EINDELIJK DE KERN Zware straf geëist voor daders Het gouden priesterfeest van Kard. van Roey Vysjinsky maakte de fout van zijn leven Overstromingen in Japan De noodlottige surprise Record met de dood betaald Nieuws over Indonesië Mutaties in Brits Kabinet Reoraanisatie K. v. K. en Vestigingswet IN HET GROTE FORMAAT Zeeuws Technisch Instituut jubileert DERDE JAARGANG No. 877 ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1947 Russisch Imperialisme in V.N. DE GEWAARSCHUWDE DEMOCRATIE KAN ZICH VERWEREN „Nu ben ik een gewone moordenaar" 2.000 dodenmjOÖOdaïclozen Gedetineerden namen hun kans waar Warm Arabische Landen gevechtsklaar IN 'T KORT WILDE ZWIJNEN Zl] VIELEN VOOR HET. VADERLAND Nog dit jaar verkiezingen De gaande en de komende man J Pontificale H. Mis met vier Kardinalen Conferentie der 16 nadert zijn einde Enige particuliere M.T.S. in Nederland Het instituut stelde een eigen1 examen in waarvoor de leerlingen in drie jaar werden opgeleid en maakte zt tevens klaar voor het examen techn. ambtenaar Rijks-Waterstaat dat ln Den Haag wordt afgenomen. Sluis krijgt een Seminarie Aan onze adverteerders Uitgave van de „Stichting De Stem". Commissie van Toezicht: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes;' Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 én f 0.60). Incasso wordt berekend. TN EEN AL TE OPENHARTIG requisitoir heeft de Sovjet-afgevaardigde Vysjinsky getracht het politieke doopceel van Amerika te lichten, toen hi.i eergisteren in de Assemblée na een hartstochtelijke rede een viertal resoluties indiende. De term ..al te openhartig" betekent in deze gedachten- gang. dat het voor de Sovjets nog lang niet het juiste ogenblik was „zich in de kaart te laten kijken", hetgeen nu met alle gevolgen van dien is ge beurd. V\e ingediende resoluties hadden de volgende inhoud: 1. De UNO veroordeelt de misdadige oorlogspropaganda, die naar een derde wereldoorlog leidt. 2. De UNO is van oordeel, dat op aanstichting -van oorlog de doodstraf dient te worden gesteld. 3. De UNO acht deze propaganda èen schending van de aangegane ver plichtingen. 4. De UNO acht het noodzakelijk, dat atoomwapens buiten de wet wor den gesteld. TJehalve deze vier resoluties heeft Vysjipsky nog veel meer gezegd. Hij was van oordeel, dat het gebruik van het Veto-recht, door Amerika als „misbruik" betiteld, door de S.U. al leen maar was aangewend om de kleine naties te beschermen. Hij be schuldigde Engeland en Amerika er van te zijn afgeweken van de grond slagen van de UNO. Hij wees erop, dat deze beide landen een economi sche expansie nastreefden (hetgeen waarschijnlijk juist is, maar evenzeer opgaat voor de S.U.l en eiste, dat de Britse troepen uit Griekenland en de Amerikaanse troepen uit China zou den worden teruggenomen. Tenslotte zou de Iraanse kwestie van de agenda der Veiligheidsraad moeten worden geschrapt. Vooral met de laatste eisen komt de aap uit de mouw: maar al te graag zou Rusland in het Midden-Oosten vrij spel krijgen; daar immers huist de olie en tevens de basis voor een machtspositie van de Westerse mogendheden, Engeland voorop, wel ke Rusland als een permanente be dreiging aanvoelt. Marshall heeft met zijn „tweede plan" getoond het Rus sische gevaar volledig te beseffen, hij zag ook het misbruik van het Veto recht als een machtig wapen tegen de wereldvrede en daaruit heeft hij zijn conclusies getrokken. Hoewel afgevaardigde Vysjinsky be sefte, dat h\j in een veld vol voetan gels en klemmen terecht kwam na de rede van Marshall en zich dus haastig- lijk van de lijst der sprekers in de Assemblée liet schrappen om overleg met Moskou te