STAD EN LAND Grootse plannen Kinderverlamming te Berlijn IN T KORT MEMOIRES VAN CIANO LIQUIDATIE v. d. SUIKERFABRIEK „ROOSENDAAL" Raad van Hulst Het B. A. in 1945 voor verbetering en verfraaiing M E? een sneltreinvaartje werd de omvangrijke agenda af gewerkt. In verband met de woonruimtewet werd een com missie van advies gekozen, be staande uit de heren Warnier, E. F. de Koning, A. Blommaert, H. Reuiing en J. van Dries- schie met als plaatsvervangers re heren Geerts, H. Borghstyn S. Roelands, H, Morres en J. Schalkwijk. Hierna kwamen 'n reeks voorstellen ter tafel waar bij o.a. nodig werd geoordeeld het onderwijskan de R.K. Am bachtschool voor Hulst en om streken uit te breiden. Bij het vaststellen der diverse rooilij nen oordeelde de heer E. Loc- kefeer het nuttig ook ten op zichte van de Gentsestraat 'n nieuwe rooilijn vast te stellen, Dit punt werd naar de besloten zitting verwezen De serie voor stellen ging verder en de goed keuring van de Raad stopte even bij een nieuwe crediet- aanvrage voor het verbeteren van de woning van de gasfa briek. De voorzitter beloofde echter dat deze laatste f 25(10 voldoende zullen zijn om het meest nodige op te knappen.. Men draafde verder. Het bou wen van een nieuwe gasoven en een nieuwe regeling voor de gascomforen werd goedgekeurd Geen doodkist O.Z.-VLAAMSE JEUGD NAAR MAASTRICHT. Honderden Zeeuwsch-Vlamingen zullen Zondag in Maastricht de sluitingsdag mee gaan vieren van het groot internationaal Maria-Con gros. Tegen auto gevlogen Tussen de „7 huisjes" en de ra. Hoekse brug onder Terneuzen is een motorrijder op een auto gere den. De motorrijder en de duo- zitter zijn in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Sluiskil ge bracht. TN BERLIJN zijn 38 nieuwe ge vallen van kinderverlamming gemeld. Vijf gevallen waren dode lijk. Tot dusver zijn 489 gevallen gerapporteerd, waarvan 47 met dodelijke afloop. Medici geloven niet dat het hoogtepunt der epide mie reeds bereikt is. Een derde van het aantal slachtoffers waren volwassenen. RA VIN EDDA CIANO, de weduwe van de ge geVe- zen minister van Buitenlandse Zaken van Mussolini, heeft de mémoires van wijlen haar man aan een Amerikaanse uitgever verkocht. Vermoedelijk zal men de Italiaanse Minister van Jus titie vragen stellen in verband met de koopsom, die haar on middellijk ter hand is gesteld. Men meent namelijk, dat de opbrengst aan de Staat toekomt daar de mémoires voor een groot gedeelte gebaseerd zijn op geheime staatsdocumenten. TYE MAGNETISCHE NOORD POOL is« over de laatste 15 jaar niet minder dan 350 km. ver plaatst, aldus dr. Robinson uit Ot tawa. We vragen ons af, waar dat heen moet. 3c "^ACHTVORST is in vergelijking met onze „dag-hitte" een heer lijk begrip, in Baden was liet reeds werkelijkheid: de temperatuur daal de tot 4.5 gr. onder nul. Hs AP DE CONFERENTIE van de Britse Vakverenigingen te Southport is een resolutie verwor pen, welke de nationalisatie der Britse staalindustrie tijdens de eerstkomende zitting van het Par lement voorstelde. De schriftelijke stemming wees uit, dat van de ruim 7 millioen uitgebrachte stemmen bijna 5 millioen tegen waren. TAR. L. BEEL zal het Departement van Overzeese gebiedsdelen waarnemen, zolaojg Minister Jonk man door ziekte verhinderd is zijn werkzaamheden te verrichten, se TN ALASKA komt weldra het eer ste vliegveld voor een even tuele atoom-oorlog gereed. Het heeft voorlopig „maar" 40 miliioen dollar gekost. TU~AGELATEN betrekkingen van in Indië gesneuvelde militairen hadden vaak last met het innen van verzekeringsgelden. Binnen kort is een wettelijke regeling te verwachten. TTOOR HET BESTUUR van het Centrum voor Staat kundige Vorming werd 'n com missie ingesteld, die dit Cen trum van advies zal dienen in zake de te ontwerpen consti tutie van de Koninklijk