Ernstige malversaties Vele sprekers in Assemblee de Tokio onder water N EN plicht In Nederland volledige overeenstemming !en en >per HT bewust Twee en een half millioen voor monumenten SCHADECOMMISSIE IN HET BEVRIJDE GEBIED Leiden schenkt bomen aan Vlissingen i en bouwers 0ost=lndonesië is zich zijn Engeland ziet niets door de vingers Engeland wil Palestina verlaten ORKAAN OVER DE STAD NEW ORLEANS NEDERLANDSE VERLIEZEN Dokter uit Capellen doolgeschoten IN 'T KORT DERDE JAARGANG No. 878 ENIGING TEL. 17 Mieke?? IFHUIS g vanaf Glas- rondpa- jndverf enz. 8 Hamers 118 rollen oooooooooo f- MAANDAG 22 SEPTEMBER 1947, MacgjamoecidSn ontslagen Nederland' 1 Zwitserland 6-2 Dr. VANMOOK TERUG Honderdduizenden dakloos Nederland ziet met vertrouwen consulair rapport tegemoet" oooooo<xx>oo<>o<c><><><xx><>c>ooo Fruit in de Noordpool 13 doden, 500 gewonden VOOR HET BOUWBEDRIJF Bestrijding van wantoestanden in het Bouwbedrijf het is een meer en meer voorko mend verschijnsel dat nog niet voltooide bouwwerken worden stil gelegd, omdat de betrokken aanne mers niet over het nodige bedrijfs kapitaal beschikken, dat voor de uitvoering nodig is. PERZISCHE OLIE VOOR S.U. Fris DISTRIBUTIENIEUWS STICHTING HERSTEL ZEELAND Prachtig slot van de hulpverlening MPEA- ilm - is nten, die :e creatie Ieder be- verschij- coquette ïeim van Twee* loor den g borne ren - met ta die het en tand de beste erlijk fris K. KALK (ook bij - Levering per BLOMMAERT, Tel 79) 530-O '00OOOOOOOO ijgbaar bij de 'QQOOOOOOOO N NAMEN. Tel. 2371 Vliddelburg 516-0 iden levertijd KOEWACHT XXxXXXXXxJi - 2208 75oo speci- s eens geven, n pas; in het lijtage. beseft ler dan waard. Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A F J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J- J- M. Mes; Mr. H.*B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon.102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Een offciëlc bekendmaking van de Oost-Indonesische Regering te Makassar zegt, dat aan het licht is gekomen, dat premier Nadjamoeddin betrokken is bij onregelmatigheden Derhalve heeft de waarnemende president aan Nadjamoeddin ontslag verleend als minister van Economi sche Zaken en premier. Het officiële communiqué zegt. dat reeds vroeger in Makassar arrestaties zijn verricht in verband met corrup tie op het gebied der goederenvoor- Waarschuwing aan Bul garije en Roemenië. "pEN WOORDVOERDER van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft te Londen verklaard, dat het feit, dat Engeland de vredes verdragen met Bulgarije en Roemenië heeft geratificeerd, geenszins betekent, dat het de gedragingen van de rege ringen dier landen door de vingers ziet. Te Londen beschouwt men deze re geringen niet als een ware vertegen woordiging van de politieke mening der beide volken. De woordvoerder wees erop, dat het Hongaarse volk in twee verkiezingen zich in het algemeen verknocht had getoond aan de0ware democratie, doch hij zeide, dat men in Engeland ernstig bezorgd is over de buiten verhouding staande grote invloed der communis ten aldaar. Men hoopt echter, dat het Hongaarse volk de les der gebeurte nissen in Roemenië en Bulgarije ter harte zal nemen. Tenslotte, legde hij er de nadruk op, dat verdere daden „in flagrante strijd' met de overeenkomst van Jalta door de regering van Bulgarije en Roeme nië begaan, schending van de vredes verdragen zouden betekenen en mis daden zouden zijn tegen de Europese beschaving. ziening. