Spervuur van vragen f Schouten breekt af. Romme bouwt op \merikaanse steun voor Benelux-landen NIEUWE BONNEN debatten over indie begonnen in 't kort Scherpe aanvallen op P.v.d.A. Minister Mansholt over kostprijs Strengere berechting zwarthandel De middenstand In eon nieuwe tjjd Engels vliegtuig neergestort Massamoord in Pendsjaab derde jaargang I BROODPRIJS WORDT NADER BEKEKEN H. M de Koningin moet rust nemen Nieuw openbaar lichaam Tramverbindingen tussen België en Zeeuwsch-Vlaanderen No. 881 DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1947 J OVER DE VOS, ZIJN STREKEN EN ZIJN HAREN Wetsontwerp ingediend Sobere viering Regeringsjubileum haar wens Deense Regerings crisis dreigt Druk bezocht congres in Den Bosch HET 1650 Bestands schendingen BELANGRIJKE UITBREIDING OP KOMST Een bescheiden vlootplan Plannen voor een dienst Breskens-de Panne Katholieke Zeeuwse Centrale opgericht Cholera in Nijldelta 4" Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A F J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. nr A. J. J- M. Mes: Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstre.: Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 ên f 0.60). Incasso wordt berekend. k. TAE debatten over de Regeringsverklaring zijn gisteren in de Tweede JJ Kamcr begonnen en worden vandaag voortgezet. Over het regerings beleid is door de sprekers der verschillende fracties een spervuur van vra- een gelegd, terwijl zij ook elkaar op vaak geenszins zachtzinnige wijze een bepaald inzicht trachtten bij te brengen. In het vuur van zijn „Gerbrandy-achtige rede" (volgens het oordeel ran Mr. Roramc) vroeg de heer Schouten zich af, of h(j nu lid was van een Kamer of van een kleuterschool en de afgevaardigde van de C. P. N. de Groot, vergeleek de Regeringsverklaring met de bespiegeling van een slaapwandelaar. Enkele vragen hadden naast critiek op de Regering ook een concreet en practisch doel. In dit opzicht stak de K.V.P. afgevaardigde, prof. Romme met kop en schouders boven de andere sprekers uit. De debatten verlie pen ais volgt: „Wij willen de spijzen eerst prceven' De heer Schouten (A.R.) brandde het eerst los en gispte sterk, dat de ministers van de Partij van de Arbeid blijkbaar voortdurend overleg plegen met het Partijbestuur en ook, op frac tie-vergaderingen verschijnen, en dat zij zich gebonden achten aan deze be sluiten. Wij verlangen geen toegang tot de Regeringskeuken, zo riep hij uit. als deze nog bestaat, maar als het product in de keuken gereed is. willen wij, dat de Kamer in alle gevallen, waarin dat behoort te geschieden, haar oor deel kan geven alsvorens het stuk in de consumptie wordt gebracht. Volgens de heer Schouten was er geen enkele reden om in de Veilig heidsraad nog meer aannemelijk te maken hoe goed Nederland het wel bedoelde. Het requisitoir tegen de Republiek is te laat gekomen; het schijnt, dat men welbewust en opzettelijk de wer kelijkheid zolang mogelijk verborgen heeft gehouden. Nu staan we voor een debacle. Men streefde naar medewerking met een regering, waarmee geen land was te bezeilen. De Regering blijft streven naar een gezamenlijke oplossing met de Repu blikeinse leiders. Dat is onjuist, allen dragen verantwoordelijkheid. De be volking moet van deze republiek ver lost worden. Spr. verwacht, dat de Regering niet zal overgaan tot instelling van een Centrale Organisatie en het in het le ven roepen van het Collegiaal Or gaan dan nadat wettelijke maatrege len ter zake aan de Staten-Qeneraal zijn voorgelegd en door gemeen over leg zullen zijn tot stand gekomen. „Consolidatie bevrijde ge bieden een lichtpunt". De heer Romme (K.V.P.) drukt al lereerst zijn bewondering uit, voor onze troepen in Indonesië, die de dank van het vaderland hebben verdiend. De beheerste houding der troepen is volkomen in overeenstemming met het doel ervan, nl. een broedervolk bevrijder, van de terreur en medehel pen om de voorwaarden te scheppen voor de vrijheid welke in de