DE PAUS ii er bij BELGISCHE RESOLUTIE IH DE VEILIGHEIDSRAAD Einde der inflatie in zicht? HONGARIJE GAAT TER STEMBUS verworpen De brand op de MookerheSde s van Gent <esteed zal Mariacongres toespreken PISTRIBUTIEHIEÜWTIÊS ZONNIG WEER emeentepersoneel ïlepersoneel zal ntie-toelage wor- en bedrage van mdloon op 1 Juli rorden toegekend e-ontvanger 50.- t secretarie ƒ49.- secretarie ƒ32.- 24.- schoonmaak- 8.30 Gem. Vee- einiger ƒ24.50 en O.L. School 6.- der L.O.wijs wet gesteld over 1946 uitgaven voor het ƒ2431.50. "d met het werke- aantal leerlingen jelde bedrag: 15.98 per leerling et verschil tussen »oemd onder a en ike begrotingswij- teer over het vo- edrag van 1000.- irdige wijze ont- rse autoriteiten bij het 400-jarig be vinden op Zater- om 2 uur n.m. olijke autoriteiten ien tegenwoordig emd Minister Beel m de Waterstaat, n schepenen van Jcsdirecteuren van Sas en omgeving. ivraag ux had reclamatie it wieden van de er zou betrokke en onwilligen zo de dat de stoepen art Mevr. v. Vliet ndom van firma egels zullen wor de kinderen Nel- worden gevraagd n voor hun eigen- istraat. ;uwe bnigemeester onen Taag van de Heer rband met het ver Kerf. (ex Burge zei dat het huis Kerf werd gekocht die er thans in komt diens woxung ie benoeming van emeester nu spoe- zou dit een geschik met de Westkade eer De Braab. Zo- ligt is de toestand kon niet zeggen bij Waterstaat op jen om de kaai- n. id hij hierover met ;sproken en het ter bij het bezoek van der Koningin. ,oede kans dat de wen van de kaai- gelden voor 1948 ing zouden komen. Leux informeerde rzoek tot het dem- j. molenwater. De ie mede dat hier- niogt'ijk zou wor als het officieel in. Er bestaat goe- toestemming komt »g zou d z.g. draai- :htge naakt üDor de besprekingen met de aidaar gelegen i vroegere bo.stei- ed verloop hebben» dat Sas van Gent speelterrein krijgt en, en het ligt ook om daarnaast dan nbad maken me* talwater. j DERDE JAARGANG NO. 858 comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. DrAJJ M MES; Mr. U. B B. OE RECHTEB Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3'38 P Kwartaal; per post 4.25; p. week (bij nlet-postbestell.) Losse nummert. cent - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderiana WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1947 UITGAVE LÏICHTING „DE STEM" Waarn.-directeur: P. J ALBERTS, Hoofd redacteur: j. j. H. A* BRUNA: Algem. Zeeuws- redacteur: VV. GROFFEN. Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 02Bijbureau Oostburg. Nieuw- straat 22, telef. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes. Westsingei 75. tel. 2236 Red. N J. KARHOF Nedeiland in tijdnood. Resoluties moeten met spoed worden uitgevoerd ïrvE BESLISSING van de Veilig- heidsraad inzake de Indonesi sche kwestie laat ruimte voor be trekkelijk enthousiasme, doch niet minder voor gereserveerd afwach ten. Immers, de zaak heeft voor Nederland in verband met de ont wikkeling gedurende de laatste we ken in de zitting van gisteren een niet ongunstig verloop genomen. Nauwelijks hadden we nog kunnen hopen op een beslissing, die onze voorstellen het „laatste woord" van Mr. van Kleffens zozeer nabij zou komen, gelijk met de aanvaarding van de Amerikaanse en de Chinees-Australische resolu tie toch werkelijk het geval is ge worden. Daar staat tegenover, dat alles zal afhangen van de spoed, waar mee de beslissing van de Raad zal worden uitgevoerd. Nederland ver keert inzake Indonesië in ernstige tijdnood. Wanneer niet binnen af zienbare tijd de rapporten van de beroepsconsuls der bij de Raad aan gesloten mogendheden (de V. S., België, Engeland. China en Aus tralië) een feit zullen zijn gewor den, dan zal wellicht de actuele ontwikkeling in Indonesië Neder land dwingen tot maatregelen, die het slechts noodgedwongen en in een waardig besef van de eigen verantwoordelijkheid zal nemen. Daarnaast blijft de vraag nog open, of Nederland de facto de competentie van de Veiligheids raad, welke zij gelijk bekend de jure niet wenst te erkennen, zal aanvaarden. Daaromtrent zal door ,3,-» in op ten. worden genomen, nu de Raad de Belgische resolutie, inhoudende 'n voorstel om de kwestie van de com petelïtie van de Raad voor te leg gen aan het Internationale Hof v. Justitie, heeft verworpen met vier stemmen voor (Engeland, de V.S., Frankrijk en België), êen stem te gen (Polen) en zes onthoudingen. Wat anderen zeggen. een ongelooflijke terreur heerst. De Veiligheidsraad heeft alles ge daan om de onveiligheid op Java er Sumatra te verhogen". Een Poolse resolutie aangenomen. "VTa het verwerpen van de Belgi sche resolutie werd in de Raad een Poolse resolutie in behande ling genomen, welke bij de partij en nogmaals wil aandringen op in achtneming van het wapenstil standsbevel van 1 Aug. jl. Dit voorstel behaalde tien stem men en een onthouding (Eingeland) Mr. van Kleffens deelde mee, dat de resoluties van de Veiligheids raad door zijn Regering werden bestudeerd. Hij was er zeker van. dat Nederland alles in het werk zal stellen om een spoedige beslis sing te bereiken en een vreedza me oplossing zal toejuichen. De voorzitter verklaarde, dat hier mede de eerste fase van de be handeling der Indonesische kwestie ten einde was. Maar de kwestie bleef op de agenda en ieder lid had het recht, haar. zo nodig, we derom in behandeling te brengen. Van Kleffens en Sjahrir. TAe verslaggever van het Belgi sche blad „Soir" is van mening dat de Veiligheidsraad het gezon de verstand in de zitting van Maan dag min of meer heeft hergeven, omdat de resoluties de Nederlandse rechten eerbiedigen en i» het ge heel geen afbreuk doen aan de be- voegheden van de Raad. De Drapeau Rouge staat daar lijnrecht tegenover, maar we kun nen aan die stem dan ook niet meer waarde hechten dan aan de „vader landslieven Waarheid" in ons land De Gazet van Antwerpen zegt zeer scherp: „Na de steriele be sprekingen in de Raad, de tergen de obstructie der Russische veto's, de demonstratie van onwil en on kunde is het Indonesische geschil wel het meest illustratieve voor beeld van caricatuur, die de Vei ligheidsraad van zichzelf weet te maken. Men heeft Sjahrir de meest waanzinnige beschuldigingen laten uiten van de tribune, die hij niet eens had mogen betreden. Men is blijven debatteren, terwijl op Java rpoen de beslissing gevallen was, noemde Mr. van Kleffens het voorstel van de Verenigde Staten tot het aanbieden van goede dien sten „gelukkig geformuleerd". Hij voegde eraan toe „het moge een uitstekend besluit zyn, aan de Ne derlandse Regering is de beslis sing". Soetan Sjahrir heeft tegenover Reuter verklaard, dat de Republiek een kleine overwinning behaald heeft door het feit. dat de Raad Indonesië op gelijke voet als Ne derland heeft behandeld bij de be noeming van een hrbitrage-com- missie van drie man. De Republiek is nog steeds van mening, aldus' Sjahrir, dat de Veiligheidsraad in zijn geheel de zaak had moeten be handelen. Reactie in Indonesië. wenden tot Rusland of Australië. Van republikeinse zijde toont men zich zeer gereserveerd. Wel was men zeer verbaasd en teleurgesteld over de houding van Frankrijk, dat alleen voor de eerste maal ge bruik van het veto-recht maakte en wel ten nadele vAn de Repu bliek. MAASTRICHT BEREIDT ZICH VOOR OP DE KOMST DER KARDINALEN -yTA RADIO VATICANA zal Z.H. de Paus het Maria-congres te Maastricht toespreken. Voorlopig werd de dag der toespraak bepaald op Vrijdag 5 September, waarschijn lijk des 's avonds tussen half acht en acht uur. De K.R.O. zal deze toespraak via een telefoonleiding doorgeven of Mening van de gouverneur van de Belgische nationale Bank TN DE algemene vergadering van de Belgische Nationale Bank heeft haar gouverneur, de heer Frère, in verband met de wereld problemen de volgende verkla ring afgelegd: Hij wees op de sterke positie, wel ke België inneemt o.m. doör zijn ruime dollar- en stijgende goede renvoorraad en verklaarde er vast van overtuigd te zijn, dat in vele landen de huidige schaarste het rechtstreekse of onrechtstreekse ge volg is van werkelijke of latente inflatie. Eens, zo zei spreker, zal deze inflatie op