Opening der Staten Generaal Troonrede kondigt vele ontwerpen aan „Vrije Republiek binnen Gemenebest" Rscioraatsoverdracht te Nijmsgen Duitsland in de branding Distributienieuwtjes Millioenennota toont tekort van 2'1/, milliard Hulp aan Griekenland Koeler Prinses Juliana naar Oudenbosch Twee uitspraken één gedachte LIEVER PARIJS DAN TRIEST SPLITSING VAN WONINGEN Verzorging van oorlogsslachtoffers DERDE JAARGANG No. 874 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. t. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGE-NHORST; Mr. Dr. A. J J M MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) SS« P kwartaal; per post 4.25; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent Postrekening 276.841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1947 UITGAVE s wïICHTING „DE STEM" Waarn.-dlrecteur: P. J ALBERTS, Hoofd redacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuws- redacteur: W. GROFFEN. Vllssingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102; Bijbureau Oostburg, Nièuw- straat 22, telef. 35; Zébuwse Eilanden Bureau Goes. Woststngel 75. tel 2236 Red. N J. KARKOF TJET WAS GISTEREN eigenlijk geen Prinsjesdag, nu niet H. M. maar Minister-President Beel van het Paleis Noordeinde vertrok, om naar de Ridderzaal te rijden en daar de Troonrede voor te lezen. De belangstelling bij het Paleis en op het Binnenhof was ook geringer dan anders. In de Ridderzaal zelf was het weer een- geflonker en beweeg van uniformen en ridderorden. Het corps diplomatique en hoge autoriteiten waren in groten getale aanwezig. Van de mi nisters ontbraken alleen Jonkman en Huysmans. Onder de aanwezi gen zag men ook de leden der Commissie-Generaal en de vertegen woordiger van Curacao, da Costa Gomez. lAe Troonrede, welke men in haar geheel elders in dit blad afge drukt, vindt, kondigde o.m. het volgende aan: Geleidelijke vermindering onzer krijgsmacht; Algemene herziening van het burgerlijk recht; Geleidelijke opheffing van de bizondere rechtspraak (tribunalen zullen eind 1947 verdwijnen, bizondere gerechtshoven in de loop van 1948); Meer effectieve bestrijding van economische delicten; Voorlopige, wettelijke voorziening inzake de verhouding tussen Rijk en Gemeenten; Partiële wijziging van de Pensioenwet; Herziening der regeling van het voorbereidend hoger- en middel baar onderwijs en van het nijverheidsonderwijs; Voorzieningen inzake het technisch hoger onderwijs; Reorganisatie van het wetenschappelijk onderzoek. Wettelijke regeling van monumentenzorg. Bescherming van het beroep en de titel van architect; Regeling van het radiovraagstuk; Wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie; Wetsontwerpen inzake het goederenvervoer te land, te water en in de lucht, inzake de zeehavens en inzake het wegverkeer; Wetsontwerpen inzake de wederopbouw; Ontwerp wachtgeld- er. werkloosheidsverzekering; Verbetering der positie van rentetrekkende invaliden, weduwen en wezen; Nieuwe wettelijke regeling van het ziekenfondswezen; Nieuwe wettelijke organisatie der gezondheidszorg; Afwikkeling van de geblokkeerde tegoeden; Wetsvoorstel inzake bijdragen in de materiële oorlogsschade. TAES MIDDAGS kwamen Eerste en Tweede Kamer in afzonderlijke vergadering bijeen. De Eerste Kamer vernam, dat Prof. Kranen burg was herbenoemd tot voorzitter. Hij hield er een hoffelijk speechje bijt Een Adres van Antwoord op de Troonrede blijft dit maal en waarschijnlijk ook volgende jaren achterwege. Een stuk traditie minder. De Tweede Kamer hield zich bezig met het opmaken van de no minatie voor het voorzitterschap.Mr. van Schaik staat natuurlijk weer nummer één. Dan volgen Mr. Joekes en de heer Emeenk. Minister Lieftinck kwam met de Begroting 1948 en de Millioenen nota aandragen. Tn die Millioenennota, waarvan men elders in dit blad uitgebreide uittreksels vindt, vallen de volgende feiten bizonder op*. De gewone dienst vertoont een voordelig saldo van 360 millioen, de buitengewone dienst een nadeljg saldo van ruim 19 millioen. Daaronder is 498 millioen voor suppletie van het landbouwfonds. Er was aangedrongen op een bezuiniging van 1 milliard. Er werd 601 millioen bereikt. Ruim 1 milliard is gemoeid met uitgaven, welke een vergroting van de productiviteit in de toekomst mogelijk maken. De