Konink lijke rede van 1942 en het program ma van Linggadjati steeds is beoogd. Vervolgens brengt hij hulde aan de nagedachtenis van hen die voor de zaak van het Rijk zijn gestorven. Tot de kern der moeilijkheden, zo betoogt spr. vervolgens, behoort een verschuiving van het steeds sterker overwicht van extreme en destructie ve elementen. Er is altijd een onderscheid geweest tussen de buitenparlementaire en de parlementaire oppositie. Voor een be langrijk deel is de grond aan dat on derscheid ontvallen door de rede van de heer Schouten, welke spr. het co- mité-Gerbrandy waardig acht. De heer Schouten heeft verzuimd te verklaren wat hij dan wel wil. Voor een beoordeling van de houding der Regering vroeg de heer Romme antwoord op de volgende vragen: Was de actie doelmatig voor het bereiken van het gestelde doel: bete re voorwaaiden te scheppen voor de uitvoering van het staatkundig begin sel, neergelegd in de overeenkomst van Linggadjati? Hebben de militaire adviseurs als hun mening te kennen gegeven, dat een beperkte actie niet doeltreffend zou wezen' Hebber zij bij hun ad vies gezegd, dat naar Djokja moest worden opgerukt? Als lichtpunt ziet spr. de consoli datie van de bevrijde gebieden door de kracht der Indonesiërs zelf, die constructief in plaats van destructief willen optreden. Vervolgens vraagt spr. hoe het staat met de erkenning van Sumatra's Oostkust als zelfstan dig gebied. Dat het terreuregime moet verdwijnen, betekent niet, dat deze Republiek moet verdwijnen. De Regering zal z.i. ernstig moeten overwegen, welke houding het meest dienstig is om te bestrijden, dat in de gadjati-grondslag zo grof getornd wordt als thans geschiedt is. Met de mededelingen inzake Collegiaal Or gaan en Commissie-Generaal gaat spr. aceoord. Hij meent, dat een voor-conferentie in Indonesië en een voor Suriname en de Nederlandse Antillen wenselijk zouden zijn als voorbereiding voor de Rijksconferentie. De heer Tilanus (Christelijk Hist.) erkende dat de Regering het moeilijk heeft, doch bleef betreuren, dat de actie niet naar Djokja was voortgezet en oefende ook critiek uit op het feit, dat Ministers van de Kroon partijvergaderingen bezoeken en daar mededelingen doen die een zekere bevrediging hebben gewekt. De heer Vonk (Vrijh.) was ook al niet erg te spreken over het Regerings beleid, terwijl de heer Bruins Slot (A.R.) meende, dat we in de Veilig heidsraad beter hadden kunnen zwij gen. De heer de Groot (C.P.N.) waar schuwt er tegen het militaire avontuur een tweede bedrijf te geven. De ver wachtingen, welke de Regering in haar verklaring uitspreekt, vergelijkt hij met de bespiegelingen, die een slaapwandelaar balancerend op het randje van een dakgoot, houdt over het wegdek. Spr. kwam met een motie voor de dag o.m. vragend een volksstemming terugtrekking der troepen, alsmede handhaving en aanvulling der C. G. Vandaag gaat het debat over de Regeringsverklaring verder. CHX>0000<><>00<X><>000<><><><>0<>0 TAE VOS verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken. Zo is het ook met vriend Soekarno. Nu hij vermoedt ook de Amerikaanse sympathie te verspelen, heeft hjj troost gezocht bü zijn oude vrien den in Tokio. In de Japanse hoofdstad is thans aldus vernemen wij heden in Haagse regeringskringen het eerste nummer verschenen van het maandblad ..Indonesië, dat gedeeltelijk in het Japans, en ge deeltelijk in het Maleis verschijnt. Op de voorpagina zien we het stralende gezicht van Soekarno. In het eerste artikel wordt de aandacht gevestigd op de vriend schap tussen Indonesië en Japan (Ozo) en het economische belang dat beide landen hebben. Indone sië wil agrarische producten uit voeren in ruil voor machines. Het blad constateert voorts dat het 'n genoegen ls voor het Indonesische volk om vriendschappelijke be trekkingen te hebben met Japan, dat beschikt over.... technische kennis en vaardigheid (Ja. dat heb ben ook de Indonesiërs geleerd: Red.). Voorts wordt er nog een uiteen zetting