RUHR-KOLEN Stinkend pakhuis Engeland en Amerika CONSULS-GENERAAL BESCHOTEN onder beheer van Nederland is bezorgd POLITIEK SUCCES voor De Gaulle 350 paratyphus-gevallen door vergiftigd koeien vlees was clandestiene slagerij Uitgebreide zwarte vleeshandel te Bergen op Zoom ontdekt DA™ RECHTZITTING OP DE GRENS Telepaath bedwingt Residentie-Orkest DERDE JAARGANG No. 870 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J M MES; Mr. EL. B B DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs <bU vooruitbetaling) 3.38 p kwartaal; per post 4.25; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderiana VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1917 UITGAVE -YICHTING „DE STEM" Waarn.-directeur: P. J ALBErTS, Hoofd redacteur: j J H A. BRUNA; Algem Zeeuws- redacteur: W. GROFFEN. Vllssingen; Zeeuvvsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. *.02; Bijbureau Oostburg, Nieuw- straat 22, telef. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes. Wostsingel 75. tel. 2236. Red. N J. KARHOF v y.VN GEZAGHEBBENDE ZIJDE wordt te Londen vernomen, dat de Nederlandse Regering in een nota aan Engeland en de V. S. liaar bezorgdheid heeft uitgedrukt over de toekomstige politiek der geallieerden ten opzichte van de steenkolenmijnen in het Ruhrge- bied. f Naar verluidt, legt de nota de nadruk op liet belang om te grote centralisatie, die gunstig zou kunnen zyn voor nationalistische doeleinden, te vermijden en om buitenlandse belangen veilig te stel len. Men is in Nederland bezorgd, dat de mijnen, waarvan er een geheel Nederlands eigendom is, volgens de laatste Engels-Amerikaan se voorstellen eerder onder Duits dan onder Nederlands beheer zul len worden geplaatst. TAe leiding der conferentie te Was- hington over de Ruhrkolen heeft gelijktijdig te Washington en Londen een verklaring doen pu bliceren, waarin gezegd wordt, dat de gedelegeerden het erover eens zijn hun regeringen de volgende punten inzake de Ruhrkolen voor te leggen; a. De leiding voor de productie van steenkool zou aan een Duits lichaam overgedragen moeten worden, dat verantwoor ding schuldig is aan een Brits- Amerikaans lichaam van het Mili tair Bestuur. (Dit Brits-Ameri kaans lichaam zou in de plaats ko men van een orgaan, dat nu be staat uit Britse functionarissen). b. De bizonale economische Raad zou een afdeling moeten oprichten welke zich verantwoordelijk stelt voor het juiste functioneren der bij de steenkoolproductie betrokken instellingen, zoals transport, voed selvoorziening en huisvesting. C. Er zouden maatregelen getroffen moeten worden om het niet-Duitse bezit te waarborgen, d. Voorlopig zou de eigendom der mijnen niet ar- r. getast worden. Het advies van de conferentie was, dat de overeenkomst in wer- king gesteld diende te worden zo- d.a de besprekingen hierover met Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg ten einde waren. De conferentie raadde een invoer van staal aan ter waarde van 25 mil- liocn dollar, voor herstel der uit rusting der mijnen en het trans port. De Britse en Amerikaanse leiders van de Conferentie, Sir William Strang en Willard Thorp, hebben op een persconferentie voorspeld, dat indien hun aanbevelingen uit gevoerd zouden worden, de Duitse productie vóór het einde van het jaar 300.000 ton per dag zou moe ten bedragen (voor de oorlog was dit cijfer 440.000 ton). Tenslotte spraken zij de hoop uit, dat tegen het eind van 1948 het dagelijks productiecijfer van 400.000 ton zou kunnen worden bereikt. Engeland heeft naar aanleiding v. d. programma verklaard, dat de regeling voor de Ruhrkolen slechts een economische en technische kwestie is, die losstaat van de in dustriële wederopbouw van Duits land. Hoe dit te rijmen is met het voorstel van de Conferentie om 'n voorraad staal van 25 millioen dol lar in de uitrusting van de mijnen en het transport te steken, is ons niet helemaal duidelijk, tenzij hier het beruchte addertje onder het gras zit. Een correspondent van de „Daily Express" doet vanuit Amerika de volgende mededeling: de U.S.A. eisen ongeveer de algehele economi sche controle op over West-Duits- land in ruil voor de onkosten-nota in dollars van Engeland. Een niet ongeschikte ruil, zou men zo zeg gen, tenminste voor de betrokken mogendheden, Maar Nederland is bezorgd, en terecht. Niet voor niets hebben Engeland en Amerika laten doorschemeren, dat wij erg tevreden moeten zijn, wanneer die verhoogde Ruhrkolen productie via onze