De boodschap aan de republiek Churchill hekelt Brits beleid STAD EN LAND Sociale Zondag te VHeerenhoek Moeders uit Zeeuwsch- Vlaanderen een dagje uit Een Zeeuwse NI.T.S. De Provi Prachtig geslaagde manifestatie _IN 'T KORT BATIG SALDO Een initiatief, dat insloeg Op een landmijn' gereden Groentehandelaar zwaar gewond jyjAANDAGMORGEN half elf is bij het Goese Sas in de gem. Kattendijke, de groentehandelaar B. van de Turfkade te Goes, die met paard en kar op weg was naar de daar liggende scheepjes, nabij het z.g. Sluisje op een land mijn gereden. Met een ontzagge lijke knal vloog het moorddadige ding uit elkaar en B. werd mfet een zware smak tegen de grond geslingerd. Zwaar gewond, vooral aan het gezicht is het slachtoffer door dokter Drukker, die ook de eerste hulp verleende, naar „St. Joanna" vervoerd. Twee kinderen van B„ die meereden waren ge lukkig juist van de wagen gestapt en doorgelopen, zodat zij aan een groot gevaar ontsnapten. M TJANK zij 't prachtig y-eer en de grote belangstelling is deze dag 'n succes geworden. Reeds 's morgens in de H. Mis, die werd gecelebreerd door de herder der parochie, gaven velen blijk van belangstelling door mas saal deel te nemen aan de alge mene H. Communie. In alle H. Missen werd de predicatie gehou den door de Z.Eerw. heer Brands geestelijk adviseur der L.T.J., in ons Bisdom en werd gecollecteerd voor onkostenbestrijding en Jeugd werk. 's Middags om half twee werd 't buitenprogramma geopend door 'n optocht, die door de straten van 's Heerenhoek trok onder de vrolij ke tonen der Fanfare Con Affesio- ne van Kwadendamme, die verder Joden naar Suriname XJET uitvoerend comité van de Freeland League te New-York heeft op 30 Juli bekend gemaakt, dat het thans officiële bevestiging heeft ontvangen van de aanvaar ding van het project tot immigratie van 30.000 statenloze Europese Jo den in Suriname. De Freeland League deelt nog mede, dat een groot aantal Joden (overlevenden uit de concentratie kan.pen er inwoners der bevrijde gebieden) gevolg zal geven aan dé oproep voor pionierswerk in Suri name. TIET eindrapport van de com- missie voor de liquidering van de Volkenbond wijst een aanzienlijk batig saldo uit. Een som van _jruim dertig millioen francs is overgedra gen aan het Internationaal Ar beidsbureau. De waarde van gebouwen, enz., welke thans aan de Verenigde Naties ko men, wordt op ongeveer der tig millioen francs geschat. Voorts zal een bedrag van ruim éen-en-zestig millioen francs verdeeld worden tussen de staten, die hun verplich tingen tegenover de Volken bond ten volle zijn nagekomen, en wel naar gelang hun totaal- bijdrage aan de Volkenbond. Hiertoe behoort ook Neder land. TN HET hotel Sachers te Wenen, dat uitsluitend door Britse of ficieren wordt bewoond, zijn van morgen twee bommen ontploft. Nie mand werd gedood of gewond. Men gelooft dat de explosies werden ver oorzaakt door „kofferbommen", die in de kelder van het hotel waren geplaatst. de hele middag met hun pittige muziek aan 't programma mede werkten. Na de terugkomst van de stoet, die bestond uit afgevaardig den van alle verenigingen uit 's- Heerenhoek, werd 't Allerheiligste naar 't prachtig versierde feestter rein overgebracht omgeven door vlaggen en bruidjes en werd 'n kort lof gehouden. Rede rector Drost. TYAT Amerika er schoonheids- koninginnen op na houdt, is bekend. Het was een dwaas heid ver van onze grenzen. Sinds de oorlog schijnen we toch een beetje Amerikaans te gaan denken. Er kwam n.L gis teren een rasechte Schoonheids koningin op Schiphol aan, die officieel door de hoofdstede lijke autoriteiten werd verwel komd! Hierna kwam de begaafde spre ker de Z.Eerw. heer Drost uit Am sterdam aan 't woord. Spreker be gon met z'n waardering uit te spre ken voor de prestaties die 's-Hee- renhoek op deze dag ten uitvoer bracht. We moeten oppassen niet te hooghartig te worden en den ken dat we er hier wel komen door ons naar de kerk gaan. Want ook wij zijn verantwoordelijk voor de gang van zaken rondom ons in de grote maatschappij. Ook wij moe ten de wereld ondanks andere richtingen en stromingen helpen bewaken. Pas op