:LEN EN beslissing gevallen ENGELAND WENST Het Argentijnse spel r voor DE GROTE —VRAAG Streeft de Gaulle naar dictatuur? Weer negen derde jaargang 1 rlULST GOES ONINGIN RS TAPPEN t 4 Consuls te Batavia van de Staten, die leden zijn van de Veiligheidsraad, zullen onderzoek instellen De Veiligheidsraad besluit haar goede diensten aan te bieden De Chinees-Australische resolutie De Amerikaanse resolutie Dr. van Mook H ttET NEDERLANDSE militaire- actie-communiqué van heden luidt als volgt: Britse mijnwerkers maken 6-dagen-week „KOTA INTEN" met troepen naar Indië No. 855 IVDEN EN PEUL- A ZAKKEN TER >OR DE NIEUWE Koolzaad. elend. TEL. No. 2 'oor Handel en ?pen, M. O. (A, B). Ie docenten: lburg; >ntstraat 6, Goes; M.O., ël 92, Vlissingen; 11, St. Laurens; liestraat 86, Goes DTE BEURS karaats en 14 VIONOGRAM- lats goud, met i Synthetische- !>rachtige sor- K, klepeltjes per uikerschepjes, *)ii£chaaltjes, Cigaretten- Bonbonnières, Briefopeners en. Zilveren hte en zware VAT WILS. igers, Broches Damesringen kleurstenen II »UD, ZILVER VTELIER net >E ERICHT i - Graveurs 51, GOES iel in de -HEYMAN 30—O Comm v. Toezicht: A. F. 1. AERNOUDTS; C. J. V\N HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr A J J M MES; Mr. H. B. B. DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) S.3B p kwartaal; per post p. week (bij nlet-postbestell.) 0.28; Losse nummers 8 cent Postrekening 278.841 Voor God. Koningin en Vadenana DINSDAG 26 AUGUSTUS 1947 UITGAVE -T1CHTINO „DE STEM" Waarn.-directeur: P. J ALBERTS, Hoofd redacteur: J J. K A BRUNA: Algem. Zeeuws- redacteur: W. GROFFEN. Vlissinggn; Zeeuwseh-Vlaaiidtren: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 02; Bijbureau Oostburg. Nieuw- straat 22, telef. 35; Zeeuwse Eilar.den Bureau Goes. Westsingel 75. tel. 2236 Red. N J. KARHOF NEDERLAND had het voornemen te kennen gegeven onmiddellijk de beroepsconsuls, gestationneerd te Batavia, te verzoeken om gezamenlijk ten aanzien van de huidige situatie in de Indonesische Republiek verslag uit te brengen. De Republiek van haar kant liad de Veiligheidsraad verzocht een internationale commissie van waar nemers te willen benoemen. Tenslotte werd door China en Austr. Vrü- dag 1.1. een resolutie gezamenlijk ingediend, welke een uit te bren gen rapport van beroepsconsuls beperkt tot diegene, welke zyn uit gezonden door de regeringen, die lid zijn van de Veiligheidsraad. Dat komt neer op de consuls van de V. S., Engeland, Australië, Chi na, België en van Frankrijk. In de vergadering van gisterenavond werd deze resolutie door de Raad aangenomen. Later werd ook de hierbij afgedrukte Amerikaanse resolutie aangenomen. dedigde de door haar op Zondag ingediende resolutie, inhoudende, „dat de Raad het Internationale Hof van Justitie ingevolge artikel 96 van het Handvest verzoekt zo spoedig mogelijk advies uit te brengen over de vraag, of de Vei ligheidsraad competent is zich be zig te houden met de opdracht het in behandeling nemen van de In donesische kwestie". Deze afgevaar digde betoogde verder, dat inter nationale rechtvaardigheid alleen een goede grondslag kan zijn voor de Veiligheidsraad. Hij deelde mee, dat de Belgische consul-generaal van zijn regering opdracht liad ont vangen aan een onderzoek van be roepsconsuls mede te werken. De voorzitter, de Syriër, Faris al Choeri, verklaarde, dat hij aan de Belgische resolutie geen voorrang kon verlenen, daar de resoluties moeten worden behandeld in volg orde van indiening. Indien gewenst stond hij echter een stemming toe. Bij stemming om de resolutie van België prioriteit te verlenen werd deze met 9 onthoudingen en twee stemmen voor afgewezen. Besloten werd eerst de Chinees-Australische resolutie in behandeling te nemen, vervolgens de Amerikaanse. Australië verklaarde, dat de oor spronkelijke Australische resolutie niet was ingetrokken en moest worden behandeld, wanneer de ge zamenlijke resolutie van China en Australië niet zou worden aange nomen. Russisch amendement strandt op veto. "^"a de opening van de zitting nam als eerste spreker Sjahrir het woord om te betogen, dat geen enkele van de aanhangige resolu ties Indonesië veel zou helpen. Hij