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat het een netwerk van mal versaties betreft. De Regering heeft reeds vroeger te kennen gegeven, dat zij met alle kracht en middelen en zonder aanziens des persoons wil in grijpen en het thans verzamelde be wijsmateriaal heeft de regering de over tuiging gegeven, dat er drastische zuiveringsmaatregelen nodig zijn. Uit het onderzoek bleek, dat de mi- nister-president, tevens minister van Economische Zaken, bij de onregel matigheden betrokken was op een wij ze, die onverenigbaar is met de eisen van een gezond staatkundig en econo misch herstel. Dies heeft de ministerraad eenstem mig vastgesteld, dat verdere samenwer king met Nadjamoeddin onmogelijk is geworden en dat de leiding der Re gering ten spoedigste in andere han den gelegd moest worden, zodat met ingang van 20 September aan Nadja moeddin ontslag is verleend als pre mier en minister van Economische Zaken. Waarnemend premier is thans dr. Warouw (min. van Volsgezond- heid) terwijl ingenieur Sewami. de Minister van Verkeer, economische zaken waarneemt. De Regering: van Oost-Indonesië betreurt de gang van zaken ten zeer ste. Zij is er zich van bewust, dat de feiten een zware last leggen op het morele weerstandsvermogen van de nog jonge staat. Maar tevens is zij er diep van doordrongen, dat zij zich niet mag laten terughouden van de gron dige saneringsmaatregelen. De Regering van Oost-Indoncsië is er van overtuigd, dat zij door dit te doen in staat is aan het eigen volk en aan de buitenwereld te tonen, dat in Oost-Indonesië een krachtige lei ding zetelt, die zich van haar plicht bewust is en die over de vaste wil en over voldoende middelen beschikt om te beletten, dat de in opkomst zijnde gemeenschap afglijdt tot het peil van de „corruptie-staat", waarvan zij el ders het di*oeve en afschrikwekkende vborbeeld heeft gezien. (AP DE ONDERWIJSBEGROTING 1948 komen o.m. de volgende pos ten voor: f 400.000 is uitgetrokken voor subsidie aan studerende jongelui, wier vader in Overzeese gebiedsdelen het leven liet of met verlies van alle be zittingen repatrieerde; een matige subsidie kan worden verleend aan z. g. avond-lycea, waar leerlingen zich voor toelating tot een der universi teiten kunnen bekwamen ingeval zij door omstandigheden niet op de nor male leeftijd daarvoor in de gelegen heid waren; omdat te Leiden en Utrecht niet alle semi-artsen in de ge legenheid zijn onder leiding patiën ten te behandelen, wordt een bedrag van f 150.000 beschikbaar gesteld voor ziekenhuizen, die zich in verband met de artsen-opleiding beschikbaar stel len. Voor toneelgezelschappen werd 't subsidie-bedrag van 380.000 gulden ver minderd tot f 300.000; monumenten zorg kreeg daarentegen in verband met de door de oorlog ontstane achter stand 'n bedrag van f 2.500.000 toege wezen. 0O0OOO00000OO0O0OOO000O0 TAE INTERLAND voetbalwed- strijd Nederland-Zwitser- O land, Zondagmiddag in het 0 Olympisch Stadion te Amster- g dag gespeeld, eindigde in een q 6-2 overwinning voor het Ne- O g derlands elftal. Met rust was de O X stand 1-1. Een uitvoerig verslag X g vindt U op pagina 2. <jj 0 O OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO0 ^ZONDAGMIDDAG om vijf uur be- steeg Lt. G. G. van Mook met zijn gezelschap een KLM-vliegtuig van de gewone lijndienst naar Indonesië om zijn terugreis naar de Oost