voor de wolven in schaapsklederen. De wereld staat op 'n keerpunt. We leven in over gangsjaren, wat we in deze jaren voor Christus kunnen behouden, blijft behouden voor talloze jaren van de toekomst. Iedere dag op nieuw dienen we bewust te zijn de grootheid van deze overgangsja ren, want onze vijanden trachten de samenleving omver te gooien. Hier helpt geen veiligheidsraad of Grote Vier, hier zal zegevieren de echt Christelijke geest. Daarom ouders doordring reeds uw kinde ren van deze grote noodzaak, slap pc opvoeding zal haar stempel druk' ken op de toekomst. Wij moeten terugkeren naar 't grote helden- Christendom met Christus als mid delpunt. Niet alleen in de kerk, maar in alles de Goddelijke wet ten naleven. Ook in de natuur zien we de zon als middelpunt van, 't gehele zonnestelsel, alles beweegt zich rond de zon. Zo zullen wjj ons moeten bewegen rond onze God Velen trachten in onze tijd zich zelf als middelpunt op te dringen, doch hierdoor zullen alle zedelijke waarden uit elkaar worden gerukt Geen eigen ik, geen liberalisme, want wie wind zaait zal storm oog sten ,en we zien momenteel de ge volgen van 't Marxisme, het geor ganiseerde egoisme. Klassenstrijd en haat met miskenning van rech ten voor allen. De redenaar besprak voorts de grootheid van de arbeid. We zien teveel de arbeid als iets noodzake lijks maar vergeten dat we juist door de arbeid naar God moeten. Met 'n gedicht op de nieuwe tijd besloot spr. z'n gloedvolle rede. Hij mocht 'n daverend applaus in ont vangst nemen. De Pastoor zegende hierna de werktuigen. Velen hadden hun ge reedschap hiervoor meegebracht. Spel en dans. TIET visserijbedrijf te IJmuiden, beleefde Zaterdag 1.1. de druk ste dag na de oorlog, hetgeen in de eerste plaats het gevolg was van de grote aanvoer van verse haring Zeven haringtrawlers voerden niet minder dan 11.000 kisten of 550 ton haring aan, die ondanks de warmte tegen de maximumprijs verkocht worden. TTIT WELINGELICHTE kringen te Parijs wordt vernomen, dat de vorming van een douane-unie dooi 16 landen van de commissie voor Europese economische sa menwerking, welke is gevormd in verband met 't plan van Marshall, weldra op de agenda van de com missie zal worden geplaatst. Men is van mening, dat het gehele voorstel staat of valt met de hou ding van Engeland. TfOLGENS berichten uit Argen tinië zijn president Morinigo v. Paraguay en zijn kabinet met on bekende bestemming gevlucht. Op 5 km. ten Noorden van de hoofd stad Asuncion vinden hevige ge vechten plaats, welke rich rondom Australisch afgevaardigde wil onderzoek In de zitting van de Veiligheids raad van Maandagmiddag wees de Australische vertegenwoordiger Hodgson op de „inefficiënte wijze" waarop de uitspraak van de Vei ligheidsraad ter kennis van de re publiek was gebracht. Hij steide vast, dat de boodschap die Batavia Zaterdag om 12 uur Javatijd bereikt had, vastgehouden was door de Nederlandse regering en eerst 's Zondags om 8 uur n.m. aan Gani overhandigd was. Toen Gani was vrijgelaten, had hij geen middel om zijn regering te verwit tigen. zodat twijfel kon ontstaan omtrent de bereidheid van de re publikeinse regering om uitvoering te geven aan het besluit van de Veiligheidsraad. Vervolgens stelde Hodgson voor, cat de Veiligheidsraad stappen zou doen teneinde zijn uitspraak te doen verwezenlijken door het zen den van een verantwoordelijke af gevaardigde van het secretariaat der V. N. De voorzitter zeide, dat hij nota zou nemen van dit voorstel en het ter attentie van het secretariaat zou brengen. Aneta verneemt nog van gezag hebbende zijde, dat de Verenigde SI aten van de republiek nog geen antwoord hebben ontvangen op het aanbod van goede diensten. J^a de pauze traden de gidsen op met 'n program Van spel en dans en 't versterkte zangkoor Le- titia onder leiding van Mej. Uiter- hoeve. Als lot werd 't openluchtspelletje van de Vlaamse schrijver Gaston Martens „Marleentje uit 't Hemel rijk" opgevoerd. De spelers heb ben 't publiek doen genieten zoals ze dat gewqon zijn en moesten da verende ovatie's en lachsalvo's ver werken. Pater de Groot dankte alle mede werkers en