3RD WOORDEN VAN DIEPE BETEKENIS „Ge zijt bij ons thuis" WINSTGEVEND BEDRIJF centrum s Dr. van Mook gearriveerd REPUBLIEK wijst nieuwe demarcatielijnen af Britse mijnwerkers tegen de Regering ITEN NOG DEZE WEEK EEN BESLISSING VAN HISTORISCHE WAARDE Weinig bewolking Valse munter brengt evenwicht geld- situatie in gevaar - Opwindende jacht van politie uit zeven landen r dc wielersport rdt dit kerkdorp :hele bevolking daar omheen, Het is er de enkele maanden tersclub „Wille- ers op de been hun knieën en in het hart louden en door lig of cces of wielen wtg lift. ULENTIJN. zo gegroeid is .rd? Wel het is etijd gedurende toen de oud- ïg, Marinus Va- in geheel West taties van deze en zijn omge- velen zich een taften en tot de n. Er ontstond rering waarvan anse Brabander, t genoemd, het Een en al wie- at de klok ging er een gene- bij de wieler- an de Willebror er uit hun mid- er aan de wie- hijnen, die zijn Valentijn, aan St. Willebrord enners- en sup- opent daartoe TRAINING. atser Verhoeven et ogenblik vol- rts heeft hij het het komende ielersport te be- ELINGE. 29 Aug. es Grieve 944, 51, Transparcn 42. Manks Cod- Glorie 15, Jacq wiek 812, Coxs te Kibbeling 20 32, Zoete Ap- Ermgaard 20 Guldeling 7 7—11, Witte een 8,5, Sweden- ppel 7,5. 'avourite* 1937. e 1947, Beurré dem de Merode fin 24, Margue- Juttepeer 752, 11—37, Bon 27, Beurré Le- igneur d'Esperen eer 11—18, Duif- •en zonder zaad- 'enir de Congres 8—17, President uffertjespeer 14— son 2987, Reine rke's 873, Reine 1478, Reine 12, Cataloni 1215 Monarch '3974, Ï'6—40, Abrikozen emberpruim 20— m 30—55, Bur- 1. we druiven 125 -174, tomaten 3— 8, uien 17, dubb. princ. z. er kgr. 14, komkommers asters 1017 P' ug. Pruimen 5 peren 550 per 10 p. stuk; meloe- k. druiven 67—80 ommers 312 P- 2—28 p. st„ bos- breekpeen 614 >ol 611 p. kgr., 5. kgr, witte kool ijvie 322 p kgr- kroten 817 P- 4 p. bos. spina- naars 39, dubbele boon 9—57. spek- 56—113, juin lkr tomaten 16l°> alles per kgr.. per stuk. DERDE JAARGANG No. 86? Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M MES; Mr. H. B. B, DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.W p. kwartaal; per post 4.85; p. week (bU nlet-postbestell.) 0.26; tiOsse nummers fl cent Postrekening 276.841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 3 SEPTEMBER lHf UITGAVE tTICHTING „DE 3 T K U* Waarn.-dlrecteur: P. J. ALBERTS, -- Hooft*, redacteur: J. J. H. A. BR UNA; Algem. Zeeuw», redacteur: W. GROFFEN. Vllsstngen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbel* Poort 1, tel. :«J; Bijbureau Oostburg, Nieuw- straat 22, telef. SS; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes, Westatngel 75, tel. 2238. Red. N. J. KARHOF GISTERENMIDDAG om half drie arriveerde dr. van Mook, in ge- zeischap van de Recomba voor West-Java, en mr. dr. Ozinga, na een voorspoedige reis op Schiphol. Een grote menigte was bijeenge komen om van de aankomst getuige te zijn. De Landvoogd werd be groet door de minister-president en de minister van Buitenlandse Za ken, terwyl eveneens prof. Schermerhorn en de heer Max van Poll aanwezig waren. ^Tegenover de pers verklaarde dr van Mook; „Het zal wel dui delijk zijn, dat het de vraagstuk ken. zijn waarvoor wij ons in In dié geplaatst zien, die een direct overleg noodzakelijk hebben ge maakt." Hij deelde mede, dat zijn bezoek niet langer dan 3 of 4 dagen zou duren en dat hij de reis had gemaakt op verzoek van de mi nisterraad. Over de interventie van de Veiligheidsraad zeide dr. van Mook glimlachend: „Dat heeft de zaak niet gemakkelijker gemaakt." Oppervlakkig gezien zou men kunnen menen, dat dr. van Mook aan de Pers niet zo heel veel nieuws heeft verteld. Nader be schouwd echter is het toch een beetje anders: zonder al te nadruk kelijke woorden te bezigen, heeft dr. van Mook toch naar onze me ning duidelijk te kennen gegeven, dat er noodzakelijk op zeer korte termijn (3 of 4 dagen) een beslis sende oplossing moet worden ge vonden in het meningsverschil tus sen Regering en Landvoogd. f\F. rpp.