te aan vaarden. De landvoogd wordt verge zeld door dr. J. Ozinga. mr. Thio Thiamtjong, Chinees adviseur van de Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix cn Irene woonden het ruiterfeest bij van de Koninklijke Nederlandse federatie v. landelijke rijvcrenigingen TAUIZENDEN HUIZEN in de laagge- legen Noordwestelijke woonwij ken van Tokio zijn ondergelopen, na dat de rivier de Naka, die de laatste dagen sterk gezwollen was, een gat van enkele meters in de bedijking had geforceerd. Geschat wordt, dat enkele honderdduizenden personen dakloos zijn geworden. Eerder werd gemeld, dat 2000 mensen omgekomen zijn en 200.000 personen door grote overstro mingen en een typhoon in het gebied van Tokio hun huizen hebben moe ten verlaten. Ook 8 km. van het centrum der stad Tokio staan blank. De rivier de Naka wast circa 15 c.m. per uur. Ameri kaanse legereenheden zijn bij de eva cuatie der bedreigde en getroffen stads delen behulpzaam. het BRITSE KABINET, heeft in 'n speciale vergadering besloten het mandaat in Palestina ter beschikking tt .stellen en de 100.000 man tellende strijdkracht terug te trekken, als de V. in. niet spoedig met een uitvoer baar plan komen. Naar van betrouw bare zijde wordt vernomen, is deze beslissing, in principe genomen, daar bij rekening houdend met de moge lijkheid, van nieuwe voorstellen door de V. N., wanneer een dezer dagen de kwestie Palestina ter sprake komt. Het wordt onwaarschijnlijk geacht dat de V. N. een oplossing zullen bren gen, die Engeland alleen of met hulp van andere landen kan uitvoeren. N DE ASSEMBLEE werden Zater- - dag de debatten met onvermin derde kracht voortgezet. Als eerste spreker trad Masaryk, de minister v. Buitenlandse Zaken van Tsjecho-Slo- wakije op. Hij wees er voornamelijk op, dat het wenselijk was in de toe komst niet zozeer op do negatieve en tragische kant van de V. N. als wel op de positieve zijde te wijzen. Hij oogstte zowel bij Engeland als bij Rusland bijval, hetgeen'ons op zich zelf reeds voorkomt een bijzondere verdienste inzake diplomatieke rede neerkunst te zijn. De Fransman Bi- dault oefende critiek uit op Vysjinsky wat deze na zijn aanval wel niet vreemd gevonden zaj hebben en daar na was het woord aan de Nederlandse afgevaardigde dr. van Rooijen. Deze sprak zijn waardering uit over het plan Marshall tot Hulp aan Euro pa, evenals over de voorstellen van Marshall tot beperking van het ge bruik van het Veto. Over Indonesië zei hy: „Wij zien met ongeduld doch met vertrouwen het rapport van de consulaire vertegenwoordigers te Ba tavia tegemoet en hopen, dat er zich by het opstellen daarvan geen ver traging zal voordoen". Tenslotte voerden nog de vertegen woordigers van Libanon en Liberia het woord. Een voorstel van Argen tinië bracht een nieuwe botsing tus sen de V. S. en Rusland teweeg, nl. de herziening van het vredesverdrag met Italië, welk voorstel door Amerika werd gesteund. Gromyko verzette zich heftig, omdat bevoegdheid missen. Tot 'n beslissing naar zijn mening de V. N. hier iedere is het niet gekomen. Wel werd een besluit genomen over het plaatsen van het Veto-gebruik als agendapunt van de Assemblée. De commissie van ?ot^ ^eeft met elf stemmen tegen 2 (S.U. en Polen) en een onthouding (India) besloten het punt op de agenda te handhaven. Amerika heeft verzocht de aanvra ge van Italië voor het lidmaatschap van de V. N. op de volgende verga