kunnen plegen, heeft hij zich uiteindelijk toch aan een ful minerende rede gewaagd, waarvoor wij hem overigens niet anders dan dankbaar kunnen zijn. Onomstotelijk immers is komen vast te staan, dat Rusland niet van zins is, om ook maar een duimbreed af te wij ken van de weg naar een communis tisch imperialisme: om dat te berei ken wil Moskou desnoods ook de zwaarste offers brengen. Waarschijn lijk juist op tijd hebben de democra tische staten de gelegenheid dit ge vaar in volle omvang te doorzien, maatregelen te nemen en aan het mis dadige streven paal en perk te stellen Chili, China, Australië, de Philippij- nen en Canada hadden reeds de gele genheid een positief standpunt bekend te maken; maar dat was voor de rede van Vysjinsky, Atoombommen en nog iets meer conferentie bijeen te roepen om het veto-recht afgeschaft te krijgen. Vooral het gebruik van het veto bij de stem ming over toelating van nieuwe leden van de V.N. achtte hij ongeoorloofd en naar zijn mening behoorden lan den als Ierland, Portugal, Transjor- danië en Oostenrijk toegelaten te worden. Als middelen om misbruik van het veto te vermijden gaf hij aan: 1. een beslissing van de Raad moet met een meerderheid van driekwart der stem men worden genomen; 2. elke mo gendheid kan tegen zo'n beslissing in verzet gaan en een permanente com missie beslist dan weer met twee-der- de meerderheid of het protest al dan niet Wordt aanvaard. Na Acre sprak de vrouwelijke afge- Vysjinsky wordt door Gromyko begroet; in hun midden de dochter van Vysjinsky. vaardigde van India, die voornamelijk opkwam voor een beperkt, gebruik van het veto-recht. Harry Lawrence, de afgevaardigde van Zuid-Afrika, sloot zich aan bij de critiek op het gebruik van het veto en de Zweedse Minister van Buiten landse Zaken. Oesten Unden, drong aan op toelating tot de V. N. van alle landen, die zulks hebben verzocht. De Griekse afgevaardigde, Dendra- mis, wees er op, dat de hulpverlening door Engeland en Amerika op ver zoek van Griekenland geschiedt- Wit- Rusland schaarde zich achter Vysjinsky en merkte op „Laat ons niet vergeten, dat atoombommen aan de ene zijde kunnen beantwoord worden met atoom bommen aan de andere zijde en nog iets meer". Deze openlijke bedreiging laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Maar nogmaals, we kunnen Rusland slechts dankbaar zijn voor de open lijke woorden. Het is immers beter tot de kern van dc zaken te kunnen door dringen, dan zich te verliezen in de schemerige spelonken van een poli tiek van afwachten en halve waarhe den, van uitwijken en toegeven om tenslotte in een moeras van conflicten en misverstanden terecht te komen, waaruit de geringste aanleiding kan uitgroeien tot oorzaak van een wereld oorlog, verschrikkelijker dan de twee voergaanden. TAE AUDITEUR-MILITAIR van de Krijgsraad te Velde west, mr. dr. J. Baak, eiste na een requisitoir van twee uren een gevangenisstraf van 15 jaar en drie maanden tegen kapitein F. J. J. Baron van Heemstra, tegen sergeant A. T. de Boer een gevange nisstraf van-elf iaar en 6 maanden mët-.aftrek van voorarrest, tegen kor poraal J. P. J. Peterse negen jaar met aftrek van voorarrest en tegen sol daat J. J. H. van Haastrecht eer ge vangenisstraf voor de tijd van een jaar onder aftrek van voorarrest we gens moord, doodslag, poging tot moord, uitlokking, uitlokking en me dedaderschap van het misdrijf, weder rechtelijke vrijheidsberoving, mede daderschap tot voornoemde feiten e. d. Bij de eis werd tegen ieder dezer vier verdachten ontslag uit de dienst en ontzetting van het recht bij de ge wapende macht te dienen, gevraagd. De beklaagden