havens mag ver dwijnen. Dit is een bezorgdheid voor liet welzijn van ons transito- verkeer in de vorm van een ver gulde pil, die na consumptie hoogst waarschijnlijk meer aan een kwak zalver dan aan een dokter zal doen denken. /GENERAAL DE GAULLE'S „Ras- semblement du Peuple Fran cais" (R.P.F.) heeft zijn eerste over winning bij verkiezingen behaald: in de gemeenteraadsverkiezingen te Apert (Algerië) verkregen de can- didaten van de R.P.F. de meeste stemmen. De volgende maand zijn leden van de R.P.F. candidaat voor gemeenteraadsverkiezingen in ge heel Frankrijk. De Gaulle heeft opnieuw verklaard, dat de R.P.F. geen partij is en dat zijn candida- Jen, zowei mannen als vrouwen, verschillende politieke richtingen vertegenwoordigen. OEHALVE te Terneuzen, blijkt thans, dat ook te Veenendaal een 130-tal patiën ten aan paratyphus lijdt. Het personeel, ongeveer 350 personen, van de Sajetfabriek van Gebr. van Leeuwen te Vee nendaal, heeft voor enige da gen een tochtje gemaakt naar Walcheren. In de plaats Ter- neuzen, werd de lunch gebruikt. De andere dag werd een 130- tal personen onwel en moest het bed houden. Thans blijkt, dat dit verband houdt m. de ziekte verschijnselen te Terneuzen. Tijdens de koffietafel is door het gezelschap worst en vlees genuttigd. De geneeskundige dienst te Veenendaal is in volle actie en alle voorbereidende maatrege len zijn genomen, om uitbrei ding te voorkomen. jy£ET INGANG van gisteren zijn de slagerswinkels te Ter neuzen weer opengesteld voor de verkoop van vlees, na gedurende ongeveer een week gesloten te zijn geweest. Op last van de in specteur van de volksgezondheid was te voren al het nog voor radige vlees vernietigd. Voor wat betreft de oorzaak der vergiftigingsverschijnselen is komen vast te staan, dat het vlees afkomstig was van een koe, wel ke is gekeurd door een vee-arts uit een naburige gemeente, daar de Terneuzense keurings-veearts op dat moment afwezig was. Het totaal aantal personen bij wie zich de para-typhus ver schijnselen hebben voorgedaan, beloopt ongeveer 350. DE GROTE SCHADE, ontstaan door de buitengewone droogte der laatste maanden, is zelfs nu nog niet geheel te overzien. In de N.- Oostpolder worden maatregelen genomen om een te sterke uitdroging van hiervoor vatbare gronden te voorkomen, door infiltratie met water uit het Ramsdiep. Hiertoe wordt naby de Ramspol een gro te inlaatsluis gebouwd waardoor de stand van het grondwater naar behoefte geregeld kan worden. Deze infiltratie beoogt het grondwa terpeil te verhogen, waardoor de uitdroging der gronden voorkomen wordt. een uitstekende sa- Op deze wijze kwam men. o.a. in menwerking tussen de CCD van het eiland Tholen en de Ber gen op Zoomse recherche, is men er in geslaagd in de Schoolstraat te Bergen op Zoom een clandes tiene slachtplaats te ontdekken. Gebleken is, dat daarin verschil lende koeien zijn geslacht, die op het eiland Tholen van boeren waren gekocht. Het vlees werd tegen zwarte prijzen aan Bergen op Zoomse slagers verkocht, die het op hun beurt weer tegen gel dige vleesbonnen onder hun klan ten distribueerden. J?NIGE TIJD GELEDEN viel het twee ambtenaren van de C.C. D. op, dat er iets abnormaals op het eiland Tholen gebeurde bij het vervoer van vee. Er werd daarom aanstonds een uitgebreid onder zoek ingesteld en omdat men ver moedde, dat er een spoor leidde naar Bergen op Zoom, nam men de recherche van deze stad in de arm. /GELDSTUKKEN van minder dan een frank zullen in België voortaan van brons zyn, die van een tot vijf frank van nikkel. Ver der zullen er munten in zilver worden uitgegeven van 20, 50 en 100 frank. Voor België en Neder land zijn dus ook in dat opzicht de rollen omgedraaid! I ZAAK tegen de schilder A. Th. van O. uit Lonneker, be- tfeftende het neerschieten van een Duitse grenskommies, man t t belangrijkste getuige, de beruchte Enschedese SS- en n t Ti *oerman. die nog steeds in Duitsland verblijf houdt Deze door Engelsen wordt uitgeleverd, gehoord worden. (50men U1?e wens'e echter niet op Nederlands grondgebied te df>7» a a' de leden van de rechtbank genoodzaakt waren man fn v®? aan de grens te horen. Rechts de SS-man J. J. Voer de mi e3 van de tafel, die voor de ene helft op Hollands en N.rf„ier; '1 °P Duits grondgebied staat, de leden van de l"taerl,mdsp rechtbank Een tip voor Min. Lfeftinck TTET RESIDENTIE-ORKEST gaf Woensdag 3 September het laatste seizoen-concert in het Kur haus van Schevenïngen. Daaraan zou op