300 jaar Franciscanen Er is geen grond voor ernstige ongerustheid Broodrantsoen van 2200 tot 2000 gram verlaagd Merkwaardige manoeuvres Band Nederland-lndië houdt bijeenkomst in Axel Öceaanvlucht zonder piloot Amsterdamse broodvoorziening in gevaar Overheid en economisch leven 15e R. K. Onderwijzersdag voor Zeeland Brits antwoord aan Vysjinsky IN 'T KORT Zeven gesneuvelden De terugkeer van de Maatschappij „Zeeland'' naar Vlissingen is 'swerelds loon DERDE JAARGANG No. 879 J DINSDAG 23 SEPTEMBER 1947 Sint Frans, Vriend Van mens en dier BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Koel De Italiaanse koloniën Nieuwe St. Bavokerk Voor Oostburg Zeventig jaar lid Dan de H. Familie Dankbare, opgewekte stemming Ondank Nokrasji in Egypte begroet Wilde theorieën 10 bij de J Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A F. J- Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M- Mcs; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elite werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstre.: Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderenHulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage)! 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Geen gebrek, wel beperking <>>>:><><><>^0<><><><><><><><><><>oc<><^ o DE REGERING tracht het peil van de rantsoenering zo goed mogelijk te handhaven, maar zij mag het er niet op aan laten komen. Dit brengt mede. dat wij reeds thans de rantsoenen zullen moeten verminderen, om critieke perioden in de toekomst op te vangen. Met ingang van 28 September a.s., dus bij het ingaan van de nieuwe eerstvolgende bonnenlijst, zal het broodrantsoen voor personen van vijf jaar en ouder met tweehonderd gram per week worden verlaagd. Daarnaast moet binnenkort vijf procent aardappelmeel in de broodbloem-melange opgenomen worden. De besparing, op deze wijze bereidt, geeft een belang rijke verlichting van het tekort. Ter bestrijding van het tekort aan melk zullen drie wegen worden be wandeld, waarbij de consumptie-melk-verzorging zo goed mogelijk is ont zien. Het melkrantsoen wordt per 28 September a.s. verlaagd en wel als volgt: Voor kinderen van 0-4 jaar van twaalf liter per 2 weken tot tien liter per 2 weken: voor kinderen van 5-14 jaar van zeven liter per 2 we ken tot zes en een halve liter per 2 weken voor personen van 15-20 jaar van zeven liter per 2 weken tot zes liter per 2 weken. Voor personen van 21 jaar en ouder van vier liter per 2 weken tot drie en drie-kwart liter per 2 weken. De grote aanvoer van slachtvee maakt in de laatste tijd een extra rant soen vlees noodzakelijk. Rekening houdend met deze situatie is, in het kader van het totale rantsoen aan dierlijk eiwit, een tijdelijke "halvering van het kaasrarrtsoen verantwoord te achten. De extra toeslag van de 15 20-jarigen van vijftig gram blijft gehandhaafd. Zodra 'n verminderde aan voer v. slachtvee geen extra vleesbonnen meer mogelijk maakt, zal 't kaas- ranesoen weer worden verhoogd, zo mogelijk tot het oude peil, terwijl het tevens in de bedoeling ligt. terzelfder tijd het basisrantsoen van 150 gram vlees per week tot het oude peil van 200 gram te verhogen. Het vleestekort van eigen productie zal dan uit import moeten worden aangevuld." Wereldtekort aan graan, rins land kan tengevolge van zijn bevolkingsdichtheid niet in zijn behoefte aan graan voorzien. Wij zijn voor een belangrijk deel op import aangewezen, zodat een ongunstige weerslag op onze voorziening onver mijdelijk is, indien de graanleveran- ties beneden de behoefte blijven. En met een vermindering van de graan- leveranties moet rekening worden ge houden. Is de voedselvoorziening van ons volk met name voor de granen en vetten, met nationale middelen niet te verzekeren, nog moeilijker wordt