iedierte JS DAT GOD U MOGE LEIDEN EN BESCHERMEN ELS Van de hak op do tak z Co icantie Bazar We zijn er nog niei ►PEN >T Betekenis van de order „Staakt het vuren Treffende brief van Generaal Spoor aan zijn mannen Bunkerbouwers. Goed voorbeeld. De Avonturen van Suske en Wiske Radlo- DE ZWARTE DAME Wederop- bij behoren- lal bouwvo- parden .(be- de Archi- J worden zij jgezonden. |7 op een in pats en uur. I opleiding RlPLOMA Iti aan te (VG" OP DE 275-00 ;uzen, Vlis- enz. trouw- of 284-0 Identie-adres: IrERNEUZEN oering tlRDRECHT Iwerkende Ge it. Midden en :hter tNAAR. (laris naar be loofd van den 18, Breda. landbouw- nes fabrie- 96—00 prijsopgave SDIENST EFOON 8734 cursus voor Cursisten reisvergoe- 14 ja&r en dust en met 9-o Bureau van TWEEDE BLAD No. 838 DINSDAG 5 AUGUSTUS 1947 We sta- dien- rsE SITUATIE IN INDONESIË lijkt nu eenvoudig genoeg: W ken de vijandelijkheden. Met behulp van 'Amerika's goede sten gaan we dan weer met Djokja praten over Linggadjati en an dere gezellige onderwerpen. Onderhand moeten we aan de T.R.I. de lol blüven gunnen, om haar schietoefeningen voort te zetten. Het zijn nu eenmaal een beetje wilde jongelui. Desondanks stellen we dan vast: de vrede is hersteld. En in Lake Succes krijgt Van Klef- fens een klopje op de schouder: „Beste kerel!" De werkelijkheid zal anders blij- „Wanneer de actie beperkt blijft ken. We gaven de order aan de grenzen van de thans door „Staakt het vuren" door. We na- Nederlandse troepen bezet gebied men 26 uur de tijd om er zeker zullen verschillende republikeinse van te zijn, dat de commandanten strijdorganisaties blpven operere overal op de hoogte zouden zijn. waardoor tevens onze mensen on- Dr. Gani begint echter al te kla gen: 26 uur is een veel te korte ophoudelijk in gevaar zijn. Boven dien bestaat de kans, dat deze strijdorganisaties zich in de door tijd. dan kunnen wij niet iedereen ae Nederlanders bezette gebieden gewaarschuwd hebben. We willen concentreren voor het uitvoeren het geloven! Op 14 October van 't van brandstichtingen en vernielin- vorig jaar was er al een bestand gen." getekend en op 20 Juli van dit jaar Tenslotte vermelden we nog een was er nog geen snars van terecht uitlating van de Bataviaase cor- gekomenvan republikeinse respondent van „De Stem van Ne- zijde. Gelukkig bevat de rede van derland", een blad, dat zich ook Dr. van Mook aanwijzingen, dat mengt in het koor van hen, die de we nu niet weer zullen terugvallen militaire actie veroordelen. Die Ba- op een lankmoedigheid, die in de taviaase corerspondent echter, een huidige omstandigheden een mis daad ware. Djokja belijdt ech ter niet alleen zijn onmacht ten aanzien van 't on middellijk staken der vijande lijkheden, het gaat ook voorwaar- man, die er met zijn neus dicht op zit. schrijft: „Het bestaan van een gediscipli neerd republikeins leger is een fa beltje gebleken. Er zijn geisoleer- de republikeinse eenheden, die den stellen, waarvan het kan we- slecht geoefend zjjn, weinig offi- ten, dat ze onaanvaardbaar zijn. eieren hebben, geen strijdlust verto- Het duo Rusland-Polen had daar- nen, doch door vernielzucht beze- van jl. Vrijdag al de proloog ge- ten zyn. Militair onmachtig, koelen zongen. Terugtrekking van de Ne- zfi vaak hun wraak op de nijvere, derlandse troepen tot achter de spaarzame Chinese bevolking, die oude demarcatielijnen, instelling onzegbaar geleden heeft en enorme van een arbitragecommissie onder verliezen in mensenlevens en auspiciën van de Veiligheidsraad, eigendommen te betreuren heeft, dat is het wat men