strekt aan hen. wier stamkaartnum mer eindigt op het cijfer één. voor zo ver de bon 612 zich nog aan het in legvel bevindt. De tweede distributie stamkaart moet worden overgelegd met inlegvel. Tevens zal in bovegenoemd tijdvak aan kinderen geboren in de maand October of November van een der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede aan kinderen geboren in de maand December van het jaar 1946 of Jan. van het jaar 1947 een schoénenbon worden verstrekt van de soort en maat als overeenkomst met leeftijd en geslacht van het kind. ALS WIJ KAftlERLID waren o hoogmoedige veronderstel ling! zouden we de volgende vragen stellen aah de Ministet van Economische Zaken: 1. Heeft de Minister kennis ge nomen van het feit, dat de Pa pierfabriek van Gelder het vorig jaar een wi#ist heeft gemaakt van 6 millioen. voldoende voor het afboeken van het daarvoor gele den verlies van 5.8 millioen en het uitkeren van een dividend op de preferente aantalen? 2. Heeft de Minister kennis ge nomen van de mededeling van prof. Brouwers, dat bij de prijs vaststelling van papier het vorig jaar een fout begaan was, waar door die prijs inderdaad te hoog kwam te liggen? 3. Heeft de Minister kennis ge nomen van de aankondiging aan de dagbladen, dat de papierprijs met ingang van 15 Sept. moest worden verhoogd met 5 gulden per 100 K.G.? 4. Kan de Minister dat alles met elkaar laten rijmen?. Als hij het kan. Dan is het een knap man. TN DE afgelopen week hebben te Bandjermassin (Z.-Borneol 24 par tijen vergaderd, waarbij besloten werd goedkeuring te hechten aan de stich ting van een autonoom gebied dat Bandjermassin en Hoeloe Soengai om vatten zal. „Willem Barendsz" vertrekt 4 October. tn DE KRINGEN van de Nederland se walvisvaart is men het volko men eens met de opvatting van d« heer Paul Rijkens, President van de Unilever, die van mening is, dat voor enige jaren de beperkingen in de walvisvangst, voorgeschreven door de Conventie van Washington, moeten worden opgeheven, teneinde aan het nijpend wereldgebrek aan vetten te gemoet te komen. De Maatschappij voor de Walvis vaart hoopt dit jaar 100.000 vaten traan te kunnen terugbrengen, het geen overeenkomt met zestien dui zend ton (Vorig jaar was de opbrengst 13.500 ton). De Nederlandse expeditie zal op 4 October a.s. naar het Zuidpoolgebied vertrekken. De romantische sfeer, die het vorig jaar om deze onderneming lag, is verdwenen. Overgebleven is een zuiver commerciële instelling, die haar plaats heeft ingenomen tus sen de zestien andere exepedities, die dit jaar aan de jacht op de walvis zullen deelnemen. Boot met mosselen gezonken. Gistermiddag is onder Ierseke in de Schelde het motorvaartuig Bruinisse 14 gezonken met 150 ton mosselen aan boord. De eigenaar Otte klom in de mast. De zoon wist zich op een plank drijvende te houden. Zij wer den door mosselboten van Ierseke ge red. TAE PALESTIJNSE KWESTIE schijnt dezer dagen een historisch hoogte punt te gaan bereiken: Engeland heeft bij monde van Minister Jones verklaard, dat het zijn mandaat niet kan blijven uitoefenen: het enige, dat een dergelijk terugtrekken zou kunnen tegenhouden zou het wonder van een oplossing zijn door overeenstemming. De volgorde der gebenrteniseen sal waarschijnlijk als volgt zijn: 1. Enge land gaat voorbereidingen treffen om Palestina te verlaten. 2. Terugtrek king, so spoedig als technisch mogelijk is en 3. Engeland zal zich niet be kommeren over de overdracht van de macht aan enige volksgroep, aodat er in Palestina een periode van anarchie soa kunnen uitbreken. Een en ander werd door Jones namens de Engelse Regering „plechtig" bekend gemaakt. Hij voegde er aan toe, dat het terugtrekken van de troe pen uit Palestina niet betekent, dat Engeland zijn portie in het Midden- Oosten zou prijsgeven; er zal slechts sprake zijn van een hergroepering der strijdkrachten. De voorzitter van de Palestina-commissie der V. N., de Zweedse afgevaar digde Sandstrom, oordeelde na overhandiging van het rapport der commissie de kwestie onoplosbaar. „Het conflict ia er een van een jong en heftig nationalisme, dat wordt aangewakkerd door buitenlands» invloeden. Voor de Joden is dit de pressie van de verplaatste personen, die zieh in Palestina willen vestigen en de Arabieren ontvangen steun van de Arabische Staten". Het is niet zeker, aldus de laatste berichten, dat Engeland