de situatie, wanneer zoals thans, bij zondere omstandigheden zijn opgetre den, die ook de eigen productie aan tasten. Ik behoef u slechts te herinneren aan de afgelopen winter, om u een A Idus kondigde de Minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt enige drastische beper kingen op de rant soenering aan. In zijn over beide ra dio-zenders uitge zonden rede moti veerde de minis ter de afgekondig de maatregelen als volgt: AToeten wij dras tische verla gingen verwachten van de ons toe gemeten rantsoenen? Zal alles, wat w(j ons volk aan voedingsmiddelen uit eigen voortbrenging kunnen verschaf fen, weer gebonden worden aan stren ge normen van een karige rantsoe nering cn distributie? Op al deze angstaanjagende vragen dat stel Ik wel gaarne voorop past een ont kennend antwoord. Het laat zich nog niet aanzien, dat er gebrek zal optre- deD. Ge hebt u echter wel voor te be reiden op enkele beperkingen, waar toe de Regering „nu het beraad over onze voedselpositie is geëindigd, heeft besloten. Het zal U echter blijken, dat, hoe betreurenswaardig de nood zaak van beperkingen op zichzelf ook is, er geen grond voor ernstige onge rustheid bestaat. De voedselvoorziening. yan de vele en ingewikkelde proble men, waarvoor de door de oorlog ontredderde wereld zich geplaatst ziet is het vraagstuk van de voedselvoor ziening het meest elementaire, om dat de voeding de primaire voor waarde is voor het bestaan van de mens. In gTote gebieden ligt de productie nog ver beneden het vooroorlogse peil. Daardoor is er een grote behoef te aan import van granen ontstaan, waarnaan de graan exporterende ge bieden, de Verenigde Staten van N. Amerika, niet kunnen voldoen. Het uitblijven van een voldoende herstel van de wereldproductie heeft, behalve een vergrote behoefte aan import bovendien een grote mate van afhankelijkheid van de graanleve- ranties van Noord-Amerika veroor zaakt. Onze afhankelijkheid blijkt het duidelijkst uit een vergelijking van 't gedeelte waarmee de Ver. Staten en Canada de wereld van graan voor zien, en dat vóór de oorlog 37 pet. bedroeg en 84 pet. in het oogstjaar 1946-1947. De situatie in deze gebie den beheerst derhalve het gehele beeld voor de graanvoorziening, levendig beeld voor ogen te stellen, hoe omstandigheden, die zich aan iedere menselijke beïnvloeding ont trekken, kunnen ingrijpen in de on gestoorde voortgang van de voorzie ning. Van de overheid moogt u ver wachten, dat zij, haar maatregelen neemt, de gevolgen gelijkmatig ver deelt en onder gewijzigde omstandig heden m.a.w. zij deze dingen niet laat komen, zoals zij komen. Droogte en strenge winter. T\e droogte en de strenge winter heb ben onze graanoogst een verlies bezorgd van 350.00P ton, waardoor 'n oogstderving van 25 pet. ten opzichte van 1946 is ontstaan, voornamelijk doordat het wintergraan voor een be langrijk deel is uitgevroren. Aan brood graan is tengevolge hiervan uit eigen oogst 200.000 ton minder beschikbaar. Gerekend naar het huidige broodrant soen. zouden we deze 200.000 ton méér moeten importeren, waardoor onze to tale broodgraaninvoer een millioen ton zal moeten bedragen voor een termijn tot eind Augustus 1948. Helaas is het zo, dat we niet in staat zijn ons en zo grote import te verschaf fen. Aanvankelijk werd de in het pro ductiejaar 1947-1948 van de veehou ders te ontvanger hoeveelheid melk op 3.2 milliard kg. geschat. Een nieu we raming is momenteel moeilijk te maken. Met een verlies van tenmin ste 200.000 ton moet rekening worden gehouden. Minder zuivelexport. rpenslotte zal het programma voor de export van zuivelproducten ter stond worden herzien en in overeen stemming worden gebracht met de ge wijzigde omstandigheden. Het is na tuurlijk waar. dat deze export ons de broodnodige deviezen