« schouwt de Nedflandse aankon diging van de definitieve demar - catielijnen voor de „bezette gebie den" als een uitbreiding, welke niet bestond, als een consolideren van de Ned. politieke „wurggreep" en als een vooruitlopen op de nog te nemen besluiten door de veilig heidsraad. De verklaring besluit met de mededeling, dat de repu bliek niet de eenzijdig Nederlandse interpretatie van de zgn. bezette gebieden accepteert. Ruim 100 gesneuvelden Waarin is dat verschil precies gelegen? Niet zozeefr in de theore .tisch-rechtskundige opvatting over de Indonesische kwestie en het op treden van de Veiligheidsraad; daarover bestaat bij beiden dezelf de opvatting: de Veiligheidsraad is onbevoegd en blijft dat, is dien overeenkomstig met de interventie dus te ver gegaan en heeft zich ge mengd in een interne Nederlandse aangelegenheid. Maar onmiddellijk na deze over eenkomst in gevoelen komt een verschil naar voren, dat zo gewich tig en ingrijpend bleek, dat de Ministerraad het nodig oordeelde dr. van Mook naar Nederland te doen komen. De Regering wenst nl. blijkens de tot dan toe uitgege ven communiqués de resoluties van de Veiligheidsraad te aanvaar den (onderzoek door de consuls- generaal en goede diensten van de •V.N.), terwijl voortzetting van de politiële actie is verschoven naar de datum, waarop dit eventueel noodzakelijk, beter gezegd volko men onvermijdelijk wordt. Het wil ons voorkomen, dat dr. van Mook, die midden in de Indo- resische onrust verblijft, zozeer er varen heeft, dat nu en op dit ogenblik een voortzetting van de politiële actie reeds volmaakt on- doncsische kwestie het internatio nale front wenst te verlaten om teru^ te kereh naar de practische SEDERT het bevel tot staken van de vijandelijkheden bedragen de Nederlandse verliezen; 103 ge sneuvelden, 283 gewonden en 6 ver misten. De hierbij inbegrepen ver liezen van de laatste twee dagen bedragen: 5 gesneuvelden en 11 gewonden. Massagraf rpE Slawi in de omgeving van Bandjaran is op 24 Augustus 'n nieuw massagraf gevonden waarin de overblijfselen van 22 Euro peanen. Volgens verklaringen van de commandant der civiele politie aldaar heeft hun executie plaats gehad in October 1945. Consuls naar Djokja JYE consuls te Batavia hebben de heer Etienne Raux, consul van Frankrijk, en de heer Charles Sa- ton, de nieuwe consul van Austra lië, aangewezen om zich morgen vroeg aan boord van het particu liere vliegtuig van de heer Saton naar Djogjakarta te begeven. TWEE Amerikaanse lesvliegtuigen A uit een eskader van 16 botsten tegen elkaar op. Het eskader keer de terug van een begroetings- vlucht voor generaal Eisenhower. Drie reserve-officieren kwamen om het leven. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Vrij zonnig en droog weer. Geleidelijk iets oplopende tem peratuur. Zwakke tijdelijk ma tige wind uit N. richtingen. Zon onder 19.25 u., maan on der 8.4:2 u. Donderdag: zon op 5 a4 u„ maan op 20.54 u. toepassing van de gemeenschappe lijke opvatting; het is een interne aangelegenheid, die wij zonder ver wijl tot een oplossing zullen bren gen. Zo beschouwd hebben de woor den van dr. van Mook dus wel de gelijk een diepe betekenis; men zal met ongekende snelheid dienen te besluiten, of het herstellen van rust en orde, waarmee na het Be stand een enorm verlies aan Ne derlandse levens gepaard gaat, een onmiddellijke voortzetting van het politieel optreden eist ja dan neen. De komst van de Nederlandse ambassadeur in Canada, mr. van Rooijen, die de gehele kwestie in de Veiligheidsraad heeft meege maakt. wint hierdoor aan beteke nis. Hij kan immers het best de stemming op het internationale front weergeven en is in staat om tegenover dr. van Mook de meest sterke en sprekende argumenten ter tafel te brengen. Dit verge makkelijkt in zekere zin de taak van de Regering om snel en bondig te beslissen, hetgeen meer dan noodzakelijk begint te worden. Deze week kan een gewichtige zijn in de vaderlandse historie; welke beslissing er ook genomen zal worden, zij zal van ingrijpende betekenis zijn op de loop der ge beurtenissen voor de komende ja ren. Sommigen zijn van mening, dat Nederland met het aanvaar den van de resoluties van de Vei ligheidsraad voor goed de kans op een rustig