gegeven van het verdrag van Linggadjati. Voor het geval U het nog niet wist: de republiek is een souvereine staat en regeert over geheel Tndonesië. erkend door.... de regering van den Haag. TAE INTERPELLATIE over de bak- kersstaking en de broodprijsvast stelling i. d. Tweede Kamer, door de heer Hacke (P. v. d. V.) geleid, had een nieuwe commissie tot resultaat. Minister Mansholt verklaarde zich nl. bereid door een commissie op kor te termijn te laten onderzoeken, hoe de moeilijkheden in deze bedrijfstak kunnen worden opgelost, mede in ver band met de gewijzigde omstandig heden. Als er wijziging in de lonen komt. en als de rantsoenen verlaagd wor den, zou dat aanleiding kunnen zijn, om opnieuw met de bakkers te over leggen. Overigens had geen der sprekers n goed woord over voor de staking als zodanig. Melk, varkens en eieren v rrden duurder TAE AVONDZITTING van de Twee- de Kamer werd besloten met de interpellatie Vondeling over de ver houding tussen de richtprijzen en de kostprijzen in de Landbouw. Ten ant woord op de verschillende vragen be toogt minister Mansholt, dat een straf lonen-en-prijzen-beleid noodza- kelijk is. Een bezwaar der boeren is, toekomst internationaal aan de Ling-Prijzen in absolute zin te laag iQQOOOOOOOOOO DIJ de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend op de berech ting van economische delicten. De Re gering is uitgegaan van de gedachte, dat deze bijzondere rechtspraak be hoort te worden ondergebracht bij de gewone rechtspraak, waarbij dan als practische oplossing is gedacht aan toe voeging van deskundigen aan de rechtbanken. Het al te veel verspreide denkbeeld dat economische delicten minder straf baar zouden zijn dan misdrijven en overtredingen in de gewone beteke nis. zal naar men hoopt daarmee ver dwijnen. Om dit nog sterker te be klemtonen zijn de maximumstraffen voor economische delicten-in het ont werp zeer zwaar: voor misdrijven zes jaar hechtenis en boete tot een onbe paald bedrag, voor overtredingen zes maanden hechtenis en 'of een boete van ten hoogste 50.000. Als centrale instantie voor het ho ger beroep wordt het Gerechtshof te Den Haag aangewezen. een verblijf op de Ruigenhoek. waar Hare Majesteit gedurende tien dagen herstel van gezondheid heeft gezocht, heeft de Koningin, die heden de landbouwtentoonstelling te Leeuwarden heeft bezocht, wederom haar intrek op het Loo genomen. Toen Hare Majesteit aan het begin van deze zomer baar voor nemen te kennei- gaf om zes weken vacantic te nemen, hoopte zij in de loop van de September weer geheel uitgerust haar arbeid te kunnen hervatten. De uitzonderlijke warmte en de vele nood zakelijk gebleken onderbrekingen van deze rustperiode maken, dat de Koningin zich nog zeer vermoeid gevoelt en zich opnieuw genoopt ziet rust te nemen. In verband hiermee en met het oog op thans reeds binnen komen de verzoeken, acht de Koningin het gewenst er reeds nu de aan dacht op te vestigen, dat nog niet gezegd kan worden of, en zo ja, welke plechtigheden naar aanleiding van haar Regeringsjubileum zij met het oog op haar leeftijd en gezondheid zal kunnen mede maken. Het is overigens de wens van de Koningin, dat haar aanstaand "ubileum in soberheid zal worden gevierd en dat daarbij het maken van grote onkosten zal worden vermeden. Men zal er de Koningin persoonlijk genoegen mee doen de gelden, die men aan de jubileum feesten ten koste zou willen leggen, te gebruiken tër leniging V van de noden hier te lande en in Indonesië. ^><^<:><:><^ö<xx>000^00^000000<><>00<>0<v0000c><x>000<><><>0<>c Samenwerking tussen vrije organisatie en bedrijfsgroep bedrijfsleven met betrekking tot de bakke.