een of andere wijze eindigen, ik denk, dat die dag naby is. Op dat ogenblik zaL de mede dinging op de internationale markt zich sterker en sterker doen ge voelen, zij zal zonder twijfel de door de verbruikers zozeer ver langde prijsdaling verwezenlijken, tot grote schade van degenen, die onvoorzichtig met behulp van le ningen ongehoorde inmobilisatie veroorzaakt of buitensporige stocks aangelegd hebben. De landen, die het best aan de situatie het hoofd zullen kunnen bieden, zijn die, waar de voor de ieiding van de economie verant woordelijke personen zich het best hebben weten voor te berei den. Ik hoop, dat men België onder deze landen zal mogen tellen, zo besloot spreker, nadat hij nog ver klaard had, dat wijs beleid België oplegt zijn plannen te beperken tot Z'jn mogelijkheden en zelfs essen tiële uitgaven, die niet door spaar gelden worden gedekt, tot later weet uit te stellen. rechtstreeks relayeren. Aan>de voet van de basiliek wordt thans op het Lieve Vrouweplein een groot priesterkoor gebouwd uit mergelblokken. De ontwerpen voor koor en altaar zijn streng litur gisch gehouden. Naast het hoofdaltaar verrijzen verschillende bij-altaren, waar stil le H.H. Missen zullen worden ge lezen. Dit moest geschieden om alle bezoekers de gelegenheid te geven de H. Mis bij te wonen op Zondag 7 September. Extra treinen en extra bussen zullen de bezoekers van het gehele land naar de stad van Sint Servaas vervoeren, want op 7 September zullen behalve twee kardinaalsmis sen de grote Mariastoet en de gran diose slotplechtigheid op het Vrijt hof plaats vinden. Aan de' kardinaalsaltaren wordt momenteel druk gewerkt door jon ge Maastrichtse kunstenaars, die o.a. beelden ontwerpen uit gips. Het altaar en het priesterkoor zijn gemaakt naar ontwe2*pen van de architect Josmure. TAE JOEGOSLAVISCHE volks- vergadering ratificeerde de vre desverdragen met Bulgarije, Hon garije en Italië. A O 7JE-COMMUMIQUE NOG ALTIJD ZUIVERINGSACTIES TAE T.N.I. oefent voortdurend druk uit op de bevolking van de randgebieden teneinde haar tot eva cuatie naar het republikeinse ge bied te dwingen. Wederom zijn Nederlandse patrouilles en posten beschoten bij Adjibarang. Ten Wes J^ederlandse kringen te Batavia tonen zich tevreden over de re sultaten van de zitting in de Raad; er was geen verrassing over het Franse veto. Men verwacht, dat Nederland aan België. Frankrijk of de V. S. goede diensten zal vra gen, terwijl de Republiek zich zal „Vrije" verkiezing en gedwongen rolletje» VOLTAN PFEIFFER, de leider der Hongaarse Onafhankelijke Partij, heeft in een verkiezingsre de de Hongaarse kieswet beschre ven als een „betreurenswaardige aanval op de democratie". „Wij hebben, zo zeide hij, de aristocra tie afgedankt om siechts plaats te maken voor een nieuwe aristocra- Het tehuis Bethanie gaaf en ongeschonden JN ONS BERICHT van Zaterdag jl. over „De brand op de Moo- kerheide" werd iets te veel en iets te weinig gezegd. Het „teveel'' bestond ^hierin, dat het opschrift aangaf, als zou het kindertehuis van de E.E. Zusters van Bethanië, zijn verwoest. Op onze nadere informaties kregen we gelukkig! de mededeling, dat MoJk«heide.RTEHIIIS Va" de EerW' Zusters van Bethanië op de het Tehuis nog geheel gaaf en on^ geschonden is. Het „te weinig" was in het vol gende gelegen: We konden nog niet vermelden, dat het blussingswerk in hoofdzaak door de dertig Eerw. Zusters werd verricht en niet al leen door vrijwilligers en militai ren. De Mookerheide stond in een korte tijd in lichter laaie. Munitie, die overal verspreid ligt, ontplofte. De vlammen raasden snel over het heuvelachtige terrein. Brandweren van vier omliggende plaatsen kon den het blussingswerk, bij gebrek aan water, slechts gebrekkig ter hand nemen. De Zusters van het Kindertehuis streden met kolenschoppen en spa den tegen het vuur. Vele vacantie- gangers hielpen mee. Het zijn vnl. de Zusters geweest, die de brand hebben weten te blussen. Met be smeurde kleren konden zij na vele uren vechten even het strijdperk verlaten. Mr. v. d. Goes van Naters, de