WIE IS ARTHUR HORNER? Maria Congres geopend DE NIEUWE BONNEN Besprekingen met dr. v. Mook begonnen De Britse crisis txxx>ooooooooooooooo<xxxxxx>oooo<>ooooooo<xxxxKxy f Het communisme bedreigt de ware democratie in Engeland .J De Conservatieven helpen, ongewild, een handje mee „Moeder-Maria" echo van Jezus' eerste woord Weinig verandering DWAZE WEIGERING GRIEKENLAND bedreigt BULGARIJE DERDE JAARGANG T— No. 863 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGE-NHORST; Mr. Dr. A. J. J- M MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) P- kwartaal; per post 4.25; p. week (bij ntet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderiana DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1947 UITGAVE: LTICHTING „DE STEM* Waarn.-directeur: P. J. ALBERTS, Hoofd redacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuws- redacteur: W. GROFFEN, Vllssingen; Zeeuwsch- Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 02Bijbureau Oostburg. Nieuw- straat 22, telef. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes, WostsingeJ 75. tel. 2236. Red. N. J. KARHOF De debatten in het Congres van de Britse Vakverenigingen bereiken langzamerhand een ongekend hoogtepunt in de Britse geschiede nis. Een van de allervoornaamste onderwerpen van de agenda zou men het best kunnen omsehrijven met het woordje „Arbeidsplicht" en toch zou men dan aan de waarheid, welke van de enerverende gang van zaken de achtergrond is, tekort doen, ais men daar niet on middellijk bij aantekende, dat de arbeidsplicht slechts een aanleiding is voor de oververhitte toestand, waarin de Labour-regering momen teel verkeert. De oorzaak is ergens anders te zoeken. Het Engelse blad „Catholic Herald" wijst als enige oorzaak on verbiddelijk aan: Arthur Horner, de communistische secretaris-gene raal van de Mijnwerkersbond, en is geneigd al het overige - waar om' ,r die arbeidsplicht en alles wat daarmee samenhangt te zien al.' -cn soms gewichtig en dan weer onbelangrijk nevenverschijnsel. Wat is er in Engeland dan eigenlijk aan de hand Niets meer of minder dan dat de Labourregering wankelt op haar grondvesten, de naar aanleiding van de economische crisis ontstane stemming tegen de regering, die overigens door haar ingrijpende maatregelen de ba lans weer naar haar eigen zijde wist te doen overhellen, is weer in alle heftigheid opgelaaid en men verwacht, dat dit verschijnsel zich zo lang zal herhalen tot er voor de Labour geen redden meer aan is. Jtfu kan men het met de Labour eens zijn of niet, maar ieder een zal toegeven, dat er in de ver gaande activiteit van de Engelse conservatieven tegen de Regering nogal wat onrechtvaardigheid schuilt, al was het alleen maar, omdat in het geheel geen rekening wordt gehouden met de na-oor- logse alles in een bepaalde rich ting dwingende omstandigheden, waar de Labour niet tegen op kan. gelijk de Conservatieven, ware dit de regering geweest, het evenmin zouden hebben gekund. Nu is dat uiteraard geen afdoende verdedi ging, zelfs niet wanneer zij door iemand als Attlee of Be vin naar voren wordt gebracht, maar een verdediging is het toch in ieder ge val. Voeg hierbfj het feit, dat ge noemde Arthur Horner van de rampzalige situatie gebruik heeft gemaakt, om een verschrikkelijk troebel water te maken, waarin 't voor zijn communistische doelstel lingen zo prachtig vissen is, dan kan men in zekere zin medelijden gevoelen met de Labour, die van de ongunst der tijden slachtoffer dreigt te worden - en dat vermoe delijk ten koste van een goed deel der Britse nationale welvaart. Die nationale welvaart in Engeland staat of valt nl. met de mijnen; wanneer Engeland erin slaagt meer steenkool naar boven te brengen (wat uiteraard afhangt van de ac tiviteit der mijnwerkers) dan be tekent zulks, dat er minder uit Amerika behoeft te worden ge ïmporteerd (vorig jaar voor 5 mil liard dollar) en in het gunstigste geval, dat er zelfs op de duur iets kan worden uitgevoerd. Nationalisatie der mijnen u wil het ongeluk, dat de mijnen, dank zij de Labour, zijn ge nationaliseerd. Dat kostte de schat kist een slordige 200 millioen pond en het resultaat is, dat er nadien duurdere kolen kwamen en dan nog een aanzienlijk kleiner kwan- !