W. F. Sleper en J. G. Haakmeester hoorden ieder een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen en J. Burghout 8 maanden gevangenisstraf, wegens medeplichtigheid bij het ont voeren van de hotelhouder v. Rijs wijk, uit Renkum. Tegen beklaagde S. W. Hogerhuis werd wegens mede plichtigheid bij de ontvoering van v. Rijswijk en aan de mislukte aanslag op het slachtoffer Boer bij de Vogel- baan te Loosduinen vier jaar gevan- N„ genisstraf geëist met aftrek van voor leze ede kwamen er ook praeti- arrest, ontslag yit de dienst en ont- sche dingen voor de dag: allereerst zetting van de bevoegdheid bij de ge bet verweer van de Argentijnse af- wapen macht te dienen. Bekl. A. gevaat digde. Jose Acre, die middels I Tigchelaar hoorde wegens verzwijgen een resolutie heeft voorgesteld een Ivan de wetenschap, dat de aanslag ^MERIKAANSE VLIEGTUIGEN heb ben levensmiddelen en medica- meuten uitgeworpen voor 350 passa giers van een trein, die sinds vier da ger tengevolge van overstromingen te Ilsjinoseki (Noord-Hondo) geisoleerd zijn. Het water, dat de trein omringt is thans aan het teruglopen. Toen het water zijn hoogste stand bereikt had waren de reizigers gedwongen boven op de wagons te klimmen. yRIJDAGMORGEN omstreeks kwart voor tien zagen twee gedetineer den uit het kamp Vught, werkzaam 'aan de kabellegging van de telefoon in de Grotestraat te Waalwijk kans te.ontsnappen. Het was ter hoogte van het postkantoor, waar zij door een steegje dat naar de Lomerdijk loopt hun kans Hfcbben waargenomen. Het zijn de gedetineerden: voorman van Leeuwen afkomstig uit Zoetermeer en Boers die statenloos is. cersverwachtig: geldig: tot he denavond; A rÜ algemene ochtendmist of nevel. Daarna wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien. Hier en daar vergezeld van onweer. -Zwakke tijdelijke matige wind uit Zuidelijke richtingen. Zeer warm voor de tijd van het jaar. Zon onder 18.46 uur. Maan on der 21.07 uur. Zondag: Zon op 6.22 uur. Maan op 14.29 uur. Zon on der 18.42 uur. Maan onder 21.40 uur. Maandag: Zon op 6.24 tiur. Maan op 15.30 uur. Nieuwe overstromingen bedreigen evenwel de niet-gebombardeerde Noordwestelijke buitenwijken van To kio, waar een half millioen mensen wonen. Met de evacuatie van vrouwen en kinderen is reeds begonnen. 35.000 bewoners van Itsjinoseki, die reeds dagen op daken en in bomen vertoeven zijn ook per vliegtuig van het nodige voorzien. Volgens officiële cijfers van het Ja panse ministerie v. Binnenlandse Za ken zijn gisteren 644 personen ver dronken. De overstromingen zijn ver oorzaakt door een tyfoon. Van geallieerde zijde wordt het aan tal mensen, die het leven verloren, op 2000 en het aantal daklozen op 200.000 geschat. JJE MINISTERS van Buitenlandse u Zak?!1 _,vari dt! Arabische landen, hebben heden op een vergadering in Libanon besloten de Pafcstijnse Ara bieren zoveel mogelijk te steunen, wanneer de V. N. de aanbevelingen van haar commissie van onderzoek inzake Palestina aannemen. De ministers hebben de voorstellen aangenomen, gedaan door de eerste- minister van Irak. Zij luiden als volgt: de Arabische Landen zullen een iti krachtige termen vervat memoran dum aan Engeland en de V. S. over handigen. waarin wordt verklaard dat bij aanvaarding door de V. N. van de aanbevelingen van de commissie van onderzoek de Arabische Landen on- middellyk het geheime besluit, geno men op hun vorig jaar te Bloedan ge houden conferentie, ten uitvoer zul len brengen. Voorts zullen de Ara bieren in Palestina worden geholpen by de verdediging van hun vader land. werd voorbereid, zes maanden tegen zich eisen. Sprekende over de persoonlijkheid