bracht hulde aan Ka pelaan Drost, de organisator, die helaas niet op deze dag aanwezig kon zijn, wegens ziekte. Met 't Wilhelmus werd de schit terende dag besloten en 's-Heeren- hoek kan vol trots terugzien op deze prachtig geslaagde manifes tatie. MARKTEN TERNEUZEN, 1 Aug. Précose peren la 40-44, a 30-35, b 18-26, kriekperen a 18-22, b 10-12, Noord- Hollanders a 16-18, b 12-14, yellow appelen la 36-46, a 30-34, zigeune rin a 39-46. b 37-39, early victoria a 13-14. b 10-12, keswichappel a 10- 15, b 8-11, pruimen: eldense blauwe 72-81, reine daude 105-128, washing de stad uitbreiden, aldus deze be- ton 124-138, diverse pruimen 21-42, richten. alles per kg, meloenen 54-85 per st, WINSTON CHURCHILL, heeft in een rede voor 50.000 zijner aanhangers gezegd te betreuren, dat Engeland, dat aan het einde van de oorlog een eerste plaats onder de mogendheden innam, thans gedwongen is van buiten landse steun te leven. Hij vreesde, dat de nieuwe maatregelen, die Attlee waarschijnlijk Woensdag zal afkondigen, te laat komen om nog doeltreffend te zijn. Churchill critiseerde het Britse beleid in Duitsland, waar grote be dragen, grotendeels dollars, wor den ten koste gelegd, terwijl de on tevredenheid daar hand over hand toeneemt. „Wq hebben onze overwinning gebruikt om de Duitsers een ten zeerste incompetent bestuur op te leggen, dat hun in staat stelt ons verantwoordelijk te stellen voor de ellende, die zjj zelf hebben veroor zaakt". Vervolgens hekelde Churchill de besluiteloosheid van de regering, wat Palestina betreft. De Britse politiek moet worden gebaseerd op een steeds nauwere samenwerking met de V. S." aldus Churchill. „Ik heb nooit gevraagd om een bondgenootschapsverdrag doch wens een samenwerking die minder nauw omschreven maar meer doeltreffend is." Er zijn landen", zo besloot Chur chili, „die niet vrij zijn zich ach ter het plan voor een Verenigd Europa te scharen. Zij kunnen er echter zeker van zijn, dat zij altijd nog welkom zijn." .Wanneer er aan beide zijden van het ijzeren gordijn evenveel zonneschijn is, bestaat het gordijn niet meer." TN DE MAAND Juni en Juli heb- ben ongeveer een 500 Z.-Vlaam- se moeders in groepjes van 30 per autobus een bezoek aan Zonnehof te Breda gebracht, alwaar het nut tige met het aangename verenigd v/erd. De bedoeling was om hen een studiedag te laten meemaken, maar ook om nu eens een dagje uit te zijn en geheel buiten de sleur van het dagelijks leven in een andere omgeving echt te kunnen genieten. En genoten hebben deze moeders, gezien de blijde gezichten, die de leidsters steeds zagen en de woor den van dank, die na afloop van zo'n excursie geuit werden. 's Morgens vroeg al werd ver trokken en na de ontvangst op Zonnehof werd door een geeste lijke een beschouwing over het huwelijksleven gegeven, waarna 't diner plaats vond. Gezamenlijk ging men dan met de bus naar Breda om in de stad enkele win kels te bezichtigen, een evenement voor vele bewoonsters van onze dorpen. Vervolgens bezocht men dan hel E.K.-huis aan de Bosstraat te Breda, waarna op Zonnehof na de thee door een catechiste een uit- eenzetting gegeven werd over de taak van de moeder in verband met de opvoeding der kinderen, een probleem waaraan niet genoeg aan dacht besteed kan worden. Tot slot van deze dag verenigde men zich dan aan een gezamen- lijke koffietafel, waarna de reis naar huis wederom aanvaard werd Deze dagen zijn zo'n succis ge worden, dat het in de bedoeling ligt, in de toekomst zoveel moge lijk moeders de gelegenheid te ge ven daaraan deel te nemen. In September zal ze beginnen QFSCHOON een maand geleden van de minister van O.K. en W. toestemming is verkregen tot stichting van een Zeeuwse Mid delbaar Technische School te Vlis- singen, stond het nog niet vast, of in verband met de korte termijn voor voorbereiding de school in September a.s. zou kunnen begin nen. Men heeft echter de beschikking gekregen over de nodige leraren, terwijl de school tijdelijk ge huisvest zal worden in de Zee vaartschool. Reeds hebben zich 20 leerlingen, zelfs een uit Tholen aangemeld. Het voor de wagen gespannen paard werd door de