Kroniek van gruweldaden De bakkers bakken zoete broodjes IANSEN VING Wijst de rede van drvan Mook op een naderende beslissing? Funesie invloed van republikeinse mcampagne leugei >-Tekenaar - Dordrecht 4IDDAG PREEKUUR 9ant Alleen Amsterdam houdt halstarrig de winkels gesloten BONNEN voor TABAK ooooooo<xxxxxxx>oooooooooooooooooooooooo<yo<>ooo AARDWORMEN DE Vast tarief AMERIKA HELPT OOSTENRIJK Griekse kwestie in V.N. 7 doodvonnissen ie Neurenberg GRIEKENLAND EN DE ARABISCHE LANDEN DERDE JAARGANG No. 851 'TERIJ 13503, 17801; ƒ230 12782; 12896, 13138 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGBNHORST; Mr. Dr. A. J. J- M MES; Mr. £L B. B. DE RECHTER Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post 4.25; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 8 cent Postrekening 278.841 DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1947 uitgave ÏICHTING „DE STEM" Voor God, Koningin en Vadenana Waarn.-directeur: P. J. ALBERTS, Hoofd redacteur: .1 J. H A. BRUNA; Algem. Zeeuws- redacteur: W. GROFFEN, VllssLngen; Zeeuwsch-Vlaandtren: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. :02; Bijbureau Oostburg. Nieuw- straat 22, telef. 35; Zeeuwse Eilanden Bureau Goes. Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF 2605 2708 2929 29881 3888 4043 4098 4158 4799 4833 4841 480(1 5883 5885 5889 597» «528 8547 0565 66Ja.' 7257 7373 7447 7609] 8279 3300 8322 025»! 8910 8943 9000 903« 9557 9611 9728 97711 10092 10449 10453 10463', 11749 12069 12075 1209* 13226 13244 13309 1336a 14093 14163 14261 1126S 15053 15341 15524 15683' .16784 10815 17004 17287 18418 13428 18479 18511' 19170 19171 19327 19582< 2059J 20605 20778 2091» TffiT DEPARTEMENT van Over- zeese gebiedsdelen heeft een serie gruweldaden van de Repu bliek wereldkundig gemaakt, die afschuw en verontwaardiging wek ken bij elk beschaafd mens en die ons vergunnen een blik te ■werpen in de bodemloze ravijn van wreedheden, waaraan de Neder landers en de inlandse bevolking - ten prooi gegeven zijn. Na het le- zen van de sombere lijst slaakt men onwillekeurig de verzuchting: „Waarom nu eerst bekend ge maakt, wat onmiddellijk over de gehele wereld had moet worden verspreid?" Het lijkt erop, of op het laatste nippertje de wereld opinie en daardoor wellicht ook de stemming in de Veiligheids raad moet worden beinvloed, juist omdat zoals De Tijd gisteren schreef wij hier lijden aan een besluiteloosheid, die zowel begrij pelijk als pijnlijk moet worden ge noemd. Dit blad vraagt zich af, of het misschien niet beter is te doen wat men als zedelijk recht erkent, nu het nog tijd is en in weerwil van het zeer onaangename der beslis sing en de daarvan afhankelijke situatie, dan dat men de kop in het zand steekt om af te wachten tot de storm over onze staart zal los barsten. ULTÜ zulten volstaan met onze le zers een overzicht te bieden, van de pijnlijkste en grievcndste gruweldaden: Op 22 Juli werden te Banjo e- wangi vierentwintig personen in het bijzijn van hun medeslachtof fers met kapmessen afgeslacht. In Tegal, te Slawi, te Djatlbarang, te Proepoek, te Balapoelang en te Boemiajoe werden resp. 12, 30, 25, 6 en 4 Nederlandse onderdanen ver moord. In het kamp van Kebon Djahe werden voor de aankomst van de Nederlanders meer dan 100 gevangenen van alle landaarden afgeslacht. W<*$ in het algemeen vrouwen en jonge meisjes van de terroristen te lijden hebben is met geen pen te beschrijven. Overal in de kam pongs treft men mensen aan, die tengevolge van de ondergane mis handelingen volkomen apatisch zijn. Te Knoeloe werden de vrouw -varing in stamperij-ei> drie kinderen van een reeds p, in staat zelfstandig tevoren ontvoerde KNIL-sergeant >ruina huid, dat van de zon -fr- ime. Profiteer 100% van zon nto Huidcrème huid altijd >ok. feit, dat onze eigen Regering nood gedwongen, uit een misschien kunstmatig