verlangde een duidelijke ve^ - oordeling van „de Nederlandse agressie' door de Raad. Hij ver- v klaarde, dat er geen standvastige I vrede kon zijn, wanneer de Neder- I landse troepen niet werden terug- getrokken, dat de republiek zich I bilAlke beslissing van de Raad zou I ^jftéerleggen en dat de Indonesische W delegatie bereid was elke onpartij dige arbitrage te aanvaarden, zo- lang de Veiligheidsr. niet zou wor den gepasseerd. Tenslotte wees hij een consulair onderzoek van de hand, omdat „de meeste consuls te Batavia de zaak door een Neder landse bril bezien". Het ware beter althans eer lijker geweest, indien Sjahrir onomwonden had verklaard, dat hij talles goed vond, wat de Raad zou beslissen, onder voorwaarde, dat de Republiek in alles haar zin kreeg; 1 daar komt tenslotte zijn hele be toog op neer. Polen vond het vervolgens no di& te verklaren, dat het bevel: „Staakt het vuren" niet werd op gevolgd en dat het wenselijk was de vergadering voort te zetten, tot 1 dat een beslissing was verkregen. De Belgische afgevaardigde ver- IJE RESOLUTIEe aangeno men op het jongste Indo nesische Congres van de Partij van de Arbeid, heeft voor die Partij natuurlijk niets opge lost. Er is dan ook lustig ge- batteerd over de uitleg van de verschillende passages. Zowel de aanhangers van het rege ringsstandpunt als „de bezwaar den" hebben er zinnen en zin sneden uit aangehaald, om hun opinie te dekken. Nu is het P. B. met een nadere verklaring voor de draad gekomen. Voor de buitenwereld is van belang, dat volgens het oordeel van het P. B. twee dingen zijn- ko men vast te staan in de „uit spraak" van het Congres: le. In het conflict met de Republiek zijn enkele elemen ten. waarvoor arbitrage door Nederland niet kan worden aan vaard. 2e. Er is noch in het alge meen noch ten opzichte van de concrete situatie in Indonesië uitgesproken, dat er nooit en onder geen omstandigheden meer gewapend optreden zal mogen plaats vinden." Deze vaststellingen zijn zeker van belang, als ze overeenstem men met het inzicht van de he le fractie en van alle socialis tische ministers. Wat punt 2 aangaat, is ech ter actueel het antwoord op de vraag: Dwingen de omstandig heden nu reeds tot verder ge wapend optreden? Dr. v. Mook en alle waarnemers in Indië beantwoorden die vraag be vestigend. Durft de P. v. d. A. nu ook reeds „ja" te zeggen? .WWWlrt^vVWUV Tfervolgens diende de Russiselie afgevaardigde een amendement in op de Chinees-Australische re solutie. Dit amendement hield in: verzoek tot instelling van een com missie van toezicht op het staken van de vijandelijkheden. De para grafen, waarbij China en Australië hun voldoening uitspraken over 't opvolgen van het bevel:: „Staakt het vuren" zouden moeten verval len. Hierop verzocht de Australische gedelegeerde aan Gromyko zijn amendement in te trekken; toen deze zulks weigerde, werd het in stemming gebracht: zeven leden stemden voor, twee tegen en twee onthoudingen. Daar de tegenstem mer Frankrijk was, werd dus de Russische motie door een veto ge troffen. Hierna kwam de Chinees-Austra lische resolutie in stemming; zij werd aangenomen met zeven stem men voor, geen tegen en vier ont houdingen (nl. Engeland, Rusland Columbia en Polen). Hiermee is dus de toestand als volgt geworden: de Raad verzoekt de regeringen die beroepsconsuls in Batavia hebben deze te instru eren gezamenlijk ter inlichting en voorlichting van de Veiligheids raad rapporten voor te bereiden; de volledige tekst drukken wij af zonderlijk af. De Amerikaanse resolutie is aan genomen met 8 stemmen voor, geen stem tegen en drie onthou dingen (S.U., Polen en Syrië) Op het ogenblik, dat' wij dit schrijven, is er nog geen bericht binnen gekomen inzake ds stem ming over de Belgische resolutie, die handelde over de competentie kwestie. In dit verband wijzen wij nog even op de merkwaardige si tuatie, dat de Veiligheidsraad met het aanvaarden van de Chinees- Australische en de Amerikaanse resolutie niet alleen een bepaald standpunt tegenover de Indonesi sche aangelegenheid heeft ingeno men, doch ook bepaalde maatrege- QP 22 AUGUSTUS werd door de Chinese en de Austra lische delegatie in