bezuiniging door consumenten is weinig bevredigend. Buitenlandse hulp is onontbeerlijk om ons voor een afglijden naar een noodtoestand te behoeden. (Een beschouwing over Troonrede en Millioenennota vindt men op pag. 1 van het Tweede Blad». Een Amerikaans plan r\E AMERIKAANSE delegatie ter algemene vergadering der V. N. heeft een plan opgesteld voor een verdrag van onmiddellijke we derzijdse verdediging tegen agres sie. ondersteund door gewapende troepen van de ondertekenende sta ten. Men hoopt met dit plan twee hin dernissen te overwinnen voor het handhaven van de vrede in Grie kenland: 1. Het voortdurend gebruik ma ken van het vetorecht door de S.U. tegen elke actie om Griekenland te beschermen tegen aanvallen der Noordelijke buren. 2. Obstructie van de Sovjetdele gatie tegen het sluiten van mili- Weersverwachting geldig tot hedenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk een enkele regen bui. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid- West en West. Koeler. Zon onder 18.53 uur. Maan onder 20.05 uur. Donderdag: zon op 6.18 uur. Maan op 10.45 uur. taire overeenkomsten tussen de V. N. en leden-staten, waarmee men had gehoopt een internationale po litiemacht op te richten ten einde besluiten van de V. N. met kracht van daden uit te voeren. yOLGENS het Republikeins pers bureau Antara zal Sjahrir naar Londen reizen. Verdere bijzonder heden ontbreken. TTEDENMIDDAG om ongeveer drie uur zal H. K. H. Prin ses Juliana een bezoek bren gen aan de grote Land- en Tuin bouwtentoonstelling te Ouden bosch, waarbij zij tevens tegen woordig zal zijn bij het grote Ruiterfeest van de kringen Zevenbergen en West-Brabant, dat afgewisseld wordt door de programma's van de R.K.J.B., de B.J.B. kring Roosendaal en van de Boerinnenbond N.C.B. H. K. H. Prinses Juliana zal in de middag uit Den Haag ver trekken en via de Moerdijk naar Oudenbosch rijden, zodat het hoge bezoek door de ge meente heen komt naar café restaurant Tivoli. /aar de Prin ses de thee zal gebruiken. Aan de grens der gemeente zal H. K. H. worden verwelkomd door de Commissaris van de Ko ningin in Noord-Brabant, prof. dr. de Quay en de burgemees ter van Oudenbosch. SJARI FOEI) 1)1 S OJARIFOEDDIN heeft voor radio Djokja de berichten tegenge sproken, dat hij zou hebben ge zegd, dat de onafhankelijke en vrije Indonesische Republiek binnen Ne derlands staatsverband zou blij ven. Hij verklaarde, dat hetgeen hij gezegd had was, dat „indien de Nederlanders redelijk waren, de In donesiërs bereid zijn om met hen samen te werken op basis van de „de jure-erkenning" van de Re publiek". Op de persconferentie, welke gisteren werd gehouden voor buitenlandse correspondenten, die sinds het uitbreken der vijan delijkheden 2 maanden geleden, de eersten waren, die Djokja bezoch ten. zou Sjarifoeddin nl. gezegd hebben, dat de moeilijkheden op Java zouden kunnen worden op gelost door een compromis, waarbij de Republiek vrij en onafhankelijk zou blijven binnen het Nederland se Gemenebest. Op 17 September komt het re publikeinse kabinet bijeen om nieu we politieke grondslagen vast te stellen voor de oplossing van het Nederlands-Indonesische geschil. Waarschijnlijk zal het kabinet na de zitting een verklaring afleggen. Z. H. Paus Pius XII bezichtigt een geschenk van Spaanse Katholie ken: een groot aantal prachtig uitgevoerde kerkelijke sieraden voor door de oorlog getroffen gebieden. TAE CHILEENSE ambassadeur in Frankrijk, Fernandez, die met nog twee anderen door de sub commissie der V. N. voor het gou verneurschap van Triëst was voor gedragen. heeft verklaard dit „zeer op prijs" te stellen. Hij beschouw de het echter als zijn plicht in Frankrijk te blijven om „de tradi tionele vriendschapsbanden tussen Chili en Frankrijk te verstevigen". TVflNISTER LIEFTINCK: „Duits land is niet alleen de voor naamste bron van een groot deel van ons huidig lijden, doch vormt tevens een essentiëel onderdeel van een hersteld Europa". PROF. W. P. J. POMPE: „Het is nooit verstandig om ten aan zien van een moeilijk probleem struisvogelpolitiek te voeren. Het lijkt mij onmiskenbaar, dat Ne derland zeer groot belang heeft bij het welzijn van dit buurvolk (Duitsland)". TJet lijkt ons geen toeval, dat de minister in de bijeenkomst van het