Neder lands Indonesische Unie. Mr. Kropman is voorzitter, Mr. de Nerée tot Babberich, secretaris BEDEVAART O. L. VR. TER EECKEN. Zondag wordt er te Kapellebrug een bedevaart gehouden ter ere van O. L. Vrouw ter Eecken. Deze bedevaart is vooral bestemd voor de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse jeugd. Om 2.15 uur wordt er verzameld op het schoolplein te Kapellebrug (even voor de kapel gelegen). Om 2.30 uur wordt er biddend naar cfe kapel getrokken, waar lof met preek en rozenhoedje en beeweg. De verkeersbrug te Vlake Eind October gereed. Het werk aan de verkeersbrug te Vlake vordert jfter goed. Toch zal het eind October worden voor de hiicuwe brug weer voor het ver keer opengesteld kan worden. HET JUBILE VAN SAS VAN GENT. Het bezoek der ministers aan Sas van Gent zal geen offici eel karakter dragen. Dit i.v.m. de tijdsomstandigheden. Opbouwplan Westkapelle goedgekeurd TT ET TWEEDE OPBOUWPLAN van West-Kapelle is door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting goedgekeurd. Dit plan is in hoofdzaak reeds zeer kort na de bevrijding onder supervisie van arch. Roozenburg opgemaakt. Het toont geen belang rijke verschillen met het vroegere Westkapelle, al waren enkele wij zigingen noodzakelijk toen bleek, dat de Rijkswaterstaat de dich ting van het gat, aanvankelijk ais een nooddijk gedacht, definitief oordeelde. Nu komt het dorpsplein in het centrum van de kom te lig gen. (Het lag vroeger aan de voet van de dijk), terwijl de wijk d'Ar- ke wordt verschoven. Intussen had den de betrokken instanties alle reeds geruime tijd geleden offici eus doen weten dat dit plan de goedkeuring van de ministers wel zou verwerven, zodat men reeds enige tijd met de verwezenlijking doende is. UITSPRAKEN BIJZ. GERECHTS HOF, MIDDELBURG. Jac. Kense, bakker te Terneuzen, 4 jaar gevangenisstraf met aftrek. C. Paardekooper, expediteur te Kapelle, 18 jaar gev. straf met af trek. A. Smalheer, landarbeider te Ellemeet, 1 jaar met aftrek. C. Stoel, reiziger te Middelburg, 10 jaar met aftrek. J. Minnaard, landarbeider, te Krabbendijke, 4 jaar met aftrek. Breskens Aanbested. ontspanningslokaal De uitslsg van de aanbesteding voor het bouwen van een ont spanningslokaal is Pa. Gebr Maas f 16.225.—; P. J, v.if. San- de f 14.700.-; A. F. Voet f 14.650 C, L. Daansen f 13.550.— J. v. Rosevelt f 12.786.—. Allen uit Breskens. Clinge Geslaagd Voor grenskom- mies slaagden;. B. Verhoef, H. v. Schindel, C, Bolier. Craauu) TT F PASTOOR VAN ST. EMILE de Montcalm in Quebec heeft voor zjjn parochianen een electri- sehe krachtcentrale gebouwd, die aangedreven wordt door een water val. Ook dat is zielzorg. JgIJNA 53.000 missionarissen wer ken in den vreemde; daarvan zijn 30 pet. van Franse nationali teit. PEN BRIEF naar Montevideo (Z.-Amerika), 's Maandags ge post, gaat op Dinsdagmorgen met de K.L.M. mee en wordt vonder- dagmorgen bezorgd. Geslaagd Ouze dorpsgenoot de. heer A. Taalman slaagde met lof voor het examen van grenscommies. Hulst Koningschieten Bij de jaar lijkse koningschieting van de handboogsociëteit „de Batavie ren" behaalde de heer P. Brand de titel. Na afloop werd een gezellige avond met een. souper gehouden in hotel „Het Bonte Hert". lerseke Ulo-school geopend Met fees telijk vertoon en veel welspre kendheid heeft de opening plaats gehad van de Christe lijke Ulo-school. TN EEN ARTIKEL over de fusie van de Coöp. Suikerfabrieken te Dinteloord, Roosendaal en Ze venbergen gaven we de mening weer v. d. Zeeuwse groep, waaruit bleek, dat deze tegen een fusie geen bezwaar zou hebben. In West-Brabant is het echter enigszins anders gesteld. Een be langrijke groep aandeelhouders van de Coöp. „Roosendaal" ziet meer heil in een liquidatie van de fabriek. De uitgedachte finan- tiële regeling kan men wel ac