verwekte lethargie schijnt te gaan ontwaken en dan alles bijeen nog gezien in het licht van de door dr. van Mook gehou den rede, mag tenminste de ver wachting wekken, dat een beslis sing niet ver meer af is, ook al zou de Veiligheidsraad de lange- baan-tactiek blijven toepassen. Peil doorgaans zeer goed inge licht waarnemer schrijft via 't A.N.P. over de situatie in Indone sië het volgende: IV E Nederlandsch-Indische rege- ring geeft in talrijke telegram men aan Den Haag uiting aan haar diepe bezorgdheid Het betreft in de eerste plaats de politieke ont wikkeling sedert de bemoeienis van de Veiligheidsraad met het Indo- ïesische probleem. De bevolking in de pas door Nederland bezette ge bieden van de republiek blijkt dag ran dag meer vatbaar voor de in timidatie-methode van de Zijde der republiek. Deze intimidatie be dient zich hoofdzakelijk van de vol gende motieven: 1. De Nederlanders zjjn de poli tieke actie begonnen uit financiële, en economische noodzaak. Neder land staat financieel voor een in eenstorting en zal zich niet lang meer in Indonesië kunnen handha ven. De republiek zal dus binnen kort terugkeren. 2. De Veiligheids raad is op onze hand. 3. De Neder landers zullen zich in ieder geval op 1 Januari 1949 definitief uit de republiek terugtrekken. 4. De be volking van geheel Indonesië steunt de republiek. Deze motieven schijnen blijkens de officiële rapporten grote in druk te maken op de bevolking in de door Nederland bezette ge bieden. welke aanvankelijk meer tot medewerking met Nederland bereid was dan thans het geval is. De onzekerheid over de toekomst in politiek opzicht blijft voortdu pende productie te nderen te instrueren. FABRIEK, Dordrecht 674-00 S te BREDA voor OP. APPARATEN OP. APPARATEN enz. 689-oo iek, Dordrecht. SEPTEMBER riré lessen in» ouden-taleh eidingen rANDSDIPL. e.d. vermoord. Te Pankelanbrandan zijn de Chinezen blijkbaar vogelvrij verklaard, hun huizen wo—'en ver brand. Niet minder dan 4uOO Chi nezen zijn op een kerkhof bijeen gedreven. Zoals gezegd, de Regering is er met bepaald vroeg bij om een lijst van bedreven gruweldaden te pu bliceren; toch kan het ons tot som bere voldoening schenken, dat het tenminste nu de nood zo hoog ge stegen is alsnog gebeurt. We kun nen er een soort negatieve voldoe ning uit putten en er de verwaeh tmg aan vast knopen, dat heel mis seluen enkele landen hun inzicht overeenkomstig deze bekendmakin- gen zullen herzien. Met China schijnt dit reeds in de Veiligheidsraad min of meer het geval te rijn, gezien het feit, dat Tsjiang de Nederlandse voorstellen aan de Raad als basis voor een mogelijke oplossing van het ge schil aanbeval. Dit gevoegd by 't JJIJ BESLUIT van de Luit- Gouverneur-Generaal is dr. P: H. Angenent, resident te Semarang, benoemd tot rege ringscommissaris voor bestuurs aangelegenheden voor Midden- Java. Zijn ambtsbezigheden als zodanig zullen zich beperken tot het door Nederlandse troe pen bezette gebied van Mid- den-Java. groeit, juist ook door het interna tionaal prestige dat de republiek door de houding van de Veilig heidsraad schijnt te verkrijgen en door het verlies dat haar eigen regeringen geleden hebben door de weigering van de Veiligheidsraad haar delegaties tot de besprekin gen toe te laten. Het is duidelijk, ciat hierdoor dus de basis van de gehele Linggadjati politiek, waaraan de Nederlandse regering steeds blijft vasthouden, gevaar lijdt. Het zou ons niet ver wonderen. dat de Nederlandse re gering binnenkort voor de ernstige noodzaak zal staan om met vol ledige referentie voor de binnen landse politieke verhoudingen doortastend op te treden teneinde het ontstaan van meer stabiele ver houdingen in het Koninkrijk moge lijk te maken. Vanzelfsprekend zul ror vrij en angsrioos naar vo- len de besprekingen in de Veilig- treden uit te nodigen door haar heidsraad £an d(f