andere leden van de N. V. bij eventuele uitvoering van een door de V. N. opgelegde op lossing zai bijstaan. verke er s verbetering Met ingang van 1 October voert de auto-mij. Zeeland een belang rijke verbetering in op haar lijn Goes-Borssele. Zij gaat nl. op d*t traject dan in uurdienst rijden. ONDERWIJZERS van Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen, van Zeeland boven de Schelde en vertegenwoordi gers van Vlaams sprekend België kwamen te Terneuzen bijeen. Onder de genodigden bevonden zich verschillende autoriteiten op Onder wijsgebied. Wij noemen o.a. de Bis schoppelijke inspecteurs Lievegoed en Kimmel, de heer A. v. d. Berghe, al gemeen voorzitter van het C.O.V., de heer F. de Clerck Gouwvoorzitter van het C.O.V. voor Oo'st-Vlaanderen, de heren R. Fransoo. voorzitter en R. Crombeecke, bestuurslid van het C.O. V. kring Eecloo. De onderwijzersdag begon met een H. Mis in de R. K. kerk, opgedragen door de Hoogeerw. Heer A. Lieve goed. Voor men overging tot de ochtend toespraken kregen de onderwijzers ge legenheid de verschillende welver zorgde stands te bezichtigen, die door uitgevers en fabrikanten waren inge richt in de koffiekamer en op het to neel van het Concertgebouw. In de ruime zaal sprak de voor zitter, de heer Cornelis uit IJzendijke zijn openingswoord, vroeg speciale aandacht voor de expositie en deelde mee, dat de Inspecteurs Eggermont, Kuipers en Leenhouts niet aanwezig konden zijn. Voorts leidde hij de eer ste spreker in, de heer Sarneel, die in de dubbele spreekbeurt:: Vernieu wing na bezinning door aanpassing en vormgeving", het eerste gedeelte voor zijn rekening nam. De heer Sarneel, Zeeuwsch-Vlaming van geboorte, bracht de vergadering de principiële punten van de „Be zinning" onder het oog. Aan de hui dige Europese wereld moet structuur gegeven worden. Wie xal dat doen, Moscou of Rome? Beiden zoeken de ziel van het kind als voedingsbodem voor hun ideeën. Beider opvoedings idealen staan lijnrecht tegenover el kaar. Het is aan de Katholieke onder wijzer om de kinderziel zo te bewer ken. dat ze open staat voor de Chris telijke idealen. De vernieuwing staat 'of valt met de persoonlijkheid van de onderwijzer. Katholiek opvoeden. Tn aansluiting op deze interessante uiteenzetting sprak Inspecteur Aarts over de „Aanpassing en Vormgeving" Spreker ziet dit als een kwestie van inzicht en beleid. De opvoeder moet weten wat hij wil en wat hij doet. Wat wil hij? Door het onderwijs het kind Katholiek opvoeden. Moet alles vernieuwd worden? Neen! De volks school moet het kind opvoeden in godsdienst, moedertaal in uitgebreide vorm en rekenen, als elementen van de cultuur. Hij zette verschillende methodische bijzonderheden uiteen en sprak met grote kennis van zaken over de natuur van het kind en hoe wij bij de opvoeding gebruik moeten maken van de kinderlijke eigenaardig heden. De lezing van de heer Aarts, zowel als die van de heer Sarneel, viel bij de toehoorders erg in de smaak. Na de middag. Va dê middagpauze was er een ge zellige drukte bij de expositie. Het kostte de voorzitter zelfs enige moei te. de dames en heer weer naar hun plaatsen in de zaal te brengen. Achtereenvolgens namen verschil lende sprekers hèt woord. De Hoogeerw. Heer Lievegoed. de ken van Aardenburg, wees op de mooie roeping van onderwijzer en vroeg blijvende medewerking aan de opvoeding van het kind. De heer v. d. Dries, uit Goes, voor zitter van de afdeling Zeeland boven de Schelde, sprak zijn waardering uit over het feit, dat de onderwijzersdag van nu af heel Zeeland zal omvatten. Hij hoopte op een prettige samenwer king en dankte voor de hartelijke en gastvrije ontvangst van zijn afdeling. Vervolgens hield de heer A. v. d. Berghe, algemeen voorzitter van het C.O.V., een gloedvolle toespraak over de verantwoordelijkheid, die de on derwijzers hebben tegenover hun eigen land en tegenover de hele Wes terse beschaving. Hij dringt aan op aaneensluiting, opnauwe samenwer king en op uitwisseling van ideeën. De toehoorders dankten hem met een warm applaus. Daarna sprak de heer De Clerck van het C.O.V. en de heer Buissing uit Vlissingen. Muziek. FIGUREN RONDOM DE V.N.: Dr. van Mook en Gromyko. Yisjynski die hartelijk wordt begroet door zijn „te genstander de Engelsman Mc. Neil, daar tussenin ons aller de en de enige katholieke priester. vriend Sjahrir. Tenslotte dc