wil. Tevens Internationaal bezien was er voor verklaart men zich los van Lingga- de Nederlandse actie geen betere djati en eist men al dadelijk vol- rechtvaardiging dan het schanda- ledige souvereiniteit voor de Re- lig optreden van het republikeinse publiek op. leger en ziin satellieten". De internationale mening wil- JJet onbekookte besluit van de de echter niet zien. Stelselmatig Veiligheidsraad heeft de heren is de waarheid verduisterd. Als van Djokja helemaal van de kook er in Palestina twee Britten op gebracht. Ze spreken en gebaren schandelijke wijze worden ver meer dan ooit alsof ze werkelijk moord, zullen Reuter en andere heel Indonesië vertegenwoordigen, persbur. daarvan wel uitvqprige te Nu komen echter de verhalen los legrammen rondseinen. Terecht. De van hen, die gezien hebben wat er schanddaden der T.R.I., die duizen- onder het deksel van de Republiek den Chinezen het leven kostten, verborgen zat. Een man als Scher- zijn echter nauwelijks een bericht - merhorn die bij zijn terugkeer eerst zijn p.g. Goedhart nog eens als fantast brandmerkte heeft 't zo zachtaardig mogelijk gezegd: „Naar mijn gevoel heeft de Re publiek er veel te veel mensen in gehaald. In Djokja heerst een pri mitieve vorm van democratie, waar je practisch niet doorheen komt." Voila! Een zeer welwillende "om schrijving van het feit, dat er in Djokja geen werkelijk gezag heerst en dat er daarom geen behoorlijke afspraken mee te maken zijn. ikn ander vooraanstaand lid van d^t*. v. d. A., het Eerste-Kamerlid van dei Kieft, heeft nu feiten en toe standen ook van dichtbij kunnen bestuderen. Zijn conclusie: De mi litaire actie was noodzakelijk. Ster ker nog: ze kan niet halt houden bij beperkte doelen, ze moet zeker uitgebreid worden tot heel Java, Djokja incluis. Hij heeft de ver woeste Chinezenwijk van Salatiga gezien, hij heeft onze jongens ge- 'we Tln de beste stemming, doch volstrekt niet oorlogszuchtig waren. En hij stelde vast: /GENERAAL SPOOR is een staal- harde soldaat, die zich er in de dagen van zelfbeheersing en rust over beklaagde, dat hij „geen com mandant van een schiettent wilde zijn". Generaal Spoor is een man mej een warm kloppend hart, die op 21 Juli 1.1. zich in een radio rede richtte tot de ouders en ver loofden om hen persoonlijk op de hoogte te stellen van het feit, dat thans een beroep op de wapenen moest worden gedaan. Generaal Spoor tenslotte is een vader voor zijn mannen, die als aanvulling op zijn officiële Dagorder aan de sol daten een persoonlijke brief mee gaf, die eindigde met de woorden: „Dat God U moge leiden en be schermen bü het volbrengen van uw taak". Aan die brief ontlenen wij nog de volgende treffende passage: „Houding maakt indruk op de'-In- donesiër. Verwerf daarmee zijn res pect. Verlies nimmer uit het oog, dat op grond van zijn godsdienst en religieuze gevoelens allerlei za ken, die wij doodgewoon vinden, voor hem een vernedering of een belediging kunnen betekenen. Een moskee is een heilig gebouw. Laat het ongemoeid. De grote moskee- trom (bedoeg) is een heilig voor werp. Blijf ervan af. Een Indone siër gevoelt het aanraken van zijn hoofd als een grievende belediging, het praten met de handen in de zij als een gebrek aan goede ma nieren. Bedenk dat wel". Idealisme en beschaving. Hieruit spreekt zowel bezorgd heid voor het welzijn van onze mannen als heilige schroom voor het recht en de volkomen vrijheid van de Indonesiër. Het is dan ook geen wonder, dat de berichten die ons van de jongens uit Indië zelf geworden, een idealistische en in nerlijke