cepteren, doch de verplichting tot levering van bieten op de aandelen of obligaties aan „de Ver. Coöp. Suikerfabrieken" wil er niet erg in. De mening van insiders over de belangen voor de plaats Roosendaal is over het algemeen zo, dat bij vestiging van een continu-bedrijf in de gebouwen van de suikerfa briek, deze belangen zeker niet zouden worden geschaad. Wat de scheepvaart betreft, deze zal ongetwijfeld zeer sterk toene men als straks de plannen worden verwezenlijkt om de bestaande in- dustriën te Roosendaal uit te brei den en nieuwe te vestigen. Goes De gemeente moet f 43,060 bijpassen Van .het Burg. Armbestuur ontvingen wij het uitvoerige jaarverslag over 1946, waar uit blijkt dat de rekening van ontvangsten en uitgaven, sluit met een nadelig verschil van f 43.215 tegen f 33.850 in 1945. Dit ongunstige verschil is te wijten aan het feit, dat het be drag van verhaalde steun van f 35.000 in 1945 een zeldzaam hoge som terug liep tot het meer normale cijfer van 12.300. Het bedrag van verleende hulp In verschillende vormen was ongeveer gelijk aan dat van vo rig jaar. Aan de gezinnen van politie ke delinquenten is in 1946 nog ruim f 12,000 betaald, wat echter door het Rijk te rug is gegeven. Aar# de groep van doorlopend ondersteunden (ongeveer 60 man sterk) is In geld f 27.900 uitgekeerd tegen f 22.900 ln 1945. Het gemiddelde per per soon en per week bedroeg on geveer f 8. De tijdelijke ondersteuning, waaronder die der gezinnen van politieke delinquenten verg de f 25.000 evenals vorig jaar. Met de losse gevallen mee is in geld f 61.000 uitgekeerd en in 1945 ruim f 62,000. De ziekenhuis- en gestichtsver- pleging kostte iets meer dan in 1945. De totale som der uitgaven voor ondersteuning en verple ging was f 97.253 (f 96.573). Het algemeen beheer, waaron der ook dijkgeschot eu onder houd landerijen beliep f 23.910, waartegen aan Inkomsten uit eigen bezit een bedrag van f 48.692 stond tegen f 45.355 in 1945. De bezittingen in landerijen, hypotheken en effecten worden geschat op bijna een millioen EEN DUBBEL JUBILE. De bekende wasserij „De Zon" heeft met haar personeel op intie me wijze haar 35-jarig bestaan ge vierd met een koffie-maaltijd in de Koophandel, terwijl in de avond uren allen weer bijeen kwamen, om de heer Verrijzer te huldigen die al die tijd aan de wasserij ver bonden is geweest. R estauratie Gemeentehuis in het geding lUfaar nu kwam er een halti bij punt 12. Voorstel tot bouw- en Inrichting van ver schillende gemeentegebouwen Op de eerste plaats kwam aan de orde de restauratie van de stadhuistoren. De onderhandse aanbesteding was geschied en behoudens goedkeuring van de Raad zou dit werk worden ge gund aan J, v.d. Walle te Hulst als laagste inschrijver. Enige tegenstand kwam van de zijde van de heren Lockefeer en Mar tens. Hierna werd dit punt aan genomen. Een langdurig debat ontspon zich over de restaura tie van het stadhuis zelf. De voorzitter was van mening dat men in de toekomst dient te kijken. Wanneer Hulst geen levende doodkist wil worden en zijn historische betekenis wil blij ven behouden, moet er aange pakt worden en moeten er plan nen ontworpen en uitgevoerd worden die aangepast zijn aan de wensen voor de toekomst. Dhr. Lockefeer was de spreek buis van diverse leden, toen hij de vrees naar voren bracht, dat zij voor „faits accompli" zouden worden gesteld. De Raad heeft wel vertrouwen in B. en W maar krijgt zoveel voorstellen te ver werken met daarbij gepaard- gaande kapitale bedragen, dat men er .huiverig van zou wor den Spr. achtte het niet nodig het stadhuis te verbouwen op de wijze zoals de voorzitter voorstelde waarbij sprake is van de zaak te decentraliseren, door de ontvanger en sociale zaken in aparte woningen op de Markt en in de Overdamstraat onder te brengen. Ook dhr. Martens