Indonesië heeft laten passeren. Wij voor ons geloven, dat de gevolgde politiek in ieder ge val tot aan de besluiten van deze week aan Nederland en Indonesië nog een open kans heeft gelaten. Moge zij benut worden! H. M. de Koningin nam op de trappen van het Huis ten Bosch te Den Haag een aubade in ontvangst. Ook het prinselijk gezin luisterde naar de zang der Christelijke Zangvereniging. TVE V.S. hebben het protest van de Sovjet-Unie tefien da n,,,.: dustriële peil in de Brits-Ameri kaanse zone van Duitsland van de hand gewezen. „De zwakke schakel in de ketting van economisch herstel" De voornaamste plechtigheid van het Maria-Congres. Vroeger gingen wij ter beevaart, nu komt Maria tot ons l^EN vooraanstaande Engelse geo- loogf, dr. Monkhouse, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat binnen de eerste 100 jaar de belangrijkste steenkoolsoorten in Engeland niet zullen opraken. Een andere deskundige heeft daarente gen beweerd, dat de betere soorten tijdens het leven van een volgende generatie (dat is dus over twintig of dertig jaar) schaarser zullen worden. Bij dit bericht denken we on willekeurig aan de houding van de Engelse mijnwerkers en de huidige Britse economische crisis. Wanneer nl. de mijnwerkers hardnekkig voortgaan met steeds weer op nieuw te staken, dan bestaat er in derdaad een goede kans, dat er over 100 jaar in Engeland nog kolen genoeg in de grond zullen zitten Dezer dagen werd de mijnbouw de „zwakke schakel" genoemd in de ketting van economisch herstel. Het gaat er op ljjken, dat de zwakke schakel het reeds gaat be geven en dat daarmee de ketting hopeloos en onherstelbaar zal zijn gebroken. Wel werd op het jaar lijkse congres van Engelse vakver enigingen besloten een beroep te doen op de gehele gemeenschap om door noeste arbeid de crisis te boven te komen de mijnwerkers waren eenstemmig in hun enthou siasme maar even tevoren had den de mijnwerkers dan toch maar bekend gemaakt, dat zij in geen enkel opzicht hun looneisen zouden laten varen. Nu klinkt dat tamelijk onschul dig, maar gevoegd bij het feit van de durende staking (gedeeltelijk opgeheven) zit er toch zoiets in als een bedreiging. De Engelse minis ter van Arbeid heeft dan ook een ernstige waarschuwing laten ho ren: de Regering zal tegen onwil- Iigen gebruik maken van haar be voegdheden om arbeidskrachten tot dienstneming in bepaalde in dustrieën te dwingen. Het ziet er naar uit, of in Enge land de oplossing van de crisis een strijd van hard tegen hard gaat worden. (Van onze redacteur) Maastricht, 2 September. gCHERP was de tegenstelling, toen ik vanmorgen, na uren door dorre vlakten en verdroogde bossen te zijn gereden van het Limburgse land, uit de trein stap te en het versierde Maastricht binnenkwam. Vandaag immers zou het grote Mariacongres beginnen, althans de laatste voorbereidingen zouden worden getroffen; geen straatje was vergeten: Maastricht zae er uit r>f 1-- En dit was dan ook inderdaad 't geval. Vanavond zou het genade beeld van Onze Lieve Vrouw van Fatima aankomen, dat van 15 Mti af onderweg was. Reeds vroeg in de avond ging een onafgebroken stroom in de richting van de grens en om circa zeven uur was mgr. Lemmens bij Oud-Vroenhoven aan wezig. Maar het werd tegen negen uur voor de stoet uit de richting Tongeren arriveerde. Een compacte massa had zich verzameld langs een kilometers lange weg; bruidjes strooiden bloe men en ook uit een vliegtuig re genden bloemen neer. De mensen strooiden rozen van hoger gehalte; voortdurend bad men luide de Ro zenkrans. Even over de grens was een podium opgericht, waarop zich bevonden: mgr. Kerkhoffs, de bis schop van Luik, mgr. Lemmens, IN zeven landen van Europa (En geland, Frankrijk, België, Ne derland, Zweden, Denemarken en Eire) heeft de politie Maandag de handen ineengeslagen, op zoek naar de mysterieuze Fransman, die men voor de organisator houdt van de bankbiljettenvervalsing, welke een geweldige bedreiging vormt voor het evenwicht van de geld- situatie. Het signalement luidt als volgt: leeftijd tussen 35 en 45 jaar, gegolfd bruin haar, lichtblauwe ogen, zeer beschaafd voorkomen