dering van de Raad te bespreken. Met 4 stemmen voor. 2 tegen en 8 onthoudingen werd dit punt op de agenda geplaatst. TN TEGENWOORDIGHEID o.m. van Z. K. H. Prins Bernhard als voor zitter cn voorts van de ministers van Oorlog en Marine heeft Minister-pre sident dr. Beel Zaterdag het hoofd bestuur van de Nationale Dcraobili- satieraad geinstallccrd. O "TJE ZWEEDSE regering houdt O Y momenteel benoorden de x Poolcirkel in samenwerking met O boomkwekersorganisaties proef nemingen met fruit-kruipbo- men. Men verwacht in 1959 een goede oogst van appels, peren, pruimen en zelfs perziken. De bomen worden gedwongen zich vlak boven de grond te ont wikkelen, zodat 's winters de sneeuw ze geheel bedekt en aan de bomen zijn bescherming biedt O tegen de felle Poolkoude. Des Y zomers staan de bomen volop in het zonlicht, dat hier vaak bij- O na 24 uur per dag schijnt. Dit v O principe is reeds met succes in V Siberië toegepast. q <><><x>o<><><><x><x><>o<x>oo<x><x><c><>- MEW ORLEANS, een van 's werelds drukste havens, en de nabijgelegen kuststeden zijn thans eenzaam en ver laten, nadat de orkaan, die in drie dagen tijds over honderden kilometers van de kust van de Golf van Mexico de Caraibische Zee en Florida ver woestingen heeft aangericht, dwars over het gebied is gegaan. Gemeld wordi dat hij zich landinwaarts be weegt. Hij zou zich volgens de laat ste berichten ten Noordwesten van Baton Rouge bevinden en een Noor delijke richting inslaan. De windsterk te„ die aanvankelijk 180 km. per uur bedroeg, zou echter tot stormkracht afgezwakt zijn. De haven van de Mis sissippi ziet er-volgens de berichten uit als een „woestenij".* Tnde vissers dorpen langs de kust zijn duizenden dakloos geworden. Dertien personen zijn gedood en 500 gewond. De schade, die berokkend is aan huizen en dc oogst wordt „onme telijk" genoemd. In vele straten van New Orleans ligt het puin hoog opge waaid. In Florida de meest Zuidelijke staat der V. S. wordt de schade op 20 millioen dollar geschat. Het land ten Zuiden van New Orleans is door een vloedgolf, die voor de «komst van de orkaan ontstonde voor een groot deel overstroomd. 2 gesneuveld, 7 gewond JJET NEDERLANDSE communiqué van Zaterdag meldt, dat de laatste Nederlandse verliezen bedragen twee gesneuvelden en zeven gewonden. Bij Bandjar werden 1250 Chinezen bevrijd Nederlandse troepen zuiverden gebie den^ten Zuidwesten van Soekaboemi, ten Oosten van Koeningan en ten Z.- Oosten van Bandjar. Lt. G. G., de heer Dzoelkarnain en Raden Rangga Tirta soejatna. Voordat het gezelschap zich naar 't vliegtuig begaf, had een redacteur van het A.N.P. nog gelegenheid enkele woorden met de .vertrekkende Land voogd te wisselen. Hij zeide het volgende over de hui dige stand van zaken in Indonesië: „De besprekingen in de V. S. hebben daar zeer veel ter verduidelijking van de Indonesische kwestie bijgedragen. Uit het overleg in Nederland gepleegd blijkt, dat er hier volledige overeen stemming bestaat. Ik hoop, dat de periode van inter nationale waarneming in Indië zal leiden tot verheldering van de wereld omtrent de gegrondheid van ons stand punt. Wij hopen tot een oplossing van het geschil te komen zonder de interna tionale bemiddeling te negeren". Onder de talrijke personen, die de Lt. G. G. uitgeleide deden, merkte men op de minister-president dr. L. J. M. Beel, prof. W. Schermerhorn, Max van Poll. minister L. Neher, de minister