verschaft en op de afzetmarkten het contact met on ze afnemers herstelt, maar een rede lijk voedselrantsoen voor de eigen be volking blijft primair. Ik ben mij er van bewust, dat het geen ik u heb moeten aankondigen, onplezierig voor n is, maar ik kan u de verzekering geven, dat ik goede hoop heb, dat wanneer er geen verdere te genslagen komen, het bij deze beper kingen zal knnnen blijven", aldus be sloot de Minister. ZANDER GROEN van slingers en ere- wat de Franciscanen in de loop der r>E SITUATIE in de Amsterdamse bakkerswercld begint zich in on gunstige zin te ontwikkelen. Naar de stakingsleiding ons mededeelde, wordt sedert enige dagen een actie gevoerd voor stopzetting van de brandstof voorziening aan de bakkers. Dit be treft niet alleen de bakkers, die hun meel betrekken van de bij de staking betrokken meelfabrieken ..Holland" ca .Ceres", doch alle bakkers van Am sterdam. De stakers motiveren dit door aan te voeren dat de nog wer kende meelfabrieken, in het bijzon der Wessanen die normaal 25 pet. van de Amsterdamse meelvoorziening ver zorgt, thans veel meer leveren dan voorheen en zodoende de actie der stakers schaden. kingsleiding stelde er prijs op tot een T"'' dat het conflict niet groeien gcmenc staking wil doen uit en overheerst door opwaaiende feestvlaggen tracht Venraay bij gelegenheid van het der de eeuwfeest der Minderbroeders van St. Franeisc. te Venraay de littekenen van de oorlog enkele dagen te ver geten. Niet alleen paters en studenten, maar de gehele bevolking van Ven raay viert feest en met de bevolking ook vele Nederlanders, die eerbied en bewondering, dankbaarheid en liefde kunnen opbrengen tegenover de reli gieuze Orde van de geestelijke Vader van de H. Armoede. Zaterdag werd het officiële feest in de aula van het gymnasium begon nen met een welkomstwoord, uitge sproken door dr. J. Veraart, tot Pa ter Provinciaal dr. Appolinarius van Leeuwen, deken W. Berden, burge meester A. Jansen en andere autori teiten. Door de gardiaan van het ju bilerende klooster werd aan Pater Provinciaal een gedenkboek aangebo den, dat werd samengesteld door de paters Beda Verbeek en Cunibertus Sloots. Daarna verkreeg de bekende let terkundige Bernard Verhoeven het woord, die in een prachtige rede aan toonde, dat na zoveel eeuwen Sint- Franciscus nog zeer modern is. De kern van dit geheim, aldus deze spre ker, ligt in het algemeen-, menselijke en toch zo persoonlijke leven van de ze heilige, die niet droomde van ver overingen en aardse macht, maar die zich volkomen instelde op de even mens en de vriend werd van mens cn dier. 's Avonds werd een spel opgevoerd „De Zanger van Assisië" van P. Ver- meltvoort. De dag daarop droef Mgr. Lemmens een pontificale H. Mis oo in de open lucht, in de middag gin§ men naar de zaal van Sint. Servaas. De Commissaris der Koningin van Limburg gaf hier een overzicht van eeuwen zowel op het gebied van de practische zielzorg als van de weten schap hadden gedaan en deelde ten slotte mede, dat het aan H. M. had behaagd Pater Gardiaan H. Veldman te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Geleidelijk terugtrekken. r<ESTREEFD WORDT naar een'te- rugbrengen van de overheidsbe moeiing op economisch gebied tot meer normale proporties, zo zegt Mi nister Huysmans in zijn memorie van toelichting op zijn begroting. Met na me dient de overheid zich uit de de tailbemoeiingen met het economische leven terug te trekken naar gelang het einde van de schaarste in het zicht komt. In het huidge stadium zal een zo danige beperking v. d. overheidsbemoei ing nog niet over de gehele lijn kun nen plaats vinden. Bij het terugtrekken van het over heidsapparaat uit de detailbemoeiing met 't economisch leven zal op meer dere gebieden de gelegenheid bestaan om