Jpsï kinine M>tem De Jamboree de France is geëindigd I i Wa. een Wonderlijke Wereld <(m aar de herinneringen blijven^ Hei aangename mei bei nuttige Een paar spelletjes Veren igd O.v.HAMTI De zoon van Baden Powell, •p de Jamboree aanwezig. (Van onze redacteur) TIET zou me waarschijnlijk' niet moeilijk vallen om te bewij zen, dat er alle reden voor is, om aan de Jamboree van Moisson de stadsrechten te verlenen, Er is een markt, een arena, er zijn vele schouwburgen en circussen, er is waterleiding, er zijn wegen en niet te vergeten er zijn nu meer dan dertig duizend inwoners. Ik ver moed dan ook, dat de president van de Republiek, die Donderdag op bezoek kwam, dit al wel had geregeld. De verkenners in de sub- kampen hadden dan ook gewerkt alsof ze hier blijvend zullen kam peren. Er verrezen majestueuse kamppoorten, bij de subkampen, waarin de Fransen ons doodleuk annexeerden, want deze dragen alle de namen van Franse provin cies; maar ze zorgden er voor, dat er ook overal duizenden Fransen tussen woonden. Ja, zo ging het en werden we ongemerkt verfranst! VTan die kamppoorten gesproken, ze waren interessant! Bretagne pionierde een vuurtoren en des avonds brandde er een echt licht in, dat in verschillende kleuren over de slapende stad scheen. Maar dan ChampagneBij dit dor stige weer is deze naam bijzonder aantrekkelijk, zeker als je er sta pels Champagnekisten ziet opge stapeld en reusachtige flessen en glazt*. waarin dit edele vocht in successie verdwijnt. Tot mijn ont goocheling beweerden ze echter, dat alles leeg was, en dat het en kel reclame was. Een slechte re clame, vindt jullie ook niet? Nee, dan op de markt, daar kon den met dit dorstige weer de zwoe gende bedienden de flesjes limo nade niet in voldoende vlug tempo doen aanrukken. Die markt was een interessant ding. Ze was gro ter dan een grotestadsmarkt en TULLIE hebt natuurlijk allen de bijna dagelijks terugkerende verslagen over het jamboreeleven In De Stem gelezen. Veel weten jullie er dus reeds van, maar nu het grote kamp ten einde is, willen wij tenslotte nog een bab beltje geven om je een indrukje te geven van het dagelijkse leven in de tentenstad, een slotartikeltje dus van onze redacteur die jullie van dag tot dag op de hoogte hield. van des morgens tot des avonds was het er een bedrijvig leven. De bezoekers konden daar in twee enorme restaurants hun honger stillen tegen zeer lage prijzen, 120 francs voor een behoorlijk diner. En het aardige was, dat de bedie ning er door alleraardigste chef- taines gebeurde, die dus daar hun devies „dienen" op onbaatzuch tige wijze in praktijk brachten. En ze hadden het meestal zo druk, dat er geen tijd overbleef voor 'n babbeltje met een even aardige Amerikaan of Chinees, of wie er verder zoal in dit onberispelijke Babyion rondzwierf. TAeze markt bood verder tal van aantrekkelijkheden. Patates- frites voor 20 francs, druiven voor 30, ijs voor 10 enenfin, ik zal jullie niet alles opnoemen, want jullie zou soms verkeerde conclu sies maken, dat ik zo goed op de hoogte ben. Op een punt wil ik evenwel mijn zwakheid ruiterlijk bekennen, waar het het Jamboree- artikel betreft, dat de meeste aan trekkingskracht bezat: de cocos- noot! Dat vinden de meeste na zo veel jaren zo'n interessant iets, dat er een ware rush naar deze ge mummificeerde koppen bleek te ontstaan reeds in de eerste dagen na de opening. Verder was de markt de offi ciële plaats voor samenkomst voor de „changers". Ook daar bleek de geschiedenis haar normale verloop te hebben, de prijzen be gonnen zich te vormen, alsof het een zwarte markt van Rome betrof. Zo was er een Hollander, die en kele dagen geleden nog 500 francs