internationale monetaire Fonds en van de Wereldbank in zijn rede hetzelfde probleem heeft aangesne den als Prof. Pompe bij de recto raatsoverdracht aan de Utrechtse Universiteit. Niet omdat wij zou den denken aan een vooropgesteld plan. maar eenvoudig omdat wij met beide ten zeerste deskundige sprekers van mening denken te moeten zijn, dat het Duitsland van na de tweede wereldoorlog een christelijk-cultureel en sociaal en t ovendien een economisch probleem vormt van de allereerste orde. Daarom is het niet meer dan nor maal, dat op twee zozeer verschil lende plaatsen nagenoeg hetzelfde werd beweerd. Economisch gezien kunnen de na buurstaten inderdaad een min of meer welvarend Duitsland niet mis sen. christelijk gezien kan men toch nimmér gedogen, dat een Op het baanvak HilversumUtrecht werd proefgereden met 'n nieuw type electrische locomotief, uitgerust met vier tractie-motoren, ge zamenlijk 1900 P.K. Het gewicht van deze electrische locomotief, in Engeland vervaardigd, bedraagt 90 ton. Het ligt in de bedoeling der Nederlandse Spoorwegen, als de proeven slagen, meerdere van deze machines in gebruik te nemen. L. J. Rogier ere-doctor O IJ DE Rectoraatsoverdracht gaf Mgr. Prof. Dr. Alph. Mulders een overzicht over de gebeurtenis sen van de R. K. Universiteit in 't jaar 1946-1947 en constateerde met grote dankbaarheid, dat er thans vaart zit in onze Universiteit. Vervolgens verrichtte de nieuwe Rector Magnificus Prof. Dr. R. R. Post. onder zeer grote belang stelling de erepromotie van de Heer L. J. Rogier, op grond van zijn bijzondere verdiensten voor de wetenschappelijke beoefening der Vaderlandse geschiedenis, in het bijzonder voor zijn boeiende be schrijving van het Katholicisme in de lèe en 17e eeuw in Nederland". Het bestuur der Sint Radboud- stichting heeft besloten Prof. Mr. W. J. A. J. Duijnstee C.s.s.R., te ont heffen van zijn leeropdracht in het strafrecht bij de R. K. Universiteit. Prof. Duijnstee zal voortaan on derwijs geven in de inleiding tot de rechtswetenschap en de rechts- philosophie. Voorts is Dr. D. van Eek, tot nu toe lector in het strafprocesrecht en criminologie bij de R. K. Uni versiteit, met ingang van het stu diejaar 1947-1948 bevorderd tot ge woon hoogleraar met leeropdracht: strafrecht, strafprocesrecht en cri minologie. volk via honger en alle daarmee gepaard gaande ellende te gronde gaat, zonder dat wij daar ook maar iets tegen zouden doen. Duitsland moge dan al de oorzaak zijn van de rampen, die in de laatste decennia over Europa zijn gekomen, het heeft eerstens geen zin daar in de naaste toekomst nog een economi sche catastrophe bij te voegen eri vervolgens is de wet van „Oog om oog" reeds vele eeuwen door het Christendom overwonnen. Geen vals of misplaatst mede- 1 ij den tegenover een misdadiger, maar welbegrepen eigenbelang naast een wezenlijk religieus be wustzijn moeten de wegwijzers zijn in de naaste toekomst bij de op lossing van dit met de dag sterker op de voorgrond tredende pro bleem. Het Rijk verleent premies IJET LIGT in de bedoeling, aldus de Toelichting op de Begroting, een regeling te treffen waarbij met betrekkelijk geringe kosten een niet onbelangrijke verbetering der huisvestingsmogelijkheden zal kun nen worden verkregen. Hierbij zal een premie worden verleend als bijdrage in de kosten verbonden aan het splitsen van een woning in een dubbele woning. De bijdrage aan de gemeentes voor dit doel voor 1947 is met f 2 millioen ver hoogd. yOOR DE VERZORGING van oorlogsslachtoffers wordt in '48 bijna f 22 millioen minder aange vraagd. Een groot deel der werk zaamheden zal namelijk aan de ge meentebesturen worden overgedra gen. Tegenover deze vermindering staat êen hogere uitkering aan het gemeentefonds ten behoeve van de sanering der gemeente-financiën van 75 millioen. Meer zeeptoewijzingen Alhoewel in het algemeen voor het jaar 1948 geen rantsoenverho- gingen zijn geprojecteerd, zal zeep in dat jaar volgens de toelichting op de Rijksbegroting in iets rui mere mate ter beschikking worden gesteld. KOUSEN 4 PUNTEN. In aansluiting op ons bericht, inzake herwaardering textielpun ten kunnen we meedelen, dat da meskousen nog steeds 4 punten kosten. Alleen kousen met een „fout" worden op 2 punten gewaar deerd.

de Stem | 1947 | | pagina 1