bepaalde regelingen over te dra gen aan lagere organen met name aan de organen van het bedrijfsleven, waar bij zekere grenzen in acht moeten worden genomen. TAE AMERIKAANSE lucht- macht heeft bekend ge maakt, dat een viermotorig c 54 „Skymaster" heden de eerste trans-atlantische vlucht zonder piloot heeft volbracht. De ma chine startte te Stephensville op Newfoundland, Zondag avond j.I. en landde tien uur en vijftien minuten later te Bri senorton in Engeland. De machine werd bestuurd door een „mechanisch brein", dat alle nodige berekeningen omtrent windsnelheid en wind richting en dergelijke maakt en door middel van radiogol ven 't vliegtuig impulsen doet toekomen voor zijn besturing. De machine had veertien per sonen aan boord, waarondc een nood-bemanning van negen koppen. Doch gedurende de ganse vlucht heeft geen men senhand de apparaten van het vliegtuig aangeraakt. Rusland maakt zich gereed. yOLGENS een correspondent van de liberale „News Cronicle" zijn de Russische strijdkrachten in de Sovjet zone van Duitsland bezig strategische punten te bezetten om aan elke situa tie het hoofd te bieden, die zou kun nen ontstaan wanneer de Londense conferentie van ministers van Buiten landse Zaken in November zou mis lukken. Volgens de correspondent ge looft de Sovje-regering, dat de conferentie de strategische positie van de Sovjet-Unie in Centraal-Europa on zeker kan maken, met 't oog waarop „voorzorgsmaatregelen" gewenst zijn De troepenbewegingen worden offi cieel herfstmanoeuvres genoemd. In verschillende plaatsen moeten de Duit se burgers plaats maken voor de Sov jetstrijdkrachten. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd: tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Hart van Jezus) de W.E. heer H J. A. van Dijk, die kapelaan was te Oegst- geest; te Voorburg (O. L. Vrouw Hemelvaart) de W.E heer P. J. M. Matthijsen; te Beverwijk (H. Aga tha) de W.E. heer J. J. Tulp; te Den Burg (Texel) de W.E. heer P. M de Groot, die kapelaan was te Rhoon Op 25 September te Terneuzen rpOT NOG TOE was de Onderwij- zersdag slechts voor het onder- dij zend personeel van de R. K. scho len voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De 15e R. K. Onderwijzersdag staat in het teken van de uitbreiding. Het onderwijzend personeel van Zeeland boven de Wester-Schelde, dat tot een ander Bisdom behoort, was niet in de gelegenheid een dergelijke dag te organiseren. Waarom die toe stand zo gelaten? Na overleg ge pleegd te hebben met het bestuur van de Onderwijzersbond, afd. Zee land, kwam de „fusie" al gauw tot stand. Het plan werd met vreugde toegejuicht. Op 25 September sus. zullen nu de Kath. Onderwijzers (essen) van heel Zeeland optrekken naar Terneuzen om daar hun eerste gezamenlijke Onderwijzersdag te houden. Om half tien worst in de H. Wil- librorduskerk de H. Mis opgedra gen door de Hoogeerw. Heer A. Lievegoed. De sprekers. Jn de voormiddag zullen spreken, de heren Sarneel, en inspecteur Aarts over de vernieuwing van het onderwijs. De heer Sarneel spreekt over: „Bezinning". Inspecteur Aarts over „Aanpassing en Vormgeving". Na de middag wordt het program ma verzorgd door Belgische Onder wijzers. Zij brengen ons „De vrolij ke noot". Er wordt tegelijkertijd een ex positie gehouden van leermiddelen voor de school, die zeer uitgebreid is. De nieuwste methodes zullen er te bezichtigen zijn. Niet minder dan negen uitgevers nemen aan de ex positie deel. Weersverwachting hedenavond: geldig tot Wisselend bewolkt met enkele buien. Vooral aanvankelijk nog tijdelijk harde wind tussen West en Noord-West. Koel weer. Zon onder 18.39 uur. Maan on- 2318 u«r. Woensdag: Zon op 6.27 uur. Maan op 16.59 uur. gl BRITSE afgevaardigde bij de V. N„ stelde op de algemene verga dering vast. dat „geen land almach tig of alwetend is of de waarheid al leen bezit". „Indien de Sovje-Unie dan ook denkt, zo ging hij voort, dat alleen haar visie op internationale pro blemen steeds de juiste is en dat de andere landen deze moeten aanvaar den. dan kan ik zonder nadere qua- lificatie verklaren, dat de V. N. ten gronde zullen gaan en er een onzekere vrede zal heersen met alle consequen ties ervan, die Vysjinsky heeft be schreven. Vysjinksy's rede noemde Mc Neil een „comedie" en hij zeide niet te wil len ingaan op het „belachelijke beeld" dat deze getekend had. volgens welke de Sovjet-Unie zou sidderen door be dreigingen van Athene en Ankara. Met betrekking tot Vysjinsky's aan val op het plan Marshall voor hulp aan Europa, zeide Mc. Neil, dat de 16 West-Europese landen geheel uit vrije wil te Parijs zijn bijeengekomen om volgens het plan-Marshall tot samen werking te komen. J^E GROTE VIER hebben een jaar lang de tijd om te beslissen over het lot van de vroegere Italiaanse ko loniën. Tripolitanië, Eritrea, Cyrenai- ka en Italiaans Somaliland. Er is een Britse uitnodiging de we reld ingegaan om een conferentie te houden, de V. S. en Frankrijk hebben de uitnodiging aangenomen. Rusland heeft nog niets van zich doen horen. Afgevaardigden zullen de plaatsver vangers zijn van de Ministers van B. Z. en zij hebben tot taak een onder zoek in te stellen naar de gevoelens van de betrokken landen. JJET VERHEUGENDE bericht is binnengekomen, dat met de bouw van de nieuwe Sint Bavo kerk te Oostburg kan worden be gonnen, zo deelde Deken Lieve goed mede. Deze week of volgen de week wordt reeds een aanvang gemaakt met de werkzaamheden. De kerk zal het voorlopig zonder toren moeten stellen. Een pastorie wordt nog niet gebouwd. Men hoopt met Kerstmis 1948 de eerste H. Mis in de nieuwe kerk op te dragen. JJET 4000 TON metende Amerikaan se s.s, „New London" is ongeveer 40 mijl ten Noorden van Schiermon nikoog op een mijn gelopen. Het schip liep schade op en kon niet op eigen kracht zijn reis vervolgen. JJET NOORSE MINISTERIE van Voedselvoorziening heeft een com missie in het leven geroepen, die de menu's van hotels en restaurants aan een onderzoek zal onderwerpen met het oog op een eventuele versobering ervan. Dit lijkt ons in Nederland over bodig. yORIGE WEEK zijn bij de overstro ming i.d. buurt van Tokio 836 pers. om het leven gekomen. 1581 gewond en 1171 vermist. Naar schatting zijn 250.000 huizen overstroomd. 11E SERIE frankeerzegels van 1, 2 en 4 cent, ontworpen dóór de heer J. van Krimpen, is uitgebreid met 'n zegel van 21 j cent; kleur oranje. JAE AARTSBISSCHOP van Milaan, Kardinaal Schuster, heeft tegen over 50.000 arbeiders verklaard, dat een overeenstemming tussen de R.K. Kerk en het gelovige deel van Rus land geen moeilijkheden behoefde op te leveren. Maar het ongelovige deel? QP DE RACEBAAN te Lyon is een racewagen door de beschermende omheining gebroken. Van de toe schouwers werden twee personen ge dood en 14 gewond. JTANDHI heeft in zijn weekblad er op aangedrongen, dat de regerin gen van Voor-Indië maatregelen tref fen om de Engelse taal in Voor-Indië uit te bannen. yOORGESTELD wordt aan de Al gemene Ned. Ver. voor Vreemde lingenverkeer voor 1948 een Rijkssub sidie van 500.000 gulden toe te ken nen. yOLGENS de woordvoerder van de consulaire commissie heeft deze commissie hedenmorgen besloten een tussentijdse mededeling over de re sultaten van de tot op heden door haar uitgevoerde waarnemingen aan de Veiligheidsraad te zenden. Het com muniqué zegt verder, dat de consuls hopen eind September met hun taak gereed te komen. yOOR KOSTEN van onderhoud van een vliegtuig ten behoeve van de leden van het Koninkjjk Nuis en de Regering is t 75.000 geraamd op de begroting voor Waterstaat. JJET