üm' Koren °P <*e molen van Ar thur Horner, die doorgaat met zijn eisen te stellen voor die arme mijn werkers. meer loon, kortere werk tijden en nog een voordelen. zal worden. Maar dat interesseert hem minder, wanneer hij er maar in slaagt de mijnwerkers op zijn hand te krijgen en de Labourrege ring, die immers een..arbeiders- Mr. Arthur Horner regering" is, bij de mijnwerkers in discrediet te brengen. De conservatieven helpen hem daarbij een handje, niet zozeer om dat zij het communisme zo sympa thiek vinden, als wel omdat zij een even grote hekel aan de Labour hebben als mr. Horner. En met dat al wordt Engeland (tijdelijk?) over geleverd aan machten, die „het ka pitalistische Groot-Brittannië, in schijn democratisch geregeerd", maar het liefst naar een snelle on dergang willen voeren. Hangende de besprekingen, die erop gericht zijn de arbeidsplicht in het leven te roepen er is dooi de minister van Arbeid, Isaacs, zelfs voor onwilligen gedreigd met de gevangenis zijn de mijnwer kers, die zich in vergadering nog dezer dagen achter de Regering schaarden, maar weer in vernieuw de staking gegaan: 30.000 mijn werkers hebben het houweel erbij neergelegd. Bevin mag dan al in een wanhopige verdediging hebben aangevoerd, dat nu eindelijk het privé-bezit met het uitbuitings systeem tot het verleden behoort en dat alle arbeiders in de mijnen voor hun eigen gemeenschappelijk bezit werken, het heeft tot nu toe weinig kunnen baten. 1%/Fr. Arthur Horner, die van mijn werker via communistisch agi tator is opgeklommen tot de deftig- geklede secretaris-generaal van de Mtfnwerkersbond, is naar onze me ning welbewust bezig Engeland te verraden door middel van de poli tiek niet-geschoolde mijnwerkers. Zij geloven maar al te graag, dat er hogere lonen moeten komen en ge ven gemakkelijk de schuld aan de regeling, wanneer niet onmiddellijk aan hun, vaak onredelijke, verlan gens wordt voldaan. Horner is een slimme vogel, die de economische crisis tracht uit te buiten om een politieke omwenteling voor te be reiden. Hij voorziet, dat bij mis lukken van de Labour in de hui dige omstandigheden de Conserva tieven nog sneller zullen hebben afgedaan en nog fellere haat en verachting van de arbeiders zul len oogsten; daarna komt 't com munisme aan de beurt, want tegen die tijd hangen de vruchten over-1 rijp aan de politieke boom. Voor het tijdvak van 7 t.m. 20 September a.s. geeft elk dei- volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 709 (Serie L): .L-04 div. 100 gr. bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereidt L-05 div. 500 gr. suiker boterhamstrooi sel, enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 500 gr. versn. Bonkaarten KD, KE 709 (serie L): L-14 div. 100 gr. bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) L-15, L-16 div. 250 gr. suiker, ■boterhamstrooi sel. enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. versn. L-17 res. 500 gr. bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). Bonkaarten MA. MD 710 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken (serie L): L-21 suiker 250 gr. suiker, boterhamstrooi sel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. versn. Tabak, versnaperingenkaarten, enz., QA. QB, QC 707: L-35 L-31 tabak 2 rants, sigaret ten qf ke'rftab. L-33 versn. 200 gr. versn. of 200 gr. sui ker, boterham strooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. L-36 versn. 