zichzelf niet veel merk waardigs zyn, ware het niet, dat twee solisten van wereld-repu tatie, nl. Sam Swaap en Janine Weill, by dit concert een serie ongelofelijk grove fouten maak ten. Aanvankelijk werd dit door de recensenten toegeschreven aan oververmoeidheid met als gevolg een voor solisten normaal te ach ten periodieke inzinking. Nu zijn er geruchten opgedoken, dat bij dit concert een tot nu toe onbekend gebleven telepaath in de zaal was, die in de trein naar Den Haag een weddenschap had afgeslo ten tot een bedrag van f 500: hij zou het hele concert in de war sturen! Wanneer dit geen fabeltje is, dan moeten we zeggen, dat hij de wed denschap glansrijk gewonnen heeft Janine Weill, de pianiste was zo zeer onder de indruk van de on bekende grootheid, dat zij op een gegeven moment zelfs ging vra gen welke plaats van de partituur gespeeld moest worden Dokter Tenhaeff, een bekend pa ra-psycholoog, acht het gebeurde in principe mogelijk, terwijl daar entegen een niet minder bekend telepaath, professor Roland, het hele geval humbug vindt. Hij daagt de onbekende uit het experiment te herhalen onder getuigen, op welk voorstel die mijnheer X. voor lopig waarschijnlijk moeilijk zal kunnen ingaan, omdat het Residen tie-Orkest al met gerechtelijke ver volging heeft gedreigd. We moeten overigens zeggen, dat er iets in zit, ook wanneer het op andere gebieden op groter schaal zou worden toegepast. Veronder stel eens, dat Minister Lieftinck een dergelijk „onbekend telepaath" in dienst had om bepaalde hard- nekkigen te dv, ingen wat meer belastingcentjes in de Staatskas te doen vloeien. Er zijn zelfs mensen, die beweren uit goede bron te we ten, dat de Minister voornoemd al van zijn eerste optreden af een der gelijk man op een „onbekend sa laris" in dienst heeft genomen. Wie weet is het dezelfde wel van het Kurhaus-Concert; eenmaal ver trouwd met de methode, is het ook wel een verleidelijke manier om aan de kost te komen IJIT BETROUWBARE BRON wordt vernomen, dat de Australische consul-generaal, Eaton, en de plaatsvervangend Britse consul-generaal, Lam bert, bij hun bezoek aan het Nederlandse gebied van de sec tor Malang, bij Singosari zyn beschoten. Er zijn nog geen bijzonderheden hieromtrent te verkrijgen. contact met een huidenkoopman, die de huiden van de clandestien geslachte koeien had opgekocht. De ze koopman bleek een belangrijke schakel te vormen. Verschillende speurtochten daarna ondernomen, brachten aan het licht, dat bij deze duistere zaak heel wat personen waren betrokken. Hieronder be vinden zich vier personen, die de voornaamste rollen in deze affaire hebben gespeeld, nl. A. v. d. Z., C. v. E., L. v. E., en een zekere N. in wiens pakhuis de koeien werden ge slacht. Voorts heeft er een aan deel in gehad de vrachtrijder van O. uit Lepelstraat. Deze ontving van genoemd viertal de opdracht de dieren te vervoeren. Uit hoofde van hun beroep waren de hoofd daders goed met de situatie op de hoogte. Zo was het hun bekend, dat het eiland Tholen vrij gebied is, van waaruit alleen vee vervoerd mag worden naar het grensgebied waarin ook Bergen op Zoom ligt via een controlepost aan de Thoolsebrug. Inplaats van deze weg koos men het veer bij Oud-Vos meer en zo bereikte men, zij het dan ook langs een omweg^de plaats van bestemming. Een vuile rommel. tiet is moeilijk een beeld te ge- ven van de vuile rommel, welke in de clandestiene slacht plaats werd aangetroffen. In e</a deel ervan bevond zich een paar denstal, waarin de mest hoog lag opgestapeld. Overal lagen uit werpselen van dieren en tal van ratten en muizen vonden in de afval van het vlees gretig voed sel. Als men bovendien bedenkt, dat de koeien in de warmste pe riode zijn geslacht, het vlees meestal in zakken werd vervoerd en het soms een week bleef lig gen alvorens het aan de man was gebracht, dan mag het wonder heten, dat zich nog geen ziekte verschijnselen hebben geopen baard. Tot nog toe is vast komen te staan, dat er minstens vier koeien zijn geslacht. Voor het clandestiene vlees wer den bij de slagers goede prijzen gemaakt. Zo werd voor vlees zon der been f 7 betaald, met been f 4 en voor vet f 7 tot f 8 per kg. Behalve tegen de hoofddaders is nog tegen een tiental personen, waarvan de meesten slager zijn, proces-verbaal opgemaakt. Op het ogenblik zijn 8 personen opgeslo ten. Hiervan zullen v. d. Z., C. v. E., en L. v. E. voor de Officier van Justitie worden geleid.

de Stem | 1947 | | pagina 1