van Buitenlandse Zaken, en de Sultan van Pontianak, Hamid II. Hoewel ook bona-fide en alleszins erediet waardige aannemers tijde lijke moeilijkheden kunnen hebben, vooral in deze tijd nu aan hun fi nanciën zulke grote eisen worden gesteld, treden aan de andere kant talrijke lieden als aannemer op die menen in staat te zijn met enkele duizenden guldens bedrijfskapitaal bouwwerken van 2 a 3 ton en soms nog hoger te kunnen voltooien. Zij hopen dan op een groot erediet bij Weduwe uit Eekeren in levensgevaarlijke toestand ^E EEKEREN, gelegen in de Bel gische grensstreek, heeft zich 'n vreselijk drama afgespeeld, waar bij een dokter uit de Statiestraat te Capellen werd doodgeschoten en een weduwe ernstig door een revolver- yAN BETROUWBARE ZIJDE wordt vernomen, dat de Sjah van Perzië er bij Ghavam es Soeltaneh, de eerste minister, op heeftaangedrongen het daarheen te leiden, dat het wetsont werp inzake machtiging tot oprich ting van een RussischlPerzische olie maatschappij spoedig aan het parle ment kan worden voorgelegd. Vol gens. welingelichte kringen zal de Majhs (het parlement) een dezer da zen zijn vertrouwen in de nieuwe re gering uitspreken, waarna dan in de Joop van de volgende week de eerste- mimster het wetsontwerp zal indienen ute- n.ota van de Sovjet-Unie eme inzake de olie-overeen komst zou in „uiterst krachtige" ter men zijn vervat. Weersverwachting geldig tol he denavond: Vrij krachtig tot matig afnemen de wind tussen Noord-West en West. Vrijwel overal droog met perioden van zonneschijn. Tem peratuur ongeveer dezelfde als gis teren. °"t'er 18-41 "ur. Maan onder ~2.24 uur. Dinsdag: Zon op 6.26 „uur. Maan op 16.21 uur. HET VERKEER tussen Tandjongradja en Kajoeagoeng wordt met behulp van een veerpont onderhouden. Twee Groningers fungeren als „veerbazen- Op dc achtergrond de door brandstichting vernielde overdekte brug. schot werd gewond. Van dit drama was o.a. getuige de 16-jarige dienst bode v. d. Eynden uit Ossendrecht, die bij de weduwe in betrekking was. Enkele dagen geleden vestigde zich te Eekeren Mevr. v. d. S., geboren T„ weduwe van een politie-commissaris uit Antwerpen. Toen haar dienstbode spoedig daarna ziek werd, waarschuw de zij een dokter, die verscheen in de persoon van l. uit Capellen. De dienst bode, die boven op haar kamer lag, hoorde plotseling zes schoten en snel de daarop ijlings naar beneden. Daar trof zij een vreselijk toneel aan. De geneesheer lag dood op de grond door vijf revolverschoten getroffen en niet ver van hem de weduwe, die door één kogel bleek te zijn gewond. Onder be dreiging van een revolver dwong me vrouw haar dienstbode een fles vergif aan te reiken. Zij dronk hiervan en gaf het meisje opdracht direct de politie te waarschuwen. De vrouw is in levensgevaarlijke toestand naar 'n ziekenhuis te Antwerpen overge bracht. De politie heeft aanstonds een uit gebreid onderzoek ingesteld. Geble ken is, dat tijdens het afspelen van het drama nog een man in dc woning is geweest. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft met een liefdesdrama. Rantsoenbonnen De rantsoenbonnen van de serie E zijn na 27 September a.s. niet meer geldig. Na die datum zijn voor voe dingsmiddelen, tabak en zeepartikelen uitsluitend de rantsoenbonnen van de serie G geldig. leverancier en onderaannemer, maar ook deze bedrijven kunnen dit niet ongelimiteerd verstrekken. Het is meestal bij de laatstge noemde bedrijven die verder sprin gen dan hun stok lang is, waar de in de aanhef bedoelde wantoestan den voorkomen En daar dit de vol tooiing van de zo broodnodige bouw werken ernstig stagneert, de op drachtgevers voor nieuwe finan- tiële moeilijkheden plaatst en de betrokken architect een hoop over tollig werk bezorgt, wordt door We deropbouw, opdrachtgevers en ar chitecten naar middelen gezocht om dergelijke debacles te voorkomen. Ook een andere groep belang hebbenden, leveranciers en on deraannemers, die mede in vele gevallen de dupe worden, beslo ten hunnerzijds alle krachten in te spannen om aan deze wantoe standen een einde te maken en met Wederopbouw, opdrachtge vers en architecten te streven naar verbetering. Daartoe werden twee vergade ringen belegd, één te Middelburg voor Walcheren en dc Bevelanden en één te Terneuzen voor Zeeuwsch Vlaanderen, waarofi vertegenwoor digers van alle groepen leveranciers en onderaannemers aanwezig wa ren. In beide vergaderingen werd be sloten een Schadecommissie op te richten en aan te sluiten bij de Cen trale Schadecommissie te Utrecht. De bij deze commissie aangeslo ten plaatselijke- en Streekcommis- sies beschikken over een perfect werkende informatiedienst. Van vrijwel iedere aannemer, waar ook in het land gevestigd, kunnen zij zeer betrouwbare informaties geven. Opdrachtgevers en architecten worden dan ook geadviseerd om, vóór zij tot gunning van een bouw werk overgaan, bij de Schadecom missie te Middelburg, of bij de Schadecommissie te Terneuzen, te informeren of degene aan wie zij kei werk wensen te gunnen, finan- tiëel in staat geacht kan worden dit uit te voeren. ■Behalve voor de opdrachtgevers, architecten, leveranciers en onder aannemers is dit streven ook voor de solvabele aannemers van belang Daarmee wordt bereikt dat de on solide bedrijven, die veelal te laag inschrijven om liet ene gat met het andere te stoppen, voorgoed van de aanbestedingen verwijderd blijven, -hst fa.ssse.l Verdeling van gelden. (JET bestuur der Stichting Herstel -*■ Zeeland 1945, aangevuld met vertegenwoordigers van de Stich ting Hulpactie Scheldemonden en van het provinciaal bestuur van Nederlands Volksherstel, kwam in vergadering bijeen ter verdeling van het nog aanwezige restant van het Fonds Scheldemonden, ten be drage van 18,380. Voorts stond nog ter verdeling de reserve van de post „Kleuteronderwijs", bedragen de 7500. Laatstbedoeld bedrag werd be stemd als volgt: Biggekerke (Chr. Bewaarschool in opr.) 500, Cadzand (Gem. Be waarschool) 750, 's Heer Arends- kerke (Chr. Kleuterschool) f 250, Koudekerke (Chr. Bewaarschool) 450, St. Maartensdijk (Gem. Be waarschool) 500, Middelburg (R K. Bewaarschool) f 650, Renesse (Gem. Bewaarschool in opr.) 650 Retranchement (Gem. Bewaarsch. in opr.) 750, Rilland Bath (Open bare Bewaarschool) f 450. Scherpe- nisse (Openb. Kleuterschool in opr.) 650, Serooskerke W. (Chr. Bewaarschool) 250, Veere (Be waarschool in opr.) 900. Zierikzee (Burgerbewaarschool) 750. Tiet bedrag ad. 18.380 werd ver deeld als volgt: Aan de Stichting voor de Land bouw in Zeeland een bijdrage in de kosten van de aankoop van een veestapel voor het voorbeeld-proef bedrijf op Walcheren 5000, Aan 't Zeeuws comité tot Rehabilitatie van minder valide arbeidskrachten 4000, Aan het Kraamcentrum West-Zeeuwsch-Vlaanderen 2000, Aan de Ver. Kinderzorg te Middel burg 2000. Aan de gemeenten