100 gr. versn. of 100 gr. sui ker, boterham - strooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 5 Sept. worden gebruikt. De niet aan gewezen bonnen van serie K kunnen worden vernietigd. oodoo<>oooo<xx>ooc«x>ckxxx>o<>öooooooooooooooo<xx>o FEN correspondent uit Den Haag schrijft ons: Het overleg tussen het kabinet en dr. van Mook is reeds Dinsdag avond aangevangen. Men verwacht dat het vrijwel permanent zal worden voortgezet met slechts tus senpauzen voor maaltijden en re creatie. Een hooggeplaatst autori teit gaf ons te verstaan, dat vol gens inlichtingen, welke hij Woens dagmiddag had ontvangen dr. van Mook bij de aanvang der bespre kingen te kennen had gegeven, dat de toestand ook de laatste dagen weer verslechterd was. Gezags uitoefening in het door de Neder landers bezette gebied zal slechts dan mogelijk zijn en zal slechts dan effect sorteren, indien onze troe pen meer verspreid komen te lig- serie sociale Horner is wellicht de eerste, die begrijpt, dat inwilliging van zijn eisen nog helemaal niet betekent, dat er inderdaad harder gewerkt Weersverwachting, geldig tot hedenavond; Wisselende bewolking met en kele verspreide regenbuien. Zwakke wind, weinig verande ring in temperatuur. Zon onder 19.23 u., maan on- «J 9.o7 u. Vrijdag: zon op 5.56 u., maan op 21.11 u. AANKOMST VAN KAR DINAAL DE JONG (Van onze redacteur) Maastricht, 3 September 1947. TAE stad Maastricht was vandaag in feeststemming, niet "Werelds en uitbundig, doch waardig en voornaam, gelijk dit past bij een groots godsdienstig gebeuren. Aan dit waardige karakter van de stad werd nog een bijzondere luister toe gevoegd door de ontvangst van Zijne Eminentie Kardinaal de Jong, die door de H. Vader als le gaat naar het Mariacongres werd afgevaardigd. Als vertegenwoordi ger van een vreemde mogendheid, waarmee ons land vriendschappe lijke betrekkingen onderhoudt, werd de Kardinaal met militaire eer begroet. Toen Zijne Eminentie op 't sta tionsplein arriveerde, bood dit een schilderachtige aanblik. De bruine uniformen der militaire erewacht en het strenge zwart der vele auto riteiten zag men naast de helder witte superplies der priesters. Daar tussen in waren de gardes d'hon- neur en de verkenners, welke laat- sten verschillende diensten ver zorgden. Vooral de aankomst van een achttal bisschoppen, de gou verneur van de provincie en een Maltheser Ridder zette het schouw spel een ongewone luister bij. Maar aller ogen gingen uit naai de rode Cappa Magna van de Kar dinaal, die na de begroeting door mgr. Lemmens langs de erewacht schreed. In de daartoe speciaal in gerichte stationswachtkamer werd Zijne Eminentie begroet door o.a. mgr. Giobbe, mgr. Olav Smit, mgr. Lebouille, mgr. Dom Jose Alves Correia en enkele ^bten. Voorts •waren aanwezig mr. dr. F. Houben, commissaris der Koningin van Lim burg, Graaf d'Ansembourg en zeer vele wereldlijke autoriteiten Namens H.M. de Koningin werd de Kardinaal begroet door Baron v. Wijck van Wenne. Na de begroeting begaf zich de kleurige stoet naar de basiliek van O. L. Vrouw Sterre der Zee, de Kardinaal met mgr. Lemmens in 'n statierijtuig, de prelaten en bis schoppen in volgauto's. Overal langs de weg stonden grote massa's te juichen bij de intocht van de Prins der Kerk in Katholiek Maas tricht. In de Basiliek werd de pauselijke bulle voorgelezen. De H. Vader had gaarne zelf in ons midden vertoefd, maar daar zulks niet mogelijk was. had het hem be haagd in de persoon van Kardinaal de Jong zijn persoonlijke gezant af te vaardigen. Het plechtig Lof werd op 't plein voor de Basiliek gecelebreerd door mgr. Lemmens. Tegen een achter grond van bloeiende heide en ge flankeerd door vier symbolische gipsfiguren stond een openlucht altaar opgericht op een verhoogd priesterkoor. Tegen die donkere achtergrond vormden de bisschop pen en de talrijke bruidjes een tin teling van licht en leven. Het plein was een grootse openlucht basiliek, door de zwijgende bomen verklonken de tonen van het stille gebed en de lofgezangen ter ere van de Moeder Gods. 