beschaafde toon laten door klinken. Ter illustratie mogen wij volstaan met enkele aanhalingen: „Klimmen, dalen, dekken, lopen zweten. Het is al bijna donker, als we tenslotte Tretes zien liggen. Nu en dan valt er een schot." Kan het eenvoudiger? Geen klacht, geen overdrijving, niets dan de rustige opsomming van de on ontkoombare werkelijkheid. Maar in zijn eenvoud welsprekend en schoon. „In Prigen zijn een politie-be- ambte en enige Chinezen achter gebleven. De Chinezen komen met je en zeker geen vette koppen waard. Tiet einde zal de last dragen. Wij zetten onze actie stop. Wij wachten af, of Djokja nu eindelijk weer eens verstandige geluiden zal laten horen. Maar ook de zeer pro gressieven, die de toestanden on bevooroordeeld ter plaatse gade - sloegen, hebben er een hard hoofd in. We zijn nog lang niet uit de nesten. De Veiligheidsraad heeft er ons met zijn plompe besluit, naar we yrezen, nog dieper in geduwd. TAE Britse pers heeft in de af- gelopen weken al bitter weinig begrip getoond voor 't Nederlandse standpunt terzake van het Indonesische vraag stuk. Nu krijgen we een goed keurend knikje, omdat de or der: „Staakt het vuren" is uit gegeven, maar meteen gaat de vinger nog eens bestraffend omhoog: „Je hadt er nooit aan moeten beginnen." Een gunstige uitzondering vormt de Daily Telegraph, die zeer ad rem opmerkt: „Voor hen, die geloven, dat iedere beweging, die zich nationalis tisch noemt, het in werkelijk heid is en dat iedere Europeaan in het Verre Oosten een indrin ger is, is de toestand wel heel eenvoudig, daar de Nederlan ders in dat geval steeds de aan vallers moeten zijn. In feite heeft echter de Nederlandse re gering na enige aarzeling grote bereidwilligheid getoond om de gezichtspunten der republi keinse leiders tegemoet te ko men. Indien Dr. Sjahrir, de enige leider, die enkele staats manseigenschappen heeft ge toond, niet door de extremis ten uit zijn ambt zcgi zijn ver dreven, zouden de openlijke vijandelijkheden welhaast ze ker niet zijn begonnen." gUNKERBOUWERS worden terecht als verachtelijke lieden beschouwd Maar er zijn uitzonderingen mogelijk. Zulke uitzonderingen waren er in Bergen (N.H.). De Secret Service vroeg daar aan een tweetal aan nemers, of ze voor de Duitsers aan het werk wilden gaan, om daardoor als spionnen goedé diensten te kunnen verrichten. De aannemers gingen daarop in. Ze spionneerden op hun best. Ze hielpen de ondergrondse ook op tal van an dere manieren. Toen kwam de bevrijding. En toen kwamen ook de praatjes. Lelijke collabo rateurs waren het, fluisterde de goegemeende, die naar verraad speurde. En verdiend dat ze hebben aan de Duitsers! Honderdduizend gul den, de een, vijf en tachtigduizend de ander Deze praatjes hebben de beide aannemers nu twee jaar na de bevrijding voor het Alkmaarse tribunaal gebracht. Ze zijn zonder veel gedelt- bereer ontheven van alle aantijgingen. Ze ble ken beiden maar bitter weinig geld te bezitten. Maar onderhand heben ze toch maar twee jaar lang onder de doem van zware laster gelegen, werden hun opdrachten onthouden, omdat een aantal medeburgers het roddelen niet kon laten Wat gebeurt er nu met die lieden, die de valse aantijgingen hebben verspreid WOENSDAG 6 AUG. HILVERSUM I 301 ;n: 7 nws., 7.15 gymn., 7.30 gr., 7.45 woord v. d. dag, 8 nws., 8.15 gr., 8.30 Marek Weber, 9 zieken, 9.30 gr., 10.30 morgend., 11 Frans progr., 11.30 La garde republicaine, 11.45 gr„ 12.15 orgel. 13 nws., 13.15 Schumann, 13.35 Goois gem. dubbelkw., 14 gr., 14.30 Ger. jongeren. 15.30 Mozart. 