de Veilig heidsraad een gezamenlijke re solutie ingediend, waarvan het volgende van cssentiëel be lang is: „De Veiligheidsraad verzoekt de regeringen, die leden zijn van de Veiligheidsraad en be roepsconsuls in Batavia hebben om deze te instrueren geza menlijk ter inlichting en voor lichting van de Veiligheids raad rapporten voor te berei den nopens de situatie in de Indonesische Republiek, welke gevolgd is op de resolutie van dc Raad op I Augustus 1947, welke rapporten zich dienen uit te strekken tot de opvol ging van de order „Staakt het vuren" en de toestand, heer send in de streken onder mil- litaire bezetting of vanwaar de strijdmachten, die daar thans bezetting uitoefenen, volgens overeenkomst tussen de partijen kunnen worden teruggetrok ken. Verzoekt de Nederlandse re gering en de regering van de Indonesische Republiek aan de vertegenwoordigers vermeld in paragraaf 5 alle faciliteiten te willen verlenen tot doeltref fende vervulling hunner zen ding. Besluit om de zaak verder te overwegen, indien de situatie zulks nodig maakt." „De Veiligheidsraad besluit haar goede diensten aan te bie den om beide partijen behulp zaam te zijn bjj het zoeken naar een oplossing van haar geschil overeenkomstig para graaf b. van de resolutie van de Raad van 1 Augustus 1947. De Raad verklaart zich bereid, indien de partüen zulks ver zoeken, een oplossing te ver gemakkelijken door een com missie uit de Veiligheidsraad, bestaande uit drie leden, waar van elke partij een lid aan wijst, terwijl het derde lid wordt aangewezen door de twee aldus gekozen leden." len voorschrijft en dat alles, al vorens werd vastgesteld, of de Raad ten deze eigenlijk wel comr petent is. Tijdens het debat over deze re solutie werd de zitting tot heden middag 15.30 uur Ned. Tijd ver daagd. TN EEN MANIFEST heeft gene- raai de Gaulle een beroep op het Franse volk gedaan zijn „Ras- semblement du peuple Frangais" bij de gemeenteraadsverkiezingen te steunen en zo de Franse Re publiek te hervormen en de Staat dienstbaar te maken aan het ge meenschappelijk belang. Het manifest gewaagt van „een ernstige situatie," door „separatis me" en de „rivaliteit der part tijen". De Gaulle zal in geheel Frank rijk candidaten stellen en ieder raadslid kan, onverschillig voor welke partij hij voorheen zitting had, als candidaat voor de „rassem blement" worden gekozen zonder aan zijn beginsel ontrouw te wor den. De Gaulle beweert, dat de Ras- semblement geen partij is en dat de lijsten zullen worden samenge steld uit mannen en vrouwen van verschillende overtuigingen. Doel is: de redding van het Fran se volk. Wij wagen het echter te betwijfelen, of zelfs een „sterke man" als de Gaulle daarin kan sla- geen verarmp Japan JAE BRITSE MINISTER voor de betrekkingen met het Gemene best, Lord Addison, heeft te Can berra verklaard, dat Japan dient te worden ontdaan van zijn Over zeese gebiedsdelen. Engeland wenst echter geen ver armd Japan, dat niet in staat is zich economisch te handhaven, daar het dan een voortdurende last voor andere volken zou vormen. Het bedrag aan herstelbetalingen, dat van Japan kan worden geëist, zal derhalve beperkt moeten zijn. Als Engeland beloofd heeft, al dus Addison, dat de Sovjet-Unie de Koerillen en Zuid-Sachalin krijgt krachtens een geheime clausule van de overeenkomst van Jalla, een interpretatie, die niet noodzakelijk de zijne behoeft te zijn zal En geland die belofte gestand doen. Evenals Australië gelooft Engeland dat het recht van veto op de Ja panse vredesconferentie niet dient te worden uitgeoefend. gen door alle principiële politiek opzij te zetten. Het lijkt ons zelfs bijzonder twijfelachtig, of iemand al. de Gaulle geen concrete doel stelling voor ogen heeft om van een „dictatuur" nog maar niet eens te spreken. Monson, minder dan boesien Chinese consul te Medan. afgetreden uit protest T\E CHINESE ACTIE tegen de re- publikeinse praktijken is het sterkst te Medan: de Chinese con sul aldaar heeft bij de regering te Nanking ontslag genomen teneinde te protesteren tegen de slappe hou ding der Chinese regering. Hij ver klaarde: „De Chinezen moesten uni formen en wapéns aan de republiek