van ieder der beklaagden zeide Mr. Baak, dat van Haastrecht het onbe nullige jog was, dat de consequen tie van zijn daden niet heeft kunnen begrijpen. Peterse is een keurige vent een dapper soldaat zoals dit in 1940 bleek. De Boer, een bekwaam ille gaal, een goed soldaat, was een drij vende, motorische kracht, een beze tene voor recht en vrijheid. Mr. Baak kan zich haas# niet voorstellen, dat kapitein Baron van Heemstra, een officier, een man van goede 'familie en van goed gedrag, zich in zijn on tevreden geestesgesteldheid heeft kun nen laten gaan. Hij was, aldus de auditëur, de boze, duivelse geest op de achtergrond, die zich bediende van de ten volle op hem vertrouwende Peterse en de Boer. Het T"at buskruit, de Boer en Peterse werden misleid. Zij hebben onvoorwaardelijk ge loofd, dat de uitvoering der plannen door hogerhand werd gedekt. La ter is de Boer gebleken, dat hij van Heemstra niet kon vertrouwen, ge tuige zyn uitspraak: „Ik dacht een gTEEDS MEER ZWIJNEN, gro te en kleine, trachten clandes tien vanuit Duitsland over de Ne derlandse grens te komen. Hoe wel de borden met „Wer weiter geht wird esrschossen" verdwenen zijn, kunnen zij er op rekenen, dat hun hier de kogel wacht. 1EYLON ZAL, aldus de vice-voor- zitter van de Ministerraad van Ceylon tegen Februari van het vol gende jaar volledige vrijheid genie ten. Het eiland zou volgens hem geen deel meer uit behoeven te maken van het Imperium. TAE LANDARBEIDERS van de Po- vlakte hebben besloten, nadat zij elf dagen gestaakt hebben, het werk te hervatten, om de rijstoogst te'red den. Dc staking wordt weer begomien als de rijstoogst binnen is. TN ZES WEKKEN TIJD beeft Hoens broek een HBS gebouwd! De school is niet groot, maar telt toch o.a. een directeurskamer, zes klaslokalen en een conciergekamer. Er is maar één verdieping. DODJONEGORO op O.-Java is ge teisterd door een typhoon, waar door een schade is aangericht van 600.000 gulden. JpRANKRIJK zal van het Internatio nale Monetaire Fonds een bedrag van 75 millioen dollar ontvangen. AT EDERIAND heeft in het kader van het Amerikaanse suikercontract met Cuba 20.000 ton Cubaanse suiker gekocht tegen 4 4 dollarcents per lb. TJET FRANSE militaire bestuur in Baden-Baden heeft besloten van de Franse sector van Berlijn een af zonderlijke staat'te maken, zodat ver tegenwoordigers uit deze sector alle internationale bijeenkomsten kunnen bijwonen. TAE OUD-BURGEMEESTER van Am sterdam, E, J. Voute, zal 17 No-' vember a.s. en de Joden-verraadster Ans van Dijk 24 September a.s. voor de Bijz. Raad van Cassatie terecht staan. goed werk te doen en nu ziek ik, dat ik een gewone moordenaar ben". Onder ademloze spanning van de vele aanwezigen, onder wie de Secre taris-Generaal van het Ministerie v. Oorlog en tal van hoge officieren, sprak de auditeur-militair mr. dr. J. M. J. Baak daarna zijn negen eisen uit De verdedigers, die vervolgens hun pleidooi hielden, brachten verder geen nieuwe gezichtspv „ten naaf voren. TAE BEKENDE Franse diepzee- duiker Maurice Argues, leider van een team voor onderzoekin- gen onder water, is in een zieken huis te Toulon overleden, nadat hij getracht had het afdalingsre cord op zijn naam te brengen. Tijdens een duikproef ter hoog te van Kaap Cepet nabij Toulon, waarbij hij in 4 minuten en 25 seconden tot een diepte van 120 M. afdaalde, liet hij weten, dat hij weten dat hij het vorige record gebroken had. daar men verder niets meer van hem vernam, werd hij opgehaald en bleek bewuste loos te zijn. Het Europese record van de Zweedse ingenieur Arne Zetter- man dat in 1945 gevestigd werd, is door Fargues met 10 meter verbeterd. 