fractieleider van de P. v. d. A. was toevallig met vacantie op de Moo kerheide. Ook hij hielp bij de daadwerkelijke bestrijding van het vuur. In totaal is 20 a 30 HA heide ver brand. Omdat alle gevaar nog niet geweken is, houden een twintigtal Zusters dag en nacht de wacht. En kele vrijwilligers en militairen hel pen eveneens bij het toezicht. tie van partij-secretarissen." Pfeiffer verweet de regering het gedrag der politie, die volgens zijn zeggen de kiezers niet beschermde tegen betaalde agitatoren, welke vechtpartijen uitlokten op kiesver- gaderingen. Pfeiffer critiseerde de manier waarop kiezers van de kiezerslijs ten waren afgevoerd. De eerste minister, Lajos Dynyes, betoogde op een vergadering der Kleine Boerenpartij te Boedapest, dat het economische leven weer in particuliere handen moest terug keren, daar de staat momenteel de lasten van nationalisatie niet kan dragen. Aan het einde van zijn re de riep het publiek „Geef alle Hon garen het kiesrecht". Toen Zoltan Pfeiffer met zyn partijgenoot Keresztes te Osongrad in Centraal-Hongarije een vergade ring wilde beleggen, werd hy door een menigte van 2 a 300 man aan gevallen. De aanvallers waren ge wapend met fietspompen, kettin gen en spaden en sloegen Pfeiffer zo lang, tot hij bloedend neerviel. Daarna vielen zy Keresztes aan, die later naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Op een daarvoor gehouden ver gadering te Szentes is Pfeiffer met rot fruit, eieren en stenen beko geld. Hij wist daar echter te ont komen en kreeg van het Ministerie van Binnenlandse Zaken de toe zegging, dat voor de te Osongrad te houden vergadering de politie aldaar zou worden versterkt. De ze trad echter niet op. rpE WAPENVELD brandde een huizenblok af, waarin zes ge zinnen woonden. De brand brak uit in een hooiberg, die eveneens een kapitale boerderij in vlammen deed opgaan. TN DE MAASTUNNEL te Rotter dam reed een motor met twee militairen tegen een rijdende autobus. De 43-jarige serg.-maj. H. werd van de motor geslingerd en was op slag dood. ten van Poerwokerto is een Ne derlandse post door de T.N.I. met mortieren en geweren onder vuur genomen. Ten Westen van Salati- ga in Midden-Java zetten Neder landse troepen een zuiveringsactie m tegen enige formaties van de 7 N.T., die hun posities in het bevrij de gebied pogen vooruit te schui ven. De T.N.I. leed gevoelige ver liezen en werd verdreven. Een groep van de T.N.I. ten Zuidwes ten van Tegal werd door Neder landse troepen enige verliezen toe gebracht. In Oost-Java bij Sito- bondo werden twee republikeinse agitatoren gedood en veertig gevan gen genomen. Bij zuiveringsacties ten Zuidwesten van Banjoewangi werd een aantal republikeinen ge dood. Een Nederlandse patrouille in de omgeving van Tandjong Ba- lai heeft vier Lasjkarleden neer geschoten en vier gevangen geno men. Volgens tot dusver ontvan gen gegevens bedragen de verlie zen van gisteren één gesneuvelde en twee gewonden. EEN EI VOOR PERSONEN BOVEN 21 JAAR. In de bonnenlijst, die op 28 Aug. bekend gemaakt wordt, zal een bon worden aangewezen voor één ei voor personen van 21 jaar en ouder. WEER EXTRA VLEES. Nu de droogte blijft aanhouden stijgt nog steeds het aanbod yan slachtvee. In verband daarmede zal zowel deze week als de volgende week voor personen, die geboren zijn in 1942 en vroeger, een extra rantsoen van 100 gram vlees wor den beschikbaar gesteld. In de bonnenlijst van Donderdag a.s. zal de eerste bon voor 100 gram wor den bekend gemaakt. De tweede komt een week later. Op de vleesbonnen, die Vrijdag a.s. geldig Worden, kan desgewenst op een bon voor 100 gram vlees 150 gram paardevlees gekocht wor den. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Zonnig weer met in liet Z.- Oosten van het land later tij delijk wat bewolking. Vrijwel overal droog wee*. Ongeveer dezelfde temperatuur als gis teren. Matige, tijdelijke, vry krachtige wind uit Noord-Oos telijke* richting. Zon onder 19.42 uur. Maan onder 0.40 uur. Donderdag zon op 5.43 uur. Maan op 18.58 uur

de Stem | 1947 | | pagina 1