-sstaking als ongelukkig en mis. zijn. Prijzenvaststelling in de land bouw is zeer moeilijk. Indien men komen zou tot regionale prijzen zon dat gemakkelijker zijn, maar dat is technisch niet mogelijk. Uitvoerig gaat spreker na. hoe de vaststelling tot stand komt. een redelijk onder - nemersloon moet daarbij gewaarborgd zijn. Risico.'s moeten voor rekening van de boer komen. Alleen is het de vraag, of in het afgelopen jaar met zijn droogte deze zomer en de felle koude in de winter sprake moet zijn van een abnormaal risico. Wil jroeii- tot -wijziging der prijzen komen dan moet er aanleiding toe zijn. Maar dan moet zij steunen op voldoende gegevens. Met de verza meling is men doende. De cverheid moet zich steeds voor behouden eventueel maximum prij zen voor bepaalde producten vast te stellen. Met het instellen van een mi nimumprijs is de Regering zeer voor zichtig. Hoe de bedrijfsuitkomsten in de tuinbouw zijn, kan spr. nog niet overzien De bedrijfsuitkomsten voor de landbouw voor 1947 vallen tegen, in sommige streken zijn ze zeer slecht De melkprijzen zullen moeten wor den herzien, evenals de prijs der var kens en der eieren. Van de akker bouw zijn nog geen gegevens bekend. JJIJ HET DEENSE parlement zijn twee moties van wantrouwen in e, .Faring ingediend, welke waar schijnlijk 3 October a.s. in behande ling zullen komen. De Deense pers verv acht algemeen, dat de regering tegen die tijd zal aftreden en dat al gemene verkiezingen zullen worden i geschreven. Volgens sommige pers commentaren zou een volksstemming den kwesüo-Zmd-Sleeswijk gehou aen moeten worden. Zonnig Weersverwachting hedenavond: Wisselende geldig tot bewolking. Vrijwel nergens buien meer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West Temperatuur oplopend tot onge veer dezelfde waarde als gisteren Zon onder 18.34 uur. Maan onder 0.22 uur. Vrijdag: Zon op 6.30 uur. Maan op 17.51 uur. WAS NIET DIRECT een spec taculaire congres-dag, de eerste dag van het 14e congres van de Ned. Kath. Middenstandsbond, dat gisteren en vandaag te Den Bosch plaats vindt Zo'n dag vol forse leuzen en luid ge- applaudisseer, zo'n dag, waar de von ken afspatten. Het was veelmeer een ernstige, rustige bijeenkomst, waar men zich boog over de problemen, ernstige problemen, die een ernstig onder-de-ogen-kijken nodig maken. Eerst 's avonds gunde men zich na een wel wat erg zwaar programma twee zittingen van ruim drie uur tijd tot ruimschoots verdiend vertier. Tijdens de ochtendzitting die door de aanwezigheid van Mgr. Hendrikx, vie. gen. van het bisdom Den Bosch en prof. de Quay, Commissaris der Koningin, speciale luister kreeg, sprak de enthousiaste bondsvoorzitter Koops er zijn vreugde over uit. dat er op nieuw contact is gelegd tussen de vier herrezen Middenstandsbonden. Hij kondigde aan. dat in afwachting van de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie een voorlopige coördinatie en samenwerking tot stand zaL komen tussen do Middenstandsbonden en de Bedrijfsgroep Detailhandel en de Hoofdgroep Ambacht. Hij uitte enige wensen vermijden van achterstand in de wetgeving op middenstandsterrein, rechtvaardige be handeling der oorlogsgetroffenen en vond de overheid tekort geschoten in haar beleid inzake de bakkers kwestie en het voorlopig verbod van doorberekening der verhoogde omzet belasting. Evengoed echter betitelde hij het oeleid van het georganiseerde Mr- F. J. H. BACHG, algemeen se cretaris, bracht daarna ifitvoerig rapport uit over de ontwikkeling der middenstandsorganisatie na de bevrij ding en v?ees op de grote betekenis van de komende samenwerking tus sen de Bonden en de Bedrijfsgroep. De collectieve advertentie-campagne in den Bosch ontstaan, zal in samen werking tussen alle Middenstandsbon den landelijk worden overgenomen, en er gaat gewerkt worden aan be drijfseconomische voorlichting op gro te schaal. En daarna kwam het woord aan de prae-adviseurs en aan de vergadering er was een zeer grote opkomst die beiden van hun kant het licht lie ten schijnen over de kwestie van de principiële vakorganisatie van onder nemers. Enerzijds veel waardering voor de uitgebrachte prae-adviezen, anderzijds natuurlijk critiek, waarvan die. die zich richtte tegen de „geleer de" vorm. waarin de prae-adviezen waren gestoken niet helemaal onge rechtvaardigd scheen. Een glashelder betoog van de K.V. P.