voor een paar klompen maakte, maar ze zijn al tot 300 gedaald in de waardering; overigens 'n schade post voor onze deviezen-arme jongens. Verder stond de notering van ver kennersartikelen als volgt: 2 com missarissen 6 voortrekkers 8 verkenners een dozijn welpen. Alles naar zijn werkelijke waar de! JJoe aantrekkelijk en interessant de Markt van de Jamboreestad INSPECTIE! Of er goed ge kampeerd wordt ook was, toch zouden we niet graag een verkeerde indruk wekken door onze beschrijvingen. Want daar wordt tenslotte het leven van de Jamboree niet geleefd. Dit ge beurde in de kampen van de jon gens. En nu verheugde het me ten zeerste, dat er door de jongens op deze wereldbijeenkomst nog wer - kelijk werd gekampeerd. Gekam peerd met al de ernst en toeleg van een normaal zomerkamp. De Nederlandse patrouilles waren samengesteld uit jongens van diverse troepen, zoals voor de hand ligt; geen enkele groep nam in haar geheel aan de Jamboree deel Ze hadden zich eerst moeten samen voegen, zich op elkander moeten instellen en het was daar, dat nu de gedachte van broederschap en onderlinge hulpvaardigheid werd beleefd. Het pleitte voor de goede geest van de jongens, dat hun kam pen zo goed waren en dat allen deze Jamboree geweldig vonden, want dit zou onmogelijk geweest zijn, als het gewone troepleven niet geweldig was voor hen. Een echte Amerikaanse In diaan. Op een vraag van 'n kleine Fransman, wat bjj in Amerika deed, antwoordde bij: naar school gaan. Negerhut A rabieren in de buurt van de Rode Zee schijnen op het ogenblik een vlot handeltje te voeren In slaven en sla vinnen van het zwarte ras. De negers aldus de Daily Express wor den met schepen ge haald van de eenzame Soedankust. Mannelijke slaven worden verkocht voor 80 pond sterling, terwijl vrouwen voor de helft van die prijs ver handeld worden. O, vrije blije wereld! Nóg vlugger Toseph Ros bert, een 30-jarige Ameri kaanse vlieger, zou graag een-kansje heb ben om William Odoms wéreldrecordvlucht om de aardbol te verbete ren. Odom deed het in 73 uur Rosbert zegt dat hij er maar 68 uur over aou doen, wanneer hij een Britse Mosquito te zijner beschikking had. Maar, hij heeft geen Mosquito! Record TTit Moskou wordt be- richt, dat tweei Russische militaire val-; schermspringers het be-j staande record hebben verbeterd door var! 11.200 meter hoogte neer te dalen. Na II min. waren ze op vaste bodem. Wanneer wij 't hadden moeten doen, waren we eerder bene den geweest en waren] er dus twee records ge- slagen XJOOGOOOÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOO ■VTU de vacanties volop aan de gang zijn en geen der verken ners oog heeft voor nog gewich tiger bezigheden dan ontspanning, willen wij dit keer volstaan met 't geven van enkele spelletjes en een nuttige wenk, die jullie te pas kunnen komen-als je rondtrekt of kampeert. Allereerst een paar spel letjes: DE BLINDE MET ZIJN STOK VE verkenners staan in 'n kring geblinddoekt. Ieder heeft zijn nummer. Midden in de kring wordt een voorwerp gelegd (schoen, bal, appel). Wanneer je nummer wordt geroepen, draai je twee keer rond en probeer daarna met je stok op het voorwerp te slaan in de kring. Pas op, dat je het niet de eerste keer'middendoor slaat, want je raakt het natuurlijk direct, dat zul je wel zien. Anders krijg je nog twee keer kans. De meest helderziende wint. EN JE BEPAKKING? TfOORAL verkenners, die voor 't eerst gaan weekenden, hebben dikwijls heel veel moeite met hun rugzak. Keurig ziet het uniform er uit, maar dat ding daar op hun rug. Om te beginnen vertoont hij natuurlijk dezelfde fout van heel veel rugzakken: hij is te klein. Daarom binden ze er maar buiten op wat er