IS van zeer groot belang, dat de aanleg van een scheepvaart verbinding van Amsterdam met de Bovenrijn, met grote voortvarendheid kan worden voortgezet, in verband waarmede een aanzienlijk bedrag wordt aangevraagd, f 13.230.0001. Het is de bedoeling de nieuwe scheep vaartverbinding omstreeks 1 Januari 1951 in gebruik te nemen. (Begroting Rijks-Waterstaat) VONDAG viert de H. Familie te Kruisland het zestigjarig be staan. De heer Jan van Broekho ven is dan zeventig jaar lid van de H. Familie. Reeds voordat/de afdeling werd opgericht was hij elders lid. De directeur reikt Zondag a.s aan andere jubilarissen zilveren en gouden medailles uit. Ook ontvan gen enkele leden een diamanten medaille voor hun zestigjarig lid maatschap. Maar voor Jan van Broekhoven heeft men niet ge makkelijk een onderscheiding kun nen vinden. Dat wil zeggen een medaille voor zo'n lid bestaat niet Toch zal Jan een onderscheiding ontvangen? Maar dat mag hem niet verteld worden voor Zondag. Jan van Broekhoven is 87 jaar oud en bezocht altijd trouw de vergaderingen. Grootse en indrukwekkende manifestatie yOOR de door de band Nederland Indië te Axel In het Centrum georganiseerde bijeenkomsten be stond een geweldige belangstelling en uit tal van plaatsen uit O.Z. Vlaanderen waren ouders, echtge noten, broers, zusters en verloof den van onze jongens in Indlë bijeengekomen om te getuigen van hun warme belangstelling voor en hun medeleven met hun dierbaren, die ver van huis paraat staan voor vorstin en vaderland De middagbijeenkomst Ma de opening door 'voorzitter B. J. Knieriem, gaf de secretaris een verslag waarna de secretares se van het hoofdbestuur mevrouw M.C. Welsfelt- de Ligt een causerie hield over „Onze taal In het gezin na terugkeer van onze jongens" Drie jaar geleden, zo zeide zij, vertrokken de eersten en hoe moe ten wij hen nu, als ze terugkomen ontvangen, ze zijn veranderd, ze zijn man geworden en het huise lijk leven ontwend. In de rimboe werden ze neergezet, onder moei lijke omstandigheden moesten ze pionierswerk verrichten en is het dan te verwonderen, dat ze bil hun terugkeer totaal anders inge steld zijn, anders denken, anders voelen en anders georiënteerd zijn Ze moeten weer in het normale leven teruggebracht worden en hier juist ligt onze belangrijke taak. Er is een verwijdering ontstaan, en we moeten beseffen, dat deze geringer had kunnen zijn. wan neer we meer geschreven hadden. Nieuws uit het vaderland, dat is wat onze jongens nodig hebben en juist dat nieuws geeft hun het nodige moreel om vol te houden. Als we dit beseffen, en hen straks met liefde tegemoet treden dan kunnen we ze weer terugwinnen en behouden, 'n Luid applaus be wees, dat deze woorden, die uit het hart gegrepen waren, overal instemming vonden. Enige films gaven een kijkje op het leven in Indië en na een korte p'auze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan ruim schoots gebruik werd gemaakt. De koffietafel Qmstreeks 6 uur verenigden zich ongeveer 200 dames en heren aan een koffietafel, waar het hoofdbestuurslid Severijns uit Til burg een speech uitsprak en toe zegde daar in de avondbijeen komst nog nader op terug te ko men. Hier trof men mensen aan van alle rang en stand, die zich één voelden doordat ze allen met hetzelfde doel bijeengekomen wa ren: de behartiging van de belan gen van hun jongens. De avondbijeenkomst TJET NEDERLANDS communiqué meldt, dat de Republiek onver minderd voortgaat met agressieve handelingen in de grensstreken en met het plegen van sabotage en da den van terreur in de bevrijde gebie den. „Onzerzijds wordt hier krachtig tegen opgetreden". De verliezen van Zaterdag bedroegen 7 gesneuvelden en 32 gewonden. In de grensstreken van Midden-Java nam de agressie weer toe. Verder meldt het