Poolse afgevaardig de Nederlandse afgevaardigde Dr. de Beaufort O.F.M. Als waardig slot van deze welge slaagde dag hiel de heer Wouter Paap uit Utrecht, een hoogst interes sante causerie over: ..Het genieten en begrijpen van muziek". Vaardig spre ker als de heer Paap is, hield hij de vergadering geboeid door zijn zeer begrijpelijke en waardevolle uiteenzet tingen, terwijl hij zijn toespraak illus treerde met enige kleine werkjes van Schubert, door hemzelf gespeeld op de piano. Velen hadden spijt dat de heer Paap zo'n beperkte tijd was toegemeten. De aanwezigen gaven van 'hun enthou siasme blijk door een flink applaus. De voorzitter dankte spreker en hoorders en nam met het horloge in de hand afscheid,tot het volgend jaar wel een bewijs, dat het einde voor de meesten te vroeg kwam. Alles bü elkaar kunnen de onder wijzers van Zeeland terug zien op een goed geslaagde, dag. DE DIENST VLISSINGEN- BRESKENS. Door een defect moest de Prins Wil lem I van de provinciale stoomboot diensten op de Westerschelde, die de dienst Vliaaingen Breskens onder houdt, uit de vaart worden geno men. De dienst wordt thans alleen geva ren door de veerpont „Dordrecht", die het verkeer, dat normaal al moei lijkheden ondervindt, onmogelijk kan verwerken. Er staan dan ook lange file's auto's te wachten tot zij overge varen kunnen worden. Axel Indra komt. Op Woensdag 1 Oët» zal ële bekende helderziende Indra in dc zaal van het Centrum een seance geven, waarvoor ongetwijfeld veel be langstelling zal bestaan. Zowel in 't buiten- als in het binnenland trad de ze vermaarde helderziende op en boekte er verbluffende successen. Bretkent Collecte De alhier gehouden collecte ten behoeve van de Oorlogsgravenstichting bracht f 634 96 op. De eollecte ten behoeve van de NI- WIN bracht tot nu toe ruim f 889, op. Gom AANBESTEDING WONINGEN. Deze week had de aanbesteding plaats door het architectenbureau v. 't Hooft-Rothuizen van 130 arbeiders- en 38 middenslandswoningen. Laagste inschrijfster was de fs. Bus te Wormerveer. Het werk is nog niet gegund, daar dc prijs iets boven de raming uit kwam, zodat verdere besprekingen nodig zijn. CAUSERIE MGR. BUYS. De uit Leiden afkomstige aposto- lisch-vicaris van Engels-Borneo, mgr. Buys, die enige dagen de gast is van onze Deken, heeft in het Schuttershof een causerie gehouden over zijn mis sie-werk onder de z.g. zee-Dajaks, hun levensgewoonten en godsdienstige op vattingen en tenslotte iets meegedeeld over zijn ervaringen in de Japanse concentratie-kampen. De missie onder de Bajaks is in 1881 begonnen, zonder dat men aan vankelijk succes had. Pas in 1897 kwam de eerste bekeerling en dat moment af was de ontwikkeling voorspoedig. Onze deken die de bisschop van Serawak met een enkel woord had ingeleid, heeft Mgr. ook vriendelijk bedankt voor zijn causerie en 't mis siewerk in de belangstelling van de parochianen aanbevolen. Hultt Supporters lob vergaderde. De supportersclub „Blauw Geel" hield een belangrijke vergadering, waarop verschillende besluiten genomen wer den. Een 49-tal leden van het voetbal elftal zullen door de supportersclub tegen ongevallen verzekerd worden. Voor de eerste thuiswedstrijd, die Hulst speelt, zal ervoor gezorgd wor den, dat de viag klaar is. Bovendien zijn een 15-tal opvouwbare banken aangekocht, die op het terrein nutti ge diensten zullen kunnen bewijzen. De gunning ging niet door. De laagste inschrijver voor de aanbeste ding van het aanleggen van de dub bele riolering vanaf de Öubbele Poort tot aan de Begijnestr. had ingeschre ven voor een bedrag van f 34000, ter wijl de raming f 25000 was. Het werk zal nu door de gemeente in eigen be heer worden uitgevoerd. Concert. Vlijt en Volharding en de accordeonvereniging „Paoli So- phrani" zullen Maandagavond op de Markt voor de Franse bezoekers con certeren. Het concert vangt om 7 u. aan en er worden bekende stukken gespeeld. Bevrijdingsprijs gaat door. On danks vele moeilijkheden gaat de cour se op Dinsdag 7 October zeker door en bekende renners schreven reeds in, zoals Voorting, A. v. Buynder, P. Pe ters. K. Veth, v. d. Veen e.a. B. en W. verleenden alle medewerking en ook de bevolking en neringdoenden toonden hun belangstelling, Nieuw-Namen Geslaagd Aan de slagersvakschool te. Utrecht slaagde voor hel diploma lakbekwaamheid onze dorpsgenoot E. J Verbist.

de Stem | 1947 | | pagina 1