'pelkens opnieuw wordt men diep ,gëroerd. wanneer men ervaart, hoe de geltÊle stad meeleeft en in beweging komt om Maria te eren. Mgr. Feron sprak een woord van hartelijk welkom tot de Kardinaal. Twee gevoelens, zc zeide hij, ver dringen zich in mijn hart: eerbied en vreugde. Eerbied niet alleen, omdat een Kardinaal en Kerkvorst in ons midden is, maar ook omdat wij door hem worden geleid tot voor de voeten van de H. Vader, de ver tegenwoordiger van Christus zelf op aarde. Vreugde, omdat wij blij zijn om uwe tegenwoordigheid en om het voorrecht, dat wij Maria mogen eren; vreugde, ook, omdat wij er van övertuigd zijn, dat dit congres ons allen tot groot nut zal strek ken. Daarna verzocht mgr. Feron Zijne Eminentie de gelovigen te willen toespreken. De Kardinaal zette uiteen, hoe in de wereld afkeer van de godsdienst overhand neemt en hoe de stoffe lijke belangen het ware geluk van de mensen verdringen. Velen weten dan de weg tot God niet terug te vinden, maar tijdens de Congres dagen zal Maria ons die weg wij zen, omdat Zij onze Moeder is. De godgeleerden zullen uiteen zetten voor de andersdenkenden, wat de katholieke Maria-leer is; de gelovigen zullen bovenal Haar hulp inroepen op de kinderlijke wijze, gelijk zij dit van hun eigen moeder leerden. Moge Gods zegen met u allen zijn, aldus eindigde de Kardinaal. Hierna hield mgr. Feron 'n gloed volle rede, waarin hij o.m. zeide: „Allen, ook kardinalen en bis schoppen, durf ik te vragen, was niet het eerste woord, dat Jezus tot Maria sprak het woordje „moe der" en zouden wij dan niet, als wij Maria aldus aanspreken, de echo oproepen van dit eerste woord van Jezus Zelf? Christus, die het grote werk der verlossing op zich nam, wordt daarin gesteund door Moe der Maria. Laat ons deze dagen be nutten om ons de volle waarheid in te leven, dat wij de taak van onze Moeder beter leren begrij pen." gen, waarvoor vermoedelijk nieuwe aanvoer noodzakelijk zal zijn. Het zal de militaire leiders voorts moeten worden toegestaan krachtdadiger en met meer per soonlijke volmachten op te treden tegen de terroristen, die in „vrij wel alle gebieden van Java en Su matra opereren en, moorden, plun deren, brandstichten en intimide ren." Dr. van Mook zou op het standpunt staan, dat een eerste vereiste is om het nest in Djockja onschadelijk te maken. Volgens zijn mening zou er met een andere Indonesische regering wel te pra ten zijn. Mocht de regering hiertoe niet kunnen beslissen, onder de drang van de internationale situa tie, geschapen door de veiligheids raad, dan zouden minstens de mi litaire leiders volmachten moeten krijgen om scherper en gestrenger te kunnen optreden in het bezette gebied. Ook wanneer zich misda den zbuden voordoen rond de de marcatielijnen moet ons leger kun nen optreden. A AN twee journalisten een Engelsman en een Neder lander is te Batavia gewei gerd om mee naar Djokja te vliegen met het toestel, dat ook de Australische en Franse con suls-generaal vervoerde. De consuls hadden er geen bezwaar tegen. Ook de Indonesische vice-premier Gani gaf zijn toe stemming. De Nederlandse auto riteiten weigerden echter toe stemming te verlenen, omdat de opdracht voor het vliegtuig alleen was „afgezanten van het consulaire corps van Batavia mee te nemen." Welk ambte- narenbrein is verantwoordelijk voor deze dwaze weigering? Op buitenstaanders moet dit 'n belabberde indruk maken. En van republikeinse zijde zal men nu natuurlijk beweren: Neder land is bang, dat journalisten in Djokja een normale toestand constateren. Nee. van voorlichtingsproble men heeft men in ambtelijk Ba tavia geen kaas gegeten. En psychologie is er een onbekend woord. TAE Bulgaarse regering heeft in een schrijven aan de V.N. ver klaard, dat het optreden van Griekenland tegen Bulgarije een bedreiging vormt van de wereld vrede. Er zijn mensen, die beweren, dat het omgekeerde evenzeer waar is

de Stem | 1947 | | pagina 1