16 postzegels, 16.15 zang, 16.45 schoolg. jeugd. 17.30 volksherstel, 17.35 gr., 17.45 Sans Souci, 18.30 Ned. strijdkr.. 19 nws., 19.15 land en tuinb., 19.30 act. geluid, 19.45 gr., 20 nws., 20.15 liederen, 21.05 voordr„ 21.25 Hawaii, 21.50 strijk- drk., 22.30 nws., 22.45 avondoverd., 23 Kentucky Minstrels. 23.15 schaak 23.25 gr. HILVERSUM II 415 m: 7 nws., 7.15 gymn., 7.30 gr., 8 nws., 8.15 gr. 8.50 vrouw, 9 gr., 9.30 w.st. en pol. ber., 9.35 gr., 10 morgenw., 10.20 P. Kers, 10.35 Haydn Beethoven, 11 gr. 12 ens. Vincentino, 12.35 Vaudeville ork., 13 nws., 13.15 platteland, 13.20 dansmuz., 14 vrouw, 14.15 omr. ka- merork., 15 jeugd, 15.35 sax-piano, 15.45 zieken. 16.15 jeugd, 17.15 Jan Vogel, 17.45 rijk overzee, 18 nws.. 18.20 gr., 18.30 RVU, 19 orgel, 19.15 depart, uitz., 19.30 VPRO, 20 nws., 2015 Res. ork., 21.15 hoorspel. 22 gr. 22.15 Malando, 22.45 geestel. le ven. 23 nws., 23.15 tenor-piano, 23.35 gram. ."AWiVWiW.".,AVA".,t\V,".V.V.\V.WAV W.NVLWiWWVWJWUVVWAAW door W. van der Steen I-IET Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft 'n groot deel van zijn bureaux ondergebracht in een groot flatgebouw in Den Haag. Dat is veleD vaak een doorn in het oog geweest. Het Minis terie, dat voor meer woonruimte moet zorgen, neemt zoveel woonruimte in beslag! Minister Neher heeft nu een kloek besluit genomen: Hij laat voor zijn ambtenaren barakken bou wen en het flatgebouw zal verscheidene woning zoekenden kunen helpen. Ieder kent in zijn om geving de kapitale huizen, waarin allerlei offi ciële en half-officiële bereaux zich hebben ge vestigd. In de meeste gevallen moet er iets op gevonden kunnen worden. Als men maar seri eus wil fruit aandragen en de politieman gaat aan het vertellen. Hij krijgt zijn instructies, want straks zal de bevolking wel terugkomen." Duidelijk is uit deze regels te voelen, hoe prettig het gedrag der onzen moet zijn in een bezette stad lekkernijen wordei^vrijwillig' aan gebracht, zonder meer wordt het vertrouwen in de spoedige terug keer van de bevolking uitgespro ken. „Overal heerste de rust van men sen, die kalm het fatale ogenblik afwachten. In Djatingaleh concer teerde Willem Noske voor mannen in camouflage-kleding." Nog méér dan de woorden, die hier staan afgedrukt, vertellen ons de hier verzwegen dingen. Natuur lijk was er hevige spanning en gro te angst, maar het is overbodig want niet belangrijk! juist dat aan de achtergeblevenen in het va derland te vermelden. .Dinsdag was de grote dag voor de pantserwagens en de Stormaf- deling. Alsof ze naar een feest gin gen, „reden ze 's morgens Oenga- ran uit, de wagens met bloemen versierd." De kern van onze gedachten. Is dit het beeld van een leger, temidden van het gruwelijke tu mult van een moderne oorlog? Het komt ons voor dat zij opgaan naar een feest, en zo is het ook min of meer. Zuiver idealistisch gezien is het een feest: van rechtsherstel en, vernieuwde vrijheid. „Dat God u moge leiden en be schermen", was geen holle frase; het was de vertolking van ons al ler verlangen, de meest wezenlijke kern van onze gedachten, nu zij vertoeven bjj hen, die in Indië voor ons op de bres staan. vin hZZL v^and'6<" groepen bovendek» bovendek» en de andere be- nedendeks. onbewust van eikaars aanwezigheid, zullen elkaar toch wel eens moeten ontmoeten. En dit pijnlijk ogen blik breekt aan, wanneer Kludde op zoek gaat naar z'n fles oude klareHet con flict nadert al en we weten, dat de spoken zich in voordeliger omstandigheden bevinden dan Suske en Wiske. Hoe zal dat aflopen?,,., J

de Stem | 1947 | | pagina 5