ontploffende mijn uit elkaar gereten. De mijn-opruimingsdienst is door de politie met het ongeva1 in kennis gesteld. Meerdere malen waarschuwden wij reeds tegen mij nengevaar bij het Goese Sas; men ziet dat dit terecht gebeurde. OPLICHTER GESNAPT. Enkele maanden geleden wer- I den tientallen Goesenaars en in- 2 gezetenen van dorpen uit de om- trek 't slachtoffer der praktijken -' van 'n handige heer die op voorspie geling van een toegangskaart voor de BelgiëNederland wedstrijd te Antwerpen, hen tot afgifte van goede Neerlandse guldens wist te bewegen. Na lang speuren heeft men de j verdachte in den Haag gesnapt er Zondag is hij door de Goese poli- tie aan de tand gevoeld om ver volgens vervoerd te worden naar Putte, waar hij iets dergelijks uit- 1 gehaald scheen te hebben. De verdachte, een zekere van G. is afkomstig uit Oisterwijk. De laatste tijd woonde hij in den i Haag en thans was hjj van plan f zich te Vlissinge te vestigen. De woningruil was reeds tot stand gebracht. Pt'VoisiiKo r.x.»-.-»in*iCTE17 TE HULST. Met ingang van 1 Aug. is de heer A. Beldrock uit Amsterdam benoemd tot directeur van het P.T.T»-kantoor te Hulst. Biervliet Bedankt Voor het lidmaat- schap van de Raad bedankte de heer I. de Blaay van de par- fl tij „Gemeentebelangen". Hansweert Een bruidspaar in Engeland ontvangt van de Anglicaanse geestelijke een gramofoonplaat, waarop de huwelijksplechtigheid is opgeno men. De geestelijke is van mening, dat het afdraaien van de plaat bij een eventuele toekomstige echtelijke twist een prachtig hulpmiddel kan zijn tot een snelle verzoening. In de volle zin van het woord dus een modem middel om het kwaad van echtscheidingen tegen te gaan Ontploffing. Maanaagmor gen had een ontploffing plaats op het Belgische motorjacht XAK. Twee der opvarenden lie pen ernstige brandwonden op, zodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Later zijn ze per ziekenauto naar het zie kenhuis te Goes overgebracht. Benoemd De heer A. van Leeuwen, hulpsluismeester al hier, is met ingang van 1 Aug benoemd tot sluismeester. De heer F, Nieuwenhulzen, sluis knecht alhier, is met inga»? van 1 Aug. benoemd tot sluis wachter. Een dagje uit De ouden var dagen hebben een reisje naar Walcheren gemaakt. 's-Avond werden zij ingehaald door de.v Harmonie Vereniging „Schelde galm", die met hen door het dorp ging. Na een korte toe spraak van burgemeester Voge laar in de concertzaal „Thalia zijn allen weer naar huis keerd. De oudjes hebben efi prettige dag gehad, St. Jansteen. Geslaagd. Met grote onder) scheiding slaagde als coupeuse a#J de beroepsschool te St. Niklaas mej. La. Mannens te Heikant, al hier. Benoeming. Tot het onderhou ckn der torenklok in deze gemeen te werd aangewezen A. Weemae| alhier. Ong ekend het VONDER aan de meren sle> verborgen verlang) verschil met een kleinst mogelijke rug te brengen - viciale Stoombootd taak uit. Een niet want 't vervoer ov se wateren neemt Veer Vlissingen—Breskei Kruiningen—Ferkp< ZierikzeeKatse Totaal (met ander Vlissingen—Breskei Kruiningen—Perkp ZierikzeeKatse Totaal (met ander Deze cijfers sprek zelf. Duidelijk blij tere en ruimere de dienst Kruini der hebben gevar varen het verl ware naar zich to ben. Ook Vlissii is, wat het pas althans betreft, n bleven. De geri tot 't vervoeren eerste tijd na de echter zijn stemi de cijfers van 19' verbetering is ge het overzicht dui( niet te verwondei rectie de stijging voer op die lijn i gadeslaat. Immei is het boot-ma doende, Welisv men over twee b pen, de Koningii Ooster-Schelde, deze in revisie maar één reserve vens voor alle dienst moet doer En dit schip kan vervoeren, maar uf ruTr "wcor io mee voor de pi minst een pretjq ook de twee fer aanbouw zijn nog niet gereed nog niet in de worden gebrach bootreizigers zich ten behelpen, te en gebrek aar ten vormen In grote handicap, tie en de Kon. ook alles, wat ir Koewacht Geslaagd Te slaagde voor Geerards, Te den voor het men de heren B. v.d. Stipt. Terneuzen Voor onze jon. In het kader de; verkrijgen van werd alhier en bedrag van ong: ingezameld, waa len kunnen wori met d£\ 0<w>

de Stem | 1947 | | pagina 2