Aardenburg en Sluis elk 2500 voor de aanleg van een sportveld, c.q. andere sportdoeleinden 5000, Aan de Stichting Nieuw Walcheren voor de bomenaetie 380. GOUD-VERDELING rpEGEN 15 OCTOBER zal het grootste deel van het tijdens de oorlog door de nazi's in Europa geroofde goud onder de betrokken landen zijn verdeeld. De totale goudwaarde bedraagt 300 millioen dollar. Engeland en Frankrijk, krijgen hiervan het leeuwendeel. Acht andere landen, w.o. Neder land, krijgen ook nog iets. tiet FRANSE departement van Handel heeft bekend gemaakt, dat met ingang van Woensdag aan de in dustrie in geheel Frankrijk slechts 4 dagen per week electrische stroom zal worden geleverd. Particulieren zullen, twee dagen per week zonder stroom komen te zitten. (NE MEDEDELING van de Britse re- gering, dat de productie van de nieuwe series schroefloze zware bom menwerpers ter hand zal worden ge nomen, betekent in Engeland 't einde van het gevechtsvliegtuig met pro pelleraandrijving. •yOOR DE CONSUMENT stijgen de maximumprijzen voor eieren met 2 cent per stuk. Deze prijzen worden dus klasse 1, 18 ct., klasse 2 17 ct. klas se 3 16 ct„ klasse 4 15 ct., klasse 5 14 ct., klasse 6 1244 cent. De prijs verhoging geldt tot 3 Jan. 1948. ("VE ARBEIDERS der Luikse metaal- nijverheid hebben op grond van het accoord. dat tot stand is gekomen, overal het werk hervat. Het betrof hier meer dan 16.000 arbeiers. (NZAKE de Amerikaanse en Britse zone, zal de Duitse oogst naar schatting 20 a 40 pet. minder opbren gen dan werd verwacht en er zal slechts tweederde van het aardappel en vleesrantsoen kunnen worden ver strekt, terwijl het vetrantsoen met eenvierde zal worden verlaagd. ]%/(GR. PIO RISSIGNANI, particulier secretaris van Z. H. Paus Pius XII, is na een langdurige ziekte, over leden. De broeder van de overledene is gehuwd met een zuster van de Paus "WOG IN DE LOOP van 1947 zal een wetsontwerp worden ingediend voor het zuiver wetenschappelijk on derzoek. (NDIEN HET BEDRAG op de Onder wijsbegroting 1948 zulks toelaat, ligt het in de bedoeling van de Minister ook aan een Brabants Orkest een sub sidie toe te kennen. piORELLO LAGUARDIA, oud-bur- gemeester van New-York en voor malig directeur-generaal van de Unrra, is Zaterdag overleden. TTET BESTUUR van de St. Radboud- Stichting heeft besloten bij de R. K. Universiteit te Nijmegen, zo moge lijk in samenwerking met de katho lieke economische hogeschool te Til burg, een leergang voor de studie der politieke en sociale wetenschappen in te richten. In het kader daarvan wordt te Nijmegen ook een journalisten-op leiding ingericht. t\E MINISTER van Landbouw heeft besloten de winterprijs voor melk op 28 September a.s. te doen ingaan en deze vast te stellen op 17 cent. De nieuwe melkprijs voor de boe - brengt geen wijziging in de melkprijs voor de consument. TJADIO NEDERLAND WERELDOM- ROEP zendt op 28 September a.s. een programma uit getiteld: „Op Be devaart naar Onze Lieve Vrouw in 't Zand te Roermond". De uitzending begint des middags om 16.07 uur. is te beluisteren over de golflengten 16.88 19.71 en 49.79 meter en is speciaal be stemd voor Indonesië. Een herhaling vindt plaats op golflengten 25.57. 