was tegen decentralisatie. Hoewel 't 'n tijdelijke maatre gel zou betekenen, aldus de voorzitter, was hij het in prin cipe met centralisatie eens. Er zullen nu nieuwe plannen wor den gemaakt om het gemeen tehuis op te knappen en even tueel aan de achterzijde uit te breiden. Besloten werd verder het laatste deel van dit agen dapunt betreffende de verbe tering van stallen en opslag plaatsen in de besloten Raad te behandelen. Woningbouw ^a dat er nog veel over en weer was gepraat over de verhouding en goede verstand houding tussen voorzitter en Raad, waarbij door dhr. Locke feer erop werd gewezen dat ook de Raad het belang van Hulst op het oog heeft, werd besloten een nieuwe ingang tot de begraafplaats te maken. Het woonwagenkamp gaat ook weg Een nieuwe plaats zal door B en W. worden aangewezen. Ook het 14e agendapunt gaf stof voor re- en dupliek, Het voor stel hield in, het bouwen van 8 gezondheidswoningen (ver huist naar de besloten zitting) het bouwen van 8 ambtenaars woningen en 8 arbeiderswonin gen (werd aangenomen) en 't bouwen van 30 woningen voor ouden van dagen. Worden ze wel bewoond, vroeg dhr. Locke feer en zouden wij niet wach ten tot de andere woningen klaar zijn. De voorzitter zal eerst eens bij de Stichting voor Ouden van Dagen gaan informeren. Nadat in pricipe 't voorstel tot aanschaffing van een zuiveringsinstallatie en aan leg riolering was besloten, als mede ontsluiting nieuwe bouw gronden, kwamen de ingezon den stukken en rondvraag te middernacht bij de Raad in be sloten zitting. kal; P. Pauwels, Kloosterzande 2e kal; C. Dubois, alhier maak te zich meester van de laatste afgeschoten vqgel en van de medaille daaraan verbonden. In beslag genomen Door de grenspolitie werd een partijtje mais in beslag genomen, dat gereed stond om de grens over te gaan. Kapellebrug St. Jansteen. Schieting „St. Jan" gaf de 2e Wilhelmina-schieting, waar aan 83 schutters deelnamen. De Oppervogels troffen: Fl. de Bot alhier, hoogvogel waaraan een medaille verbonden; P. Maertens alhier, le zijvogel; Th. van Goethem, St. Gilles, 2e zijvogel; B, Smet, alhier,le Bevordering De hulpcommie zen A. Lokhorst en C. Verschu ren werden bevorderd tot com mies. Heidebrandje Op de heide, gelegen aan de spoorweg Me- 1 chelenTerneuzen brak brand uit, Een grote hoeveelheid uit gespreid vlas werd een prooi der vlammen. Door het ogen blikkelijk ingrijpen van enige inwoners, kon erger voorkomen worden. Koewacht Kermis Zondag, Maandag, en Dinsdag a.s. zal te Koewacht weer de jaarlijkse kermis wor den gevierd. Reeds verschillen de kermisklanten met schom mels molens, en kramen heb ben reeds een plekje uitge zocht. Middelburg „Uit het volk-voor het volk" Van „Uit het volk - voor het volk" en de buurtverenigingen heeft het uit 34 personen be staande nieuwe bestuur de eer ste vergadering gehad, waarbij de volgende heren tot lid van het centraal bestuur werden gekozen: L. A. Schenk voorz., Chr. J. Mazure en F. J. Kon- raad vice-voorz., J, P. van 't Hof 1ste secr., (adres: Laan v. Nieuwenhove 4), J. J. Kerk- meyer 2de secr., L. M. Helder 1ste penningm,, en J. Vos 2de penningm. Er werden commissies ingesteld voor propaganda, de zang school en de reglementsherzie ning, terwijl uitvoerig de plan nen voor het grote feest in 1948 werden besproken. Voorts werd besloten in September een vliegwedstrijd te organiseren waaromtrent spoedig nadere mededelingen volgen. Postdirecteur gehuldigd De heer H. J. Leenen, directeur van het P.T.T,-kantoor, is gehul digd in verband met zijn 40- jarig ambtsjubileuem bij de posterijen. Hij werd o.m. toe gesproken door de Inspecteur der Posterijen te Breda en door talrijke leden van het perso neel. dat hem een fraaie sche merlamp aanbood. Voor mevr Leenen waren er bloemen.

de Stem | 1947 | | pagina 2