leveren, daartoe met de wapens op tafel gedwongen. In dank daar voor worden zij met hun eigen wa pens afgeslacht. De beesten in de dierentuin zouden meer aanspraak kunnen maken op honderd procent Merdeka dan deze mensen, die geen mensen meer zijn. naar Oost-Borneo "TJR. VAN MOOK, is gisteren in gezelschap van verschillende autoriteiten per Catalina naar Sa- marinda vertrokken om de instal latie van de Oost-Borneo-raad bij te wonen, welke vandaag zal plaats hebben. HPE LECCE in Zuid-Italië werden Zondag paardenrennen gehou den. Een plotseling opzettende cy cloon doodde een jockey en ver wonde 30 toeschouwers. TN DE OMGEVING van Denver (Ohio) zijn tengevolge van een botsing tussen een trein en een auto bij een overweg tien personen om het leven gekomen. Overheersing ven Amerika ot onbetwiste zelfstandigheid ET WORDT LANGZAAM, maar zeker duidelijk, dat Pe- ron. de president van Argentinië 'n ingewikkeld en hoog spel speelt De reis van zijn echtgenote, Eva Duarte, naar West-Europa, was ken nelijk gericht op de vorming van een „Latijns Blok", met Italië, Spanje en Portugal onder opper- A ctie-communiqué GESNEUVELDEN „De Nederlandse detachementen bij Kamal op Madoera werden he vig beschoten, terwijl sluipschut ters optraden. Hiertegen werd door onze troepen krachtig opgetreden. Bij een zuiveringsactie op Noord- Sumatra in het gebied van Pema- tang Siantar werd contact verkre gen met een bende van de T.N.I., die met verliezen werd teruggesla- ken. In het gebied van Malang werd een zuiveringsactie ingezet waarbij hevig automatisch geweer vuur werd ontvangen. Het gehele kampongcomplex Djengkol in dit gebied werd gezuiverd". WEST-JAVA: In het gebied van Soekaboemi werd opgetreden tegen rondzwervende T.N.I.-troepen, waar bij de tegenstander gevoelige ver liezen leed. 27 km. ten Oosten van Koeningan werd een Nederlandse patrouille aangevallen door ben den, welke kennelijk door een had ji waren opgezweept. De aanval werd met succes afgeslagen. De tegenstander leed gevoelige verlie zen. Op de weg van Cheribon naar Tasikmalaja werd een brugdek door saboteurs volledig- vernield. De Nederlandse verliezen be droegen Zondag negen gesneuvel den, een vermiste en 22 gewonden. J\E ENGELSE MIJNWERKERS hebben erin toegestemd „als lening aan de Regering" zes dagen per week te werken. Deze „af spraak" geldt tot Mei 1948. Op Zaterdagen zullen de mijn werkers dagen van 6V2 uur ma ken. TAONDERDAG 28 Augustus ver trekt de „Kota Inten" van de Merwehaven te Rotterdam naar Batavia. Aan boord bevinden zich 1500 militairen onder wie de vlieg basisbewakingscompagnieën, een compagnie gewondenvervoer, deta chementen aanvullingstroepen ge nie. marine-schepelingen, mariniers JK.N.I.L. en medische staf. ste leiding van Argentinië als steun pilaren. De geestdriftige ontvangst welke Mevr. Peron in genoemde landen ten deel viel moge wijzen op een voorlopig succes. Waren we reeds gealarmeerd door het „radio-praatje" van dc Argentijnse premier, waarin hij iedere tegenstander van de regering ernstig waarschuwde tegen moge lijke sabotage ten overstaan van de regering, daarbij op Nazi-manier dreigende met represaille, nog er ger is het geworden door de ver klaringen van de Argentijnse afge vaardigde op de Pan-Amerikaanse conferentie. Argentinië wenst nl. geen ge meenschappelijk Amerikaans defen sief verdrag, als er geen duidelijk onderscheid wordt gemaakt tussen agressie binnen en buiten het Ame rikaanse continent. Hij eiste voor elke Amerikaanse Staat het recht zelf zijn verdediging tegen andere Amerikaanse landen te organiseren Als dit niet wijst op de vurige wens vroeg of laat Amerika te overheersen, dan is er toch in elk geval sprake van een symptoom, van een te lang onderdrukt ver langen naar algehei": zelfstandig heid, zulks buiten verband van de overige Amerikaanse Staten. Weinig verandering Weersverwachting geldig tot hedenavond: Aanvankelijk zonnig, later hier en daar tijdelijke bewol king, doch bijna overal droog weer. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noord-Oost. Zon onder 19.43 uur. Maan onder 0.03 uur. Woensdag: Zon op 5.42 uur. Maan op 18.23 uur.

de Stem | 1947 | | pagina 1