niet binnen in kan. Met het gevolg, dat ze eruit zien als 'n totempaal van een oude horde. Hoe tas ik dat ding dan vol vraag je misschien. Laat me eerst opmerken, dat het niet de bedoe ling is, je rugzak zo vol mogelijk te krijgen. Je gaat nu eenmaal niet verhuizen, maar gaat hoog stens enkele weken weg; je neemt dus alleen net hoogst nodige mee en tracht dat zo practisch moge lijk in te pakken. Ik geef je daar om hier een paar raadgevingen, maar wil geen aanspraak ei op ma ken, als zou ik de enig practische manier hebben uitgevonden. Als stelregel neem je, dat din gen, die je eerst nodig hebt, boven in je rugzak duwt. Anders zou je bv. bij een onverwachte regenbui tot de ontdekking komen, dat je regenjas onderin zit; of stel je voor, dat je in je vinger snijdt en je moet dan je EHBO-doosje van de bodem opdiepen. Die horen dus bovenin. De EHBO doos kan ook heel goed in een van de buiten zakken. Zachte voorwerpen zoals handdoeken, zwempak, pyama, res. ondergoed, enz.) berg je het "j beste zo weg, dat je van de harde (bord, mok, wasblik, pannetjes)J| geen last hebt. Stel je voor, dat 'i. oor van de mok heel de tijd over- je rug zit te kriebelen! Kleine dingen, zoals tandenbor- I stel, tandpasta, schoenveters, deken- spelden, enz., kun je heel goed in een trommeltje bij elkaar doen. Schop of bijl moeten in 'n fou- i draal aan de riem worden gedra-.j gen of in de dekens gerold. Veldfles: in- de grote buitenzak ol boven, op je jas. De dekens: dr allerbeste verpakking is in n klein grondzeil onder aan je rugzak; dal ben je er zeker van dat ze niet nat regenen. In geen geval met" touwen op de rest vastgesjord. Ji bent nu eenmaal geen wandelend knopenbord.. Ik hoop natuurlijk, dat je dn kostbare raadgevingen zult vinden Je zult aan de bijgaande tekening wel zien, welkè de beste methode is van bepakking. „Daar ben je mooi tussen uitge draaid Maar Ik hou Je in de ga ten...."' Xaver beefde van Ingehouden woede. „Dat zou ik je niet aanraden d'Allard. Dat zou ik je niet aan raden 1" „Wou je me bedreigen „Een raad wil ik Je maar geven Er zijn nog andere soorten van jacht en een stroper, die mij in de weg komt...." „Hou je bek „Denk er niet aan. Je weet wel wat ik bedoel. Ik weet heel goed, dat je mij haat, omdat je bij Sepha vrij spel wilt hebben en daarom... „Het meisje weet heus wel, wie d'Allard is en wie „Zwijg, of...." Onwillekeurig gleed de hand van de jonge driftkop in de zak, waar zijn mes zat. Maar, gelukkig, kwam net op dit ogenblik Colanl tussen beiden. „Kernbacher, loop je een paar stappen mee op „Ik kom al Met een boze blik trok hij de hand uit de zak en de grenswacht ging naar het dorp terug. Zwijgend liepen de beide man nen naast elkaar, totdat zij goed en wel de huizen voorbij waren. „Ik moet Je wat zeggen, Kern bacher." „Dank Je wel dat Je voor mij ge tuigd hebt." „Geen dank. Ik wil je maar zeg gen, dat ik geloof dat d'Allard ge lijk had „Dat is niet waar ik ben je nog antwoord schuldig op een andere vraag. „Zo is het Colani." „Die zaak is afgedaan, maar.... „Miaak geen werk van Sepha. Ik wil het- niet..." „Maar boerSepha en ik zijn het eens „Ik ben de vaderBegrepen Ik wil niet, dat mijn kind een man krijgt, die achter de gemzen aan zit." „En je hebt getuigd, dat d'Allard gelogen had „d'Allard is een llinke kerel. Wat zullen we nog langer kletsen Jij krijgt Sepha niet Afgelopen ..En d'Allard Weer vloog Kernbacher het bloed naar het hoofd. „Dat is een ander geval, dat je niets aangaat. Colani spreekt een maal en dan is het uit. Met Sepha wordt het niks Houd daarmee rekening en goede tocht „Colani, ik was het nietIk heb de gems gevonden „Ben er niet bij geweest. Maar wat ik