communiqué be schietingen van patrouilles en activi teit van sluipschutters en saboteurs. In de omgeving van Malang werden republikeinse troepen verdreven, ter wijl bezuiden Malang het tot een tref fen met de T.N.I. kwam. bioscoopzaal w»s tot aan de nok gevuld, toen voorzitter Knieriem het woord gat aan lui tenant Dankers van de Sociale Dienst uit Middelburg, die in een korte 'oespraak er op wees, dat wij allen zonder uitzondering de teruggekeerden met liefde tege moet dienen te komen en hen moeten helpen, niet alleen door woorden, maar ook door daden Geeft ze een klop op de schouder, een stoel om op te zitten en help hen weer tot het normale leven terug te keren, zeide hij. Eert de doden en waardeert de strijden den. De heer de Witte van de Niwin wees op de samenwerking tussen de verschillende organisaties, die op dit gebied werkzaam zijn en bracht tot uiting, dat overal de goede wil was om het uiterste te Cedert de bevrijding, welke voor de bevolking »an Walcheren een zo rampzalige consequentie met zich bracht, was die bevol king meer dan ooit doordrongen van de gedachte, vastgelegd in de leuze „Luctor et Emergo". Men heeft daaruit krachten geput om te herstellen, wat verloren was ge gaan, om te behouden wat men had. Ondanks de morele klap. aie werd toegebracht door het vertrek der stoomvaart-maatschappij „Zee land" naar Hoek van Heiland, heeft men niet versaagd Het pro vinciaal bestuur, de gemeente Vlis singen. tal van andere Zeeuwse ge meenten, de Stichting Herstel Zee land 1945, en vele andere corpora ties en instanties hebben bij voort during de regering gewezen op de morele plicht om dit besluit, waar van de nadelige economische ge volgen voor Vlissingen en geheel Zeeland nauwelijks te voorzien zijn ongedaan te maken. Geen wonder dan ook, dat het besluit van de re gering om Vlissingen als thuisha ven te handhaven, in de provin cie een algemene dankbaarheid en opgewekte stemming heeft ver oorzaakt. Maar Zeeland lette op zijn zaak! De kennisgeving van de minister-president luidde aldus „dat de regering voorlopig haar goedkeuring niet kan hechten aan een blijvende verplaatsing van de zetel der maatschappij „Zeeland" naar Hoek van Holland, respectie velijk aan het blijvend kiezen van Hoek van Holland als thuishaven barer schepen". Een kans (Jit dit „voorloopig" blijkt naar onze mening, dat de regering onze provincie in dit opzicht een kans wil geven. Men mag als zeker veronderstellen, dat na verloop van enkele jaren deze kwestie na der onder de ogen zal worden ge zien en dan zal moeten blijken, of de dienst Vlissingen-Engeiand rendabel is. Veel zal daarbij athan gen van Zeeland zelf Oud-burge meester van Woelderen zond een kernachtig telegram aan zijn opvol ger naar aanleiding van het be richt van de terugkeer: „Luctor et Emergo". Uit deze enkele woor den spreekt niet alleen vreugde over de gevallen beslissing maar tevens de aansporing om niet in een voldane stemming te gaan neei zitten. De strijd om het behoud van de maatschappij is nog siecnts in de beginphase. Deze eerste ren de is gewonnen, maar het behoud van de behaalde winst, het conso lideren ervan, zal niet minder strijd vergen. Veel zal daarbij af hangen van het Zeeuwse bedrijfs leven in de ruimste zin des woordo. bereiken. Ook de overheid en de geestelijkheid zijn van dit belang doordrongen en hij wees op de plaatsen als Hoofdplaat en Ril- land-Bath waar de burgemeester voorzitter, de dominé secretaris en de pastoor penningmeester is. Hoofdbestuurslid Severijns spreekt JAe heer Severijns uit Tilburg greep terug naar het verleden en herinnerde aan onze oorlogs vrijwilligers, die onmiddellijk na de bevrijding spontaan gegaan wa ren en hun plicht begrepen had den, veel te weinig gewaardeerd door de grote meerderheid