grootste invloed hierop zijn. Dat echter de Neder landse regering onder sterke pres sie zou staan van de militaire lei ding in Nederlandsch-Indië werd in politieke kringen in Den Haag ten sterkste ontkend. ren en oefent een funeste invloed uit. Vele vooraanstaande personen in Nederiandsch-Indië schijnen mo menteel slechts een uitkomst te zien: herneming van de politiële actie om het centrum van anti- Nederlandse propaganda uit te scha kelen. Eerst dan zal de werkelijke rust onder de bevolking kunnen terugkeren. Wellicht mag men de rede van dr. van Mook als een nieuwe poging zien om te trach ten de Indonesische bevolking in de door Nederland bezette gebie den tot vrij en angstloos naar vo ren de verzekering te geven v. d. Ne derlandse bescherming tegen even tuele republikeinse wraaknemin gen. Hierbij komt aog, dat ook in het gebied van Oost-Indonesië en Borneo de republikeinse invloed GISTEREN in alle vroegte werd een der bogen van de verkeersbrug over het Hollands Diep, de Moerdjjkbrug, door een definitieve boog vervangen. Het gehele werk vorderde slechts enkele uren. De nieu we overspanning wordt onder grote belangstelling ingevaren. yOOR HET TIJDVAK van 24 Augustus tot en met 6 September a.s. geven de bon nen K 31 Tabak en K 32 tabak der tabakskaart QA 707 recht op een rantsoen sigaretten of kerftabak. Bon K 35 tabak der gecom bineerde kaart geeft geduren de bovengenoemd tijdvak recht op twee rantsoenen sigaretten of kerftabak. JpRACTISCH overal in den lande hebben de bakkers het besluit genomen de staking, die ze liever geen „eigenlijke staking" noemen, op te heffen. In meeste geval len geven de commentaren der bak kerspatroons uiting aan het over heersende besef van verantwoorde lijkheid tegenover de. consumen ten, die nu al meer dan lang ge noeg dupe geworden zijn in een conflict tussen overheid en een be paalde groep. Vrijwel nergens wordt toegegeven, dat men van de Weersverwachting geldig tot hedenavond: Zonnig en droog met iets ho gere temperaturen. Matige wind tussen Noord en Oost. Zon onder 19.54 uur. Maan onder 22.02 uur. Vrijdag: zon op ;>.33 uur. Maan op 18.07 u. „Christian Scien ce Monitor be richt uit Vancouver, dat in Brits Columbia gekweekte aardwor men misschien spoedig tot het herstel van Nederland kunnen bij dragen. Niet zozeer omdat men er zelfs tot in Brits Columbia achter van aardwormen (Een tip voor Walcheren?). Leonard Ward, een kweker van aardwor men in 't dorp Burna- by in de buurt van Vancouver, verwacht in staat te zijn spoe dig tenminste vier mil lioen aardwormen voor Nederland te kun nen kweken. Daarvoor zijn we Leonard Ward is gekomen, hoe trots buitengewoon dank- wij zijn op onze snelle baar* Hi-i brengt ons wederopbouw, stuurt bet besef bij, dat het men ons deze symbo- zout dezer aarde ver- len van de aardse ver gankelijkheid. als wel, omdat men er van overtuigd is. dat er te veel zout in onze bo dem zit. Een patent middel om dat teveel aan zout te verwijde ren is het uitzetten delgers nodig heeft. Hij schenkt ons ook de zinvolle gedachte, dat Nederland een te kort heeft aan „aard wormen", dat wij hier en daar en bij tijd en wijle al te hoovaardig boven de aarde trach ten te zweven, alsof we niet van stof en as waren gemaakt. Dat zijn allemaal goede dingen voor een volk als het onze, met zijn vele karakteristie ke en sterke eigen schappen. Er- aan her innerd te worden, dat het sterke benen zijn, die de weelde kunnen dragen, is immer een grondige reden tot dankbaarheid, We zouden geneigd zijn te wensen voor Leo nard Ward ergens op een heuveltop in de Lage Landen een standbeeld te zien ver rijzen, op gelijk niveau met onze vele kerkto rens. die stil en stand vastig staan te getui gen. dat wij aardwor men nog altijd niet vol doende doordrongen zijn van onze werke lijke aard. tegenzet van Minister Mansholt ook nog een beetje