't vorige record gebroken had, daar men verder niets meer van hem vernam, werd hij opgehaald en bleek bewusteloos te zijn. Duur betaalde 10 meter of zouden er nog dwazen zijn, die dit heldhaftige sportbeoefening dur ven noemen? /AVER DE AFGELOPEN WEEK wer- den uit Indonesië o.m. de .volgen de verliezen gemeld: Korp. Mar. L. J. Dor, afkomstig uit Breda, gesneuveld op 13 Sept. 1947. Opperwachtmeester J. J. Bakker, afkomstig uit Breda, gesneuveld op 8 September 1947 te Garoet. Sold. J. C. Jansen, afkomstig uit Goirie, gesneuveld op 8 Sept. 1947 te Tasikmalaja. Sold. J. Th. Ossenblok, afkomstig uit Roosendaal, gesneuveld op 8 Sep tember 1947 te Garoet. TNFORMEREND tei bevoegder plaat- se vernamen wij hedenmorgen, dat het inderdaad in de bedoeling der re gering ligt om zeer spoedig een wij ziging voor te stellen van de grond wet. Hierdoor worden' Kamerontbin ding en daarop volgende nieuwe ver kiezingen noodzakelijk. Wanneer de grondwetswijziging ter tafel wordt gebracht is nog niet juist bekend. Men neemt evenwel aan, dat het dit jaar zal zijn, teneinde de re sultaten van de Ronde Tafelconferen tie met de Nederlandse Antillen en Suriname reeds in grondwettelijk ver antwoorde vorm te kunnen gieten. VTOLGENS een republikeinse bron, dreigt in. Oost-Indonesië een ka binetscrisis te ontstaan. Tahija, de O.- Indonesische minister van Voorlich ting, zou zijn ontslag overwegen. TAE N.V. PHILIPS' Gloeilampenfa- brieken hebben de beide staten O.-Indonesië en West-Borneo geadop teerd. TAE BRITSE en Amerikaanse con- suis, die op republiekeins gebied rondreisden, hebben hun inspectie- toch plotseling onderbroken en zijn onderweg naar Batavia. TAR. VAN MOOK zal Zondag a.s uit Nederland naar Batavia vertrek ken. President Soekawati zal vandaag voor een kort verblijf naar Parijs ver trekken en vandaar uit naar Batavia terugkeren. TAE FRANSE en Belgische militaire deskundigen, die de consulaire commissie zullen assisteren, zijn op Kemajoran gearriveerd. Vandaag wor den te Batavia de Amerikaanse mi litaire waarnemers verwacht. Waar schijnlijk zal hun aantal uit 8 bestaan TfERMOEDELIJK zal binnen veertien dagen de Britse Eerste Minister, Clement Attlee, kabinetswijzigingen aankondigen, die van ingrijpender aard zijn dan elke mutatie, die tot dus ver in het Britse Kabinet heeft plaats gehad. Men neemt aan, dat Attlee, Bevin, Morrison, Cripps en Dalton gehand haafd blijven. Er zijn, aldus Reuter, vele aanwijzingen voor de verwijde ring van een aantal ministers maar het is niet bekend, wie hun plaatsen zullen innemen. 2EER BINNENKORT is een wetsont werp te verwachten, dat belang rijke wijzigingen zal inhouden voor de organisatie der Kamers van Koop handel. Tevens kunnen belangrijke wij zigingen tegemoet worden gezien in de Vestigingswet Kleinbedrijf. Eveneens zal een wetsontwerp wor den ingediend houdende afschaffing van het cadeaustelsel. vyE ZIJN VANDAAG groter geworden en worden toch niet groter. We hebben het tot nu toe in de breedte gezocht, thans gaan we het in de lengte beproeven. Er zullen lezers zijn, die zich daarover voluit verheugen. „Nu wordt het net echt!" Er zullen lezers zijn, die met een beetje spijt en weemoed het oude formaat en de oude indeling zien verdwijnen. Eerlijk gezegd, hebben wij ook een beetje last van die spijt en van die weemoed. Er zitten aan „het kleine krantje voor ons herinneringen vol strijd en avontuur. Eerst toen „De Stem" nog onder gronds zat, daarna toen het heel kleintjes de kop opstak uit de vrij heidsakker. Wat was het een :ijd, toen we op wilde jacht moesten naar papier, om ons zakdoekformaat en onze luttele oplaag tenminste