-voorzitter, de heer J. Andriessen, over vakorganisatie, bedrijfsorganisa tie en standsorganisatie vormde het slotgerecht van deze ochtendzitting. In de middaguren werd sectiege- wijs gedebatteerd over moderne werk methoden die in het bouwbedrijf, bij Tussenvorm voor samenvoeging gemeenten Dr bestond in sommige gevallen drin- gend behoefte aan een openbaar lichaam, dat de verzorging der belan gen op zich kon nemen die gemeen schappelijk waren voor grote stedelij ke gemeenten en omliggende plaatsen. Het over dit onderwerp samengestelde rapport van de commissie-Koelma is thans in de vorm van een wetsont werp toegezonden om advies aan de G.S. van alle provincies en aan de Ver. van Ned. gemeenten. Beoogd wordt aan de Kroon de be voegdheid te geven, gemeenten, voor welke door het samenhangen van het maatschappelijk verkeer bepaalde openbare belangen een gemeenschap pelijke voorziening vorderen, als dis trict aan te wijzen. Deze aanwijzing geschiedt nadat de gemeenteraden, Gedeputeerde Staten en de Raad van State gehoord zijn. Krachtens de wet iseen zodanig District een openbaar lichaam. Het bestuur van het District is opgedragen aan een Districtsraad, waarin de deel nemende gemeenten vertegenwoor digd zijn. Zes lijken geborgen, drie personen vermist. rpE MAUTBY, bij Great Yarmouth in Norfolk, is een viermotorig vliegtuig tijdens het landen in brand gevlogen. Zes geheel verkoolde lijken zijn geborgen. Het verongelukte toestel is een Lin- coln-bommenwerper van de R.A.F. Het nam deel aan nachtelijke manoeu vres, boven Engeland en het Kanaal. De bemanning van een Lincoln be staat gewoonlijk uit negen personen. Volgens een mededeling van het Brit se ministerie van Luchtvaart bevin den de drie overige leden der beman ning zich waarschijnlijk nog onder de wrakstukken, 'ofschoon het niet on- Twee gesneuveld, vijf gewond HET NEDERLANDSE communiqué meldt, dat het aantal inbreuken door de republikeinen op de order tot staken van de vijandelijkheden thans gestegen is tot circa 1650. Zui veringsacties zijn nog steeds nood zakelijk. De Nederlandse verliezen bedroegen eergisteren 2 gesneuvelden. 5 gewonden en 2 vermisten. Tijdens zuiveringsacties ten zuiden van Tjiandjoer kwamen Nederlandse troe pen in botsing met een afdeling van de T.N.I., die met een witte vlag zwaaide, doch onmiddellijk daarna het vuur opende. MGR. STEPINAC A ARTSBISSCHOP Stepinac heeft in zijn preken onophoudelijk en openlijk de vervolging van de Joden, de Orthodoxen en de zigeuners veroordeeld; duizenden Joden en Serven zijn hem hun houdelijk en openlijk de vervol ging van de Joden, de Orthodoxen en de zigeuners veroordeeld; dui zenden Joden en Serven zijn hem leven verschuldigd. Aartsbisschop Stepinac heeft nooit geprobeerd enige politieke actie te voeren, maar hij is altijd, zijn plicht ge trouw, krachtig opgekomen voor de rechten van Geloof en Kerk. In verband hiermede kon het hem onmogelijk onverschillig la ten, toen de communistische dic tatuur de kruisbeelden uit de scholen verwijderde, het gods dienstonderwijs uit het leerpro gramma der scholen lichtte en de jeugd het atheïsme begon toe te dienen. Deze uitspraak is van de vroegere Kroatische Boerenleider, dr. Matsjek, die momenteel als balling in de V. S. verblijft. TAE MINISTER - PRESIDENT van Australië, Joseph Chifley heeft heden bekend gemaakt, dat Kirby, rechter bij bet Hof van Arbitrage van het Australische Gemenebest, zal op treden als vertegenwoordiger van Aus tralie in de Commissie van Drie. /"J.ISTEREN deed de Bijzondere Raad van Cassatie uitspraak in de zaak tegen de joden-verraadster Ans van Dijk en haar handlangster Johanna de R. Door 't Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam werden zij veroordeeld resp. tot de doodstraf en tot vier jaar met aftrek. Beider beroep werd ver worpen. QANDHI heeft medegedeeld, dat hij na vervulling van sijn taak te NewDelhi zich naar Lahore en des noods