geloof, is mijn zaak. Als het ditmaal niet geweest is, ik weet, dat jij geen gems kan zien lopen, zonder dat de kolf vanzelf aan de schouder komt. Als lk vandaag zo getuigd heb, was het niet terwille van jou maar omdat ik zelf berg gids geweest ben en het gilde wilde hooghouden. Nou, God behoede je!' De boer sloeg snel een zijpad in, om Kernbacher te verstaan te ge ven, dat het gesprek voor hem was afgelopen. De Jongeman keek. hem na en schudde het hoofd. Hij was niet he lemaal zo onschuldig als hij wel beweerd had, al had hij ditmaal werkelijk de gems niet geschoten. Hij zat achter die gems aan en had de vinger al aan de trekker, toen een ander schutter hem ineens voor was. Wat hij de rechter ge zegd had, was de waarheid, maar niet de hele.... Die vervloekte gemzen I Waarom bezorgde ze hem telkens opnieuw de jachtkoorts. Eigenlijk had hij het woord ,dat hij de oude boer gegeven had, toch gebroken. Hij had toch willen schieten. Zijn stemming sloeg echter spoe dig om en hij knarstandde. Die el lendige d'Allard Op die manier wilde deze hem bij Sepha onmoge lijk maken. Toen lachte hij opeens zo tiara hij kon. Daar ,heel in de verte, zag hij Sepha. Op de stille, mooie alpenweide Sassal Masone, dicht bij de Palügletscher. Daar stond zij en bediende de laatste zomergas ten. Dat was een heerlijk plekje, die alpenweide yan Sassal Masone boven Alm Glüm, met het merk waardige stenen suikerbrood, een zomerboerderij, waar des winters de grenswachten een schuilplaats vonden in de kleine herdershut er naast. Daarvoor het terras, waar van men aan de ene kant tot in Italië ziet en aan de andere kant op de Palü. Zijn gezicht glansde nu van ple zier, en volgens inheems gebruik, jodelde hij nu jubelend, zodat hét door" het dal klonk en de bergen de echo's terug wierpen. Vandaag nog besteeg hij de Diavolezza en daar na..... Ja, de heren zouden dan naar het dal terug willen. Hij zou het hun wei aanpraten, dat het via de Sassal Masone het beste was Alm Glüm te bereiken om er de trein naar Pontresina te nemen. Xaver raakte helemaal aan het dromen. Wanneer het avond zou zijn zou hij weten dat Sepha niets om d'Allard gaf. Ze zou aan het ijzeren hek staan en zien, hoe hij van de gletscher afdaalde. Dan zou hij haar alles vertellen en haar in zijn armen nemen Hij stond in Pontresina voor het hotel, waar de heren hem met on geduld wachtten. „Je bent laat". „Ik kom juist van Piz Rosa. Doet er niet toe. Nog vroeg genoeg voor de tocht naar de Diavolezza.. Als de heren klaar zijn?" Hij nam de zware rugzak met hun bagage op de schouder en ginp hen voor. Toen hij het dorp verliet zag W hoe juist de grenswacht d'Allart bij boer Colani binnenging. Ookdif had de gids opgemerkt. Heb Je Tl boodschap voor Sepha 1" Honend riep d'Allard het. „Dat je een..." schoft bent had hij willen roe pen, maar hij slikte de woorden 1® en sloeg met de bergstok hard op de stenen. „Je moet oppassen, d AllardJ< moet oppassen 1" Toen sloeg hij een zijweg in et liep met zo grote passen bergop waarts, dat de stadsheertjes d'< geen acht geslagen hadden op vluchtige ontmoeting hem nau welijks konden bijhouden. Als men van Pontresina met K Bemina-spoorweg, waarvan de rail in verband met het lawinegevaf goeddeels door houten sneeuwd» ken beschut zijn, spoort tot aan d' hulzen van Bemina en dan de bert opgaat, altijd met het gezicht of de bergreuzen voor ogen komt mei aan de Sassal Masone. Een zeldzaam mooi stukje berg land. vlak voor het rotsmassie storten de ijsmassa's van de Pal» gletscher zich in het dal, maar. a' men de ogen ln het rond iaat dwi len, ziet men een liefelijk pano rama voor zich. (Wordt vervolgd

de Stem | 1947 | | pagina 6