31.28 en 49.79 meter 's avonds om 21.07 uur. ZATERDAGMIDDAG arriveerde de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, een gezelschap uit de sleutelstad, bestaande uit de le den van het comité „Leiden helpt Vlis singen" en de prijswinnaars van een verloting, waarvan de opbrengst voor Vlissingen bestemd was. Ten stadhui /e vond de begroeting door het ge meentebestuur plaats in tegenwoordig heid der raadsleden. Bij uitstedigheid van burgemeester Kolff heette wet houder van Oorschot de gasten wel kom en memoreerde hoe de hulpver lening van Leiden aan Vlissingen tot stand is gekomen. Een comité werd op gericht, zodra de Leidenaars hun hon ger gestild hadden, men bezocht de Scheldestad om poolshoogte te nemen en dra vloeiden de goed» gaven bin nen. Niet minder dan acht scheepsla dingen met merendeels uitstekend bruikbaar huisraad werden geschon- k.n. Er kwam een gift van veertig duizend guld'->, welk bedrag in over leg met het gemeentebestuur van Leiden bestemd werd voor de stich ting van een medisch centrum. En alsof dat alles nog niet genoeg was komt men nu nog wat aanbieden. HULP EN VRIENDSCHAP. Yjyat dat was maakte wethouder v. Schaik bekend. De Leidse bur gerij. opgewekt door de steeds actiever wordende Zeeuwse vereniging in die stad. besloot aan de aangenomen doch ter de passende verfraaiing ten ge schenke aan te bieden in de vorm van een gift voor de herbeplanting der stad. De inzameling leverde een be drag op van 4138,25 gulden op, het geen overeenkomt met rond zestien honderd bomen en struiken. Daarme de, aldus de heer van Schaik, zal de hulpverlening moeten eindigen, maar de vriendschapsbanden, welke daar door zijn gesmeed, zullen blijven be staan. Wethouder van Oorschot dankte it hartelijke bewoordingen voor het ge schenk. Spreker sprak ook zijn blijd schap uit over de terugkeer der maat schappij „Zeeland" en wilde de re gering bij deze eerste officiële gele genheid openlijk dank zeggen voor haar besluit. Nadat de gasten van thee waren voorzien maakte men een tocht naar Westkapelle. Zondagmorgen maakte men een wandeling door de stad. Des middags keerde men naar Leiden terug. Terneuzen Raadsvergadering Door de heer Henry werd geïnformeerd naar de in Terneuzen voorkomende parathyphus. De voorzitter deelde mede, dat het onderzoek nog niet beëindigd was. De heer Colsen R.K. gaf van een en an der de schuld aan de bedrijfsschap voor Vee en Vlees. Volgens hem be horen geen D koeien voor de distri butie bestemd te worden. Het ware beter, dat door de slagers zelf ge slacht werd, betoogde hij.' De heer Weststrate kreeg eervol ont slag als onderwijzer aan de O.L.S., in zijn plaats werd benoemd de heer P. Vreeke uit Goes. Als leraren aan het lyceum werden benoemd de heren Dr. C. A. Campagne en Dr. J. v. d. Briel. Uitvoerder van de dienst van gemeentewerken werd de heer P. Smolders. Bij de benoeming van een commissie van advies ingevolge de Woonruimte- wet 1947 vond de heer Henry het on juist, dat op de voordracht een der wethouders voorkwam. De voorzitter was het hiermee niet eens. In de com missie voor Terneuzen werden benoemd M, de Vos, D. de Bruyne, W. Wete- rings en J. v. Wijck benevens zuster M. Commijs, in de commissie voor Sluiskil G. Kooman, R. de Waal, C Vermeulen, F. Clemminck en T. Huls man. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde raadslid de heer J. de Vries, werden goedgekeurd. De heren Colsen en de Waal wens ten, dat tijdens de kermis te Sluiskil geen feestelijkheden te Terneuzen zou den worden georganiseerd. De voor zitter zegde toe hieraan de nodige aandacht te zullen wijden.

de Stem | 1947 | | pagina 1