naar alle andere plaatsen in Pakistan zal begeven zonder geleide, daar hjj zich „onder de hoede Gods" bevond. het ambacht en kunnen en moeten worden toegepast. En daarna was het goed te luisteren naar de joviale woorden die de Bossche burgemeester zijn gasten op het stad huis toezwaaieit, en naar de schette het toestel boven het Kanaal per pa rachute hebben veriaten. ROBERT MENZIES. de' leider der oppositie in Australië heeft te in rende tonen van de harmonie, die hetCanberra in het Lagerhuis scherpe geselschap begeleidde op haar tocht critiek geleverd op het feit dat Aus- naar oorden, waar het goed was om te tralie de Indonesische kwestie voor ZJJn- de Veiligheidsraad heeft gebracht GEEN TRICOTEL'SES, gelijk in de tijden van de Franse Revolutie, maar wel Franse huismoeders, die demonstreren tegen de duurte van levensmiddelen en de te lage Ionen van de kostwinners. Onze foto geeft een klein gedeelte van de „optocht" weer. (Van onze Haagse correspondent). TJIT ZEER BETROUWBARE bron vernemen wij, dat Amerika voor nemens zou zijn speciale steun te ver lenen aan Nederland, België en Lu xemburg, ook al zou 't plan Marshal] onverhoopt geen doorgang vinden of niet snel genoeg kunnen worden ver wezenlijkt. Deze speciale steun zal op de eerste plaats bestaan uit betalings faciliteiten, dat eigenlijk verkapte cre- dieten gaan worden. Bovendien over weegt men in Washington om halffa brikaten naar Nederland en België te zenden om aldaar verder te verwer ken. De Nederl. industrie zou hierdoor 'n aanzienlijke duit kunnen bezorgen aan onze nationale deviezenpot. De hoge transportkosten behoeven geen be zwaar te betekenen, daar men veel al halffabrikaten zal zenden, die straks als eindproduct op de Europe se markt komen en dus uiteindelijk toch naar Europa zouden moeten wor den vervoerd. Hoewel officiële Nederlandse woord voerders hierover nog geen inlichtin gen wensten te verschaffen, ontvingen wij ook uit diplomatieke bron een bevestiging van het bovenstaande. TN DE RIJKSBEGROTING van Ma- rine voor 1948 wordt aangekondigd dat de huidge sterkte van de K. M. in ongeveer een jaar tijds van 30.000 man op 15.000 man zal worden terug gebracht. In verband met de grote nationale belangen zal onverwijld met de uit voering van een bescheiden vlootplan worden begonnen, terwijl het in de bedoeling ligt dit zodanig te doen ver lopen, dat ons land einde 1952 ten- i minste over één smaldeel beschikt. Om finantiële redenen zal van nieu- TN DE VACATURE, ontstaan door het ontslag nemen van de heer N. Stufkens ais lid der Eerste Kamer, is benoemd verklaard de heer M. A. Reinalda te Utrecht. j we ylootbases in Nederland moeten worden afgezien: de technische oplei TAE FRANSE RIVIER de Rhóne zal "NT J 1 met behulp van Nederlandse mo> lens en onder leiding van Nederland se technici beter bevaarbaar worden gemaakt. ding zal worden geconcentreerd op Amsterdam, standplaats van de Com mandant der Zeemacht. Rotterdam blijft centrum voor de mariniers, Doorn opleidingskamp TAE DIRECTEUR der Prov. V.V.V. schrijft ons: De Stichting Tram-archief nodigde ons uit voor een tramrit naar België en toonde ons wat door samenwerking te bereiken is. Een woord van hulde voor de perfecte organisatie van de ze reis door de S.B.M., de Z.V.T.M. en de Belgische N.M.B.S. is hier zeker op zijn plaats: Deze rit door Zeeuwsch Vlaande ren en België bewees dat een snelle en geriefelijke verbinding tussen de Belgische zeebadplaatsen en Breskens zeer zeker levensvatbaarheid zal heb ben. Een dienst waarbij een Belgische aanhangwagen het gehele traject Bres kens-Oostende-De Panne, v.v., mede- rijdt zou niet alleen vele Belgische toeristen naar Zeeland trekken, maar zou ook voor de reizigers die via Vlissingen met de Mij. Zeeland tussen Engeland en het vasteland reizen, een uitbreiding van de aantrekkelijke uit stapjes, die vanuit onze Zeeuwse ha venstad te maken zijn, betekenen. Ook al zou men niet direct tot electrificatie van het Zeeuwsch-Vlaam