geschrokken is en het dus maar beter oordeelt „zoete broodjes te bakken". Slechts Amsterdam blijft hals starrig op het eenmaal ingenomen standpunt staan. In de heden ge houden vergadering werd zelfs een stem an protest vernomen tegen „do D litse maatregel" van de Mi nister, hoewel door sommigen ook enkele were en besliste woorden ■.verden gesproken over de verant- woor.delij'heid tegenover het pu- b.'iek. In ve' band met de voorgenomen interpellatie van Ir. Hacke in de Tweede Kamer-zitting van van daag, werd de vergadering ver daagd; men wilde met ir. Hacke overleg plegen omtrent de te vol gen gedragslijn. De wnd. Burge meester van Hilversum heeft ge zegd zijn bemiddeling te zullen ver lenen om zo spoedig mogelijk een onderhoud tot stand te brengen tus sen Minister Mansholt en het lan delijk Actie-comité der bakkers. TN HET KADER van de Ameri kaanse hulp aan het buitenland worden van Juni tot ultimo Sep tember goederen ter waarde van ongeveer 43 millioen dollar van Amerika naar Oostenrijk ver scheept. Driekwart hiervan be staat hiervan uit voedsel en een groot deel van de rest uit steen kool. Amerika herhaalt zijn bedreiging TOHNSON, de Amerikaanse afge- vaardigde in de Veiligheids raad, heeft gisteren verklaard, dat Amerika besloten heeft de huidige verwarde toestand in Griekenland ter sprake te brengen in de As semblee van de V.N., die volgende maand vergadert. Hij gaf uiting aan zijn vertrouwen in het „ge zond verstand" van de Assemblée en herhaalde de vroegere waar schuwing, dat Amerika zelf maat regelen met betrekking tot Grie kenland zal nemén, wanneer de Assemblée het niet doet. Einde van het proces tegen 23 artsen JTARL BRANDT, Hitler's vroe- gere lijfarts en de hoofdbeschul digde in het proces tegen de SS- artsen, is door het Amerikaanse tribunaal te Neurenberg tot de strop veroordeeld. Karl Gebhardt, Himmler's lijf arts en voorzitter van het Duitse Rode Kruis, en Rudolph Brandt Himmler's adjudant, werden bei den ter dood veroordeeld. Voorts Werden Joachim Mu- growsky. Wolfram Sievers en Vik tor Brack tot de strop veroordeeld en Siegfried Handloser, Oscar Schroeder, Gerhardt Rose en Karl Genzken tot levenslange gevange nisstraf. Herta Oberhauser. arts van het vrouwenkamp Ravensbrueck en de enige vrouw die schuldig is be vonden, kreeg 20 jaar gevangenis straf, evenals Hermann Becker Freysing. Waldemar Hoven, chef kamparts van Buchenwald, zal wor den gehangen. Fritz Fischer, twee de lijfarts van Himmler en Wil helm Beiglboeck kregen resp. le venslang en 15 jaar. Met deze vonnissen is het proces tegen de 23 dokters, dat negen maanden gedifürd heeft, ten einde. Genoemde vijftien artsen hebben zich alle schuldig gemaakt aan misdaden tegen de mensheid. Zij voerden hun practijken uit op gevangenen in concentratie kampen en krijgsgevangenen. Dui zenden mannen en vrouwen zijn gesteriliseerd, aan hoge druk en lage temperaturen blootgesteld, met mosterdgas bespoten en op zettelijk met verschillende ziekten geinfecteerd. Zeven artsen zijn vrijgesproken. TJETROUWBARE Griekse diplo matieke kringen delen mede dat de Arabische landen, waarvai gezegd wordt, dat zij zich van Griekse steun trachten te verzeke ren voor het Arabische standpunt t.a.v. Palestina besprekingen wil len voeren over versteviging var de vriendschappelijke betrekkinger met Griekenland. Griekenland heeft een hoge ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken tot diplomatiek vertegenwoordiger in Beiroet benoemd voor de be trekkingen met Syrië, de Libanon, Irak en Transjordanië. go PERSONEN VERDRONKEN na het kapseizen van een veerboot op de Nijl in Boven- Egypte. De boot vervoerde meren deels vrouwen en kinderen, die zich op weg bevonden naar een viering' van het Mohammedaanse Bairam-feest (het einde van de vasten). Slechts 18 opvarenden werden gered.

de Stem | 1947 | | pagina 1