van ons volk, die hen slechts als avontu riers beschouwde. Later toen onze dienstplichtigen opgeroepen werden realiseerde men zich pas hun offer en kwam er enige waar dering. Pater de Greeve en een aalmoezenier en dominé, welke laatste twee uit Indië waren geko men, hebben de mensen hier wak ker geschud en veel, zo niet alles bijgedragen om meer waardering en daadwerkelijke hulp te krijgen Jammer is het. dat nog zo wei nig aandacht aan de jongens, die op Sumatra vertoeven besteed wordt en het is typisch dat het juist de jongens van de Zuidtlijke Provincies. Zeeland. Brabant en Limburg zijn. Verbetering in ver zorging is hier alleszins gewenst. Vervolgens hield de heer A. de Feyter een goed geslaagde decla matie. Herdenking van de gesneuvelden J)eze herdenking opende mei een proloog met spreekkoor geti teld: „Ook onder de palmen het Kruis" waarvan de auteur de heer J. Dieleman was, terwijl door de heer P. Brakman voor de muzika le omlijsting gezorgd werd. Op het toneel met een voor deze gelegenheid passend décor, waarop het Kruis domineerde, stonden enerzijds een aantal maagden op en zusters van elkaar, gelovend en eerden, terwijl anderzijds Indische meisjes in kleurige costuums Indië vertegenwoordigden. Het sober doch indrukwekkend geheel beeldde de band uit, die ge groeld is tussen Nederland en In dië en uit de spreekkoren sprak de hoop en de wil voor samenwerking tussen blank en bruin, broeders en zusters van elkaar, geloverd rn vertrouwend op Hem. die alles be stuurd en ten goede keert Broeders en zusters van een land gesymboliseerd door het Rood Wit Blauw. In diepe stilte luisterden de honderden aanwezigen naar de door de proloogspreker en spreekkoren uit het hart gegrepen woorden. Eenvoudig en treffend ieder woord. Namens de minister van oorlog legde luitenant Dankers een krans. Vervolgens werd het Wilhelmus gezongen waarna wethouder van Berneghem een dankwoord sprak namens het gemeentebestuur. Voor een passende ontspanning zorgde het Hawaiian Ensemble uit Zaamslag, terwijl tevens enkele films over onze jongens uit Indië vertoond werden. Al met al een uitmuntend ge slaagde en goed georganiseerde avond. JJU ZIJN EERSTE bezoek aan Ale- xandrië sinds zijn terugkeer uit New-York v aar hij de Egyp tische zaak tegen Engeland in de Veiligheidsraad heeft verdedigd, werd de minister-president Nokrasji Pasja door een opgewonden menigte demon stranten begroet en een sterke poli tiemacht moest door de stad patrouil leren om te voorkomen, dat demon stranten van verschillende partijen slaags raakten. Een demonstratie van 12.000 leden van de oppositie marcheerde door de straten en riepen: „Waar blijft de ontruiming door de Britse troepen. Nokrasji? Lang leve de Sovjet-Unie. onze vriend: Anderen schreeuwden: Weg met Engeland. Amerika. Frank rijk en de Verenigde Naties. Churchill over de Labour JN EEN BOODSCHAP aan de con servatieve candidaat voor de tus sentijdse verkiezing te West-Islington (Londen) heeft Churchill verklaard, dat de eerste stap op weg naar En- gelands herstel de verkiezing van een goed parlement is. De kiezer moet beseffen, aldus Chur chili, dat de harde en nog nooit voor gekomen offers, die hij de komende jaren zal moeten brengen, hem in grote mate door 't wanbeheer en de besluiteloosheid van de Labourrege- ring op de rug geschoven zijn. Hij vergeleek het „gezonde verstand en de practische ervaring" waarover de conservatieve partij zou beschik ken met de „wilde theorieën en on vervulbare beloften" van de Labour- partij. JgEN DUIZENDTAL JODEN, die zou den zijn ontsnapt uit Kampen voor verplaatsbare personen in Duitsland, hebben zich ingescheept op motorbo ten en in de nacht de haven van Sa lerno met onbekende bestemming ver laten.

de Stem | 1947 | | pagina 1