veilig te stellen! We waren toen zelfs blij met een rol vetvrij boterhammen- papier. Langzamerhand werden de toestanden op dit gebied wat meer geórdend, maar schraalhans bleef papierdistributor. Feitelijk is hij dat nu nog. Er is door de Overheid geen al te royale opvatting getoond nopens de noodzaak van ruime volksvoorlichting door middel van de dagbladpers. Top-prioriteit geniet het krantenpapier nog niet bij de deviezen-grootmachtigen. Nu we de gevel twee keer zo groot ma ken, moeten we het huis met de helft versmallen. Maar door die gevel- vergroting staan we toch beter gereed voor de tijd, dat het getij ten gunste keert en weer een normaal krantenhuis mogelijk wordt. In het overspringen op het, nieuwe formaat zit de dartelheid der goede ver wachting. Vandaar dat we ons ook kunnen verheugen met de zich verheugenden. Het is een datum in de geschiedenis van de jonge „De Stem" gelijk het een datum is in het leven van een knaap, als hij voor het eerst de lange broek aantrekt. Spoedig zal niemand hem er meer op aankijken, omdat ze hem zo goed staat.Zo zij het. /ANDER GROTE BELANGSTELLING is te Mechelen het gouden priester jubileum van Z. E. Kardinaal van Roey gevierd. De stad bood een feestelijke aan blik. Van de St. Romboutstoren wap perde de nationale driekleur naast de pauselijke vlag. Alle officiële gebou wen en duizenden huizen waren even eens bevlagd. Stadsbeiaardier Staf Nees bespeelde het carillon. Morgens werd in de Metropoli- taankerk een pontificale H. Mis van dankzegging opgedragen, waarbij as sistentie werd verleend door Kardi naal Micara uit Rome, Kardinaal Su- hard, aartsbisschop van Parijs en Kar dinaal Dr. de Jong, aartsbisschop van Utrecht. In de kerk waren eveneens aanwezig Koningin Elizabeth en ver tegenwoordigers van het diplomatieke corps. De Nederlandse afvaardiging stond onder leiding1 van mr. dr. F. Houben, Commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg en mr. Michiels van Kessenieh, burgemeester van Maas tricht. De plechtigheid werd opgeluis terd door het St. Romboutskoor, on der leiding van Mgr. van Nuffel, Na afloop begaven de autoriteiten zich naar de feestzaal van het Klein Seminarie, waar een academische zit ting plaats vond. Het welkomstwoord werd gesproken door Minister van Staat Dr. F. van Cauwelaert. Deze dankte in het bij zonder Koningin Elizabeth voor haar aanwezigheid bij dit huldebetoon en gaf uiting aan de gevoelens van ge hechtheid van de katholieke bevol king var België aan het Koningshuis. Mgr. Cento, de pauselijke Nuntius, deed voorlezing van een Breve van Z.H. de Paus, waarin deze Kard. van Roey gelukwenst met zijn gouden priesterjubileum. Vervolgens las de he*r van Cauwe laert de eigenhandig geschreven brief van Koning Leopold aan Kardinaal v. Roey voor. Mgr. van Cauwenbergh, hulpbis schop van Mechelen, sprak uit naam van de priesters. VWEDEN EN ZWITSERLAND heb- ben heden hun bezwaar ingetrok ken tegen het deel van het economi sche rapport inzake het plan-Mar shall, waarin wordt aanbevolen een permanente organisatie in het leven te roepen voor toezicht op de uitvoe ring van het plan. De weg was dus thans vrij voor de unanieme goedkeu ring van het betrokken deel van het rapport. Het gehele rapport zal wor den goedgekeurd op de slotvergade ring van Maandag a.s. 2 H. PAUS PIUS XII heeft in ant woord op een boodschap der ka tholieken van Keulen gezegd, dat ieder die voedsel over heeft dit naar Duits land moet zenden. TIET NEDERLANDS COMMUNIQUE meldt, dat de Nederlandse ver liezen gisteren bedroegen 5 gesneu velden en 23 gewonden. TAE HEER H. A. LUNSHOF, zal op Woensdag 1 October