en optreden, spreekt Engels zo vloeiend, dat men hem gemakkelijk voor 'n En gelsman kan houden. De man is gewoonlijk vergezeld van 'n knap, donkerharig meisje van omstreeks 25 jaar. Sinds enkele maanden zijn in verschillende delen van het conti nent grote hoeveelheden valse bank biljetten in circulatie. Gisteren do ken zij voor het eerst op te Dublin, de hoofdstad van Eire. Men ver moedt, dat de valse biljetten af komstig zijn van door Himmler tijdens de oorlog te Sachsenhausen opgerichte munterijen. Scotland Yard heeft thans bewijzen in han den, dat de Nazi's in dit „luxe" concentratiekamp ongeveer 400 deskundige vervalsers in dienst hadden. Dit waren alle doorge winterde misdadigers, uit verschil lende landen uit Centraal Europa en Duitsland bijeengehaald. Omdat zij na de oorlog hun be kwaamheid evengoed tegen Hitier zouden kunnen gebruiken, hadden zij door de Gestapo vermoord moe ten worden. Zy wisten echter te ontkomen, toen de Amerikaanse troepen het kamp veroverden. Volgens de laatste gegevens blij ken andere benden, die tijdens de oorlog in de bezette gebieden bij de ondergrondse beweging werkten zich bij hen te hebben gevoegd. Hoewel deze mensen deelnamen aan sabotage en roof, gebruiken zij thans in hun eigen belang munt- machines, die zij tijdens de oorlog aan verschillende regeringen heb ben ontstolen. Scotland Yard laat Duitsland door speciale deskundi gen afzoeken om een bepaalde plek te vinden, waar de water- en mi neraalsituatie dezelfde is als op 'n plaats in Engeland, waar het pa pier voor de Engelse bankbiljet ten wordt gemaakt. de bisschop van Roermond, mgr. Lebouille, mgr. Peron en vele an dere autoriteiten. Toen het witte beeld, dat Maria voorstelde met gekroond hoofd en ten gebed geheven handen, voor 't podium kwam, zong de verzamel de massa spontaan het Magnificat om uiting te geven aan de vreug de, dat Maria in Nederland was. Voor al deze mensen bestond er sinds 15 Mei geen voornamer mo ment dan nu Maria de grens van de twee broedervolken had over - schreden. Ïl€x»bjjïschcin van. Lnilc /impo h»t korte en ontroerende toespraak zei- de mgr. Kerkhoffs o.m.: ,,We beleven wondere tyden. Voorheen gingen we ter beevaart naar genade-oorden, nu komen de genadebeelden tot ons. Vroeger be zocht Maria het volk, nu gaat Ma ria naar het volk toe. Maria brengt u een boodschap, uit Fati ma; laat ons hopen, dat*wy allen deze boodschap begrijpen." Tenslotte herinnerde de bis schop aan de talrijke genaden, die het beeld op de tocht door België hadden vergezeld. Duizenden heb ben zich vol overgave aan Maria toegewijd. En nu, zo vervolgde mgr., komt zij in zekere zin op haar eigen gebied, want reeds ja ren geleden verd uw land bij mon de van de bisschoppen aan Maria toegewijd. Moge zij blijven de hoogvereerde Moeder en Koningin van allen. Zoals gewoon is, wanneer Maria van Fatima een grens overschrijdt, verzocht mgr. Kerkhoffs alle aan wezigen geknield en met uitge strekte armen drie Weesgegroeten te willen bidden. Dit bleek echter in ons land niet mogelijk te zijn: de mensen stonden te dicht opeen. Daarna sprak mgr. Lemmens er zijn diepe vreugde over uit het beeld van O. L. Vrouw te mogen overnemen. In gevoelvolle woor den heette hy Moeder Maria wel kom. ,,Gy zijt by ons thuis. Laat ons optrekken het land in, ten ze gen van allen." De stoet zette zich in beweging, Van een eigenlijke processie kon men met deze compacte massa niet spreken. Verkenners droegen, het beel op hun schouders: daar achter volgden de bisschoppen, ver volgens de priesters en de gelovi gen. Zo ging de massa biddend op weg naar Maastricht; reeds ver was de avond over land en volk ge vallen, toen eindelijk de stad van Sint Servaas was bereikt. De spontane processie was ge worden tot een groots welkom en een indrukwekkende hulde bij de aankomst van Maria. Het was als of bij deze Bidweg de mensen aan voelden, dat dit de voornaamste plechtigheid was van het hele Mariacongres. |>IJ een ontploffing in een kruit- fabriek te Lamache in Frank rijk zijn zes personen om het leven gekomen, terwijl 12 personen wer den gewond.

de Stem | 1947 | | pagina 1