se baanvak kunnen overgaan (naar ons bekend is bestaan hiervoor reeds de plannen) kan men toch nu reeds alles in het werk stellen om de vol gende zomer dagelijks enige rijtuigen tussen Breskens en De Panne langs de Zeeuwsch-Vlaamse en Belgische kunst te laten rijden. Ook voor de oorlog was er een dergelijke verbin ding, zij het met enige malen over stappen, mogelijk en voorzag toen reeds in een behoefte. Wij bevelen dit plan bü de betrok ken autoriteiten dringend aan, in de overtuiging, dat zulks ten goede kan komen aan 'het belang van Zeeuwsch Vlaanderen in het bijzonder, en aan onze provincie in zyn geheel daar elke verbetering van de verbindingen waarmede buitenlanders in de gele genheid worden gesteld naar Zee land te reizen en die het toerisme in het algemeen aantrekkelijker maakt, automatisch een verbetering betekent voor de „vreemdelingen- industrie" welke voor onze Provin cie een levensbelang gaat worden. Y^OENSDAG kwamen te Ter- neuzen vertegenwoordigers van vele katholieke organisaties, werkzaam op maatschappelijk ter rein bijeen. Het doel van deze bijeenkomst, waartoe het initia tief van de hoge kerkelijke over heid is uitgegaan, was te komen tot een katholieke Zeeuwse Cen trale voor maatschappelijke en culturele zorg. Na een deskundige inleiding en enige discussie werd tot oprichting van een dergelijke centrale besloten. ■yOOR HET TIJDVAK van 28 September t.m. 11 October geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA. KB, KC 711 (Serie N.) N-01 brood: 800 gr. brood. N-01 boter: 125 gr. boter. N-02 boter: 125 gr. margarine -of 100 gram vet. N-03 boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. N-01 vlees: 100 gr. vlees. N-02 vlees: 400 gr. vlees. N-01 melk: 4 liter melk. N-03 melk: 6 liter melk. N-05 melk: 6: - liter melk. N-01 diversen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. N-03 reserve: 1600 gr. brood. N-04 reserve: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. N-06 reserve: 800 gr. brood. BONKAARTEN KD, KE 711. (Serie N.) N-ll brood: 800 gr. brood. N-ll boter: 250 gr. boter. N-12 boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. N-ll, N-12 vlees: 100 gr. vlees. N-ll diversen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. N-13, N-15 melk: 10 liter melk. N-13 reserve: 800 gr. brood. BONKAARTEN MA, MB, MC. MD ME, MF. MG, MH 711 (büz. arbeid, a.s. moeders en zieken). (Serie N.) N-21 brood: 800 gr. brood. N-21 boter: 250 gr. boter. - N-22 boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. N-21 melk: 5 liter melk. N-21 vlees: 300 gr. vlees. N-22 vlees: 100 gr. vlees. N-21 kaas: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. N-21 eieren: 5 eieren. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 September worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 29 Sep tember mag worden gekocht. Het melkrantsoen voor volwas senen zal voor de hierop volgende 14 dagen 3'< liter bedragen, zo dat gerekend voor 4 weken per week 1 7/8 liter beschikbaar is. Het veertiendaagse rantsoen zal dus wisselen tussen 4 en 3': liter. TN DE NIJLDELTA is een ernstige cholera—epidemie uitgebroken. De voornaamste haarden beVinden zich tussen Cairo en het Suez-kanaal. Tot nu toe zijn 90 pet. van de gevallen dodelijk. De regering heeft verstrekkende maatregelen getroffen om uitbreiding der epidemie te voorkomen. Het hele gebied is afgezet en alle verkeer stilgelegd. De omwonende bevolking is verplicht zich te laten inenten. In deze tijd wordt juist een bede vaart gehouden naar Mekka. Duizen den Mohammedanen trekken dan door Egypte. De afgezette zóne begint on geveer tien kilometer ten noorden en ten oosten van Cairo. pEN CONVOOI vluchtelingen uit de Pendsjaab bestaande uit 3500 Sikhs en Hindoes, is op weg naar India twee maal aangevallen. Slechts tweedui zend vluchtelingen zijn in India aan gekomen. 1500 vluchtelingen zijn ver moord. ook werden 150 meisjes uit dit convooi ontvoerd.

de Stem | 1947 | | pagina 1