a.s. te 11.30 uur voor de Vierde Kamer van de Arrondissementsrechtbank te Amster dam terechtstaan, omdat hij gewei gerd heeft, de naam te noemen van. degene, die hem de notulen van Linggadjati heeft verstrekt. Voor die weigering beriep hij zich op het jour nalistiek beroepsgeheim. Uet Z.T.I. te Goes, is geen instelling die vaak dc trom roert. Rustig gaat het zijn gang om op gezette tij den vakbekwame waterbouwkundigen „af te leveren". Bij gelegenheid van zijn zilveren jubilé wilde het echter uit de beschei den schaauw in het licht der publi citeit komen welke gelegenheid de pers dankbaar aangreep. Zo hadden wij dan een onderhoud met de directeur, de heer W. v.d. Hooft die ons enkele dingen uit de geschie denis van ziin instelling meedeelde. Het Z.T.I is als een Zaterdag™td- oagcursus begonnen in de Goese Am bachtsschool. De groei £es leraren, de heren W. v.d. Hooft M. d. Looff, M vd. Meulen Bosma B. Mudde, P. Kakebeeke en C. Heule waren de oprichters, waarvan alleen eerstgenoemde overbleef. Deze Zatet- dagmiddagcursus leidde de leerlingen in twee jaar op voor het diploma Wa terbouwkundig opzichter Voor Zeeland cn viel terstond in de smaak bii d jongelui, die in het omspoelde Zeeland iets voor de Waterbouw voelde. Me zestien leerlingen werd begonnen en dit aantal breidde zich van lieverlee uit. De grpei en ook de toenemence eisen, maakte in 1929 een reorganisatie nodig. Het besluit viel om zelf een school te bouwen en ee'n dagcursus te begin nen, om daardoor de leerlingen beter te praepareren.. Een burgerlijke maatschappij werd aangegaan en men speelde het klaar om zonder eén cent subsidie van rijk of provincie de school te bouwen en tot op heden te exploiteren, een daad, die te voren en nadien nooit gesteld is in Nederland. Eigen examen Momenteel wordt het Instituu bezocht door 52 leerlingen uit alle delen van Zeeland en in de loop der jaren werd aan 400 jongemannen het diploma uitgereikt. De directeur wordt terzijde gestaan door vier leraren en de kwaliteit van het onderwijs is zo dat de geslaagden terstond geplaatst worden. Vele in stellingen en diensten trachten reeds vóór de examens beslag te leggen op de candidaten daarvoor. Het jubileum yandaag, Zaterdag 20 Sept., wordt op bescheiden wijze het zilver be- staansfeest gevierd. O.m. is in de Prins van Oranje een tentoonstelling van werkstukken ge arrangeerd, die 's-middags half dr'.e door de burgemeester geopend gaat worden. Hierop hopen wij nog teiug te komen Naar wij vernemen zal binnenkort te Sluis een seminarie geopend worden het eerste in W. Zeeuwsch Vlaanderen pat zal staan onder leiding van re Reguliere Kanunniken van St, Augus- tinus. Door deze vestiging doel deze, in ons vaderland eertijds zo beroemde Orde na, een :neer dan vier eeuwen lange onderbreKing weer haar intrede in ons land. Binnenkort hopen wij 'u nader te kunnen inlichten over de oorsprong, bloei en het doe! van deze Orde Het spreekt van zelf dat men in Zeeuwsch Vlaanderen zeer verheugd is over deze nieuwe Stichting, waar door 't vóór zijn jongens mogelijk wordt, in eigen omgeving hun priester studies te kunnen maken. We verwachten dan ook dat deze Stichting, die ongetwijfeld, in tflt door de oorlog zo zwaar beproefd ge bied met grote moeilijkheden te kam pen heeft, zich zal mogen verheugen in een grote belangstelling en veel zal mogen bijdragen tot de bloei van 'c katholieke leven in Zeeuwsch Vlaanderen. In verband met de verbieding van onze tekstkolommen zijn onze tarieven voor Reclame- Annonces (Ingezonden Mede delingen! met ingang van heden dienovereenkomstig ge wijzigd. DE DIRECTIE

de Stem | 1947 | | pagina 1